15 Ocak 2017 Pazar

Ezgi'nin Hamilelik Günlüğü - 16. Hafta

Merhaba BYBO,

İyi yıllar dileğimizin bir saatten az sürdüğü yeni yıldan sevgiler! Bu hafta benim için bol ders çalışmalı bir hafta oluyor. Cumartesi günü finaller var ve baştaki sıkıntılı süreçlerden dolayı dersleri biraz aksattığım bir gerçek. Ama kısa sürede eski formuma dö-ndüm sayılır. Temmuz sonunda bugüne kadar girdiğim en zor sınav serisine gireceğimi düşünürsek moda girmekten de başka çarem yok sanırım. Zaten şöyle bir bakarsak, 30 yaşımı bitirmeme bir kaç ay kaldı ve ben, 6 yaşında başladığım okul hayatından beri aralıksız okuyorum. Bunaldığım anların olduğunu düşünsem de iş hayatı mı ders çalışmak mı; kesinlikle ders çalışmak! İş hayatını sevemedim, sevmiyorum belki de yaptığım işi hiç sevmememle alakalı. Mükemmel si-stemimiz, her anlamda akademik kariyer için uygun bir aday olmama rağmen yeterli torpilim olmadığı için beni asistanlıktan dolayısı ile mesleki anlamda sevdiğim tek alandan kopardı. Böylece, ‘merhaba özel sektör’ demiş oldum. Pek çoklarımız gibi… 

Bu konuyu bir kenara bırakırsak (çok dertli olduğum bir konu olduğu için sık sık dile getireceğim) bu hafta diğer gündemim kilo! İlginç bir vücut yapısına sahip olduğum doğru.14-15 yaşına kadar nor-mal bir genç kız iken, bir senede vücudum benimle alay edercesine sadece basen ve popomu büyüttü. Öyle ki, üniversite başında üstüme x-small ya da small kıyafetler alırken, altıma x-large hatta xx-large alır duruma geldim. Aralıksız diyetisyenlere gitmem, kendi çapımda spor yapmam hiç bir sonuç vermedi. Halbuki uzun yıllar mide rahatsızlığı çektiğim için aşırı düzenli ve sağlıklı beslenen biriydim; kızartma, hamurişi, fast-food hepsinden uzakta yaşadım. En büyük avantajım ise tatlı ve çikolatayı çocukluktan beri hiç sevmemem olmuştu. Buna rağmen kilolu olmasam da (ideal kilomda ya da 3 4 kg fazlasında oldum) dengesiz ve en önemlisi sağlıksız gözüken bir vücudum oldu. 

Derken iki sene önce benim için büyük işlere imza atan beslenme uzmanı ile tanıştım. Kendisi yaşam koçum oldu diyebilirim. Hayatımın en kilolu dönemi idi (şimdi gittiğim kursun ilk aşamasına gidiyordum ve düzen, yemek saatleri hak getire durumundaydım). Boyum 158 cm, o zamanlar kilom 66 olmuştu. Kulağa çok vahim gelmese de benim vücudum için gerçekten çok rahatsız edici hal almıştı. Nilay hocayla beraber süper bir beslenme programı ile beraber yüzme daha sonra koşuya başladım. Ciddi anlamda kısa sürede vücudum şekillendi. Günlük hareketler, saatli beslenme ve yoga derken 1 senede 13 kiloya veda ettim. Artık pantolonlarımı 38 beden alır hale geldim ki benim için büyük başarı idi. Yazın savsaklamam ile 56 kiloya çıktım ve ta taa hamile kaldım. İlk üç ay evde hiç hareket etmeden yatmama rağmen kilo almadan bitirmiştim ki son 4 haftada 3,5 (hatta belki 4) kilo alarak özüme döndüğümü fark etmiş oldum. Şimdi büyük panik başladı çünkü kilom karnımdan ziyade yine basen ve popoya doğru gidiyor! Yemek yemem çok düzenli, onunla ilgili sıkıntımız yok ki zaten hala Nilay hocayla beraber çalışıyoruz. Lakin hareketsizlik beni bitirdi. Şu an yüzme en büyük hayalim ama imkanlarım ona el vermiyor, evde yogaya başlıyorum. Uzun zaman yaptığım için aşinalığım yüksek ve gerçekten ba-na iyi gelen nadir alanlardan. O yüzden ilk tercihimi yogadan yana kullanıyorum. Yürüyüşlerime de yeniden başlamam gerekecek gibi. İki doktorum da 9-12 kilo arasında kalalım diyor, ama ben 15-16 kiloya razıyım yeter ki çok sapıtmayayım. Elimden geleni yapacağım fakat bu işte yapısal fak-törün çok etkili olduğunu biliyorum (aile geçmişim gebelerimizin aşırı kilo aldığını gösteriyor; 25 - 30 kilolar). Biraz da şans diyeceğim herhalde. 

Geçenlerde bir kitap tavsiyesi gördüm ve onu alıp ders aralarında okuyacağım. Eğer gerçekten verimli olursa tavsiye ederim ben de; Colleen Sell - Anneler ve Oğulları için Bir Fincan Huzur. İsmi benim çocukluğumda çok meşhur olan ‘Tavuk Suyuna Çorba Öyküleri’ni çok andırsa da içinden kritik bilgiler kapabileceğimi umuyorum. Erkek bebeklerle ilgili de daha fazla bilgi edilenebilirim böy-lece. Bu haftalık benden haberler böyle. 

Haftaya doktor kontrolüm var, yeni güzel haberlerle karşınızda olurum umarım.

Sevgiler,

Ezgi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım