24 Kasım 2015 Salı

Anneler dikkat! ‘Her gün 500 ml anne sütü’ aldatmacası (Tomris’in Emzirme Notları 23)

Sevgili anneler, 

Her gün medyada ve sosyal medyada emzirme ile ilgili bir çok öneri ile karşılaşıyorsunuz. Bunları uyguladığınızda bebeğinize iyi baktığınızı düşünüyorsunuz. Pekiyi, emzirme ve ‘anne sütü’ konusunda verilen önerilerin ne kadarının doğru olduğunu hiç düşündünüz mü? 


Emzirme konusunda çok ciddi bir bilgi kirliliği var. Dahası, internette (ve gerçek hayatta) yanlış ve asılsız bilgiler dolaşıyor. Mama firmaları ‘anne sütü’ dostu gibi görünüp aslında mama tüketimini artırmaya hizmet eden iddialarda bulunabiliyor; internette ve verdikleri eğitimlerle yayabiliyor. Bunun en güncel örneklerinden biri “Bebekler her gün 500 ml anne sütü (yoksa mama) almalıdır” iddiası. Bir mama firması tarafından 2010’dan beri farklı kampanyalarla dile getirilen bu iddia için asılsız bir şekilde ‘Dünya Sağlık Örgütü beslenme rehberlerine göre’ diye referans veriliyor. Siz de “Acaba 500 ml anne sütü çıkıyor mudur benden???? Eğer çıkmıyorsa üstünü mama ile tamamlamam gerekir!” diye endişe ve telaşa kapılıyorsunuz. Hatta “Ya bebeğime iyi bakmıyorsam??? Bak Dünya Sağlık Örgütü de demiş. Ne olur ne olmaz, ben biraz takviye yapayım” deyip mamaya başlıyorsunuz. Bu da sonun başlangıcı oluyor. 


Çünkü mamaya bir kez başlandı mı bebeğin aldığı anne sütü miktarı azalmaya başlar, mama miktarı hızla artar, bebek gittikçe biberona alışır ve emmesi bozulur, bu yüzden anne sütü daha da azalır ve bu bir kısır döngü halinde devam eder. Sonuç olarak bu yola giren ailelerde bebeklerin önemli bir kısmı zamanla emmeyi bırakır ve sadece mama ile beslenir hale gelir. Tam da mama firmalarının istediği şey! 

Emzirilen bebekler için ‘şu kadar ml anne sütü almalıdır’ diye bir öneri verilmemiştir, verilemez de. Çünkü bu emzirmenin doğasına aykırıdır. Mamanın miktarı, mililitresi hesaplanabilir. Gözle görülür, elle tutulur. Ama emzirme böyle değildir. Emzirme anne ve bebek arasında bir iletişimdir. Bebek acıkır, anne meme verir. Daha çok ihtiyacı varsa, bebek daha sık emmek ister. Daha az ihtiyacı varsa daha az. Bebekler istedikleri zaman istedikleri kadar emzirildiklerinde kendi ihtiyaçları doğrultusunda en ideal şekilde beslenmiş olurlar. 

Emzirilen bir bebek için mililitre bazında öneri vermek anne ve bebek arasındaki iletişime müdahale etmek demektir. Rakamsal olarak verilen öneriler ancak emzirme sayısı şeklinde olabilir. Bu da ancak kritik dönemlerde veya gerektiğinde yapılır. Mesela bazı kaynaklarda yenidoğan döneminde günde en az 8-12 kez emzirmek gerektiği belirtilir. Bu önerinin amacı bellidir: yeni doğum yapmış bir anne bebeğinin acıkma işaretlerini henüz öğrenmemiş olabilir; doğru yolda olduğunu anlaması için genel bir rehber sunulur bu öneri ile. Ancak emzirmenin hiç bir dönemi için, yani ne ilk 6 ay, ne de sonrası için, mililitre bazında anne sütü önerisi verilemez. 


Yani, “her gün 500 ml anne sütü almalıdır, bunu almıyorsa üstünü mama ile tamamlamalıdır” iddiası emzirmenin doğasına aykırıdır ve mama firmalarının anneleri gereksiz endişeye sevk edip emzirmek yerine mama kullanımına çekmek için uyguladığı bir yöntem.  

İyi de, o zaman Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu öneriyi nasıl yapmış olabilir? İşin en acı yanı bu: WHO’nun böyle bir önerisi yok. Hiç olmadı! Mama firması bu ‘WHO önerisidir’ diyerek asılsız bir iddiada bulunuyor. Ve bu ilk değil. Aşağıda bu konun hikayesini sizinle paylaşacağım. 

Dünya Sağlık Örgütü ne önerdi, ne önermedi? 


Geçen ay bir mama firması sosyal medyanın popüler anneleri ile İstanbul’da bir etkinlik yaptı (26 Ekim 2015). Etkinlik slaytları katılımcı anneler tarafından hızlıca Instagram’da paylaşıldı. Bunlardan biri çok dikkat çekiciydi: “Dünya Sağlık Örgütü Beslenme Önerileri” başlığı ve Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO) logosu ile aylara göre anne sütü ihtiyacını veren bir tablo içeriyordu. Slaytta ayrıca firmanın farklı platformlarda sık sık tekrar ettiği “Günde en az 500 ml anne sütü” iddiası yer alıyordu. Etkinlikteki blogger anneler bu slaytı “Dünya Sağlık Örgütü beslenme önerilerine göre…” diyerek hemen takipçilerine duyurdular ve bu ‘bilgi’ anında binlerce anneye ulaştı. 


Emzirme konusunda annelere yardım etmek için ciddi çaba harcayan bir hekim, araştırmacı ve anne olarak “Her gün 500 ml” iddiasına WHO’nun referans verildiğini görünce harekete geçtim. Çünkü yukarda aktardığım gibi, emzirilen bir bebek için ‘alması gereken anne sütü şu kadardır’ demek emzirmenin temel mantığına, doğasına aykırı. WHO’nun gerçekten böyle bir önerisi olabilir mi? Slaytın altında okunamayacak kadar küçük yazılarla belirtilmiş referanslar neler? Öncelikle soruyu firmaya ait Instagram sayfasına yönelttim. Bu slaytın WHO’nun hangi dokümanından alındığını sordum. Referans verilmedi; sadece mail adresim istendi. Soruyu soralı dört, mail adresimi vereli üç hafta geçmesine rağmen henüz bir şey gelmedi. 


Konuyu bir de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölgesi Beslenme Programı Yöneticisi Dr. João Breda’ya sordum. Dr. Breda mailime cevabında net bir şekilde şunu ifade etti: “Dünya Sağlık Örgütü önerileri ‘en az 500 ml anne sütüne ihtiyaç vardır’ iddiasını kesinlikle desteklememektedir.” 


Bu ilk değil! 

Mama firması “günde 500 ml süt” iddiası için WHO’nun olmayan rehberlerine ilk kez referans vermiyor. Bu durum ne yazık ki 2013’te de gerçekleşmişti. Bunu ortaya çıkartan İngiliz Independent gazetesi, 29 Haziran 2013’te ilk sayfasında skandalı afişe etti  (haberin Türkçe tercümesi burada). Durum özetle şöyleydi: Firma 2010’dan beri çeşitli isimler altında kampanyalar düzenleyerek 6-24 ay arasında bebeklerin “günde en az 500 ml anne sütüne” ihtiyaç duyduğunu iddia etti. 2012-2013 yılında bu konuda televizyonda kamu spotları yayınladı, yazılı basında yer aldı, firmanın beslenme uzmanları halka eğitimler verdi. Özetle verilen mesaj şu idi: “Bebeğinizin 6 aydan sonra günde en az 500 ml anne sütüne ihtiyacı vardır. Bunu almıyorsa mutlaka mama ile tamamlanmalıdır. Bu bebeğinizin sağlıklı büyümesi için şarttır ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerisidir”. (Anne babalar gözünden kampanyanın aktarıldığı ve eleştirildiği Independent gazetesinin diğer haberi burada, Türkçesi ise burada) Habere göre mama firması bu kampanya sayesinde Türkiye’deki satışlarını %15 arttırmış ve kampanya yüzünden anneler bebeklerini gereksiz yere mamaya başlatmış olabilir. 


Kampanyanın 2013 yılı çalışmalarında 500 ml iddiası için WHO’ya referans verilmişti. WHO ile birlikte UNICEF’in (Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu) logosu da kampanyada kullanılmıştı. Ancak Independent’ın haberi ile WHO ve UNICEF kampanyaya destek olmadıkları, logolarının izinsiz yayınlandığını ortaya çıktı. WHO’dan Dr. Joao Breda ayrıca yaptığı açıklamalarda firmanın ‘500 ml anne sütü’ iddiasının WHO önerilerini kesinlikle yansıtmadığını vurguladı. Sağlık Bakanlığı ise yönetilen soruları cevapsız bırakmış. Independent’ta yayınlanan skandaldan sonra pekiyi ne oldu? Haberlerin yapılmasında eşiyle görev alan Sezai Ozan Zeybek’in aktardığı kadarıyla hiç bir şey olmamış: “Ceza alan olmadı, yasal bir süreç işlemedi. Bunun yerine bazı gazetelerde reklâm kokan haberler çıktı. Independent’da çıkan haberin anlaşılması güç bir özeti verildi, ardına (kimi zaman haberden daha uzun) Danone-Türkiye’nin kamusal hizmetlerini, bu konudaki duyarlılığını anlatan resmî bir açıklama eklendi. Bir süre sonra kampanya geri çekildi; yerine “annelere süt” adıyla yeni bir kampanya başlatıldı. Hayat devam etti.


”WHO, UNICEF ve “500 ml” iddiası 


Şu ana kadar hiç bir uluslararası sağlık otoritesi bebeklerin alması gereken anne sütü miktarı konusunda bir öneride bulunmamıştır. Çünkü, başta aktardığım gibi, böyle bir ‘öneri’ emzirmenin doğasına aykırı olurdu. WHO ve UNICEF’in emzirme ile ilgili önerileri çok nettir: bebekler ilk 6 ay sadece emzirilmelidir. Uygun ek gıdalar ile emzirme en az 2 yaşına kadar sürdürülmelidir. Anne ve bebek arzu ederse bu süre daha da uzun olabilir. Bu rehberlerin hiç bir yerinde anne sütünün miktarı ile ilgili bir ifade bulunmamaktadır. 


Pekiyi, firma ‘500 ml’ iddiasını neye dayandırıyor? Teknik detaylara girmeden şöyle özetleyeyim. WHO 2003 yılında bebek ve çocukların 6 aydan sonra ek gıda ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla uzmanlardan bazı teknik çalışmalar istemiş. Bu çalışmalardan biri 2000 yılında yapılmış bir araştırmayı alıntılamış ve bebeklerin aylara göre kalori ihtiyacı tablolarını koymuş. Firma da bu tablodaki rakamlardan yola çıkarak ‘şu kadar anne sütü gerekir’ diye bir hesap yapmış. Burada dikkat edilmesi gereken üç önemli husus var: 

- Ne WHO’nun uzmanlardan istediği teknik çalışma, ne de atıf yapılan araştırma bebeklerin 6 aydan sonra ne kadar anne sütüne ihtiyaç duyduğunu belirlemek amacı ile yapılMAmış. Teknik çalışmanın amacı ek gıda ihtiyacı konusundaki güncel araştırmaların sonuçlarını derlemek.  
- Ne WHO’nun istediği teknik çalışma, ne de atıf yapılan araştırma mililitre olarak ‘şu kadar anne sütü tüketilmelidir’ deMEmiş.  
 - WHO bu teknik çalışma sonrasında ‘şu kadar anne sütü tüketilmelidir’ diye bir öneri kesinlikle geliştirMEmiş. Bunlar 2003 yılında yapılmış teknik çalışmalar olarak arşivlerde kalmış. 
Buna rağmen firma bunun WHO önerisi olduğunu iddia ederek Türkiye’de “Her gün 500 ml anne sütü” diye bir kampanya düzenlemiş. Doğal olarak WHO bunu yalanlamış ve “böyle bir önerimiz yoktur” demiş. Hatta logosunun izinsiz kullanıldığını belirterek kampanyadan derhal kaldırılmasını istemiş. 

“500 ml” iddiası devam ediyor


“Her gün 500 ml süt” iddiası için WHO ve UNICEF’in ismi ve logosu izinsiz kullanıldı. Bunun WHO’nun önerisi olduğu asılsız bir şekilde iddia edildi (hatta hala edilmeye devam ediliyor). Bunların hepsi dünyanın en saygın gazetelerinden birinin haberi ile ortaya çıkartıldı. Ama ülkemizde bundan kimsenin haberi yok. 


Dahası, firmanın “500 ml anne sütü” kampanyası Türkiye’de son derece etkili oldu. İnternette bir çok sitede halen her gün 500 ml anne sütü ya da formül süt (devam sütü, yani mama) verilmesi gerektiğine dair ‘bilgiler’ bulabilirsiniz. Hatta Sağlık Bakanlığı web sitesinde bebek beslenmesi konusunda halka yönelik bilgilerde dahi 6. aydan sonra anne sütü miktarının yeterli düzeyde olması ve takviye gerekmemesi için en az 500 ml olması gerektiği belirtiliyor. Mama firmasının mesajı (500 ml / 2 bardak anne sütü) ne yazık ki kamu spotu olarak televizyonlarda yayınlanıyor. 

Firma ‘500 ml’ iddiasını başka kampanyalar ve web siteleri üzerinden sürdürüyor. Örneğin Beslenme Günlüğü sitesine anneler bebeklerinin bir günde ne yiyip içtiğinin giriyor. Sonuç olarak anneye her gün için bir ‘beslenme puanı’ veriliyor. Öyle bir hesap konmuş ki mama almayan bebeklerde o beslenme puanı bir türlü yükselmiyor. Siteyi kullanan anneler ise buraya güvenip bebeğinin her gün 500 ml olması gerektiğini zannediyor ve her gün ne kadar eksiği olduğunu hesaplayıp duruyorlar. Eksik çıkan miktarı ise mama ile tamamlamaya çalışıyor. Böylece yazının başında bahsettiğim anne sütünün azalması, mamanın artması kısır döngüsüne giriyorlar ne yazık ki... 

Dahası, firma sosyal medyanın popüler anneleri ile toplantılar düzenliyor, sunumlar yapıyor. Instagram’da, Facebook’ta bu iddia WHO logosu ile yer alıyor ve toplantıya katılan popüler annelerin bir kaç paylaşımı ile yanlış bilgiler on binlerce anneye ulaşıyor. 


Gerçek ‘sosyal’ sorumluluk nedir?


Ülkemizde ‘sağlık okur-yazarlığı’ yani sağlıkla ilgili bilgileri değerlendirip hayata geçirme becerisi oldukça düşük. Çocuk sağlığı alanında ise sosyal medya, özellikle de ‘blogger’ anneler büyük rol oynuyor. Binlerce, hatta on binlerce kişi tarafından izlenen bu anneler ne derse takipçileri doğru kabul edip çocuklarına yansıtıyor. 


Bir an için firmanın var olmayan bir öneri için WHO’ya referans verdiğini, logosunu izinsiz kullandığını unutalım. Sadece bir anne, aklı ve vicdanı olan bir insan olarak duruma bakalım: Bir mama firmasının bebek beslenmesi konusundaki önerilerini, kampanyalarını ve iddialarını araştırmadan, sorgulamadan veya kaynağını doğrulamadan nasıl doğru kabul edersiniz? Haydi kendiniz için kabul ettiniz diyelim; bunu sizi samimi bulup takip eden binlerce, hatta on binlerce anneye nasıl duyurursunuz? Bu iddiaların doğru olmadığı durumlarda (ki bu yazı bu konuda ciddi bir örnek) takipçilerinize yanlış bilgi vererek altına girdiğiniz vebalin büyüklüğünün farkında mısınız? 


Pekiyi siz anneler ve babalar? Bundan sonra sosyal medyada her gördüğünüz iddiayı doğru mu kabul edeceksiniz? Yoksa önce akıl süzgecinizden geçirip kaynağını mı sorgulayacaksınız? 


Dr. Tomris Cesuroğlu 

Hekim, araştırmacı ve anne 

Not: Mama firmasının bu tür etkinliklerine katılan blogger annelerden biri daha önceki haftalardaki eleştirel bir paylaşımımdan sonra beni firma ile ısrarla görüştürmek istedi. Bunu sadece özelden değil, genele açık yorumlarında da duyurdu. Bu noktada şunu net bir şekilde ortaya koymak isterim: Bir mama firmasının sosyal medya üzerinden kamuoyuna açık gerçekleştirilen (amacı da zaten kamuoyuna ürünlerini/mesajlarını duyurmak olan) etkinliklerini aynı kanalla, yani internet ve sosyal medya üzerinden kamuoyuna açık bir şekilde eleştiriyorum. Bu konu ile ilgili olarak, sadece kamuoyuna açık bir şekilde gelecek yazılı yorum ve eleştirileri ve yazılı gönderilecek bilgi ve belgeleri, makul ve tutarlı olmaları şartı ile muhatap alıp yine kamuoyu önünde tartışabilirim. Bunun dışında hiç bir görüşme önerisini ya da talebini kabul etmiyorum. Bu konuda Eren Kaya ve Bebek Yapım Bakım Onarım'ın tavrı aynıdır. 


Dr. Yalım Üner'in bu yazıya verdiği cevaba yazdıklarım bu linkte

35 yorum:

 1. Çok yakın zamanda benim de yazmak istediğim bir konuya benim düşündüğümden daha detaylı ve harika bilgilendirici yazmışsınız. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer bankalar ve diğer mali kuruluşlar tarafından sürekli geri çevirdi edilmiştir sen, kredi ve ipotek arayan yorgun musunuz, Size bir kredi alarak ilgilenen .Eğer% 2 düşük faiz oranı ve tüzel kişilerin kredinin herhangi bir biçimde sunuyoruz bugün bize çekinmeyin, biz bir deneme sizi ikna edecektir, çünkü size bize denemeye ever.Just en iyi hizmeti sunmak için söz veriyorum. senin Mali ihtiyaçları nelerdir?

   e-posta yoluyla bize ulaşın: [remy.credit111@gmail.com]


   Bir iş kredisi ihtiyacınız var mı?
   Eğer kişisel bir kredi ihtiyacınız var mı?
   Bir araba satın almak istiyorsun?
   Eğer yeniden finanse etmek istiyor musunuz?
   Eğer bir konut kredisi ihtiyacınız var mı?

   Eğer iş teklifi ya da genişleme başlamak için büyük bir sermayeye ihtiyaç mı?
   Eğer umut kaybetti ve orada hiçbir çıkış yolu olduğunu ve mali yüklerin hala devam düşünüyor mu?

   Mümkün iş işbirliği için bizimle irtibata geçmekten çekinmeyiniz

   e-posta yoluyla bize ulaşın: [remy.credit111@gmail.com]

   Sil
 2. Eren merhaba, aslında daha önce okuduğum yaıznla ilgili sormak istiyorum, ben Organik buğday çimi tozu kullanıyorum sabah suya, yoğurda filan kızım içinde kullanmak istiyorum 4 yaşında. Buğday çimi kalp çarptıntısı yapar mı? Bir zararı olur mu

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, bebeklere emzik verilmeli mi bazi bebekler almiyor, birde ilk dogdugu zaman verilmeyen bebekler almiyor diye duymustum, ilk zaman verildiginde alisiyolarmis.sizce verilmeli mi?anne adayi:-)

  YanıtlaSil
 4. Tomris Hanım merhaba, benim emzirmeyle ilgili bir sorum olacak. Bebeğim 2,5 aylık ve sadece anne sütüyle besledim. Meme ucu yarası vs yaşadım ve hepsini aştım çok şükür ancak son bir haftadır kakası mukuslu ve iplik şeklinde kan parçaları içeriyor. Her emzirmede bir memeden emiyor. Doktorlar hemen inek sütü alerjisinden bahsediyorlar fakat bazı kaynaklarda ön sütün fazla gelmesinden olabilir deniyor. Bebeğim akşam 7 gibi uyuyor gece 4 gibi uyanıyor. Ben de arada bitmez sağıyorum ve iki memeden 240 250 ml gibi süt çıkıyor. Önsüt fazla Mıdır bilmiyorum ama öyle aman aman süt ürünlerini de tüketmem. Hiç böyle bir vakayla karşılaştınız mı? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Merhaba,bebeğim 62 günlük.ilk günden buyana sürekli sıkıntılar yaşadık ve ben çektiğim acılardan emzirmek istemiyordum meme uçlarım hep yara oluyordu ve emzirdikten sonra göğüslerim ve sırtımda koltukaltımdan devam eden ağrılar oluyordu.emzirmek yerine sürekli sütümü sağıp veriyor gögüslerimi 1-2 gün dinlendiriyor ,sonra 1 gün emziriyordum acıyınca yine pompaya ve biberona devam ediyordum. Göğüsucu yaralarımı kantaron yağı ike geçirmek üzereyim ama emzirdikten sonra başlayan ve diğer emzirmeye kadar geçmeyen,kuru kuru ve sanki mememin içini kesiyorlarmış gibi acıyor.ayrıca iki göğsümde 1 haftadır yumuşak yumuşak sütüm kesiliyor diye çok korkuyorum.2gündür hiç pompa ile sağmadım.göğsümdeki ağrılar neden olabilir?çok acı çekiyorum

  YanıtlaSil
 6. Merhaba, benim bebeğim 4170 kg dünyaya geldi. Doğumdan sonra emzirdim. Hemen ardından hemşire ve çocuk doktoru gelip bebeğin kilolu olduğu için mama takviyesi yapmalısınız deyip biberonla 30 cc mama verdiler. Keşke yazdıklarınızı hamileyken okumuş olsaydım. Asla izin vermezdim. Ben sadece aksamlari 30 cc mama verdim. Ama doktor her emzirme den sonra vermemi söylemişti. Şimdi bebeğim 18 günlük ve 4500 kg. Sizce az mı? Aslında mamayi tamamen kesmek istiyorum. Ama aksamlari gazdan mi yoksa acliktanmi ağlıyor anlamıyorum. Öyle olunca sürekli emiyo ve memeden süt gelmiyo gibi hissediyorum. Ne yapmalıyım sizce. Kilolu doğan bebeğe mama takviyesi şart mı? Simdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba Tomris hanım lütfen yardım edin,çocuk psikoloğu olmama rağmen bu ara yaşadığım üzüntü beni çok etkiliyor.Bebeğim 15 günlük ilk günden itibaren anne sütü için çaba veriyorum,annem ile birlikte. İki göğsümden 40 cc süt çıkıyor maalesef :( kayınvalidem mama vermeye ikna etti,bebeğim çok ağlayınca.Şimdi gündüz ve geceleri 60 cc 6 defa mama alıyor.Emmesine rağmen tam uykuya dalamayınca mama ile destek oluyoruz. Lütfen yardımınızı bekliyorum

  YanıtlaSil
 8. Merhaba Tomris hanım lütfen yardım edin çocuk psikologu olmama rağmen, 20 günlük bebeğimin anne sütü ihtiyacını karşılayamıyorum gibi hissetmek çok zor..Mama takviyesi vermeme neden olan evdeki büyükler de cabası..İki memeden pompa ile 30 cc çıkıyor ve bebeğim emdikten sonra sürekli ağlıyor,mecburen mama 60 cc veriyorum. Uyuduğu zaman asla meme almıyor çünkü derin uyuyor.Memede uyuduğunda ise 10 dk sonra uyanıyor. Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ysmnn,
   Ne yazik ki sorulara yetisemiyorum artik. Blogda yazilarimdin altinda sana cok benzer durumlarda yuzlerce annenin sorusunu defalarca tekrarladim. Lutfen bu sorulara ve ceaplara bak. Ozellikle Emzirme Notlari 3 - Emzirme kampi yazisini oku ve altindaki yorumlara bakmani oneririm.

   Ya da Facebook'ta Bebek Yapim Bakim Onarim kapali gruba uye olup sorunu oraya yoneltebilirsin: https://www.facebook.com/groups/BebekYapimBakimOnarim/

   Alternatif olrak Emziren Anneler grubunda da destek oluyorum. https://www.facebook.com/groups/emzirenanneler

   Her iki grupta da senin gectigin yollardan gecmis yuzlerce anne ve bilgili insanlar var. Ben de destek oluyorum.

   Soruna gelince, Emzirme kampina girmeni oneririm. Bebekler lohusaliklta defalarca, saatlerce tekrar tekrar emebilir, bu cok cok normaldir. Bu isin bnormali bu. 10 dakika sonra uyanip meme istemesi normal. Sag verdim sol verdim artik uyusun degil. Cevirip cevirip emzireceksin, defalarca cevirebilirsin. Sut bu sekilde artar. Memeden kac cc ciktiginin bir onemi yok. Emzirme kampina girip mamayi kademeli olarak kesebilirsin. Mesela 3-4 gunde bir tum gunden 30-60 cc azaltabilirsin.

   Bundan sonraki sorularini gruba yoneltmeni rica ediyorum. Kolay gelsin.

   Sil
 9. Tomris Hanım bloğunuza yazıyorum fakat cevap alamıyorum...

  YanıtlaSil
 10. 20 gunluk bebeğinize mama vermek yerine sık sık emzirin. Bebekler sadece acliktan aglamaz. Bol bol emzirin derim.

  YanıtlaSil
 11. Bebeğimin gaz sancısı ve açlık ağlamasını ayırt edebiliyorum. Doğduğu ilk günden beri emzirmenin savaşını veriyorum. Memeyi seven ve çabuk kavrayan bir bebek fakat emzirmeden sonra aranma davranışı devam ediyor vr katılarak ağlıyor :( Sütümün yetmediğini de sağdığımda anladım,20 gün boyunca iki göğüsten toplamda 40 cc çıktı.Humana still tea dahil herşeyi içtim,sonuç aynı.Yoksa mama vermenin üZüntüsünü en iyi ben biliyorum. Çocuk psikoloğu olup,bu konudaki yüksek bilincime rağmen sütümün artmaması kadar üzücü birşey yok maalesef :(

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,
  Ben Juan Diego, yaşam süresi fırsat kredi veren özel bir kredi borç veren duyuyorum. acilen borçlarını ödemek ya da işinizi geliştirmek için bir kredi ihtiyacı bir kredi gerekiyor mu? Sen Bankalar ve diğer mali kurumlar tarafından reddedilmiş? Bir konsolidasyon kredi veya ipotek gerekiyor? Daha fazla bilgi için arayan tüm mali sorunları geçmişte yapmak için buradayız çünkü. Biz kötü bir kredi var ya da para ihtiyacı% 2 oranında iş yatırım, faturaları ödemek için mali yardım ihtiyacı olan bireyler, para kazandırıyor. Biz güvenilir ve yararlanıcı yardımda ve kredi sunmak için istekli olacağını sizi bilgilendirmek için bu orta kullanmak istiyorum. Yani e-posta ile bize bugün: (diegosaintloans@outlook.com)

  YanıtlaSil
 13. Eğer bir kredi ihtiyacınız var mı? Biz, krediler (İş, Kişisel her türlü sunuyoruz
  % 2 pert @ Konsolidasyon, Araba, yatırımlar, vb.) Bir Kredi bakmak Are
  Kötü kredi size yardımcı olabilir görelim gelir çünkü ve banka reddediyor.
  Küçük ve büyük krediler için İletişim mahindra finans. Biz kredi vermek
  % 2 faiz oranıyla. Biz de dışarı vermek mahindrafinance542gmail.com posta yoluyla bize bugün. £ 6000 Pounds için 150 milyon Pound
  bireyler ve şirketler için, kredi bakılmaksızın herkese açıktır
  milliyet

  YanıtlaSil
 14. Eğer bir kredi ihtiyacınız var mı? Biz, krediler (İş, Kişisel her türlü sunuyoruz
  % 2 pert @ Konsolidasyon, Araba, yatırımlar, vb.) Bir Kredi bakmak Are
  Kötü kredi size yardımcı olabilir görelim gelir çünkü ve banka reddediyor.
  Küçük ve büyük krediler için İletişim mahindra finans. Biz kredi vermek
  % 2 faiz oranıyla. Biz de dışarı vermek mahindrafinance542gmail.com posta yoluyla bize bugün. £ 6000 Pounds için 150 milyon Pound
  bireyler ve şirketler için, kredi bakılmaksızın herkese açıktır
  milliyet

  YanıtlaSil
 15. Dikkat !!! Kredi teklifi

  i Mr Rashide Abdulahi özel kredi borç veren duyuyorum. Eğer iş için kredi ihtiyacınız veya kaliteyi işlemek için bize tavsiye edilir, sonra faturalarınızı ödemek için eğer biz, bir% 3 düşük faiz oranı ve iyi çalışma koşullarında kredi vermek kredinin her türlü dışarı verilir Eğer memnun yapacak hizmetleri. E-posta: Rashideabdulahiloanfirmhelp@hotmail.com

  MEVCUT KREDİ HİZMETLERİ DAHİL:
  ================================
  * Ticari Krediler.
  * Bireysel Krediler.
  * İşletme Kredileri.
  * Yatırımlar Kredileri.
  * Gelişim Kredileri.
  * Toplama Kredileri.
  * İnşaat krediler.
  * İşletme Kredileri Ve Diğer birçok:

  biz iyi hizmet kredinin her türlü işlemek, e-posta yoluyla bize ulaşın: Rashideabdulahiloanfirmhelp@hotmail.com
  teşekkürler
  Bay Rashide

  YanıtlaSil
 16. Özel, ticari ve Bireysel Krediler dünyanin her yerinde 50 yil geri ödeme süresi dönemine 1 yil içinde Teklif Biz% 2 çok düsük yillik faiz orani vardir. Bizim kredileri de maksimum güvenlik için sigortali bizim önceligimizdir. Herhangi bir ilgi kisiler e-posta yoluyla bize basvurun: cobetfunds7@gmail.com

  YanıtlaSil
 17. Merhaba,
  7 aylik bir bebegim var. Ilk 4 ay sadece anne sutu aldi. 4.aydan sonra cevre ve doktor baskisi nedeni ile sutumun yetmedigine yetmeyecegine inandim. Halbuki kilosu persentilin ustundeydi. Cok istahli bir bebek olmasinin da tesiri var. Cocuk aglayinca ac diyolardi, daha yeni emmis oluyordu sut olmuyordu. Mama verince susuyordu. Doktorum sut buyumesi icin yetse bile cocuk yemek istedikce mama verin deyince ama cocuk 4 aylik meyve vs. Gibi ek vermek istiyorum sonucta anne sutu aliyor dedim. Mama verin mamadaki vitaminlere ihtiyaci var dedi ve eklere baslatmadi. Ne dokunur ne dokunmaz bilemedigimden ek gida veremedim. 6 aylik olmasini bekledim caresiz bu zamana kadar mama verdim. Eklere basladiktan sonra ilginc bir sekilde sadece anne sutu alir ve onunla yetinir oldu. Mama hic almiyor. Canimiz isterse degisiklik olsun diye corbalardan iciyor. O da oğun olarak ve hergun degil. Benim bu durumu aklim almadi. Danismak istedim. Nasil oluyor da 4 aylik bebekken yetmezken, biberon biberon mama yerken, buyuyup 6 aya ulasinca sirf anne sutu alir oldu? Yorumunuzu bekliyorum. Cok tesekkurler.

  YanıtlaSil
 18. Merhaba tomris hanım,
  Artık yaşadığım bilgi patlamasıyla birde sizin tecrubelerinizden yararlanmak istiyorum 2 aylık bir bebeğim var 2800gr doğdu ve doğduğunda dil bağı ve dilinin altında tükürük bezi iltihaplanması olarak gecen minik baloncuk gibi bir beze var doğduğunda hic mememi tutmadı hatta bütün hastanedeki hemşireler seferber oldu bana sürekli cabalamam gerektigini söylediler ama bi damla bile ememedi ve o emmedikce göğüslerim şişti ve bu sefer Sağdıgim halde gelmedi ilk hafta sicak kompresle yapinca sağabildim ve avent natural biberonla icirdim sadece bunu kullanmami anne göğsüne yakin olduğunu söylediler daha sonra silikon ucla emzirmeyi denedim ve onunla tutmayı başardı ama bunuda emzik gibi emiyor ve sonra silikon icine dolan sütü cekiyordu biberon misali daha sonra bu dilbağı ve bezenin emmesini etkileyeceğini düşünüp doktor doktor dolaştik hepsini emmesini etkilemedigini benim ugrasmam gerektiğini söyledi ama hemsireler etkiler dil yardımıyla damagina yapıştırıp emer bebekler dedi yogun israrlarim uzerine bi kere tutturabildm oda 1 dkka bile emmedi dilinin ucuyla silikon mu degil mi diye kontrol ediyor ve istemiyor saatlerce emzirmedim aç kaldığında emer diye ama yinede yok bütün siteyi inletiyoruz ama silikonu takınca hemen hiçbişey yokmuş gibi emmeye devam ediyor ama artk emme şekli değişti mememi tam kavrayip emiyor daha güçlü çekmeye başladı silikon yutacak nerdeyse bu kadar güzel emebiliyorken biz silikondan nasıl kurtulabiliriz birde hic uyku uyumuyor sanırım doymuyor sütumle çünkü mama verince mışıl mısıl uyuyor lutfen yardımcı olun artk bende normal bir anne gibi emzirmek istiyorum bu yüzden dışarı çıkma fobisi başladı emmek isterse silikonu tak kaymasin diye tut bi yere düşerse nasıl dezenfekte ederim bunlarin hepsinden kurtulmak istiyorum cevabınızı bekliyorum

  YanıtlaSil
 19. Merhaba Tomris,
  Ne güzel yapmışsınız bunları yazmakla.. Ben geçen ay tanıştım yazılarınızla. öğrendiklerim için çok teşekkür ederim size. Bu ay ki kontrolümüzde artık size danışma zamanının geldiğini anladım. Umarım güzel anlatabilirim. Önce tartıları yazıyım sonra hikayemizi anlatayım.
  25.12.2015 3.350 gr 50 cm doğdu
  31.12.2015 3260gr 51 cm
  25.01.2016 3700gr 53 cm
  29.02.2016 4650gr 58 cm ( bezli ve giyinik ölçüm)
  26.03.2016 4730 gr 59 cm ( mamaya başlandı)
  02.04.2016 5040 gr 59 cm
  26.04.2016 5610 gr 60 cm
  Kızımla ilk ayımız mastitler, göğüs yaraları, anne sütü sarılığı, bende oluşan alerjik durumlar yüzünden çok zordu. Mastit yüzünden silikon göğüs uçları kullanmaya başladım. 1.5 Aydan 2.5 aya kadar ise kızımın gaz ve uyumama problemi yüzünden hayatımız kabusa döndü. Öyle ki günde iki saat uyuduğu oluyordu o da sadece göğsümde. Tüm gün memede duruyordu, sürekli ağlıyordu. Ne yendiğini ne uyuduğunu anlayamıyordum. Ben ayakta duramıyordum ama onda uykunun zerresi yoktu.2. Ay aşımıza gittiğimizde annem az almış kilo dedi, araştırmaya o Zaman başladım. Ama tekrar hastaneye gitmedik. 3. Ay kontrolümüze kadar herşey öyle böyle gidiyordu. 3. Ay 4730 ü görünce başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Ne yapacağımı bilemedim. Derhal mamaya başladı dr. Giyinik ölçüm doğru olmayabilir ama yine de az dedi.Günde 3 kez 60 cc verdi. Geceleri yeni azalan gaz sancılarımızla 12 de yatan bebeğim için bir kez kalkıyordum. Hatta bazen sabah 6 ya kadar uyuyordu. Dr sütün az yada kalitesiz deyince zaten çok üzülmüştüm.4-5 saat bekleyip sağdığımda 120 cc civarı çıkıyordu. Hemen geceleri daha sık kalkmaya ve emzirdikten sonra sağmaya başladım.silikon ucu bıraktık. Sabaha kadar belki 50-60 cc sağdığım süt oluyordu.onu da sabahları mama yerine veriyordum. Bir hafta sonraki kontrolde kilo alınca biraz rahatladık. Günde ikiye düşünebilirsin derdi. Bende bazen iki verdim bazen vermedim bazen 3 te verdiğim oldu. Ama meme sorunlarımız başladı. Bir dönem memeyi almak istemedi. Biberona alıştığını düşündüm. Uykularım kaçtı. Geceleri ve sabah ilk kalktığında iyi emdiği için geceleri en geç 3 saate bir emzirdim. 2 saate bir kalkıp emzirdikten sonra sağdım. Ama yine de hala biraz dursun çekiştiriyor ve kendini geri atıyor. Elleri sürekli ağzında. mamayı arttırmamak için sürekli meme teklif ediyorum 2 çekiyor sonra aynı.Dolaştırıyorum tıpıklıyorum bazen geğiriyor ve daha rahat emiyor.Biberona alıştığından mı, gazdan mı, tok mu yada süt mü az bilemiyorum, çözemiyorum. Çünkü gündüzleri sürekli emzirmeye çalışıyorum. Uykumuz hala düzensiz ama daha iyi.Biberon için kaşığa dönmeye çalıştım, feryat figan.. O kadar ağlıyor ki artık morarıyor, annemlerin vicdansız lafına bende dayanamadım daha fazla.. Şimdi ikinci sorunum ise ben mamaya alışmasın diye uğraşırken Dr dünki kontrolünde kaşık mamaya geçebilirsin, su pirinç unu pekmez karıştırıp verebilirsin dedi. Mamaya karşıyken pekmez?????bu seferde boyunu az buldu galiba.. Ne yapıcam bilemiyorum. Önerinizi bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 20. Hello Everybody,
  My name is Mrs Sharon Sim. I live in Singapore and i am a happy woman today? and i told my self that any lender that rescue my family from our poor situation, i will refer any person that is looking for loan to him, he gave me happiness to me and my family, i was in need of a loan of S$250,000.00 to start my life all over as i am a single mother with 3 kids I met this honest and GOD fearing man loan lender that help me with a loan of S$250,000.00 SG. Dollar, he is a GOD fearing man, if you are in need of loan and you will pay back the loan please contact him tell him that is Mrs Sharon, that refer you to him. contact Dr Purva Pius,via email:(urgentloan22@gmail.com) Thank you.

  BORROWERS APPLICATION DETAILS


  1. Name Of Applicant in Full:……..
  2. Telephone Numbers:……….
  3. Address and Location:…….
  4. Amount in request………..
  5. Repayment Period:………..
  6. Purpose Of Loan………….
  7. country…………………
  8. phone…………………..
  9. occupation………………
  10.age/sex…………………
  11.Monthly Income…………..
  12.Email……………..

  Regards.
  Managements
  Email Kindly Contact: urgentloan22@gmail.com

  YanıtlaSil
 21. Merhaba,
  Benim bebeğim 37 günlük. Bizim sorunumuz bebeğim memeden hiç ayrılmak istemiyor. Uyanık olduğu süre boyunca emmek istiyor. Sürekli arandığı için herkes aç olduğunu söylüyor. İlk ay 900 gr kilo aldı ilk hafta kontrolünde doktor huzursuzluk yaparsa doymuyordur mama verin dedi. Vermek istememe rağmen 2 günde bir 30 cc verdim ben de. Sütüm azdır diye humana çayı ısırgan otu çayı içiyorum. Emerken ağzının kenarlarından sütte görünüyor ama memeden ayrıldığı anda çığlık atıyor halen. Doktor kontrolüne bile ancak uyurken gidebiliyoruz. Uyuması da memede yorgun düşmesiyle oluyor ancak. Ama geceleri ilk doğduğundan beri çok uzun uyuyor. Kimse uyandırıp meme veremiyor. Akşam 9 da uyuyor ilk ayda 2 ye kadar uyuyordu şimdi 4 e kadar uyuyor. İlk doğduğunda hastanede hemşireler uyandırabilmek için banyo bile yatırıyorlardı ama reddediyor gece uyanıp emmeyi. Gündüz ise sadece emmek istiyor. Bazen okadar çok emiyor ki anında hepsini kusuyor. Arkasından tekrar emmeye başlıyor. Nasıl düzene gireceğimizi bilemiyorum. Mama verdiğimde de emme isteği birmiyor mutlaka arkasından emmeye devam ediyor. Kilo alımı çok olsa içim yanmıyacak ama fazlasını hemen kusuyor. Ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.

  YanıtlaSil
 22. kişisel veya iş kredisi mi arıyorsunuz ama hak sanmıyorum? çünkü kötü kredi geçmişi bankalar tarafından geri çevirdi? sorun yüksek faiz oranı nedeniyle aylık kredi ödemelerini toplantı yaşıyorsanız ve erteleme ve sabır seçenekler tükenmiş ve / veya varsayılan önlemek istiyorsanız, Oxford Finans ve Konsolidasyon Kredi senin dönüm şimdi bizi point.contact geçerli: oxford_loanfinances@hotmail .com

  YanıtlaSil
 23. Sevgili Beyefendi / Hanımefendi,

  Ben meşru Mr Paul Moritz saygın, ve akredite para borç veren duyuyorum. Ben bireysel dışarı ödünç para ve mali yardım ihtiyacı olan organları işbirliği. Eğer kötü bir kredi var ya da faturaları ödemek için paraya ihtiyacı vardır? Eğer i düşük faiz oranıyla size kredi sunmak mutluluk duyacağız i güvenilir yararlanıcı yardımda sizi bilgilendirmek için bu orta kullanmak istediğiniz herhangi bir nedenle bir kredi veya finansman ihtiyacınız var. render hizmet şunlardır:
  Refinance
  Inventor kredileri
  Oto kredisi
  borç konsolidasyonu
  İş krediler
  Bireysel krediler
  Eğer ilgileniyorsanız lütfen (sosyal güvenlik ve hiçbir kredi kontrolü,% 100 garantili). bunun üzerine doldurmak için kredi başvuru formu gönderilecektir tepki, geri yazma i ileri Sana hizmet etmek izin bakmak. Eğer e-posta yoluyla bize ulaşabilirsiniz: paulhelpfund@yahoo.com

  ben ileriye size hizmet olmamı izin bakmak olarak teşekkür ederiz ...
  Mr Paul Moritz
  E-mail: paulhelpfund@yahoo.com

  YanıtlaSil
 24. BİR İŞ ADAMI / KADIN, BİR ÖRGÜT BİR İŞÇİ, serbest meslek? Eğer öyleyse, bize bugün, stres olmadan bir iş için kişisel kredi gerektirir, biz% 5 düşük faiz oranıyla kredi sunuyoruz, başlatmak ve müşterilerimizin bir yüz, memnuniyeti gülümseme, mutluluk yıl sona erebilir bizim gücümüzdür. Eğer ilgileniyorsanız, aşağıda bir kredi başvuru formu doldurun:
  Borçlu Bilgi:

  Ad Soyad: _______________
  Ülke: __________________
  Cinsiyet: ______________________
  Yaş: ______________________
  Kredi Miktarı Gerekli: _______
  Kredi süresi: ____________
  Kredinin amacı: _____________
  Cep telefonu numarası: ________

  Daha fazla bilgi e-posta yoluyla bize şimdi lütfen, lydiaclintonloanfirm@gmail.com, bu onu özledim yapılan sizin için bir fırsat vardır.

  YanıtlaSil
 25. *** KAÇININ dolandırıcılığı ***

  INVOLVED NO açık ÖDEMELERİ

  kapı adımda Kredi Fırsatı

  Eğer acil kredi ihtiyacınız var mı?
  Bir iş kredi ihtiyacınız var?
  yatırım için kredi ihtiyacınız var?
  Sorununuzu finanse etmek için kredi ihtiyacınız var?
  kişisel kredi ihtiyacınız var?

  Düzgün kendimi tanıtmak, ben Fred Robert, ben yılda% 3 faiz oranıyla kredi vermek özel bir borç veren duyuyorum. Bu kapıda bir mali fırsattır. almak mümkün olmayacaktır bugün hala hızlandırmaya ve mali seçenekleri için anlık loan.There birçok oraya bakarak almak ya da çevresinde yer yardımcı ve.

  Ama bu kapı adımda bir finansal fırsat ve gibi bu fırsatı kaçırmayın. Bu hizmet, rahat bir süresi, herhangi bir yasal amaç için, bireyler, şirketler, iş adamlarını ve $ 3,000.00 için $ 50.000.000,00 gelen women.The kredi miktarı mevcut aralıklar içindir. 1-30 yaşındaki o dizi. Daha fazla bilgi için e-posta yoluyla bize ulaşın: Fredrobert129@gmail.com

  YanıtlaSil
 26. Eğer aracılığıyla bize e-posta bir kredi ihtiyacınız varsa merhaba sevgili kredi arayan sen hepimiz% 2 oranında kredi vermek kredi her türlü teklif kişisel kredi iş kredisi arıyor [REMY.CREDIT111@GMAIL.COM]

  YanıtlaSil
 27. kişisel veya iş kredisi mi arıyorsunuz ama hak sanmıyorum? çünkü kötü kredi geçmişi bankalar tarafından geri çevirdi? sorun yüksek faiz oranı nedeniyle aylık kredi ödemelerini toplantı yaşıyorsanız ve erteleme ve sabır seçenekler tükenmiş ve / veya varsayılan önlemek istiyorsanız, Oxford Finans ve Konsolidasyon Kredi senin dönüm şimdi bizi point.contact geçerli: oxford_loanfinances@hotmail.com

  YanıtlaSil

 28. Eger acil faturalarinizi ödemek için bir kredi ihtiyaci, girisimcilik, tüzel veya kisisel kredi misiniz? E-posta yoluyla hizli, verimli ve güvenilir bugün kredi için bugün bize lütfen: managingdirectorrclc@gmail.com

  YanıtlaSil
 29. Merhaba,

  Sir Arnold kredi firma sadece yüzde 2'lik bir uygun faiz oranı ile $ 1000 iş erkek ve çiftçilere 100.000.000 $ arasında değişen kredi verme.
  Başvuran yaş onsekiz yıl üzerinde olmalıdır.
  ayrıntılar gerekli;
  1) Aylık geliri
  2) teminat
  kredi geri ödeme süresi beş yıl 5 (yıl) aşmayacak şekilde değil
  Şimdi uygulamak ve banka hesabının kredilendirilmesi kırk sekiz saate kadar sürebilir alışkanlık.
  Bize de temas; arnoldlexloanfirm@gmail.com

  Saygılarımızla

  efendim steven arnold

  YanıtlaSil
 30. Merhaba,
    Şu anda% 3 gibi düşük bir faiz oranıyla siz değerli müşterilerimize Noel kredi veriyoruz. işinizi finanse etmek için bir kredi gerekiyor mu? Bir konsolidasyon kredi ihtiyacınız var mı? oxford_loanfinances@hotmail.com :bizim e-posta yoluyla şimdi uygula

  YanıtlaSil
 31. Brauchen Sie ein Notfalldarlehen?

  WIR BIETEN DARLEHEN IN 7 ARBEITSTAG UND UNSERE BEGRIFFE IST NACHZUWENDEN INTERESSIEREN RATE 3% KONTAKTIEREN SIE UNS FÜR JEDE ART DES DARLEHENS, DAS SIE HEUTE BRAUCHEN.
  FÜR WEITERE INFORMATIONEN: acgbusinesscompany@gmail.com

  HINWEIS IST FÜR ERNSTE MENSCHEN

  YanıtlaSil
 32. Merhaba,
  Eğer borçlarını temizlemek için acil kredi ihtiyacınız veya işinizi geliştirmek için bir sermaye kredi gerekiyor mu?
  Eğer tarafından reddedilmiş
  Bankalar ve diğer mali kurumlar?
  Bir konsolidasyon kredi veya ipotek gerekiyor?
  hepimiz mali sorunlar geçmişte yapmak için buradayız olarak artık arayın. Biz bireylere dışarı fonları kredi
  mali yardım ihtiyacı olan bir kötü kredi veya para ihtiyacı var
  % 2 oranında iş yatırım, faturaları ödemek için. Ben güvenilir ve yararlanıcı yardımda ve size bir kredi sunmak için istekli olacağını sizi bilgilendirmek için bu orta kullanmak istiyorum. Yani e-posta yoluyla bize bugün: kreditsolutionhome@outlook.com

  YanıtlaSil
 33. Bir krediye ihtiyacın var mı? Iş ve kişisel kredi verecek, 5000 USD'den 500000000 USD'ye% 3, ilgilenen kişi sizinle iletişime geçmeli: sabinhelps@gmail.com

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım