4 Mart 2017 Cumartesi

Ezgi'nin Hamilelik Günlüğü - 23. Hafta

Merhaba BYBO,

Bu haftaya güzel bir haber ile başladım. Geçen hafta yaptırdığım vajinal kültür sonucum temiz çıktı. Böylece 'güle güle mikroplar' demiş bulunmaktayız. O bahsettiğim ağrılar da bebeğin büyümesi ile rahmin, karnın genişlemesi ve benim bunu biraz fazla hissetmemden kaynaklanıyormuş. Hiç sıkıntı değil, hissedebilirim, ters birşey olmadığı sürece ağrılarla barışık ve mutluyum. 

Gittiğim kursta bu hafta çok ilginç (!) bir muhabbetle karşı karşıya kaldım, sizinle paylaşmak istiyorum. Kurs üyelerinden birinin 1,5 yaşlarında bir kızı var. Bu hafta benim solak olmam dikkatini çekti ve bana sordu:

- Aaa sen solak mısın? 
- Evet. 
- Hadi ya, benim kızım da herşeyi sol eli tutuyor. Çok üzülüyorum. 
- Üzülüyor musun? Neden? Anlamadım. 
- Öyle deme! Doğurunca, solak olursa sen de üzülürsün. 
- Yok yahu! Gerçekten anlamıyorum. Ben solağım, benim ailem hiç üzülmedi. (Gerçekten şaşkınım bu esnada) 
- Nasıl yani! Ben devamlı sağ elle tutmasını sağlamaya çalışıyorum, solu kapatıp sağ eline veriyorum. Yine de sola alıyor. 
- Neden çocuğuna böyle bir kötülük yapıyorsun? 
 - Sağı kullanmalı. 

O sıra sınıftan bir başkası dahil oldu: 

 - Ben de solakmışım, ama babam bir sene boyunca uğraşmış ve sağ elimle yazmaya başlamışım. Sol ile daha rahatım gerçi... 

Hoca geldi. Konu kapandı. Ben hayretler içinde kaldım. Nedeni yok, varsa da bana açıklamadı. Ama aklıma çocukluğumdan bir kare geldi. Ben 5 - 6 yaşlarında iken yan dairemizde çok yaşlı bir teyze oturuyordu. Arada onun evinde yemek yerdim ve her yemek yiyişimde, kaşığı sağ elime vermeye çalışırdı. "Günah, yemek solla yenmez" derdi. Ben gülerdim, o diretmezdi, geçer giderdi. Sanırım, solak olmaya üzülmenin sebebi de böyle bir inanç. Baktığınızda, gerçekten üzüldüğünü görüyorsunuz, o daha da vahim. Sol elini aktif kullanması bir çeşit hastalık gibiydi onun için (bilimsel bir sebebi varsa, vallahi, bu yaşa kadar hiç duymadım). Bebesi için gerçekten üzüldüm. 


Şeker yüklemesi testi zamanım yaklaştıkça, her kafadan da ses çıkar oldu. Yaptır diyen, asla yaptırma diyen, ben yaptırdım bir işe yaramadı diyen, televizyonda duydum çok zararlıymış diyen... Benim fikrim en baştan beri net, yaptıracağım. Babamda geçen yıl şeker çıktıktan sonra durum daha da kritik zaten. Açlık şekerim normal şartlarda hep iyi çıkıyor ama bu apayrı biliyorum. Yaptırmamak da gerçekten cesaret işi benim gözümde. Ya şeker varsa ve o sıkıntı bebeğine zarar veriyorsa? Bence bir kere daha düşünmek ve de iyice araştırmak lazım. Eğer konu ile ilgili kafası karışık olanlar varsa, önerim bu yazıyı okumaları olacak.

Bu hafta, kocayla iki haftada bir gerçekleştireceğimiz başbaşa zamanın ikinci ayağına geldik. Kendimize bir film seçip, ayakları uzatıp, koltukta sakinliğin tadını çıkardık. Kaçamak bile yaptım, mısır patlatıp afiyetle mideye indirdim. Şundan sadece birkaç ay sonra, (hiçbir sıkıntı olmazsa) bu tarz bir sakinlik yaşamanın ne kadar da imkansız olduğunu düşündüm, anlık bir strese girdim. Gözüm korktu, panik oldum. Neyse ki çabuk kendime geldim ve iki hafta sonraki zamanımız için planlar yapmaya başladım. Ablamın yakın bir arkadaşı doğum yaptı. 35. haftanın ilk gününde. Bebek ve anne sağlıklı, bebek bir süre küvezde kalacakmış. 35. haftada doğum, bir an bana çok erken geldi. Fark ettim ki benim kafamda hep 39. ve 40. haftalar var. Ablamın doğumları 39 ve 40. haftalarda olduğu için sanırım ben de kendimi ona hazırlamışım, öncesini hiç düşünmemişim. Fakat işlerin hiç de öyle olmayabileceğini biliyorum, o yüzden kafamdaki bu yargılardan biraz uzaklaşmam gerektiğini fark ettim. 35. haftada da doğum olabilir, gerekirse sezaryen de olabilir. Temel nokta, bebeğe sağsalim kavuşmak. Bunları unutmamam lazım. Tam da bunları düşünürken yeni bir kitaba başladım: HypnoBirthing, Daha Kolay, Daha Rahat, Güvenli Bir Doğuma Doğal Yaklaşım. Ina May'den sonra doğuma dair farklı bir tarz okumak iyi gelecek. 

Herkese keyifli haftalar, gelecek yazıda görüşmek üzere. 

Sevgiler,

Ezgi

1 yorum:

  1. Ben de sol elle yiyorum çokça da maruz kaldım aynı tepkilere �� Napim sol elin günahı ne. Sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle sevgiler

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım