7 Ocak 2014 Salı

0-18 Aylık Bebekler İçin Tuvalet İletişimi — Bölüm 1

Ilık bir sonbahar günüydü. Kardeşim bizi ziyarete gelmişti, aileye yeni eklenen yeğeni ile tanışmak, 3,5 yaşındaki diğer yeğeniyle oynamak için haftasonunu bizimle geçirecekti. Ailemizin en yeni üyesi henüz 1 aylıktı. Hep birlikte biraz hava almak için yakınımızdaki korulukta yürüyüşe çıktık. İlk kızımızın aksine bu bebeğin ne kadar sakin ve biz artık 'çokça' deneyimli ebeveynler olduğumuz için bakımının ne kadar rahat olduğundan bahsediyorduk. Dilimizi ısırmamış olmalıyız ki o sakin bebek gitti, yerine, huysuz, mutsuz ve bakımı son derece rahatsız bir bebek geldi. Kucağımıza aldık susmadı, yatırdık susmadı, bir türlü sakinleşemiyordu. Kardeşim muhtemelen bizim kendini bilmez ebeveynler olduğumuzu düşünüp bebişi elimizden aldı. Dayı kucağı kısa bir süre işe yaradıysa da, bebiş tekrar huysuzlandı. Hemen bebek-ağlıyor-acil-durum!!! listesinin üzerinden gittik.
- Uykusu geldi!
Hayır, çünkü yürüyüşe çıkmak için onun uyanmasını beklemiştik.
- Karnı acıktı!
Yok bu da değil. Çünkü çıkmadan önce emzirmiştim.
- Gazı var!
Yoo, emzirdikten sonra gazını da çıkarmıştı.
- Kucak istiyor!
İyi de kimin kucağı, anne değil, baba değil, dayı değil, bir ablasına vermedik, versek susar mı acaba diye uç şeyler düşünürken listenin sonunda yer alan, "bezi kirli" maddesini baba hatırladı ve bu bebeğin altını kirletmekten hiç hoşlanmadığı tezini ortaya attı.
Ne cüret! İki kez anne olmuş biri olarak, ona başbakan-mış ve bebek bakımını bana öğretmeye çalışıyormuş gibi baktım. O henüz bir aylık bir bebekti, nereden anlayabilirdi altının kirli olduğunu. Üstelik çıkmadan önce yapılacaklar listesinin başında olan bez-değiştirme işini tabii ki ihmal etmemiştik. Ve çıkalı henüz 10 dakika bile olmamıştı. Yine de, ortamı sakinleştirmek için yanlarından ayrılıp kuşkuyla tuvaletin yolunu tuttum ve altını açmamla birlikte ufak çapta bir patlamaya şahit olmam bir oldu. Sarı kaka renginin yeni giydirdiğim kıyafetlere pek yakıştığını söyleyemeyeceğim ama bebiş sonunda huzura ermişti. Baba kişisi haklıydı! Bebiş kendini kirletmeyi sevmiyordu ama kirlettikten sonra değil, kirletmeden önce, bezine yapmamak için kendini yırtıyordu. Bezini açmamızı fırsat bilip anında etrafı suluyordu.
* * *

Eğer yenidoğan bir bebeğin bezini birkaç kereden fazla değiştirme teşebbüsünde
bulunduysanız elinize işenmiş olma ihtimali yüzde yetmiş beştir. Eğer bu bebek erkek bebekse çişinin yüzünüze isabet etmiş olması ihtimali yüzde yirmi beştir. Fakat, aç değil ama açıkta olan, yani bezsiz olan bir bebeğin tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra size gülmesi ihtimali yüzde yüz, yani kesindir.

Eğer, 20. yüzyılın son çeyreğinde dünyaya geldiyseniz, bu duruma şaşırma ihtimaliniz yüzde doksan dokuzdur; ama kesin olan bir şey var ki doğadaki tüm memeli hayvanların yavruları gibi insan bebekleri de kendilerini kirletmek istemezler ve diğer temel ihtiyaçlarını haber verdikleri gibi tuvalet ihtiyaçlarını da haber verirler —tabii anlayana. Ben ilk kızımda anlamamıştım. Ki aslında onunla da benzer durumlar yaşamıştık. Örneğin ikisinde de hastanede hemşireler eldiven takıp çöplerin içerisinde çişli bez aramışlardı. İkincisinde, sonradan ortaya çıktı ki ikinci gün yıkanmaya gittiğinde temiz havlular üzerinde bir iz bırakmak istemiş ve altı açılınca rahatça bu isteğini başarmıştı. Çöpün içerisinde bez arayan hemşire bu haberi duyduğunda muhtemelen sevinç çığlıkları atmak istemiş ama bebek uyuduğu için sessizce tebessüm etmekle yetinmişti. Ya da belki de o gün meslekten ayrılmaya karar vermiş ve gelecek hayatı için kurduğu tatlı hayaller onu gülümsetmişti. Kimbilir? Ama bilseydi bebeklerin kendilerini kirletmek istemediklerini ve dolayısıyla bez takılmasından hiç hoşlanmadıklarını her şey çok daha farklı olabilirdi.

Evet, bebekler kendilerini kirletmeme içgüdüsü ile dünyaya geliyorlar. Ama biz ne yapıyoruz? Doğar doğmaz altlarına bir bez takıyoruz ve sanki normal olan buymuş gibi bezlerini tuvalet olarak kullanmalarını istiyoruz. Sonra da iki yaşına geldiklerinde bir anda bezlerini çıkarıp “hayır, oraya değil buraya yapacaksın” diyerek 2 yıldır alıştıkları/güvendikleri, gece-gündüz her iki anlamda da 'bağlı' oldukları bezlerini ellerinden alıyoruz. Üstelik tam iki yaşında, inatlaşmaların en yoğun olduğu dönemde bu işi yapıyoruz. Neden?

Bunun pek çok nedeni var elbette. Bir nedeni bez endüstrisi, modern sistemin getirdiği kullan-at rahatlığı, başka bir nedeni annelerin-babaların çalışma zorunluluğu yüzünden bebekleriyle yeterince ilgilenememesi, ama sanırım en önemli nedeni, Freud'u yanlış okuyanlar ve kasların 18 aydan önce gelişmediği yanlış bilgisini kulaktan kulağa günümüze getirenler.

Freud gerçeği

Bebişin tuvalet ihtiyacını haber verdiğini farkettikten sonra annemin sözleri aklıma geldi: "Biz sizi tuvalete tutardık, siz 1 yaşında halletmiştiniz tuvalet işini. Sen de bebişin altını açtığında lavaboya tutup "çişş" de alışsın." Bir cesaret denemeye başladım ama tedirgindim. Çünkü, yıllardır bize öğretilen/dayatılan çok mühim bir bilgi vardı: 2 yaşından önce tuvalet eğitimi verirseniz çocuğunuz ileride psikopat olur! Yo hayır, ben çocuğum için böyle bir gelecek hayal etmiyordum. Bu konuyu hemen araştırmalıydım. Tarihin önemli figürlerinden biri olan psikolog Sigmund Freud'un bu konudaki görüşleri önemliydi.

Araştırdım, çok araştırdım ve fakat bu konuda en çok referans verilen Freud'un orijinal makalelerinin hiçbirinde erken tuvalet eğitimi ile ilgili bir bilgi bulamadım. En yakın olanı, Freud'un 1905 yılında yayınladığı “Three Contributions to the Theory of Sex” kitabıydı. Bu kitapta yer alan "The Infantile Sexuality" makalesinde, bebeklerde görülen erken cinsel dürtülerden bahsediyordu, bebeklerin haz duyduğu üç farklı erojenik bölgeyi tanımlıyordu (ağız, anal bölge, genital bölge).

Freud’a göre anal bölgeden haz duymaya başlayan çocuklar, kakalarını tutarak şiddetli kas kasılmaları yaşıyor ve kakaları anüs bölgesinden geçerken, oradaki mukozanın tahriş olmasına sebep oluyor, bu da çocuğun, yalnızca acı değil, haz da duymasına sebep oluyor. Çocuğun daha sonraki yaşamında acayiplik [eccentricity] ya da sinirliliğin ortaya çıkması, bakıcısı tarafından kakasını yapması için lazımlığa oturtulduğunda bağırsaklarını boşaltmayı inatla reddetmesi ve bu hazzı kendisi için saklaması durumunda oluyor. Yatağını kirletmesi onu ilgilendirmiyor; onu ilgilendiren tek şey kaka yaparken ona bağlı olarak duyduğu zevki kaybetmemek. Freud, bu faaliyeti kendilerine saklayan çocukları "kötü çocuk" olarak nitelendiren eğitimcilerin doğru fikirde olmadıklarını söylüyor. Bağırsakların içeriğinin sütçocuğu için önemli olduğunu ve bedenin ek bir parçası olarak davranıldığını, bedenden atılmasının ilk “bağış”ı simgelediğini ve esnekliği ifade ettiğini, tutulmasınınsa küçük çocuğun çevresine karşı kin duyabileceğinin göstergesi olabileceğini söylüyor. 

Ancak bu makalesinde de erken tuvalet eğitimi ile ilgili hiçbir şey söylemiyor. Çocuk kakasını tutarsa cimri olur gibi bir saptama kesinlikle yapmıyor; bedenden atılması "bağış"ı ve "esnekliği" simgeler diyor ama aksi durumda cimri olur gibi bir şey söylemiyor. Ve aslında, Freud'un asıl itirazı tuvalet eğitiminin ne zaman yapıldığına değil, nasıl yapıldığına oluyor.

Freud'un yaşadığı dönemde [hatta şaşırtıcı olarak günümüzde bile], tuvalet eğitimi için genel tavsiye, belli saatlerde çocukların bağırsaklarını uyarmak için çocuğun rızası olmadan makat bölgesine sabun çubuğu sokulması, kakasını doğru yere yapmayan çocuklara fiziksel cezalar verilmesi imiş*. Yani, Freud'a göre kişilik bozukluğuna yol açabilecek olan, erken tuvalet eğitimi değil, katı tuvalet eğitimi olmuş --ki bu şekilde bir tuvalet eğitimi, ne erken, ne geç, hiçbir zaman, hiçbir şekilde kabul edilemez zaten.

"Tuvalet ile ilgili kaslar 18 aylıkken gelişir" Miti

Freud'u iyice anladıktan sonra, sıra gelmişti tuvalet eğitimi ile ilgili kaynaklarda sıkça bahsedilen kas gelişimi problemine. Rivayete göre bebeklerin kasları 18 aydan önce gelişmiyordu. Peki nasıl oluyordu da hala pek çok ülkede bez kullanılmıyor, bebekler tuvalete tutuluyordu? Nasıl oluyordu da bizim 1 aylık bebeğimiz, altında bez varken çığlık çığlığa bağırıyor, bezini açınca rahatça (ç)işini yapabiliyordu? Nasıl oluyordu da bizim kuşak çocuklarının en çok duyduğu cümle, "biz sizi bebekken tuvalete tutardık, siz 1 yaşında bezi bırakmıştınız" olmuştur?

Bu mitin kaynağını araştırdığımda gördüm ki, bu bilgiyi ilk kez ortaya atan çocuk doktoru T. Berry Brazelton bile çiş yapmayı sağlayan sfinkter refleksinin kontrolünün 9 aydan itibaren etkin bir biçimde öğrenilebileceğini söylüyordu. Ancak Brazelton, 1962 yılında yazdığı “A Child-Oriented Approach to Toilet Training” makalesinde tuvalet eğitimi verilmesi için 18 ayın beklenmesini öneriyordu ve fakat bunun nedeni tuvalet ile ilgili kaslarının gelişmemesinden değil, bu süreçte çocuğun sözlü iletişim kurabilmesinin, istediğinde kendi kendine oturabilmesi ya da kalkmasının ve kaka ve çiş yapmayı kontrol edebilmeyi istemesinin önemli olduğunu düşündüğü içindi. Ve çocukların tüm bunları 18-30 ay arası başarabileceğini söylüyordu.

Yalnız, Brazelton, bu makalesinin girişinde "elverişli modern bezlerin ortaya çıkışının anneleri (nedense bu işten de hep anneler sorumlu tutuluyor!) nasıl özgürleştirdiğinden ve çocuklarını erken yaşta eğitmekten kurtardığından" bahsediyordu. Neden bilimsel bir makaleye böyle bir başlangıç yapıp binlerce yıldır ve hala pek çok ülkede uygulanan erken tuvalete alıştırma pratiğini eleştirdiği merak konusuydu. Ancak Ingrid Bauer'in** kitabı için yaptığı ayrıntılı araştırmalardan öğrendim ki, Brazelton'ın bu araştırmalarının sponsoru, Pampers bezlerini piyasaya süren P&G şirketi idi.

Hatta Brazelton, 1998’de Pampers 6 beden bezini çıkardığında, “büyük bir mutlulukla” Pampers’ın tanıtım reklamlarında oynamıştı. Reklamda, "çocuğunuzu tuvalet eğitimi için acele ettirmeyin, bu onun seçimi olmalı" diyor ve ekliyor, “çok mutluyum artık daha büyük beden bezler var. Ne büyük yardım ve ne müthiş bir fikir! Çocuğunuzu zorlamayın, doğru zaman geldiğinde, bu onun başarısı olacak, başka hiç kimsenin değil.”

Evet, bir konuda Brazelton’a katılıyorum; çocuk tuvaleti kendi kendine kullandığında, bu onun başarısı olacak, burası kesin. Ve fakat Brazelton’ın yüzündeki ifadeden bunun yalnızca çocuğun başarısı olmadığını görebiliyoruz. Çocuk doktoru Brazelton’ın Pampers bez reklamında büyük beden bezlerin çıkmasından neden bu kadar mutluluk duyduğunu söylemesi, aslında hiç de anlaşılmaz değil.

Tabii bu mutluluğu paylaşan, tuvalet eğitimi yaşının gecikmesinden kazanç sağlayan yalnızca Brazelton değil. Onun da dahil olduğu, milyon dolarlık bir bez endüstrisi, ki bu bez endüstrisinin de dahil olduğu koskoca bir kapitalist sistem var. İnsanlara kolaylık sağladığı iddia edilen kullan-at’lardan çok büyük kazanç sağlayan bir sistem. Ancak ne yazık ki, insanlık için ilerleme olduğu iddia edilen bu kullan-at’lar doğaya verdiği zararla ilerlemeden çok gerilemeye, kullanılan kimyasallarla pek çok yeni hastalığın ortaya çıkışına katkıda bulunuyorlar.

Konumuza dönecek olursak, artık, 2014 yılında, 7 beden (17-29 kg) bezler bile üretiliyor ki bu Disease Control and Prevention Merkezinin yayınladığı klinik gelişim tablosuna göre, %50’lik persentil için ortalama 9 yaşına kadar demek oluyor. Daha çok gece altını ıslatan çocuklar için dizayn edilmiş bu en büyük beden bezler, aslında gece alt ıslatmanın, geç yaşta verilen tuvalet eğitiminin bir yan etkisi olduğunu bilmeyenler için bulunmaz nimet oluyor.

Artık ortalama tuvalet eğitimi yaşının 2,5 olduğu, bunun normal kabul edildiği günümüzde bir çocuğun bez masrafı ortalama 6250 lira oluyor. Bir çocuktan 2,5 yılda 6250 lira kazanan bez endüstrisi mutlu olmasın da kim mutlu(!) olsun.

Ve fakat, bu endüstrinin dışında kalan bizler yalnızca para kaybetmiyoruz. Bir endüstrinin verdiği zarar sadece maaliyet fiyatlarıyla hesaplanmıyor, bir de dünyaya, dünyada yaşayan diğer canlılara, gelecek nesillere verilen zarar var ki bunun değeri 2,5 yılda 6250 liradan çok çok daha büyük. Örneğin, hazır bezlerde kullanılan sodium polyacrylate maddesi ıslanınca jel şekline dönüşüyor ve yapılan araştırmalara göre, bu madde toksin üreten bakterilerin üremesi için uygun ortam hazırlıyor ve bebeğinizde pişik ya da daha farklı alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Ayrıca hazır bezlerde bulunan tributyl-tin (TBT) maddesi, toksik bir kimyasal olup insanlarda ve hayvanlarda hormon problemlerine yol açabiliyor. Neresinden baksanız, kokmuş, kokuşmuş bir endüstri bu.

Fotoğraf: http://nurturingmothersnetwork.wordpress.com
Elbette bu fenomen, yalnızca bir çocuk doktorunun, bir bez firması için çalışması ile açıklanamaz. Brazelton olmasaydı, başka bir çocuk doktoru koyardı 18 ay sınırını. Ya da hiçbir çocuk doktoru olmasaydı bile bez endüstrisi bir şekilde gelişip dünyayının çoğunu ele geçirirdi. Tek kullanımlık bezlerin, kapitalist sistem içerisinde varolmaya çalışan ebeveynler için sağladığı rahatlık yadsınamaz. Bu bezler sayesinde, günlerini çocuklarından uzakta çalışarak geçiren ebeveynler, akşam eve geldiklerinde, bir de çocuklarını tuvalete götürerek çok 'kıymetli' zamanlarını bunun için harcamak istemeyebilirler [ki aslında bilmezler ki tuvalet iletişimi kurulan bebeklerle tuvalette geçirilen zaman en az diğer doğal ihtiyaçlarıyla ilgilenirken geçirilen zamanlar kadar eğlenceli olabiliyor]. Kullan-at bezler, modern sistem içerisinde bir ihtiyaca cevap verdiği için bu kadar gelişmiş bir endüstri haline gelmiştir. Fakat, aynı zamanda kısa vadede zaman kazandırıyor gibi gözüken bu ürünler, uzun vadede bakıldığında, tuvalet eğitimi yaşının giderek geciktirilmesiyle daha çok zaman ve daha çok para tükettirirler. Bir de tuvalet eğitimi için 2 yıl beklenmesinin çocuğa getirdiği fizyolojik zarar, tuvalet eğitimi verilirken yanlışlıkla yapılan psikolojik hasar var ki bunlar kaybedilen zaman ve paradan çok daha ciddi olabilir.

Örneğin, yapılan araştırmalara göre***, tuvalet eğitimi sürecinde çok rastlanan bir sorun da kaka eğitimine dirençtir. Bir süre sonra çişlerini rahatça tuvalete yapmaya alışsalar da, tuvalet eğitimi alan çocukların beşte biri kakalarını yapmak için bez bağlanmasını talep ederler. Bez bağlanmadığında da, kakalarını tutup çoğu zaman kabızlık, bazen de tıpta enkoprezis olarak bilinen ve çocuğun iradesi dışında kaka kaçırmasına neden olan bir rahatsızlık gelişebilir. Sonuç olarak kaka yapmak onlar için daha da tramvatik bir hale gelir.

Çiş içinse, "kullan ya da kaybet" ilkesi geçerlidir. Çiş yapma ile ilgili iki kasımız vardır, biri istemsiz olarak çalışır (internal urethral sphincter) ve idrarın, idrar torbasından idrar yoluna akmasını sağlar, diğeri (external urethral sphincter) istemli olarak çalşır ve çişimizi yapmak istediğimizde isteğe bağlı olarak gevşetilebilir. Bebekler doğaları gereği, istemli olarak bu kaslarını gevşetebilirler. Bunun için belli bir ses (çişşş, psss, vs.) duymaları ya da belli bir pozisyona (çömelme, squat) geçmeleri yeterli olur. Tuvalet iletişimi erken kurulan bebekler idrar torbaları tam olarak dolmadan önce istemli olarak kaslarını gevşetebilirler. Ancak 2 yıl boyunca kullanılmadığında bu istemli kas kontrolü kaybolur. Genelde 2 yaş civarında gerçekleşen tuvalet eğitimi döneminde bu istemli kaslarını gevşetmek yerine sıkmaya odaklanan çocuklar, çiş yapma ihtiyacı acil duruma gelmeden bu kaslarını gevşetemezler. Yani 2 sene boyunca beze bağlı olmak durumunda kalan çocuklar istemli kaslarını kullanmadıkları için kaybederler. Ve yapılan araştırmalara göre* tuvalet eğitimi yaşı geciktikçe inkontinans (yani çişini tutamama) riski daha da yükselir. Gece alt ıslatmanın 2 yaşından sonra tuvalet eğitimi verilen çocuklarda daha sık rastlanmasının nedeni de bu yüzden kaynaklanır. Beze bağlı bebekler, sphincter kaslarını kullanmadıkları için, bir süre sonra farkındalıklarını yitirirler ve idrar torbası yarıdan daha az olduğunda gelen ilk uyarıyı farkedemezler. İstemli kas kontrolünü kaybettikleri için son ana kadar tutup tutamadıkları noktada da kaçırırlar**.

Tuvalet Eğitimi Değil, Tuvalet İletişimi!

Fotoğraf: ahippiewithaminivan.com
Oysa tuvalet eğitimi bu şekilde olmak zorunda değil. Bebekler, bu doğal ihtiyaçlarını karşılamak için 2 yaşını beklemek zorunda hiç değil. Hatta tam tersine ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi. Çünkü bebeklerin ilk 3 ay kendilerini kirletmeme içgüdüleri çok kuvvetlidir ve bunlara cevap verildiğinde geliştirilebilir. Tabii burada bahsettiğim daha çok iletişim. İlk 3 ay bir bebeğe eğitim veremezsiniz. Yalnızca onun derdini anlayıp ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olabilirsiniz. Ancak daha sonra, ona anlatıp, göstermek, neyi nasıl kullanacağını öğretmek (sifon, tuvalet kağıdı, lazımlık, vs.), örnek olmak, onunla bu konuda iletişime geçmek çok önemlidir. Eğitim deyince anlaşılan genellikle içerisinde ödül ve cezayı barındıran eğme-bükme işidir. Bu da hangi yaşta olursa olsun çocukların psikolojisine zarar verir --bu masum bir "aferin" bile olsa****. "Eğitim" yerine "iletişim" kelimesinin tercih edilmesi bu yüzdendir.

Tuvalet iletişimi terimi, ilk kez Ingrid Bauer tarafından 2001 yılında ortaya atılmıştır. Bauer’e göre,
Tuvalet iletişimi, bir bebeği emzirmek veya kucağınızda taşımak gibi somut ve pratik bir davranış. Ve bu davranış, ideal olarak, sevgi ve şefkâtle sürdürülebilir. Tuvalet iletişimi, özünde, bebeğin ihtiyaçlarına cevap vermektir. Tuvalet iletişimi ile ilgili diğer her şey —bezden kaçınmak, daha az para harcamak, çevreye olan etkileri, kuru bir yatak, daha az iş— ikincildir.  
Bir bebekle tuvalet ihtiyacı üzerine iletişime geçmek tuvalet bağımsızlığını öğretmeye odaklanmış lineer bir süreç değildir. Nasıl emzirmenin hedefi, emzirmeyi bırakması değil de beslenmesidir, tuvalet iletişimi de emzirme gibi, bebeğin ihtiyaçlarına cevap vermenin bir yoludur. Tuvalet bağımsızlığı elbette kaçınılmaz bir sonuçtur ama tuvalet iletişiminin asıl hedefi değildir. Emzirmenin de tuvalet iletişiminin de esas amacı, bebeğinizle sevgi dolu bir şekilde ilgilenmektir, şimdi, şu anda.
Gelecek yazıda görüşmek üzere...


--------------------------------
Kaynaklar:

* What the scientific evidence reveals about the timing of toilet training: http://www.parentingscience.com/science-of-toilet-training.html

** Bauer, I. (2006). Diaper free: The gentle wisdom of natural infant hygiene. New York, NY: Plume.


51 yorum:

 1. Benim oğlum da altını kirletmeyi sevmeyen bebeklerden. Özellikle sabahları ikinci emzirmemden sonra mutlaka kakasını yapıyor ve ben tuvalete tutarsam oraya yapıyor. Ama o kadar ağırlaştı ki onu tuvalete tutmak bana zor geldiği için yapmıyorum. Oturmayı öğrenince hemen bir lazımlık alacağım ilk iş. Evet bizler 1 yaşında öğrenmişiz tuvalet olayını, bebeklerimiz neden öğrenemesin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anne Gazetesi, ne güzel oğlunuzla iletişim kanallarınız açık demek ki. Belki şimdi bir adaptör edinebilirsiniz. Oğlunuzun yaşına uygun tavsiyeler için facebook'ta Bezsiz Bebek grubuna bakabilirsiniz. Bir de tuvalete tutmadığınız zamanlarda da iletişime devam edebilirsiniz. Tuvaletini yaptığında belli sesler çıkararak (çişşş, psss, ıh ıh gibi) ne yaptığını farketmesini ya da farkındalığını kaybetmemesini sağlayabilirsiniz.

   Sil
  2. Evet bunlar güzel fikirler gerçekten. Farkındalığını kaybetmesin. Gelecek bakıcıya da aynı şeyleri öğretmem lazım yalnız :) Çok teşekkürler bu güzel yazı için.

   Sil
 2. Çok güzel bir yazı. Teşekkürler öncelikle.

  Acaba ben 5 aylık oğlumu klozete tutsam nolur? Yani sonrasında bez bağlamaya devam edilince bir mantığı kalmaz deniyor tuvalet iletişime geçince. Ama denemek istiyorum çok. Zararı olur mu, kafası karışır mı ki oğlumun?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elif merhaba, 5 aylık oğlunuzu klozete ya da lavaboya tutabilirsiniz. Bez bağlamaya devam edince bir sorun olmaz. Hatta bazı bebekler bezliyken daha yoğun sinyal verirler çünkü kendilerini kirletmek istemezler. Belki kumaş beze geçebilirsiniz, hem daha sağlıklı, hem çevre için daha iyi, hem de daha ekonomik. Bir de ilk etapta, kesin olan zamanlarda başlayabilirsiniz, uykularından uyanınca, emzirme sonrası gibi. Daha ayrıntılı bilgi için sizi de facebook Bezsiz Bebek grubumuza bekleriz.

   Sil
 3. Eline saglik evren.. Cok güzel bir yazi..insallah pek cok annenin iletisim kurmasina ön ayak olunur.. Bu sadece tuvalet ihtiyaci icin degil.. Cocuklarimizin her turlu ihtiyacini anlamak, dogru tepkileri, zamaninda verebilmek adina iletisim gerekli.. Bunu da isten zevk alarak, tedirgin olmadan, isi kimi zaman sakaya vurarak yapmak her iki tararf icin de bir kazanc.. Cocugumuzu dinlemeyi ögrenelim.. Zamani gelince o da bizi dinlemeye deger bulacak.. Bebek iken bu vücut dili oluyor.. Buyuyunce de konusma dili ile.. Her ikisini de dinlemeyi, anlamayi ögrenmek güzel.. Sayende hayatimda yeni ufuklar acildi.. Sagolasin..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de yaptigimiz isle gurur duydum.. Sevgiler arzu...

   Sil
 4. Evet ben de Evren sayesinde o ufku açılanlardanım :) Yalnız sana kızgınım biraz, ben oğlanları büyütürken nerelerdeydin kuzum? :) Ellerine yüreğine sağlık, çok güzel ve bilimsel bir yazı olmuş. Umarım "ama uzmanlar iki yaşından önce kesinlikle önermiyorlar tuvalet eğitimini" diye bizi eleştiren anneler de bu yazıyı okurlar. Uygulamasalar da en azından tuvalet iletişimini, tuvalet eğitiminin bir uzantısı sanmaktan kurtulurlar belki.

  YanıtlaSil
 5. Harika bir yazı olmuş Evren çok teşekkürler. Ben de ilk oğluma hep kumaş bez kullandım ve 18 aylıkken tuvalet iletişiminden haberdar olup bezi çıkardık. İkinci oğlum da ilk 3 ay kakasını lazımlığa yaptı sonra çok nadir kaka yapmaya başlayınca yakalayamamaya başladım. Şimdilerde (8 buçuk aylık) her uyandıktan sonra çişini lazımlığa yaptırarak tekrar alıştırmaya başladım bakalım. Sevgiler,

  YanıtlaSil
 6. Kızım 14 aylık geç keşfettim bbyi. Ama şimdi hemen başladım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel, ne mutlu kızınıza ve size!

   Sil
 7. Evrencim, eline sağlık, çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Ben de 7 aylık Nisan'ı son bir haftadır kakası geldiğinde (öncesinde verdiği sinyallerden anlıyorum) tuvalete tutuyorum ve kakasını çok güzel yapıyor tuvalete. Sonrasında yine bezi bağlıyorum. Bu konuda kendime ya da bebeğe gerginlik yaşatmak istemiyorum, sinyalleri anladığımda yaparsa ne ala, ama olmaz da bezine yaparsa da ne ala diye düşünüyorum. Şimdilik iyi gidiyoruz bakalım :) O da biz de bu şekilde daha mutluyuz sanki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senem'cim çok sağol! Evet çok haklısın, gerginlik yaşamaya hiç gerek yok, biz de 1 yaşına kadar hep bez bağladık. Çoğunlukla kumaş bez kullandık ama arada hazır bez de kullandık. Sinyal verdiği zaman ya da evrensel zamanlarda teklif ettik sadece, yaparsa ne ala, yapmazsa kesinlikle zorlama yok :)

   Sil
 8. Bu harika yazı için çok teşekkürler. Daha hamileyken okumuştum yazdıklarını ve ben yaparım bunu demiştim. Şimdi kızım iki haftalık ama neredeyse üç-dört günlükken başladık bu iletişime. Henüz lavaboya ya da bir kaba yaptırmıyorum ama sinyalleri yakaladığım zaman altını açıyorum ve "çiş, çiş" ya da "ıh ıh" dediğim zaman kızım çişini ya da kakasını yapıyor. İnanılmaz eğlenceli, anne ve bebek arasındaki iletişimi gerçekten de artıyor. Bunu görenler ya da duyanlar "Amaan sen de daha ufacık bebek, ne anlar o..." diyorlar ama bebekler sandığımızdan çok daha güçlü ve akıllı varlıklar :)

  YanıtlaSil
 9. Esra, ne güzel bir haber bu, çok sevindim ikiniz adına da! Gerçekten de dediğin gibi anne-bebek arasındaki iletişimi artırıyor. Ve katılıyorum, bebekler çok daha güçlü ve akıllılar :) Harikasınız!

  YanıtlaSil
 10. Merhaba sevgili Evren. Yaziya bayildim. Ben de "sen bir yasindayken bezi birakmistik." Sozleriyle buyuyenlerdenim :) . Simdi 2 aylik bir oglum var ve dedigin gibi, tuvalet iletisimine baslamak istiyorum ama dediginiz sinyalleri anlayamiyorum. Nelere dikkat etmeliyim?? Gece de devam etmeli miyim??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba sasibaksasir, öncelikle tebrik ederim sizi! Sağlıkla büyüsün oğlunuz! Sinyaller için bir sonraki bölüme bakabilirsiniz, orada farklı sinyallere örnekler var: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2014/01/0-18-aylk-bebekler-icin-tuvalet_14.html
   2 aylık bir bebek için genellikle çoğu annenin bildirdiği sinyal emzirme esnasında memeyle boğuşmaya başlama, bir iki fırt çekip geri çekilme ve ıııh ıııh sesleri çıkarma ki bizim de aynen böyleydi. Büyüdükçe sinyaller farklılaşıyor. Bunu anlamak için en iyi yöntem biraz bezsiz zaman geçirmek, örneğin kucağınıza alt değiştirme bezi ya da havlu sererek altı açık emzirebilirsiniz ve sinyallerini daha net gözlemleyebilirsiniz. Bezsiz zaman ile ilgili ayrıntılı bilgi şu yazıda: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2014/01/0-18-aylk-bebekler-icin-tuvalet_30.html

   Gece iletişimi de şart değil, eğer bebeğiniz rahatsız olup uyuyamıyorsa deneyebilirsiniz. Ama bazı anneler tam tersi nedenden dolayı tercih etmiyor, yani çişe tutunca tekrar uyuma sorunu oluyor diye. Bizim tam tersiydi, tutmadan uyuyamıyordu, ilk kalktığında tutarsam uzun süre kesintisiz uyuyordu, o yüzden ben tercih ettim ama bu tuvalet eğitimi değil, gece gündüz aynı anda yapmanız gerekmiyor, sizin koşullarınıza göre, bebeğinizin durumuna göre siz kendiniz karar verebilirsiniz. Gece iletişimi ile ayrıntılı bilgi de şu yazıda: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2014/02/0-18-aylk-bebekler-icin-tuvalet.html

   Yine aklınıza takılan sorular olursa yazarsınız, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Sevgiler, kolaylıklar...

   Sil
 11. Bende denemek istiyorum ama bizim kakamiz yeni duzene girdi mesela bazen sabah 10 gibi yaparken dün ikindin 4 gibi yaptı günde bir kez ya da iki kez yapıyor. Sinyalleri yakalamak istiyorum diğer yazınızı hemen okuyacam. Birde kumaş bez dediniz önceleri annelerimizin kullandığımi yoksa şimdilerde bir firma çıkarmış makinede 90 derecede bile yikanabiliyor onlardan mi. Ben bu kullan at bezlerden cik rahatsizim minicik kızım kendi yaşayacağı dünyayi bilmeden kirletiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denemek için kumaş bez almayı beklemenize gerek yok, hemen başlayabilirsiniz. Bu arada kumaş bezlerinizi tedarik edersiniz. Yalnız, maalesef benim Türkiye'deki kumaş bezler hakkında çok fazla bir bilgim yok, bunun için Facebook Bezsiz Bebek grubumuza üye olup oradaki kumaş bezle ilgili paylaşımları okuyabilir, sorularınızı sorabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim, sevgiler...

   Sil
  2. Bugün bezsiz gözleme başladık öğle uykusundan uyandı altını açtım altına bir bez serip yatirdim. Sürekli tepindi kucağıma alıp emzirdim bu sırada altına bi havlu tuttum,sonra havluyu sumo usulü sardim emmeden 10dk sonra yaptı ve huzusuzlanmaya başladı altı islak olduğu için. Değiştirdim tekrar havlu bağladım bu havlu biraz kalındı, 20-30dk sonra tekrar yaptı ama huzursuz olmadı sanırım havlu kalın olduğu için. Kız bebek olduğu için aşağıya doğru akiyor bende farkedemiyorum çiş yaptığını. Altını açık bırakayım dedim 30dk geçti yapmadı sonra uykusu geldi bi deneme olsun diye bi tas tuttum cisss dedim güldü. Altını kapattim hamagina yatırdim sonra baktım çiş yapmış. Altı acikken yapmiyor. 5,5 aylık ne yapacam

   Sil
  3. 5,5 aylık beze alışmış olması için çok erken. Henüz karar varmak için de çok erken. Bence siz bu şekilde birkaç gün üstüste gözlem yapıp sinyallerini gözlemleyin. Bir de uykudan uyanınca, kucağınızda sırtı size gelecek şekilde dizlerinin altından tasa ya da lavaboya tutup çişşş diyebilirsiniz. Bu pozisyon çömelme pozisyonuna yakın olduğu için daha rahat yapabilir.

   Sil
  4. Bu konuda pes etmeye niyetim yok eylülde kızımın yaşı dolunca işe baslayacam o yüzden hem bana hem bakana kolaylik olması açısından tuvaleti öğretmem gerek. Tabiki zorlamadan. Bu seneyi kacirirsam seneye yaza kalır diye korkuyorum. Pes etmek yok

   Sil
  5. Harika! Arada duraklamalar oluyor ama doğru bir yaklaşımla, 55 haftalıkken (12,5 ay civarı) çözüyorlar bu işi :)

   Sil
  6. Bir de sizi bu süreçte neler beklediğini görmek için Bezsiz Bebek grubuna üye olup orada dosyalar bölümünden günlüklerimize bakabilirsin. Sevgiler...

   Sil
  7. Seni bugün yoruyorum Evren kusura bakma demin fb bezsiz bebek teki yazıları okurken aklıma geldi lavoboya tutuyor ya anneler bebekleri sırtı kendimize yasliyoruz bacakları kaldırıyoruz ben bu yöntemle kizimin poposunu yikiyorum lavaboda acaba onun ters bir etkisi olmuş olabilirmi

   Sil
  8. Zannetmiyorum herhangi bir ters etkisi olacağını, ben de o şekilde yıkıyorum poposunu. Bir de 10 aylık olana kadar alışkanlık kazanmıyorlar, 10 aydan sonra anlamaya başlıyorlar rutinleri, o yüzden kısa sürede uyum sağlayacağını düşünüyorum.

   Sil
 12. Merhaba,
  Ben de bir önceki kuşaktan duyduğum örneklerden ve internette okuduğum yazılardan ilham alarak 5 aylık olduktan sonra kızımı tuvalete tutmaya başladım. Önceleri kakasını yapacağını anladığım anda tuvalete koşturmaya başladım. İlk birkaç haftadan sonra kızım artık tuvaletin varoluş amacını anlamaya başlayınca (ya da ben öyle olduğuna inanınca:) Herhangi bir işaret vermese de belirli saatlerde ve bezini her açtığımda tuvalete tutmaya başladım. Kızım şimdi sekiz aylık ve genelde sabah kalkıp karnını doyurduktan sonra tutuyorum ve kakasını o saatte yapmaya alıştı. Hiç sorun çıkarmadan hatta kendi dilinde şarkılar söyleyerek yapıyor:) Akşamüstü de ikinci kez yapıyor kakasını tuvalete. Evde olmadığım saatlerde ise genelde çişini bezine yapmaya devam ediyor. Kakayı ise istisnai durumlar hariç sabah ve akşamüstü tuvalete yapıyor. Özetle artık tuvalete tuttuğumda varsa çişini veya kakasını yapıyor ve bunu öğrenmesi sadece birkaç hafta sürdü. Bundan sonraki aşama bezsiz yaşam ama çok da acelemiz yok açıkçası. Hazır bezlerden kurtulmak öncelikli planım...Sevgiler.
  Üzüm kızın annesi Çiğdem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler! Üzüm kıza ve size de çok sevgiler...

   Sil
 13. Sevgili Evren,
  Yazına bayıldım, bu kadar çok bilgiyi alıp derlemene, konuyu her açıdan incelemene hayran kaldım.
  "Tuvalet eğitimi" tabirini hep garipsemişimdir, bu konuda ben hiç araştırmadan, okumadan, tamamen içgüdüsel davrandım ve erken demelerine kulak asmadan oğlumu tuvalet ile tanıştırdım. Sonuçta, insan bez kullanmaz ve bu "bez kullanmama normalliğinin" içinde büyümesi fikri ile yola çıktım. Oğlum 14 aylık, 4 aydır söylüyor kakasını, son 1 aydır da çişi söylemeye başladı. tuvalate yaptığında onu alkışlamıyorum, beze yaptığında kızmıyorum, bir şeye zorlamıyorum. Onu tuvalet ile tanıştırmakla iyi bir şey yaptığımı düşünsem de, çevreden gelen "erken", "henüz erken", "biraz bekleseydin", "oo çok erken değil mi" sesleri beni rahatsız ediyordu. Bu yazıyı okuduktan sonra aydınlandım. Teşekkür ederim. Şimdilerde bez bağlamaya devam ediyorum, böyle devam edersem yakında tamamen bırakır herhalde, bırakır mı? daha neler yapabilirim?

  YanıtlaSil
 14. sorumu iptal ediyorum. başka yazılarında varmış konu ile ilgili, onları okuyorum:)
  Sevgiler
  Burcu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yine de yanıtlayayım :) Öncelikle, sizin gibi insanlar olduğunu duymak çok sevindirici, ne güzel yapmışsınız, içgüdülerinizi dinleyip doğal olanı tercih etmişsiniz. Soruya gelince, eğer çişini söylemeye başladıysa bence bezini çıkarıp alıştırma kilodu ya da direkt kilot giydirebilirsiniz. Bizimki de 12,5 aylıkken başlamıştı söylemeye, öncesinde de söylüyordu, daha doğrusu sinyal veriyordu, arada bir çişş diyordu ama 12,5 aydan sonra daha bilinçli bir şekilde başladı söylemeye. Ben de 13 aylık olduğunda artık hazır olduğunu düşünüp kumaş bez, havlu, vs. sistemini bırakıp tamamen kiloda geçirdim, ve onun inisiyatif almasını bekledim, belli zamanlarda götürmedim, sadece aradan uzun süre geçtiği zamanlarda hatırlattım ama özellikle ona bıraktım. İlk 1 hafta kazalar oldu, bazen azıcık kaçırır gibi yapıp farketti ve o zaman söyledi, bazen yaptıktan sonra söyledi ama 1 hafta sonunda alıştı ve sonrasında çok nadir kaza oldu. Olanlar da köpek dişleri sırasında ve iki atak döneminde 3'er günlük duraklamalar şeklinde oldu. Sanırım bir cesaret edip 1 hafta kazalar olacağını göze alıp tamamen atabilirsiniz bezleri :) Kolaylıklar ve sevgiler...

   Sil
 15. Sevgili Evren merhaba,
  benim de 4 aylık bir oğlum var, sünnetiydi kabızlık problemiydi derken yeni başladık tuvalet iletişimine. günlüklerinde bambu adaptor kullandığını yazmıssın Bahar icin memnun muydun ben de ondan mı almalıyım? her bezini açtığımda yüzüme fıskiye gibi işediği halde pes etmemeliyim değil mi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serap merhaba, evet hiçbir zaman pes etmemelisin, zaten anladığım kadarıyla epey okumuşsun ve bu işin mantığını anlamışsın, oğlun da anladığım kadarıyla şu anda iletişime çok açık. Bezini açıp direkt tuvalete tutabilirsin kucağında. Adaptör de çok rahat oluyor ama Bumbo'yu erkek çocuk anneleri tavsiye etmiyor. Deliği küçük olduğu için rahatsız oluyorlarmış. Babyborn tarzı bir adaptörden daha çok memnun olduklarını okudum. Grupta farklı modellerin resimleri vardı, belki oraya bakabilirsin ya da iletişim uygulayan annelere adaptör önerisi sorabilirsin. Kolaylıklar dilerim...

   Sil
 16. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 17. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 18. Mükemmel bir yazı..Emeğinizd sağlık.Keşke tuvalet iletişimini daha önce öğrenebilmiş olsaydım. "Bez kullandığımız için kaslarını tutmayı kaybedoyorlar"diye okuyunca inanılmaz üzüldüm,zaten bildikleri,yapabilecekleri bişeyi bizim yüzümüzden kaybediyorlar. Oğlum 22 aylık oldu. Egitime başlamayı düşünüp araştırmalar yapmaya başlamamla yazılarınıza rastladım ve çok üzüldüm bez kullandığıma gerçekten. Inşallah 2. Bebegimde kullanmayacagim nasib olursa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim Nursen hanım! Ne güzel oğlunuz çok şanslı, sizin gibi okuyan-araştıran bir annesi var :) Geç kalmış sayılmazsınız aslında, 22 aylık olsa da iletişim ile başlayabilirsiniz. En azından anlatmak göstermek, bezsiz zaman geçirerek onun sinyallerini öğrenmeye çalışmak. Belki eğitim aşamasında da yardımcı olur. Kolaylıklar dilerim...

   Sil
 19. Çok teşekkür ederim Ramazanla birlikte hemen başlıyoruz kismetse. İlk günlerde evde olmak daha dogru olur sanki. Ama bayramda araba yolculuğu ile tatile gideceğiz o konuda neler yaparım henüz bilmiyorum ama ozamana kadar ikimizde alışmış oluruz inşallah.

  YanıtlaSil
 20. Merhaba, ben değil ama babaannemiz şu an çok hevesli bezsiz bebek konumuna geçmek için. Yazıların çıktılarını alıp vereceğim ona hadi başarılar bize.

  YanıtlaSil
 21. Aah ah. Ben geç kaldım bu güzel yazıyı okumak için :((

  YanıtlaSil
 22. Mrb ben tuvalet iletişimi yeni duydum malesef �� Kızım 9 aylık tuvaletini yaparken çok güzel sinyaller veriyor bende heveslendim gittim bir lazımlık aldım ama kızım lazımlığa oturmaktan korkuyor.ona tuvaletimizi bu şekilde yapacağımızı gösterdim gülüyor hoşuna gidiyor çişşş ıh ıh diye sesler çıkardım oyun oynayarak lazımlığa oturtmaya çalıştım çok Mutlu oluyor ama tam oturduğumda kendini geriyor oturmak istemiyor biraz unutana kadar ara mı versem acaba şimdilik bezini aldıktan sonra çişş buraya diye bezini atıyoruz birlikte lazımlığa ama ona oturmak istemiyor ne yapmalıyım acil yardım ����

  YanıtlaSil
 23. Merhaba,

  Ben de "Siz bir yaşınıza geldiğinizde bezden kurtulmuştunuz" baskılarına dayanamayarak bir lazımlık aldım kızım 8 aylık olduğunda. Hep duyduğumuz "2 yaşından önce tuvalet eğitimi psikolojisini bozar." miti yüzünden; aldığım halde kullanamadım lazımlığı.
  Sonra normal olanın tuvaletini bezini yapmak olmadığını düşünmemle lazımlığı denemem bir oldu ve sabah uyanır uyanmaz lazımlığa oturttuğum kızım keyifle çişini ve kakasını lazımlığa yapıp mutlu olunca; bunda yanlış bir şey olamaz diye düşündüm.
  Şimdi yaklaşık 1.5 aydır her sabah ve her akşam banyosundan önce lazımlığa oturtuyorum ve eğlenerek vakit geçiriyoruz. %90 çişini ve kakasını da yapmış olarak 5-6 dakika içerisinde kalkıyoruz.
  Yazınızı okumadan önce çişinin geldiğini nasıl anlasam da aralarda da lazımlığa oturtsam diye kızımı hep izliyordum.
  Kızımı zorlamadığımı, bundan onun da keyif aldığını hissetmeme rağmen; bir yandan da "yapma daha çok erken"cilerin içime düşürdüğü şüpheden kurtulamıyor-dum ki bu yazıyı buldum sonunda.

  Ellerinize, kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
 24. yazınızı çok beğendim ilk iki çocuğuma ben de 12 aylık kakasını tuvalete sonra da çişini öğrettim şimdi 6 aylık bir kızım daha var yazınızı okuduktan sonra daha erken başlamayı düşünüyorum çok teşekkürler ama facebook grubunuzu bulamadım

  YanıtlaSil
 25. Benim kizim 14 aylik nedense bana da 2 yas cok geliyirdu tuvalet icin..sonra kendimi rol model almasi icin gostermeye basladim bi taraftan ikinir gibi yaparken diger taraftan gulumsedim yaziyi okuduktan sonra aklima bi fikir geldi sizede danismak isterim .ben klozete oturup sanki ihtiyacimi giderir gibi yapsam tam karsima da onun lazimligini koyup altini cikarip oturtsam gule ikina kararli bi sekilde devam etsem acaba basarili olur muyum?

  YanıtlaSil
 26. Benim kizim 14 aylik nedense bana da 2 yas cok geliyirdu tuvalet icin..sonra kendimi rol model almasi icin gostermeye basladim bi taraftan ikinir gibi yaparken diger taraftan gulumsedim yaziyi okuduktan sonra aklima bi fikir geldi sizede danismak isterim .ben klozete oturup sanki ihtiyacimi giderir gibi yapsam tam karsima da onun lazimligini koyup altini cikarip oturtsam gule ikina kararli bi sekilde devam etsem acaba basarili olur muyum?

  YanıtlaSil
 27. Benim kizim 14 aylik nedense bana da 2 yas cok geliyirdu tuvalet icin..sonra kendimi rol model almasi icin gostermeye basladim bi taraftan ikinir gibi yaparken diger taraftan gulumsedim yaziyi okuduktan sonra aklima bi fikir geldi sizede danismak isterim .ben klozete oturup sanki ihtiyacimi giderir gibi yapsam tam karsima da onun lazimligini koyup altini cikarip oturtsam gule ikina kararli bi sekilde devam etsem acaba basarili olur muyum?

  YanıtlaSil
 28. Bunlarınyeni duyduğuma çok üzüldüm kzıım ilk başlarfa sinyaller veriyormuş demek şimdi anladım, ama 7 aylık oldunartık hiç sinyal vermiyor ne zaman tutabilirim klozete hiç bir fikrim yok zaten kakasını da 3_4 günde bir yapıyor sadece anne sütü almasına rağmen, sabah akşam kakası diyenler var maşallah yazılanlara hayran kaldım, kendimi çok eksik hissettim, zavallı bebrğimi beze mahkum ettiğim için kötü hissettim kendimi bir an önce çözüm bulmam lazım.

  YanıtlaSil
 29. Bunlarınyeni duyduğuma çok üzüldüm kzıım ilk başlarfa sinyaller veriyormuş demek şimdi anladım, ama 7 aylık oldunartık hiç sinyal vermiyor ne zaman tutabilirim klozete hiç bir fikrim yok zaten kakasını da 3_4 günde bir yapıyor sadece anne sütü almasına rağmen, sabah akşam kakası diyenler var maşallah yazılanlara hayran kaldım, kendimi çok eksik hissettim, zavallı bebrğimi beze mahkum ettiğim için kötü hissettim kendimi bir an önce çözüm bulmam lazım.

  YanıtlaSil
 30. Bizim bebeğimiz 6 haftalık, ilk hafta başladık çünkü kakası geldiğinde huysuzlanmaya başlıyordu bunu farkettigimizde laobaya tutunca Yapmay başladi ve çok rahat ediyoruz, ebemiz ve Dr umuz da destekliyor ve doğru buluyorlar

  YanıtlaSil
 31. yazınız için emeğinize sağlık, oğlum 3 yaş civarı kendisi hazır olduğunda çişini söylemeye kendisi başladı, hiç kaçak olmadan gece ve gündüz çişini tuvalete yapıyor ancak kakasını 3 ay sonra 4 yaşında olacak olmasına rağmen beze yapmak konusunda diretiyor. tuvalete yapması için motive edeyim derken biraz ısrar etmiş olduğumdan 1 hafta kabız oldu. nasıl çözeceğimi bu sorunu bilmiyorum , yardıma ihtiyacım var.teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 32. Ödenmemiş faturalarınız var mı? Temizlemek istediğiniz borcunuz var mı? Sen
  mali açıdan aşağı ve bir iş kurmanız mı gerekiyor? Banka var mı
  Kötü kredinizin bir sonucu olarak sizi reddetti mi? Artık endişelenmeyin
  Finansal Gelişme Hizmetleri size düşük bir kredi vermek istiyor
  Kredi teklifimizle ilgileniyorsanız ve
  bir kredi başvurusunda bulunun, bu mesajı yanıtlayarak bugün bize ulaşın veya
  bize şu adresten bir e-posta gönderebilirsiniz: markfunds002@outlook.com ayrıca whatsapp numarasıyla +919538413928 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım