10 Eylül 2016 Cumartesi

Başarılı Çocukların Ailelerinin Sırları

IFLScience sitesi başarılı çocukların ebeveynlerinin 16 ortak özelliğini toplamış. Bu özellikler aylar süren çalışmalarla ulaşılan sonuçlar. Bu maddeleri nasıl hayata geçirebileceğinize dair kendi fikirlerimi ekleyerek makaleyi çeviriyorum. Buyrun:

1- Başarılı çocukların aileleri çocuklarına iş yaptırıyorlar. Çocuklara hayatın parçası olduklarını öğretmenin en iyi yolu hayata dair işler yaptırmaktır. Ev içerisinde yaşına uygun olan işleri kendilerine yaptırın, onlar için bütün işleri siz yapmayın.


2- Başarılı çocukların aileleri çocuklarına sosyal beceriler kazandırıyorlar. Sosyal çocuklar akranlarıyla yönlendirmeye ihtiyaç duymadan anlaşabiliyorlar, onlara yardımcı oluyorlar, onların hislerini anlıyorlar ve sorunlarını kendileri çözebiliyorlar. Sosyal bir çocuk yetiştirmek için  doğumundan itibaren çocuğunuzu akranlarıyla bir araya getirin, genel geçer görgü ve ahlak kurallarını evde öğretin ve dışarıda diğer çocuklarla ilişkisine (olağanüstü bir durum olmadığı müddetçe) müdahale etmeyin.

3- Başarılı çocukların aileleri çocuklarından beklentileri yüksek oluyor. Gelirinizden ve imkanlarınızdan bağımsız olarak çocuğunuz için en yüksek eğitimi hedefleyin ve o hedefe ulaşabilmesi için çocuğunuza elinizden gelen her türlü imkanı hazırlayın. Eğer 2. ya da 3. ya da 4. çocuk ilk çocuğunuza verebileceklerinizi sınırlayacaksa sahip olmak istediğiniz çocuk sayısını iyi düşünün.

4- Başarılı çocukların aileleri iyi geçiniyorlar. Birlikte olsunlar ya da ayrılmış olsunlar; iyi anlaşan ebeveynlerin çocukları daha mutlu oluyor. Sürekli huzursuzluk ve stres altında yaşayan çocuğun başarılı olma ihtimali düşüyor.

5- Başarılı çocukların aileleri tartışmalarını çocuklarından gizli sürdürmüyorlar. Bu konuda geçtiğimiz senelerde BYBO Facebook Sayfasında yazmıştım. Sanılanın aksine çocukların yanında tartışmak sağlıklıdır! Tabii tencere tavanın uçtuğu, tekmelerin yumrukların savrulduğu tartışmaları kastetmiyorum :) 
Çocuğun, annesiyle babası arasında bir anlaşmazlık olduğunun farkında olması ve bu anlaşmazlığın bir noktada çözüme ulaştığını görmesi duygusal gelişimi açısından olumlu olduğu gibi, özgüvenini geliştirmesine de yardım eder. 
Asla annesiyle babasının tartıştığını görmeyen çocuklar gerçek hayatta çelişkilerle karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilemez ve bir çare geliştirmekte zorlanırlar. Tartışmaya tanık olmak çocuğun düşünmesini ve durum değerlendirmesi yapabilmesini sağlar.
6- Başarılı çocukların ailelerinin de eğitim seviyeleri yüksek oluyor.
7- Başarılı çocukları aileleri onlara matematiği erken yaşlarda öğretiyor. Çocuğun okula başlamadan önce sayıları, sıralarını ve temel matematik hesapları bilmesi daha başarılı olmasına yardımcı oluyor.
8- Başarılı çocukları aileleri onlarla belli bir ilişki geliştiriyor. Hayatlarının özellikle ilk 3 yılında ailelerinden kesintisiz ve yeterli ilgi gören çocuklar hem akademik hayatta hem de özel ilişkilerinde daha başarılı oluyorlar.

9- Başarılı çocukları ailelerinin stres düzeyi düşük oluyor. Sanılanın aksine 3-11 yaş arası çocuklarla annenin yoğun olarak geçirdiği vaktin mutlu ya da başarılı olmalarında fazlaca etkisi yok. Özellikle Türkiye'de annelerin çocukları için "saçlarını süpürge etmiş" olmalarının sonucunda üstün başarılı bir millet olarak varlık göstermeyi başaramamış olmamızı örnek gösterebilirim. Ev işi ve/ veya profesyonel işlerden arta kalan zamanı yaratmak ve çocuğa ayırmak için stres yaşayan anne bu sıkıntısını çocuğa da yansıtıyor. Somut olarak olmasa da çocuk bu stresi hissedebiliyor ve kendisi benzerini yaşıyor.  

10- Başarılı çocukları aileleri çabaya zaferden daha fazla önem veriyorlar.

11- Başarılı çocukların annelerinin bir kariyeri var. Harvard Business School bir çalışma yapmış. Sonuçlarına göre çalışan annelerin kızlarının meslek sahibi olma, yönetici pozisyonunda olma ve daha çok para kazanma ihtimalleri çalışmayan annelerin kızlarınkinden daha fazla. Çalışan annelerin oğulları da çalışmayan annelerin oğullarına kıyasla daha özenli, daha paylaşımcı ve ev işlerinde daha çok yardımcı/ aktifler. Yine BYBO FB sayfasında düzenli olarak hattırlattığım gibi:  


Tohumlar fidana

Fidanlar ağaca
Ağaçlar ormana
Anneler işlerine

Dönmeli yurdumda!


12- Başarılı çocukları ailelerinin sosyoekonomik statüleri daha yüksek. Evet, bu konuda yapılabilecek fazla bir şey yok. Ama sosyoekonomik statünüz çocuğunuz için en iyisini hedeflemenize ve elinizden geleni yapmanıza engel değil. Bugünün başarılı insanlarının önemli bir kısmı fakir ailelerden geliyorlar.

13- Başarılı çocukları ailelerin baskıcı değil, otoriterler. Yani çocuğu mantıklı ve makul kurallar dahilinde eğitiyorlar. Çocuk kanuna ve kurala saygı duymayı ancak bunların altında ezilmemeyi öğreniyor. (BYBO Grupta neden kurallarımızın bulunduğunu anlayan ve kurallara saygı duyan ailelerin çocukları bu sebeple daha başarılı olacaklar muhtemelen :)

14- Başarılı çocukları aileleri çocuklarına metaneti ve direnci öğretiyorlar. Çocuklarınıza hayal kurmayı, hedeflemeyi, amaçlamayı ve bu amaca ulaşmak için çalışmayı öğretin. Boyun eğen, kabul eden, çalışmayı bırakarak tevekkül eden çocukların başarılı olma ihtimalleri zayıf olur.

15- Başarılı çocukların aileleri çocuklarına komplike olmayan ve kolay telaffuz edilebilen isimler koyuyorlar.16- Başarılı çocukları aileleri doğru beslenme alışkanlıklarının önemini kavramış oluyorlar. Sanırım BYBO'da en çok konuştuğumuz konulardan biri doğru beslenme. Uzun zamandır BYBO beslenme kurallarını uygulayan ebeveynlerin çocukları muhtemelen çok başarılı olacaklar :)

Son olarak şunu eklemek istiyorum: Başarılı çocuk muhakkak akademik olarak başarılı çocuk olmak zorunda değildir! Çocuğunuzu yeteneklerine göre yönlendirmelisiniz. Dünyada üstün başarılı sanatçıların ve sporcuların olduğunu unutmayınız.

Özet: Başarılı çocuklara sahip olmak için her ne yapıyorsan yapmaya devam et BYBO!

1 yorum:

  1. Emeginize sağlık, çok faydalı bir paylaşım olmuş. Yalnız 2-3 tanesi dışında hepsinde "Başarılı çocukları aileleri" yazılmış, gözünüzden kaçmış olmalı. "Başarılı çocukların aileleri" olarak düzeltilmesi gerek.

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım