12 Şubat 2017 Pazar

Ezgi'nin Hamilelik Günlüğü - 20. Hafta

Merhaba BYBO dostları; 

Bir haftayı daha sağ salim tamamlamış bulunmaktayım. Bu hafta bel ağrılarım gerçekten beni çok yormaya başladı. Daha bu tarz ağrılar için erken olması gerekmiyor mu? Benim ise kuyruk sokumumda rahatsız edici bir ağrı mevcut. Özellikle sabahları uyandığımda inceden ağrı saplanıp kalıyor. Pilates yaptığım günler ağrı kesinlikle çok daha az hissediliyor ama ne zaman ki kurs ya da spor olmuyor ve ben tüm gün ders çalışıyorum o gün sandalye gazabına uğruyorum. Aralarda ev içinde de olsa kalkıp yürümem gerektiğini biliyorum ama bazı günler gerçekten hamile olduğumu tamamen unutuyorum. Sonra acısı böyle güzel çıkıyor işte… Kursta sadece fiziksel değil zihinsel olarak da zorlandığımı hissediyorum. Çabuk uykum geliyor, dikkatim dağılıyor, okuduğumu bazen anlamak da çok zorlanıyorum. Bunlar da beni stres ediyor, stres oldukça omuzlarım kasılıyor… Derken tam bir kısır döngü içine giriyorum. 1,5 ay kaldı sadece ama en zorlu süreci de şimdi başlıyor. 


Haftanın her günü olacak, saatler iyice uzayacak. hem fiziksel hem zihinsel
yoğunluk artacak. Nisan ayından itibaren de benim kurs dışı eve tamamen kapanıp ders çalışmam gereken süreç başlayacak. Sanırım 34. 35. haftalarda ders çalışmaya çok mecalim olmayacaktır. O nedenle Mayıs ortasına kadar aktif çalışma tempom devam etmeli gibi gözüküyor. Bebeğin cinsiyetinden de emin olduğumuza göre artık isim arayışı hız kazandı. İşin aslı benim aklımda isimler mevcut ama kocam ekmek seçerken bile düşünen bir insan olduğu için haftalardır düşünüyor. Düşünüp bana alternatifle gelse gam yemeyeceğim, o da yok. Sadece düşünüyoruz. Ama artık seçim aşamasına geldik (cebren ve hile ile), ya benim öne sürdüğüm isimler üzerinden ya da kendisinin sunacağı yeni isimler üzerinden kararı vereceğiz. Haftaya net olarak oğlumun ismini sizlerle paylaşabileceğimi umuyorum. Bu hafta doğum eğitimlerini araştırdım epey. Nerede veriliyor, ne kadar sürüyor ve en önemlisi ücretleri ne kadar. Ne yazık ki genel durum benim bütçemi aştıkları yönünde. Aslında hastanenin verdiği uzun soluklu ücretsiz bir eğitim var ama o da hafta sonu gündüz saatlerinde. Tam da benim kursun olduğu saatlere denk geldiği için bana uymuyor. Nisan ayında tekrarı gerçekleşirse ona gideceğim. Öbür türlü kitaplara, deneyimlere, bloglara güveniyorum bir de içgüdülerime diyelim. 

Doğum eğitiminden ziyade doula ya da ebe ile çalışabilmeyi çok istiyorum. İlk olarak ay sonu doktor ziyaretinde, bu konuyu bir gündeme getireceğim. Doktorun genel tepkisini merak ediyorum aynı zamanda doğum tercihleri ile ilgili ilk konuşmamız olacak. O yüzden benim için heyecanlı bir görüşme olacağı kesin. Sigortam yüzünden sadece tek bir hastane serisinde doğum yapabileceğim için seçeneklerim çok fazla değil. Umuyorum verimli ve keyifli bir konuşma olacaktır. Doula desteğine geri dönersek, doğum anında ne yapılacağını, beni nasıl rahatlatabileceğini, masajdan anlayarak ağrıları az da olsa ne şekilde hafifletebileceğini bilen bir kişinin fikri bana aşırı güzel geliyor. Ama burada da işin maddi boyutu ortaya çıkıyor tabii. Stajyer ya da gönüllü doulalar olduğunu öğrendim, umarım ben de onlardan biri ile bir araya gelmeyi başarırım. Böylece eğitime gidemesem de genel olarak bilgi alabileceğim, birebir çalışabileceğim biri olur. Her anlamda benim için pozitif bir değer olacağı kesin. 

Bakalım, zaman karşıma bir doula çıkaracak mı? Heyecanla bekliyorum. Bu haftalık da benden haberler böyle. Herkese çok güzel bir hafta diliyorum. Güneşli aydınlık günler bizimle olsun. Haftaya görüşmek üzere...

Sevgiler,

Ezgi

2 yorum:

  1. Benim de bu aylarda bel ve kalça ağrılarım başlamıştı. Oturma simidi kullandım doğuma kadar. Tam agriyan yere baskı olmayınca daha dayanilabilir oluyor ağrı. Sağlıkla kavuşun bebeğinize :).

    YanıtlaSil
  2. Merhaba çok alakasız olacak sanırım şimdiden kusura bakmayın lütfen. Ben facebook grubunu beğendim ama nerdeyse 11 aydır gruba katılmak istiyorum istek gönderiyorum ama katılamadım. Kuralları da tek tek okudum nerde hara yapıyorum bulamadım. Facebook adım Seda Şimşir Altınöz. Yardımcı olurmusunuz?

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım