10 Temmuz 2015 Cuma

Melek'in Hamilelik Günlüğü — 18 ve 19. Haftalar

18. Hafta 

Bu haftaya başlangıç bu senenin virüsü nedeniyle hastalık ile oldu. Neyse ki ilaç kullanmadan ama sadece yatıp dinlenerek düzelmeye başladım. Eşim de benden kapıp hasta olmasaydı iyiydi… Bakalım böyle ne kadar birbirimize bulaştırıp devam edeceğiz. Belli bir süreden sonra internette hafta hafta hamilelik yazılarını okumak eskisi gibi zevk vermemeye başladı. Doğal bir süreç belki de… O en çok merak ettiğin şeye alışıyorsun git gide… Mesela o bir “bebek” iken artık “oğlum” oldu ☺. Eşim beni kızdırırsa hemen oğluma şikayet ediyorum. Bir şey yapmak istemezse “ biz oğlumla yaparız” diyorum. Şimdiden hayat daha farklı olmaya başladı bile… Sanırım bu hafta 1 kilo daha aldım. Ama gidişat bu şekilde olacak, yapacak bir şey yok. Kilo almaktan korkmuyorum, kilolar benden korksun. Mümkün olduğunca protein ağırlıklı beslenmeye devam ediyorum. İnşallah bu kilolar bana değil de oğluma gidiyordur. Alıp da giymediğim hamile pantolonumu bu hafta giymeye başladım. Ama beli ayarlanmayan bir model, o yüzden düşüyor ☺ Birkaç haftaya kadar bebeğin büyüyüp onu dolduracağını düşünüyorum. Yüzümde çıkan sivilcelerle başım dertte. Biri sönüyor, öbürü çıkıyor. Yine yüzümdeki kuruluk için aldığım dengeleyici yüz yıkama jelinden memnun kaldım. Biraz olsun düzelmeye başladı. 

19. Hafta 

Bu hafta ne zamandır istediğim yürüyüşlere başlayabildim. Havaların düzelmesi ile açık havada yürümek bana iyi geldi. Yürüyüş yaptığım yerlerde hep bebeğim doğunca onu getirip beraber dolaştığımızı hayal ediyorum. Hormonal mi yoksa zaten işin doğası gereği mi bilmiyorum ama daha çok “aile” olduğumuzu hissediyorum şimdiden. Eşimin üniversiteden arkadaşları ile haftasonu pikniğe gittik. Hepsinin 1 ya da 2 çocuğu vardı. İnşallah bizimki de bir dahaki sefer aralarına katılacak. Ama dikkatimi çeken en önemli nokta tüm babaların çocukları annelerine bırakarak keyif yapmalarıydı. En çok dinlenmesi gereken annelerken yine en çok yorulan anneler oldu. Bu piknik gelecekle ilgili beklentilerimi azaltarak belki de hayal kırıklıklarımı önleyecek bir deneyim oldu. Yine de Allah’tan ümit kesilmez, belki tersi olur diyorum.
Bir süredir azalan mide yanmalarım yine başladı. Ne sebep oldu ki? Farklı bir şey de yemiyorum. Aslında işin en garip yanı bu şekilde aynı şeyleri yiyerek kilo alıyor olmam ☹ Normalde böyle dikkat etsem zor da olsa 5 ayda kilo verebilirdim. Şimdi üstüne alıyorum. Teşekkür ederim sevgili metabolizma… Tiroid kontrolümü yine zamanında yaptırdım. İyi gidiyoruz dedi doktorum. 24. Haftada yapılacak şeker yüklemesini sordum. Bazı kaynaklarda zaten şeker problemi olan birine hamilelikte şeker yüklemesi yapılınca bunun hamilelik şekerini tetiklediğini okumuştum. Bu durum şekeri yüksek seyreden kişilerde olabiliyormuş. Şuanda benim değerlerim iyi olduğu için bu yüklemenin yapılmasında bir sakınca yokmuş. Büyük ihtimalle devlet hastanesinde yaptıracağım. 

Son iki – üç haftadır durduk yere başlayan terlemelerimin de açıklamasını buldum nihayet… Tiroid bezinin daha hızlı çalışması sonucunda terleme artıyormuş. Önümüz yaz, herhalde böyle giderse sürekli hamamdaymış gibi terleyeceğim. Seyahate engel olup olmadığını sordum doktoruma. Özellikle kan sulandırıcı iğne kullandığım için bir sıkıntı olmayacağını söyledi. Demek ki benim sevmediğim o iğnenin de bir hayrı varmış. Aslında bu seyahat iş ile ilgili. Doktordan onayı aldım. Ama eşimden onayı alabilecek miyim, bilemiyorum. Umarım sorun çıkarmaz. Normalde iş gereği seyahat eden biriyim. Ama uzak mesafelere gidiyorum. Bu nedenle bazen çok zevkli gibi görünsede aslında çok yorucu olabiliyor. Haftaya seyahate gidip gitmeme konusunda henüz ben de tam olarak karar veremedim. Ama en azından tıbbi bir risk yok. Hadi hayırlısı diyelim…

Haftaya görüşmek üzere...

Melek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım