27 Nisan 2013 Cumartesi

10 Adımda Lohusa Anayı Çileden Çıkaran Kaynanayı Püskürtme Teknikleri

Lohusa ananın kaynanasının tavşan yuvasından fırlar gibi olmadık zamanlarda belirip koca burnunu her işe sokma ve bir daha da çıkarmama sorunsaslı var tabii... Milli meselelerimizden birisidir bu da. Çözülmesi durumunda ülkecek çağ atlamış, müreffeh medeniyetler seviyesine ulaşmış sayılacağız. Nedir bu mesele, deşelim.

Efendim, kaynana meselesi aslında kız isteme töreninin hemen akabinde başlar da bizim gelin olacak hanımkızımız müstakbel annesinin gözüne girmek için her türlü şirinliği şekerliği GDO'lu lokumluğu sergilediği için dönüp dolaşıp kendisini poposundan ısıracak olan meselenin farkında değildir henüz. Evliliğin ilk senesinde geçerliliğini koruyan cicim ayları, gelin-kaynana ilişkisinde evlilikten öncesine denk düşer. ¨Hele bi kapağı nişanlımın tenceresine atayım da anası kolay, hallederiz¨ diye düşünmektedir gelinanım ama, ne kadar büyük yanılgıya düştüğünün farkında değildir. Canım!

Ha o tencereye kapağı attın da kulpunu da kulağına kaçırdın farkında değilsin gelinanım. ¨Hele bir çocuk doğurayım da artık balkonumun demirine, mutfağımın perdesine, yatakodamın yapma çiçeklerine, TV'nin üstündeki dantelimin şekline karışmaz¨ sandın di mi? Lohusa ananın postpartum depresyon nedenini çok iyi bilenler klubüne hoşgeldin! Bu noktadan sonra yapacak bir şey yok. Başa geleni çekeceksin ya da su gözüne kaçmadan geri püskürtme yollarını bulacaksın. İşin zor gelinanım. Deyim yerindeyse (çürük) ayvayı yedin! Sana birkaç yol göstereyim ben burdan. Kaybolursan ilerde bi daha sor...
1- ¨Üşür bu böyle, bu tulumu giydir, üzerine yeleği giydir, üzerine hırkasını, onun üzerine montunu giydir, üstüne battaniyeyi ört, onun üzerine de yorganını. Üşür yoksa...¨ durumunda üzerinizde ne var ne yok yırtarak soyunun ve odanın ortasında bağıra çağıra bir mumdur iki mumdur üç mumdur (ingilizce: van kendıl tu kendıl tri kendıl) adlı eseri söyleyin. Kaynananın püskürtülme başarısı bu yöntemle %98. Yapılan araştırmalarda geri kalan %2'nin bu tekniğe bebeğin gaz mendiliyle halay çekerek cevap verdiği görülmüş. 
 2- ¨Doymaz bu böyle, sütün yok. Varsa da yaramıyor herhalde, baksana minicik. 2 günde 25 kilo kaybetti. Sütün yaramıyor yani belli, ya da sütün yok. ya da yaramıyor. Yok herhalde sütün. Yaramıyor mu yoksa? Sütün var mı ki? yok herhalde. Yaramıyor. Sütün yok. Yarıyo mu ki? Mama ver.¨ durumunda göğüslerinizin dolmasını bekleyin ve gözlerini hedef alacak şekilde sütünüzü fışkırtın. Eğer kaçmaya çalışırsa arkasından vurun. Yere yıkılacaktır büyük ihtimalle. Düşene bir tekme de siz atın. Kalkacak gibi olursa diğer göğsünüzü boşaltın. Hala ¨Yetmiyor¨ diyorsa çaktırmadan etlerini bükün. Tekniğin işe yarama oranı %97. Geri kalan %3'ün üzerine boca edilen anne sütü sayesinde zekasının arttığı ve pılını pırtını toplayıp işine gücüne döndüğü görülmüş. 
3- ¨Ay bu aynı bizim tarafa çekmiş. Kaşı gözü boyu posu aynı biz. İnşalla huyu da çeker...¨. Durumunda: Lise 1 terk olan halasının şimdi ne yaptığını ve 45 yaşındaki amcasının iş bulup kendi evine çıkıp çıkmadığını sorun. Cevap alamazsanız eşinizin nihayet çaydanlığa su doldurup ocağın üzerine koymayı, hatta ocağın altını açmayı öğrendiğini söyleyin. Hatta öğretene kadar akla karayı seçtiğinizi ama kendi kendine giyinmeyi öğretmekten çok daha kolay olduğunu anlatın. Tekniğin işe yarama olasılığı %96. Geri kalan %4'ün ¨Bizim¨ve ¨Taraf¨sözcüklerinden başka kelime bilmediği ve sürekli bunları kullanmak zorunda olduğu görülmüş. 
4- ¨Çok da kilo aldın. Bunların hepsini verebilicen mi?¨ Durumunda: Obezite sınırının kendisinin kilosundan 10 kilo daha düşük olarak belirlendiğini belirtin. Oturduğu yerden kalkınca koltuğun çöktüğünü, o konuda ne yapılabileceğini sorun. Bastığı yerlerdeki ayak izlerini gösterin. Tekniğin işe yarama olasılığı %97. Geri kalan %3 eğildiği zaman ortadan ikiye bölünmüş. Ne durumda olduklarını kimse bilmiyor. 
5- ¨Emziği şekere batır ver, bak nasıl alıyor!¨Durumunda: ¨Denedim olmadı, olmayınca ben de bebeği aldım toptan şekere batırdım, üzerine de bal döktüm ki şekeri iyice emsin vücudu¨ açıklamasını yapın. Çığlık çığlığa evi terketmezse akıl hastanesini arayın. Tekniğin işe yarama olasılığı %100. Her durumda düşmanı kesin denize döküyorsunuz. 
6- ¨Böyle uyumaz bu. Ver bana ayağımda sallayayım, kolumda çevireyim kafamda döndüreyim¨ Durumunda: Gidip çekmeceden temiz bir çift çorap alın verin. ¨Bunları giy de öyle salla yoksa çocuk bayılıyor 5 saat uyandıramıyoruz.¨ diyin. Ya da 15 yaşında kadar ayakta sallanan eşinizi çağırın, o halletsin. Tekniğin işe yarama olasılığı %97. Geri kalan %3'ün ayakları 45 numara olduğu için bebekler kayıp düşüyormuş. 
7- ¨Amaaaaan sanki bizim zamanımızda bunları mı yiyorduk bunları mı giyiyorduk...¨ Durumunda: Onların zamanından örnekler verin: Aydemir Akbaş, Nuri Alço filan olur... İşe yarama olasığını bilmiyorum. Attım bunu.  
8- ¨Bebek kız olduğuna göre benim adımı koymak gerek. Adettendir¨. Durumunda: ¨Anne senin adının sonu gelmiyor bir türlü, söylemeye başladığımızda bitene kadar akşam oluyor, yatıyoruz. Çocuğa da bu adı koyarsak adını söylemekten başka bi şey söylemeye zaman kalmaz, çocuk arsız olur.¨ cevabı uygundur. Ya da ¨Oğlun istemiyor¨diyin, onlar birbirlerine düşsünler siz de bu arada nüfus cüzdanını filan çıkarttırır yırtarsınız. (Not: Benim adımı koyun bence). 
9- ¨Bebek biraz büyüsün, alır gideriz bizde kalır.¨ Durumunda çekin vurun. Başka hiçbir teknik işe yaramamış. 
10- ¨Ben en iyisi sizde kalayım yoksa sen beceremezsin bebek bakmayı.¨ Durumunda kendisinin becerebilmiş olduğunu gösteren ehliyeti sorun. Eşinizi iyice bir inceleyin tam olarak neresinden bakılmayı becerilmiş olduğunu anlamaya çalışın. Bir delil bulamazsanız olmayan evrakta sahtecilik suçlamasıyla kaynananızı mahkemeye verin.  
Evet 10 adet teknik destek yeter. Burada değinmediğimiz durumlar varsa onları da yorumlarda bana bildirin, araştırmacı blogcu kişiliğimi devreye sokup sorunlara çözümleri bulayım. Şu blogu tutmaya başladığımdan beri karşılaştığım kaynana sorunlarının hiçbirini yaşamıyor oluşum da sizin şanssızlığınız. Yoksa daha neleeeeeer neler çıkardı :)

71 yorum:

 1. Bunların hepsini yapmışsanız ya da hala yapıyorsanız helal olsun valla :) Ben gelin olsam yapamam yani :) Laf sokarım ama öyle şeyler de cesaretim yoktur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ezgi bunları ciddiye aldığına göre 12 yaşında filan olmalısın :))

   Sil
 2. Super bir yazi tebrik ediyorum hepsi yerli yerine oturmus...bir de "annen biraz dinlensin, ben bakiyim birazda sana " diyen kaynana modu var ve benim pratik cozume cok ihtiyacim var acilen...

  YanıtlaSil
 3. Okurken gülmekten çldüm. Süper süpür olmuş. Ellerinize saplık :))

  YanıtlaSil
 4. Sana ilginç bir tane de bee soyleyeyim. Bu cocuk aglıyor,mızmızlanıyor.ver bi agrı kesici surup,icsin rahatlasın diyene ne gibi pratik cozumun var:)

  YanıtlaSil
 5. Allah iyiliğini versin Eren, ne güldüm valla :) ama olayı kaynanayla sınırlandırmak olmaz bence mahalle baskısı çok geniş bir alana yayılmış durumda. Mesela benim kaynanam melek gibidir, bana çok destek olur sağolsun. Daha bugün ananemle aynen blşoyle bir konuşmamız oldu ;
  Ananem: sen bu bebeğe ne yediriyosun?
  Ben: bulgur pilavı, nohut, hoşaf... Ne yedirecem anane emziriyorum işte!
  Ananem: a–aaa kocaman çocuk oldu (az önce bebeydi) hala bi şey yedirmiyomusunn?! Aç bu çocuk, baksana nasıl ağlıyo yazık
  Ben: anane bebek daha 5 aylık ve anne sütüyle beslenmesi gerekiyo, ağlıyo çünkü uykusu var
  Ananem: aç çocuk uyur mu hiç, ah ah ben neler yedirsem diye şaşırırdım (un kaynatıp yedirirmiş)
  Yoğun isteklere dayanamayarak mama yaptım, sonuç; çok az emdi onu da az sonra çıkardı ama çile bitmedi. Bu sefer de çocuk susuz kalmış diye tutturuldu. Dayanamayıp iki çay kaşığı da su verdim. Bebe refleks olarak ağzına her değdirilen şeyi çılgınlar gibi yalıyor ya bizimkilerin gözleri dolu dolu oldu vay efendim çocuğa su vermiyomuşum, bakamıyomuşum. Nerdeyse elimden alıp yetimhaneye verecekler. İyice çıldırayazdım hiyeyeyttt leynnn 4 çocuğum var benim, bunları siz mi büyüttünüz diye geri püskürttüm amma bebelerime acıyan gözlerden hala kurtulamadımmm :'(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay Allah yardımcın olsun ama bildiğinden şaşma..süt çocuğuna un devamlı verilse mazallah kabız olur yavrucak

   Sil
  2. Ay Allah yardımcın olsun ama bildiğinden şaşma..süt çocuğuna un devamlı verilse mazallah kabız olur yavrucak

   Sil
  3. Ay Allah yardımcın olsun ama bildiğinden şaşma..süt çocuğuna un devamlı verilse mazallah kabız olur yavrucak

   Sil
 6. Cok guldum ya super eline saglik :)) paylasabilirmiyim?

  YanıtlaSil
 7. Cok tatli... kaynanam degil kendi oz annem yapti bircogunu ahhh ahhh ne gunlerdi inatla sut verdim veben kazandim...

  YanıtlaSil
 8. kaynanaların söylediklerini duyunca kendi kayınvalideme koşup sarılıp öpücüklere boğasım geliyor valla :))) eğlendim sabah sabah:))

  YanıtlaSil
 9. eren bana bir silah lazım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapma!Elini kana bulama Zeynep.Degmez valla :))

   Sil
  2. :) hep büyüyünce alıp götürücem bende kalacak der babaannesi severim iyidir ama öyle dediğine biraz cinleniyorum :D

   Sil
 10. benim halim daha bi içLer acısı hem anam hem kaynanam.
  oyyyyyy nerelere gidem ben oooooyyyy

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sorma benim anamda kaynanadan beter :D

   Sil
 11. Haha ne eglendim!Aradan hala sütün var mi,yetiyor mu sorularina muhatap oluyorum ve ifritim bu soruya.Kendi annem tarafindan gelmis bu tarz ataklari da puskurtuyorum basariyla.Annem sonucta.Bunlarin hepsi skype'ta yasaniyor yalniz :D

  YanıtlaSil
 12. Eren şuanda işteyim ve okurken sesli sesli güldüm kaç kere. Hastalar ne kadar mutlu bir hemşire diye sevinmişlerdir kesin :)

  YanıtlaSil
 13. İlahi Ereeen....Ne güldüm ne güldüm...Hayır bi taraftan da dokuz aylık göbeğimi tutuyorum. Sonra kendi duruşumu farkedip bir de ona gülüyorum.(: Dur bakalım yaşarken de gülebilecek miyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahaha bebeği ortalık yere püskürtmedin inşalla?

   Sil
 14. Aklına, fikrine, ellerine sağlık Eren'im... Bütün dertlerin böyle olsun da sonradan hem gül hem güldür inşallah... Ben ikinciye senin adını severek veririm ama sonra Leyla daağzına tükürsün ki tam olsun ;)

  YanıtlaSil
 15. Eren kahkahalarla okuduktan sonra acı gerçeğime yeniden döndüm. Gerisini özelden yazıyorum :)

  YanıtlaSil
 16. Bir de emzirirken başında durup "ayy süt gelmiyor herhalde huysuzlanıyor" durumunu atlamayalım:)) Çok keyif aldım okumaktan:))

  YanıtlaSil
 17. Gözlerimden yaş geldi gülmekten, bayıldım:))

  YanıtlaSil
 18. walla ben gülemedim, yazılanların hepsini yaşadım ve senin de çözüm bulamadığını görünce üzüldüm, ikinci bebişi bekliyorum şimdi bu defa ne olacak bilmem emzirmeyi uyutmayı kucakta tutamayı filan öğrendim de bu konularda ne yapacağım hala çözemedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bezelye, bu yazıları okuyun lütfen:

   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-8-anne.html

   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-9-anne.html

   Eren

   Sil
 19. süt kalmadı galiba ,git hemen bişeyler ye iç ...bunu da es gecmemek lazım :)

  YanıtlaSil
 20. Eren sen harikasın senin mizah anlayışına hastayım.. senden öyle çok bahsediyorum ki eşim seni Tomris'ten sonra bizim Eren olarak biliyor.. bence tüm gelin adayları bu yazıyı "hahaha ay anne ne kadınlar var bak neler yazmışlar" diye okuyup kızım sana söylüyorum kaynanam sen anla tekniğiyle ince bir ayar vermelidir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahaha sağol Duygu eksik olma canım benim :)

   Önerine katılıyorum :D

   Sil
 21. bir de şu var Eren ; her sabah "geceniz nasıl geçti" diye sorması, yanınıza geldiyse eve girer girmez sorar, yok oldu da hani eğer o gün evindeyse, gelemiyorsa sabah sabah telefonla arayıp sorar. ne bekliyorsun yani gece yattık sabah kalktık dememi mi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ahahaha.. gecemiz oldukça heyecanlı ve sürprizlerle dolu geçti! de :))

   Sil
 22. ELLERİNE SAĞLIK. GERÇEKTEN ANCAK BU KADAR GÜLEBİLİRDİM BU STESLİ HALLERE BAKINIZ NACİZANE BENİM DE BUNA BENZER BİR YAZIM VAR :)
  http://kozmikcadi.blogspot.com/2013/05/herkesin-hakkinda-bir-fikri-olan-sanat_2.html

  YanıtlaSil
 23. bende bu model anne oluyor kayınvalidem süper babanne..!
  yine de bu tür kadınlardan çok tanıdım..şahane :)

  YanıtlaSil
 24. Güzel bi yazı olmuş, birde bebekle bi müddet kaldıktan sonra "ay ona çok alıştım nasıl ayrılcam" diyerek baygınlık geçirip hasta olanlara bi cevap lütfen

  YanıtlaSil
 25. Okurken gozlerimden yaslar geldi cok ama cok guldum harika olmus:)) Benimde bi anım var masallah bebegim gayet kilolu yeterince iciyo sutunu .Oglumu emzirdim her iki memeyide uzunca bir sure icti ,karnı doydu ,memeyi bırakyı .
  ananem butun bu surecin uzerine beklemem yorumu yaptı -Aç bu aç doymadı . :))

  YanıtlaSil
 26. Baayillldiiiiiim :)))) yeni dogum yapan arkadaslarima onericemm :))))) hala guluyorum aklima geldikce

  YanıtlaSil
 27. Bence birde toruna büyüyünce bana anne diyecek kaynanalara yapcak çözümüde yazman lazımdı :)

  YanıtlaSil
 28. 11 gunluk lohusana olarak ve 2+1 evimde kayin validem ve kayinpederimle esim arti 2 yavrusla evin duvarlari ustume ustume geliyorken bu yazi bana cok iyi geldi çok guldum cok eglendim akliniza saglik..aslinda yazdiklarinizdan hic birini yapmiyorlar yukarda allah var surekli hosaf ve yemek yapiyor kadincagiz ama bana rahat batiyor evlerine donecekleri gunu ki bu bir muamma iple cekiyorum kendi duzenimizin bir an once kurulmasi gerektigini dusunuyorum ve onlar burdayken bu imkansiz bazilari zoru sever iste misal ben :-)

  YanıtlaSil
 29. Gece gece gözlerimden yaş geldi gülmekten... 9 numara için bir silaha gereksinimim var yoksa pencereden atacağımzannimca... :). Ben de daha neferleri var. 7 aylık bebeğe "acı yedir alışsin" uykudan gözleri kıpkırmızı olmuş bebek için "hiç uyuyacak göz yok bunda", "ee ek gıdaya da başla sütun biter hayirlisiykan" ne yapacan kına mi yakacan diyecektim zor tuttum... Üstelik emzirme konusunda çok hassasim ve de bunu biliyor... Bir de en bombası. Doğuma gireceğim beni sezeryana hazırlıyorlar normal olmadi diye çok üzgünüm bana pencereden aaa bak buradan atakule de gorunuyirmus dedi.. ben de film o an koptu :))) narkoza gerek kalmadı :))) ama ne yalan söyleyeyim. Özünde iyi kadındır da işte bazen böyle... :)

  YanıtlaSil
 30. ay çok hossun ya ne zamandır böyle gulmuyordum

  YanıtlaSil
 31. ay çok hossun ya ne zamandır böyle gulmuyordum

  YanıtlaSil
 32. Başa dönüp dönüp okuyorum bayıldım. ..bu markaların şöyle bir modeli daha var. ..
  Bebek görmeye gelecegiz çok öyle hazırlanma , bir tatlı bir tuzlu yeter ..bunu duyduğum an soyunup tem'e doğru koşasım var

  YanıtlaSil
 33. hahahahahahahahaha oyle gaza geldim ki hamile olmadigim halde kaynanama gidip hepsini sayacagim birazdan :D cok tatli! ^_^

  YanıtlaSil
 34. "Amaaaan yeni anne bebeğiyle ilgilensin, ben kazık kadar oğlumla ilgileneyim, ona tekrardan annelik yapayım, oğluşummm oğluşummm 3 yaşındaki zekasına geri dönsün, dibimden ayrılmasın. Acaba geline inat ben de oğluşumu tekrardan mı emzirsem?" diyerek babanın babalık hevesinin içine eden ve yeni anneyi yuhh artık dedirten kaynana da gelsin!

  YanıtlaSil
 35. Cocuk yapmaya korktum yaaa!!! :D

  YanıtlaSil
 36. Cocuk yapmaya korktum yaaa!!! :D

  YanıtlaSil
 37. Bloğunuzu yeni keşfettim ve bayıldım. Aklınıza sağlık :) Geçmişten başladım okumaya genelde tüm yazılanlar çok kaliteli ve insana başka bir bakış açısı sunuyor. Daha öncekilere yorum yazmadım eski yazılar olduğu için ama buna dayanamadım. Süper bir yazı olmuş. Gözlerimden yaş geldi okurken ve rahatladım sanki. Bendede hem anne hem kayınanne durumları vardı. En çok duyduğum ve beni gıcık eden konu annemin "SENİ KİM BÜYÜTTÜ SANKİ" kelimesidir. Buarada kendi sütünün hiç olmadığını ve beni doğar doğmaz mamalarla, pirinç unlarıyla beslediğini yıllardırda anlatır :) Ama büyüdük ya siz ona bakın :)

  YanıtlaSil
 38. Sütün yetmiyor modelinden de bende var :)) hastaneden geldiğimiz ilk gece kabus gibiydi hem sütüm konusunda yorumlar yapıyor hem çocuk ağladıkça kucağımdan alıp duruyordu of

  YanıtlaSil
 39. Ay bir de sanki bakkaldan ekmek alır gibi daha loğusayken ikinciyi sipariş eden model var!

  YanıtlaSil
 40. Vay be annem melekmiş bu anaların yanında hep der ki aman siz az emdiniz ben de bıraktırıverdim ne uğraşıyorsun bıraktır rahat edersin:-)

  YanıtlaSil
 41. Elalemin gelini 3 günde iyileşiyor. Ben hiç yatmamıştım sen ne yatıyorsun ( sezeryanlı erken doğum). Bende kansızlık çıktı hala adet görüyorum ondanmış 😂 . Ben sana oğlumu verdim sende bana oğlumu ver. Ama sonunda cinnet ve de şu süt püskürtme olayını yaptım valla 🙈 birini sıktım. Onu emmemişti dedi diğerini de tam alnının ortasına nişan aldım. Cevap verecek oldu gel de seni emzireyim anlarsın nekadar süt var dedim. Sonuç ✌ertesi gün beni suçlu çıkarmaya çalışan bir tartışmayla gitti

  YanıtlaSil
 42. Ben 3 imde yanlız kalmak istiyorum sizce kaynanam a nasıl bir cümle kurmalı acillll

  YanıtlaSil
 43. Ahahaha gülmekten öldüm. Özellikle madde 2'de karnımı tuttum. Sezaryen dikişlerim acıdı :D:D:D

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım