13 Şubat 2013 Çarşamba

Zaman Otizmi İyileştirebilir Mi?

Journal of Child Psychology and Psychiatry Dergisi’nde yayınlanan yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre davranış terapisi gören (ve doğru teşhis edilmiş olan) otistik çocukların bazıları, zamanla otizm semtomlarından kurtuluyor ve ilerleyen yaşlarıyla beraber ¨iyileşmiş¨sayılıyorlar. Araştırmacılar bunu kısmen çocuğun semptomlarını ve davranışlarını kontrol etmeyi öğrenmesine bağlıyorlar. Bu çocukların çoğunun haftada 30-40 saat gibi yoğun bir terapi/tedavi gördükleri düşünülürse bu sonuç bana çok olağanüstü gelmiyor.

Bu çalışmadan önce de benzer sonuçlara ulaşan araştırmalar yapılmıştı ancak açıklamaları, semptomları iyileşen çocuklara en başta otistik olarak yanlış teşhis konduğu yönündeydi. Bahsini ettiğim çalışmada ise araştırmacılar yaşları 8 ile 21 arasında değişen, otistik teşhisi konmuş ancak şu an en ufak bir semptom sergilemeyen 34 kişiyi gözlemlemişler. Bu kişileri aynı yaş grubundaki halen semptomları bulunan 44 kişiyle karşılaştırmışlar. İki gruba da (geçmişte) benzer tedaviler/terapiler uygulanmış. Tüm değişkenler kontrol altına alındığında çalışmanın yöneticisi Deborah Fein’ın ulaştığı sonuç iyileşmiş olan grubun tamamen semptomları ¨outgrow¨ ettiği, yani yaşın ilerlemesiyle beraber kendiliğinden yok olduğu yönünde olmuş. 
 

Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy
İyileşmiş olan çocukların beyinlerinin otistik olanlara mı yoksa diğerlerine mi daha benzer olduğunu görmek için araştırmacılar MRI sonuçlarını da inceliyorlar. Bu raporlar aynı zamanda artık ¨normal¨olarak nitelendirilen çocukların beyinleri normal beyin aktivitesi mi sergiliyor yoksa beyinleri herhangi bir eksiği telafi etmek için tipik sayılmayacak bir şekilde mi işliyor onu gösterecek. Bu konuda henüz bir açıklama yapılmış değil, merakla bekliyoruz.

Zamanla iyileşen çocukların tıpkı diğerleri gibi kendi kendilerine okula gidebiliyor oluşları ve sosyal becerilerde daha fazla desteğe ihtiyaç duymuyor olmaları benzer çalışmaların tekrarlanması ihtiyacını doğuruyor. Eğer aynı paralelde sonuç alınırsa bunun çok büyük bir ilerleme olacağını düşünüyorum. Bu çalışma aynı zamanda erken teşhis ve erken tedavi/terapinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Otizmin epidemik boyutlara ulaştığı günümüzde anne-babaların semptomları çok iyi bilmeleri ve çocuklarını gözlemlemeleri gerektiğinin önemli olduğunu düşünüyorum. 

Kaynak: Fein, D., Barton, M., Eigsti, I.-M., Kelley, E., Naigles, L., Schultz, R. T., Stevens, M., Helt, M., Orinstein, A., Rosenthal, M., Troyb, E. and Tyson, K. (2013), Optimal outcome in individuals with a history of autism. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 54: 195–205. doi: 10.1111/jcpp.12037

2 yorum:

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım