19 Ocak 2017 Perşembe

Sağlıklı Saçlar

Saç (ve kaş) dökülmesinin pek çok sebebi vardır. Doğumdan sonraki saç dökülmesi son derece normaldir. Gebelik sırasında doğal olarak dökülmesi gerekenlerin sabitlendiği ve vücutta gerekli gereksiz bütün tüylerin hormonların da desteği ile yerleşik hayata geçtiği düşünülürse, doğumdan hemen sonra size veda etmeleri sürpriz olmamalı. Doğum sonrası sayılmazsa saç dökülmesinin nedenleri şunlar olabilir:

- Yoğun stres
- Düzenli saç boyamak
- Doğum kontrol hapları
- Kortizon
- Antidepresanlar
- Kemoterapi
- Düzensiz ve sağlıksız beslenmek
- Sigara
- Hormonal bozukluklar
- Düzensiz ve yetersiz uyku
- Yaş

(Yaş hariç) bütün faktörler kontrol altına alındığında hala saçlarınız normalden fazla dökülüyorsa şu karışımı deneyebilirsiniz:
20 ml zizyohus jujuba - hünnap (jojoba değil)
20 ml hindistancevizi yağı
20 ml hintyağı
3 damla nane yağı
5 damla lavanta yağı
5 damla biberiye yağı
4 damla kekik yağı
5 damla kabak çekirdeği yağı 
Bütün bunları ölçülere sadık kalarak karıştırın. Saç diplerinize masaj yaparak sürün ve 30 dakika bekletin, yıkayın. İlk ay 3 günde bir, sonrasında haftada bir kullanmaya devam edin. Birkaç ay içerisinde farkı göreceksiniz. 

Yaşam stilinizi değiştirmediğiniz ve sağlıklı beslenmediğiniz müddetçe saçlarınızın da sağlıklı olması mümkün değildir, bunu akılda tutmakta yarar var. Çok sık şampuan kullanmak ve fön çekmek de saçlara zarar verir. İdeali haftada en fazla 2 kere yıkamak, fönü de özel günler için saklamaktır.

Aynı karışımı kaşlarınızda da deneyebilirsiniz. Herhangi bir yağa alerjik tepki vermediğinize emin olmak için cildinizde deneyin, sonra uygulayın.

Bol şans!

Eren Kaya
2 yorum:

  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil
  2. Kına tarifinizi de verebilir misiniz?

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım