22 Mart 2013 Cuma

Tomris’in Emzirme Notları – 7: Mamaya Başlamış Bebekler İçin Emzirme Kampı

Tomris'in Emzirme Notları'nın 1. Bölümü burada2. Bölümü burada3. Bölümü burada4. Bölümü burada, 5. Bölümü burada, 6. Bölümü burada


“Dört aylık bebeğim gündüz meme emmeyi bıraktı. Sadece gece uykusunda emiyor. Her gece yatmadan önce mama veriyordum; sanırım ona alıştı. Sütüm artsın diye arada pompa yapıyorum gerçi, ama zamanla mama miktarını arttırmak zorunda kaldık. Bu kadar az verince, yani sadece yatmadan önce ve arada sağdığım sütü verince alışmaz sandım biberona, ama birden oldu. Çok üzülüyorum, en az bir sene emzireceğimi hayal etmiştim. Ne yapsam?” 

“İki aylık ikizlerim var. Doğduklarının ikinci günü hastanede mamaya başladılar, kilo kayıplarının çok fazla olduğunu söyledi doktorlar. “Sütün gelince mamayı kesersin” dediler. Ama sütüm de geç geldi, doğumdan sonra 5. gündü... Böyle mama ile takviye ederek devam ettik. Başlarda günde 30-60 ml. verirdim, zamanla arttı. Şimdi iki aylık olan bebeklerimin her biri günde 150 en fazla 210 ml. mama alıyor. Yalnız son zamanlarda memede hırçınlaşmaya başladılar. Memeyi bir alıp bir bırakıyor, ağlıyor, bir türlü doğru düzgün emmiyorlar. Sanırım biberon istiyorlar. Vermezsem karınları doymayınca da uyumuyorlar. Gündüz idare ediyorum ama sabaha karşı artık direncim düşüyor, vicdan azabıyla da olsa mama veriyorum. O zaman rahatlıyor ve uyuyorlar. Ne yapmam lazım?” 

 “Yedi günlük bir bebeğimiz var. Eşimin sütü geldi ama tam artmadı, o yüzden mama takviyesi yapıyoruz. Bebeğimizi gündüz 2-3 saatte bir emziriyor eşim. Geceleri de onu dinlendirmeye çalışyoruz, bebek uyandığında kayınvalidem mama veriyor. Eşimin sütü ne zaman artacak?” 
Bir şekilde biberona başlamış annelerden o kadar çok soru alıyorum, o kadar soru cevaplıyorum ki artık bu konuyu burda yazmam şart oldu. Facebook’daki BYBO, Emzirme Reformu gibi sayfalarda da bu konuda sık sık sorular görüyorum. Umarım bu yazı emzirmenin yanı sıra mama veren anneleri sadece emzirmeye dönme konusunda yardımcı olur. 

Bir çok anne sütü çoğalınca bırakacağını düşünerek mamaya başlıyor. Ama mama verdiğiniz sürece sütünüzün bollaşması mümkün değil. Aksine, bebeğin beslenme düzenine bir kez mama girdiğinde anne sütü zamanla azalır. Bu nedenle, ikinci yazımda detaylarını anlattığım gibi, meme ve biberon karışık beslenmenin uzun vadede sürdürülmesi mümkün değil. Er ya da geç, mama kazanır, meme kaybeder. (Çok istisna durumlar olabilir ama annelerin %90’ından fazlası için durum böyle).

Çoğu zaman ise sütün azalarak bitmesinden önce bebekler tercihlerini biberondan yana yaparlar ve bir süre sonra memeyi reddetmeye başlarlar. Peki, bir şekilde mamaya ve biberona kaymaya başlamış bir bebek için ne yapmak lazım. Yok mu bunun bir çözümü, sihirli bir formulü? Size bir iyi, bir de kötü haberim var. İyi haber: Çözümü var! Kötü haber: Bu çözüm sihirli bir formül, kolay bir reçete değil; emek harcamanız ve uğraşmanız gerekiyor. Çözümün adı: Emzirme Kampı! Şimdi diyeceksiniz: “Bu kadın da emzirme kampı diye bir yöntem bulmuş, ne soru sorsak aynı cevabı veriyor”. Birincisi, bu yöntemi ben bulmadım. Buna lohusalık deniyor ve on binlerce yıldır anneler lohusalıklarında aslında bir çeşit emzirme kampı yapıyorlar. İkincisi, karşılaşılan emzirme soruları ve sorunlarının çok büyük bir kısmı bir şekilde mamaya ve/veya biberona başlamış annelerden geliyor, biberon alan bebeklerde görülüyor. Çünkü sorunların çok büyük kısmı biberon ve mama kullanımından kaynaklanıyor. O nedenle gerçekten ihtiyaç yoksa mamaya hiç başlamamak lazım (emzirme kampı yapmadan gerçekten mama desteğine ihtiyacınız olup olmadığını bilemezsiniz). Emzirme kampının nasıl yapılacağını daha önce aktarmıştım. Lütfen öncelikle bu yazıya bakın.

Bir şekilde biberonla mamaya başlamış bebeklerde ilk emzirme kampı yazısındakilerin yanı sıra şunlara dikkat etmek gerekiyor: 

Emzirme kampına başlarken evdeki tüm mama ve biberonları çok çok yüksek bir yere kaldırın. Varlıklarını unutun. Formül mama icat edilmedi, yok öyle bir şey! Biberon da yok! Beyninizi buna göre formatlayın. (Biberonları atın demiyorum çünkü işe başlayacaksanız vs. arada biberon gerekebilir. Ama formül mama kutusunu atabilirsiniz). Beslenmesinin yarısını mamadan alan veya biberona alıştığı için memeyi doğru düzgün emmeyen bir bebeğe ‘mama vermeyin’ demem çok gaddarca geliyor olabilir size. Ama bunu bebeğinizin iyiliği için söylüyorum. Evet, iki gün çok ağlayacak. Sizin de canınız çıkacak. Biliyorum, çünkü emzirme kampını ben de yaptım. Hem de bir kez değil, bir çok kez. En zoru da ikizlerimle yaptığım emzirme kamplarıydı. En son kamp yaptığımızda iki aylıklardı. Mecburduk bunu yapmaya, çünkü aldıkları mama miktarı gittikçe artıyor, emmeleri gittikçe kötüleşiyordu. Çünkü biberon aldıkça memeden sütü nasıl en verimli şekilde getirip karınlarını doyuracaklarını öğrenemiyor, öğrendiklerini de unutuyorlardı. Emzirme kampı sırasında çok ağladılar. Ama sonunda mecburen doğru düzgün emmeyi öğrendiler. Çünkü hayatta kalma içgüdüsü, biberon için inat etmekten daha baskın gelir. 

“Anladım, biberon vermeyelim. Ama çok zorda kalırsak çok az, sabaha karşı, mesela 30 ml mama versek, sadece günde bir kez. Olur, değil mi?”  Yok, siz beni anlamamışsınız. O vereceğiniz ‘azıcık’ mamanın bebeğe bir faydası olmayacağı gibi emme tekniğini de yine bozacaktır. Bebeğiniz sanki yeni doğan bir bebek gibi doğru düzgün emmeyi, memeden en verimli şekilde süt almayı yeniden öğreniyor. O yüzden kesinlikle mama ve biberon yok. Vereceğiniz her biberon sizi en başa geri götürecektir. Mama vermemek için direnirken en zoru akşam ve gece saatleridir. Çünkü anne de bebek de günün yorgunluğunu taşıyordur. Anne uykusuzsa akşama doğru yorgunluğu artar, yorgunluktan sütü azalmaya başlamış olabilir (o yüzden de emzirme kampında destek almak çok önemli). Genellikle gece 11’den sonra iyice zorlaşır. Bebekler canhıraş ağlarken insanın aklına “şimdi 210 ml mama versem sonra da vurup kafayı uyusam güzelce” gibi düşünceler gelmeye başlar. Ama sakın pes etmeyin. Evet, geceler uzun geçecek, belki evdeki ışıklar o gece hiç sönmeyecek. Ama devam edin. Bir kaç gün içinde sütünüz bollaşacak. Bu da geçecek. Eger bu üç gunu atlatabilirseniz daha güzel günler sizi bekliyor olacak. Sütünüz bollaştığında uyumaya, ailenizin diğer fertlerine ve ev işlerine daha rahat vakit ayırabileceksiniz. Ama şimdi görevinizi emzirmeyi yoluna koymak. Diğerleri bekleyebilir. Bebeğin doymak bilmediği, sürekli emmek istediği ve ağladığı zor zamanlarda bebeğinizin büyüyüp yürüdüğünü, koştuğunu, okula gittiğini hayal edin. Bebeğinizin anne sütü sayesinde sağlıklı, kolay hasta olmayan, zeki, okulda başarılı olduğunu hayal edin. Evet, üç gün canınız çıkacak, ama evladı için elinden gelenin en iyisini yapmış bir anne olarak bunun karşılığını ömür boyunca alacaksınız inşallah. 
“Bebeğim memeyi tamamen reddediyor, sadece biberon kabul ediyor. Acaba sütümü sağıp vermeye mi geçsem. Ne yapmalıyım?” 
Bebeğiniz memeyi reddediyorsa işiniz biraz daha zor. Çünkü emzirme kampında amacımız sık emzirerek sütünüzü bollaştırmak, ama memeyi almadığı için bu konuda hiç yardımcı olmayan bir bebekle karşı karşıyayız. Yine de pompa kullanma taraftarı değilim pek. Pompa ile süt sağmak başta mantıklı görünebilir, ama uzun süre devam etmeniz çok zor. Pompa ile süt sağan annelerin çoğu bebek 6 aylık olduktan sonra pompayı bırakır, formül mamaya dönmeye başlar. Bunun bir kaç nedeni var. 

1- Pompa ile süt sağmak anneye emzirmedeki kadar tatmin ve mutluluk vermeyeceği için anne bunu çok uzun sürdürme eğiliminde olmaz. 

2- Emzirmedeki ten teması ve bebeğin memeyi dili ile sağma tekniği pompada olmadığı için zamanla süt azalır. Ayrıca unutmayın, pompa ile sağılan sütün faydası hiç bir zaman bebeğin emzirmeden sağlayacağı faydanın yerini tutmaz (bkz. Tomris’in Emzirme Notları – 1: Merhaba!) Benim hiç başıma gelmedi ama kendi yavrum mememi almasa, reddetse, sadece biberon istese heralde çok ama çok üzülürdüm. Kendimi reddedilmiş hissederdim. O yüzden ilk önerim şu: Moralinizi lütfen sağlam tutun. Bebeğiniz memenizi emmek; memeleriniz de onu emzirmek için yaratıldı. Bebeğiniz bunu unutmuş olabilir, ama siz annesi olarak ona bunu şefkaatli ama kararlı bir şekilde hatırlatacaksınız. Şefkatli olacaksınız, yani ısrar etmeyecek, sinirlenmeyecek, sinirinizi bebeğinize yansıtmayacaksınız. Kararlı olacaksınız, yani ona biberon vermeyeceksiniz, sadece meme önereceksiniz. O anda alıp almamak onun bileceği iş. Israr etmeyin. Israrcı olursanız karşılıklı sinir harbine girebilirsiniz. Sakin olmaya gayret edin. Çok büyük ihtimalle bir gün içinde açlık inada üstün gelecek ve memeyi alacaktır.

Biberon istediği için memeyi almayan bir bebeğe şefkatli bir şekile doğal olanın meme olduğunu hatırlatmak için yenidoğan içgüdülerini ve reflekslerini ortaya çıkartmaya çalışın. Bunu için çıplak bir şekilde ten tene temas çok etkili bir yöntem. Emmese de gün içinde çeşitli vesilelerle sık sık çıplak göğsünüze yatırın. Teninizin kokusunu, memenizin yumuşaklığını hatırlasın. Bebek ne kadar küçükse yenidoğan refleksleri o kadar kolay harekete geçeceğinden başarı şansınız o kadar artar. Ama büyük bebeklerde de bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Gün içinde bebeği kucağınızda veya bebek askısında taşırsanız bebeğiniz sizin, siz de bebeğiniz kokusunu alacaksınız, sıcaklığını hissedeceksiniz. Bu sizin süt üretiminizi tetikler, bebeğinizin de doğal olanı, anne memesini emmeyi hatırlamasını sağlar. Memeyi almak istemeyen, memede huysuzlanan bebeklerde bebeği uykuluyken, uykuda, uykudan hemen sonra emzirmek en etkili yöntemler arasında. Bebeğiniz kaç aylık olursa olsun, önce emzirme sorunlarını çözün, sonra uyku eğitimine sıra gelir. Yani öncelikler listesinde emzirme uyku düzenine üstündür. 
“Bebeğim 6 aylık oldu. Yine de emzirme kampı yapabilir miyim?” 
Elbette! Bebeğinizin daha fazla süte ihtiyaç duyduğunu düşündüğünüz her zaman emzirme kampı yapabilirsiniz. Ancak 6 aylık bir bebekte sütün istediğiniz kadar artması 2-3 günden daha uzun sürebilir. Çünkü, emzirme ile ilgili hormonlar doğumdan sonraki ilk haftalar ve aylar kadar yoğun değildir. Ama yine de, emzirdiğiniz sürece o hormonlar vücudunuzda var, sizde de bebeğinizi şakır şakır emzirecek güç! 

“Haftada 5 gün çalışıyorum. Emzirme kampı yapabilir miyim?” 
Elbette! Hafta sonu yanı sıra en az bir gün işten izin almanızı öneririm.Mamaya ve biberona başlamış bebeklerde emzirme kampı en az üç gün olmalı. Eğer hiç izin alamıyorsanız işte olduğunuz saatlerde iki saatte bir pompa ile süt sağmanız gerekir, eve dönünce emzirme kampına devam ederseniz. 

“Sütü çoğaltmak için pompa ile süt sağmamı önerdiler. Sütüm bollaşana kadar bebeği emzirdikten sonra pompa ile süt sağsam, bir sonraki öğünde emzirmeden sonra sağdığım sütü ve doymazsa mama versem nasıl olur?” 
Hem uygulaması çok zor, hem de sütü emzirme kampı kadar artırmayan bir yöntem bu. İkisini de bizzat denemiş biri olarak pompa ile süt artırmaya çalışmanın emzirme kampından daha da zor olduğunu söyleyebilirim. Diyelim ki sorudaki yöntemi uyguladınız. Bebeği emzirdiniz. Bir önceki sağmadan gelen anne sütünü, sonra da doymadığı için formül mamayı biberonla verdiniz. Sonra bebeğin gazı çıkacak, altı değişecek, yatırılacak, uyutulacak. Bebek uyuyunca mutfağa girip biberonu yıkayacaksınız, kaynatıp sterilize edeceksiniz; pompaları yıkıyacaksınız. Sonra iki lokma bir şey yiyeceksiniz. Tam pompa yapmaya sıra geldi ki bir baktınız bebek uyandı. Bebeği biraz oyalayayım da pompa yapayım dediniz. Bir de bakmışsınız kucağınızda açlıktan ağlayan bir bebek, siz ise pompa ile süt sağmaya çalışıyorsunuz. 

Bir dakika yahu! “Ben bu memeyi niye sağıyorum ki, bebeğe versem ya!” İşte en sonunda aydınlandınız! Sütü artırmak için emzirmeden sonra pompa ile süt sağma yöntemini şu anda yaşadığım Hollanda’da çok öneriyorlar. Çünkü bebek istediği zaman istediği kadar emzirince, sık sık emzirince bebek buna alışır, kucakta uyumaya alışır, hep meme ve kucak ister diye endişe ediyorlar. Sütü artırmak için emzirmeden sonra pompa ile süt sağma yöntemini ancak bebeğini saatli, programlı besleyen annelere öneririm. Ama şunu belirtmeliyim, zaten bebeklerin saatli beslenmesi baştan çok doğru bir yöntem değil. Bebeğin hem fiziksel hem de duygusal gelişimi için istediği zaman istediği kadar emzirilmeli (bkz. Tomris’in Emzirme Notları – 5: Temel Bilgiler (2)). 
“Emzirme kampı kaç gün sürmeli?” 
Biberona ve mamaya başlamış bebeklerde emzirme kampı en az 3 gün sürmeli. Çünkü burda amacımız sadece sık emzirerek sütü artırmak değil. Aynı zamanda bebeği yanlış bir emme tekniğinden geri döndürmeye çalışıyorsunuz (bkz. Tomris’in Emzirme Notları – 2: Doktor mama önerdi! Azıcık mamadan bir şey olmaz, değil mi?). Eskisini unutup yenisini öğrenmesi biraz zaman alabilir. 

“Emzirme kampının etkili olduğunu nasıl anlarız?” 
Bunu anlamanın en objektif yolu emzirme kampı öncesi ve sonrasında bebeği tarttırmak. Bebeğin kilosunun artış hızının iyi olup olmadığını en iyi hekiminiz değerlendirebilir. Çünkü bebeğinize özgü durumları ancak hekiminiz bilir. Size bir fikir vermesi ve hekiminizle birlikte değerlendirme yapabilmeniz için kilo alımında genel prensipler şu şekilde: Emzirilen bir bebeğin ilk dört ay günde ortalama 20-30 gram alması gerekir. 4-6 ay civarında ise günde ortalama 15 gram alır (13-18 gram). Bunlar herhangi bir sağlık sorunu olmayan bebekler için ortalama beklentiler. 

Hesabı şöyle yapıyoruz: Son tartı günündeki kilosundan ilk tartı günündeki kilosunu çıkartarak aradaki farkı bulun. Bu rakamı ilk ve son tartı günü arasındaki gün sayısına bölerseniz günlük ortalama kilo alım hızını bulmuş olursunuz. İlk dört ayda bu rakam 20 gramın üzerindeyse çok iyi yoldasınız demektir. Eğer meme emmeyi reddeden bir bebekle kampa başladıysanız ve ilk bir gün bebeğin memeye alışması için geçtiyse, doğru düzgün emmediyse, emzirme kampını bir gün daha uzatmanız iyi olabilir. Veya bebeği tartıya götürürken hekiminize bunu aktarın ve bebeğin emmediği gün kadar ek gün isteyin. 
Üç günlük emzirme kampından sonra doktorunuz bebeğinizin kilo alımının yeterli olmadığını söyleyebilir. Eğer emzirmenin tam da yoluna girmeye başladığını, memelerinizin süt dolmaya başladığını hissediyorsanız durumu anlatıp doktorunuzundan bir iki gün daha isteyin. Bu süre içinde kilo alımı rayına girebilir. Kilo alımı yine de yetersizse mamaya devam etmeniz gerekiyor demektir. Ama en azından çok çok bollaşmış süt ile devam edeceğiniz mamayı çok çok azaltabileceksiniz. Böyle bir durumda mamayı benim memede mama vermek dediğim ‘lactation aid’ (Türkiye’de SNS diye biliniyor) yöntemini kullanarak vermenizi öneririm. Bunu da daha sonra yazmaya çalışacağım.

Mamayı bırakmak için emzirme kampı yapmış olan anneler! 
 • Kendi püf noktalarınızı bizle paylaşır mısınız? Sizin için işe yarayan ya da yaramayan yöntemler ne oldu? 
 • Bu yazıyı okuduktan sonra emzirme kampı yapmış olan anneler, yazıda verdiğim püf noktaları sizin işinize yaradı mı? Her şekilde lütfen paylaşın, geri bildirim verin. Yazdıklarım mutlak doğrudur demiyorum. Çünkü ne kadar anne ve bebek varsa dünyada o kadar farklı tecrübe var. Yorumlarınız burada zamanla birikerek anneler için faydalı bir kaynak haline gelebilir.
Gelecek yazıda görüşmek üzere...

Tomris

380 yorum:

 1. Sevgili süt doktorumuz :)
  Ben de öneriniz üzerine kampa girmiş ve bundan çok faydalanmış bir anneyim. Yanlız benim emzirme kampım kolumu bile kıpırdatamayacak kadar hasta olduğum bir hün yataktan çıkmama kararıyla başladı. İkizlerimden biri de hastaydı ve zaten biberondan fazla hoşlanmıyordu, sürekli emmek istiyordu. Asıl sorun olan bebek özge doğduğunda emmeyi başaramamış ve biberonla mama verilmişti. Aynı günün akşamı emmeyi başardı ancak yeterli beslenmediği için mamaya devam edilmesi gerektiğini söylediler. İkinci gün taburcu olmamız gerekirken ne yazık ki sarılığı yükseldiği ve kilosu düşük olduğu için emmeyi başaran bebeğim merve yi fototerapi için hastanede bıraktık.. Merve nin biberon hikayesi de böyle başlamış oldu. Süt sağıp gönderdim ama mama takviyesi de yapıdı. Bir hafta sonra iki bebeğim de yanımdaydı ama mamaya çoktan alışmışlardı bile. İki tane okula giden abla ve abisiyle de ilgilenmek zorundaydım mama vermek kolayıma gelmişti acıkçası, memeden düşmeyen, uyumayan bebeler mamayı verince sakinleşiyor, bi süre de olsa uyuyordu. Ben de bu arada diğer işlerimi yapıyordum. Bir süre sonra mama verme sayısı memeyi geçmeye başlayıp, süt azalınca aklım başıma geldi ve araştırmaya başladım acaba ikizlerini yanlızca anne sütüyle besleyebilen varmı diye. Benim mama verme bahanem buydu çünkü;
  - Tek bebeğe yetecek süt iki bebeğe yeter mi hiç!
  -Bu bebek aç, mama vermiyomusun?!
  –Senin sütün yok , bak bebek ağlıyor, uyumuyor...!
  Sağolsun destek olanlarım çoktu bu konuda. Araştırma sonucunda öğrendim ki bırakın ikizi, üçüzlerini bile 6 ay sadece anne sütüyle besleyenler var! Bizim se daha 40 ımız çıkmamış... Vicdanım sızım sızım sızladı.
  Ve sizinle tanışmamız dönüm noktası oldu sevgili süt doktorumuz Tomris hanım...
  Daha önce de söylediğim gibi emzirme kampı çok zordu benim için. İlğilenmek zorunda olduğum iki çocuğum daha var ve yardımcım yoktu. Ama zaten hastaydım, ev işleri, yemek falan tamamen bıraktım bol sıvı almaya özen gösterdim. Oğluma büyük kızım yardımcı oldu bende bol bol su, bitki çayı ve komposto içip yattım. Bebekleri beşiğine koyma zahmeti bile göstermedim. Biri sağımda biri solumda emzirip uyudu. Zaruri olmadıkça da yataktan çıkmadım.
  Birlikteyken bebekler sakinleşmeye başladılar. Sanırım 3-4 gün devam etti bu süre zordu ama bi süre sonra eğlenmeye bile başladık. Her bebek annesinin yanında olmasını istiyor, sizin aç olmanız, wc ye gitmek zorunda olmanuz ya da başka işlerinizin olması onun umrunda değil. Ve sütünüz de bebeklerinizin yanında olmak istiyor. Bebeğinize baktıkça, dokundukça artyor, ten temas ıçok önemli. Süt memeden önce beyinde oluşuyor ve sınırı sizin talep ettiğiniz kadar. Ne kadar isterseniz o kadar üretmeniz mümkün. Tek ihtiyaç bol sıvi, dinlenme ve ten teması bol bol da huzur ve sevgi.
  Meme kampından sonra kilosu düşük diye mama öneren doktorumuz bebekleri tarttıktan sonra çok şaşırdı, mama vermediğimi ve yöntemimi söyleyince tebrik etti ve bu şekilde devam etmemi söyledi.
  Önemli bir ayrıntı daha var merve bebek 20 günlük kadarken hasta olup antibiotik kullandı mama takviyesi yaptığım sıralarda. Şimdi ikisi de öksürüyor ve burunları tıkalı ancak dr a götürmeye gerek duyulacak kadar değil, sürekli emziriyorum, rahatlıyorlar, burunları bile açılıyor emerken, sanırım nefes alıp varirken memenin de sıcaklığıyla oluşan doğal bir buhardan. Günden güne daha iyiye gidiyorlar ve yüksek ateş olmadıkça dr a götürmeyi düşünmüyorum.
  Çok uzun bir yazı oldu, özür dilerim ama son olarak şunu söylemek istiyorum annelere, Lütfen bebeklerinizi emzirn, ne güçlükler olursa olsun yılmayın, bebeğinizin de sizin de buna ihtiyacınız var.
  Teşekkürler Tomris hn.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilek Hanim, ben de size tesekkur ederim. Aslinda biraz da siz vesile oldunuz bu yazi dizisine baslamamiza. BYBO facebook sayfasindaki bir sorunuza uzuun bir cevap vermistim, sorunuzu gorunce dayanamayip dokturmustum. zaten uzun zamandir bildiklerimi notlara dokeyim de bir yerde yayinlayayim diyordum ki Eren de BYBO'da notlar yayinlamami teklif etti. Guzel de oldu, annelerden cok olumlu geri bildirimler aliyorum.
   Size, Ozge'ye ve Merve'ye de yardimim dokunduysa ne mutlu bana. Allah tum yavrulariniza uzun ve saglikli omurler versin.

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. merhaba tomris hanım size üç aylık kızım begüm hakkında bişi soracağım acil fikirlenize ihtiyacım var.geceleri uzun uyusun diye doğduğundan beri 30-60 ml mama veriyordum az akışlı bir biberonla, üç ayına gelene kadar sorunsuz meme biberon kullanıyorduk, ama şimdilerde memeyi ilk iki üç dk emiyor, ondan sonra ağlayarak tutup tutup bırakarak emiyor, keyfi yerindeyse bile de bu böylee ağlaya ağlaya hadi kızım diyerek emziriyorum ve çok zorlanıyorum sonuna dek emmediği içinde göğüslerim eskiyen azaran az dolmaya başladı annemin sunduğu çözümle akşam mamalarını silikon kaşıkla ağzına döke döke veriyorum ve çok zorda kalmadıkça biberon vermiyorum acaba doğru mu yapıyorum ne önerirsiniz??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melike Hanım, tanımladığınız durum aynen yukarıdaki yazıda yazdığım durum. Bebeğiniz ne yazık ki mamaya ve biberona kayıyıyor. Böyle giderse kısa zamanda emzirmenin sonuna geleceksiniz. Benim bildiğim bu işin tek bir yolu var, o da emzirme kampı. Yukarıdaki yazıda detayları ile yazdım. Bunun yanı sıra ilk emzirme kampı yazısını da okumanız gerekir. http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html
   Emzirme kampı kolay bir şey değil, ama bebeğinizi memeye döndürmenin benim bildiğim tek yolu (farklı çok yol denemiş ve okumuş biri olarak söylüyorum bunu)

   Sil
 4. günaydın tomris hanım yazılarınızı çok beğendim, keşke bu yazılarla doğumdan önce karşılaşmış olsaydım

  YanıtlaSil
 5. Tomris hanım 4,5 aylık bir bebeğim var. Doğduktan sonra 3-4 gün kadar çişini yapmadı doktor aç kalmış olduğunu söyledi, vicdan azabı çeke çeke mamaya başladım. Ama emzirmekten hiç vazgeçmedim öyle ki kahvaltıdan sonra emzirmeye başlardım akşama kadar zaten emzik almadığı için beni emzik gibi kullanıyordu günde 3-4 defada mama veriyordum. Birgün kasım anneleri diye bir gruba üye oldum orada bi arkadaşla yazışmaya başladık o da mama veriyordu dr u 2 saatte 60 cc vermesi gerektiğini söylemişti aralarda da emziriyordu kızı bir ayda 1550 gr almıştı benim bebeğim ise 900 gr almıştı ve yanaklı bir bebek değildi 2500 doğmuştu her gören bu bebek hiç gelişmiyor diyordu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Huma hanim, bir bebegin 2,3 veya 4. ayinda ayda 900 gram almasi zaten cok yeterli. Beklenen kilo alimi o aylarda 600-1000 gram arasinda. O tanistiginiz annenin doktoru niye bu kadar hizli bir kilo alimi gerek gormus bilemiyorum, belki dogum agirligi dusuk oldugu icin gerekli gormustur. Her sekilde, baska annelerin doktorlarinin verdigi oneriyle hareket etmekten ziyade, kendi hekiminizin onerileriyle hareket etmeniz daha dogru olur.

   Sil
 6. Bende 2 saatte bir vermeye karar verdim ama emzirmeden hiç geri durmadım. 2 saat emzirdikten sonra mama vermeye çalışıyordum inatlaşa inatlaşa bebeğimi mamadan soğuttum(eğitimdeki bıktırma ilkesini farkında olmadan uygulamıştım) 3. Ayında günde bir veya iki defa zorla mama verdim ama 4. Ayda artık hiç yemedi şimdi biberonu görünce bile tepki veriyorum. Şu anda böyle bir durumdan çok memnunum 4. Ay kontrolünde 630 gr aldı bebeğim diğer aylar 1 kilo alırdı hep ama doktorumuz 4. Ayda kilo alımının düştüğünü söyledi bu da normalmiş yani. Anlayacağınız bebeğim benden çok akıllı)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 4. ayda 630 gram guzel bir rakam, hele de sadece anne sutu ile ulastiysanuz cok guzel. Onceki aylarda ayda bir kilo alan bir bebege niye zorla mama verdiginizi de anlayamadim.neyse ki simdi sadece anne sutu ile devam ediyorsunuz, Insallah gonlunuzce emzirirsiniz.

   Sil
 7. çok tşk ederim. emzirme noktasında çok cahilmişim bunu yeni anlıyorum.. inş 2 ay daha hiçbir şeye gerek duymadan emziririm.. bu arada kasım anneleri grubunda sizin gibi hekime ihtiyacımız var, grubumuza gelmek ister misiniz, ekim annesisiniz heralde ama yinede bi sorayım dedim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hüma, daha önce de bazı okurlarım Eylül anneleri, ocak anneleri gibi gruplardan bahsetmişlerdi. Bu gruplar neredeler bilmiyorum ama size tavsiyem anne arkadaşlarınızın faydalanacağını düşündüğünüz yazıların linklerini gruplarınızda paylaşmanız ve onları bloga üye olmaya davet etmeniz olur. Bu şekilde konularda bütünlük sağlarız ve tüm yorumları aynı çatı altında toplar, daha çok anneye ulaşırız. Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
  2. Huma Hanim, davetiniz icin cok tesekkur ederim. Eylul 2012 annesiyim. Ihtiyaci olan tum annelere ulasmak icina sadece Kasim annelerine degil, internetteki tum gruplara/ forumlara katilmam ve takip etmem gerekir ki bu madden mumkun degil. O yuzden Eren'in de onerdigi icin gibi grubunuza emzirmeyle ilgili konularda bu yazilardan bahsederseniz onlar da burayi takip ederlerse cok daha verimli olur. Ayrica, farkli yerlerden anneler yorumlarini ve sorularini buraya birakirlarsa, tecrubeler tek yerde birikmis olur.
   Grubunuzdan her turlu soruyu yazilarimin altina yorum olarak birakabilirsiniz, memnuniyetle cevaplarim.

   Sil
  3. Bir de sunu belirtmek isterim, aslinda en guzel emzirme cahil emzirme. Aslinda tum yazilarimin tek bir ozeti var. Bebek aglayinca isteyince meme verilecek. Mama yok, icat edilmedi farzedin. Bebek aglayinca ne yapacaksiniz, mecburen meme vereceksiniz, o da eme eme sutu cogaltacak. Bu kadar. Emzirme sorunlarinin en cok yasandigi ulkeler, sehirlesmis ve imkanlarin daha fazla oldugu ulkeler. Eskiden emzirme sorunu diye bir sey yoktu, cunku mama yoktu, annelere 'bebegin doymuyor mu, mama versene' diyen konu komsu, hatta doktor da yoktu, mecburen emziriyorlardi. Zaten doga da sistemi buna gore kurmus. Eskiden kadinlarin kollarinda saat yoktu ki hangi memede kac dakika emzirdim diye baksinlar, kac saatte bir emzirdiklerini hesaplasinlar. Doganin sistemine uyuyorlardi.
   Bebeklerin cok kucuk bir kismi mamaya gercekten ihtiyac duyuyor, mama onlarin hayatini kurtarabiliyor. Ama geri kalan cok cok buyuk bir kisim anne (istemeden, bilmeden veya doktor onerisi ile) cok gereksiz yere mamaya basliyor, zaman icinde de anne sutunu kaybedebiliyor.

   Sil
 8. Tomris hanim merhaba,
  Bu blogu twitter araciligi ile buldum ve sizin yazilarinizi en basindan beri takip ediyorum.benim dogumuma 7 hafta kadar kaldi ve okuduklarimi uygulamak icin mutis bir cesarete sahibim sayenizde bu guzel paylasimlariniz ve cesaret veren tum sozleriniz icin tesekkur ediyorum.bana ekstra tavsiyeleriniz olursa uygulamaya hazirim.suan ilk duam normal bir dogum yapabilmek(doktorun donerse normal olur ancak) kaygisina ragmen ve digeride hic mamaya basvurmadan saglikla emzirmek. Yalanci meme konusunda da fikrinizi almak istiyorum emme refleksini olumlu etkiledigi dogrumu yoksa hic verilmemeli mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Çilek (!) Hanim :)
   Bilinçli bir anne adayı olarak yazılarımı okuduğunuza çok memnun oldum. Önceden hazırlanıp bilinçlenmek çok önemli. Size tek tavsiyem şu: doğumdan sonra burda yazan herşeyi unutun! Biraz garip gelebilir size, ama herşeyi unutup içgüdülerinizle davranın. Sanki okuma yazma bilmeyen bir köylü kadın, ya da taş devrinde yaşayan bir anne gibi emzirin. Çünkü emzirmek beynin düşünme ve bilinçle ilgili kısmı tarafından kontrol edilmiyor, beynin duygularla ilgili kısmı tarafından kontrol ediliyor. Bebek uykusunda iç çekince sizin sütünüz gelecek, ve bu tamamen beynin ilkel kısımları tarafından kontrol edilecek. Bebek, memeleriniz ve beyninizin ilkel, duyguları yöneten kısmı arasında sizin farkında bile olmadığınız bir bağ kurulacak. Lohusalıkta beynin bilinci yöneten kısmı sadece endişe yaratmaya yarıyor. Mama ihtimalini unutun, daha icat edilmedi farzedin. Hangi memede kaç dakika emzirdim, iki emzirme arası kaç saat oldu vs hiç bakmayın. Kolunuzda saat olmasın, zaten bir lohusanın evinde saatin anlamı da yok, gece gündüz karışmıştır ve bu da çok normaldir.
   Peki hiç mi beyninizin bilinçli düşünen kısmına ihtiyacınız yok. Herhangi bir sorun yoksa, bilinçli düşünmenize de gerek yok. Siz de her hayvanın dişisi gibi doğuracak ve emzireceksiniz (doğal doğum hakkında ne düşünüyorsunuz bilmiyorum, belki biraz sert ve çok direkt oldu bu sözler, ama işin aslı en basit haliyle bu). Ama ne zaman ki bir sorunla karşılaşırsınız, o zaman beynin düşünen ve sorun çözen kısmı devreye girecek.
   Peki bu kadar blog yazı okudunuz, hiç mi faydası olmadı. Elbette var. Bir sorun yaşadığınızda, ya da birileri sizin sorun yaşadığınızı iddia ettiğinde hani beyninizin düşünen kısmı devreye girecek ya, o zaman hangi bilgiyi nerede bulacağınızı, hangi yazıya bakacağınızı artık biliyorsunuz (lohusalıkta zaten uykusuzken bir de hangi bilgiyi nerden bulacağını bilemez insan, o yüzden bilgi kaynaklarını doğum öncesinden hazırlamak lazım). Temel prensipler ve emzirmenin doğası ile ilgili bir fikriniz var. Küçük sorunları kendi başınıza, büyük sorunları ise bu yazılara bakarak ve yorumlara soru bırakarak çözebilirsiniz.
   Bir de 'sütün var mı, sütün yetiyor mu' gibi sorulara hazırlıklı olun. İyi niyetli de olsa insanların kafasında ne yazık ki sütün yetmeyeceği gibi bir algı var.
   Emzirmeye iyi bir başlangıç için en iyisi en doğal doğum. En iyisi ilaçsız, epiduralsiz normal doğum ve hemen ardından bebekle koyun koyuna geçireceğiniz ilk dakikalar, saatler ve ilk günler. Eğer gerekiyorsa epidural ikinci en iyi. En kötüsü sezaryen. Eğer illa sezaryen yapmanız gerkeiyorsa bebeği doğumdan hemen sonra koynunuza alacak, emzirecek ve mümkünse yanınızda tutacak olanakları sağlayan bir hekim ve hastane ile çalışın. Aksi taktirde emzirme ilk 1 saatten sonraya kalır, ki bu da emzirme başarısını düşüren bir faktör.
   Yalancı meme prensip olarak ilk ay, terichen kırkından önce verilmemeli. Çünkü bebeğin annenin memesini emmeyi iyice öğrenmesi lazım o dönemde. Emme-emzirme işini bebeğin ilk 6*8 haftasında öğrenip bitirmeniz lazım ki bir sonraki aşamaya geçebilesiniz. Ama bazı bebeklerde emziğin faydalı olabildiğini duyuyorum. Emmeyle çok ilgilenmeyen, emmeye isteksiz (biraz da uykulu) bebeklerde emmeyi hatırlatıcı, emme refleksini uyarıcı etki yapabilir. Ama zaten bebeğiniz emmeyet istekli bir bebekse, ki bebeklerin çoğu bu gruba girer, emme refleksini tetiklemek adına emzik vermenin bence bir mantığı yok. Ayrıca, eğer emmeye isteksiz, uykulu bir bebekse emzik yerine iki saate bir meme vererek emmeyi ve süt üretimini uyarmak bence çok daha mantıklı bir yöntem.

   Sil
 9. Tomris hanim cok tesekkur ederim.sizin yazdiklarinizi okumak bana cok iyi geliyor.tabiki normal dogum istiyorum ve mumkunse hic bir ilac kullanmadan .basindan beri kendimi hep buna hazirladim ve sezeyani aklima bile getirmiyorum.tabiki son anda olaylar nasil gelisir bilmiyoruz ama dusuncelerin olaylarin sonuclarini etkiledigine inaniyorum.birde cok olmazsa birsey daha sormak istiyorum konu ile alkasiz ama tecrube ve fikirlerinize guvendigim icin,pilates,yoga,nefes calismasi ve dogula kavramlari ile tanismadim. Bu surecte sadece yuruyus yapiyorum.bu tanismayi yasamayasimin olumsuz etkilerini gorur muyum merak ve endiseye kapildim sona dogru yaklasirken. Cok tesekur ederim cevapsiz birakmadiginiz icin...iyi gunler sevgiler...

  YanıtlaSil
 10. Imkaniniz ve erisiminiz varsa kesinlikle yoga'yi, mumkunse pilatesi oneririm. Nefes calismasini da kesinlikle oneririm. Benim yoga hocam 'nefes calismasina gerek yok, her kadin kendi ritmini bulur dogum sirasinda' demisti ve ogretmemisti, ben farkli bir yerdne ogrenmistim. ogrenmek 5 dakika suruyor zaten. Ama 2,5 gun suren dogumumda nefes alis yontemini bilmeden nasil hayatta kalirdim bilemiyorum. Nefes yontemleri, pozisyonlar, vb.'yi bir 'alet cantasi'nin icindeki aletler gibi dusunun. Bunlar cantanizda olsun. Hangisini cikartip kullanacaginiza dogum sirasinda karar verebilirsiniz. Bazilarini hic kullanmayacaksiniz belki, ama ben cantama cok yontem koymus olmaktan sonradan memnun kaldim. ama kimisi de diyor ki, eger ilacsiz (hem agri kesici hem de suni sanci olmadan), kadina dogal bir sekilde istedigi pozisyona girme sansi verirsen dogal olarak zaten kendisi neyin onu rahatlattigini bulur, o sekilde gecirir dogumunu. Kendinize guveniyorsaniz .
  Doula iyi bir sey, ama maddi olarak zorlayabilir. Bir de dogum yapacaginiz hastane doula kabul eder mi, o var.
  Eger normal, epidrualsiz dogum yapmak istiyorsaniz Turkiye'de en buyuk sorun su: doktorlar hemen suni sanci verme egiliminde oluyorlar ve suni sanci olunca epiduralsiz durmak cok zor (ben de yasadim). Bir de bebegin kalp atislarini izlemek adina sizi yatiriyorlar, hareket etmemeniz isteniyor. O zaman da sancilarla basetmek cok zor.

  YanıtlaSil
 11. Füsun Mehmet Denizci soruyor: Eren Kaya Tomris Cesuroglu cok tesekkurler sımdıden. bu sorunun cevabı benım ıcın onemlıydı oğlum Eren, 15 aylık ve hala emıyor, ogrenmek ıstedıgım, ıstedıgı zaman emzırme prensıbı ne zamana kadar gecerlı.
  1. kac yasına kadar emzırmelıyım 2. şu anda gun ıcınde ve gece her ıstedıgınde emzırmelımıyım ? ilginiz için çook tesekkurler.

  Cevap:
  Once kolay sorudan başlayalım:
  1. ne kadar emzírmeli?
  Dunya Saglik Orgutu en az 2 yasina kadar, sonrasinda anne ve bebek istedigi surece diyor.
  Antropologlar teknolojiden uzak, dogada yasayan kulturleri ve hayvanlar aleminde insana yakin hayvanlari, yani sempanze gibi primatlari inceleginde cocuklarin 2,5-7 yas arasinda bir zamanda kendiliklerinden sutten kesildigini soyluyor.
  Kurani Kerim ise bebeklerin iki tam yil emzirilmesini buyuruyor.

  Benim fikrimi sorarsaniz en az iki yas derim. Sonrasinda kisisel ve aile durumunuza ve bebeginizin duygusal ve fiziksel ihtiyaclarina gore siz karar verebilirsiniz. Kendi kendine sutten kesilmesini bekleyebilir, ya da siz sutten kesebilirsiniz. Ben ikizleri 27 ay emzirdim. 2,5 yasa tamamlamak isterdim ama

  Bu arada, bir cok bebekte 10-11 ay civarinda memeye ilgiyi kaybetme yasanabiliyor, ozellikle de anneden uzak kaldigi bir iki gun olursa iyice belirginlesiyor. Ama bu donem atlatilirsa cogu bebek emmeye devam ediyor.

  2. Gun icinde ve gece her istediginde emzirmeli misiniz?
  Bu daha zor bir soru.
  anne ve bebek arasindaki bagi vurgulayan attachment parenting'ciler ve la leche league evet diyor, gece gunduz ne zaman isterse emzirmeye devam edin. Emzirmeyi belli zamanlara sinirlayin diyenlerin bir yasindan sonra ne dedigini okumadim, cunku satli meme verilen bebekler sanirim ilk yil emzirmeyi zar zor cikariyor, sonra emmeyi birakiyor.

  Ben meme uyku iliskisinin bastan kurulmamasi gerektigini dusunuyorum. Ama bir kez kurulduysa 15 aylik bir cocukta bu aliskanligi kirmak cok zor. O yuzden yumusak yumusak sinirlamaya calisabilirsiniz. Geceleri uyanip meme istediginde arada babasi bakabilir. Emirme dostu uyku cozumleri icin Elizabeth Pantley'in kitabina bakabilirsiniz. http://www.idefix.com/kitap/uyku-problemlerine-dair-cozumler-elizabeth-pantley/tanim.asp?sid=QINLJLSLQP3PR7EN8JI8

  bir yasina gelmis bir cocukta emzirmeyi gun icinde belirli zamanlara ve kurallara baglayabilirsiniz yavas yavas. Bizim rutinimiz her uykudan uyaninca ve aksam yatmadan once emmekti (uykuda emmek degil, yatmadan once koltukta emmek). Ama bu 3 aylarindan beri kurdugumuz bir duzendi. Sonradan sinir getirmek zor olabilir. ama yumusak yumusak yonlendirmeye calisabilirsiniz elbette.
  Ne yaparsaniz yapin, memeyi bir inatlasma meselesi haline getirmeyin. Birakin cocuk memede mutlu olsun, memeyi mutlu hatirlasin. Bu onun duygusal gelisimi icin onemli.

  YanıtlaSil
 12. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 13. merhabalar tomris hanım yazılarınız harika, umut verici. 4 şubatta normal doğum yaptım(kızım 2940 doğdu 11 günlükken 2600 idi).normal doğum yaptığıma sevinemeden kızım 11günlükken sarılık geçirdi. drmuz anne sütü yetersizliğinden sarılık geçirmiş dedi.hastanede mama verdiler o gün bu gündür mama kullanıyoruz kızım şimdi 2 ay 26 günlük memeyi almak istemiyor zorlayarak veriyorum. 20 gün önce sizin yazılarınızı gördüm ilk önce mamayı azaltmaya çalıştm ve emzirme kampı yapmaya karar verdim.kampın ilk günü kızım doğru dürüst emmediği için halsiz ve uykulu gibiydi bende korktuğumdan mama verdim şimdi kızım idrar yolu enfeksiyonu geçirdi mama kullanıyorum çok üzülüyorum. göğsümden her öğünde toplam 35ml süt çıkıyor. sütümü artırmak için ne yapmam gerekiyor bana yardım edin lütfen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mutlu, öncelikle geçmiş olsun, inşallah en kısa zamanda atlatır idrar yolu enfeksiyonunu. sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin bünyesi daha güçlü olduğundan bu tür enfeksiyonlara daha az yakalanırlar. İnşallah sütün artacak ve sadece emzirerek besler hale geleceksin bebeğini, böylece ona dünyanın en kıymetli ve en koruyucu besinini vereceksin.

   Önce bir kaç sorum var: 35 ml bir memeden mi her iki memenin toplamı mı? Miktar bildiğine göre sütünü sağıyorsun, doğru mu tahmin ettim?
   Şu anda kaç kilo?
   Öncelikle, idrar yolu enfeksiyonu dışında herhangi bir sağlık sorun yok, değil mi?

   İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi bitip kızın iyileşince şöyle bir farklı bir emzirme kampı deneyelim.
   Önce iki gün her emzirmeden bir saat sonra sütünü sağ, her iki memeden. Bunu aksatmadan iki gün boyunca sürdür. İki meme boşaltma seansı arasının (emzirerek ya da sağarak) iki saati geçmesine izin verme, gece gündüz. İki gün sonunda çok muhtemelen sütün baya artmış olacak. Ne kadar arttı, nasıl gidiyor, beni bilgilendir. İster burdan, istersen facebook'taki gruptan beni gelişmelerden haberdar et, soruların olursa lütfen sor.

   Eğer, her öğünde iki memeden sağdığın sütün toplamı, normalde bir öğünde aldığı anne sütü/mama miktarinin yarısını geçiyorsa gerçek emzirme kampına başlayabilirsin. Öncesinde ve sonrasında doktorunuzda veya ASM'de tartı Bu durumda yukarıdaki yazıda olduğu gibi sıfır mama ile iki üç gün emzirmeye çalış. Eğer ilk gün inatçılık edip emmezse memelerde süt birikimi biraz rahatsızlık yaratabilir, çok rahatsız olduğunda pompa ile biraz boşaltabilirsin. Onun dışında süt sağma, bırak emsin. Bu emzirme kampını da üç gün diye düşünebilirsin, ama kaç gün süreceği biraz bebeğe bağlı. Bebeğin üç ayın altında olduğu için iyi bir zaman, fazla vakit geçirmeden önce pompa kampı, sonra da emzirme kampına başlamanı öneririm.

   Elbette her iki kamp döneminde (sağma ve emzirme) alabileceğin en fazla desteği almaya çalış. Hem yukarıdaki, hem de ilk emzirme kampı yazısına bakıp öyle başla kampa:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html

   Eğer pompan yoksa kiralamayı düşünebilirsin ya da elinle sağabilirsin:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-10-pompa-ile.html

   Senden önemli bir ricam var. Lütfen aşamalardan, gelişmelerden beni haberdar et. İstersen buraya yaz, istersen facebook grubuna yaz. Özel hususlar varsa özel mesaj da gönderebilirsin. Ama facebook grubunda yazmanı tercih ederim, çünkü grupta daha önce emzirme kampı yapmış ve başarılı olmuş anneler de var, mesela Dilek. Onlar da sana önerilerde bulunur, destek olur. Ayrıca seninle benzer durumda çok anne var, onlar da seni görünce cesaret alabilir, sana önerilerimden faydalanır.

   Facebook grubu:
   https://www.facebook.com/dlk.bydr/posts/490931454294305?ref=notif&notif_t=close_friend_activity#!/groups/BebekYapimBakimOnarim/

   Sil
 14. Tomris merhaba,

  Yazılarını uzun zamandır takip ediyorum. İlk kızımı 2 yaşına kadar emzirmiş olmama rağmen, hayatımda yaşadığım sıkıntılı dönemler sonrası, ikinci kızımda süt üretim ve emzirme konularına gereken önemi veremiyor veya bu gücü kendimde bulamıyordum. Eşimden 1 yıl kadar ayrı iken ve uzun süren bireysel terapi ve derin depresyon, iletişimsizlik, karşı tarafın narsist yapısı ile nefret ve öfkesi sonucu, boşanmaya giden yolda emin adımlarla ilerliyorum..
  ciddi sarsıcı dönemler yaşadım ve tam ayrılık sonrası son bir ümit ile biraraya geldikten sonra gebe olduğumu öğrendim (birinci kızıma hamile kalmadan once, ve kalmak için yurtdısında geçirdiğim ameliyat sonrası ordaki doktorumun teshisi buydu).. Hamilelik sonrası benim duygu birikimlerim ve onun yaşattıkları ile, ikinciye hamile olmama rağmen eşimi istemiyordum artık hayatımda.. üzerinden 9 ay geçti ve şuan bebegım 5 aylık..
  terapistimden aldığım yönlendirme ile, mahkeme olayını erteleyip bebeğime yeterli ilgi ve süt sağlama, psikolojik olarak da toparlanmam için süreci uzatıyorum. Kendimi eskiye nazaran daha iyi hissediyorsam da, yaşadıklarım, başa çıkmak zorunda olduklarım, bunların düşüncesi, ağlama krizleri ve boğulur hissiyatlar tavan yaparken ilaç kullanmanın ciddi rahatlatacagı duygusuna kapıldım. Terapistim bunun ciddi yardımı olacağını, fakat şuan önceliğimin bebeğim ve 4 yaşındaki kızıma bakmak ve bebeğime süt sağlamak olduğu vurgusu yapıp, benim tıkanmışlık ve krize girmiş hissiyatıyla olsa kendimi meşgul ederek ve gezerek tozarak bir süre daha başa çıkmam gerektiğini telkin etmeye devam etti! iyi ki de o var ve beni frenliyor!

  ben de alandan olmama rağmen, ölüyor gibi hissettiğim çok dipte olduğumu düşündüğü bir dönemden geçtim ve zaman zaman da aynı diplere düşüyorum. BU aşamada süt ile ugraşmak çok da düşünmek istemediğim bir konu oldu! halbuki ilk kızımda verdiğim ehemmiyet, kamp niteliğinde emzirme, beslenme takiplerim ve eğitimlerim sayısızdı. fakat güzel yavrumun talihsizliği annesinin düştüğü bir anda dünyaya gelivermesi ve hayat boyu ona enerji verebilmek için gerekli enerjiyi toparlamaya çalışıyor olmamdı...

  Aklım başıma ne zaman geldi diyeceksin belki!

  1-2 haftadır hafif soguk algınlıgı olan bebeğimi dün ateşler içinde ablasının okul gösterisi sonrası katıldığım bir arkadaşım düğününden acile taşıyana dek! bünyesi zayıf düşmüştü ve 39- 40 dereceye vurmuştu ateşi.. 1.5 aydır agırlık verdiğim mamaları şelale gibi fışkırtırcasına kusmaya başladığını görene dek!

  kendimi suçlu, çaresiz ve ole korkmuş hissettim ki!! biran önce toparlamak için ilaca başvurup iş vs hayatımı yoluna koymaya odaklanmış dikkatimi başka şeylere vermiştim.. oyle kotu hissetmiştim ki! onca mama ile büyüyen çocuk gibi onun da iyi olacağını, gece meme vermenin de yeterli olacağını düşünmeye başlamıştım! Erkek kardeşime verdim direksiyonu ve kucagımda inleyen ve titreyen 5 aylık yavrumla ağlıyordum ben de dün gece!! agızdan aldıgı ilaç vs her turlu seye midesi çok hassas bebegımın ve hemen çıkarma eğilimi var. Antibiyotik verdiler ve gece 4 sularında eve geldik!

  YanıtlaSil
 15. Şu raddede verdiğim karar, yavruma yapabileceğim en büyük iyiliğin onu en azından 3-4 ay daha emzirebilmek ve psikolojik-fiziksel tüm zayıflıklarım ve ihtiyaçlarımın çaresine sonrasında bakmak!

  Önceden okudugum BYBO'daki emzirme notları 3 ve mamadan sonra memeye gecis yazılarını tekrardan okudum yorumlarla! şimdi toparlamam gerekiyor şu işi!!

  2 yumurta hasladım suan ve emziren anne cayları hazırladım. bebegım uyurken süt sagdım az önce. uyanınca once mama sonra sagdıgımı dayayacagım. Evet benimki de memeyi daha az tutuyor zaten. nasıl geçiş yapacagız bilmiyorum. Bir yandan haftalık 2 gun evden çalışma duzenim var dogumdan onceki işim için bilgisayar basında. Yeme düzenim çok iyi değil. Kilo aldım, ve melankolik bir haldeyim. kararlı, tutarlı, düzenli, ayrıntıcı, güvenli, özverili kadın gitti sanki..

  dogum oncesi ve sonraki aylar ruhen ve bedenen oyle yoruldum ki herseyı olduğu kadar, yuzeysel hıc ugrasmadan yapasım var. Önümdeki işe, çocuklarıma, evime konsantre olamıyorum artık.. Ailem çocugun ilk senesinde bizim bakımımızı üstlendi. Mahkeme olmadı ama baba iyi kotu çocuklar için bişeyler yatırıyor idare ediyoruz..

  Gelecek kaygısı, yaşadıklarımın üzüntüsü, kendimle ilgili algılarım ve duygularım, çocuklarıma karşı suçlu ve durumlarına üzüntüm işin tuzun biberi oluyor.

  Fakaaat silkelenmem lazım onun da farkındayım! Senin yazıların şuan büyük bir ilham oldu benim için.. ne kadar sürdürebilirim kararlılıkla bilmiyorum şu emzirme kampı olayını ve ilaçsız bir bu kadar da daha desteksiz göze alabilmeyi! Ama bebeğime verebileceğim en kıymetli şey bu ve desteğe ihtiyacım var!

  Sagol orada olduğun için Tomris..


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. tekrar merhaba tomris hanım , size cevap yazdığımdan beri kızımla yeme problemimiz var.kızımın idrar yolu enfeksiyonu tedavi edildikten sonra biraz daha iştahsızlığı sürer dediler. ama öyle olmadı.beni emmek istemiyordu biberonu da almak istemiyordu.biberonu cok cok emen bebeğim biberon ağzına dokununca bile çığlık çığlığa ağlıyordu daha doğrusu ağzına deyen herşeye öyle tepki gösteriyordu. zorla da olsa göğsümü verebiliyordum sonra iyice reddetmeye başladı gün içinde 6-7 saat birşey yemiyordu ben de sütümü pompayla sağıp ağzına şırıngayla veriyordum mamayı aynı şekilde.artık her hafta doktordaydık hiç bir şey bulamadılar laktoza karşı alerjisi de negatif.gastroentolojiye götürdüm.

   Sil
  4. gastroentoloji doktoru da gayet sağlıklı dedi.kızım geçen ay 1 hafta boyunca hiç kilo almadı sonraki haftalar benim zorumla(şırınga kaşık)ayda 500 gr aldırdım bütüm günüm onu beslemekle geçiyordu. 4.aya girdiğinden beri karar aldım emzirme kampı yapmaya ilk 2 hafta tam olarak yapamadım sütümü sağıp kızıma kaşıkla verdim mamayı kabul etmiyor kusuyordu. sonra sadece sütümü sağıp verdim anne sütü daha iyi diye. son bir haftadır kamp yapıyorum kızım asla memeyi kabul etmiyor anca uyuyunca alıyor her zaman uyutmam mümkün olmuyor 10 saat aç da kalsa memeyi almıyor. sütümün artmasını istiyorum evde harşeyi annem yapıyor ve iyi besleniyorum.kafayı yemek üzereyim ne yapmalıyım sizce? (kızım şu anda 6370gr boyu 65cm ayın başından bu yana yaklaşık 300gr almış)herkes kızıyor bana bu çocuk aç mama vermiyosun çok zayıf diye ama mama da almıyor ki. ben neler hayal etmiştim 2 yaşına kadar emzirecektim kızımı.ne olur bana yardım edin.

   Sil
  5. Merhaba Mutlu,

   Son cevabimdan beri demissin ama bana bir kez yazi gonderdin, sordun, o da 29 Nisan'da. Sonra bir sey gelmedi senden, ben de ona cevap vermistim. Bir sey kacirmadik degil mi?

   Sorularim:
   - Bu durumda bebek ne meme, ne de biberon istiyor, oyle mi?
   - 10 saat agzina bir sey deymese sorun yok, oyle mi?
   - Uykulari nasil?
   - Aglayan bir bebek mi?
   - Kakasi ne renk?
   - gun icinde ya da gece emzik veriyor musun?

   Simdi, once kilosunu degerlendirelim. Bebegin simdiye kadar ayda 724 gram almis (su anda 4,7 aylik), ki bu hic fena bir rakam degil. Ilk 4 ay ayda 500-100 gram, 4-6 ay 400-600 gram gibi almasini bekleriz. Bu durumda kilo alimi normal gorunuyor, ben kilo aliminda sorun goremiyorum, doktorlarin da hemfikirse sorun yok. Bebegin zayif ac diyenleri bosver, rakamlar oyle gostermiyor. Yasa gore boyu cok iyi, 75-90 persentilde, yasa gore kilo da iyi, 25-50 persentilde. kilosu boyna gore biraz az, 5-10 persentilde, ama sorunlu bir degerde degil. insanlarin 'bebegin zayif demesinin' nedeni boyunun masallah uzun olmasi. Ozetle, rakamlara dikkatli baktim, heap kitap yaptim, bana iyi gorundu, ama bebegini takip eden doktorun gorusu daha onemli. O da sorun yok diyorsa elaleme sakin kulak asma lutfen. Yeterince stresin var, agzina meme de biberon da almayan bir bebekle bogusuyorsun, isin basindan askin, bir de el alemle ugrasma, onlara kulak asma derim!

   Unutmadan, son uc haftada 300 gram almasi cok buyuk bir sorun degil, zaten bu donemde ayda 400-600 gram almasini bekleriz, cunku 4. aydan sonar kilo alimi yavaslar, tum bebeklerde bu boyledir, normali budur. Eskidi gibi ayda 500 gram bekleme.

   Gelelim istahsizligina. Bebegin pek kendine ozgu bir bebege benziyor. Agzina ne meme, ne biberon almadigina gore ben ilk olarak agzinda bir sorun var mi diye suphelenirdim ama doktorlarin inceledigini soyledin, bunu atlamamislardir heralde diye dusunuyorum. Sen yine de bir bak agzina, aft ya da yara var mi diye bir bak.

   Once sunu konfirme edersen sevinirim, ona gore oneride bulunacagim: ne meme ne de biberon aliyor uyanikken, oyle mi? Uyanikken bir tek siringa ya da kasikla aliyor, oyle mi? Uykuda ama meme aliyor, sorun yok, oyle mi?

   Hareketli bir bebek mi? Etrafa bakmaktan, kesfetmekten yemeye vakit ayirmiyor olabilir mi?

   Senin bu durumdaki fikrin ne? Sence neden uyanikken meme ya da biberon kabul etmiyor?

   Bu sorularima cevap verirsen ona gore bir iki fikir onermeye calisacagim.

   Sevgiler,
   Tomris


   Sil
  6. Tomris hanım yanlış yazdım kusura bakmayın size sadece 29 nisanda yazdım daha sonra yazmak istedim ama yazamadım.kızım gözü açıkken ne meme ne de biberonla mama alıyor. son bir haftadır şırınga kaşık kullanmıyorum emzik biberon kullanmıyorum sırf beni emsin diye ama aç kalıp huzursuz oluyor ama memeyi almıyor zar zor uyutup emzirebiliyorum, her zaman da uyutmak da mümkün olmuyor. sütümü bu 1 hafat içinde sağmadım emsin diye ama nafile.artık sabrım tükeniyor. Bebeğim 1.ayında 600 gr, 2.ay 1000gr,3. ay 500gr aldı. 2,5 aylıkken dr kontrolümüzde mamayı azalttım dedim yavaş kilo aldığını görünce bana azaltma dedi ama beni emmek istemiyor dedim .emzirme kampı yapacağımı söyledim yok yok şekeri düşer dedi izin vermedi sonrasını da anlattım.gece uykusu fena değil gece 12 de yatsa sabah 7-8 gibi uyanıyor. kakası kahverengi arada cıvık da yapıyor. şimdi demir kullandığımız için koyulaştı.gün boyunca kucakta dolaşmak istiyor hareketli bebeğim var. son bir haftadır emzik vermiyorum zaten emziğe düşkün değil, önceden uykuya dalması için veriyordum.şırınga ve kaşıkla süt verirken avazı çıktığı kadar ağlıyor.Ağzında pamukçuk falan da yok.sütüm hala artmadı Tomris Hanım sağdığımda 30-40 ml arası çıkıyor 2 göğüsten. cevap yazdığınız için çok çok teşekkür ederim. cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum...
   sevgilerimle

   Sil
  7. Estagfurullah, bir sey atlamadigimdan emin olmak istedim.

   Cok ilginc bir durum, bebek ne meme ne de biberon aliyor. Kasik veya siringa ile aliyor ama aglaya aglaya. Dogru mu anladim? Tekrar tekrar soruyorum cunku gercekten cok degisik bir durum. Meme almasa biberon alsa ona alismis diyecegim. Biberon almasa meme alsa sadece bu sefer memeye alismis diyecegim. Bu bebis hicbirini almiyor!

   Oncelikle, Allah kolalik versin, tam anlamiyla insane 'kafayi yedirtir' bu durum. Bir annenin en buyuk mutluluklarindan biri evladini yedirmek, karninin doydugunu gormektir. Senin durumunda bu cok zor. Devamini sonar yazacagim.

   Sil
  8. Mutlu trende yazdim devamini.

   Sence neden meme ve biberon almiyor uyanikken? Gun icinde 10 saat yemeden icmeden durabiliyor dedin, dogru mu anladim? Bu cok ilginc bir durum. Bir anne olarak senin fikrin, senin hipotezin cok onemli. Aklina ne geliyorsa soyle, sacma olur mu diye cekinme.

   Tibbi bir sorun olmadigini soyluyorsun, doktorlar bir sorun bulamamgiis. O yuzden soyle dusunuyorum: Bir sekilde bu cocuk beslenmeyi olumsuz bir tecrube olarak algilamis/yasamis ve bu yuzden de beslenmeyi bir sekilde reddediyor sanirim. Aklıma gelen secenekler (bunlarin biri ya da bir kaci olmus olabilir): Bir seferinde biberindan cok sicak bir mama (ya da anne sutu) icmis, cani yanmis, bir daha icmeye korkuyor olabilir. Meme-biberon kafa karisikligi yasamis/yasiyor o yuzden meme almiyor olabilir.

   Sonuc olarak beslenmeyle ilgili olumsuz bir veya bir kaç tecrübe yaşamış, bunu olumsuz bir tecrübe olarak algılamış ve o yüzden emmek istemiyor. Benim hipotezim bu. Sen emmiyor/icmiyor diye strese girdikce, daha da olumsuz bir tecrube oluyor onun icin sanirim. Oncelikle sizin evde bu bebegin beslenmesini ‘olumlu’ bir tecrubeye donusturmemiz lazim. Bu da senin kafanda baslamali. Bunun icin esinin ve ailenin destegi, anlayisi cok onemli, lutfen bunlari onlarla paylas.

   Bu sekilde kasikla siringayla uykuda emzirerek bir yere kadar gider, sonar gitmez, dokme suyla degirmen donmez. Bu bebisin emmeyi, o da olmuyorsa biberondan icmeyi ogrenmesi gerekiyor (biberon gercekten son son son secenek;biberona mecbur kalirsan mumkun mertebe icindeki anne sutu olmali).

   Simdi, bu ay basindan beri 300 gram kadar almis, fena sayılmaz, biraz duraklamasinda sakinca yok. O yuzden soyle bir kac gun icin soyle bir sey onerecegim, senin de aklina yatiyorsa uygularsin.

   Bir kac gun evin isini gucunu tamamen annene ya da başkalarına birak. Derin bir nefes al. Soyle bir anlasma yapalim seninle. Iki gun boyunca emmedi icmedi diye endiselenmeyeceksin. Sadece bebeginle keyifli zaman gecireceksin. Gun icinde sık sık çıplak göğsüne yatır o da çıplakken. Bebişin üzerinde sadece bez olsun. Sen de üstünü tamamen çıkart, ya da bir gömlek giy, ama önü açık olsun. Senin kokunu alsın, sen de onu bol bol kokla. Bebişi çıplak göğsüne yatır, anne-bebek olmanın tadını çıkartın. Zaman zaman memene doğru hafifçe yönlendirebilirsin. Belki alır. Ama zihninde beklenti yaratma. Emerse ne ala, ama emmezse sorun değil.

   Ten temasının ve birbirinin kokusunu almanın iki faydası var: bebekte emme içgüdüsünü tetikler. Annede de süt yapımını tetikler.
   Bebek gün boyunca senin kucağında olsun mümkün mertebe. Yani ev işlerini eşine, annene, güvenebildiğin birine bırak, sen bebekle ilgilen ve uyu. Ev işlerini bırakacak kimse yoksa bo ver, işi gücü bırak, iki günden bir şey çıkmaz :-)

   Sil
  9. Emzirmek için değil, uykusu geldiği için yatır ve uyut. Uykusunda da meme vermeye devam et. Uykusunda ne kadar sık emzirmek istiyorsan, ne kadar sık emzirebiliyorsan emzirebilirsin. Geceleri de İki saatte bir meme ver. Saat kurup kalkabilirsin. Gerekirse yatağına yanına al. Birlikte uyumaya alıştırmak istemiyorsan saat kur kalk emzir, sonra yatır. Gündüzleri de fırsat buldukça uyursun. Gün içinde bebek uyudukça sen de uyu. Eğer uykusuzluk kötü etkiliyorsa öğleden sonra 2-3 saat uyumaya çalış bebeği güvendiğin birine bırakarak, ama bu sürede biberon şırınga filan vermeye kalkmasınlar. Bebek acıkırsa, seni uyandırsınlar, meme teklif et, kabul etmiyorsa önemli değil.

   Süt artırmaya çalışan annelerde gece emzirmesi (ya da süt sağması) çok önemli, çünkü süt üretim hormonu prolaktin gece daha çok sentezlenir.
   Bebek ilk uyandığında, uyku mahmuruyken, henüz rahatken sakinken meme teklif et. Almıyorsa önemli değil, bunu kişisel algılama :-) Sen sadece teklif ediyorsun, alıp almamak onun bileceği iş.

   Kaşık, şırınga, biberon, vb şeyler verme bu iki gün boyunca. Bunlar sadece kafasını daha fazla karıştırır.

   Bu iki günde bebeği dışarı çıkartma, sıcağa maruz kalmasmasına dikkat etmeni öneririm, çünkü bu durumda terler ve sıvı ihtiyacı artar. Henüz beslenmesi düzene girmediği için bu durum onu susuz bırakabilir biraz.
   Gün boyunca rahat olmaya çalış. Stresli durumlarda stress hormonu kortizol sentezlenir. Bu da sutu azaltir. O yuzden rahat olmaya bak :)

   Nasil, aklina yatti mi? Iki gun diye hedefleyelim, ama birinci gunun sonunda bana geri bildirim ver, olur mu? Ona gore strateji degistirmek gerekebilir

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
 16. tüm yorumlarınız için çok teşekkür ederim Tomris Hanım. biberon meme kafa karışıklığı olduğunu ben de kabulleniyorum.kızım 11 günlükken sarılık nedeniyle mamaya başlandı. süt yetersiz dediler dünyam başıma yıkıldı. ilk bir kontrolümüzde mamayı bırakayım yavaş yavaş dedim doktor 600gr sınırda kilo almış dedi yani lousalığım hep üzülerek geçti. asmdeki ebe dışında kişiler ne yapalım hiç emmeyen bebekler de var sen en azından biraz veriyosun dediler ben kendimi sütümün artacağına bi türlü inandıramadım. göğsüm küçükmüş(bunun engel olmadığını bildiğim halde) doğum yapmış kadına benzemiyormuşum, dr un birisi daha 45 günlükken senin sütün bu saatten sonra artmaz demesi vb. vb.... yani lousalığım biraz depresif geçti sonra sizin bloğu okudum belki de kızımı çok zorladım beni sık emsin diye bi de üstüne idrar yolu enfeksiyonu geçirdi. kızım emmediği zaman üzülüyorum kendime kızıyorum o da yansımış olabilir. şimdi sizin yönetimi yapmaya karar verdim ama kızımın emmesi çok uzun sürüyor (2 memeyi)yaklaşık 45 dak 2 saatte bir biraz yorucu olacağa benziyor ben de emzirebildiğimde 2,5 saatte bir emziriyorum onda bile memeyi tam boşaltmıyor. sizi gelişmelerden haberdar ederim. şükranlarımı sunuyorum.sevgilerimle

  YanıtlaSil
 17. Tomris Hanım bugün başladım dediğinizi yapmaya gün içinde 2 kez teklif ettiğimde kendiliğinden aldı memeyi.gece de 2 saatte bir kalkıp verdim.gündüz 2,5 saat uyudu o zaman da emzirdim.şimdi biraz ağzı kuru gibi geldi su verebilir miyim acaba?ne yapmalıyım? ikimizin üstü soyunuk şekilde oturmayı deniyorum ama kızım kucağıma yatay olarak yaklaştırdığımda resmen köprü kuruyor ağlıyor.

  YanıtlaSil
 18. Mutlu, bu cok iyi haber, iki kez kendiliginden almis, uykuda degildi, di mi? Simdi yapman gereken strese girmeden, bebegi de strese sokmadan daha fazla teklif etmek. Ama istemezse kisisel alma, bunca zamanin inadi bir gunde kirklmaz, yavas yavas, sabir ve sukunetle yaklas.
  Ten tene temasta bebegi yatay yatirma, otururken kucagina al, oyunlar oyna, yuzu sana bakmasa da olur, bazen cevir , nasil istersen. Yani normalde karni tok oldugu zamanlarda nasil oynayacaktiysaniz oyle. O kendisi istesin memeyi. Bir digeri de yatakta ustunuz ciplakken oynamak. Karnina gogsune yatir, tirmansin, ayaga kaldir elleinden tut karninda yurusun, yani normal muhabbet oyun halleri, ama ustunuz ciplak olsun. Memeyi ima bile etme, bakalim ne yapacak.
  Bebis 45 dakika emiyorsa gercekten uzun ama sorun degil, zamanla daha hizli, verimli olacak. Emzirme kampinda destek bu yuzden onemli. Cunku emzirme ve uyku yemek gibi temel ihtiyaclar disinda hic bir seye vakti olmuyor insanin. Ama dikkat et, yorulma, o da sut azaltir ve sende stres yapar, bebek de hiseder hircinlasir. annen, esin, kimden yardim alabiliyorsan bebegin iyiligi icin bir kac gun boyle yardim edecekler. Em

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emzirme suresini azaltmanin bir yolu memeye basinc uygulamak. Soyle ki, normal bir emzirmede bebek ilk memeyi aldiginda hizli hizli emer, bir iki dakika icinde meme ucunda bir karincalanma olur, yani sut akim refleksi gelir, sut indi ya da sut geliyor der anneler. O zaman bebek agzini aca aca, dolu dolu emer ve icer, kih kih diye kucuk bir yutkunma sesi gelir. Bir sure sonra sut yavaslar. Bebek emmeye dev edince bir akim daha gelir. En sonda da damla damla yagli sut gelir. Sut akiminin tekrar gelmesini beklememek icin bebek emme hareketi yaparken ama kana kana icmezken memeni hafifce sik. Memeyi c seklinde tutarken, basparmak ve diger dort parmak arasinda, memeyi hafifce sik (kusura bakma cep telde turkce klavye yok). Sut akimi tetikleninceye kadar memeyi sikili tut. Sut akimi geldimten biraz sonra birakabilirsin, elinin de dinlenmesi lazim. Bu yontem emme suresini kisaltabilir.
   Bu gece de iki saatte bir emzirirsen cok cok iyi olacak. Yarin da ayni strateejiye devam edelim.
   Su ver tabii vermesine de nasil vereceksin? Biberon yasak, siringa da. Bir tek kasik olabilir, ama stres yapma. Eger istemiyorsa, agliyorsa birak. Beslenmek aglama stres ile ozdeslesmemeli, bu iliskiyi kirmak amacimiz.
   Yarin da senden haber bekliyorum. Bebisin gozlerinden opuyorum.
   Bana gece ve ayrica gun icinde saat kactan kacabkadar kac kez emzirdigini de yazarsan sevinirim.
   Eger iki emzirme arasi cok uzarsa (yani bebek huysuzlanir meme almazsa, vb.)
   Uykulari nasil? Kolay uyuyor mu, zor mu uyuyor? Uyku duzeniji kisaca anlatir misin, gunde lac kez gundu uykusu, kacarbsaat, gece kactan kaca uyuyor?
   Allah sabir ve guc versin
   Sevgiler,

   Sil
  2. Tomris Hanım, bugün pek iyi geçmedi. Her teklif ettiğimde kabul etmedi üstümüz soyunuk şeklide oyun oynadık. dün gece 23:30 uyudu emzirdim sonra 01:30 da sonra 3:30 da emzirdim ama çok iyi emmedi 5:30 da emzirdim. 08:00 de hiç emmedi uyuyordu 10:00 da çok az emdi sonra saat13:00 a kadar emmedi. 13:00 uyudu emzirdim yine fazla emmedi hemen uyandı. 15:45 de yine uyudu çok az emdi sonra uyandı. 17:30 da uyudu 18:00 da emzirdim uyuyordu. Normalde geceleri pek uyanmıyordu dün gece sıcaktan mı kaynaklanıyor bilmiyorum ağladı huzursuzdu belki de tam anlamıyla emmediği için. gece 23:30 dan sabah 10:00 a kadar uyudu sayılır normalde 08:00 gibi uyanır. şimdide uyandı emmek istemiyor ağlayarak uyandı hemen emzirmek için kucağıma aldım emmiyor.Çok sıcak olduğu için 30ml mama yaptım kaşıkla yedirebildim ağlamadı. dayanamadım Tomris Hanım şimdi bütün çabalarım boşa mı gitti? öğleleri çok kolay uyuyamıyor uyusa da 2,5 saat falan en fazla.

   Sil
  3. Hic de bosa gifmedi, bence cok iyi gidiyorsun! Prensip olarak kasikla mama vermek meme-biberon kafa karismasina sebep olmaz. Ama senin bebiste hepsi karisip beslenmeye tepkuye donustugu icin onermemistim. 30 ml cok degil, onu idare edecek kadar vermissin. Aglamadigina gore bir seylerin degistigini, artik farkli oldugunu o da anlamis. Devam edicem.

   Sil
  4. Bence aglamadan kasikla mama almasi cok iyi bir gelisme. Bugun sen de muhtemelen rahattin, bunu da hissetti bebis. Bu cok iyi yolda oldugunuzu gosteriyor.

   Bu durumda dun gece yarisindan mesaji yazdigin saate kadar 8 kez emmis, bu da cok iyi bir rakam. kabaca 10'a tamamlasaniz cok daha iyi olurdu, ama 8 kez emzirmek de cok guzel bir rakam. Normalde emzirme kampinda kac kez emdi diye say ilmaz, ama senin bebegin durumu farkli oldugu icin, uyku disinda pek meme almadigi icin sizin evdeki durumu anlamak icin isi boyle rakama doktum. Sen rakamlari takma. Gak dese meme teklif et, guk dese meme teklif et. Almazsa kendi bilir. Acsa susamissa alir zaten.

   Bence bebis bu sekilde ihtiyaci olan besini aliyor. Yoksa gece emzirmelerinde bu firsati kacirmaz, memeye asilirdi, gun icinde alamadigi kalori ve su ihtiyacini karsilamak icin. Bunu yapmadigina gore ihtiyacini aliyor demek az cok.

   Şu anda sık emzirmenin sebebi bebeğin ihityacını karşılamaktan çok sütü artırmak. Memeyi ne kadar sık boşaltırsan, süt o kadar artar. Tam boşalmasa da olur, ne kadar sık emerse, o kadar süt olur. Bu çok basit bir kural.

   bu arada, memelerinin dolmaya başladığını sütünün bollaştığını hissediyor musun?

   Uyku düzeninde şu dikkatimi çekti. normalde bir yaşına kadar bebekler gün içinde üç kez uyurlar. Bir Sabah, bir öğleden sonra uykusu, genellikle birerbuçuk-iki saat, bir de akşam 45 dakika kadar kestirirler. Ama sen gün içinde tek bir uyku almasını mı bekliyorsun? Ben mi dogru anladım?

   Sabah uykusundan uyandıktan sonre bu aylardaki bebekler 2 saat sonra yatmak isterler genelde. Sen öğleden sonraya kadar yatırmıyorsan aşırı yoruluyor, bu yüzden de güzel emmiyor olabilir. Bence bir Sabah bir de öğleden sonra uykusu yapmayı dene. Her biri 1,5 saat olsa olur. O uykularda da emzirmeye çalış.

   Bence doğru yoldasın. Yapabilirsen bu gece de iki-üç saatte bir kalkabilirsen çok iyi olur.

   Şu an için akşama dogru 30 ml mama kaşıkla verebilirsin bence. Ama bunu çok uzun sürdüremeyiz. Bir kaç gün sonra onu da kesmek lazım.

   gün içinde dinlenmene çok dikkat et. Bu emzirme kampı işi bir kaç günden uzun sürecek gibi görünüyor, enerjini dengeli kullanman lazım. Çıplak çıplak gezmeye devam :)

   İyi yoldasınız :)
   Yarın yine haberleşelim.

   Bebişi öpüyorum, Allah sana da bebişe de sizlere bakanlara da (annen, eşin, kim yardım ediyorsa artık :) kolaylıklar versin. Emzirme kampında sana yardımcı olan herkese selam ve saygılarımı iletirsen sevinirim.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  5. Nasilsiniz Mutlu? Nasil gitti bugun? Doktor kontrolunuz ne zaman?

   Sil
  6. Dün yazamadım Tomris Hanım, dün kızım sabah emmedi 9dan 13:00 a kadar ben de sağıp kaşıkla verdim yiyebildi sonra sizin dediğiniz gibi öğleden önce ve sonra uyutup emzirdim yalnız akşama doğru baya huysuzlandı emzirmeye çalıştım emmememekte direndi yine köprü hareketi yapıyor benim huysuz işin garibi babasının kucağında da öyle yapıyor sanki babası da emzirecek! Gece 01:00 da uyudu emzirdim sabah yine aynı 9 dan 13:00 kadar emmedi. Sağdığım süte bakılırsa bir artış olmamış yine 40ml. doktaor kontrolümüz 4 temmuz ama ben 2 temmuzda gitmeyi düşünüyorum.

   Sil
  7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  8. size şimdi mail atıyorum. görüşmek üzere...

   Sil
 19. Biberon demeyin bana :( Sezeryandan sonra sutum hemen gelmedigi ve gelince de az oldugu icin mama takviyesi yapmistik.Meger o donemlerde bebegim biberoncu oluyormus haberim yokmus. Sagdigim sutu de memelerim cok acidiginda ara sira verdim. Ve bir anda bebegim memeyi reddetmeye basladi. Sag mememi hic emmiyordu, sonradan bu duruma benim bebegi yanlis tutmamin yol actigini farkettim.

  Bir sure hircinliktan sonra emdi bebegim ama sonra olan oldu Memeyi gordukce avazi ciktigi kadar hatta catlayana kadar aglamaya basladi bebegim. Biberonu ise havada kapiyordu. Bir anne icin kendi yavrusunun, memesini bgenmeyip plastik bir uca asik olmasi kahredici.

  Gelen onerilerle bir damla mamayi mememe bir damla da bebegin agzina damlatip meme verdim. Sadece 1,5 guun surdu bu. 1,5 gun sonra akilli bebegim memedeki mamayi yalayip yine aglamaya basladi :(

  Sonraki 4 gun cok ama cok zor gecti. Bebegimi hic emziremeyecegimi, canimin icinin hicbir zaman normal bebekler gibi acikinca meme emmeyecegini sandim. 6 ay bari dayansaydi diye dua ettim. Esimle uykusuz kaldik, ac kaldik, yorgun dustuk, vicdanimizla cebellestik. Bebegim ac kaldi ama meme boykotundan vazgecmedi, sarardi soldu, kilo verdi. Sagdigim sutu ac kalmasin diye kasikla verdik. 30 cc sutu kasikla vermek bile cok zorken 60 cc de tukendik resmen. Bebegim bogulma tehlikesi gecirdi, bense cildirmak uzereydim. Stresten sutum de artmiyordu. Cok zordu cok o aglamalarla basetemek.

  Bebek ac, memede sut var ama ikisi biraraya gelemiyor dusunun.

  Sonunda aclik inadi yendi ve bebegim emmeye basladi. Benim icin mucizeydi ve sukurler olsun bebegim aryik iki mememi de emiyor. Ara sira biberonla takviye de verdim ama memeyi birakmadi. Simdi buradan ogrendiklerimle o azicik mamayi da kesecegim.

  Sakin yilmayin anneler, bebegimiz aslinda memeye asik, ona bu ilk askini hatirlatin

  YanıtlaSil
 20. Merhaba Tomris Hanım

  26 nisanda epidural sezeryan dogumla bir kızım oldu 38+6 haftada dogdu. Dogum kılosu 3900 ilk gün emziremedim memeye tutturamadım emzirme hemşiresiyle de denedik olmadı ertesi gün kan şekeri düşmesin diye kaşıkla mama verdim eve gelmiştik zaten ertesi gün. Başka bi emzirme hemşiresiyle denedik dil bagı olabilir bi çocuk cerrahına gösterin dedi gösterdik çok ciddi bi şey degil emmesine faydası olabilir de olmayabilirde dedi. Yinede kestirdik dilbagını.22. Gün memeyi aldı ama bu arada süt yeterli miktarda degil tabi ben pompayla sagıyorum sürekli cok az az çogaldı sütüm.Önce emziriyorum sonra daha önceden sagdıgım sütü veriyorum sonra bıraz da mama veriyorm tabi bu arada ciddi bir hata yaptık biberon verdik anne memesine yakın diye verdik kaşıkla vermek çok zor oldu gaz yuttu sürekli biberon daha kokay geldi açıkcası tabi benim psikolojim de alt üst olmuştu eşim biberon verelim dedi verdik keşke vermeseydik. Genel olarak iştahsız bi bebek gece uykusunda emiyor sabahları emiyor bazen sabahtan sonra 1-2 kere daha emiyor sabah saat 5-6 gibi emiyor mesela sonra 9 da emiyor 12 de nadiren emiyor sonrasında akşama dogru istemiyor memeyi 12 temmuzda tartmak işin ASM ye götürdüm iştahsızlıgı artmıştı son ıkı haftada sadece 180 gr almış hemen dr dan randevu aldım kan idrar tahlili bakıldı kan temiz çıktı idrarda enfeksiyon çıktı idrar yolu enfeksiyonu olmuş bu iştahsızlık yapar bebeklerde dedi antibiyotik verdi haftaya bugün getirin ultrason yapalım dedi kılo alımı az oldugu için mama ver dedi günde en az 3 kez 60 cc olacak şekilde.Bir hafta sonra ultrasona götürdüm 270 gr almış bir haftada ama son 5 gününde artık uyanıkken ne meme ne bıberon almıyordu sabah dısında sabah 10-11 e kadar alıyor sonra almıyor yarı uykuluyken uykuya dalarken veya uyanmak üzereyken denedim emzirmeyi ve biberonu yok olmadı.Uykuda versem alır mı dedim aldı nasıl mutlu oldu düşünün 2 haftada 180 gram almış ben uykuda biberonu kabul etti diye seviniyorum işi gücü bıraktım bebegimle ilgilendim o hafta sonuç olarak 270 gr aldı .Ultrason yapıldıgı gün idrar tahlili yapıldı tekrar enfeksiyonda azalma olmuş 10 güne tamamlayalım antibiyotigi dedi doktorumuz d vitamini yerine trio acde vitamini verdi. Şu anda sabahları emiyor yine biberonu da uyanıkken alıyor bazen ılk bır ay emzırdım ardından sagdıgımı verdım ardından mama verdım 1 aydan sonra emzırdım ardından sagdıgımı verdım 1 aydan sonra sadece 1 veya 2 kez ancaak gece yatmadan mama almıştır geceye süt kalmıyo bazen çünkü.dogdugu gün ememiyor emmeyi ögrensin diye emzik verdik bu da başka bi hata tabi ki.uyanık oldugu süre boyunca agzında olsun ıstedı hep hiç bi şekilde susturamadık başlarda çok gazı olmuştu biz de aglamasın da emzigi emsin dedik baya alıştı ondan da memeyi almıyo galiba diye onu bıraktım 2 aylıktı bıraktıgımda sadece uyuyacagı zaman verıyorum onu verınce uyuyacagını anlasın uyusun ıstemıstım artık verınce gozlernı kapatıyor. Yalnız bazen emzirmek istedigimde emme refleksini emzikle başlatıyorum emzigi çıkarıp memeyi veriyorum bazen alıyor bu şekide bazen gezdiriyorum plates topunun üzerinde zıplatıyorum bi suredır bu şeilde de zor alıyor hatta almıyor çogu zaman

  Kılo alımı
  26.04.2013- 3900
  10 gün sonra 3500 düştü
  18.05.2013- 4.090
  19.06.2013- 4600
  26.06.2013- 4900
  11.07.2013- 5080
  19.07.2013- 5350

  18 mayıs ve sonraki tartıları hep aynı tartıda ondan önceki 2 tartısı başka yerlerdeydi.

  YanıtlaSil
 21. Elimde bahsettiginiz emzirme sanatı kitabı ve bebek bakım sorunlarında mucize çözümler kitapları var onları okudum emzirme sanatı kitabını çok begendim arkaya yaslanarak emzirmeyi denedim olmadı ya ben beceremedim yada kızım begenmedi bu pozisyonu olmadı yani. Bebek bakım sorunlarına mucize çözümler kitabındakileri uygulamak zor henüz çok uygulayamadım ama en azından bı rutin oluşturmaya çalışıyorum beslenme aktivite uyku ama bu bile oturmadı beslenme aktıvıte tamam ama uyumuyor bazen hemen yada cabuk uyanıyor uyanınca acıkmamıs oluyor falan

  Emzirme kampı yapmak istiyorum ve biberonu tamamen bırakmak istiyorum Sütüm şu an 3 saate sagıyorum ve 80-130 ml arasında çıkıyor bu durumda emzirme kampı yapabilirim degil mi.Lütfen yapabilecegimi ve sadece emzirerek bebegimi normal kılosunda büyütebilecegimi söyleyin Tomris Hanım bunu duymaya çok ihtiyacım var .Blogunuzdaki yazıları okuyunca yapabilirim ben de dedim. Hatta grubumda da paylaştım blogunuzun linklerini ve bı arkadaş yazmış size bazı arkadaşlar da umudunu kesip emzirmek için ugraşmayı bırakmak üzereydiler sizin emzirme kampı yazınızı okuyunca onlar da deneyecekler emzirmeyi tekrar. Etrafımdaki hamile arkadaşlarıma dogumdan önce okuyun diye tavsiye ettim hep.Kamp yapmak için bebegimin idrar yolu enfeksiyonunun geçmesini bekliyordum bugün ilacı bitiyor ben kamp yapabilirim arrtık ama sizin fikirlerinize ihtiyacım var nasıl bir yol ızlemeliyim. Evde yalnızım bi kaç yemek yapıp birkaç gün içinde girsem kampa çok iyi olacak eşimle de konuştuk kamp konusunu destek olacak bana bu yöntemden umutluyum sizin desteginizle inşallah başaracagız biz bu işi kızımla en az 2 yaşına kadar emzirmek istiyorum o daha fazla isterse tabi ne zaman bırakırsa o zaman kadar devam ederim. Lütfen bana yardım edin . Şimdiden çok teşekkür ederim cevabınızı bekliyor olacagım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasemin, hatirlatman icin cok sagol, ben bunu atlamisim! Cok cok ozur dilerim. bebisin kilo alimi biraz dalgali olmus. Once cok hizli kilo almis, sonra yavaslamis, sonra hizlanmis, sonar yavaslamis. Son verdigin kilo alimi, yani 19.07.13 cok iyi, gunde ortalama 34 gram almis, biz 20-30 gram bekleriz, yani ortalamanin bile uzerinde. Hic de hasta ve istahsiz bir cocugun kilo alimina benzemiyor. Sen emmiyor zannediyorsun ama bebis demek ki aliyor ihtiyacini.

   Bu son rakama (19 Temmuz, 5350 gram) sadece sagilmis anne sutu ve bazen de emerek ulasti, degil mi? Nadiren gece mama verdigini soyluyorsun.

   Normalde 4. ayda bebeklerin kilo alimi yavaslar. Seninki hem iri dogdugu, hem de basta zaman zaman hizli kilo aldigi icin erken yavaslama meylinde olabilir. O yuzden istahsiz diye cok panic olma bence. Ama tabii, varsa idrar yolu enfeksiyonunun tani almasi iyi olmus.

   Sil
  2. Bence bu durumda biberonu birakip kampa rahatlikla girebilirsin. Sut yeterliligi acisindan sorun gorunmuyor. yalniz bu kamp oldukca zor olacak. Sadece sabahlari meme ali aksama dogru isyana basladigini yazmissin. bir cok bebek aksam saatlerine dogru huysuzlasir, cunku gunun yorgunlugu cokmustur. Bunun icin gun ici uykularina cok dikkat et. Cok uykusunun gelmesini beklemeden, ilk esnediginde yatirmaya calis. henuz uyku egitimi icin erken (zaten emzirme kampi ile uyku egitimini birlestiremeyiz) ama su prensipleri her zaman uygulayabilirsin, cok da faydasini gorursun. http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2012/02/uyku-kardesim-ver-elini.html

   Gun icinde emzik vermemen cok iyi bir karar. Emzigi memeden once emmeyi kolaylastirmak icin vermin de iyi bir fikir. Pilates topunda ziplatmak, varsa buro koltugunda dondurup meme vermek de kitaptaki guzel yontemler arasindadir:) sen denemissin zaten bunlarin cogunu gordugum kadariyla. Oldukca bilincli ve bilgili bir anne oldugunu goruyorum. bakalim ben bunlara bir sey ekleyebilecek miyim :)

   Gerek emzirme kampinda gerek sonrasinda, su anda yaptigin gibi, bebek uyandiginda meme vermeni oneririm. sakinken, dinlenmisken en rahat alir memeyi, cunku memeyi emecek gucu ve sabri vardir. akasama dogru gucu de sabri da azlair, huysuzlanir, kolay olani tercih etmeye baslayabilir, yani biberon. Senin emzirme kampinda kirman gereken, ve en cok zorlanacagin yer burasi olacak. O yuzden oglen bebek uyurken sen de dinlenmeye, uyumaya calis ki aksama dinc ve dinlenmis ol, direncin dusmesin.

   Normalde emzirme kampinda gece iki saatte bir emzirme oneririz ama senin durumunda cok gerekli gibi durmuyor, cunku sutun zaten masallah bol, sorun bebegin emmesinde. Gece emzirmesi su noktada devreye girebilir, eger gunduz cok mucadele edip emmezse, gece zaten acigini kapamak isteyecektir, o zaman memeyi ver tabii.

   Kamp sirasinda gun icinde bol bol ciplak ten temasi oneririm. Bebegi tamamen soy, sadece bezi kalsin. Sen de ust bedenini soy , bebegi yatarken gogsune karnina yatir, oynayin boyle (sartlarina hic uymuyorsa ciplak ust bedenine bir gomlek gecirebilirsin, ama onu acik kalacak tabii). Ozellikle ogleden sonra/ aksam emzirmelerini bu sekilde ciplak ten temasi ile yaparsan cok iyi olur, emme refleksini tetikler. Ciplak ten temasini ister arkaya yaslanarak, ister otururken, ister yan yatarken.

   Ozetle, senin durumunda sifir biberonla emzirme kampina girmek mumkun ve en dogrusu diye dusunuyorum. Yalniz kolay olmayacak, hazirliklarini onceden yapman cok iyi.

   Bir de, Tracy Hogg (bebek bakım sorunlarında mucize çözümler) iyidir, ozellikle uyku konusunda, ama emzirmeyi pek bilmez. Uyku konusundaki onerileri, ip uclari cok guzel, uygulamani oneririm, ama emzirmenin temel prensipleri ile bazen celisir Tracy. Soyle ki, EASY guzel bir metoddur ama bir bebek bir dongude (iki emzirme arasinda) birden fazla kez emmek isteyebilir, ozellikle de bu sicak yaz gunlerinde. Bazi bebekler bir ana ogun (uyandiktan sonra uzun bir emme), bir de ara ogun (bir saat kadar sonra kisa bir emme, sadece sulu on sutu alacak kadar) yaparlar. Ama bunu bebege birakmak lazim. EASY yapacagim diye sadece uykudan uyaninca emziririm, baska zaman emzirmem demek bana cok dogru gelmiyor. EASY'deki esas puf notkasi, bana gore, emzirmeleri uyku zamani gelmeden yapmak. yani ara ogun istediginde uyku zamani yaklasmadan verirsen memede uyumak isteme ihtimalini azaltirsin.

   Ama tabii emzirme kampinda EASY uygulamak zorunda degilsin; bebek ne zaman isterse, ne zaman aliyorsa ver memeyi. amac su anda memeye alistirmak. Bir kac gun sonra tamamen memeye dondugunuzde, Insallah!, tekrar EASY'ye donebilirsiniz.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  3. Bir de kamp oncesindeki gunlerde de biberonu su yontemle vermende buyuk fayda var:
   öneririm.http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Bu sayfanın sonunda süt verme metodları diye bir başlık var. Biberonu ordaki gibi vermeye çalış. Bu yontemle mama ile ne zaman doydugunu daha iyi anliyor bebek. Ayrica biberon ile icme isi biraz zorlastigindan memeye gecisi kolaylastirabilir.

   Emzirme Sanati kitabinda da yaziyor.

   Unutmadan, kampla ilgili gelismelerden beni haberdar edersen cok sevinirim, ona gore strateji gelistiririz. Sorularin olursa da bekliyorum. Ilk mesajina cevabim gecikti, kusura bakma.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  4. Merhaba Tomris Hanım
   Ben de atlamış olabileceğinizi düşünmüştüm cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. İşi bilen birisinin yapabilirsin demesi yüreklendirmesi iyi geldi. 22. gün emmeye başladı önce emzirdim sonra sagdıgımı verdim yetmediyse mama verdim 1 aydan sonra sadece 2 akşam yatarken 40 ar ml mama verdim o 2 gün sütte azalma olmuştu. Şu anda sadece anne sütü alıyor hiç mama yok ama günde 2-3 kez emzırme gıttıkçe azalıp 1-2 ye düşüyor bir an önce memeye döndürmem lazım. Uyanıkken biberon verdim 40 ml falan içti yine diliyle itmeye başladı .Bu sabah yaptım bunu uyuyunca güzel içiyor ama uyurken de ne kadar sagkıklı onu bilmiyorum.

   İdrar yolu enfeksiyonunun yaptığı iştahsızlığın geçmesi zaman alır mı?

   Not tutuyorum günde ortalama 500 ml ane sütü alıyor 1-2 kez de emziriyorum. 5-7 bez bu bezlerin 3-4 kakalı 3-4 idrarlı olarak yazmışım.

   İlk zamanlar zor uyuyordu uyandıktan 1.5 saat sonra uytmazsam huysuzlanıyor şimdi alıştı.Gece uyandırmazsam 5-7 saat uyuyabiliyor doktorumuz da 5 saati geçirme diyor 4-5 saat sonra uyandırıyorum ben de sizce uyandırmalımıyım. Kamp süresince de uyanmazsa ne kadar sıklıkla uyandırayım?

   Bugün tartmaya götüreceğim pazar günü de başlamayı planlıyorum kampa yarın hazırlıklarımı yaparım. Tekrar emecek diyorum hep negatif düşünmüyorum hiç. İlk emdiğinde de kimse inanmadı emeceğine ugrasma mama ver dedi herkes yalnız eşim hep emecek vazgeçme dedi ve emdi sonunda.

   Sil
  5. Yasemin, 22 gun sonra memeyi aldigi, her gun biberon emdigi, ve hala memeyi reddetmedigine gore memeyi bir sekilde seven bir bebek bu. (Bunda tabii senin bilincli davranmanin da etkisi var diye dusunuyorum.) Yani eninde sonunda memeye donecektir. Ama sen de soyluyorsun, emzirme gittikce azaliyor diye. Hemen harekete gecmemiz lazim.

   İdrar yolu enfeksiyonunun yaptığı iştahsızlığın geçmesi normalde zaman almaz, bebek iyilesince istahsizlik gecer, ama bence senin bebek iri dogdugu ve ilk aylarda hizli kilo aldigi icin simdi yavaslama donemine girdi, o yuzden sana 'istahsiz' gibi geliyor ama cok muhtemelen her sey yolunda. dedim ya, son iki tarti arasinda cok iyi kilo almis, hic hasta bebek gibi degil.

   Senin amacin sutu artirmak degil, masallah yetiyor. Memeye alistirmak. Yukarida da yazdim. O yuzden, o istemezse, gece kalkip emzirmene gerek yok kamp suresince. O isterse elbette ver, o ayri. Yalniz soyle bir durum var. Kampta pompa yapmayacaksin, sadece o emecek. Bu durumda, eger bir iki gun iyi emmezse sutun biraz azalabilir. Sonraki gunlerde hizlica kapanir o acik, dert edilecek bir sey degil. ama bu gecis doneminde azalma artma dalgalanmalari olabilir.

   Bezler cok iyi, sut miktari da. Sutun bol, masallah!

   Onceden tartiya goturmen cok iyi. Sonuclari bana da bildir.

   Esini de sana inandigi ve guvendigi icin tebrik ederim. Ucunuz icin kucuk bir sinav olacak bu gunler, ama sonunda insallah mukafatini ucunuz de alacaksiniz.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  6. Tomris Hanım

   11.07.13 de tartıldıgında son 2 haftada 180 gr almıştı. Ondan sonraki 2 gün daha fazla beslemeye çalıştım ters etki yaptı galiba memeyi de biberonu da reddetti. Ben de uyurken besledim ve sık sık az az verdim hep( enfeksiyon geçirdiği haftaya denk geldi aynı zamanda zaten iştahsızdı hasta olduğu için ben de daha çok beslemeye çalışınca ters etki yaptı sanırım). Son 2 tartı arasında çok iyi kilo alması bu yüzden.

   Gece uyanmazsa uyandırmayacağım tamam. Aç olduğu için şekeri düşer mi ilk dogdugunda düşüyor ama şimdi de düşer mi bilemedim.

   Gündüz de sıksık meme teklif edecegim ya ne sıklıkta olsun?

   Bugün tartmaya götürdüm 5560 gr(farklı tartı) kamp bitince aynı tartıda tekrar tartacağım.

   Farklı bi gelişme olursa size bilgi veririm görüşmek üzere...

   Sil
  7. Yasemin, uc aylik bebekte kan sekeri sorunu beklemeyiz artik. Yani kan sekeri duserse uyanir aglar meme ister. Yalniz gece emzirmesinde onemli bir konu su, ayni odada mi uyuyorsunuz, ayri odada mi? Ayni odada iseniz birbirinizin nefesinizi vb duyacaginizdan bebek sutu hatirlayip uyanir. hatta bebek yalanmaya basladiginda anne otomatik uyanir.

   Ayri oda ise bebek emmeye ihtiyaci oldugu halde uyanmakta ve anneyi uyandirmakta zorlanabilir, annesinin uykudaki sesleerini dymadigindan. O yuzden, eger ayri odalarda uyuyorsaniz, gecede bir kez kalkip emzirebilirsin bence, eger o uyanmiyorsa. Zaten muhtemelen gece memelerinde dolgunluk hissi ve hatta belki agri ile uyanacaksin. O zaman kalkip emzirebilirsin, beklemene gerek yok uyanmasini (cunku o sekilde dolu bekleyen memeler sut uretimini azaltir). Yani gece emzirmesi icin ya o istediginde ya da sen istediginde emzirebilirsiniz; bebegi beklemene gerek yok.

   gunduz ne zaman isterse teklif et. Istemese de teklif et. Benim uc cocugumda da uyguladigim altin kural suydu: uyandiklarinda meme vermek. Sadece kamp zamani degil, her zaman. Cunku sakin bir sekilde meme aliyorlar o zaman. Ilk emzirmeden yarim saat sonar bir daha dene, sonar bir daha. Arada ciplak gogsune yatir, oyun muhabbet icin, ama belli olmaz, memeyi bir daha alabilir. Sayilara takilma, rahat ol.

   Aksam saatleri biraz zor gecebilir, sakin, sevecen ama kararli ol. Kararli olacaksin, biberon vermeyeceksin. Sakin olacaksin, cunku sen sakin kalirsan o da sakin kalabilir. Sen panic olursan hepten bozulur evin havasi. Bir de sevecen ve anlayisli olman onemli. Yani su: biberonu birakip memeye alismak onun icin gercekten zor bir sey bunu anlamalisin. Anlaman demek istedigi biberonu vereceksin demek degil. Ama anlayisli olursan bu davranislarina da yansir. Itiraz ettiginde konus onunla: bana kiziyorsun, biberon istiyorsun, cok alistin ona, daha kolay iciyorsun, degil mi, biliyorum, de ona. Neden memede israr ettigini, biberonun niye kotu oldugunu, onun icin en iyisini istedigini anlat. Simdi bana kiziyorsun ama bu senin iyiligin icin, bir iki gune alisacaksin diye konus onunla sevecen bri ses tonu ile.

   Sil
  8. Normalde bebekle aynı odadayız bizim odada bi beşiği var orada uyuyor bu gece aynı yatakta uyuduk babayı attık yataktan başka odada uyudu :) Ne kadar yakın olursak o kadar iyi sonuç alırız mantıgı ile . Kitaptan güvenli uyuma kısmını tekrar okudum dün. Bu gece itibari ile başlamış olduk kampa yani. Gece 3 te emzirdim sabaha çok aç uyanmasın diye sabah da 6 da emzirdim .Ama şöyle bi durum var sol tarafı iyi emiyor sag tarafı reddediyordu eskiden de gece de önce sag tarafı teklif ettim almadı soldan emdi gece de sabah da. Sabah sag taraf çok şişmişti bi defaya mahsus olmak üzere pompa yaptım mastit olmasın tıkanmasın diye sol taraf yetiyor zaten ona sag tarafı da deneyecegim tabi yine. Gece 1 kez kalkıyordum emzirmek için yine 1 kez kalkıp emzireyim o zaman.

   Önerilerinizi dikkate alacagım tekrar çok teşekkür ederim . İyiki rastlamışım bu siteye ve yazılarınızı okumuşum umarım çok zor olmadan başaracağız.


   Sil
  9. Merhaba Tomris Hanım

   İlk günümüz nasıl geçti bilgi vereyim. Dün ögleye kadar uykuya dalarken emdi akşam 1 kez uyanıkken gezerken ve şarkı ile emdi. onun dışında uyanıkken hiç emmedi gece uykuya dalması çok zor oldu bu gece uykuda da zor emdi sabah da aynı şekilde uykulu iken de zor emdi. Gece yine birlikte uyuduk. Dün böyle geçti acıktığı için sadece bir kere ağladı onda da uyanıkken gezerken şarkı eşliğinde emdi. Genel olarak rahat ve mutlu gözüküyor ama biberonla verdiğim kadar süt alamamıştır sanıyorum çünkü bez sayısı azaldı.

   Sil
  10. Tomris Hanım 2.ve 3. günümüz de 1. gün gibi geçti uykuya emzikle dalıyor emziği çıkarıp meme veriyorum. Bu şekilde uyku kalitesi düşüyor sanki ve etkin şekilde emmiyor gibi geliyor bana. Uyanıkken meme teklif ettim sık sık. Çıplak ten teması uyguladım birlikte uyuduk geceleri de. Uykuya daldıktan sonra emmeye başladı bu da bir gelişme en azından. Uyanıkken teklif etmeye devam edeceğim umarım bir gün uyanıkken de emecek. Uyanıkken emmesi için neler önerirsiniz ( emzirme sanatı kitabındaki emme grevinde yapılacakları uyguluyorum bir yerlerde bir eksiklik veya yanlışlık yapıyorum galiba). Bugün 3.günüüz biraz moralim bozulmaya başladı açıkçası. En son 4 saat önce uykuya dalarken emdi şimdi uyanık emmiyor uyuyamıyor da huysuzlaşıyor ne yapacağız bilmiyorum

   Sil
  11. yasemin, bu bebis az cok meme alan bir bebisti, yanlis mi hatirliyorum. Sabah meme alip ogleden sonra biberon istiyordu, dogru mu hatirliyorum? Bu pek normal degil.

   Bence yarin sabahtan itibaren emzigi de sistemden cikartalim. o da kafasini karistiriyor olabilir. yani agzina memeden baska bir sey girmesin. basta biraz protesto edebilir, ama alisacaktir.

   Bence hedefimiz uyumazken de meme emmesi olmali. biraz zor olacak, ama bence emzik ve biberonu ortadan kaldirirsak mecburen meme alacaktir.

   Moralini bozma, aksam ustleri cogu bebekte zordur, en meme duskununde herseyin yoluna girdigi bebeklerde bile.

   Kitaptaki sasirtma yontemlerini uygulaman cok iyi, devam et. En etkilisi ten temasidir ama digerlerini de uygula.

   Bir yerde yanlislik yapmiyorsun, ama bebis sandigimizdan daha inatci. ayrica emzik de aklini karistriyor olabilir (emzik verdigini bilmiyordum).

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  12. Tomris Hanım
   Gece uykuluyken alıyordu memeyi sabah da ilk uyandığı zaman alıyordu. Ondan sonra uyanık olduğunda meme de almıyordu biberon da almıyordu uykusunda biberonla besliyordum.

   Emzik ile ilgili sizinle aynı fikirdeyim son 2 gündür azalttık emziği yarın sabahtan ıtıbaren de tamamen bırakalım tamam . Ama emzik olmadan uyumaz ki yinede deneyelim bakalım.

   Sil
  13. Nasil gidiyor Yaeekin?

   Sil
  14. Merhaba Tomris Hanım

   Dün hiç emzik vermedik memeyi daha kolay kabul ediyor uykulu iken emiyor ama daha kolay kabul ediyor en azından. Gece bir sefer sol taraftan emzirdim sonra sabah o uyanmadan sag tarafı deneyim dedim(sag tarafı uykuda bile istemiyordu) emdi. Az önce uykusu gelmişti yatırdım sakinleşince sol memeyi verdim aldı ve emdi sonra uyudu . Emzigin yerine bi şey koyalım diye düşündük saç kurutma makinasıyla sakinleşiyordu bazı zamanlar uyuturken saç kurutma makinasıyla uyuyor emziği de çok aramadı tahminimden daha kolay bıraktık emziği. Uyanıkken de emmeye başlayacak umarım.

   Dün tartıya götürdüm 5 günde 120 gr almış bunun 1.5 gününde biberonla uykuda beslendi sonra kampa girdik. Günlük 20-30 gr alması gerektiğini düşünürsek normal gözüküyor. Pazartesi tekrar tartıya götürmeyi planlıyorum.

   Sil
  15. Yasemin, cok bilinclisin masallah, cok iyi gidyorsun :)
   uyurken kundak denedin mi? O da oldukca iyi ise yarar.
   http://www.babycenter.com/2_how-to-swaddle-a-baby_10347122.bc

   su linkte Amerikali bir podiatrist bir yeni doganin nasil kundaklanacagini gosteriyor. ilerleyen kisimlarda daha ileri aylard bir bebegin kundaklanmasini gosteriyorlar.

   Ufak bir not, normalde kampta kundak onermem, uyanip emzin derim bebek, cunku sut artmali. ama senin durumunda amacimiz sutu artirmak degil, biberonsuz yasama gecis. o yuzden bence sen kullanabilirsin.

   Sil
  16. Çok hareketli olduğunda sakinleşip uyuyamıyor o zaman kundak yapıyorum uykuya dalınca gevşetiyorum kundağını. uyanıkken de bugün gak dese guk dese meme teklif ettim :) emmedi ama kendini kasıp geriye atmıyor memeyi ağzına alıp oynuyor. Eskiden kucağıma alınca emzireceğimi anlayıp ağlamaya başlıyordu. Şimdi sakin kucağıma aldığımda gelişmeler bence de güzel ben de memnunum :))

   Sil
  17. Merhaba Tomris Hanım

   Bebegimi emzirebiliyorum artık ve çok mutluyum bu durumdan. Size ne kadar teşekkür etsem az. Desteginiz yardımlarınız önerileriniz için çok teşekkür ederim. Aklıma takılan bir durum var ve sizin fikrinizi almak istiyorum.

   Son 4 gündür memelerim eskisi gibi sertleşmiyor ve dolu dolu olmuyor. Acaba süt miktarında azalma mı oldu pompayla sağıp bakayım diyorum ama bebek de ne zaman teklif etsem emiyor. Pompa ile sagarsam bu sefer bebek aç kalırsa diye sağmıyorum artık emsin diye. Sizce neden böyle olmuş olabilir? Ne yapmalıyım?

   Sil
  18. Güzel haberlerini okuduğuma çok sevindim Yasemin. Yalnız bunu sen başardın. Zaten emzirme notları yazılarını okumuş, konuyla iligl bayağı bir fikrin vardı :)

   Yakınlarda Facebook BYBO grubuna şünü gönderdim. Sanırım seninki de benzer bir durum:

   "Arkadaşlar, dört ay civarında annelerin memeleri yumuşamaya başlar. Eskisi kadar dolgun değildir, dolunca da o kadar ağrı yapmaz artık.

   Memeler yumuşayınca anneler de sütüm azaldı zanneder ama bu durum çoğunlukla anne vücudunun, memelerinin, emzirmeye artık adapte olmasından kaynaklanır. Memeler tam bebeğin istediği kadar süt yapıyor, meme içindeki süt kanalları da gerilime az çok alıştı, gerilerek size rahatsızlık vermiyor demektir. Yani aslında her şeyin rayına girdiğini gösterir. Eğer bebek istediğinde istediği kadar emziriyorsanız (istediğini de ağlatmadan anlıyorsanız), biberon filan gibi yapay bir beslenme unsuru da yoksa, durup duruken sütün azalması pek görülen bir şey değildir. Yani her geçen ay, vücut emzirmeye daha da adapte olur. Ama bu sütün azladığı anlamına gelmez.

   Benzer bir durum 7-8 ay civarında bir kez daha olur. Ek gıdalara geçince iyice gevşemeye başlar memeler. İlerleyen aylarda bebeklerin emmeleri daha düzensizleşir, emekleyen oynayan bebek bazen saatlerce emmeyi unutur. İlk aylardaki gibi olsa, emzirmeyi bir iki saat atlasanız düşünün ne kadar gerilirdi memeleriniz. Öyle olsaydı hiç çekilmezdi emzirme onca ay, hatta yıl. Yani 6 ay sonrasında vücut düzensiz emzirmeye gore kendini hazırlıyor. O yüzden doğanın bir planı var, zaman geçtikçe işimizi hayatımızı kolaylaştırıyor.

   Bebek emiyorsa, mutluysa, kilo alıyorsa, hiç bir şeyi dert etmeyin. Emzirmeye devam!"

   Sil
 22. merhaba,
  siteyi bugün gördüm. harika bir iş yapıyorsunuz. tebrikler ve teşekkürler... Ben şimdi yardım için durumumdan bahsedeyim biraz. Bana da yol gösterir misiiz lütfen.
  oğlum 11 mayıs ta dünyaya geldi ve ikinci günde sarılık oldu. benim de sütüm olmadığı için biberonla mama verdik. ilk günler emzirdim, sağdım. fakat sütüm çok azdı. sağdığımda bile toplamda 10 cc çıkıyordu. ben yinede emzirmeye devam ettim. oğlumda sağolsun emme işlemine devam etti. sonra ben emmeyi artırıp mamayı azalttım ama bu durumda da kilo alması yavaşladı. gerçi kilosu filan gayet iyiydi ama yavaşladığı için dokturumuzla birlikte sütün yetmediği kanısına vardık ve ben de mamaya devam ettim. şimdi oruç tutuyorum ve sanırım artık hiç gelmiyor çünkü oğlum 5 dk emip ağlamaya başlıyor. ben şu an günde 5 dk filan emzirebiliyorum.o durumda da ağlıyor. ben zorladıkça yorgun düşüp göğsümde uyuyakalıyor. şimdi ben ne yapmalıyım? bir de sütüm sağarken bile en fazla 25-30 cc geliyordu. şimdi ise birkaç damla :( çok üzgünüm. üstelik oğlum maaşallah çok iştahlı günde 1000 cc den fazla mama yiyor.onu emzirirken hissettiğim duygu muhteşem :) onunda bunu hissetmesini istiyorum. ama o ağlıyor :) bana ne öneriyorsunuz? şimdiden teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bebegin biberona alismis gibi gorunuyor, memedeki sutu verimli emip sutu cogaltamiyor sanirim. Aciklamasi icin buraya bakabilirsin.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html?m=1

   Keske mamayi artirmak yerine emzirme kampi onerseydi doktorun. O zaman sutun bollasirdi ve muhtemelen takviyeye gereknkalmazdi. Bebek de biberona alismazdi.

   Bebeginin dogum tarihini, kilosunu ve takip eden tarti tarih ve kilolarini verebilir misin?

   Sutunu cogaltip bebegi tekrar memeye alistirmamiz lazim. Bu kolay degil, ama basarabilirsin.

   1. Bebeğe biberonu şu sayfada aktarılan yöntemle vermeni öneririm.http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Bu sayfanın sonunda süt verme metodları diye bir başlık var. Biberonu ordaki gibi vermeye çalış. Bu yontemle mama ile ne zaman doydugunu daha iyi anliyor bebek. Ayrica biberon ile icme isi biraz zorlastigindan memeye gecisi kolaylastirabilir.   Sil
  2. 4. Sütünü artırmak için popma kampı yapman gerekiyor.Şu yazının altındaki yorumlarda anlattım pompa kampını:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html

   Şu yorumda yazıyor pompa kampı. Tomris C 18 Haziran 2013 11:09

   Kamp yaparken evde daha çok desteğe ihtiyacın olacak. Çünkü gece de iki saatte bir kalkıp pompa yapman gerekiyor. Sutu ancak böyle artırabiliriz. Bu arada Emzirme kampı yazılarını da okumanı öneririm. Orda yazanların çoğu pompa kampı için de geçerli.

   Sil
  3. 3. Bebeği tekrar memeye alıştırmak için çıplak ten teması
   Gun icinde bebege sik sik meme teklif et. Ozellikle ykudan uandiginda, henuz sakinken, asiri acikmamisken.

   Senin belden üstün ve onun vücudunun tamamı çıplakken (sadece bez bağla) göğsüne yatır, karnına yatır, oyna, ama zorlama. Bırak tenini hatırlasın. Ten tene temas, biribirinizin kokusunu almak süt üretimini artıracağı gibi bebekte emmeyle ilgili refleksleri ve istahi uyaracaktır.

   Bunlari yaparken beni gelismelerden gunluk olarak haberdar et ki ona gore strateji gelistirebilelim.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  4. Unutmadan, oruc tutmani onermem. Hele de bebegin bu kadar kucukken ve sutun yetmezken. Oruc yuzunden sutun 10 ml azaliyorsa dahi (gercekte ne kadar azaldigini bilmiyoruz), su anda mama alan bir bebek icin, 10 ml kayiptir. 10 ml daha fazla anne sutu almasi, bana gore, daha hayirlidir. Zaten gebe ve emzikliler oruc tutmayabilir, o nedenle oruc tutmakta israr etmende bence anlam yok, hele de sutun yetmezken.

   Sil
 23. Tomris Hanım Merhaba,

  Benim bebeğim 3,5 aylık sezeryan yöntemiyle doğum yaptım.İlk gün sütümün yetersiz olması sebebiyle hastanede bebeğime biberonla mama verildi. İkinci gün ise sarılık sebebiyle Dr tavsiyesi üzerine mamaya devam edildi :( Büyüklerin aman bu çocuk aç doymuyor demesiylede ilk 20 gün içinde mama miktarı arttırıldı sağolsun ilk Dr kontrolümüzdede sevgili Dr umuz ne emip emmediğini ne de mama yiyip yemediğini sormadı ve hiçbir tavsiyedede bulunmadı :( bu arada ben pompa aldım sağmaya başladım bebeğim yaklaşık 10 günlüktü ve 2-3 saatten fazla emmemiş olmasına rağmen her defasında gelen süt tükürükten biraz fazlaydı sabaha kadar 2 saatlik aralıklarla yaklaşık 20 cc süt sağabilmiştim:( bebeğim 20-25 günlükken ve göğüslerim şişmiş acıyla uyanıp süt sağdığımda iki göğüsten 60 cc civarıydı böyle günler geçti bebeğim 40 günlük civarıyken memeyi reddetmeye başladı bunda benimde hatam var çünkü geceleri emzirmek yerine nasıl olsa memeyi almıyor diye sürekli mama vermeye başlamıştım çok çabuk teslim oldum bu şehirde bana yardımcı olabilecek kimsenin olmaması ve yorgunluk beni çok çabuk yendi :( böyle günler geçerken bebeğim memeyi verdiğimde öğürmeye başladı eşimin çocuğa eziyet etme almıyor işte zaten senin sütün yaramıyor ne zaman emse gazdan Kuvranıyor kusuyor demeside cabasıydı... Sütü sağıp dolaba koyuyordum bebeğim acıktığında ısıtmak için çıkarır sonra gazlı süt gazlı süt bebeğim yine kıvranacak kusacak diye vermekten vazgeçer veya reddettiğinde zaten gazlıydı deyip hemen mama verirdim öyle böyle derken bebeğim 1,5 aydır emmiyor sağdığım sütüde almıyor onun arkasından mama veriyorum hemen içiyor sütün tadını anlıyor almıyor... Teslimiyetçi ben bütün bunlardan sonra emzirmeyi sağmayı bıraktım üstüne birde yeniden sigaraya başladım kendime çok kızgınım vicdan azabımsa çok büyük ... Sizin yazılarınızı çok geç gördüm sizce benim bir dönüş yolum varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ofpufcuğum, her zaman bir çözüm vardır. Sorun, o çözümün kolay ya da zor olmasıdır. Senin durumunda kolay olmayacak gibi görünüyor. Ama "değer mi" diye sorarsan bence değer, hem de fazlasıyla. Hazırsan başlayalım!

   1. Önce eşine ve çevrendeki insanlara şunu çok net anlat: bu dünyada bebek için anne sütünden daha faydalı bir besin, emzirmeden daha faydalı bir beslenme yolu yok! Anne sütünün gaz yaptığı filan da doğru değil. Yapılan tüm araştırmalar mama alan bebeklerin daha fazla sindirim sorunları ile karşılaştığını göstermiş (kusma, gaz, mukuslu kaka, vb.). Ama şu var, bebeğin gazlıysa, genellikle, anne sütü ya da mama alması çok farkettirmiyor. Gazı önlemenin en önemli yolu, beslenmeden sonra bebeğin gazının çıkartılmasıdır. Çünkü barsak gazının büyük kısmı beslenmeden gelir. Sizin durumunuzda şu olabilir, eğer verdiğin anne sütünü içmemek için savaşıyorsa o sırada daha çok hava yuttuğu için daha gazlanıyor olabilir, ama bu anne sütünden kaynaklanmaz.

   2. Bebeğe biberonu şu sayfada aktarılan yöntemle vermeni öneririm.
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Bu sayfanın sonunda süt verme metodları diye bir başlık var. Biberonu ordaki gibi vermeye çalış.

   3. Bebeğe once sağdığın anne sütünü vermeye çalış. O istemezse de dene. Özellikle açken ve uykudan ilk uyandığında, henüz yorulmamışken, sakinken dene. Fazla ısrarcı olmana gerek yok, ama her beslenmede dene ki tadına yavaş yavaş tekrar aışsın. Anne sütü koyduğun biberonu buzdolabına koyabilirsin, çıkartıp vermeyi dene, sıtmazsan eğer böyle gün boyunca aynı sütü ve biberonu deneyebilirsin.
   Anne sütünü verirken ısısına dikkat et. Belki soğuk sever, belki ılık. Farklı şeyler deneyebilirsin.

   4. Sütünü artırmak için popma kampı yapman gerekiyor.
   Şu yazının altındaki yorumlarda anlattım pompa kampını:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html
   Şu yorumda yazıyor pompa kampı. Tomris C 18 Haziran 2013 11:09
   Kamp yaparken evde daha çok desteğe ihtiyacın olacak. Çünkü gece de iki saatte bir kalkıp pompa yapman gerekiyor. Sutu ancak böyle artırabiliriz. Bu arada Emzirme kampı yazılarını da okumanı öneririm. Orda yazanların çoğu pompa kampı için de geçerli.

   5. Bebeği tekrar memeye alıştırmak için çıplak ten teması
   Ara ara bebege meme teklif et. Alıyorsa ne ala. Almıyorsa sabret, nazikçe gün içinde sık sık meme teklif et. Senin belden üstün ve onun vücudunun tamamı çıplakken (sadece bez bağla) göğsüne yatır, karnına yatır, oyna, ama zorlama. Bırak tenini hatırlasın. Ten tene temas, biribirinizin kokusunu almak süt üretimini artıracağı gibi bebekte emmeyle ilgili refleksleri uyaracaktır.

   Gelişmeleri bekliyorum!

   Sevgiler,
   Tomris
   Sil
  2. Sigarayi birakman gerektigini soylememe gerek yok sanirim. Cunku:
   1. Sigaradaki zararli maddelerin bir kismi kandan sute geciyor. O haliyle bile dunyadaki tum mamalaraa ustundur anne sutu. Ama sigara icmeyen bir annenin sutu icene gore cok daha ustundur. Yani sigara iciyorum diye emzirmemezlik etme. Onun yerine sigarayi birak
   2. Emzirmesen dahi sigaradaki zararli maddeler nefesinle bebege geciyoronu kucagina aldiginda. Bu yuzden bebegi kucagina almamazlik etme, senin sevgine ihtiyaci cok buyuk su anda. Onun yerine sigarayi birak.
   3. Yavrun hayati boyunca sana ihtiyac duyacak. Evet zamanla azalacak, ama senin gerek fiziksel gerek duygusal destegine ihtiyaci olacak. Kucukken senin bakimina, buyurken okulda yardima, evlenirken evini duzmeye, her yasta farkli konularda yardimina ihtiyaci olacak. Eger erken yasta evladini bu oksuz ve bu yardimlardan mahrum birakmak istemiyorsan, sigarayi birakmalisin.

   Sil
  3. Tomris Hanım,
   Sigara ile ilgili çok ama çok haklısınız ve ilk işim bırakmak olacak... Emzirdiğim dönemdede zaten aklıma bile gelmiyordu bebeğimin emmeyi bırakması ve bir sinir anı tetikledi içimdeki nikotin canavarını neyse önce sigarayı bırakmalı bu hafta sonu bunun için iyi bir başlangıç olacak :) bu arada bu hafta sonu ve bayramda erteleyeneyeceğim şehir dışı programlarımız var ( aile büyükleri) bu nedenle Pazartesi tüm hazırlıklarımı tamamlayıp salı itibari ile kampa giriyorum bu arada ten teması alıştırmasına dün itibari
   ile başladım meme tekliflerime henüz olumlu olarak bakmıyor küçüğüm ama sabır :) onu daha sadece sütümle doyurmayı hiç başaramadım bu en büyük hayalimdi şimdiyse bi yudum dahi olsa anne sütü içmesinin peşindeyim :) programımdan eşimede bahsettim ve salı itibari ile emzirme kampına gireceğimi söyledim sizin önerilerinizi okudum bakalım sonuç yüzümüzü güldürecekmi ?
   Bu arada uzun zamandır tembel tembel yatan göğüslerimi uyarmak için yatmadan önce sağacağım :)

   Sil
  4. Ofpufcugum,
   Su asamada emzirme kampindan once pompa kampi ile sutu geri getirmeli ve bollastirmalisin. Sagdigin sut gunluk mama ihtiyacinin kabaca yarisina geldikten sonra, yani 500 ml'yi gecince sifir mama ile meme kampina girebilirsin. oncesinde kampa girersen bebek ac kalir, su anda memelerin kurumak usere cunku. Once sutu geri getirmeliyiz. Bunun icin de pompa kampi yapmalisin, yukarida anlattim. Gunduz ve gece 2 saatte bir pompa.
   Bana her gun ne kadar sut sagdigini (24 saatte kac ml cikti) gonderirsen ilerlemeyi birlikte izleriz, sana puf noktalari veririm.

   Azimli ve inancli oldugunu gordugume cok sevindim. Cunku ikisine de ihtiyacin olacak. Hadi hayirlisi :)
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
 24. Günlerdir ilk defa sütümü sağdım iki göğüsten 2 şer damla çıkarmayı başardım hadi hayırlısı :)

  YanıtlaSil
 25. Merhaba Tomris Hanım sıze bır kac gun once yazmıştım nasıl bır yol ızlemem lazım lütfen bana yardımcı olun haftasonu kampa başlamak ıstıyorum 3 aydır emzirmek ıcın çabalıyorum bebegımı emzirmek ıcın lütfen bana yardım edın

  YanıtlaSil
 26. Tomris Hanım,
  Her sağımda cılız iki damla süt geliyor ama bu cılız iki damla çok koyu kıvamlı parmağımı değdirdiğimde uzuyor bu neden olabilirki ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurumaya baslamis olmali sutun Ofpufya. Cok acele harekete gecmen lazim. en kisa zamanda pompa kampina girmen lazim. Sorularin olursa bekliyorum.

   Sil
 27. Tekrar merhabalar Tomrs Hanım, sizinle konuştuğumuz günden sonra pompa kampı yapmayı denedim tam olarak yapamasamda gece 2 ye kadar 2 saat aralıklarla sağdım sütümü gece 2 den sonra emzirdim 2 saat arlıklarla sabah 8 e kadar ve sütüm önceden 3 saatte bir 30-40ml arası çıkıyorken 2 saatte bir 50ml oldu. Kızım hala gözü açıkken memeyi doğru dürüst almıyor iki çekip bırakıyor. uykudayken biberonu alabiliyor, kaşıkla zorla da olsa yedirebiliyorum.Kızım geçen ay sadece 315gr aldı.drmuz kilosunu yetersiz bulduğu için ek gıdaya başlamamızı önerdi.şimdi meyve suları prinç unlu mama falan veriyorum az az. 2 saatte bir sütü mü sağıyorum kızım eğer gün içinde uyuduysa emziriyorum gece 12 den sonra 3 saatte bir kalkarak emziriyorum. Ama artık çok yoruldum Tomris Hanım annem de isyan bayrağını çekmek üzere. Sütüm günde ortalama 500ml e ulaştı. Artık ne yapmam lazım bilemiyorum sütüm sizce 6 aylık çocuğa yeterli olur mu? drmuz şaştı kaldı emzirme konusunda baştan beri hiç bişey söylemiyor zaten. Hastalarının arasında bir tek benim kızım sorunluymuş. Kızımı sadece emzirmek istemiştim ben . emzirme savaşında yenildim. dünyada tek örneği olan çoçuğuun annesi...:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlu, gunde 500 ml'ye ulasman harika bir haber. seni tebrik ederim. bu ayda gunde 500 ml sut bebege yeter normalde. direct memeden emse, daha da yeter, cunku bebekler daha verimli emer memeden, yani 500'den daha fazla ceker.

   "Hastalarının arasında bir tek benim kızım sorunluymuş" bnu bir doktordan duyduguma uzuldum. anne olarak en son istedigim sey bebegimin tek sorunlu bebek oldugunu duymak olurdu. Bence hic hos bir yaklasim degil, zorluklara gogus gerip bebegini emzirmeye calisan anneye soylenecek laf hic degil. Emzirme konusunda cok bilgili olmadigini Kabul etse daha iyi olur.

   Sil
  2. Mutlu, bana dogumundan itibaren tarti tarihlerini ve kilolarini gonderir misin?

   Sil
  3. su anda yapabilecegin iki sey var. ya biberon ile anne sutu vermeye devam edersin, ara ara meme denersin, tabii bu arada bol bol ten temasi verirsin. Ya da sifir biberon ile emzirme kampina girersin. Bu zor ama bebegi memeye dondurebilecek bir yol.

   bebegi bekleyelim dersen o da olur. 8 aylikken memeye donen bebekler var. Az sayida, ama var. O yuzden vazgecmeden meme onermeye devam etmen lazim. yalniz sakin zorlama. senin gorevin memeyi onermek, onun gorevi alip icmek. Herkes kendi isini yapsin, onun isine karisma.

   Su anda nasil besleniyor, biraz hatirlatir misin bana? Bir ara kasik aliyordu sanirim, biberon almiyordu. Son durumu verirsen sevinirim.
   Su anda hic meme aliyor mu?

   Sil
 28. Merhaba tomris
  Dunyalar tatlisi bir kizim oldu ama mememi sadece 3 defe tuttu ilk dogdugu gun ama sonra hic tutmadi suan 2 aylik pompa ile sagip veriryorum ama emmesinj cok ama cok istiyorum 2 aydan sonra alirmi almasi için ne yapmaliyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah bagislasin Duru. iki sey yapmani oneririm.

   1. gun icinde sik sik ciplak ten temasi yapmalisin. bebegi soy, sadeve bezi kalsin. sen de ust bedenini soy. normalde yaptiginiz seyleri, mesela kucaklama oynama gibi normal muhabbet hallerini kucakta boyle yapin. teninin kokusunu alsin. ayrica bebegi ciplak gogsune yatirabilirsin. ten temasi bebegin emme icgudulerini ortaya cikartacaktir. boyle oynarken kendiliginden meme bile alabilir. arada bebegi memene yonelt, belki kendiliginden alir, ama zorlama. bu sekilde gun icinde firsat buldukca ten temasi yap. bunu bebek memeyi almasa da yapmani oneririm, cunku biberonla beslenen bebeklerde ten temasi eksik kaliyor. Bebeginin gelisimi icin bu onemli.

   2. bieronu su metodla ver:
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Bu sayfanin altina dogru Sut verme metodlari basligina bak. Biberonu o sekilde ver. bu yontemde biberon emmek biraz daha zor. boylece meme tuttugunda emmeye daha kay gecis yapabilir. bu yonteme de bebek meme tutmasa da devam et. cunku emzirmeye daha yakin, emzirmede oldugu gibi bebek arada durup dinlenip doyup doymadigini anlayabiliyor. Emzirmenin aynisi hic bir zaman olamaz, ama biberondan lik lik icmesinden iyidir.

   bebek meme almasa da bunlara devam etmeni oneririm, cunku dogal olana, emzirmeye daha yakin yontemler.

   Ten temasi ile 8. ayinda meme tutmaya baslayan ve meme ile devam eden bebekler var. Lutfen denemeye devam et.

   Selamlar,
   Tomris

   Sil
  2. Cok tesekkur ederim tomris yazdiklarini uyguliyacagim kesinlikle insallah kizim mememi alir o kadar cok istiyorum ki emmesini o duyguyu tatmak istiyorum her anne gibi.Kizimi hamile iken solenmeye baslamistim en az 2yil emzirecegim diye doguma giderken ne bir biboron ne bir mama nede emzik aldim hicbirsey almamistim ama nafile simdi hepsini kullanir oldum cok uzuluyorum lohusallik donemim boyunca surekli kizimim mememi tutmasi icin ugrastim ama cok direndi be sürekli agladi avazi coktigi kadar o ağladıkca bende agladim ellimden birsey gelmiyoedu ve sinir sistemin altust olmustu ama kizim basardi onun aglamlariba dayanamauip biboron a basladim şimdi ise mememe yaklastirdigim anda koparuyor kıyameti cok inat nasil kiracagim inadi nasil sevdirecegim meme bilmiyorum..

   Sil
  3. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

   Sil
  4. Ten temasi ile. Ikinizin ciplak teni deysin, birbirinizin kokusunu alin. yalniz bunu yaparken bir beklenti icinde olma, hele de bebegi memeye sakin zorlama, inada biner. Tek yapman gereken ciplakken gogsune yatirmak, kucaginda tutmak, normal muhabbet hallerini ten temasi saglarken yapmak. ama beklentin olmasin ondan. Tenini hissedip kokunu aldikca memeye yaklasacak.

   Sil
 29. Merhaba tomris hanim
  Dediginiz gibi ten temasi yapiyorum ama kizim ciplak olmaktan hic hoslanmadi bende sadece kendi ustumu soyup dediginiz sekilde kucakta oyun oynerken yaklastiriyorum mememi sinirlenmaden agzina aliyor ama emmiyor damaklarinin arasina alip isirir gbi yapiyor.pompa yapmaya devam ediyorum zaten kizim mama icmiyor anne suttu icmek istiyor ama suttum azaliyor artik surekli pompa yaptigin halde neden acaba emmedigi icin olabilir mi sizce.
  Yorumunuz icin simdiden tesekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emme yoksa pompa ile sut zamanla azalir ne yazik ki. bunu onlemek icin bir kac yontem var:
   1. daha sik pompa yapmak. Ne kadar sik yaparsan o kadar artar sut. bebeğin 2 aylik olduğuna gore günde 8 kez pompa yapman gerekir (günde 6'nın altına kesinlikle düşmemen gerekir), ki bunun en az biri gece olmalı. Yani bebeğin uyanmasa da senin gece kalkıp pompa yapman gerekir, çünkü prolactin, yani süt hormonu salıgısı gece daha fazladır ve süt yapımını korumak için gece emzirmesi )senin durumunda pompası) çok önemlidir.
   2. Aralarda pompa kampı yaparak süt üretimini artırabilirsin (bir kaç gün boyunca gündüz ve gece iki saatte bir pompa yapma)
   3. Her pompanın sonunda pompa hunisini devirip başparmağını kullanarak bir kaç dakika (ya da süt gelmeyinceye kadar) elle sağabilirsin. Böylece memedeki son sütü de almış olursun.
   Pompa ile süt sağma konusunda çok sayıda püf noktası olan 5 yazım var. Sonuncusu burda.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/05/tomrisin-emzirme-notlar-14-pompa-ile.html
   Bunlara bakmanı öneririm!
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
 30. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 31. Merhaba , 1 eylulde dogum vajinal dogum yaptim. Ilk gece oglum kuvvetli emme icgudusuyle dogdu ve emdi. Ikinci gun ve gece neredeyse hic memeden ayrilmadan emdi. Gece yarisini gectikten sonra bir sey gelmedigi icin sinirlenmeye basladi ve saatlerce sesi kisilana kadar agladi. Sonunda mama vermek Zorunda kaldik. Hastaneden ciktik tam sonra da hep memedeydik saatlerce kalkmadan emzirdim. Bir nevi emzirme kampi gibi. 5. Gunun sonunda sutum hala gelmedigi icin lactation consultant ile randevu ayarladim. Gittigimizde bebegimin son kontrolunden bu yana sadece 1 oz aldigi icin 4 oz almasi gerekirken mama takviyesini arttirmak zorunda kaldim. Denemedigim yontem denemedigim bitki cayi, supplement helva, corba kalmadi. Sagdigim en fazla 15 ml cikiyor. Genelde sadece 7ml de kaliyorum. Emzirme kampi yapabilmem icin en azindan biraz sutumun olmasi gerek. Hala hem emziriyorum hem pompaliyorum. Lutfen yardim edin yapilabilecek bir sey var mi denemek istiyorum. Cok tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ilk 10-15 gun bebegin kilo almasini beklemeyiz. lactation consultant neye dayanarak 1 oz almali demis, anlayamadim.

   sagdiginda 15 ml cikmasinin nedeni surekli emziriyor olman olabilir. Daha bir aylik bile degil bebek, kampa girmen mumkun olmali. Gunde kac ml mama veriyorsun su anda?

   Bana 24 saatlik beslenmenizi not alip gonderebilir misin? (ya da lactation consultant icin hazirladiysan onu gonder). hangi saatte, hangi memeyi kac dakika veriyorsun ve kac ml mama veriyorsun. Ona gore bir plan yapalim.

   bu arada, mama verirken asagida linkini verecegim yontem ile ver:
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Sut verme metodlari basligina bakarsan (asagilarda), bir biberon teknigi anlatiliyor. O yontemi kullanirsan memeye donus daha kolay olacaktir.

   Kolay gelsin,
   Tomris

   Sil
 32. merhaba Tomris hanım
  yazılarınızı okudum çabalarınızı tebrik ediyorum. neden daha önce yazılarınızla karşılaşmadım diye de içim içimi yiyor.
  benim oğlum 5 ay 20 günlük
  ilk 3 ay sadece anne sütü. 3 aydan sonra meme+mama yemeye başladık.
  2 aydır 3 saatte bir emiyor arada da 60 cc mama yiyor.
  Allahtan oğlum çok akıllıda daha fazla mama istemedi benden.
  20-25 gündür de 3 saate bir verdiğimde memeyi reddeyor diye 4 saate bir meme veriyorum ve ek gıdalara başladık günde 60-70 cc kadar.her emme aradasında da 60 cc mamaya devam ediyorum
  memelerimi sağdığımda toplam 80-90 cc süt çıktığını görüyorum
  şimdi artık şu 60 cc mama alımını da sonlandırmak istiyorum
  kampı nasıl yapacağımın örneğini bulamadım. facabookta bybo da yazdım ordanda fikir birliği alamadım.
  kampta ne sıklıkta emzirmeliyim. çok küçük olmadığı için hemen acıkmıyor. sadece emdiğinde bile 3 saat sonra acıktığını farkediyorum. emmeyi çok hızlı bitiriyor(3 dk-5 dk)
  oğlum yatmadan önce emip yatıyor ve ilk uyanması 5-6 saati buluyor. bu arada ne yapmalıyım. uyandırmalı mı pompa mı yapmalıyım. gece uyandığında meme+60 cc mama veriyorum yine 4 saat uyuyup sabahı buluyor. bu arada ne yapmalıyım?
  ek gıdaları kamp süresince vermeyeceğimi tahmin ediyorum yine de sormak isterim.
  kamp kaç gün sürmeli. ?
  fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nevin,

   İlk üç ay sadece emzirdikten sonra mamaya başlaman acı olmuş, ama oğlan akıllı çıkmış, demek ki senin sütünün tadını iyi bellemiş 

   4 aydan sonra bebekler 4 saatte bir beslenmek isteyebilir. Bu normal. Önce mamayı yarıya düşürebilirsin (30 cc), sonra da tamamen kesebilirsin. O zaman çok büyük ihtimalle daha erken acıkacaktır, böylece 4 saati beklemeden meme verirsin. Şöyle bir durum var: 4 ay sonrasında bazı bebekler memeyi bir ana bir ara öğün şeklinde 4 saatlik döngülerde alır. Yani bir ana öğün (uzun emme), bundan bir iki saat sonra da ara öğün (kısa emme). Ara öğün emmesinde daha çok susamış gibi emer, ön sütü alır bırakır ve iki ana öğün arası dört saat kadardır (her bebek ve her zaman değil tabii, bu bir genelleme. Her bebek farklıdır). Sanki sizde o ara öğün emmesi yerine biberon gelmiş gibi geldi bana. Biberonu her öğünden sonra 30 ml’ye düşürürsen susadığı ve/ veya doymadığı için emzirme aralıklarını sıklaştıracaktır bebek. Bu da süt üretimini tetikleyecektir. Ama sütün artması biraz zaman alabilir, bir haftayı bulabilir. Yani kalan 30 ml mamayı kesmek için bir hafta bekle.

   60 ml mamayı 30 yaptığında gece kendiliğinden kalkacaktır, çünkü gündüz kalorisini almadığı için gece memeye yüklenecektir. Yani doğal bir kamp olacaktır çok büyük ihtimalle. Kampın süresini bebek belirler 

   Bir de şu var. Diyelim ki iki memeyi de verdin. Sonra 30 ml’sini verdin. Sonra hala aç, kızıyor, o zaman tekrar bir tur, iki tur, üç tur her iki memeyi de verebilirsin, bunda bir sakınca yok, aksine süt yapımını tetikler (bu sefer emzirme sonrasında biberon yok ama). Yani o isterse ver, hiç bekleme 3-4 saat.

   Ek gıdalara biraz erken başlamışsınız ama zaten nerdeyse 6 aylık, şimdi kesmenin anlamı yok. Şimdi kesersen bebeğe tutarlı bir mesaj vermemiş oluruz, kaşık bir görünüyor, bir kayboluyor gibi düşünebilir. Bence ek gıdanın miktarını azalt şu anda, mesela onu da günde 30 ml yap. Ek gıdada özellikle yogurt verirsen mamayı kesmen daha kolay olur.

   Facebook BYBO’da sorunu gördüğümü hatırlamıyorum, kusura bakma, atlamışım. Zaten burdan cevaplamayı tercih ediyorum, çünkü başka anneler de okuyor öğreniyor 

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  2. merhaba Tomris hanım
   8 gündür emzirme alışkanlılarımızı tavsiyelerinizle değiştirdik. bazen 1,5 saatte bazen 2 bazen 3 saatte bir emdiği oldu. mamayıda günde 5 kere 60 cc den 4 kere 30 cc ye indirdik. 1 haftadır 60 cc yoğurt yedik hergün.
   tartımlarımızı yazıcam biraz moralim bozuk
   23 ekimde sağlık ocağında tarttığımda 7,575 gr dık.
   1 kasımda 7,460 a inmişiz.
   aylık olarakta doktorumuz muayenehanesinde dün tartıldık 7,07 gr dan 7,420 gr a çıkmışız.
   şimdi nerede takıldık bende anlamadım ama bebeğin tepkilerine bakarsak halinden memnundu. ben zaten çok mutluydum. gece uykularını merak etmiştik. bir şey değişmedi. yine bazen 1 bazen 2 kere uyanıp sabaha kadar uyudu.
   ne önerirsiniz bu durumda. ben mama miktarını 60 cc ye çıkardım. emzirmeyide 4 saati beklemedik 3 saatte bir aklıma geldikçe verdim. doktorum biberonu azaltmak istersen devam sütünden kaşık maması yap diye önerdi? hazırları istemiyorum deyince pirinç unu önerdi.
   tavsiyeleriniz ve desteğiniz için teşekkür ederim sanırım biz kamp için geç kaldık :(

   Sil
  3. Merhaba Nevin, aylik 400 gram 5 aylik bebek icin yeterli. bebek mutluysa tartiya cok takma derim. Neden kilo azaldi anlamadim; ayni kalsa ya da cok az artsa anlardim ama kilo kaybi bu anlattigin duzende cok mantikli degil. Kilo kaybedecek kadar ac kalmis olmasi icin bebegin geceleri aclikla uyanmasi lazim, gunduzleri memeye saldirmasi lazim.

   Tartiya goturdugun iki seferde bebegin aclik tokluk ve kaka cis durumu nasildi? 23 Ekim'de kakasini cisini yapmamis, yeni beslenmis ise ve 1 Kasim'da kaka cisini yeni yapmis, acsa bu baya farkettirebilir tartida.

   Emzirme kampini tam olarak yapman icin gece uykusunda da emzirmen gerekir, uyandirip ya da uyandirmadan. Ama bu da 6 aylik bir bebekte uyku duzenini bozabilir. Bunu goze aliyorsan gece 2-3 saatte bir emzir. O zaman kilo aliminda azalma filan olmaz. Eger duzeni bozulur diye kaldirmak istemiyorsan, ki anlarim bunu, gece iki uc saatte bir kalkip sag. O zaman sutun ciddi artacaktir. Bunu 3 gun kadar yapabilirsin.

   Pirinc unu hic iyi bir secenek degil; onermem. Gunde 60 cc yogurt iyi, bunu kademe kademe artirip 100-150 grama kadar cikartabilirsin; hatta kimi bebek (mesela benimkiler) gunde 150-200 gram yogurt yerdi. Yogurtu artirdikca mamayi azatabilirsin.

   Gece sagarsan ve/veya emzirirsen sutunu daha etkili bir sekilde artirabilirsin. Toplamda kabaca gunde 10 kez emzirme/sut sagmayi hedefleyebilirsin.

   Bence gunduzleri yogun meme + ek gida olarak yogurt (ve yavas yavas sebze meyve de ekleyerek) gidebilirsin. mama gunde 4 kez 60 cc olabilir, ama bebek almiyorsa israr etme. Yani ictigi kadar ver.

   Biberonu da su yontemle verirsen doydugunda daha fazla icmez.
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Sayfanin sonuna dogru "sut verme metodlari" basligina bak.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
 33. Merhaba Tomris Hanım.Öncelikle Allah sizden razı olsun.Annelere çok büyük yararınız var.
  Ben nerden başlayayım? nasıl anlatayım? Kendimi berbat hissediyorum.
  3 aylıkken kaza sonucu hamile kaldım.Hiç istemediğim bir hamilelikti...
  Doğum yaptım.emzirmem gerektiğini bile bilmiyorum..
  Tomris hanım ben şimdi sizden yardım istemiyorum,derdimi anlatıyorum.çünkü benim yardım edilecek halim kalmamş durumda.
  Benim sizden ricam bu yorumu yayınlayın.Yayınlayın ki bilgisizliği yüzünden mama veren anneler gelecekteki ahvallerini görsünler!
  Kızım 6,5 aylık.Mavi gözleriyle bana bakıyor.Annen sana bakamadı kızım.Annen dünyanın en kötü annesi.Kendimi berbat hissediyorum.3400 doğan kızım sütümle 1 aylıkken 4800'e ulaşmıştı.Şimdi kaç kilo biliyor musunuz? 7200..
  Ben yurtdışında yaşıyorum.Annem yanımda 12 gün kalıp gitti.12 günlük bebekle başbaşa kaldım.Ağlamasına dayanamıyordum.Uykusuz kalmaya dayanamıyordum.Çok mutsuzdum.
  Göğüslerimden sütler akarken ben mama vermeye başladım.stres,artan mama miktarı...ve sütüm gitti..
  1 saatlik uykudan kalkınca tişörtümü sırılsıklam eden kızımın yüzüne süt fışkırtan göğüslerimden süt gitti...
  Benim bu soruyu sormaya ne hakkım ne de yüzüm var.Ama soracağım.Ben ne yapacağım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Ne desem bilemiyorum, yasadiklarini okuyunca cok uzuldum, en cok da su anda duydugun pismanligi okuyunca uzuldum.

   Lohusalık çok hassas bir dönem. En güçlü, en bilgili anne bile lohuslaık döneminde çok küçük sebeplerle kendini kolaylıkla yetersiz, güçsüz hissedebilir. Pediatrist (çocuk doktoru) bir arkadaşım anlatmıştı: bir ay kadar once doğum yapmış başka bir pediatrist arkadaşı bir gün aramış onu, içli içli ağlıyormuş telefonda. Arkadaşım endişelenmiş, böyle ağladığına ve beni aradığına göre kendisinin bile çözemediği ciddi tıbbi bir sorun var herhalde diye düşünmüş. Ama bebek turp gibiymiş, sadece ağlıyor huysuzlanıyormuş bazen. Kızcağız “ben bu bebeğe bakamıyorum” diye hüngür hüngür ağlıyormuş telefonda. Kocasından, ailesinden istediği zaman destek alan, bu işin okulunu okumuş bir kadın bile lohusalıkta ben bu çocuğa bakamıyorum diye ümitsizliğe düşüp ağlıyorsa, senin o dönemde yaşadıklarını düşünemiyorum bile.

   Bebeğinin bir çok ihtiyacı var, beslenme (en iyisi emerek beslenmesi tabii), uyku, sıcak bir ortam, ama bunlar kadar önemli bir ihtiyacı daha var: onu seven ve kendi ve bebeğinin hayatını kontrol altında tutan bir anne. Kazara gebe kalmak, istenmeyen bir gebelik çok zor bir durum olsa gerek. Bebeğine karşı karışık duyglar beslemiş olmalısın. Sevinsen mi, üzülsen mi.... İçinde yaşadığın şartları bilemiyorum tabii, o da ayrı mesele. Bazı Avrupa ülkelerinde bekar annelere destek olan sistemler var. Lohusalığında destek alamadığını anlıyorum, umarım şu anda az çok destek alabileceğin insanlar vardır etrafında.

   Ama şunu düşünüyorum, bu yazıyı yazabiliyorsan, bence kendini toparlayacak gücün de vardır. Hatta bence toparlamaya başlamışsın demektir. Sütünü yeterince veremediğini düşünüyorsun, o yüzden pişmanlık duyuyorsun gördüğüm kadarı ile. Geçmiş için yapabileceğimiz bir şey yok. Ama bundan sonrasi için elinden geleni yapabilirsin. Süt konusunda treni tamamen kaçırmış sayılmazsın. Eğer kararlıysan ve uğraşırsan sütünü döndürmek de, en azından teoride mümkün. Belki tamamen yetmeyecektir, ama az anne sütü hiç olmamasından çok daha iyidir. Ama oldukça emek harcaman gerekir. İçinde bulunduğun şartları bilemiyorum, eğer imkanın varsa, pişmanlığını okuduktan sonra, bence denemeye değer.

   İngilizcen nasıl? Süt kurumuşken yeniden emzirmeye başlamaya ‘relactation’ deniyor. Bu konuda internette Türkçe kaynak bildiğim kadarı ile yok, bir tek La Leche League’in Emzirme Sanatı )Womanly Art of Breastfeeding) kitabında üç dört sayfa kadar bilgi ve taktik var. Ama İngilizce internette bir çok güzel kaynağa link gönderebilirim sana. Başka bildiğin yabancı diller varsa onları da verirsen bu konuda link bulabilirim sanırım. İstersen bana özelden de yazabilirsin. Sutdoktorum –et- gmail nokta com (spam yüzünden böyle şifreli yazdım adresimi, anlaşılmıyorsa söyle.

   Yeniden emzirme özellikle ilk 9 ay içinde mümkün, yani treni kaçırmış sayılmazsın. Özellikle de bebeğin doğduktan sonra ilk meme aldıysa (özellkle ilk yarım saatte), ilk haftalarda yoğun emzirdiysen (biberon vermediysen ya da az verdiysen) başarı ihtimali daha yüksek. Yeniden emzirmede bir yandan bebeği memeye tekrar alıştırmak, bir yandan da süt getirip artırmak gerekiyor.

   Bebeği memeye tekrar ısındırmanın en önemli yöntemlerinden biri çıplak ten teması. İster yeniden emzirmeye başlamaya niyetlen, ister niyetin olmasın, çıplak ten temasını kesinlikle öneririm. Biberon ile beslenen bebeklerde ten teması eksik kalıyor, o yüzden emzirmeye başlamayı düşünmesen de bebeğin ten teması ihityacını karşılamak için bunu yapmanı öneririm.

   Sil
  2. Ten teması için uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır, senin karnın üzerinden tırmanma antremanları yapsın. Arada da meme teklif et ama sakın ısrar etme, istemezse de önemli değil. Birlikte duşa banyoya girin, yani her fırsatta ten teması yapın. Ten teması bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine. Ten temasının bebeğin kilo alımını hızlandıracağını söyleyen kaynaklar dahi var.

   Eğer yeniden emzirmeye başlamaya niyetliysen daha fazla bilgi ve kaynak verebilirim. Kaynak için okuyabileceğin dilleri bana söylersen sevinirim. Geçmişe dönük olarak da sana bir iyi, bir de kötü haberim var. Önce bir iyi haber: bebeğin hayata başladığı yenidoğan döneminde yoğun anne sütü almış olması çok iyi bir şey. Anne sütü her zaman çok kıymetli, ama doğumdan sonraki ilk hafta ve aylarda daha daha kıymetli.Bebeğin ilk ay (ya da aylarda) az çok emzirilmiş, ilk ay 1200 gram alacak kadar, bu çok iyi bir şey. Kötü haberi ise biliyorsun zaten, anne sütü ile ne kadar uzun emzirirsen, bebeğe o kadar faydalı.

   Sütün gerçekten bebişe yaramış, Maşallah! Şu andaki kilosu da kötü değil, kilo için çok da üzülmene gerek yok. Doğumuna ve o dönemdeki kilo alımına bakınca görüyorum, şu anda daha yüksek olabilirdi, haklısın, ama kilosu kötü değil. Bence bol kucak ve ten teması ile kilo alımını hızlandırma şansın olabilir.

   Bir de, emzirme konusunda çok iyi bir başlangıç yapamamışsın ne yazık ki, ama bundan sonra bebeğin beslenmesine dikkat edebilirsin. Bu blogda beslenme konusunda Eren’in çok kıymetli yazıları var. Mesela:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2012/12/ek-gdaya-baslama-meselesi.html

   Bu da Arzu’nun ek gıdalara geçiş konusundaki yazısı:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/10/arzunun-bebek-onderliginde-ek-gdaya.html

   Kocaman sevgiler gönderiyorum sana, Allah yardımcın olsun!
   Tomris

   Sil
  3. Tomris Hanım benim ingilizcem yok.ingilizce kaynaklardan okuyup anlamam mümkün değil.
   Bugün dediğiniz ten temasını yaptım.Kızımın çok hoşuna gitti.Zaten çok pozitif bir bebek bir görseniz.Akşam 8 dedin mi uyur.Sabah gülücükler saçarak uyanır.Hareketli,meraklı...
   Ben bebeğimin olduğunu 6. ayda öğrendim.Daha önceleri bir zorunluluk olarak bakıyordum.Hatta istemiyordum..Bugün kollarımda sallayarak uyuttum boynuma yaklaştırdım kokumu alınca öyle güzel uyudu ki...
   Sütüm Allah'ın bir lütfuydu.inanılmaz boldu.Şimdi siz o kaynaklardan bana bildiklerinizi yazsanız? bana şunu şunu yap deyin yaparım,gerçekten.
   lütfen,nolursunuz...

   Sil
  4. Akilli bir bebekmis seninkisi, ten temasinin tadini aldi demek: )

   Madem sutu geri getirme isine girismek istiyorsun, ilk yapman gereken sey bol bol ciplak ten temasi. bebegi hafifce memelere dogru yonetl o sirada. bakalim memeyi alacak mi? Bu ten temasi isini her gun yapmaya calis. Vaktin varsa daha sık olursa ne ala.

   Sut pompan var mi? Edinebilir misin? Sutunu geri getirmek icin gunde 10-12 kez pompa yapman gerekecek. basta bir kac dakika, sonar sutun geldikce 5-10-15 dakika seklinde artacak. Bir yandan da elle sagacaksin. pompa konusunda su yaziya ve sonrasindakliere bak:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-10-pompa-ile.html

   Bu arada, en son hangi ayda emzirdin, yani emzirme ne zaman bitti?

   Sil
  5. süt pompam var bugün sağdım 2 kere.ama hiç süt gelmedi.bir de manuel benimki philips avent olur mu onunla? elimle sağınca da 3-4 damla çıktı ama düşmedi.
   3-3,5 aylıkken emzirme tamamen bitti diyebilirim.
   ten teması sırasında meme teklif ediyorum merak edip ağzına alıyor ama saniyelik.bırakıyor.kızım emmeyi tamamen unutmuş.mememi ağzına alınca oyun sandı çünkü emmeyi bilmiyor:(

   Sil
  6. Bir kaç damla olması çok iyi bir haber, tamamen kurumamış demekki. Elle sagmaya devam et. Gun icinde ne kadar cok yaparsan o kadar iyi. Manuel pompaya da devam et. Elle sagarken bir kac damladan fazlasi cikmaya basladiginda elektrikli bir pompa alma vakti gelmistir. Ilk donemde hastane tipi bir pompa kiralamak daha iyi. Gun icinde ne kadar sık sagarsan memeni (elle veya pompa ile) o kadar iyi.

   Emzirmenin sonlanmasının üzerinden üç ay geçmiş. Bu durumda sütünü artırmamız da muhtemelen üç ay sürecektir. Yani bugünden yarına değil, sabredeceksin, sağacaksın, sağacaksın.

   Memeyi unutmuş olması normal. Sen devam et. Ne kadar fırsat bulursan ten temasına o kadar iyi. Bir sure sonar sütün bir kaç damlanın ötesine geçtiğinde şunu yapacaksın: Memeyi azıcık sağıp sütle ıslatıp sonar çıplak ten temasında meme teklif edeceksin.Sütün tadını alınca "haaa, bunu emmek lazım belkide" diye düşünebilir. Sen meme teklif etmeye devam et, ama sakın ısrar etme. Almazsa da kişisel alma. Üzerinden çooook uzun zaman geçti (6 aylık bir bebek için 3 ay hayatının yarısı demektir), unutmuş olması çok normal. Yumuşak yumuşak, sakin sakin hatırlatmaya çalışacağız. Bebekler anne memesini almak için yaratılmıştır. Beyninin derinlerinde bir yerde bu var. Sadece ortaya çıkması zaman alacak.

   Sil
 34. Merhaba Tomris hanim,
  Kizimiz 37+4 gunlukken 2904 kg olarak dunyaya geldi. 3. Gun kilo kontrolunde 2635'e dusmesi ve tahlillerde cikan sarilik belirtileri yuzunden doktor tavsiyesi ile 3 saatte bir her emzirmeden sonra 30 cc mama takviyesi yaptik. 24 saat sonra kilosu kontrole girdi ve sarilik tehlikesi gecti. Doktorumuzda kendisini toparlayana kadar 6 saatte bir mama takviyesi yapmaya devam edelim dedi. Ben de alinmis olan pompa ile her alti saat sonrasinda emzirmeden sonra sutumu sagdim ve bebegime mama yerine 30 cc sut icirdim. Kalanini sakladik ve 1 hafta boyle devam ettik. Doktor kontrolunde kilo aliminin yoluna girdigini ve sarilik tehlikesini tamamen atlattigimizi ogrenince cok sevindik. 3. Ay sonunda dogum kilosunu kizim sadece anne sutu ile 2'ye katladi ve 5900 oldu. 4.ayi icersinde surekli agladi, ilk once bayram tatili icin kayinvalidemleri ziyarete sehir disina gittigimiz icin yatagini, evi, yasadigi ortami ozluyor diye dusundum. Ayrica kakasini da 7 gunde bir yapmaya baslamisti o ara, doktorumuzda barsaklari gelistigi icin, cok normal oldugunu soylemisti. Gececekti. Ama gecmedi, 1 ay boyunca kizim gunduzleri surekli agladi. 4.ay kontrolune gittigimizde kilosunun 6030 kg oldugunu gordugumuzde hem doktorumuz hem biz cok sasirdik. Kizimiz 1 ayda 130 gr almisti. Aglamasinin sebebi tamamen aclikmis! Ben ve cevremdeki herkes( annem haric) disaridan bakinca gelisimi cok iyi oldugundan ac oldugu icin agladigini aklimizin ucundan bile gecirmemistik. Doktorumuz bu aylardaki bebeklerin 400 gr almasi normal ama gecen ay 700 alirken birden 130 gr dusmesi iyi degil mecburen mama takviyesi yapmamiz lazim. 6 saatte bir emzirmeden sonra 60 cc mama verin dedi. Eve geldigimizde emzirdim ve pompa ile memelerimi sagdim, 5 cc bile cikmadi ama once onu ardindan mamayi verdik. Biberonu elinden almayalim diye kendisi tuttu desem inanir misiniz? Mama takviyesine basladiktan sonra 2 gun surekli ya elimizi yada biberonu tuttu. Ilk zamanlar 60 cc yetmedi bile. Bazen 90'a cikarmak zorunda kaldik. Hatta her emzirmeden sonra vermek zorunda da kaldik. Ben de bu arada neden sutum azaldi anlamadigim icin her emzirmeden sonra pompa ile sutumu sagmaya devam ettim. 5cc 10cc -20 cc cikmaya basladi ama bu toplam iki memeden cikan emzirme sonrasi toplam sut miktari. Emzirme notlarinizdaki pompadan sonra elle de son sutu sagin diye yazdiginizi gorunce onu da yapmaya basladim. 2-3 damlada oyle geliyordu. Benim anladigim, Bebegim megerse tum sutu iciyormus. Yaklasik 4 gun her emzirmeden sonra once sut sagdim cikani bebegime verdim sonra mama verdim. Simdi neredeyse 3 gundur gun icersinde 2 ogunu mamasiz gecirmeyi basariyoruz. Geceleri de ilk uyanisinda sadece emiyor ama ikinci uyanisinda meme arti mama istiyor. Uykusu iyidir. Kendi kendine uyur, ilk uyuyusu 5 saati rahat buluyor ikincisi de 3 ila 5 saat arasinda oluyor. Sonra 2 saatte bir kalkiyor. Yani gece 2 kez kalkmis oluyoruz. Ben daha once de dikkat ediyordum yediklerime ictiklerime ama simdi daha cok dikkat ediyorum. 4. Ayda suyu biraz azaltmistim cunku ictigim su miktarinin hepsi sut olmadigi ve bir sekilde vucuttan atilmadigi icin odem yapiyordu. Ama her gun mutlaka 5 ila 8 buyuk bardak su iciyordum saniyorum bu da 2,5-3 lt tekabul ediyor. Simdi 1 haftadir hosaf yapiyorum evde, boza aliyoruz onu iciyorum, avakado yiyorum, dere otu yiyorum. Hepsini bir gun icersinde tuketmiyorum ama 1 haftadir degise degise bunlari yiyorum ve suyu yine 3 litreden fazla icmeye basladim. Sizce baska ne yapmaliyim? Emzirme kampini yapmak isterim ama basaramiyorum. 1 ay ac kalmasi yeterince kotu gibi geliyor ki o zaman da sutum olsun diye yediklerime ictiklerime cok dikkat ettim.
  Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
  Cok tesekkurler.
  Sevgiler
  Zahide

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zahide, geciken cevabim icin ozur dilerim. Cok mantikli bir annesin, guzel yaklasiyorsun. Yalniz iki onerim olacak: emzirme sonrasinda pompa yapma, onun yerine iki saatte bir emzir, gece ve gunduz, hatta daha da sık bile olabilir. mantığım şu: pompa bir sure sonar araç yerine amaca dönüşüyor, çünkü bebekler biberona alışıyor.
   Gece 5 saat uyursa ve uykusunu bölmek istemezsen de pompa yap o arada. Yani bir çeşit modifiye emzirme kampı. ama kamp süresince memelerin iki saatten daha fazla durmasına izin verme.
   Kampa girince zaten mama ihtiyacının azaldığını sen de göreceksin. kademeli olarak düşür mamayı ve bitir. 3. ayda sadece anne sütü ile 700 gram aldığına gore bebek sütün bol, maşallah. sadece vücuda süt yapmasını hatırlatman gerekiyor. bunun yolu da sık sık memeleri boşaltmak, yani emzirmek.

   Şu anda biberon verirken şu linkte “Süt verme metodları” başlığında anlatılan yöntemi kullan. http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Başta hoşlanmayabilir ama sen ısrarcı ol. Bu yöntemden memeye dönmek daha kolay. Mantığı şu: bebeği dike yakın oturtuyorsun kucağına, biberonu yere parallel tutuyorsun, böylece süt daha zor geliyor. Bir de arada küçük molalar veriyorsun,biberonu indirip agzı üzerinde tutuyorsun. hamle yapınca tekrar biberonu veriyorsun. böylece bebek doyup doymadığını anlayabiliyor. ve daha meme dostu bir biberon yöntemi bu.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
 35. Merhaba Tomris Hanim,
  Once yukaridaki tum yorumlari okudugumu ve yine iyi ki varsiniz dedigimi bilmenizi isterim. Bebegim dogdugundan beri benim icin bu blog ve facebook grubu o kadar onemli oldu ki. Diger annelerin deneyimlerini dinlemek bile guc veriyor insana.
  Benim bebegim 30 Agustos'ta dogdu, 87 gunluk. Aslinda size daha once yazmistim ve sns sistemini sormustum, cok yardimci olmus ve ayrintilariyla anlatmistiniz fakat o donemde yasadigim sorunlardan sehir disina gitmek zorunda kaldim ve sistemi kullanmaya baslayamadim. 15 gun sonra ise baslayacagim icin de zor kullanacagim gibi gorunuyor o yuzden mamayi birakmak icin emzirme kampi yapacak gucu bulmaliyim kendimde diye dusunuyorum.
  Simdi ailemin yanindayim ve emzirme kampini uygulamayi cok istiyorum. Bana yardimci olursaniz inanin cok sevinecegim. Hala yapabilirim degil mi? 15 gun sonra calismaya baslayacagim ve en azindan sutum bollassin istiyorum. Su anki durumumu ozetleyeyim:
  - Oglum hastanede biberona alistirildiktan sonra 38. gun buyuk mucadeleler sonucunda meme almayi basardi. ilk baslarda beslenmesinin yarisindan fazlasi mamaydi simdi 120-150 ccye kadar indirmeyi basardim. Fakat bir haftadir memede cok huysuz, gece ve sabahlari rahat emiyor, sizin de daha once bahsettiginiz gibi ogleden sonra huysuzluklari basliyor ve memede agliyor. Yine birakacak diye cok korkuyorum. Ayakta dans ederek ziplarayark emzirmeye calisiyorum. Bugun yatakta birlikte yatarken daha rahat aldigini fark ettim oyle emziriyorum. (Bu arada annem basimda sutun az yavrum ne yapacaksin, mama ver diyor bol bol :)). Aksam cok agladi ve 90 cc mama yiyip uyudu. Gun icinde bir onceki aksam sagdigim 60 cc sutu icmisti sadece emme disinda.

  - Oglum emdikten ortalama 2.5 saat sonra 60 cc sut sagiyorum. Bazen 70 cc oluyor.
  Dogumdan sonraki kilo alimi su sekilde:
  2.9.2013: 3479 boy: 51
  16.9.2013: 4230 boy: 53
  30.9.2013: kilo: 4800 boy: 54.5
  10.10.2013: kilo: 4960 boy: 56.1
  30.10.2013: klilo 5640 boy: 59.5
  26.11.2013 kilo: 6300 boy: 62
  Ne dersiniz emzirme kampi yapabilir miyim? Yoksa once sutum mu bollasmali? Eger emzirme kampi yapabilirsem ilk gun nelerle mucadele etmeliyim? Ne zaman bir seyler ters gidiyor demeliyim? Cunku panik olup birakmaktan korkuyorum:).

  Bu arada hem İstanbul'daki doktorumuz hem bugun burada gittigim doktor "doymuyorsa mama ver" disinda bir oneri getirmediler ve emzirme kampi fikrini kabul etmediler ve onlardan bu sirada yardim almam mumkun gorunmuyor (Bugun gittigim gece mama ver, sutun biriksin dedikten sonra ne dedigini dinlemedim zaten) ama bugun tartisini yaptirdim ve tarttirmaya goturebilirim.
  Yardimci olursaniz cok cok sevinirim.
  Cevabinizi dort gozle bekliyorum.
  Sevgiler,
  Ilknur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ilknur,

   Aslina bakarsan gunde 120-150 cc mama alirken bunu kesip sadecem emzirerek kamp deneyebilirsin. Diger bir secenek de kademeli azaltmak, yani bir kac gunde bir 30 cc azaltmak. Yalniz her ikisinde de, cok ama cok sık emzirmen lazım. İki saati beklemeden emzirmen gerekir. Bunu da gece ve gündüz yapman gerekir. Bu birinci en önemli şey.

   İkincisi ise, bebeğin uykularına dikkat etmek, özellikle gündüz uykularına. Yorgun bebek memeden gelen sütü bekleyemez, sabırsızlanır, huysuzlanır. Bebekler zaten aksam saatlerinde çok emmek isterler, bu normaldir, ve çoğu bebek böyledir. Ama bu sütün yetmediği anlamına gelmez, bebek çok emerek gece uykusuna hazırlık yapar. Yalnız gündüzden yorgunsa süt emecek sabrı olmaz. Kendinden pay biç, sen yorgun argın akşam eve gelsen üç kap yemekle uğraşmak ister misin, yoksa pide pizza sipariş etmek işine mi gelir. O da akşam biberon ister hale geliyor olabilir. Bunun için şu yazıya bak (Gündüz uykularına dikkat edin. Gündüz ilk uyku belirtilerini gördüğünüzde yatırın, aşırı uykusu gelen bebek uyuyamaz, ayrıca da düzgün ememez....):
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/10/tomrisin-emzirme-notlar-18-gece.html

   Üçüncüsü, bebeğin memeyi almasını kolayllaştırmak ve memede kaldığı süreyi uzatmak için aşağıdaki yöntemleri öneririm. Akşam saatlerinde, hatta günün diğer zamanlarında bunları uygulayarak çevirip çevirip emzirmeye çalış:

   Birincisi ve en onemlisi ciplak ten temasi: uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.

   Sil
  2. Bir diger onemli yontem ise biberon verme yontemi. Eğer illa ki de biberon vermen gerekirse (ki mamayı kademeli keserken gerekecek), şu yöntemi kullan, burdan memeye geçmek daha kolay: biberon verirken bebegi dike yakin, biberonu yere parallel tut. boylece biberondan icmek icin de caba harcamasi gerekir. Ayrica arada kucuk molalar ver, biberonu asagi cevir ama biberon ucunu bebegin agzinda tut. bebek tekrar hamle yapinca biberonu tekrar agzina sk. boylece doyup doymadigini anlamasi icin kucuk molalar vermis oluyoruz. Detaylari su yazida.
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html

   Bebeğe biberon verecek kişiye de bu yöntemi öğret, yoksa sen işteyken bebek biberona alışabilir (zaten memeye zor döndü diyorsun)

   bebegini ozellikle uykudan uyaninca uyku mahmuru iken, daha yorulmamisken emzir. Gunduz uykularina cok dikkat et, uykusunu almamis bebek huysuzlanir, iyi ememez. Bu özellkle akşama doğru, bebek yorulunca iyice belirginleşir. Yorgun bebek memeden süt getirmeyle uğraşamaz, memede huysuzlaşır, biberon ister. Uyku emme iliskisi icin yukarıda verdiğim ilk linke bak.

   Emzirirken şarkı söyleme, ayakta gezinme, pilates topunda sallanma, sallanan koltukta sallanma gibi yöntemler dikkatini dağıtıp emzirme süresini uzatabilir.

   Gece de 2-3 saatte bir kalkıp emzireceksin. Eğer bebeğin uykusunu bozmak istemezsen de pompa yapacaksın. Bu çok önemli, sakın atlama. Gece yapılan emzirme ve pompalar sütü artıran en önemli şeylerden biri. Yalnız, nasıl olsa geceden sağılmış süt var deyip gündüz ilk iş bunu biberonla verme. Bunu istemiyoruz. Sağılmış süt veriyorsan da onu günlük toplam mama hedefi içinde kabul et derim. Yoksa bir süre sonra sağmaya kayabilirsin. Fazla sütün varsa özel poşetlerde derin dondurucuya koyabilirsin.

   Sorduğun sorulara umarım cevap vermişimdir:
   • Ne dersiniz emzirme kampi yapabilir miyim? Yoksa once sutum mu bollasmali?
   Yukarda ikisinin arası bir model öneriyorum. Kamp yapıp sütü çoğaltırken mamayı azaltmak.

   • Eger emzirme kampi yapabilirsem ilk gun nelerle mucadele etmeliyim?
   Bebek akşam saatlerinde çok ağlayacak. Hedeflediğin miktarın üzerinde mama verme. Mamadan sonra da doymadıysa çevirip çevirip emzirmeye devam edebilirsin.

   • Ne zaman bir seyler ters gidiyor demeliyim? Cunku panik olup birakmaktan korkuyorum:).
   Bebek normalin dışında uykulu olursa, vücut ısısı yükseldiyse susuz kalmış demektir. O zaman hemen mama vermen gerekir. Onun dışında çok ağlıyorsa dert etme. Yalnız mamayı kademeli azaltırken çok büyük bir protesto beklemiyorum bebekten. Yine de amacının mamayı azaltmak olduğunu unutma. Ağlamalarına kanıp mamayı artırma derim.

   Kafandaki sorular cevaplanmadıysa yine beklerim. 

   Allah yardımcın olsun, umarım mamadan kurtulursun bu kamp döneminde.

   Sil
  3. Cok tesekkur ederim Tomris Hanim tekrar. Dün itibarıyla sadece 25 cc mama aldi:) sagilmis sutumle birlikte toplam 100 cc ek almıs oldu. 20 cc azaltmis oldum. Yalniz cok denememe ragmen biberondan sonra memeyi almadi. aslinda 90 cc ye dusurmek niyetindeydim. Cok ugrastim, yukarıda yazdiginiz her seyi denedim. 10-15 cc mama alip uykuya gecti. Tabii ugraslarimiz sonucu 9'u buldu uyumasi. sonra 5 saat uyudu. Ben de o uyur uyumaz ve 2 saat sonrasında sut sagdim. saat 2'de uyandi, 3'te uyudu ve 6.10'da kalkip emdi. Bu arada sagmadim ama? Normalde iki saat sonra kalkardi cunku. Gun icinde biberon almadi ve oyle guzel guzel emmese de:) memeden beslendi, cevirip cevirip emzirdim. Neredeyse saat basi emdi. Ama dediginiz gibi gündüz uykusu uyumadi, aslinda uzun zamandir gunduz uykusu uyumuyor. Bugun emzikle uyutmayi basardim. Ama ancak yarım yarım bir saat. Gunduz uykulari icin ugrasmaliyim.
   Bir sey soracagim. Daha once Le Leche League'de dendigi gibi mamayi bolup veriyordum fakat son donemde biberonu aldiktan sonra memeyi almak istemiyor, sikinti yaratiyordu ben de bir ogun biberona indirdim, gece veriyorum ve o uyurken kendimi sagiyorum. Ama dedigim gibi gece de biberonu aldiktan sonra emmeye gecmiyor. Acaba dogru mu yapiyorum?

   Sil
  4. Ilknur, tum bebeklere uyan tek bir cozum formulu yok elimizde, her bebekte neyin is yaradigini deneme yanilma ile bulmak gerekiyor. yani eger bebek biberondan sonra meme almiyirsa biberoju gerekiyorsa sonra ver.

   gece sartlar nedeniyle sagma atlayabilirsin ama bebek uyanikken mutlaka meme vermeni oneririm. gece bebekler uzun uzun guzelce emer, gece emzirme atlayip biberon vermen bana cok mantikli gelmedi (eger bunu soruyorsan).

   Gun icinde cevirip cevirip emzirmen ve biberon almamis olmasi cok iyi bir gelisme. muhtemelen geceye stok yapti. yavas yavas mamayi da azaltirsan cok iyi olacak. bunun hizini bebegin tepkisine gire sen belirle ama anlattigin kadariyla cok iyi yoldasin.. mama verme isi bitince bir sure sonra gece sagdigin sutu de biberonla vermek yerine derin dondurucuya kaldirirsin. su anda sana hayal gibi geliyor olabilir, ama bana sorarsan senin sut yetmeme sorunun yok gibi gorunuyor, sorun b

   Sil
  5. Tesekkurler Tomris Hanim. Yaziniz yarim kalmis olarabilir mi? Goremiyorum devamını?
   Evet gercekten bir formul yok ve bana bazen yüzlerce degiskenin oldugu bir soru gibi geliyor :) .Aslında gece derken yanlis ifade ettim. Yatmadan once demek istemistim. Yatana kadar biberon vermeden emzirerek gunu geciriyorum. (Kolay olmuyor tabii, bir gun emerken mutlu mesut olan bir Aren gorecek miyim acaba? İki dakika sonra aglamaya basliyor.) Dun saat 5'te ve 8'de verdim ikiye bölerek. Gece emerek beslendi. Yatmadan once hem emerek hem biberonla beslendikten sonra 5 ya da 6 saat uyudu (Yaklasik bir aydir boyle uyuyor). Ben de o süre içinde yatar yatmaz ve iki saat sonrasinda olmak uzere sagim yapiyorum. Sizin dediginiz gibi sagdigim sutu dondurucuya atacagim gunleri umarim gorurum, gercekten hayal gibi geliyor! Ben isteyken lazim olacak. Yalniz bir de mamayi azalttigimdan (Bugun dorduncu gun 25-30 cc mama aliyor gerisi sagdigim sut), beri kaka yapmadi yani ilk gun iki kez yapti, sümüksüydü biraz doktoru sorun degil dedi. uc gundur kaka yapmadi? Bunun beslenmesiyle bir ilgisi var midir acaba?

   Sil
  6. Cis durumu nasil? cisli bez sayisinda azalma var mi? Kisa vadede beslenme durumu ile ilgili en iyi bilgiyi cisli bez sayisi verir. Gunde kac cisli bez degistiriyor?

   Mamayi vermin gerekiyorsa gunduz vermeni oneririm, gece degil. cunku gece mama yuzunden uzun uyumasini istemiyoruz, gerektikce kalksin emsin. Eger biraz dinlenmek istiyorsan bunu gece degil gunduz yap, gunduz bir saatligine bebegi birine emanet edip uyumani tavsiye ederim. zaten sen kamptasin, bebek yattigi anda senin de yatip uyuman lazim. Gece emzirmesi en onemlisi sutu artirmak icin. ama gece emzirecegim diye de uykusuz kalmaman lazim.

   Sil
  7. Günde ortalama beş-altı kez cisli bezi degisiyor. Gece degistirmedim, uyandiginda bir hayli agirdi bezi. Bugun de ucuncu kez degistirdim simdi (saat 12.48). Doktoru dorduncu gun kakasini yapmayinca fitil onerdi. Bekliyorum. Hemen vermek istemedim, zeytinyagla masaj yaptim
   Dun sadece sagdigim sutu verdim, aksam 6.5'ta ve 9.5'ta, toplam 90 cc (Mama almadi hic). . . Gece 11 gibi tekrar uyudu ve 3'e dogru uyandi, 4'e kadar uyutamadim. Biraz emdi, uyudu yatinca uyandi. Neyse sonra uyuttuk. Sonra 6.5'ta uyandi. emdi, 8.5'ta uyandi. O zamandan beri uyumadi. Sorun hala çok nazlı emmesi. Hala memede mizmizlaniyor, ya da uyuyor, gece daha iyi aliyor. Sagdigim sutu de gunduz vereyim o zaman. Aksam yorgunluktan memeyi istemezse uyuyamayacak diye korkuyorum.
   (Bu arada hala 60 cc sut sagiyorum iki saat sonra, oyle diger kadinlarin anlattigi gibi hicbir zaman sut falan akmadi bende, aklima takilan sorular:)).

   Sil
  8. Merhaba Tomris Hanim,
   Bugun Aren'i tartiya goturdum ve 26 Kasim'dan bu yana (5 Aralık'a kadar) sadece 100 gram aldigini ogrendim. 6300'dü, 6400 olmus. Canim cok sikildi. Bir yerlerde yanlis yapmis olmaliyim. Mama miktarini mi arttirmaliyim tekrar?
   Bu arada dorduncu gun kakasını yapmıstı, yesildi biraz. Ertesi gun (Dun) tekrar yapti. Bugun henuz yapmadı.

   Sil
  9. Merhaba Ilknur, kilo alimi biraz dusuk, emzirme kampina hemen cevap vermeyebiliyor bazi cocuklar. Normalde mama miktairni artirman gerekir boyle bir durumda ama mama artirmadan once soyle bir sey deneyebilir misin? Mama miktarini sabit tutarak iki-üç gun cok sıkı bir şekilde, geceleri de iki saatte bir uyandırıp emzirerek (ya da iki saatte bir sağarak) bir kamp yapabilir misin? Ama bunun öncesi ve sonrasında aynı tartıda aynı şartlarda (açlık tokluk) tartılması lazım. Yani sıkı bir emzirme kampı. Bununla da günde 20-30 gram kilo alımı yoksa mama vermeye devam etmen gerekecek gibi gorunuyor. O zaman mamayı memede mama (SNS) ile vermeni önereceğim, çünkü uzun vadede en biberon oldukça riskli. Gerçi yukarda linkini verdiğim yöntemle biberon verilirse biberona alışma riski daha az ama yine de sıfır değil. Sen işteyken biberonu o yöntemle vermeleri çok önemli.

   Sil
 36. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 37. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 38. Merhaba Tomris Hanim,
  51 gunluk bir kizim var. 1.ay kontrolunde doktoru kilo alimiini az buldugu icin (yaklasik gunluk 20 gr kadardi) mama onerdi. mama vermeyi hic istedigimi cok net soyledigim icin emzirmeden sonra sagdigim sutu bir sonraki emzirme sonunda biberonla vermemi onerdi. biberona da cok karsiydim ancak mamadan daha iyi olur gibi geldi ve kabul ettim. bebegim 20 gunlukken bende sut bezesi oldugu ve bebegimde ilk haftalarda gogsumu tam bosaltamadigi icin zaten her emzirmeden sonra sut sagiyordum (bezede apsenin kiyisindan donduguk icin hala korkuyorum ve gogsumde sut birakmamaya calisiyorum) biberonla ilk haftauhtesem sonuc verdi 8 gunde tam 350 gr aldi kizim doktorumuza artik bunu birakalim mi dedim o da hayir aynen devam ediyoruz dedi. bu sekilde bugune geldik ancak sanirim buyuk bir hata yaptim cunku artik bebegim kesinlikle meme kabul etmiyor, cilgin gibi agliyor ama biberonla cok rahat besleniyor. sutumu sagarak biberonla vermeye devam ediyorum ama biliyorum ki bu boyle devam edemez ve sutum biter.. ( biberonu vermeden once her seferinde meme vermeyi deniyorum mutlaka geceleri 15 dk kadar emebiliyor ama gun icinde mumkun degil) sutumun de miktari fena degil 8 dk dmdigi gogsumden 20 cc 4 saat bekleyen gogsumden en az 60 cc sut cikiyor.. yazilarinizi okuyana kadar bebegimin biberona alismis olabilecegi icin memeyi reddettigini anlamamistim bile.. sutumde bir sey var sandim, gazi cok heralde ememio dedim, hatta beni sevmio bile dedim.. nihayet bugun sizi okudum da icim biraz ferahladi, zor ama imkansiz durumda degiliz degil mi? yarindan itibaren ten temasi ile calismalara basliyorum ancak sormak istedigim bu arada memeyi slmak istemeyecegi icin biberon da vermezsem ac kalacak.. bu sekilde mi yapmaliyim? yoksa gunde belirli bir cc biberona devam etmeli miyim? bana yol gosterip desteginizi esirgemezseniz minnettar olurum..
  simdiden cok tesekkur ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Pinar.
   Oncelikle bebegin memeye isinmasini saglamak lazim. Ten temasi en onemlisi.

   uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.

   Ayrıca yürürken, hareket halinde, şarkı söylerken emzirme, sallanarak emzirme de bebeği şaşırtıp memede biraz daha uzun kalmasını sağlayabilir.

   Elbette, uykuluyken veya uykuda, veya uykudan uyandiginda emzirmek de en etkili yontemler.

   Bu arada biberon yerine meme vermeye calis, ama baktin kontrolden cikiyor, almayacak memeyi dinir harbine girdiniz, o zaman ver biberonunu. Bir digger taktik de su: cok acsa bebek once biberonu ver, ama doyurmayacak kadar, sadece acligini sinirini alacak kadar, sonra meme ver. Yani beslenmeyi memede bitirmesi de iyi bir sey.

   Ayrica, biberonu su yontemle verirsen memeye donus kolaylasir. Su sayfanin sonunda 'sut verme metodlari' basligina bak. bebegi dik, biberonu yere parallel tutuyorsun, arada da durup kucuk molalar veriyorsun (biberonu asagiya cevirerek).
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html

   Bebek daha kucuk, geri donus mumkun, ama dikkat etmen ve ugrasman lazim.

   Sil
 39. Tomris Hanım merhaba..
  oğlum 5 aylık.dogumdan itibaren anne sütü aldı.güzel büyüyen uyku düzeni olan bir bebekti.hikayemiz biraaz tuhaf böyle bir rahatlıgın içinde annemin deısrarıyla gece fazla uyanıyor diye gece uykusuna dalmadan 30cc devam sütü yapıp biberonla vermek istedim.ancak biberonla emmediği için kasıkla verdim.bir hafta boyunca her aksam uyumadan önce 30 ya da 40 cc mama yapıp kasıkla yedirdim.(HAYATIMIN HATASI OLDUGUNU BİLİYORUM) . Dün oğlumun beni emmek istemediğini fark ettım.internetten bakınırken yazınızla karsılastım.her türlü yöntemi denedim.yatarken oyunla oyururken bir türlü memeyi istemiyor.nasıl üzüldüğümü anlatamam.dün aksam 7 den itibaren mama vermedim.memeyide emmedi.cok huzursuz uyudu.uyumaya yakın emdi.bir de gece uyuandıkça 3 defa.o ağlıyor ben ağlıyorum evin içinde bugün böyle dolastık.bütün cabalarıma rağmen almıyor memeyi.öksürüğüde var bu arada ağladıkça öksürükte artıyor.tüm hafta sonu bir kabus gibiydi.zamanı geriye sarıp mama vermeye basladığım günleri silmek istiyorum hayatımdan ancak ne çare...şimdi cığlıl cığlığa olduğu için 30 cc mama yapıp biberonla vermek istedim..ancak onuda istemiyor..kasıkla vermemi istiyor..
  tomris hanım oğlum tekrar emecek mi beni..kasıkla ömür gecmez.. biberonla zaten hiç almıyor..bütün gün aclıktan cığlık cığlıga ancak inatla memeyi istemiyor.
  lütfen bir yol gösterin..kendimi cok caresiz hissediyorum..
  acaba hastalıktan dolayımı..iyilesene kadar kasıkla vermelimiyim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,

   bebek sadece geceleri mi kasik istiyor, hem gunduz hem gece mi? Yani su anda hic mi emmiyor?

   bence su anda hasta olmasi da emme konusunda isteksiz yapiyor olabilir onu. Agzinin icinde bir yara var mi diye bak, hastalik donemlerinde agzinda aft cikmis olabilir. Bogazi agriyorsa da emmekten hoslanmiyor olabilir, yutkundukca cani yaniyor olabilir. Yani sadece kasiga alismak degil de belki bu oksurugu hastaligi da etkili olabilir su anki durumuna.

   Sunu deneyebilirsin. Once kasikla biraz karnini doyur, sinirini acligini alacak kadar, sonra meme verebilirsin.

   Ten temasindan fayda gorebilirsin memeye donmesi icin. uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.

   Ayrıca yürürken, hareket halinde, şarkı söylerken emzirme, sallanarak emzirme de bebeği şaşırtıp memede biraz daha uzun kalmasını sağlayabilir.

   Elbette, uykuluyken veya uykuda, veya uykudan uyandiginda emzirmek de en etkili yontemler.

   Bunlari denedikten sonra gelismelerden beni haberdaar et, olmazsa baska tatkikler gelistirmeye calisalim.

   Sil
  2. Öncelikle çok teşekkür ederim...
   yazınızdaki tüm taktikleri denemiştim..en etkilisi yatarak ve onu bunaltmadan( ne zaman isterse ozaman) emzirmek en etkili yöntem oldu..
   hala kucağımda emmeyi fazla kabul etmiyor.ama onuda kademeli olarak aşacağımıza inanıyorum..sanırım kucağımdan soğumasının bir sebebi de karsılıklı yaşadıgımız sinir harbiydi..artık kesinlikle zorlamıyorum ve sinirlenmemeye çalısıyorum. cünkü istah kaybı yada burun tıkanıklıgıda emmesine engel olabiliyor.
   bu meseleden doktora bahsettiğimde diş kasınıtısının sebep olabileceğini söyledi..gerekirse mama ver dedi.gerci uyku haline getirip emzirdiklerim yeterli oldu sanırım ki fazla açlık krizine girmedi.
   öksürük nöbetlerinin ardından çok ağlıyor bogazıda tahriş olmuş olabilir..Asist öksürük surubu kullanmamizi söyledi 3 gün süresince..
   şu an sadece tekbir kaygım kaldı..ben 1 ay sonra ek gidaya baslamak zorundayım.ve hemen hemen her şeyi kasıkla yedirmek zorundayım.o dönem yine bebeğim emmekten vazgececek mi..
   yazılarınızın tamamını özenle okuyorum..hersey için cok tesekkürler..

   Sil
  3. Gelismelere sevindim.

   Bir ay sonra ek gidalarda bebegin memeden sogumamasi icin simdi iyice isindir bebegi memeye. Sana iyice guvensin, memeye guvensin. ne zaman ve ne kadar isterse emzir, ve aciktigini aglatmadan anlamaya gayret et.

   Sil
 40. Merhaba Tomris hanim
  Yazilarinizi hamileligimin son zamanlarindan beri okuyorum. Kizim dunyaya gelince dikkat etmem gerekenleri not aliyordum ama hersey bekledigimden farkli oldu. Bebegimde bir haftalik bir gecikme oldugu icin kontrole gittigim gunun ertesi gunu 27 aralik da epidural sezeryan ile dogum yaptim. Dogumdan sonra hastanede bebegim sadece sag gogsumu emdi. Hastane de ememedigi icin hemsireler biberonla mama verdiler. Eve gelince de denememe ragmen sutum ancak 5.gun geldi. Bu arada kizim sut olmadigi icin emmeye calisirken cok kiziyordu. Aglama krizlerine giriyordu. Ben de sutum de gelmedigi icin doktorun onerisi ile kasikla mama vermeye bbasladim. Simdi sutum olmasina ragmen kizim bir turlu Mememi tam olarak kavrayamiyor. Mememde hemen uyuyor zar zor uyandiriyorum ama ritmik bir cekme hareketi yapmiyor dun gece yaklasik 3 saat sag sol degisimli olarak gogsumdeydi. Ancak ritmik olarak emmedigi icin karni doymuyor ve bu sefer de aglama krizlerine giriyor. Basi ve elleri ile mememi itiyor. Elimden geldigince sutumu sagiyorum ve oncelikle kizima sagdigim sutu veriyorum. Tabii bebegin emmesi ile sagms ayni uyarimi saglamadigi icin sagdigim sutun miktari da 20-30 cc civarinda oluyor. Doktor mamaya da devam ettiriyor. Aslinda mama vermeyi hic istemiyorum ama bebegimin ac kaldigini gorunce de mecburen vermek zorunda kaliyorum. Yilbasi tatili haricinde her gun saglik ocaginda idim. Oradakilerle de bebegime memeyi kavratmayi basaramadik bir turlu. Karni ac olarak gitmeme ragmen memede uyuyor. Ustune cikirtiyoruz ayaklari ile oynuyoruz ama nafile. Bu sefer de hemsireler memeden ayirip uyandiriyorlar tekrar memeye verdigimizde de cok kizgin oldugu icin aglama krizine giriyor. Inanin ne yapacagimi sasirmis durumdayim. Moralim cok bozuk. Emzirmeyi bir turlu beceremedigimi dusundugum icin sinirlerim cok bozuldu. Ozellikle bebegim aglama krizine girip emmeyi reddettiginde dunyalar basima yikiliyor. Esim ve ailemin yaninda aglamamak icin dudaklarimi isiriyorum. Ne yapacagimi sasirmis durumdayim. Herkesin onerisini dinliyorum ama sonuc yine olumsuz oluyor maalesef. Tensel temasimiz olsun diye bebegimi gun icerisinde gogsumde de yatiriyorum aranma hareketini gordugum an mememi vermeye calisiyorum ama bir iki cekme hareketinden sonra bebegim yine uyuyor. Ne yaparsam yapayim uyanmiyor gogsumden ayirip yerine yatirdigimda ise bir sure sonra tekrar agliyor ben de yeniden meme vermeye calisiyorum bu durum acliktan aglama krizine girinceye kadar devam ediyor. Uyku falan hic umrumda degil saatlerce kizimi kucagimda tutmaya raziyim. Yeterki emmeyi basarabilelim. Bu durumda ne yapabilirim. Sizin tavsiyelerinize cok ihtiyacim var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zor bir durum. etrafinda seni strese sokan insanlari gondermen mumkun mu? bebekle bas basa kalip emzirmen bence en iyisi olacak. cunku reddedilmek kolay degildir, herkesin ortasinda reddedilmek hic kolay degildir.

   Bebegin acaba dil bagi olabilir mi? Bunu cocuk doktorunuza sorabilir misiniz? Dil bagi su: bebegin dilini alt damagina yapistiran ince bir cilt parcasi vardir, dilin alt tarafinda. Bu bebeklerde kisa olabiliyor, bebek dilini rahat hareket ettiremedigi icin iyi kavrayip iyi ememiyor. Bebek aglarken vb. agzi acik dili disardayken dilin ortasi geride kaldigindan kalp gibi bir sekil oluyor, yani dilin ortasinda iceri bir girinti oluyor.. Burda bir kac resim var.

   http://www.tonguetie.co.uk/

   Cozumu ise kolay, bu bag kucuk bir makas ile doktor tarafindan kesiliyor.

   Diğer yandan, bebeğin sana olan güveni sarsılmış gibi duruyor. Önce güven tazelemen lazım.

   Ciplak ten temasi yapiyor musun?
   Birincisi ve en onemlisi ciplak ten temasi: uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.

   Bunu evde sık sık yapmaya calış. Bebek meme aranırsa yavaşça usulca yönlendirm memeye. Bırak o hamle yapsın, sen sadece yavaşça yönlendir.

   Bebek şu anda kaç günlük? Eğer bır kaç haftalık ise bebeği memeye ısındırma ve sütü artırma için şu anda en iyi yöntem memede mama olcaktır.

   Sil
  2. Bu yöntemde amaç bebeğin mamayı memede alması. Bunun için memedeyken ağzına ince bir tüp sokuluyor, mamayı ordan alıyor. Bu tüpe beslenme tüpü veya beslenme sondası da deniyor. Uzun içi boş incecik bir boru. Bir ucu bebeğin ağızına (memeyi kavramışken), bir ucu da biberon şişesine sokuluyor. Bebek memeyi emdikçe, şişeden mamayı da çekiyor böylece.

   Beslenme tüpü prematüre ve biberon dahi alamayan bebekleri yoğun bakımda beslemek için kullanılıyor esas. Gerekirse taa mideye kadar gönderiliyor bir ucu. Yani ucu özel yapılmış, bebeğin ağzını kesinlikle acıtmayan bir şey.

   Bu tüpü çocuk doktorunuzdan (hastanede çalışıyorsa özellikle bir iki tane denemeniz için edinebilir) veya medikalcilerden edinebilirsiniz. 5 numaları tüp edinmeniz gerekiyor (yani en ince olanı). Medikalcilerde 5 numara bulunamayabiliyor, bu durumda 6 numara da kullanabilirsiniz. Yalnız o zaman tüp kalınlaşıyor, yani mama daha hızlı geliyor, bunu istemiyoruz. Tüp küçük olsun ki bebek daha zor mamayı emsin. Ben 6 numara kullanırken tüpün ortasını biraz kıvırıyordum ki hemen bitirmesin bebek, yavaş içsin, bu sefer de tüple mamaya alışmasın diye.

   Internetten beslenme tüpü alabileceginiz bir kac link buldum, ama kendim denemedim bu likleri. Google’da bicakcilar beslenme sondasi diye ararsaniz baska yerler de bulabilirsiniz.
   http://www.kozmedshop.com/?urun-7125-BICAKCILAR-FEEDING-TUBE-NO%3A08-MAVi---Bicakcilar-Beslenme-Sondasi.html
   Bu da başka bir link
   http://www.medikalstore.com/vitrin/product_info.php/products_id/791
   başka bir link
   http://www.kalimed.com/?urun-967-Bicakcilar-Beslenme-Kateteri-Feeding-Sonda.html

   Mavi uclu, 5 numara olmalı (gri uçlu). Bulamazsanız 6 numara da olur (açık yeşil uçlu).

   Beslenme tüpünün iki ucu var. Bir ucu yuvarlatılmış, yumuşak, bebeğin ağzına girecek uç (buna ön uç diyelim). Bunun biraz üzerinde iki delik var, mamanın çıkacağı delikler. Yöntemin işe yaraması için bu iki deliğin de bebeğin ağzına girmiş olması lazım. Bebeğin ağzına sokarken meme başını takip etmek gerekiyor, meme başını kılavuz olarak kullanmak gerekiyor. Meme başı nerdeyse tüpün ucu da orada olmalı. (bebek meme emerken meme başını dili ve üst damağı arasına hapsediyor ya, işte tüp de orada olmalı).

   Bu da memede mama konusunda bir video http://www.youtube.com/watch?v=ezGIkIkhC_o

   Tüpün öbür kısmı ise içinde mama olan biberona daldırılıyor. Bununla iligli fotolar da burda:
   https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151526954056785.1073741830.622036784&type=1&l=3905c31a41

   Şurda da memede mama konusunda çizimler ve açıklamalar var Türkçe, sayfa sonuna doğru:
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html

   Sil
  3. Memede mama uygulaması ise şöyle oluyor:
   Önce bebek her iki memeyi de sonuna kadar boşaltıyor. Boşalttığından emin olmak için memeyi baş parmak ve diğer parmaklar arasında C şeklinde tutarken biraz sıkıp bebeğin son sütü de aldığından emin olmak gerekiyor (bebeğin emmesi yavaşladığında ve artık yutkunmaz olduğunda bu sekilde sıkmak süt akım refleksini tetikliyor, bebek tekrar içmeye başlıyor).Tüp ve biberonu emzirme öncesinde hazırlayabileceğin gibi (bir tepside bunu hazırlamak iyi oluyor), bir başkası da azırlayıp sana getirebilir. Beslenme tüpünün arka ucunu (renkli olan kısım) biberon içine sokuyorsun.Ön ucunu ise (yuvarlatılmış, ucunda iki delik olan kısım), meme başını kılavuz olarak kullanrak yavaşça bebeğin ağzına sokuyorsun. İki delik de bebeğin ağzına girdiğinde ve bebek emdiğinde tüpün mama ile dolduğunu göreceksin, böylece memedeyken mama içmeye başlayacak.

   Bu yöntem ile bebek hem biberona alışmamış oluyor, hem de meme uyarıldığı için süt yapımı artıyor.

   Temizlemesi: Beslenme tüpü içine bir şırınga ile bir kaç kez sıcak su sıkarsan içi tezmizlenmiş oluyor. (renkli uç şırınga takılabilecek şekilde yapılmış, tabii şırınganın iğnesi değil, gövdesi). Asarak kurutabilirsin. Bu tüpler kaynamaya uygun değil. Deterjan da kullanma (içinde artık kalabilir). Dışını da sıcak su ile temizle. Bu tüpler bir hafta kadar sonra sertleşmeye başlıyor, o zaman yeni bir tüp çıkarıp kullanman gerekir.

   Memede mama yöntemini bilen birinin göstermesinde fayda var ilk seferde. Farklı şehirlerde olup bu yöntemi denemiş kullanmış anneler birbirine gösterebilir diye mut ediyorum. Eğer kendiniz deneyecekseniz (ki bu mümkün) azından ilk denemelerinizde yanınızda biri olursa daha iyi olur. İnsan bir yandan bebeği memesinde tutarken, digger eliyle tüpün ucunu tutarken biberonu nereye koyacağını şaşırabiliyor, biraz döküp saçabiliyor. İlk seferlerde normal.

   bu yöntemi sağlık ocağındaki hemşirelerle birlikte denemende fayda var. Onlar da ilk kez öğreniyor olabilir tabii, ama videoya birlikte bakabilirsiniz.

   Sil
  4. Merhaba Tomris hanim yanitiniz icin cok tesekkur ederim. Allaha sukur sorunumuzu cozduk. Doktor degistirdik sizin dediginiz gibi memedeyken doktor siringa ile mama verdi bizde ayni uygulamayi evde anne sutu ile tekrarladik bir iki uygulama sonrasi emmeye basladi. Dediginiz gibi lohusalik bir nevi emzirme kampi oldugu icin ben de surekli meme verdim. Su anda kizim 22 gunluk oldu ve yeni doktorumuza Gittigimiz gunden beri mamayida biraktik 12 gundur sadece emziriyorum ve kizim kiloda almaya basladi. Sizin yazilarinizin cok etkisi oldu. Yazilarinizi ve alttaki yorumlari okudukca bizde bunu basarabiliriz diye dusundum hep. Ten temasini uygun oldukca tekrarliyorum tamamen bebegimi soymasam da bazen iki emme arasinda gogsumde uyuyor. Size baska sorum olacakti saate cok takilmasam da her emzirmede iki mememi de en az 20 dakika emiyor kizim ama memede uyumayi sevdigi icin artik emme hareketi yapmayi biraktiginda ben parmagimla memeden ayiriyorum. Bazen hemen uyanip yeniden istiyor o zaman geri veriyorum ams cogunlukla uyuyor parmakla memeden ayirmam sikinti olur mu yoksa kendisinin birakmasini mi bekleyeyim. Bir de bebegimle emerken gunduzleri surekli konusuyorum ama etrafimdakilerde bebege cok merakli olduklari icin surekli kucaklarina almak istiyorlar bazen ben emzirirken bile yanima gelip bebege birseyler soyluyorlar boyle bir durumda guven sorunu acisindan sikintimiz olabilir mi

   Sil
  5. 22 gunde sen ayirma, o dussun memeden. ya da ayirdiginda uyanip hemen meme araniyorsa ihtiyaci var demek ki, geri ver. bebegin kirki cikana kadar memede yasamasi (uyur uyanik farketmez) normaldir. ama prensip olarak eger her uyandginda meme verirsen uyku zamaninda meme ihtiyaci azalmis olur, boylece memesiz uyumayi ogretme sansin olur. Ama ilk 6 hafta bebek anneye yapisik yasayabilir, hatta bu durum ilk 3 ay devam edebilir.

   Sil
 41. Merhaba sevgili tomris
  27 aralikta sezeryan ile dogum yaptim
  Oglum 3820 gr dogdu beni odaya aldiklarinda hemen emzirdim memeyi kavrayisi guzeldi hala guzel :) ilk gece bir turlu aglamasi lesilmedi ve hemdireler 30 ml falan mama verelim sutunuz az bebek ac sarilik olmasin dediler neyse biz ciktik 4. gun kontrol icin gittik tarttilar oglumu 400 gr kaybetmis kan degerlerinide sinirda bulduklari ivin mama takviyesi dedi dr
  10. gunde dogum kilosunu yakaladi ama dr yinede mama takviyedine devam dedi ben yazilarinizi okudum ve korkuyorum memeden vazgecmesinden emzirme kampi yapmak istiyorum yardimizi istiyorum
  Simdiki durumumuz su ben istedikce veriyorum memeyi emiyor guzelce ama hep uykuya daliyor memede bazen 15 dk bazen daha az emiyor her iki memeyi ayri ayri daha sonra doymamis olursa( araniyorsa ellerini emiyorsa ) o zaman genelde 60 ml mama hazirliyorum bu mamanin 30 unu emiyor yani gunde 3 kez 30 ml mama takviyesi almis oluyor bazen daha fazla da olabiliyor
  ben persembe gunu tarttirip kilosuni size yazarim cuma- c.tesi-pazar da kamp yapmayi planliyorum
  Bu surecte hic mama vermeyecek miyim
  Surekli aglar aranirsa nasil karsi koyucam oyalayacagim
  Memelerim yara degil ama hassas helede o kadar cok emdikce daha kotu olacaktir nasil devam edicem o durumda

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tam zamaninda bulmussun bu yazilari. Tek yapman gereken su: diyorsun ya iki meme de bitince hala doymamis olursa mama veriyorum, iste onu vermeyip birinci memeye doneceksin. boyle cevirip cevirip emzireceksin. bu cogu bebek icin boyle, yenidogan doneminde defalarca cevirmek gerekebiliyor bebegi. hatta sadece yenidogan degil, ilk uc hatta alti ayda bazen bebekler iki meme ile doymaz (ozellikle aksam saatlerinde), annelerin defalarca cevirmesi gerekir. ben 8 kez cevirdigimi hatirliyorum bir aksam bebegimi (ucuncu cocugum).
   Bence kampa sifir mama ile girebilirsin ama temkinli olmak istersen 3x30'dan 2x30'a dusur, yani gunde en fazla 60 cc mama ver, bir kac gun sonar sadece bir kez 30 cc ver, bir kac gun sonar da sifirla. ama bana sorarsan sen sifir mama ile kampa girebilirsin su anda. tek yapman gereken cevirip cevirip emzirmek. bir de iki emzirme arasinin 2 saati gecmemesine dikkat et. daha kisa olabilir ama uzun olmasin, gece gunduz.
   kampta ozellikle ciplak ten temasini oneririm: uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.

   Meme hassasiyeti ilk haftalarda normal, bebek iyi kavramayi sen de emzirirken dogru pozisyonu vermeyi ogreniyorsun. meme basi hassasiyeti ve yaralari %95 bebegin memeyi dogru kavramamasindan kaynaklanir. Bunun icin lutfen su yaziya bak:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-4-temel-bilgiler.html

   Sil
 42. Merhbalat,
  2 ay önce doğum yaptım.hastanede emzirme konusunda aktif bir bebeğiniz var dediler.ikinci bebeğim 2yaşında bir kızım var onu 1 yaşına kadar sorunsuz emzirdim.bu bebeğim 10 gün normal emdi içti uyudu arada göğüslerin çok şişti ama banyo ve el ile boşaltmaya sorunsuz ıkı günde hallettik geçti.ilk kızım 7haftalıkken kolik başlamış 3 ay sürmüştü.bu bebekte ne olduysa 10 günlükten başladı.bebeğin ağlama. Krizleri başladı bende eyvah bebek kolik oldu dedim Dr aradım Allah Allah çok erken ama dedi klasik gaz ilaçları veridi önceki tecrübemden bu tür ilaçların işe yaramadığını zamanı geldiğinde kendiliğinden geçtiğini düşünüyordum.çok ama çok ağlama krizleri her bebek ağlar ama bu çok fazlaydı.1 ay annemde kaldım herkes seferber oldu kimse bir araya gelip yemek giyemiyordu her şey birine devredilecek yapılıyordu.sen tut ben şunu yapıtım ben sunu yapıyım sen yemeğini ye şeklinde.eminim aynı şeyi yaşayan çok kişi vardır.okadar aglıyorduki memeyi almıyordu ben güya iki göğsümüzde emzirdiğimi sanıyordum e doydu bu yarım saat sonra ağlamaya başlıyor e gazı var çünkü ikisinizde emdi gezdir evin içinde gazını çıkar sonra dedikleri bu çocuk aç olabilir mi mama verdik çocuk cuk cuk bir emdi tıss ses kesildi emzirdim ardından mama çocuğun ağlamaları kesildi.sonra derdimi acaba kolik diye bir şey yok bu ağlayan bebekler açmi hiç denemiyorlarmı dedim.sonra dedim ki ben göğsümü sağayım bir de sağdım ki toplam da en fazla 70 cc geliyor çocuk ne yapsın çünkü memenin üzerine neredeyse 150 cc içiyor ilk kızımdan çok çok farklı.

  Sonra memeyi kesinlikle almadı çünkü birde süt akım hızım çok yavaş 1-2 dk sonra süt akmaya başlıyor onunda buna tahammülü yok hala mutlaka emzirmeyi deniyorum bazen çok nadir 3dk meiyor içimden dualar ediyorum ne okur devam et diye bırakıyor.

  Okumadığım yaşı kalmadı.denemediniz süt arttırma yöntemi kalmadı.süt çayları,malt hapları,içecekleri rezene ne varsa hala daha içiyorum aksatmadan.şimdi sağıyorum toplamda 300 falan onun içtiği ortalama 1.000 cc toplamda.elimde tek başlıklı mesela var.emzirme kampı denilen şey yazıda kolay fiili olarak çok zor inanın hazır yemeği bile yiyemiyorum yarın başlıcam diyorum yapmamıyorum.okuduklarından anladığım ilk önce pompa ile 500 cc süt gelene kadar pompa kampı yapmak bunun için ameda kiralamayı düşünüyorum karar veremedim çünkü mesela ile denedim ıkı saatte bir sağmayı 300 sen 500 e çıkaramadım şimdi bu durumda ben ne yapayım

  Ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

  Sevgiler
  Derya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oncelikle ciplak ten temasini oneririm: uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.

   Bebege meme vermeden once bir dakika kadar elinle sagip sut akiminin gelmesini saglayabilir, sonra memeyi verebilirsin.

   Sarki soyleyerek emzirme, ayakta gezerek emzirme gibi yontemler de bebegin emme suresini uzatir.

   Cogu bebek uykuluyken, uykudan yeni uyandiginda veya uyku sirasinda daha az inat olur. bu firsatlari yakalamaya calis.

   Bir de sunu denemeni oneririm: biberonu memeden once vermeyi dene. Bebegi tam doyurmayacak kadar biberon ver, acligini al, memeyi sonra ver, beslenmeyi memede tamamlasin.

   Hangi pompayi kullaniyorsun? Sorun pompanin gucu degil, pompa yapma sikligin olabilir. Pompayi evde merkezi bir yere koy,gelip gidip sag, bir kaç dakika olması farketmez. 2-3 saat beklemene gerek yok, vaktin ve fırsatın olduğu her an süt sağabilirsin. Bu sekilde beyne 'sute ihtiyac var, daha cok uret' mesaji veriliyor.

   Eger bebeginin bir saglik sorunu yoksa, premature degilse: Pompa setini her seferinde yikamana gerek yok, pompa seti ve sut oda sicakliginda biraz bekleyebilir (ben 4 saat oneriyorum). 4 saatte bir sutu alsan, pompa setini yikasan olur. sterilizasyona da gerek yok (ben haftada bir sterilize ediyordum pompanin girinti cikintilarina ulasamayabilirim diye).

   Bir diger secenek de sagma aralarinda pompa setini oldugu gibi buzdolabina kaldirmak; boylece gunde bir kez yikaman yeterli olur.

   Geceleri de iki-uc saatte bir kalkip sagman gerekir, veya emzirmen gerekir.

   Pompa konusunda su yaziya ve sonrasindakliere bak, çok püf noktası var:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-10-pompa-ile.html

   Süt sağmak konusunda şu yazı ve ardından gelen 4 yazıya bakmanı öneririm, cok sayida puf noktasi var.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-10-pompa-ile.html

   Sil
 43. Merhabalar,

  Yazılanlar pratikte kolay görünüyor ancak iki gün pompa kampını denedim pompa yapmak acayip bir zaman kaybı ve beynim sürekli meşgul pompa yapmam lazım bak saat kaç oldu hala pompa yapamadım o sırada bebeğe ve evdeki diğer cocuğa bakacak biri olması gerekiyor çünkü bebek çok ağlıyor o uyusun da ben bili yapıyım diye bir şey maalesef yok uyudu diye koyuyorsunuz 15 dk sonra ağlıyor sadece emzirmek müthiş bir şey hem temas hem zaman kazancı şimdi emzirmeye çalışmak onu oksa oyala inatlaşma üzerine etmemesi gitti yarım saat git mama hazırla ya sen ya biri verecek oldu senin bir Aralık bulup süt sağmam lazım benim yemek yemem lazım diyor insan o derece fırsat yaratmaya çalışma halleri beyin sürekli bir şey yapacaktım ben ne yapacaktım seklinde dolanıyor.benim için yani öyle

  Şuan tek pompalı mesela elektrikli kullanıyorum nette ameda lactaline için çok iyi şeyler okudum diyorum ki 1 ay kiralıyım pompa kampı için umarım biraz artar onun sonrasında emzirme kampı yaparım.sık emzirdiğim emzirme kampında ama önce bebeğin memeyi kabul etmesi lazım mesela bazen bi 15 dk uğraşıyorum yatıyorum geziniyorum çıplak dürüyorum sadece üstümde tutuyorum sonra bakıyorum hala almıyor bende ter içinde kalıyorum sonra mama sonra sağ bir mama bir anne sütü şeklinde geceleri uykuluyken çok denedim bazıları demiş uykuluyken alır diye bir de memeden süt az geldiği için yandan süt verdik ağzına memeden geldiğini sanıp sarılsın diye olmuyor işte elli denmeden birinde bazen. Denk geliyor bi 3 dk emiyor.

  Bu sefer ki bebeğimde yediğim denediğim hiç bir şeyin göğüslerimde dolgunluk yaratmadıgını farkettim o yüzden denediğim onca süt artırıcı şey bende bi etki yapmadı.öncekı kızımda bazı seylerin belirgin artış yaptığını hissediyordum.ben aynı anne aynı şekilde her çocuğunu emzirebilir sanırım.yani ilk çocukta sütün varsa ikincid e de var yoksa yok sanırdım.ne oldu nerde hata yapıyorum bilmiyorum

  YanıtlaSil
 44. Derya kesinlikle haklisin. O yuzden en kisa zamanda memeye alistirmaya bak. Pompa yapmaya çalışırken bebekle ilgilenmek çıldırtıcı bir şey, ben de yaşadım.

  O yüzden de söylediğim yöntem şu: pompa kapmı: Pompayı evin ortasında merkezi bir yere koy, gelip geçerken bir kaç dakika dahi olsa pompa yap, vaktin varsa daha uzun. İki saati beklemene gerek yok, ne zaman fırsat bulsan bir iki dakika olsa dahi pompa yap. Seti 4-8 saatte bir yıkasan olur, biraz bekleyebilir oda sıcaklığında (bebeğinin sağlık sorunu olmadığından). Ya da pompa seansları aralarında seti olduğu gibi buzdolabına kaldır, böylece yıkamakla uğraşmazsın, daha sık pompa yapabilirsin.

  Çok değil, gelip geçerken bir iki dakikadan bahsediyorum.

  Geceleri de iki saatte bir pompa yapman ya da bebeği emzirmen gerekiyor. Genellikle çoğu bebek geceleri daha hevesli emer, o yüzden ben emzirmeni öneririm. Çoğu bebek uyku arasında uyanmadan alıverir memeyi.

  "Bu sefer ki bebeğimde yediğim denediğim hiç bir şeyin göğüslerimde dolgunluk yaratmadıgını farkettim o yüzden denediğim onca süt artırıcı şey bende bi etki yapmadı.öncekı kızımda bazı seylerin belirgin artış yaptığını hissediyordum.ben aynı anne aynı şekilde her çocuğunu emzirebilir sanırım.yani ilk çocukta sütün varsa ikincid e de var yoksa yok sanırdım.ne oldu nerde hata yapıyorum bilmiyorum" demissin.

  Hata yaptigin yer su: sutu yedigin ictiginden bekliyorsun. Ama sut yiyip icmeyle cogalmaz, sut memeleri bol bol sik sik bosaltarak cogalir. Memeler ne kadar az boşalırsa o kadar az süt yapar vücut. Memeler ne kadar sık boşalırsa vücuda o kadar çok 'bebek aç süt yap' mesajı gelir. Göğüslerin dolgun olması aslında iyi bir şey değil, çünkü sen dolgunluk hissettiğinde çoktan süt yapımı yavaşlamaya başlıyoru, çünkü beyne 'süt tüketilmiyor, boşuna yapmayalım' mesajı gidiyor.

  Memeleri ne kadar çok boşaltır, ne kadar çok uyarırsan o kadar süt üretir. Başka yolu yok. Bunu da iki şekilde yapabilirsin: 1. bebeği emzirerek, 2. pompa ile. senin bebek şimdilik memeye soğuk baktığından pompa yapman gerekir. Buna pompa kampı diyoruz. Emzirme kampının aynısı, ama bebeği emzirme şekilnde değil de pompa ile memeleri gün ve gece boyunca en fazla iki saatte bir boşaltman gerekiyor.

  Sanırım bu emzirme işinden çok strese girmişsin, bebek de o yüzden senin stresini hissediyor olabilir. Sana önerim şu: gün içinde bebeği kucağında tut, mümkünse ten teması ile, ama vaktin imkanın yoksa çıplak olmanız şart değil sürekli. Bebek senin kokunu alsın, sen bebeğin. Aranızdaki bağ güçlensin. Bebek kokunu ala ala hatırlasın içgüdüleirnde emmenin yazılı olduğunu. Ama burdaki püf noktası şu: bebeği memeye zorlama, hatta meme almasını bekleme. Amaç aranızdaki ilişkiyi güçlendirmek. Kendisi aranırsa ne ala, ama aranmıyorsa zorlama.

  Senin görevin memeyi sunmak, onunki almak. Herkes görevini yapsın.

  Ameda hastane tipinden fayda görebilirsin, bir şartla: pompa kampı yaparsan. Eğer sık sık pompa yapmayacaksan pompanın güçlü çekmesi çok büyük bir fark yaratmayacaktır. Bir tek şu var, çift taraflı olduğu için sana zaman kazandıracaktır. Ama tek taraflıda da zaman kazandıran yöntemler var, linkini verdiğim pompa yazılarına bak.

  YanıtlaSil
 45. Merhabalar,
  Pompa kampı denilen şeye başladım.yani sık aralıklarla az bir süre olsada pompa yapıyorum.medela marka elektrikli tek taraflı pompa kullanıyorum.elimle destek verip hafifçe sıktığımda daha iyi süt akımı var sadece göğüsü pompaya dayandığımda hem canım yanıyor hemde daha az akım oluyor.ameda lactaline kiralıyacaktım ama siz dedinizki önemli olan pompa yapma sıklığı.o nedenle elimdeki mevcutla sağım yapıyorum.

  Ama söyle bir şey 1,5-2 saatte bir sağım yaptığımda bazen 20-30 cc bazen gece neredeyse 10 cc diyebilirim.ama 2 saat değilde 3-4 saatte bir yaparsam 40-70 cc arasında yani ortalama iki saatte bir sağılanın toplamı gibi.bu durumun sebebi nedir.tabi bunu görünce şöyle düşünüyor insan toplam saatte aynı miktarda süt geliyor o zaman 4 saatte bir pompa yapıyım.eminim yanlış bir fikirdir :)

  Yani şimdi benim yapmam gereken çok az da gelse en fazla 2 saatte bir sağım yapmam değil mi?yani bu sıklıkla yaptığımda sütüm artacak şu an ilk günüm.evdeki herkes bana kızıyor kızım artık biberona alıştı bu bebek unut senin sütün bitti tamam artık izme kendini diyorlar.ben her bebeğe memeyi teklif ettiğimde.bende bu pompa kampıyla sütü bir arttırbilsem de emzirme kampına geçsem diye ümit ediyorum.süt artınca umarım memeyi kabul etmesi kolay olur

  Ilginiz için çok teşekkür ederim.

  Sevgiler,
  Derya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Derya,
   Evet, yanlis dusunuyorsun. Su anda sutu kullanmak icin degil, sutu artirmak icin sagiyorsun. Eger bu sekilde 2 saatte bir sagmayi birakirsan, 4 saatteki 40-70 de azalacaktir zaten.

   Evet, yapman gereken çok az da gelse en fazla 2 saatte bir sağım yapmak. Çok doğru.

   Prensip olarak bebekler 9 aya kadar memeye dönebilir, ama zaman geçtikçe ihtimal azalır tabii. İlk üç ay içinde memeye dönüş çok daha kolay olur. Yani çok zamanında bir çaba seninki. Hiç de öyle bitti gitti durumu değil.

   Bebek memeyi aldığında başta huzursuzlanıyorsa once biraz elinle sağ, süt akımı gelince meme vermeyi dene.

   Çıplak ten temasını başta meme beklentisi olmadan yap. Sadece o şekilde birlikte takılın. Bırak bebeğin kendisi arasın memeyi.

   Bebek memeye ısınmadan emzirme kampına geçmen pek doğru olmaz. Önce bebeğin meme ile barışması lazım, çıplak ten teması, uykuda emzirme vb. yöntemlerle once memeyi alır ve emer hale gelmesi lazım.

   Her gün 24 saatte ne kadar süt sağdığını bir kenara yaz. sağım başına miktara değil, günlük toplam miktara bakman lazım. Bu rakamı buraya yazabilirsin her gün. günler içinde arttığını sen de göreceksin.

   Gelişmeleri bekliyorum.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  2. Sevgili Tomris merhaba,

   Tavsiye ettiğiniz pompa kampı sonucu şu
   1. Gün: 120 ml- 8 kez sağım
   2. Gün: 130 ml -7 kez sağım
   3. Gün: 150 ml -7 kez sağım
   4. Gün: 120 ml - 6 kez sağım


   Evde 2 yaşında bir cocuk ve ağlayan bir bebekle gün içinde dinlenmek diye bir şey söz konusu olmadı en azından ben beceremedim bunu.yemek ve sıvı alımı konusunda sıkıntı olduğunu sanmıyorum süt artırıcı olduğunu okuduğun hemen hepsini denemiş biriyim.en son bunuda deneyim diyerek arpa suyunu ekledim sanki süt miktarı artmadı da süt akımında hız oldu gibi sütü sağlarken bakıyorum hep cok cılız akıyor şimdi sanki daha dolgun akıyor.pompa yapmak herşeyden ayrılıp sağım yapmak için ayrılan özel bir zaman.o sırada eliniz kolunuz bağlı o anda sadece onu yapmalısınız Buda toplamda hemen hemen en az 2 -3 saatinizi alan bir durum.ayrıca sağılan sütü ve ya mamayı cocuğa vermeyide saydığımızda günün neredeyse 6 saati sadece süt için harcanıyor.bebeğin diğer bakımı hariç ciddi bir zaman.

   Bahsettiğiniz ten temasını denedim yapıyorum hala ancak kış olduğu için günde bir kez cocuk anne çıplak olarak yapıyorum diğer tüm zamanlarda sadece o kıyafetle ben ten kokumu hissedeceği şekilde vakit geçiriyorum bu süreçte hiç bir denememde memeye yeltenmedi açken denedim Tokken denedim biraz mamadan sonra denedim sonuç yok.önemli olan memeyi ağzında tutuyor kavramıyor kavrasa burdan süt az geliyor dese anlıcam ama ağzının içinde tutması çok zor nasıl olacak bilmiyorum.

   Gece tabi süt miktarı iyice düşüyor normal olarak bu sağımların gece 2 sagımında neredeyse bir kaç damla geliyor artık göğsüm acıyor bırakıyorum.sırf gece hormon salgılandığı için sağıyorum.ne kadar dikkat Etsemde maalesef 8 pompanın üzerine çıkamadım siz 1-2 dk olsa sağın dediniz ama zaten süt akım süresi okadar biraz gelince belki bişi gelir diyorum devam ediyorum Buda ikisinde toplam ortalama 20 dk sürüyor.

   Bilmiyorum bu süt miktarıyla emzirme kampına girilmez ne yapıyım bir ümit var mı?

   Sevgiler
   Derya

   Sil
  3. Derya, akim beklemeden sadece gelip gecerken pompa yapabilirsin. Akim alsan daha iyi ama almasan da olur senin sartlarinda. Akim aldigindan da 20 dakika bekleme, bes dakikada bitir. Cunku zaten gunde 120 cikiyorsa sagim basina meme basina 10 cc filan cikiyordur. bunu 20 dakika sagarak cogaltamazsin. Akimini aldin, sut azalmaya basladi, birak pompayi, yarim saat sonar tekrar ugra pompa istasyonuna. Bilmem anlatabildim mi?

   Ten temasi ile denemelere devam (mevcut stratejin iyi). Bir gun alicak. 8 aya kadar hic meme almadigi halde 8. ayinda meme alan ve mutlu mesut emen bebekler var.

   120 cc ile kampa girmen su anda mumkun degil. Pompa kampina devam. Yalniz sureyi lutfen kisa tut, bes dakikayi gecirme. boylece cocuklarina da daha fazla zaman ayirmis olursun.

   Sling kullanmayi dusunur musun, bir cesit bebek askisi. Senin durumunda ozellikle su acidan faydali olabilir, bebek kucaginda teninin kokusunu alirken vb. senin iki elin bosta olur, hem kucuk cocugunla ilgilenebilirsin, hem de biberondu vb ile ilgilenebilirsin.

   Tekli pompa kullaniyorsun sanirim. Bu durumda soyle bir taktik var: birinci memeyi sagmaya basladin, akimi aldin, sonra yavasladi sut, ikinci memeye gec. Ikinci memede akimi aldin, yavasladi diyelim ki birinci memeye gec. o bitince ikinciye gec. (pompa yazilarinda da vardi bu, mutlaka o yazilari oku) bu sekilde iki tur (dort meme) yapsan yeter, her biri 2-3 dakikadan en fazla 10 dakika surmeli. Hatta ikinci turu yapmasan da olur ilk gunlerde. Sadece bir tur yapsan da yeter, o zaman isin bes dakikada biter.

   Sil
  4. Ozetle, Derya, iyi gidiyorsun. Sıklığı artırmanın bir yolunu bulabilirsen çok daha iyi olacak. Bunun için de süreleri kısa tutmanı tavsiye ederim.

   Sil
  5. Pompayı dediğiniz gibi bir ona bir ona ortalama 3 tur yapıyorum ıkıncı turda süt baya artıyor üçüncüde de son kalanı alıyordum.şimdi ikinci turda süt daha fazla geliyorsa almaya devam edersem süre geçiyor süt almaya devam etse bile toplamda 10 dk bitireyim mi ? Yoksa süt bitene kadar sağıma devam mı ediyim.geceleri zaten az geldiği için iki turda yapsam çok az geldiği için dediğiniz gibi 10 dk sürüyor en fazla.bu durumda napıyım gelip gidip pompa yapıyım az da gelse süt gelmeye devamda etse 10 dk geçirmiyim kapatıyım.

   Bu durumda 5 gündür artmadı ya hani nolucak gelip gidip pompa yapınca az da gelse sonraları mesela 10 dk şimdi 20 ml gelirken süt arttıkça 40 ml mi gelmeye başlıcak bu mudur beklemem gereken

   Bebek giyinik benim tenimin kokusuyla kucağımda vakit geçirmesi uygun değil mi kış olduğu için her ikimizde ten tene olamıyoruz.şimdilik memeyi ağzında tutuyor yaklaştırıncada ağlıyor zorlama orda takılsın dediğiniz için öyle yapıyorum ama henüz yeltenmedi olmadı.emzirme kampına geçene kadar memeyi almayı kabul eder hale gelmesi gerekiyor değil mi ?

   Başarılı olursam çok mutlu olucam gerçekten :)

   Sil
  6. Derya, sureye sen karar ver. zamanin varsa 10 dakikadan uzun surebilir, ucuncu turu gidebilirsin, ama zamanin yoksa iki turda birakabilirsin. ideali sut bitene kadar sagmaktir, ama vaktin yoksa su asamada cok onemli degil. onemli olan her saat, ya da en gec ama.en gec iki saate bir 10-20 dakika sut sagmaktir.
   5 gundur artmadi diyorsun ama gunde kac kez sagdin? sut artirma doneminde gunde en az12 kez sagmayi hedeflemelisin.
   gun icinde bebegi giyinik kucakta tutmak da faydali. ama gunde bir kez, firsat buldugunda bebekle 10-15 dakika ciplak ten temasi yapmani oneririm. sicaklik uygun degilse battaniye yorgan altinda da yapabilirsiniz.
   evet, kamptan once memeyle baya barismis olmasi lazim.

   Sil
 46. Merhaba Sevgili Tomris

  Yaklaşık 3,5 aylık bir oğlum var (4kasımda dünyaya geldi). Daha 4.gününde gaz sancıları başladı maalesef. Sezaryanla doğum yaptım ve sütüm gelsin diye sık sık emzirmeye özen gösterdim ancak her seferinde bebeğim emerken sancılandığı için emmeyi bırakıyordu :( ilk 15 gün kilosunda azalma olduğu için doktorum mama vermek zorunda olduğumu söyledi. İnat ettim vermedim emzirmeye çalıştım o günlerde 48 saat uyumadığım oldu. Sürekli ağlıyordu oğlum hiç uyumaz emmez ağlar ağlar... Ama sonuçta sütüm az bebeği aç bırakıyorum diye annem ve eşimin baskısıyla mamaya başladık :( önce emzirdim sonra biberonla mama verdim. bu arada kolik sancılarıyla mücadelemiz devam etti bir gaz damlasından diğerine geçişler, masajlar, sıcak kompresler vs.. Ben hamileliğimde hep bebeğimi emzirirken hayal etmiştim kendimi.. O kadar çok istedim ki emzirmeyi.. Bebeğim yaklaşık 1,5 ay önce emmeyi bıraktı. hem beni hem biberonu :( o zamandan beri uykuluyken emzirmeye çalışıyorum beni farkettiği an kıyamet kopuyor çığlık çığlığa ağlıyor.. sütümü sağıp silikon kaşıkla vermeye çalışıyorum ama onu da son günlerde püskürtmeye başladı. bebeğim 3kilo doğmuştu şu an 6kilo. Gaz sancılarımız azalmaya başladı çok şükür ama onu doyurabilmek için çırpınıyorum resmen. bir arkadaşımın tavsiyesiyle emzirme notlarınızı okudum ancak kendime çare bulamadım. nolur bir fikir verin ve bebeğimi memeye döndürebileyim :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatice, oncelikle bebegi memeye tekrar isindirmalisin.

   Bunun icin en onemlisi, ciplak ten temasini oneririm: uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine. Ciplak ten temasi sirasinda rahat bir ortam olmasina dikkat et, etrafta karisan gorusen olmasin. gerekirse yorganin altina girin, takilin birlikte. amac bebeginle rahat huzurlu bir zaman gecirmen, bunu da onun emme icgudulerini tetikleyecek sekilde yapman.

   Gun icinde bebegi bol bol kucaginda tasimani oneririm. sling kullanabilirsin bunun icin. bebegi kucaginda tutman, kokusunu alman sana da ona da psikolojik olarak iyi gelecektir.

   Bebege meme vermeden once bir dakika kadar elinle sagip sut akiminin gelmesini saglayabilir, sonra memeyi verebilirsin.

   Sarki soyleyerek emzirme, ayakta gezerek emzirme gibi yontemler de bebegin emme suresini uzatir.

   Cogu bebek uykuluyken, uykudan yeni uyandiginda veya uyku sirasinda daha az inat olur. bu firsatlari yakalamaya calis.

   Bir de sunu denemeni oneririm: biberonu memeden once vermeyi dene. Bebegi tam doyurmayacak kadar biberon ver, acligini al, memeyi sonra ver, beslenmeyi memede tamamlasin. Ozellikle acliktan sinirden meme alamayan bebeklerde bu yontem cok ise yarar, onden sinirini alacak kadar biberon verince (30-60 cc mesela) sonra memeyi daha kolay alabilir.

   Psikiyatristin taisini bilmiyorum ama senin durumunda tek basina ilaclardan ziyade mutlaka psikoterapi oneririm. Psikoterapi ile tek basina oldukca iyi bir ilerleme saglayabilirsin, ama doktorun antidepresan sart diyorsa psikoterapiye ek olarak kullanman soz konusu olabilir. tek basina ilaclar sadece o donem icin sorunu ortadan kaldirir, orta ve uzun vadede o sorun her neyse snei tekrar bulacaktir.

   Doktoruna emzirdigini, emzirme ile uyumlu antidepresan kullanmak istedigni soyle, bazi antidepresanlar sute cok cok az geciyor, bunlari biliyordur doktorun.

   Selamlar,
   Tomris

   Sil
 47. Bu arada bebeğim 42 günlükken uykusuzluk ve yorgunluktan baygınlık geçirdim. o günden sonra tansiyonum çok düşük, titreme üşüme terleme vs.. uykuya geçiş yapamıyorum saatlerce dursam yatakta uyuyamıyorum :( dahiliye, nöroloji, kulak burun boğaz, kardiyoloji bölümlerinde muayene oldum beyin mr vs çekildi çok şükür birşey çıkmadı ama akşamları fenalaşıyorum şiddetli baş dönmesi yaşıyorum. en son bu hafta psikiyatriye gittim ve antidepresan kullanmak zorunda olduğumu söyledi doktor. ilk fenalaştığım günlerde bebeğimi sık sık emziremedim sonrasında da geceleri sürekli uyanıp bakamıyorum annem mama vermeye çalışıyor. böyle de sıkıntılı bir durumumuz var maalesef :(

  YanıtlaSil
 48. Merhaba Tomris Hanım,
  Ben de birçok kişi gibi neredeyse pes ettiğim ve vicdanımın sızım sızım sızladığı çaresiz kalmış bir zamanda buldum yazılarınızı. Şu an gerçekten çok umutlandım, birkaç yazınızı okuduktan sonra eşime gittim desteğini istedim, karar verdik, yarın başlıyoruz süt kampına inş. Size birkaç sorum olacaktı, cevap verirseniz çok memnun olurum. Bebeğim tam 3,5 aylık. 2 haftadır doktorumuzun isteğiyle mamaya başladık, az kilo almıştı, dediğiniz gibi yavaş yavaş mama kazanmaya başladı, bir kaç gündür sadece geceleri emiyor, sütüm iyice azaldı, yazdıklarınız gerçekten te çok doğru, 1- yarın süt kampına başlayacağız, mama yı direk keselim mi? Yoksa yavaş yavaş mı kesmek gerekiyor? 2- kamptayken 2 saat arayla bebeği emzirip, emmediğinde pompa mı yapayım?

  Teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
 49. Gulcan,

  Kac cc mama veriyorsun gunde? iki haftada sadece gece emer duruma gelmeniz uzucu. Sadece gece emdigine gore cogunluk mama ile besleniyor demektir. su anda sifir mama ile kampa baslamak cok mantikli degil. Sunu onerecegim:

  Bir kac gun yogun pompa ile sutu bollastir (gunde 12 veya daha fazla kez pompa). Buna pompa kampi diyoruz. suraya bakabilirsin: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html

  Şu yorumda yazıyor pompa kampı. Tomris C 18 Haziran 2013 11:09

  Bu arada bebegi memeye isindirman lazim. Oncelikle ciplak ten temasini oneririm: uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.

  Bebege meme vermeden once bir dakika kadar elinle sagip sut akiminin gelmesini saglayabilir, sonra memeyi verebilirsin.

  Sarki soyleyerek emzirme, ayakta gezerek emzirme gibi yontemler de bebegin emme suresini uzatir.

  Cogu bebek uykuluyken, uykudan yeni uyandiginda veya uyku sirasinda daha az inat olur. bu firsatlari yakalamaya calis.

  Bir de sunu denemeni oneririm: biberonu memeden once vermeyi dene. Bebegi tam doyurmayacak kadar biberon ver, acligini al, memeyi sonra ver, beslenmeyi memede tamamlasin. Ozellikle acliktan sinirden meme alamayan bebeklerde bu yontem cok ise yarar, onden sinirini alacak kadar biberon verince (30-60 cc mesela) sonra memeyi daha kolay alabilir.

  Sut bollasmaya baslayinca (tamamen bollasmasini bekleme) bir kac gunde bir tum gunden 30-60 cc mama keserek mamayi kademeli azaltip memeye gecmeye calis. Bu sirada yukarda bahsettigim yontemleri kullanmaya devam et (ten temasi, uykuluyken emzirme, vb).

  Sorun olursa burda sor.

  Sevgiler,
  Tomris

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kusura bakmayın ben aceleyle okumuştum, bebek ağlıyordu, zaten yazmışsınız sorularımın cevabını. Bugün pompa kampına başladım, bakalım, sütüm çoğalınca da emzirme kampına geçerim inş.

   Sil
  2. Tomris Hanım merhaba,
   Ben dün sabah pompa kampına başladım ve inanamadım ama gerçekten sütüm artmaya başladı bile, dün akşamdan beri mama yerine kendi sütümü veriyorum biberonla, ilk sağmaya başladığımda 10-15 ml çıkıyordu, şimdi değişiyor ama 40 - 50 - 30 ml falan çıkıyor bir seferde, arada bir emziriyorum da ama pek emmek istemiyor, yani 2 kez falan ancak emiyor, ama gelmeyince hemen kızıp bırakıyor. başını çeviriyor.
   bir günde toplam kaç ml süt içmesi gerekiyor. emzirme kampına ne zaman geçmeliyim.

   Sil
  3. Toplamda 30 saattir pompayla 2 saat arayla sağıyorum, 40-50 ml süt çıkıyor her sağdığımda. Sizce biberonu tamamen kaldırıp memeye alıştırabilir miyim yarın? Yani emzirme kampı yapabilir miyim? Memeyi reddederse biberonla sağdığım sütten vermeli miyim?

   Sil
  4. Tomris Hanım, yardımınıza ihtiyacım var, ne yapmam gerektiğine karar veremiyorum,
   Gündüz meme emmeyi kesinlikle reddediyor, gece 2 saatte bir emziriyorum ama çok vakumlu emmiyor yine de. Pompayla 2 saatte bir sağmaya devam ediyorum. Sağdığım sütü biberonla vermeli miyim? O zaman memeye tekrar nasıl alışacak? Sağmayı bıraktığımda süt azalıyor. Ne yapmalıyım sizce? Cevap yazarsanız çok sevinirim.

   Sil
  5. Gulcan, oncelikle gunduzleri meme alir hale gelmesi lazim kampa girmesi icin. gece iki saatte bir vermeye devam, bu sekilde giderek alisacak. Gunduz de bir sekilde meme alir hale gelmesi lazim. Bunun icin ciplak ten temasi, uykudan uyanir uyanmaz emzirme gibi yontemleri deneyebilirsin. gun icinde degisik zamanlaarda dene, neyin esref saati oldugunu deneyerek bulacaksin.

   Ciplak ten temasi yapiyor musunuz? bu sirada bebegi zorlama memeye, biraz kucak opucuk, muhabbet zamani olsun bu. amac tenine alismasi. yenidogan icguduleri harekete gecti mi bebisin kendiliginden meme aranmaya baslar. Bir de sunu dene, memeyi vermeden once biraz sut sagip meme basinda sut varken memeyi ver, hem onden uyarildigi icin sut kimi cabuk gelir, hem de meme basindaki sutun tadini alinca bebek daha istekli olabilir.

   Biberon verme yontemi onemli, mutlaka su linkteki yontemle ver:
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Sayfanin sonuna dogru sut verme metodlari diye bir bolum var, oraya bak. Burda puf noktasi bebegi hafif dik, biberonu yere parallel tutmak. Boylece bebegin agzina lik lik akmiyor biberon. Ayrica arada kucuk molalar veriyorsun, biberonu asagiya ceviriyorsun, ama agzinda duruyor hala. Bebek tekrar hamle yapinca kalidiyorsun. Boylece arda durup doyup doymadigini anlama firsati veriyorsun. Bu yontemde biberonu memeye enzetiyoruz, yani akis hizi daha yavas, arada yavalsamalar var, ve bebegin emmek icin efor sarfetmesi lazim. Boylece memey egecis daha kolay oluyor.

   Ciplak ten temasi yapiyor musun?

   30 saat boyunca pompa kampi cok guzel, iki gune tamamlayip geceleri 3 saate bire dusurebilirsin (yoksa yorgun dusebilirsin), ama gunduz iki saatte bir sagmaya devam etmeni oneririm. Sagdigin sutu de biberon ile ver, meme almaya basladiginda farkli tabii.

   Biraz daha isinsin memeye, oyle kamp girisiminde bulunabilirsiniz bence. ama gunduz hic meme almayan bir bebekle (nazlanarak da olsa almiyorsa), kamp zor; inada binebilir.

   Gelismeleri bekliyorum,
   Sevgiler
   Tomris

   Sil
  6. Sunu deneyebilirsin istersen: once biberon ver, ama az, 30-50 cc filan. sonar meme teklif et. Ama hemen de pes etme, biraz israrci ol. Sarki turku, dolanma vb. yontemler de deneyebilirsin bu sirada. Yani biraz emzirme kampina gecis gibi dusun bunu. Bir dene bakalim, nasil tepki veriyor.

   Sil
  7. şu an tam 60 saat oldu pompa kampı, sütüm gün içinde farklı oluyor ama arttı diyebilirim, gece 2 saatte bir az da olsa emiyor, gündüz de dediğiniz gibi uykulu zamanlarda veriyorum bazen alıyor, önce pompayla süt akımını başlatıp emzikle kandırarak veriyorum memeyi, epey uğraştırıyor ama alıyor az da olsa. gündüz 1 saat arayla sağıyorum, gece 2 saatte bir, epey yorucu oluyor evet, 2 gündür eşim ve büyük kızımın desteğiyle yaptım, şimdi devam ediyorum, bu arada netten dijital tartı ve şu biberonun içine sokulan ince beslenme tüpünden sipariş ettim, belki onunla memeye daha kolay alışır. çıplak ten teması yapıyoruz ama hiç memeye yönelmedi, çok kızıyor verince. biberon tekniğini deniyorum. şimdilik bu kadar yazayım, bebek ağlıyor. çok sağolun.

   Sil
  8. Tomris Hanım, sağmaya devam ediyorum ama sanırım biraz durakladı süt miktarı, çok mu acele ediyorum süt artsın diye acaba? ilk gün artmıştı ama artık hep aynı sanki. Bi de uykulu hali hariç meme almıyor, biberon verip de denedim, çok sinirleniyor, sadece uykudan yeni uyandığında bi de gece alıyor hala. Ten temasına devam ediyorum biraz da yoruldum ama başaracağız diye düşünüyorum. Biberondan memeye geçen bebekler var değil mi?

   Sil
  9. Merhaba, blogta birçok yazı okudum da, genelde sonucu çok az kişi yazmış, hep yarım kalmış, yani bebek alıştı mı alışmadı mı? noldu merak ettim. Ben sonucu yazarım inş. Gelişmeler şöyle; bugün toplamda 3 kez biberon verdim, 1 kez mama verdim. Gündüz uyku sonrası hep emzirdim, gece de öyle emzirdim, ayıkken hala almıyor ama biraz daha iyi gibi, ben de ısrar etmiyorum çok. Beslenme sondası geldi bugün, 6 numara, biraz kalın geldi, süt çok geliyor, hem beceremedim, ağzına değiyor öğürmek istiyor. Sağmaya devam ediyorum.

   Sil
  10. Merhaba Gulcan,
   Evet, uygulayanlar sonuclarını da yazsalar bana ben de mutlu olurdum. baska sayfalarda var sonuclarını yazdıkları :)

   Bebek Yapım Bakım Onarım kapalı Facebook grubu var, oraya gelip yazarsan emzirme kampı yapmış çok sayıda anne hemen yardım edip tecrübelerini ve sonuçlarını paylaşıyorlar. İyi moral oluyor, hem de insan kendini yalnız hissetmiyor, başkalarının da aynı yollardan geçtiğini görüyor.

   Haberler guzel. Eskisine gore daha sık ve daha fazla emdigini anliyorum, Bu da sagdigin miktarın neden artmadığını açıklıyor: bebek daha sık ve çok emdiği için sağmaya daha az süt kalıyor. Yani çok muhtemelen toplamda süt üretiminde artış var ama çoğunu emmeye başladığı için . bunu şurdan da anlayabilirsin, artık günde sadece bir kez mama verme ihtiyacı duyuyorsun (yazdıklarından anladığım kadarıyla), bir de eskisini düşün. Bu sana sütünün ne kadar arttığı konusunda bir fikir verir. Gece 2 saatte bir yorucu olabilir, istersen bunu artık üç saatte bire düşürebilirsin. Buraya kadar süt üretimi kısmıydı.

   Memeye dönüş kısmı da oldukça başarılı gördüğüm kadarıyla, bugün sadece 3-4 kez biberon vermişsin, gerisi hep emzirme anladığım kadarıyla. )Yalnılıyorsam düzet tabii.) Harika bir sonuç. Artık gündüzleri de uykudan uyanınca meme alır hale gelmiş, bu da çok çok iyi. Bir sure sonra daha ayıkken de meme almaya başlar bu ufaklık :) Bence biraz daha yumuşak yöntemlerle git, ama ilerlemenin yavaşladığını ya da yerinizde saymaya başladığınızı hissettiğinde zor yönteme, yani biberonu tamamen kesmeye geçebilirsin. Bunun için içgüdülerinin sesini dinle, bebeğinin nasıl tepki verebileceğini en iyi sen öngürürsün.

   Beslenme tüpünde 6 Numara ile gerçekten çok süt gelir, yazmıştım yukarlarda bir yerde sanırım. (beş Numara terich edildiğini de yazşmış olmalıyım) Tüpü bükmen gerekir ki yavaslasın akım, bunu elinle bükerek ayarlayabilirsin.

   Yalnız şu var, şu anda memede mama yöntemi için oldukça geç bir dönem, çünkü artık etrafının her şeyin farkında üç aydan sonra. Yine de elinde varsa dene tabii, ama beklentini çok yüksek tutma.

   Hassas tartı eve normalde önermiyoruz, çünkü anneler bir sure sonra tartı müptelası olabiliyor, her beslenme öncesi sonrasında tartmaya başlayabiliyorlar. Bu oldukça riskli. Haftada bir, olmadı 2-3 günde bir tartacak şekilde yukarılara bir yere kaldırmanı öneririm.

   Biberondan memeye geçen bebekler olmaz olur mu, elbette var, hem de çok. 8 ay anne memesini emmeyip 8. ayda emmeye başlayan bebekler var. O yüzden şansın oldukça yüksek. Ayrıca ilerlemenizi gördüğümde şansının çok çok yüksek olduğunu da söyleyebilirim. Ha gayret, biraz daha dayanın diyorum.

   Eşine ve kızına da selamlar, hepinize sevgiler
   Tomris


   Sil
  11. Aslında yarın ya da birkaç gün sonra yazacaktım ama sabredemedim, bugün hiç ama hiç biberon kullanmadık! Çok mutluyum! Kızım Lale de çok mutlu ve huzurlu, uykuları bile değişti, her şey için çok çok teşekkürler, hatta buralarda olsanız ziyaretinize gelip sizinle tanışmak isterdim, Allah size, çocuklarınıza ve ailenize sağlıklı, mutlu, hayırlı, huzur dolu ömürler versin.
   Anneliğin çok fazla deneyimi yokmuş onu öğrendim, yani her çocuk farklı, daha doğrusu biz de her anne olduğumuzda değişiyoruz, şartlar, sorunlar da değişiyor sanırım. İlk kızım İpek (şu an 5,5 yaşında) doğduğunda cahil cesareti mi nedir, kaç saat arayla emzirdiğimi bile hatırlamıyorum, gaz sancısı, uyku problemi, ek gıda yemek problemi hiç bir sorun yaşamamıştım. 20 ay emzirdim. Lale de erken doğmada(36 haftalık) ablasına benzese de birçok açıdan farklılıklar oluyordu. 2,400 doğmuştu ilk ay yeterli ememediği için süt sağmakla geçti, ikinci ay her şey güzel gidiyordu, 3. ay ne olduysa, biraz stres ve yorgunlukla sanırım sütüm azalmıştı ve ben fark etmemiştim. Çocuk bir aydır açlıktan ağlıyormuş, gaz sancısı sanmışım, vicdanım sızlamıştı, eve gelince eşime "1 hafta sütü arttırmaya çalışalım, olmazsa mama veririz" demiştim ama ilk ağladığında dayanamayıp mamaya başlamıştım. Sonra da tabi emmedikçe sütüm azaldı, emmeyi bırakma noktasına geldik 1-2 haftada. Belki ilk ay kullandığımız biberonu hatırlaması da bu kadar erken bırakmasına sebep oldu bilmiyorum. Tam ne yapsam diye düşünürken ve bir yol gösterici ararken bu blogtaki yazılar çıktı karşıma. Tam aradığım şeydi doğrusu, üstelik bunları yazan bir doktor ve benim yaşadıklarım birçok kişi vardı. İçim rahatlamıştı, bu işi çözeceğiz inş demiştim. İlk günler bazen umutsuzlandığım olmuştu ama çok şükür her şey iyiye doğru gidiyordu.
   Ve bugün her şey çok güzeldi, ikimiz de çok keyifliydik. Her şey için tekrar teşekkürler...
   Tabi sorularım hala devam ediyor, tartıyı haftalık yada dediğiniz gibi 3 gün arayla kullanmayı düşünüyorum, araba yok, dışarı çıkıp tarttırmak pek mümkün olmuyor, hava da çok soğuk bu ara.
   Şimdi bundan sonrası için yapmam gerekenleri soracaktım. Şu an yaklaşık 5-6 litre su ve süt yapıcı çaylardan içiyorum, beslenmeme dikkat ediyorum, ev işini minimuma indirdim diyebilirim,
   soru1: gece yada gündüz her emmeden sonra sağmaya devam edeyim mi? emmese bile 2 saat arayla sağmalı mıyım?
   soru 2: Dr söylediği ve nette yazdıklarına göre günde 750-1000 ml süt içmesi gerekiyormuş Lale nin ama hesaplıyorum bu mümkün değil, yani kızım o kadar sütü biberonla versem bile içemez, kilo artışı normalse sorun olmaz herhalde?
   soru 3:Başka yapmam gereken bir şey var mı?
   Sevgiler selamlar...

   Sil
  12. Cok sevindim Gulcan, geri bildirim verdigin icin de sagol.
   Cevap 1:
   Artik sagmayi birakabilirsin, cunku biberon vermiyorsun artik; simdi bol bol sik sik emzirmeye odaklan, gece gunduz. Baktin iki emzirme arasi uzuyor bir sebepten dolayi (3-4 satin uzerine cikiyor), o zaman pompa yapabilirsin su bir kac gun hafta, ama sonar onu da birakabilirsin. Gecis donemini tamamlamis olacaksiniz.

   Cevap 2: o rakamlar mama icin, anne sutu icin degil. Mama miktari ay ilerledikce artmalidir, ama anne sutu icin bu boyle degildir. Anne sutu miktari 6 hafta ve 6 ay arasinda cok buyuk degisiklige ugramaz, bebegin barsaklari gelistikce vucudu ayni miktarda sutten daha fazla kalori ve besin elde etmeye baslar. Illa da rakam istiyorum dersen cok kabaca su anda 400-700 arasinda bir anne sutu ihtiyaci var. Ama memelerinden ne kadar aldigini bilemezsin, cunku pompanin verdigi rakam ne kadar sagabildigini gosterir, bebegin aldigi rakami degil.
   Evet, kilo artisi burda bizim icin gosterge, sut miktari hesaplari filan degil.
   Yalniz 3-4 ay civarinda bebegin kilo alim hizi yavaslayacak, bunu da goz onunde bulundur. ilk 3-4 ay haftada 150-250 gram alirken bu rakam 4-6 ayda 100-150 gramdir.
   Cevap 3: bebeginin tadini cikart :)
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  13. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

   Sil
  14. Gulcan nasilsiniz? bebek emmiyor diye bir sey geldi ama burda goremiyorum. emzirmek icin uc saati bekleme, uyudugunda meme vermeye calis.

   Sil
  15. Evet yazmıştım sonra sildim sizi meşgul etmemek için, birkaç gün önce göğüslerim yine dolmuyor gibi geldi, Lale de 3 saat araya zorla emiyordu, hatta sadece tek göğsümü emiyordu, ikinciye geçince bırakıyordu, 2-3 gün kilo artışı da olmadı, bir de çok hastaydım ateşim vardı, başım dönüyordu, boğazım iltihaplanmıştı, eşimle "çocuk hep aç kalıyor, sağıp ta verelim artık, ne yapalım?" dedik, 1 gün takviye sağarak verdim, ama çok geç olmadan bundan vazgeçtim. Bugün aylık kontrol vardı, 1 kilo almış bu ay, eve gelince de hep emzirdim, biberondan tamamen vazgeçtim, benim de onun da kafası karışıyor hep, biraz paranoyak gibi oldum sanırım "çocuk aç mı?" "beslenemiyor mu?" "gelişmesi yavaş mı?" artık böyle şeyler düşünmeyeceğim. Ara ara naz yapıyor emmemek için, biberonu mu arıyor bilmiyorum. Size onu sormuştum 1 hafta hiç biberon kullanmadık ama onu istiyor olabilir mi diye?
   İlginiz için teşekkürler.

   Sil
  16. 1 kilo değil 750 gr almış, yanlış hesaplamışım yorgun kafayla, düzeltiyorum.

   Sil
  17. Tomris Hanım, bu çocuk emmiyor :( tam her şey yoluna girdi diyorum, emmek istemiyor. Böyle birkaç gün iyiyken tekrar biberon isteyen bebek oldu mu hiç? Çok yoruldum artık. Pes etmek üzereyim. Ne yapmalıyım sizce?

   Sil
  18. Gülcan, bir ayda 750 gram 4 aylık bir bebek için çok guzzle, yüksek bir rakam. bu ay döneminde 400-600 gram almasını bekleriz zaten, maşallah senin bebiş baya güzel kilo almış.

   Bebekler çocuklarla hayat genellikle iki adım ileri, bir adım geri şeklindedir. O yüzden arada geriye dönüşler olabilir.

   3-4 ay civarında bebekler memede huysuzlanmaya başlar, bi haller olur. Hiç biberon almamış bebeklerde dahi olur bu, normaldir. Bebek etrafının, dış dünyanın fakrına varır çünkü. Sorununuz çok büyük ihtimalle biberona dönüş isteği değil, normal 4 ay durumları. Yapman gereken ise uykularına dikkat etmek.

   Bu açıdan şu yazıya bak:
   "Dört ay civarında bebekler çevreleri ile daha çok ilgilenmeye başlar, gündüz emzirmek gittikçe zorlaşır, bir türlü oturup emmez hale gelirler. Benzer bir dönem 10-11 ay civarında yaşanır, bu sefer de hareketlendikleri için, oraya buraya koştukları için memeye ilgileri azalır. Etrafta dokunup kurcalayabileceği onca ilginç şey varken kim oturup meme emmeyle uğraşacak! Gerek bu dönemlerde, gerekse genel olarak bebeği emzirmek için en iyisi uykusundan uyandığı zamanlardır. Bebek uyandıktan sonra dinlenmiş ve dinçtir, mahmurken inadı filan da unutmuştur, o nedenle sakin bir şekilde güzelce emzirebilirsiniz. Bebek uyandıktan sonra daha perdeleri açmadan, odasından çıkartmadan salona filan gitmeden emzirmenizi öneririm. Bir kere ışık, görüntüler, oyuncaklar, ev ahalisi, konuşmalar, açık televizyonun sesi vb. uyaranlarla karşılaşmaya başladı mı emzirmek gittikçe zorlaşır, özellikle 4 ay sonrasında... "

   ...

   Özellikle 3 aydan sonraki dönemde bebeğin gündüz uykuları beslenmesi için büyük önem taşır. İlk 3 ay, aç bebek uyuyamaz. 6 aydan sonra ise uykusunu almamış bebek beslenip karnını doyuramaz. 3-6 ay ise geçiş dönemidir, ikisi de olabilir.

   Gündüz uykunu almamış bebek aşırı yorgun olur, huysuz olur, iyi ememez. Bazı anneler sorunu “dört aylık bebeğim meme emmek istemiyor, memede huzursuz” diye aktarır. Oysa ki altta yatan sorun sıklıkla bebeğin aşırı yorgun olmasıdır. O yüzden ilk uyku belirtilerini gördüğünüzde (esneme, göz ovuşturma, kulağıyla oynama, huzursuzluk, ağlama, oyuna ya da etrafına konsantre olamama, o oyuncaktan öbürüne geçme) bebeğinizi yatırın, aşırı yorulmasını beklemeyin. Uyandığında da misler gibi memesini verin, sıcak poğaça gibi kucağınıza kıvrılıp emmesini izleyin. Aşırı yorgun bebek ne güzel uykuya dalabilir, ne emebilir, ne de yeni beceriler öğrenip gelişebilir. "

   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/10/tomrisin-emzirme-notlar-18-gece.html


   Sil
 50. Tomris Hanım bu kadar hızlı cevap verip ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Evet sütümün azaldığının farkındayım ama arttıramadım bi de mamaya geçince tabi haliyle iyice azaldı :( Bebeğim ilk iki ay çok iyi kilo almıştı, 3.ayda 350 gr aldığı için mamaya başladık, başlarda daha az mama veriyordum, son 3-4 gündür gündüz 3 x 60 veriyorum. Sütüm olduğunda gündüz de emiyor bazen, aslında memeden kopmadı tam ama sütüm az olduğu için emmek istemiyor...
  Peki sizce yarın pompa kampına başlarsam, sonraki gün emzirme kampına geçebilir miyim? Pompa kampında 2 saatte bir sağıp sütü biberonla bebeğe mi vereyim? Mamayı ne zaman azaltayım ya da keseyim?

  YanıtlaSil
 51. merabalar tomris hanım.2 gün önce gördüm yazılarınızı.Çok çaresizken ve yanlışlar içindeyken...4 aylık bi prensesim var ilk günler aç kalmasın diye anne sütüyle beraber.Biberon ile mama verdik doktor tavsiyesiyle.Daha sonra emerken zorluk çekmeye başladı biz de açtır diye ara ara mama verdik.Arkadaşım dedi ki,sen sütün yok saıyorsun göğsün sert olmasa da sütün vardır dedi.Ben de sonraki 1 ay hiç mama vermeden emzirdim ve çok da güzel emdi.Mamayı çok rahat bıraktı.taki 3 aylık kontrollere gidene kadar...Doktorumuz sadece 500 gr aldığını ve sütüm azsa günde en az bir kez göğsümü dinlendirmek amacıyla mama verebileceğimi söyledi.Çok üzüldüm,ağladım...Yavrumu hep emziriyodum artık doymaz diye,akşamları açtır diye mama vermeye de başladım.10 gün önce emerken göğsümü emip bırakmaya başladı,biraz emip sonra etrafa bakmaya başladı,sonra da daha fazla uzatmadan ağlayıp sinirlenip göğsümü bırakmaya.En iyisi kalanı sağıp sonra veririm diyordum en fazla 20 cc çıkarabiliyordum, ama bunu da biberonla veriyordum.Ne büyük hata...Şimdi gündüzleri emmek istemiyor.Sütümün az olduğunu düşünmeye başladım.Sonra yazılarınızı gördüm ve biberondan kaynaklandığını öğrendim.Eşimle bu kampı yapalım dedim cumartesi pazar.Geceleri kızım hiç uyanmaz.2 gece 2 saatte bir uyanarak emzirdim.Uykuluyken güzel emiyor; ama gündüzleri çok zor...ayakta gezerek emzirmeye çalışıyorum,sağ göğsümü de yatarken emiyor.sütüm az ondan diye düşündük.Dün bütün gün ağladı..kamp falan hayal oldu, akşam mama yaptım son çare ve kaşıkla 40 cc verdim.Sonra uyudu ve sabaha kadar uyku arasında emzirdim.
  O emmek istemedikçe ben sütüm yok diye düşünüyorum...Kızım inatla emmiyor eller ağızda..çok üzülüyorum...Son çare olarak burayı gördüm.Tavsiyelerinize ve ümide ihtiyacım var...

  YanıtlaSil
 52. Merhabalar...
  Yukarıda derdimi anlatmıştım.Okuduğum yazılardan pompa kampı yapmaya karar verdim.Emzirme kampı yapamam, yalnızım.Eşimle haftasonu yapabiliriz sadece.Bu arada İnatla emzirdiğim için sanırım kızım pes etti.Çok zorladığı zamanlar da günde 1 kez mama veriyordum (3 gündür kaşıkla vermeye çalışıyorum).Pompa yaparak da mama yerine az da olsa sütümden vereyim dedim.Şimdi sütümü artırmalıyım..Bugün 4. ay dr kontrolumüz vardı.Doktorum sütün az diye emmiyodur, sütünün artacağını sanmam artık dedi:( Ama artırıcağım inşallah.Pompayla kızımı emzirdikten sonra sağacağım.
  Sorum şu
  1.Geceleri kızımı emzirdikten sonra 2 saatte bir pompa yapacağım.Doktorumuz gece kızımız 5- 6 saat uyusun uyandırmayın,uyku da gelişmesi için ihtiyaç dedi.
  2.Kaşıkla vermemin bi zararı var mı?Yine beni unutur mu?
  3.Kakası bazen yeşil kızımın doktorumuz sütümün yağlı kısmı azaldığı için oyle olduğunu dedi.Yağlı kısmı nasıl artar?
  İnşallah ben de mutlu sonucumu yazarım buraya...Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Pinar,

   Bebegin 3 aylikken 500 gram almasi cok da kotu degil, alt sinirdan almis kiloyu, uc gunluk kamp ile o donemde sorunu cozebilirdin, mamaya baslamaniz kotu olmus; zamanla azalmis sutun.

   Doktorunun sutun artmaz demesine cok uzuldum. Ne yazik ki dogru degil bu soyledigi. Bir cok annenin sutu emzirme kampi pompa kampi ile artiyor cunku. Sorun annenin kararli bir sekilde emzirmesinde, sagmasinda. Eger durup beklerse anne, elbette artmaz. Ama ugrasirsa emek harcarsa artar.

   Oncelikle durumu anlamam gerekiyor:
   - Dogumdan itibaren tarihleri ile tartilarini yazar misin?
   - Bebek su anda kac cc mama aliyor gunde?

   Pompa kampi olabilir. Ama bebek meme aliyorsa hic ugrasma, ver memeyi derim. Sadece gece uyudugunda pompa yapabilirsin. Emzirme kampindaki gece emzirmeleri gecici bir durumdur aslinda, ama istiyorsan bebegi uyandirma, pompa yap. Bebege gun icinde bol bol meme teklif et, hic durmadan. Nerde gorursen bebegi meme ver. Yarim saat bir saat once meme vermis olman farketmez, surekli meme teklif et bebege. Alirsa alir, almazsa sorun degil, gelecek sefer alir.

   Eger sagdigin sutleri vermek istersen kasik kullanabilirsin elbette. Ama bu son secenek olsun. Ilk secenek meme.

   Eger bebek cok ac ve huysuzsa meme almak istemeyebilir. Boyle durumlarda biberon ile biraz karnini doyurup (cok degil, sinirini alacak kadar), sonra meme vermek de bir secenektir. Bu amacla biberon kullairsan su yontemi uygula: biberon verirken bebegi dike yakin, biberonu yere parallel tut. boylece biberondan icmek icin de caba harcamasi gerekir. Ayrica arada kucuk molalar ver, biberonu asagi cevir ama biberon ucunu bebegin agzinda tut. bebek tekrar hamle yapinca biberonu tekrar agzina sk. boylece doyup doymadigini anlamasi icin kucuk molalar vermis oluyoruz. Detaylari su yazida: http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html

   Yesil kakanin bir cok sebebi olabilir. Bebegin annenin yedigi bir seylere barsaklari tepki verdigi icin olabilir, bazen de on sut fazlaligi/son sut azligindandir. Senin durumunda on sut fazlaligi oldugunu sanmiyorum. On sut fazlaligi yuzunden olan yesil kaka arada sirada degil, sik sik olur.

   Sil
  2. merhabalar..Cevap verdiğiniz için teşekkürler..
   Biberonu son bir hafta hiç vermedim.Mecbur kaldığımda 30 cc olarak kaşıkla günde 60 cc verebildim.(Kaşıkla olduğu için mama verme süresi hem zor oluyor hem de uzun sürüyor eşim isyan ediyor biberonla verelim biraz diye...)Kızım şu anda eskisine nazaran daha çok meme istiyor ama kısa süreli.Biraz emdikten sonra bırakmak istiyor, sinirleniyor. Ben süt olmadığını düşünüyorum hep.

   Sağmayı bebeğimi emzirdikten sonra yaptım hep , bu durumda sütüm çok çok az oluyor.
   Ayrıca bebeği sık sık emzirdiğimde de sütüm bi dahaki sefere olmayacak diye korkuyorum.:(:(

   kızımın ay ay kilo alımı şöyle
   doğum: 3480 gr
   1.ay:4500 gr
   2. ay:5170gr
   3. ay:5670gr
   4. ay:6350 gr (salı günü kontrolümüzde öğrendik.)

   Kakamız malesef hep yeşil ağırlıklı..Günde en az 1 defa yapıyor.
   Bu arada promalt içeceği içiyorum faydası olur diye..
   Gündüzleri sağmadan sık sık emzireceğim ve bu geceden itibaren emzirmeden 2 saatte bir sağacağim sütümü..
   Doktoruma da sütümün artacağını ıspatlayacağım inş...

   Sil
  3. aferdersiniz tarihlerini yazmamışım yukarıya
   3 kasım 2013 doğum 3480 gr.
   3 aralık 2013: 4500 gr
   2 ocak 2014 : 5170 gr
   1 şubat 2014: 5670 gr
   4 mart 2014 :6350 gr

   Sil
  4. Pinar,
   Emzirmek icin memelerin dolmasini beklemek cok buyuk bir hata. Cunku memeler her zaman sut yapar.
   Hele de 3-4 ay sonrasinda artik eskisi gibi dolup gerginlesmez memeler, cunku artik ihtiyaca dayali sut yapimina adapta olmustur. Eskisi gibi gergin olmamasi cok normaldir. Memelerin gergin olmamasi sut olmadigi anlamina gelmez, sadece sen eskisi gibi hissetmezsin.
   Bebegin kilo alimi gayet guzel, masallah. Ilk 3-4 ay ayda 600-900 kilo almasini bekleriz. 4-6 ay arasinda da dogum agirligini ikiye katlamasini bekleriz. Bu gidisle bes ay kontrolunde katlar ikiye dogum agirligini bebis.
   Bebegin memede yasadigi huysuzluk cok muhtemelen biberondan ziyade uyku sorunu. Gunduz uykularina cok dikkat et.
   Bu açıdan şu yazıya bak:
   "Dört ay civarında bebekler çevreleri ile daha çok ilgilenmeye başlar, gündüz emzirmek gittikçe zorlaşır, bir türlü oturup emmez hale gelirler. Benzer bir dönem 10-11 ay civarında yaşanır, bu sefer de hareketlendikleri için, oraya buraya koştukları için memeye ilgileri azalır. Etrafta dokunup kurcalayabileceği onca ilginç şey varken kim oturup meme emmeyle uğraşacak! Gerek bu dönemlerde, gerekse genel olarak bebeği emzirmek için en iyisi uykusundan uyandığı zamanlardır. Bebek uyandıktan sonra dinlenmiş ve dinçtir, mahmurken inadı filan da unutmuştur, o nedenle sakin bir şekilde güzelce emzirebilirsiniz. Bebek uyandıktan sonra daha perdeleri açmadan, odasından çıkartmadan salona filan gitmeden emzirmenizi öneririm. Bir kere ışık, görüntüler, oyuncaklar, ev ahalisi, konuşmalar, açık televizyonun sesi vb. uyaranlarla karşılaşmaya başladı mı emzirmek gittikçe zorlaşır, özellikle 4 ay sonrasında...
   ...

   Özellikle 3 aydan sonraki dönemde bebeğin gündüz uykuları beslenmesi için büyük önem taşır. İlk 3 ay, aç bebek uyuyamaz. 6 aydan sonra ise uykusunu almamış bebek beslenip karnını doyuramaz. 3-6 ay ise geçiş dönemidir, ikisi de olabilir.

   Gündüz uykunu almamış bebek aşırı yorgun olur, huysuz olur, iyi ememez. Bazı anneler sorunu “dört aylık bebeğim meme emmek istemiyor, memede huzursuz” diye aktarır. Oysa ki altta yatan sorun sıklıkla bebeğin aşırı yorgun olmasıdır. O yüzden ilk uyku belirtilerini gördüğünüzde (esneme, göz ovuşturma, kulağıyla oynama, huzursuzluk, ağlama, oyuna ya da etrafına konsantre olamama, o oyuncaktan öbürüne geçme) bebeğinizi yatırın, aşırı yorulmasını beklemeyin. Uyandığında da misler gibi memesini verin, sıcak poğaça gibi kucağınıza kıvrılıp emmesini izleyin. Aşırı yorgun bebek ne güzel uykuya dalabilir, ne emebilir, ne de yeni beceriler öğrenip gelişebilir. "

   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/10/tomrisin-emzirme-notlar-18-gece.html
   Sen sutum yok, dolmadi meme vb sekillerde endise yapmazsan, bebegin her huysuzlugunu sut yokluguna baglamazsan hepiniz icin hayat daha kolay olacak. Rahat rahat emzir, keyfini cikart.
   Eger kendini strese sokmazsan, bebegin uykularina dikkat edersen bir haftalik bir kamp ile sutun ciddi miktarda artacaktir diye tahmin ediyorum.
   Gece sutu neden sagacaksin? Bebege uykusunda meme versen alir mi? Bu kilo alimi icin daha iyi. Ama dikkat et, gece emmek aliskanliga donusmesin. Bunu bir kac gun yap sadece.
   Yesil kaka yani sira mucus var mi kakasinda?

   Sil
  5. Merhabalarrr Tomris hanım...veeee mutlu son...

   Artık mama yok, biberon zaten yok:) kızım emiyor:) sütüm var:)artık takmıyorum iki memeyi de birden veriyorum ne zaman isterse...

   Evet emerken durup durup etrafı seyrediyor,Akşamları erkenden yatıyoruz.Sabaha kadar kalkmıyor diye gece yarısı uykusunda emziriyorum.Ama gündüz uykusu max 20 dakika.Uykusu çok olmasına rağmen gündüz uykuya direniyor.Sanırım şimdi gündüz uykularını düzenlemeliyim.Gündüz hangi saatlerde uyumalı?


   Kakada mukus çok nadiren gördüm.

   Bu arada sizlere çok teşekkür ederim..Sizi görmek nasip olmasaydı yavvum mama alıyor,ben de vicdan azabı çekiyor olacaktım..Allah ım size ve evlatlarınızın karşısına sizin gibi insanlar çıkarsın...Allah razı olsun..O kadar mutluyum ki anlatamam...herkese sayfanızı söylüyorum...

   Sil
 53. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil


 54. Benim 55 günlük bir kızım var, çok çook isteyerek harika bir kız bebek sahibi oldum, hamileliğim doğumum Allah'a şükür çok iyi geçti ama emzirmek!!!Bunun büyük bir dert olacağı aklıma bile gelmemişti !!! Aslında bloğunda emzirme notları yazına yorum yazmak istedim ama olmadı, klavye kilitleniyor yazılmıyor benim bağlantımdan olabilir. Yaşını bilmiyorum tomris diye hitap etmemde bir sakınca yoktur umarım, yazılarını okuyunca çok samimi ve yakın hissettim, o kadar güzel anlatmışsın ki herşeyi, bazen aynı kendi yaptıklarımı yaşadıklarımı aynı mizahi anlatımla okuyunca gülmekten alamadım kendimi :)) tebrikler ve teşekkürler bilgilendirmelerin için...
  Normal bir doğumdan sonra bebeğimi hastanede sürekli emzirdim, bebek içiyor sanıyorum sürekli emiyor ne güzel, mutluyum ! Fazla uzatmıcam benim de vaktim sınırlı sizinkini de çalmayım, sutum yeterli gelmedi bebek doymadı, hastanede emzirirken doğru kavratamadığım için çünkü kavraması gereğinden bile habersiz tecrübesizim göğüslerim yara oldu ki böyle bi acı yok bence, mamaya başladık kaşıkla denedik bikaç gün, olmadı sürekli ağlıyor doymuyor, yutamıyor ağzından taşıyor vs vs biberona da başladık ve şu an hem emiyor hem mama yiyor ama mama daha fazla. Bu arada göğüslerim iyileşti yeni, sol meme tam değil sürekli lansinoh kullanıyorum ki ben iyileşince vardım emzirmenin tadına kızımla emişirken hissettiğim yakınlığın tadına, aramızdaki bağa... Sütüm yeterli mi bilmiyorum ama mama illa istiyor defne mina... Günde bazen 400 bazen 500 ml mama. 3saatte bir 90 a çıkıyor bazı gün, gece pek istemiyo mama sütüm çok oluyo yürüyüp dinlendiğim için, 6 7 saat kesintisiz uyuyor bazen, ben uyandırıyorum emziriyorum, ama tam bi düzen tutturamadık mama miktarı konusunda da...memede çok uzun kalmıyor sütun hızlı geldiği anda güzel emiyor ama gelmediği çekmesi gereken süreye dayanamıyor sürekli ve sabit bi akış hızı istiyor biberon gibi, sık emzirmeye çalışıyorum, mamayı sürekli geciktiriyo ağlayana kadar vermiyorum başka ne yapabilirim tavsiyelerini ilgiyle beklerim ;)) bu arada şu an kilosu 6, biraz fazla dedi doktor, 25 Şubat'ta 4,780 di dünkü kontrolde 6.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   İsmimle hitap edebilirsin tabii. sen de bana ismini söylersen sevinirim.

   Biberonun akışına alışmış görünüyor, yakında memeden de vazgeçebilir.en kısa zamanda biberon ve mamadan kurtulmalısınız.

   biberon verirken şu linkte “Süt verme metodları” başlığında anlatılan yöntemi kullan. http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Başta hoşlanmayabilir ama sen ısrarcı ol. Bu yöntemden memeye dönmek daha kolay. Mantığı şu: bebeği dike yakın oturtuyorsun kucağına, biberonu yere parallel tutuyorsun, böylece süt daha zor geliyor. Bir de arada küçük molalar veriyorsun,biberonu indirip agzı üzerinde tutuyorsun. hamle yapınca tekrar biberonu veriyorsun. böylece bebek doyup doymadığını anlayabiliyor. ve daha meme dostu bir biberon yöntemi bu.

   Bir diger yontem ise once biberon ile biraz karnini doyur, sonar meme ver. Yani cok acken memeye daha direncli olabilir, az biraz karni doyunca daha iyi tepki verebilir memeye.

   bir digger çok önemli yöntem çıplak ten teması. her gun, firsat buldugun kadar yap. Ten teması için uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır, senin karnın üzerinden tırmanma antremanları yapsın. Arada da meme teklif et ama sakın ısrar etme, istemezse de önemli değil. Birlikte duşa banyoya girin, yani her fırsatta ten teması yapın. Ten teması bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine. Ten temasının bebeğin kilo alımını hızlandıracağını söyleyen kaynaklar dahi var. Ten teması ile bebek memeni alırsa ne ala, bu şeklide doya doya emzir.

   Sil
  2. bebegini ozellikle uykudan uyaninca uyku mahmuru iken, daha yorulmamisken emzir. Gunduz uykularina cok dikkat et, uykusunu almamis bebek huysuzlanir, iyi ememez. Bu özellkle akşama doğru, bebek yorulunca iyice belirginleşir. Yorgun bebek memeden süt getirmeyle uğraşamaz, memede huysuzlaşır, biberon ister.

   Emzirirken şarkı söyleme, ayakta gezinme, pilates topunda sallanma, sallanan koltukta sallanma gibi yöntemler dikkatini dağıtıp emzirme süresini uzatabilir.

   Bu yöntemleri uygularken bir yandan da gün içinde çok sık, ama çok sık meme teklif et. diyelim ki meme verdin, yerine koydun. Yarım saat sonar baktın uyanık, "aa burda bir bebek vamrış, dur bi meme veriyim" de, al emzir. gün içinde ve gece sürekli emzir, yani emzirme kampı yap.

   Bu arada da mamayı kademeli olarak kes. tüm günden 30-60 cc kesebilirsin, bir kaç günde bir keserek zamanla sıfırla.

   Net olmayan bir şey varsa tekrar sorabilirsin.

   Sil
  3. Tomris merhaba,
   Dünden beri sürekli emziriyorum, ama dün kötü bi gündü gerçekten, mamayı azalttım doymadı uyumadı, çok yorulduk ikimiz de... Neyse bugün daha iyi 10cc 10cc azaltmaya çalışıyorum. Sürekli meme teklif ediyorum genelde alıyor ama biraz dövüşüyor gelmeyince, çok da değil süt biliyorum ama artar diye umuyorum.
   Size danışmak istediğim bikaç konu daha var; emzik emmeyi nası etkiler? Bir De bu mamaların hepsi aynı şekilde bebekte bağımlılık yapıyor mu ;) yani tat olarak hepsi aynı mı sizce? Aptamil veriyorum, hani kulaktan dolma çok tatlı da bebek o yüzden mamayı tercih ediyor diyenler var, var mı böyle bişey? Anne sütü tadına yakın başka bi marka var mı , farkeder mi?

   Sil
  4. Selam,
   Acil fikrinize ihtiyacım var, 2gündür dediğim gibi sürekli emziriyorum ve mamayı azaltmaya çalışıyorum ama bebeği m doymuyor, azaltmaya çalıştığım 90cc ile de doymuyor ki hiç uyumuyor, yarın 2ayı doluyor, günde meme hariç 400-450 cc mama veriyorum ama doymuyor artırmak zorunda kalıcam sizce ne yapmalıyım aç aç uyumadan sefil olmasına gönlüm razı olmuyor

   Sil
  5. Soyle yapalim, bir sure mama miktarini sabit tutup yogun bir sekilde emzir. yogun emzirme ile sutun artmaya baslayinca mamayi kademeli kesersin. Bir de mamayi yukarda dedigim gibi mi veriyorsun? bu onemli.

   Sil
  6. Su anda emzik kesinlikle onermem, memeye donus donemindesiniz cunku. Once memeye donsun, oyle emzik ver. Eger emzik istiyorsa seni emzik olarak kullansin. (Cok zorda kalisran gunde bir uykuda ver derim, ama hakkini bir uyku ile sinirli tut)

   Mamalarin tadi farketmez..

   Son durum nedir, bilgi verirsen sevinirim.

   Sil
 55. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 56. Merhaba tomris hanim
  29 ocakta normal dogum yaptim bebegim 3460 gr dogdu 4.gunki kontrolumuzde 500 gr vermis 2900 dusmus dr yogun bakima alica cok kilo kaybi olmus diyince uzuntuden sutum gitti o gunden beri mama takviyesi yapiyoruz 1. Aydaki kontrolumuzde kilosu 3800 idi 2. Aydaki kontrollde 5000 kiloya cikmisiz tabi once emzirme bu arada cok az sutum geliyor daha sonra gunde 5 defa 120 cc mama verihorum cuma gunu dr artik mamayi keselim carsamba gunune kadar sadece emzir 150 gr alirsa hep emzirirsin dedi 2 gundur direniyorum hic mama vermedik ama kizim cok huysuz sutumde hic cogalmadi kizim sanki hep ac huysuz en azimdN gunde 1 kere mama versekmi direnci dusmeain diye ne yapsak karara veremedim benimde hic halim kalmadi cunku kizim saatte 1 degil her dk memede kalmak istiyor bir fikir verirmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cuma'dan Carsamba'ya 150 gram almasini beklemek cok gercekci degil. Zaten bu donemde gunde 20-30 gram almalarini bekleriz, 5 gunde 100 gram yeterli olmali. Ayrica gunde 5x120 cc'den yani 600 cc'den sifir mamaya gecince sutun cogalmasi bir kac gun alacaktir, yani aslinda ilk gunler kilo almayabilir hatta belki biraz verebilir. bu donemde onemli olan cisli bez sayisi.
   600 cc mamadan sifir mamaya gectiginde 2 gunde sutunun cogalmasi mumkun degil. Ayrica kizinin her dakika meme istemesi cok normal. Yatagina al (yalniz yorgan filan kullanma) yan yat, meme ver, sen de bu sirada biraz kestirebilirsin. Emzirme kampi dedigimiz de bu zaten, bebek gerekirse 24 saat memede kalacak. Yalniz hep ayni memeyi emmemesine dikkat et, 20-30 dakikada bir memeyi degistirin.

   Sil
 57. Merhaba 8 aylık bebeğim var. emziriyorum ve ek besinlerden veriyorum. 1 ay önce grip olunca iştahı kalmamıştı. hala iştahsızlık devam ediyor. Doktorum gündüzleri emzirmeyi kesmemi söyledi. Çünkü sütümü yemeğe tercih ediyor olabilir. 2 gündür sadece geceleri emziriyorum. sütünü sağ demedi ama gündüz bir kere birikiyor o zamanda sütümü sağıp muhallebisine ekliyorum. Ama bebeğim emerek uyumaya alışkın ve de emme refleksi ve süt ihtiyacı olduğunu düşündüğüm için içim rahat değil.Sadece gece emzirmek sütümü azaltır mı? Yemek yemesi sanki biraz daha iyi gibi. ama gece daha sık uyanıyor acaba memeye ve bana hasret mi kalıyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, sadece gece emzirmek sütünü azaltır. 1 yaşına kadar bebeğin ana besini anne sütüdür, ek gıdalar adı üzerinde ektir. 6-12 ay arasında ek gıdaya yavaş yavaş geçilir, bebekten birden ek gıdaya geçmesini beklemek mantıklı değil. Kimi bebekler ek gıdaya hızlı geçer, kimisi ise yavaş yavaş. Bırak bebeğin kendi hızında ek gıdaya geçsin. Sen istediği zaman istediği kadar memesini ver. Yemeği emzirmeye EK OLARAK ver; yerse yer, yemezse yemez.
   Muhallebi hiç önermiyoruz, çünkü boş kalori, besin değeri çok düşük. Güzelim anne sütü varken (içinde bebeğin ihtiyacı olan tüm besinler varken) bebeği pirinç unu muhallebi ile beslemeye çalışman çok yazık olur.
   Ek gıdalarla ilgili lütfen Eren'in ek gıdalara geçiş yazısını ve Arzu'nun bebek önderliğinde ek gıdalara geçiş yazısını oku. Ne olursa olsun, memeyi bırakma. Unutma, bebek istediği zaman istediği kadar emzirilmeli, özellikle ilk bir yıl.

   Sil
 58. merhaba tomris hanım.benim bebeğim 22 günlük.doğduğu ilk gün sütüm az gelince hastanede hemşireler mama verdi.eve döndükten sonra sürekli bebeğimi emzirdim çok ağlayınca günde 1-2 sefer mama verdim.3.gün sarılık oldu bir gün hastanede yattık ve o zaman doktor her 2 saatte bir hem mama hem meme verceksiniz dedi.10 gün bu şekilde gitti.son 10 gündür mama öğünlerini azalttım.artık 6 saatte bir 45 cc mama veriyorum onun dışında her ağladığında meme veriyorum.ama emdikten sonra huzurlu olmuyor.sütüm miktarı çok az.emzirmeden önce sağdığımda iki göğsümden 30 cc anca çıkıyor.sütüm artması için herşeyi yiyip içiorum ama olmuor.sizin bu emzirme kampı tekniğinizi denemek istiyorum acaba başarılı olabilirmiyim.sütüm miktarında artış olurmu?bizim için uygun olurmu sizce.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle uygun, tam zamanında kampa gireceksin. Ne kadar sağdığının hiç bir önemi yok, sağdığın miktar pompanın performansını gösterir, bebeğin ne kadar aldığınıd eğil.
   Yalnız kampta ilk zamanlar mama takviyesine devam et. Yani kamptaki sık sık ve bol bol emzirme prensibini uygula (lütfen ilk emzirme kampı yazısını dikkatle oku), ama bu sırada 6 saatte bir 45 cc (yani günde 180 cc oluyor) uygulamasına devam et. Bir kaç gün sonra mamayı kademeli kesmeye başla. Önce günde 150 cc'ye, bir iki gün sonra sonra 120'ye düş ve bu şekilde 30-60 cc azaltarak kesebilirsin kademeli mamayı. Bu sırada kampa devam tabii. Gak dese meme, guk dese meme. Kilosunu da bu süreçte takip et. Eğer kilo alımı iyiyse 100 cc altına düşünce mama birden de kesebilirsin.

   Sil
 59. Merhabalar. Bende sanirim bu korktugum sorunla karsilasmak uzereyim henuz 1.5aylik tatli bir bebegim var dogum sonrasi meme ucu problemi yasadim ve birkac gun emziremedim bebegimi sonra Pompa ile bu sorunu ortadan kaldirdik simdilerde hem emziriorm hemde sagip geceleride biberon kullaniorm cunku hem gogus agrilarim hemde bebegin uyumasi ve az emip kisa sure sonra uyanmasi sebebiyle AMA bi iki gundur dikkat ediorum aksam uyumak icin karnini doyurdugumda biraz emiyor ve sonrasinda birakio doydu uyudu diyorm tekrar uyaniyor ac veya Agliyor ne emiyor ne uyuyor ve biberonla doyurup yatinca uyuyor bilmiyorm alismasindan korkuyorm AMA geceleri diger turlude dayanamam gibi geliyor . Bu guzel bilgiler icinde tesekkurler benmki biraz daha farkli gibi geldi AMA

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Anlattıkların bebeğin biberona alışmaya başladığına işaret ediyor. Biberonu kesmelisin. Bu arada da bebeği memeye yakaştırma yöntemlerini uygulamalısın. Bunların başında çıplak ten teması geliyor. Bebegi tamamen soy, sadece bezi kalsin. Sen de ust bedenini soy , bebegi yatarken gogsune karnina yatir, oynayin boyle (sartlarina hic uymuyorsa ciplak ust bedenine bir gomlek gecirebilirsin, ama onu acik kalacak tabii). Ozellikle ogleden sonra/ aksam emzirmelerini bu sekilde ciplak ten temasi ile yaparsan cok iyi olur, emme refleksini tetikler.

   Bebekler özellikle akşam saatlerinde daha sık emmek isterler, bu çok normaldir. Tüm bebekler böyledir (hiç biberon almamışlar dahi) huysuz olurlar ve sık emmek isterler. Tüm günün yorgunluğu çökmüştür. Hele de biberon alıyorsa iş iyice zorlaşır. Akşam yorgun argın eve geldiğinde yemek yapıp yemeyle uğraşmak istemez insan, hızlıca bir fastfood sipariş edip hızlıca karnını doyurmak ister. Bebek de öyle yapıyor, hızlı çözümü yani biberonu istiyor olabilir. Çözüm: biberonu hayatınızdan çıkart. sağma, biberon da verme. Bir tek gece çok uzun süre uyuyorsa (mesela uykusu 4 saati geçiyorsa), o zaman sağ, ama o sütü de biberonla vermek yerine derin dondurucuya atabilirsin.

   Bir kaç gece zor geçecektir, ama sonra alışacaksınız birlikte.

   Göğüs ağrıları derken neyi kastediyorsun? yara veya hassasiyet varsa lütfen emzirme notları 4 yazısına bak ve arkaya yaslanarak emzirmeyi uygula.

   Sil
 60. Merhaba
  benim sekiz ay on günlük bir oğlum var. Dun akşam yedide emip uyudu, ondan sonra bir daha emziremedim. Kesinlikle reddediyor. Hiçbir sağlık problemi yok, anne sütünü kaşıkla ve suluğundan içiyor ama memeyi kabul etmiyor. Çok şaşkınım ve üzgünüm. Doğduğu gün dışında emme problemi yaşamamıştık. Yarın dra götüreceğim. Diş -geçen hafta alttan iki dişi çıkmıştı-, kulak vb bir sorun yoksa emzirme kampı yapayım diyorum. Acaba bebeğim emmeyi bırakıyor mu diye korkuyorum. Ben yarım gün çalışıyorum. İki gibi evde olabiliyorum. Bu arada babaannesi bakıyor. Sağdığım sütü doğum öncesi ne olur ne olmaz diye aldığım biberonla verdi galiba. Sordum lafı değiştiriyor. Artık olan oldu diye üstüne gitmedim ama çok kahrediyorum, bebeğimin ayı büyük bir daha emmezse diye çok korkuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhtemelen gecici bir emzirme grevi. bazen bebekler yapar. yeni bir sey var mi hayatinda? mesela bir krem ya da parfum kullanmaya basladin mi? ya da evde yeni biri, ise baslama, vb. uykudan uyandiginda emzirmeyi dene ozellikle, uyku mahmuruyken. bir de ayakta gezerek emzirme, sallanarak emzirme bazen ise yarar. renkli singirtili kolyeler de dikkatini dagitip memeyi almasini saglayabilir.

   Sil
 61. Merhaba,
  öncelikle ilginize çok teşekkür ederim ben işteyken babaannesi ilgileniyordu, dört günlüğüne şehir dışına çıkmıştı. Bugünlerde hayatımızdaki tek değişiklik buydu gerçi o dört günde ben evdeydim.
  maalesef o günden bu güne defalarca -onu kızdırmamaya özen göstererek- denedim. Bırakın emmeyi yarı uykuluyken bile yay pozisyonu alıp reddetti. Çok üzüldüm bu arada bir kaç doktorla görüştüm. Genel muayenesinde hiçbir problem çıkmadı. Doktor uykuda emeceğini söyledi ancak iki gece farklı saatlerde denediğim halde başarılı olamadım sonra uykuya daldıktan kırk dk sonra denedim 15 dk kadar emdi. Gözlerimden dökülen yaşları tarif edemem. İki gecedir ve bugün gündüz uykusunda emdi. Acaba emmeye geri döner mi diye merak ediyorum. Umutla neredeyse saat başı deniyorum ama inatla ve yüzünü buruşturup reddetmesi umutlarımı kırıyor.

  YanıtlaSil
 62. Tomris hanımcım merhaba, 1ay kadar önce yazmıştım giderek aartan mama sorunumuzu, sayenizde mamayı terk ettik, yazamadım fırsat bulup ama size çok teşekkür etmeliyim :)) şimdi kızım sütümle rahatlıkla doyuyor kilosu gelişimi de çok iyi hatta fazla bile kilosu, 3gundur hiç mama vermedim istemiyor da. Özellikle diğer annelere de umut olur diye paylaşıyorum pes etmeden sürekli emzirdim ve bol bol da su içerek sütümü artırdım, emzirme kampı yaptım ama yalnız olduğum için çok yatıp dinlenemedim yine de başarılı oldu yönteminiz çok teşekkür ederim. Bu arada ismim Banu, kızım da defne mina sizi ömür boyu hatırlayacağız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Banu cok tesekkur ederim geri bildirimin icin, cok mutlu oldum :)
   Isler yoluna girince genelde pek donmuyor anne babalar, sorun olursa yaziyorlar. o yuzden seninki gibi olumlu geri bildirimler pek kiymetli.
   Kizimin adasi Mina'ya Allah uzun saglikli huzurlu omur versin.

   Sil
 63. Tomris hanım merhaba, kızıma mama vermeyi bıraktığımı söylemiştim ama çoğu anne gibi bu seferde sütün yetim yetmediğini düşünmeye başladım, gündüz sürekli emmek istiyor, sık emince de süt birikmiyor, artık 4. Aya girdi emzirme sıklığını saatle sınırlamam doğru olur mu? 2saatte bi olursa 3saatde bi gibi? Ya da günde 1 kere günortasında 60-90 ml mama versem? Gündüz hiç uyumuyor aç olduğu için midir? akşam 8de uyuyor bütün gün uyumadığı için artık yorgun düşüyor diye düşünüyorum. Cevabınızı bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayir, emzirme saatlerini sinirlaman dogru olmaz, daha yeni dort aya girmis, yani uc aylik. bir buyume atagi geciriyor olabilir, o yuzden sut ihtiyaci artmis olabilir.

   Gunduz sen uyku isaretlerini kacirdigin icin uyumuyor olabilir. Lutfen Eren'in Uyku ver elini kardesim baslikli yazisini oku ve dikkatle uygula.

   Uykusunu alamamis bebek huzursuz olur, huzursuz emer. Ozellikle 3. aydan sonar emzirme ve uyku sorunlari ic ice gecer, sizinkinin de oyle oldugunu tahmin ediyorum. uykusuna dikkat edersen sorun kalmayacaktir.

   Sil
 64. tomris hanım meraba benim sorunum biraz zor gibi 36 haftalık doğum yaptım oğlum küçük ve zayıf olduğu için yeni doğanda yattı 20 gün sütüm az geldi sezaryan oldğu için gelen sütü gönderdim ama mamada verdiler bibora alışmış 1 hafta oldu eve çıkalı hala emmedi beni bibaronla mama veriyorum emmesini istiyorum şuan 2500 gr olduğu için ac bırakamıyorum bir öneriniz var mı şuan 1 aylık olduk yardımcı olun lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevinc en onemli yontem ciplak ten temasidir. denedin mi? her gun bir kac kez deneyebilirsin. ozellikle bebegin esref saatlerinde dene meme vermeyi. uykusunu almisken, ne ac ne tokken.
   bebegi uyanir uyanmaz daha salona filan cikartmadan perdeleri acmadan emzirmeyi denedin mi?

   Sil

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım