20 Aralık 2014 Cumartesi

Aysuda'nın Çocuk Gelişim Notları — Bebekler Nasıl Yatırılmalı?

Yüzüstü yatmak bebek ölümü riskini en az 2 en fazla 13 kat arttırır (1) 

(bebekten bebeğe değişebilir oranlar). Bunun üç temel sebebi vardır: 
  1. Bebek verdiği karbondioksitli nefesi bu şekilde geri çekebilir ve ihtiyacından az oksijen alır. 
  2. Üst solunum yolları bu yatış pozisyonunda tıkanabilir. 
  3. Vücuttaki ısının gerektiği şekilde dağılmasını engelleyerek, aşırı hararete yol açabilir. Bu nedenlerle de ölüm riskini ciddi olarak arttırır. (2) 
Bunların yanı sıra, nefes alamama durumunda bebeğin kolay uyanması ölümü engelleyicidir. Oysa karın üstü yatan bebekler:

1. sese daha az tepki verirler 
2. tansiyonlarından ve kalp atışlarında ani düşmeler görülebilir 
3. daha uzun uyurlar, daha zor uyanırlar(evet, daha derin uyurlar ve bu anne için iyi olsa da, bebek için kötü birşey. Bebeklerin uykusunun hafif olması daha iyidir). (3, 4) 

Bebeklerin sırt üstü yatırın kampanyasının başladığı her ülkede beşik ölümlerinde ciddi bir düşüş yaşanmıştır. Ayrıca yapılan araştırmalar göstermektedir ki, sırt üstü yatırmak aspirasyon ve kusma riskini arttırmaz. (5) En doğru yatış biçimi sırt üstüdür.
Referanslar:

1. American Academy of Pediatrics, Task Force on Infant Sleep Position and Sudden Infant Death Syndrome. (2000). Changing concepts of sudden infant death syndrome: Implications for infant sleeping environment and sleep position. Pediatrics, 105(3), 650-656. 
2. Carroll, J. L., & Siska, E. S. (1998). SIDS: Counseling parents to reduce the risk. American Family Physician, 57, 1566-1567. 
3. Sahni, R., et al. (2002). Quality of diet, body position, and time after feeding influence b . ehavioral states in low birth weight infants. Pediatric Research, 52, 399-404. 
4. Kahn, A., et al. (2003). Sudden infant deaths: Stress, arousal, and SIDS. Early Human Development, 75(Suppl.), 147-166. 5. American Academy of Pediatrics, Task Force on Infant Sleep Position and Sudden Infant Death Syndrome. (2000)

2 yorum:

  1. hep sırt üstü yatırdım halen de öyle devam ediyoruz

    YanıtlaSil
  2. ingiltere'de de kesinlikle sirtustu yatirma konusunda uyariyor doktor ve ebeler. Tabii bebekler hareketlenmeye ve kendi istedikleri gibi uyumaya baslayinca bu durum degisiyor. 10 aylik kizim su an cogunlukla yuzustu uyumayi tercih ediyor

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım