23 Ekim 2014 Perşembe

Haftanın Kitabı — Arkadaşım Vincent

Çocukları ressamlarla tanıştırmak için güzel bir kitap: Arkadaşım Vincent

Geçtiğimiz Ocak ayında bir heyecanla başlayıp bir türlü sürdürmeyi başaramadığım çocuk kitapları yazı dizisine elimden geldiğince yeni kitaplar ekleyebilmek için sabırsızlanıyorum. 

Bu yazı dizisi için elimizdeki kitapları paylaşmak istediğimizde Deniz Çınar 19 aylıktı. Şu an 21 aylık. O zamandan bu zamana hikaye dinlemesi ve katılımındaki gelişimini görebiliyorum. Bir uzman olarak değil bir ebeveyn olarak birlikte kitap okumanın çocukların/bebeklerin kendini ifade etme yeteneklerini artırdığını kendi çocuğumda gözlemliyorum. 


Kitaplarda gördüklerimizi doğada deneyimlemek öğrenmenin en güzel şekli diye düşünüyorum. Bu nedenle tatillerimizi Çınar’ın doğada özgürce vakit geçirebileceği şekilde planlıyoruz. 


Böylece kitapta öğrendikleri sayfalara sıkışıp kalmıyor. Kendi kendine keşfedip deneyimler edinme fırsatı buluyor. Çocuklar, doğada ne kadar farklı nesne ile karşılaşırlarsa o kadar çok görsel ve sayısal anlamda dağarcıkları gelişiyor. Keşfetme ve merak etmenin tadını alıyorlar. Algıları daha açık hale geliyor. Daha çok soru soruyorlar, eleştirel düşünmenin temelleri yavaş yavaş atılmaya başlıyor.


Resimle Erken Yaşta Tanıştıralım

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu, ressam bir yakınımla çocukların resme olan ilgi ve yetenekleri hakkında konuşurken “7 yaşına kadar hepsi dahi, sonra birçoğunda yaratıcılık kayboluyor. 20’li yaşlarda güzel sanatlar eğitimi alanlar yaratıcılıklarını tekrar kazansın diye akademide  epey emek veriliyor.” demişti. 7 yaş eskiden ilkokula başlama yaşıydı. Ben ressam ahbabımın söylediklerini şöyle tercüme ettim: Okuldaki ezbere dayalı sistem çocukların yaratıclığını bitiriyor veya azaltıyor. Devlet okullarındaki resim derslerini hatırlayanlarımız vardır. Bir ressam ya da bir ekolden bahsetmezdi öğretmenlerimiz.  

Büyük şehirde olanlar için sergiler bulunmaz fırsat. Örneğin şu anda Sabancı Müzesi’ndeki Joan Miro”Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” sergisi eminim birçok çocuğun hayal gücünü zenginleştirecektir. Sergiyi haftasonu bir salon dolusu çocukla gezen bekar bir arkadaşım önce çocukların salonda çıkardığı şamatadan rahatsızlık duyduğunu, sonra birkaçının resimlerle ilgili yaptığı yorumlarını keyifle dinlediğini söyledi. Bütün sergiyi çocukları dinleyerek gezmiş. Hayal dünyalarının zenginliği karşısında büyülenmiş. İlgilenenler için Sergi, 1 Şubat 2015’e kadar devam ediyor.

Sergiye gitme fırsatı olmayanlar için de kitaplar çok güzel fırsatlar sunuyor. Çocuklara dünya sanat tarihine mal olmuş ressamları kendi yaş gruplarına uygun hikayelerle gösterebilirsiniz. 

Sizlerle tanıştırmak istediğim kitap serisi Binbir Çiçek Kitaplar’dan. Klasikleşmiş dört ressamın tablolarının içinde gezindiğiniz bu kitapların ressamın da içinde yer aldığı bir öyküsü var. Biz serinin iki kitabını aldık. Anna Obiols’un Arkadaşım Vincent (Van Gogh), Arkadaşım Paul (Gauguin). Aynı seride Claude Monet ve Edgar Degas da yer alıyor. 


“Merhaba! Ben Paula... Belki inanmayacaksınız ama ben Van Gogh'un arkadaşıyım ve size bu büyük ressamla birlikte yaptıklarımızı anlatacağım.”

Arkadaşım Vincent’da öykü, Paula adında sevimli bir genç kadın tarafından anlatılıyor. Kendisi Vincent’ın komşusu ve arkadaşı. Bir gün birlikte bir seyahate çıkıyorlar. Sabahtan akşama kadar doğada vakit geçiriyorlar.  -Öykünün her sayfasında Van Gogh’un farklı tablolarını görüyoruz. Öyküden bağımsız olarak renklerden, nesnelerden konuşuyoruz.- 


Çoğu zaman bol resimli, az yazılı bu kitabı okurken çoğu zaman metne sadık kalmayıp sadece tablolardaki nesneler üzerine sohbet ediyoruz. Eğer çocuğunuzun algı düzeyinin uygun olduğunu düşünüyorsanız kitapta işlenen “dostluk”, “hediye etme”, “farklılıklara saygı” gibi konuları da onlarla konuşabilirsiniz. Kitabın üzerinde yaş cetveline rastlayamadım. Bizim evde gördüğü ilgiden yola çıkarak 2’den itibaren alınabilir.

Haftaya görüşmek dileğiyle, 

İnanç1 yorum:

  1. bu yayınevinin bir başka kitabını aldım geçen gün: ilk 1000 kelimem. wimmelbuch gibi. büyük resimler ve hiç laf yok. anlat anlat dur. bak kadın kediyi besliyor. bak çocuk ağaca çıkıyor. pek memnunum.

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım