10 Mart 2013 Pazar

Arzu'nun Hamilelik Günlüğü- 31. Hafta

Merhaba,

Geçen hafta Aktif Doğum’u anlatmaya başlamıştım, bu hafta devam ediyoruz...

İdeal bir doğum pozu var mı? 

Doğum sırasında hareket özgürlüğü, tek bir ideal poz bulmaya çalışmaktan iyidir çünkü bu uzun zaman zarfında zaten tek bir pozda kalmayı istemeyeceksiniz. Bedeninizi dinleyip, o anda ne istiyorsa o pozu yapabilmek özgürlüğü en iyisidir. Olası pozların içinde belki de fizyolojik olarak en iyisi, çökmektir (squat). Çünkü, Vena Cava denilen damara baskı yoktur ve leğen kemiği istediği gibi hareket eder. 

Çömelmenin avantajları: 
  • Leğen kemiği içinde en yüksek basıncı oluşturur.
  • En yüksek kas gücü elde edilir. -Perine bölgesi en esnek haldedir. -Bebeğe oksijen akışı rahat ve yeterlidir. 
  • Yerçekimine uygun, en rahat iniş açışı elde edilir. 
Aktif Doğuma hazırlanmak için bedeninizi hazırlamak için resimli rehber

Şimdi, bunların hiçbirisini eğer daha önce hiç yapmadıysanız, hamileliğinizde, tek başınıza yapmaya çalışmayın. Öncelikle, bir hamile yogası dersine gidin. Bu yatırımı yapın! Basit prensipleri öğrenin ki evde kendiniz yapabilin. Resimlerden göreceğiniz üzere hepsi, normalde gün içinde yaptığımız şeyler: 

Bağdaş kurarak oturma: Bunu, evde bol bol yapabilirsiniz. Kitap okurken, müzik dinlerken, faturaları öderken, örgü örerken, soğan ayıklarken koltukta oturmak yerine yerde bağdaş kurarak oturmayı deneyin. Büyük ihtimalle dizleriniz yere gelmeyecektir ( yani, 13 yaşında Hintli bir çocuk değilseniz), o zaman dizlerinizin altına yastıklar koyun. 
Bağdaş kurarak oturma
Ya da Yerde sırtı dayalı bağdaş kurarak oturma 
Sırtınızı duvara dik olarak dayamak daha rahat gelebilir. Kışın, duvarlar biraz soğuk oluyor, sırtınıza hırka alın. 

Dört Ayak: Omurganızı ısıtıp, esnetmek için ideal bir poz. Kalçanızı ağır ağır sağa-sola oynatın veya küçük daireler çizin. 
Kelebek: Bağdaş kurmak yerine, sırtınızı duvara dayayın ve ayak tabanlarınızı birbirine değdirin. Kalçalarınız açılsın. 

İpe Tutunma, asılma: Sırtınızı esnetmek ve kollarınızı güçlendirmek için kapıya asılabilirsiniz veya tavandan sarkmış bir halata. 

Balta: Kaynanıza kızdığınızda, sinirinizi çıkarıp rahatlamak için balta pozunu yapabilirsiniz. Ellerinizi birbirine kenetleyip, kollarınızı başınızın üstüne kaldırın ve güçlü bir şekilde dizlerinizin arasından arkaya doğru savurun, dizleriniz kırık olsun. 

Göbek Dansı: Bebeğinizi yuvarlak hareketlerle belinizden çevirin. Kalçanızı ileri geri, aşağı yukarı, yuvarlaklar halinde döndürün, hareket ettirin. 

Derin Gevşeme: En önemlisi. Gevşemeyi öğrenmeliyiz. Bunu öğrenmenin çok kolay olmadığını düşünüyorum çünkü gevşemek ciddi bir beceri. Bedenimizde sıkılı olan o kadar çok bölge var ki… mesela dişlerimiz… çenemiz… ağzımız… omuzlarımız… kollarımız… kalçalarımız… ayaklarımız… ellerimiz… hep sımsıkı… senelerdir kendimizi böyle koruduk… ama şimdi doğum için gevşemeyi öğrenmemiz lazım. 
Gelecek hafta görüşmek üzere...

Arzu

2 yorum:

  1. Aaa, çabucak bitiverdi. Ne güzel okuyorduk :))

    YanıtlaSil
  2. :)) fotoğraflarla uyumlu hali harika :))

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım