19 Şubat 2013 Salı

Tomris’in Emzirme Notları – 3: Peki sütü arttırmak için ne yapmalıyız? Emzirme Kampı!

Tomris'in Emzirme Notları'nın 1. Bölümü burada, 2. Bölümü burada

Merhaba! 

Gelen sorular üzerine emzirme kampı yazısını Cuma’yı beklemeden yayınlamaya karar verdim; sağolsun Eren de kırmadı. BYBO takipçileri arasında da emzirme kampına ihtiyacı olan anneler var, beklemeden başlamaları için yazıyı öne çıkartıyorum.

Geçen haftaki yazıma doktoru tarafından mama önerilen iki örnekle başlamıştım. Eğer bu öneriyi uygulayıp mama başlarlarsa bir süre sonra mamaya teslim olma risklerinin yüksek olduğunu söyledim. Bunun nedenlerini anlattım. (Bkz: Tomris’in Emzirme Notları – 2: Doktor mama önerdi! Azıcık mamadan bir şey çıkmaz, değil mi?)

“Peki, mama vermeyelim de ne yapalım?” diyorsunuz. Sütü arttırmanın en iyi yolu sık sık emzirmek veya sık sık pompa yapmaktır. Bunu her kaynak, her web sitesi yazar. Sorun bunu uygulamaktır. Her iki doğumumdan sonra da anne sütünün yetmemesi sorununu yaşadım. Önerilen birçok yöntemi denedim; iki saatte bir emzirmek, emzirme aralarında pompa yapmak, bunlardan bazıları. Ama hiçbiri emzirme kampı kadar etkili olmadı. Bu yazıda size ‘emzirme kampı’ yöntemini anlatacağım.

Aslında öncelikle temel bilgileri, yani bebeğin memeyi kavramasını, emzirme sıklığını ve süresini konuşmamız gerekir ama süt nasıl arttırılır sorusu çok geldiği için öncelikle emzirme kampını ele alacağım. Temel bilgiler ise sonraki yazılara kalacak.

Emzirme kampından önce bebeğinizi takip eden ve size mama öneren hekiminizle konuşup ondan size 3 gün vermesini isteyin. Üç gün sonra bebeği tartıya getireceğinizi, eğer o zaman yeterli kilo almamış olursa mamaya başlayacağınızı söyleyin. Hekiminiz, bebeğinizin durumunu göz önüne alarak bu önerinizi değerlendirecektir. Örneğin, prematüre (erken doğmuş), düşük doğum ağırlıklı, ağır dehidratasyonlu- yani susuz kalmış, kilo kaybeden (yani bırakın kilo almayı ilk bir hafta sonrasında hala kilo kaybeden), ciddi sarılığı olan ve bir hastalığı olan bebeklerde hekiminiz üç gün beklemeyi uygun görmeyebilir, bu durumda hemen mamaya başlamanızı söyleyebilir. Ancak bir sağlık sorunu olmayan, hafif dehidratasyonlu, kilo alan ama kilo alım hızı yeterli olmayan, hafif sarılığı olan bebeklerde, sizin de istekli ve kararlı olduğunuzu görürse ve size güvenirse, hekiminiz bu önerinizi kabul edebilir. Yukarıda saydıklarım dışında hekiminizin bildiği ve gözden geçirmesi gereken farklı faktörler de olabilir, bunu tam olarak bilemeyiz. O nedenle, öncelikle hekiminizle konuşup üç günlük emzirme kampında anlaşmanız gerekir. Eğer üç gün olmaz, çok uzun derse süreyi pazarlıkla iki güne de indirebilirsiniz :)

Hekiminiz iki veya üç gün beklemeyi uygun görmezse lütfen önerdiği şekilde mama başlayın. Eğer mamayı öneren hekiminize güvenmiyorsanız başka bir hekime başvurup ikinci bir fikir alabilir ya da hekiminizi değiştirebilirsiniz. Ama hekim bir kez mama önerdikten sonra onun veya başka bir hekimin onayı olmadan mamaya başlamayı ertelemeyin.

Gelelim emzirme kampına... Hani sporcular (özellikle futbolcular) sıkı antreman yapmak için dış dünyayla iletişimlerini kesip kampa girerler ya. Siz de öyle kampa gireceksiniz.

Bundan sonraki üç gün boyunca her şeyi bir tarafa bırakıp sadece emzirecek ve uyuyacaksınız. Bu yüzden adı EMZİRME KAMPI. Eğer bebeği görmeye misafir gelecektiyse arayıp iptal edin. Bebeğinizin sağlığı ve geleceğinden önemli olmamalı hiçbir şey. Bu üç gün boyunca sadece size yardıma gelen kişileri eve kabul edin, misafir değil (aslında bebeğin kırkı çıkana kadar tüm lohusalık bir çeşit emzirme kampı olmalı ya, neyse...). Bu açıdan Arzu'nun lohusalık ile ilgili planlarında doğru yolda olduğunu düşünüyorum. 

Emzirme kampı boyunca tek işiniz bebeğinizi istediği zaman istediği kadar emzirmek olmalıdır. Emzirme sıklığını saymayın; hangi memede kaç dakika emzirdim diye saate bakmayın. Kamp boyunca tek işiniz emzirmek ve uyumak; saate bakmak anlamsız. Bitince sağ memeden sola, sol memeden sağa çevirip  çevirip emzirin. Bebek ne zaman uyanırsa emzirin. “Aç olabilir mi acaba?” diye düşündüğünüz anda emzirin. “Gak” dese meme verin. “Guk” dese yine meme verin.

Eğer bebek uyuyorsa ve son emzirmenin üzerinden iki saat geçtiyse uyandırıp emzirin; gece veya gündüz farketmez, kamptasınız. Bu özellikle ilk gün için önemli. İkinci ve üçüncü günlerde bebek uyuyorsa ve önceki emzirmenin üzerinden iki saat geçtiyse emzirmeyi biraz erteleyip uyumasına müsaade edebilirsiniz (birinci gün sık emzirdiğiniz için süt bollaşmış ve bebeğin karnı doyduğu için daha rahat uyuyor olabilir), ama uyuyor olsa dahi iki emzirme arasının 3-4 saati geçmesine izin vermeyin.

Emzirme kampında gündüz ve gece defalarca emzireceksiniz. Gece gündüz ayrımınız olmayacak. O yüzden emzirmediğiniz her an uyumaya çalışın. Eğer uykunuzu almazsanız bu sütün artışına engel olabilir. Zaten eğer uykusuzsanız bu da sütünüzü veya sütünüzün kalitesini azaltan ve bebeğin kilo almasını engelleyen bir faktör olabilir.  O yüzden emzirin ve uyuyun. Uyuyamasanız da yatakta kalıp dinlenin.

Birçok anne emzirme kampları süresince bebeğini yatağa yanına almaktan fayda görür. Ancak bu sırada bebekle birlikte güvenli uyuma kurallarını ihmal etmeyin! Bu konuda bir kaç link: bu ve bu.

Emzirmek ve uyumak dışında sadece temel ihtiyaçlarınıza zaman ayırın; yemek yemek, su içmek, tuvalet... gibi. Yapabiliyorsanız duş almayı iki-üç gün erteleyin, bebeğiniz sizi doğal kokunuzla seviyor, merak etmeyin :) Evde hiç bir işle ilgilenmeyin. Bırakın mutfağınız kirli kalsın, eşiniz ya da başka birileri toplar. Toplamasa da önemli değil, sadece iki-üç gün sürecek zaten, üç gün sonra girişirsiniz. Şu anda en önemli işiniz sütünüzü arttırmak. Bu bir hayat memat meselesi! Eğer sütünüz artmazsa mamaya başlamanız gerekecek, bu da zamanla emzirmenin sonunu getirebilir (Bkz: Tomris’in Emzirme Notları – 2).

Emzirme kampı boyunca size tüm gün ve mümkünse gece boyunca destek olabilecek, size bakabilecek biri veya birilerini bulabilirseniz çok iyi olur. En önemli görevi sizi beslemek olmalı. Ayrıca bebeğin bakımına yardımcı olabilirlerse çok daha iyi olur. Mesela emzirme sonralarında siz yatıp dinlenirken o bebeğin gazını çıkartıp altını değiştirebilir. Ama siz uyuyorsunuz diye acıkmış bir bebeği oyalamaya çalışmasın, bu emzirme kampının mantığına aykırı. Bebek ağlıyorsa destekçiniz sizi uyandırmalı ve bebek de emmeli.
Kimi kadınlar lohusalıklarında yakınlarından (annelerinden, kız kardeşlerinden, hatta kayınvalide ve görümcelerinden) çok güzel destek alıyorlar. Siz bu şanslı gruptaysanız ne mutlu size, bu desteğin tadını çıkartın. Eğer değilseniz çözüm üretirken biraz daha yaratıcı olmanız gerekiyor. Eşinizle konuşun; acaba kimi arasanız gelip yardım eder? Dışarıdan iki-üç gün yemek sipariş edebileceğiniz hesaplı yerler var mı? Ya da bir kaç komşuya haber verseniz günde 1 saat de olsa desteğe gelseler, belki bir kap da yemek getirirler? Lohusa bir kadının yardım ricasını hiç kimsenin kıracağını zannetmiyorum. Destek ararken konuştuğunuz kişilere bunun ne kadar kritik bir dönüm noktası olduğunu, eğer sütünüzü çoğaltamazsanız mamaya başlamanız gerektiğini anlatın. Dedim ya; hayat memat meselesi...

Yardım isterken sakın çekinmeyin, utanmayın. Kendiniz için değil, bebeğiniz için bunu istiyorsunuz. Siz yavrusunu en iyi şekilde beslemek için elinden geleni, hatta muhtemelen daha da fazlasını yapan bir annesiniz; taş olsa yardıma gelir.

Tek bebekse ve evde başka çocuk yoksa destek olmadan da karı-koca emzirme kampını atlatabilirsiniz, biraz daha zor olur ama yapabilirsiniz. Ancak ikiz veya üçüz bebeklerde size yardımcı olacak, bebeklerin gazını çıkartıp altını değiştirirken sizin biraz uyumanızı sağlayacak birine, tercihan gece-gündüz dönüşümlü destek olacak 2 kişiye ihtiyaç var. Ama yoksa da vazgeçmeyin. İkizleriniz varsa sizin yanı sıra bir kişi daha bulursanız (mesela eşiniz) emzirme kampını yapabilirsiniz. Hatta tek başınıza dahi olabilir, ama yorgunluktan sütün artmaması riski var, o yüzden ikizlerde yardım kritik.

Başka çocuğunuz varsa mümkünse bir kaç günlüğüne, mesela hafta sonu için, babaanne, anneanne, teyze, hala, kim varsa artık onlara göndermeye çalışın, bu da çok önemli bir destek. Evde küçük bir çocuk varken gündüz uyumanız pek mümkün olmayabilir; çocuğunuz annesini özlediği için siz bebeği emzirip uyuttuktan sonra tam uyuyacakken odanıza dalabilir. O yüzden, eğer imkanınız varsa, en iyisi çocuğunuzu güvendiğiniz bir yakınınıza bir kaç günlüğüne göndermeniz. Yatıya gönderemiyorsanız diğer bir ihtimal de baba ya da güvendiğiniz başka bir yakınınızın çocuğunuzu gün içinde ev dışındaki aktivitelere (parka, vb.) götürmesi, dışarda oyalaması. Emzirme kampı sonrasında süt bollaşınca biraz rahatlayacak, İnşallah bebeğinizin abisine/ablasına daha fazla vakit ayıracaksınız.

Emzirme kampı süresince beslenmeniz çok önemli. Eğer size bakan, destek olan biri varsa sorun yok. Ama yoksa, sadece siz ve eşiniz baş başaysanız beslenmenizde en azından şunlara dikkat etmenizi öneririm: 
 1. Sıvı alımınıza çok dikkat edin. İlla ki hoşaf, ayran vb. olmak zorunda değil, su da yeterli. Bol bol su için. 
 2. Protein alımınıza dikkat edin. Proteinden zayıf beslenme anne sütünün kalorisini, yani doyuruculuğunu düşürebilir. Her gün et pişirmekle uğraşmak kolay değil, bu nedenle çok kaliteli bir protein kaynağı olan yumurtayı öneririm. Lohusayken günde en az bir yumurta yiyin. Mutfaktan hiç anlamasa da eşiniz bir yumurta haşlayıp size soyabilir sanırım. Eğer evde yemek yoksa günde 2-3 yumurta da yiyebilirsiniz. 
 3. Peynir, süt, yoğurt gibi besinleri mutlaka yiyin, ihmal etmeyin. Müsli ve süt veya müsli ve yoğurt hem kolay hazırlanan, hem de doyurucu ve besleyici seçenekler. Eşimle ikizlerimizin ilk 6 ayında günde en az 1, bazen iki öğün yoğurt ve müsli ile yaşadık. 
 4. Karbonhidratlar en kolay besin grubu, tam tahıl ekmekle veya tam tahıl makarna haşlayarak karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 
 5. Süt arttırıcı emzirme çayları içebilirsiniz. İçinde çemen otu (fenugreek) olanları tercih edin. Gün içinde sakın aç kalmayın, yemek yemeyi ertelemeyin. Açlık süt azaltan bir faktördür.
Bu arada unutmayın, bu paragrafta anlattıklarım ideal lohusa beslenmesi değil. Olmazsa olmazlar, yani minimumları yazdım. Destek alabiliyorsanız daha dengeli ve çeşitli beslenmeniz elbette daha faydalı olacaktır. Emzirme döneminde sağlıklı beslenme konulu bir yazı Eren'den gelecek...

Benim meme kamplarımda en çok yaptığım hata, bana destek olan kişiye (yani eşime) acıyıp üzerinden biraz yük almak için bazı işlerin ucundan tutmaya çalışmaktı. Burada 5 dakika, orda 10 dakika derken bu 5-10 dakikalar uykularımdan gidiyordu. Siz bunu yapmayın. Emzirmek ve uyumaktan başka şeyle ilgilenmeyin. Topu topu iki-üç gün sürecek. Destekçiniz bu sürede biraz yorulup uykusuz kalabilir, ama vicdan azabı çekmeyin. Sizin uykusuz kalmamanız lazım, çünkü siz süt yapacaksınız. Bırakın herkes işini yapsın. Siz süt yapın, destekçiniz de size baksın.

Cep telefonu mesajlarını, Facebook’u, twitter’ı kontrol etmek de 5 dakika orda, 10 dakika burda derken uykularınızdan götürebilir. Yapabiliyorsanız her türlü iletişim aracını kapatmanızı, bu üç günde emzirmeye ve uyumaya odaklanmanızı öneririm.

Emzirme kampı için 3 gün idealdir ama olmuyorsa 2 gün de olabilir. Eğer şartlarınız elvermiyorsa 1 gün bile hiç yoktan iyidir; birçok kadın için 1 gün de yeterli olabiliyor, olmazsa da sütün arttığı kadarı yanınıza kardır. Emzirme kampını hakkıyla yaparsanız çok büyük ihtimalle ikinci günden itibaren sütünüzün bollaştığını, bebeğin karnının doyup daha uzun uyuduğunu hissedersiniz. Üçüncü gün bebeğin kilo alım hızı rayına oturmuş olur, doktora tartıya götürdüğünüzde bunu göreceksiniz.

Eğer hakkını vererek yaptığınız üç günlük emzirme kampı sonunda hala bebeğiniz yeterli kilo almıyorsa mamaya başlama zamanı gelmiş demektir. Bir yandan da durumu hekiminizle değerlendirmenizi öneririm. Emzirme kampına rağmen sütün artmamasının çeşitli sebepleri olabilir. Hipotiroidi, yani tiroid hormon yetersizliği gibi hormonal bozukluklar ve meme dokusunun gelişmemiş olması bunlardan bazıları. Eğer hekiminiz hormonal sebeplerden şüpheleniyorsa tetkik isteyebilir. Emzirme kampına rağmen süt yeterli değilse olası sorunların neler olabileceğini ayrı bir yazıda ele almak gerekir.

Emzirme kampı yöntemi özellikle bebeğin ilk günleri ve haftalarında en etkili, en güzel sonucu verir, çünkü hormonlar o dönemde yoğundur. Ama bu yöntemi her zaman uygulayabilirsiniz. Mesela biz en son ikizlerimiz iki aylıkken emzirme kampı yapmıştık. Ne yazık ki kilo alımları yine yeterli olmamıştı. Ama sütüm çok bollaşmıştı, mamayı çok azaltmıştık. Sonrasında da benim memede mama vermek dediğim ‘lactation aid’ yöntemine geçtik (Türkiye’de SNS diye biliniyor), böylece biberondan değil memedeyken mama aldılar. Bu yöntem de ayrı bir yazı konusu olacak. Eğer mama vermeniz şartsa, biberon yerine bu yöntemle vermenizi öneririm. Bu yöntemi kullanmasaydım bırakın 27 ayı, ikizlerimi 6 ay emzirmek bile benim için hayal olurdu. Bu da ayrı bir yazı konusu.

Bu satırları bebeklerini emzirebilmek, mamaya teslim olmamak için haftalarca, hatta aylarca uğraşmış bir anne olarak yazıyorum. Emzirme kampı yapmadan “N’apalım, benim sütüm de bu kadarmış” diyemezdim. Emzirme kampı yapmadan “Yapacak bir şey yok, mecburen mama verdik” diyip vicdanımı rahatlatamazdım. (İlk altı ay sadece anne sütü veremediğim için hala da vicdanım sızlar ya neyse...) Emzirme kampını denemeden lütfen pes etmeyin! Eren’in Hassas Annelerinden birine dönüşmek istemiyorsanız “Her yolu denedim, olmuyor, ne yapalım, kaderde yokmuş” diyip mamaya teslim olmadan önce lütfen birkaç gün emzirme kampı yapın. Farkı göreceğinize inanıyorum.

Bir şekilde mamaya başladıysanız mamadan kurtulmak için de emzirme kampı yöntemini kullanabilirsiniz. Prensip aynı: emzirip uyuyacaksınız. Hali hazırda mama alan bebekler için belki bir kaç püf noktası daha eklenebilir, bunları ilerleyen haftalarda ayrıca yazacağım. (Mamaya başlamış bebekleri anne sütüne döndürmek için emzirme kampı yazısı burada).

Bu vesileyle emzirme kampı yöntemini bize ilk öğreten Prof. Dr. Canan Türkyılmaz (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yenidoğan Ünitesi) ve çocuklarımın sevgili doktoru ve sınıf arkadaşım Dr. Serdar Beken’e çok teşekkür ederiz. Onlar olmasaydı ikizlerimi gönlümce emziremez, bu blog’u da yazamazdım. Canan Hoca ve Serdar’a şükranlarımızı sunuyoruz.

Yazının başında dediğim gibi, aslında bebeğin ilk 6-8 haftası (en azından kırkı çıkana kadar) bir çeşit emzirme kampı olmalı. Sadece bebekle ilgilenip, emzirip uyuduğunuz; ev işlerinden, diğer çocuklarınızın bakımından ve dünyadan elini eteğinizi çekip bebeğinizle odanıza kapandığınız ve bebeğinizi istediği kadar sık emzirdiğiniz bir süre olmalı. Eğer bunu yapabilirseniz zaten büyük ihtimalle mamaya hiç ihtiyaç duymayacaksınız.

Gelecek yazımda temel bilgileri gözden geçiriyorum. Önce bebeğin memeyi kavraması, sonra da emzirme süresi ve emzirme sıklığı konularını ele alacağız.

Emzirme kampı yapmış olan anneler!
 • Kendi püf noktalarınızı bizle paylaşır mısınız? Sizin için işe yarayan ya da yaramayan yöntemler ne oldu? 
 • Bu yazıyı okuduktan sonra emzirme kampı yapmış olan anneler, yazıda verdiğim püf noktaları sizin işinize yaradı mı? 
Her şekilde lütfen paylaşın, geri bildirim verin. Yazdıklarım mutlak doğrudur demiyorum. Çünkü ne kadar anne ve bebek varsa dünyada o kadar farklı tecrübe var. Yorumlarınız burada zamanla birikerek anneler için faydalı bir kaynak haline gelebilir.

Dilek'in emzirme kampı tecrübesini de okumanızı öneririm.

Gelecek yazıda görüşmek üzere,

Tomris 

491 yorum:

 1. Harika bir yazı olmuş... çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de teşekkür ederim :)

   Sil
  2. Tomris hanım size nasıl ulaşabilirim?buraya belli karakterden fazla yazı ben yazamıyorum

   Sil
 2. benim de emzirmemede ilk günlerinde ciddi sorunlarımı emzirme kampına girerek çözdüm. Erencim senden kopya çekip, senden de bahsederek bloğumda paylaştım. Tomris ve sen muhteşem bir şey yapmışsın. Çok güzel bir yazı dizisi olmuş:))
  BENİMKİ DE;http://bebeimgeliyor.blogspot.com/2013/02/emzirme-kampim.html

  SEVGİLER

  YanıtlaSil
 3. Ben de emzirme kampına girmiş ve başarılı olmuş bir anne olarak tecrübelerimi paylaşmalıyım. Her şeyden önce şunların hiçbiri doğru değil:

  - sütüm yok
  - sütüm az
  - sütüm gelmeyecek
  - sütüm yaramıyor

  Benim de sütüm yoktu ilk günlerde. Leyla o kadar çok kilo kaybetti ki çocuğumun görüntüsü değişmeye başladı. 1 haftalık bir kampa girdim. saati kuruyor 2 saatte bir emziriyordum. Derin uyuyan bir bebek olduğu için uyandırmak zorunda kalıyorduk, ama 1 dakika bile sektirmeden 1 hafta boyunca emzirdim emzirdim emzirdim. Ve başardık. Sonrasında o kadar çok sütüm gelmeye başladı ki emzirdikten sonra pompalamak zorunda kalıyordum göğüslerimi boşaltmak için. O sütleri de buzluğa attık ve 6. aydan sonra ek gıdalarıyla karıştırdım. Rahatlıkla 4-5 bebeğe yetecek kadar sütüm vardı.

  Ama ilk günlerde o kadar sıkıntı çektim ki biri bana bu kadar çok süt üreteceğimi söylese asla inanmazdım.

  Burada baba desteğini vurgulamam şart! Eğer eşimin gazı, desteği, 2 saatte bir kalkıp benimle emzirirken oturması, bebeğin bakımını üstlenmesi olmasaydı başaramazdım. Burası kesin. Asla başaramazdım...

  Lütfen pes etmeyin! Bebeğiniz (herşeyiyle normal olduğu varsayılarak)biraz haddinden fazla kilo kaybederse HİÇBİR ŞEY olmaz! Kampa girin. Sabırlı, inançlı ve gayretli olun. Sütünüz gelecek, hem de şırıl şırıl gelecek.

  Eren

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir hafta gerçekten uzun bir süre Eren, ama vazgeçmemişsin, tebrik ederim!

   Sil
  2. ben şimdi çalışıyorum ve her geçen güna azalıyor, sütüm. Düna rtık pompalarken.."Tamam Senay bu kadar olmuyor işte, yapacak birşey yok mama vereceksin, kader buymuş" derken, bu yazıyı okudum. Tam 6 aylık bebeğim.Belki işe yarar umuduyla dün gece bile mama vermedim. Biraz daha uyandım doğru ama farkettim ki neredeyse mama ile aynı etkiyi gösteriyor oğlum. Bu arada Doktorum banada sık sık en fazla 4 saatte bir çekmem gerektiğini söyledi. O yüzden azalır dedi. 3 gündür daha sık yapmaya çalışıyorum. 6 aydan sonra da değişen birşey olur mu? Dün harvey Karp'ın almakta geç kaldığım kitabını aldım. Ve artık sütüm yetmiyor demek yerine kendimi bol sütlü biri olarak hayal edeceğim. lütfn beynim buna engel olma..

   Sil
  3. Mamaya baslamis bebeklerde meme kampi yaparken suna dikkat etmek lazim: 1. tum biberonlari ve mamalari kaldirin. Iki gun azmederseniz sutunuz inanamayacaginiz kadar bollasacak. 2. Mama vermemek icin direnirken en zoru aksam ve gece saatleridir. Cunku anne de bebek de gunun yorgunlugunu tasiyrodur. Annenin sutu de gun icinde biraz azalmis olabilir. Ama pes etmeyin, iki gun icinde sut artacak. 3. Calismaya basladiysaniz emzirme kampini bir hafta sonu yapin. Hafta ici iste daha sık pompa yapin. Sut artırma (emzirme kampi) donemindeyseniz 2 saatte bir olmali. Diger zamanlarda 6 aylik bir bebek icin en fazla 4 saatte bir pompa yapmak bence de uygun.
   Siz inanirsaniz vucudunuz sizi takip eder!

   Sil
  4. 2 saatte bir kaç dakika olmalı? örneğin ben 2 saatte yapınca 2 damla çıkıyor:( o da moralimin bozulmasına umutsuzluğa kapılmama neden oluyor.

   Sil
  5. birakin 2 damla ciksin, bunda bir sakinca yok ki. Bir sure sonra memeler ve vucut mesaji alacak, daha cok sut cikmaya baslayacak. Bebegin ilk aylarinda bu mesaji daha cabuk alir vucut, cunku emzirmeyi kolaylastiran hormonlar tavan yapmistir zaten. 6. ayda memeleri ikna etmek biraz daha zaman alabilir, 2-3 gunden uzun surebilir ama merak etmeyin, mesaji alacaklar :)
   Sut sagmaya basladiginizda once damla damla gelir, bir sure sonra fiskirarak gelir, sut akim refleksi tetiklendigi icin sut hizli akmaya baslar, sonra tekrar yavaslar. Pompa yaparken en az bir kez, tercihen iki kez sut akim refleksi ile gelen sutu alip sut tekrar yavasladiginda birakabilirsiniz. Her kadinin sut akim refleksi kendine gore bir hiza sahiptir, kimi kadinda memeye/pompaya koyfugu anda sut gelir, kiminde 1-2 dakika sut akim refleksinin gelmesini beklemek gerekir, o yuzden sure veremiyorum. (burasi net olmadiysa soyleyin, daha farkli anlatmaya calisayim)
   Eger evde pompa yapiyorsaniz ve sagdiginiz sutu bebege veriyorsaniz pompayi hic kaldirmayin, bir koseye koyun, gelip gittikce sut sagin. La Leche League kitabinda oneriliyor, guvenilir bir kaynaktir. Bu sekilde gun icinde surekli sut sagarsaniz gun icinde bir iki kez kez yikasaniz pompa setini yeter. Bir diger yontem de pompa setini kullandiktan sonra yikamadan buzdolabina kaldirmak, gun icinde sık sık cikartip sut sagmak. Buzdolabinda durdugunda pompadaki artik sutler bozulmaz. (baska turlu iki saatte bir pompa yap, yika ile basetmek guc olabilir)

   Sil
  6. Tomris, mutlu haberler var...1-2 damla arrttıyor, dolduğunu hissediyorum..Gene haber vereceğim size:) Çoooooooook teşekkürler, emzirme güzelliğini kaybetmeme izin vermeyen bu yazıyı yazdığın , Eren sana da vesile olduğun için.

   Sil
  7. Bunu duyduguma cok mutlu oldum :) Hic merak etmeyin, sutunuz yavas yavas artacak :) Insallah gonlunuzce emzirirsiniz yavrunuzu.

   Sil
  8. Tomris, Emzirme meleğisin :)

   Sil
 4. Boyle bi kamp oldugunu bilmeden kampa girmisim meger ben!Gunduzleri oglumu her firsatta emzirdim.Hatta bazen 1 saat bile gecmemisken..Geceleri de oglum beni saatbasi uyandiriyordu zaten.Emzirme isinde tamamen ona guvendim ve ne zaman istediyse o zaman emzirdim.Su an 13 aylik ve hala emziriyorum ne zaman isterse.Emzirmek isteyen analar!Vazgecmeyin!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emzirmede sıklığı ve süreyi bebeğin ayarlamasına izin vermek en doğru yöntem, tebrik ederim Aisha Hanım.
   Emzirme kampı yöntemini ben icat etmedim, sadece adını koyup yazıya döktüm, püf noktalarını verdim.
   Zaten kadınlar milyonlarca yıldır emzirme kampını yapıyorlar, buna lohusalık deniyor :) Mama olmayınca ne yaparsınız, mecbur emzireceksiniz, kalan zamanınızda da uyuyacaksınız. Siz de bunu doğal olarak yapmışsınız zaten, tebrikler!

   Sil
 5. H Merhaba Tomris hanım;
  Öncelikle şunu söylemeliyim, bugün bu yazıyı hiç beklemiyordum,cuma gününü iple çekiyordum, benim için büyük süpriz oldu :)
  Ayrıca böyle bir yazı dizisine vesile olduğu için Eren hanıma da sonsuz teşeklürler.
  Bir kaç gündür ailecek hastayız, hepimiz gribe teslim olduk. En büyük sıkıntım da ne yazıkki minik merveme de hastalık bulaştı. Bu arada önceki yazınıza yaptığım yoruma cevaben hatırlatma istemişsiniz, 37. haftada spinal anesteziyle sezeryan oldum, ilk bebek Özge, 2650gr, ikinci bebek Merve 1970gr olarak dünyaya geldi. Merve sarılık olduğu ve de kilosu düşük olduğu için 1 hafta hastanede fototerapi gördü, ayrıca oksijen ve antibiyotik verilmiş, bunu da sonradan öğrendim.
  Özge kontrol günü sarılığı yüksek olduğu için 1 gece yattı.Sütümü sağıp gönderdim ama yetersiz olduğu için mama takviyesi oldu biberonla. Eve geldiklerinde çok fazla sütüm olmadı üzüntüden ve ameliyat acısından olbilir, elimden geldiğince emzirdim 1 saati asla geçirmedim ama hiç dinlenemedim. Bütün çocuklarıma yeteyim, hiç birini ihmal etmiyeyim derken ne onlara yetebildim ne kendime. En az mamayı vermeye çalışıyorum hep, memeden sonra 60 veya 90 ml kadar ama sanki hep açlar. Günde 3–4 kere veriyorum bazen azmedip inatlaşırsam daha az. Ama bugün çok üzüldüm çünkü kalça usg için hastaneye gittik, şükür hiç bir şeyleri yokmuş, hatta doktor «anne sütü alıyorlar mı?, kemikleri çok sağlam» dedi. Ama çocuk doktoru kilo alımını yetersiz buldu :(
  Özge 4100 gr, Merve 3600 gr. Aslında şaşırdım çünkü 1 hafta önce aşı için gittiğimiz ASM de de aynı kiloda çıktılar, 1 haftada hiç almamışlar demekki. Çocuk doktoru 1 ayda 850 gr alması gerektiğini bizimkilein ancak 500 gr alabildiğini söyledi ve mama takviyesi verdi. Özge çok kustuğu için (aslında kusma değil de reflüymüş) iki ilaç verdi ve de kusmayı önleyici mama. Ve ben mamayı az veriyormuşum, en az 120 ml olmalıymış! Ben mamayı azaltayım derken reva mı bu bana şimdi? Ayrıca değişik bir mama daha yazdı adını hatırlayamıyorum ve almakta kararsızım günde üç defa bir ölçek iki bebeğin de mamasına karıştırılacakmış beslenme için. Sizce ne yapmalıyım? Ben 32 yaşındayım tamam pek dinlenemiyorum, sağlıklı ve düzenli beslendiğimi de söyleyemem ama her fırsat bulduğumda yemek yiyorum, bol bol su içiyorum, süt ve bitki çayları içiyorum ve en önemlisi sürekli emziriyorum, şu anda bile. Neden bebeklerime sütüm yetmesin ki? Neden en doğal ve sağlıklı olanı varken onları mamaya mahkum edeyim ki? Diğer iki çocuğumu 28 er ay emzirdim ben, bebeklerimi mahrum etmek istemiyorum. Meme kampı hayal gibi geliyor bana, bu olanaklara sahip değilim ne yazık ki. Eşim bile günde 12 saat çalışıyor, eve yardıma gelen olursa bebeklerin banyosunu yaptırabiliyorum ancak. Ama kararlıyım bi şekilde yeteceğim çocuklarıma.Umarım bana göre olan bir yöntem de bulursunuz. Umutla bekliyorum.
  Dilek Baydere

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Dilek hanim, yaziyi one cekmemin en onemli sebebi basta size olmak uzere yaziyi bekleyen bir kac anneye faydali olmak istemem. Inancinizi ve azminizi cok takdir ediyorum. allah'in izni ile dort yavrunuza da yeteceksiniz. Once su kritik donemde mamadan kurtulmaniz, anne sutune donmeniz gerekiyor.
   Keske elimde sihirli bir degnek, ozel bir ilac ya da cok ozel bir yontem olsa da size onersem. Eger boyle bir yontemi bulmus olsaydim inanin kendi ikizlerimde uygulardim. ama ne yazik ki yok. Inanin cok okudum, kendim de tecrube ettim, baska bir yontem bulamadim. Bir sekilde yardim bulup iki gun kapanip emzirmeniz gerekiyor. Anladigim kadariyla bebeklerin mama ihtiyaci gittikce artiyor.
   Elbette bebeklerinize sutunuz yetebilir, size inancim tam. Onlari mamaya mahkum etmeyeceginize eminim. bunun icin 1. sutunuzu cogaltmamiz, 2. bebeklere anne memesini verimli emmeyi ogretmemiz gerekiyor. Bunun icin de tek yol emzirme kampi.
   Bir yandan dort cocuga yetip, ev isleri yapip bir yandan iki bebegi emzirmek kolay degil. Ev islerini ve cocuklarinizin bakimini surekli bir tarafa birakin demiyorum. Sadece 2 gunlugune yapabilirseniz bunu, ve o iki gun boyunca tum biberon ve mamalari kaldirip sadece emzirebilirseniz sutunuz cok ama cok artacak. Sutunuz arttiktan sonra ev hayatiniz da cok buyuk ihtimalle rahatlar, cunku bebekler daha uzun uyur, daha az emmek isterler. Bunu bir yatirim gibi dusunun. iki gun yatiracaksiniz ama sonrasinda hem hayatinizda rahatlama hem de bebeklerinizi mamadan kurtarma gibi buyuk kazanclar saglayacaksiniz.
   Sartlarinizda biraz yaratici cozumler bulunabilir mi acaba?
   Acaba esiniz iki gunlugune isten izin alabilir mi, yillik izninden kullanabilir mi mesela? Iki gun ev isi yapmasaniz, buyuk cocuklariniza bakmasaniz, sadece kendiniz besleyip emzirip uyusaniz bence bu bile buyuk fark yaratacak.
   Sizin durumunuzda (mamaya kayan bebekler durumunda) meme kampi boyunca tum biberonlari ve mamalari kaldirmak gerekiyor. Bebekler her agladiginda emzirmek gerekiyor. Ozellikle biberona alismis bebeklerin memede canhiras aglamalarina yurek dayanmasi cok zor, biliyorum, ben de yasadim. Eger bu iki gunu atlatabilirseniz daha guzel gunler sizi bekliyor olacak. Ama bu iki gunde ev isi ya da buyuk cocuklarinizin bakimi ile ilgilenirseniz uyumaya, yemek yemeye vaktiniz kalmaz ve bu da sutunuzun artmasina engel olabilir. O yuzden kendinize destek olacak birini bulamasaniz bile iki gunlugune sizi ev islerinden azad edecek bir yontem/yardim bulmaniz gerekiyor.

   Sil
  2. Rakamlara gelince. Ayda 800 gram almalari ideal, ama 600 gram da olabilir. hatta bazi kaynaklar 500-1000 gram arasini normal kabul eder. Su anda haftada 150-200 gram arasinda almalari gerekiyor, ordan hesaplayabilirsiniz. Son 1 haftada kilo almamis gorunmelerinin sebebi farkli tartilarda tartilmak olabilir. Yine de muhtemelen kilo alimlari yavasladi, cunku sizin anlattiklarinizdan anladigim memede gittikce kotuye gidiyorlar, memeden verimli sut cekemiyorlaar, bu da sutunuzu azaltan bir faktor muhtemelen. O yuzden kilo aliminda azalma ve sizin aktardiginiz memedeki sorunlar brbiri ile uyumlu. Eger mama vermeye devam ederseniz bunlarin daha da kotuye gitme ihtimali cok yuksek. Bunu durdurmanin yolu ise emzirme kampi.
   Doktorun verdigi reflu onleyici ilaclari kullanin. Eger mama kullaniyorsaniz reflu icin mamayla ilgili onerilerini de uygulayin.
   Ama en kisa zamanda bir emzirme kampi yapmaya calisin. Buyuk cocuklarinizin bakimini ve ev islerini 2 gun biraksaniz, sadece bebeklerinizi emzirip yiyip uyusaniz o da yeter.

   Sil
  3. Meme kampindan sonra sutunuz yine de artmiyorsa benim memede mama vermek dedigim SNS yontemi kullanmanizi oneririm. Yoksa biberona devam ederseniz biberona kayacaklar gibi gorunuyor.
   Aslinda memede mama yontemini meme kampi yapmadan da uygulayabilirsiniz, aradiginiz sihirli degnek bu olabilir. Ama once meme kampi yaparsaniz en azindan sutunuz artmis olur.
   Memede mama verme yontemini uygulamak konusunda ne dusunuyorsunuz? cok zor degil, ama ikizlerde ilk gunlerde yardima ihtiyaciniz olabilir, yontemi ogrenene kadar insanin elleri yetmeyebiliyor. Akilli bir kizsa 11 yasindaki kiziniz da bir iki seyi tutup size yardim edebilir.
   Memede mama yontemini anlatacagim yaziyi oldukca sonra yazmayi planliyordum ama eger uygulamaya niyetliyseniz one cekmeye calisacagim (her sekilde gelecek hafta cuma'dan once olmayacaktir).

   Sil
  4. Bu arada cok gecmis olsun demeyi unuttum. Bebislerin burnu tikanirsa emzirme oncesinde eczaneden alacaginiz serum fizyolojik damlatabilirsiniz. Tabii evde grip dolanip duruken emzirme kampi biraz hayal, muhtemelen gunluk hayatinizi zar zor surduruyorsunuz. Boyle bir donemde daha fazla mamaya kayma riskiniz var, bu bir gercek, ama bebeklerin soguk alginligi gecirirken susuz kalmamasi lazim, o yuzden mamayi sınırlayın diyemeyecegim. Bebisler ve siz iyilesir iyilesmez emzirme kampi yapabilirseniz cok iyi olur.
   bu arad, bebekler su anda kac haftalik/aylik oldu?
   her sekilde irtibatta kalalim.
   Kendinize cok cok iyi bakin. Moralinizi saglam tutun. Sizde bu inanc oldugu surece bir yol mutlaka bulnur. Ben de yardim etmek icin elimden geleni yapacagim.

   Sil
 6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. Bu haftasonu hastayım numarasıyla milleti başıma toplayıp kampa girmeyi düşünüyorum ;) bu ara 7 gün sonra bebeklerim 3 aylık olacak, umarım geç kalmamışımdır. Bi durum daha var ki malesef minicik bebişim Merve çok hasta, boğaz enfeksiyonu,öksürüyor ve burnu tıkalı dr antibiotik verdi, sık sık emziriyorum ama çok zorlanıyor yavrum.
  Kio alımları sizcede düşük mü?
  Ayrıca ilginize çoook teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok iyi fikir Dilek Hanim, bir yol bulacaginizi biliyordum :)
   3 ay hic de gec degil, 6 aylikken bile yapilabilir.
   Kilo alimlari ile ilgili yazdim, ayda 500 gram biraz dusuk, ama cok kotu degil. Ayda en az 600 gram almalari gerekiyor. Doktor 800 gram olmali derken heralde dogum agirliklarinin dusuk olmasini da hesaba katti. Ama su anda buna cok odaklanmayalim. Eger sutunuzu cogaltabilirseniz cok iyi olur.
   Bebisler icin eczaneden serum fizyolojik (tuzlu su) burun damlasi alin, bebekler icin kucuk tuplerde satiliyor. Emzirme oncesinde onu damlatin, bebekler hic sevmezler, benimki de nefret ediyor, ama tikali burunla da meme ememiyor, basini sabit tutup damlatiyorum iki burnuna da. Her burun deligine 5 damla kadar yeter. acilmadiysa tekrar edebilirsiniz. Yalniz bunu emzirme sonrasinda yapmamaya calisin, tuzlu su oldugu icin kusturabilir bebegi. Yapabileceginiz en iyi sey bebegin burnunu acik tutmak, bol bol emzirmek, susuz kalmamasi lazim.
   Kamptan once ve sonra kilolarini tarttirabilirseniz cok cok iyi olur. Buna gore mama verme konusunda karar verecegiz. Hem hastalar, hem son hafta kilo alimlari oldukca dusmus, kilo alimlarini cok daha yakindan takip etmek gerekiyor.

   Sil
  2. Her emzirmeden önce dediğiniz gibi burnun açıyorum benimkiler de hiç sevmiyor ama rahat ediyor. Bir de bugün bebeklerin yanından hiç ayrılmamaya karar verdim, hızlı bir şekilde yemeğimi ve diğer işlerimi yapıp emzirmeye koştum, ve süre koymadan sıkılmadan saatlerce emzirdim. Sanırım onların yüzüne bakmaktan daha doğal süt arttırıcı yok :) uyuyup uyanıp takrar emiyorlar, onlar da keyifli bende .

   Sil
  3. Harika! Ev isleri biraz bekleyecek ama n'apalim, bebisler herseyden onemli :)6. aydan sonra insallah daha da rahatlayacaksiniz.
   Emzirme suresini uzun tutmaktan ziyade sık sık emzirmek sutu daha cok artiriyor (ben bu hatayi cok yaptim). Soyle soyleyeyim, mesela bebekler 1 saat memede kaliyor, dusmuyor diyelim. Bir de soyle deneyin. Memeye koyduktan 20 dakika sonra uyumaya basladilarsa yavasca memeden ayirin. 5-10 dakika, belki 20 dakika, ne kadar uyursa kar. Sonra tekrar gelirse tekrar bir 20 dakika emzirin. Bu durumda 1 saat nonstop emzirmek yerine 20 dakika emzir, 20 dakika uyku, 20 dakika emzir gibi bir sey oldu. iki kez 20 dakika 1 saat nonstop emzirmeden daha cok tetikler sut uretimini muhtemelen. Bebegin aldigi sut miktari da 1 saatte aldigi ile asagi yukari ayni olacaktir. Burda sureleri ornek olarak veriyorum, motamot uygulamak zorunda degilsiniz. Bir de boyle deneyin isterseniz. ama uygulamada sorunla karsilasirsaniz ya da anne icguduleriniz bu yontemde bir gariplik var derse kendi yolunuza donebilirsiniz, bu sadece bir deneme onerisi.

   Sil
  4. Unutmadan ... Allah yardimciniz olsun!

   Sil
  5. Uzun süre emzirmek beni de çok yordu zaten , sizin önerinizi mutlaka deneyeceğim bugün . Ayrıca dün sütümün epeyce arttığını farkettim. Doğduğundan beri masajsız yardımsız kakasını yapamayan kızım Özge dün 3 defa kakasını yaptıı yardımsız. Çok teşekkür ederim.

   Sil
  6. cok sevindim! diyordum zaten , bu isi olsa olsa Dilek Hanim kotarir diye :)
   biberonla mama baslanmis bebeklerin emzirme kampinda tum biberonlari kaldirip 2-3 gun emzirmeyi oneriyoruz. sanki biberon ve mama icad edilmemis gibi dusunun, unutun onlarin varligini. her biberon verdiginizde kafalari yine karisacak oyle mi sut geliyordu boyle mi diye. yalniz sizin durumunuzda su var, 0 biberon yonteminde, ozllekle bebeklerin son hafta kilo alimlari dusup kritik noktaya yaklastigi icin, sıkı kilo takibi onemli.
   biberonsuz biraz aglayabilirler, geceler zor gecebilir, ama dayanmaya calisin. bu bir yatirim, bu gunler de gececek, sonra bol sutlu saglikli gunler sizi bekliyor :)
   Ozge'nin bagirsaklari anne sutu agirliki beslenince rahatladi demek ki. yalniz bir yandan da dikkat edin, ishal olmus olmasin. bazi virusler hem ust solunum yolu enfeksiyonu (grip) hem ishal yapabilir. Genel durumundan anlarsiniz ishal mi degil mi. cok civik ve gun icinde defalarca (3'ten cok daha fazla) yapiyorsa kakasini ishal olabilir. sadece dikkat edin diye soyluyorum.

   Sil
 8. Tomris, çok güzel yazmışsın... ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 9. Merhabalar. Ben de bilmeden bu kampi uyguluyormusum ama benim nedenim baska. Sutum olmasina ragmen bebegim emmek istemiyor. Ilk iki ay gayet guzel emdi. Ama sonra birakma egilimine gecti. Onceleri herkes az da emse doyuyodur, doymasa aglar fln deyince rahatlamistim taki kilo alimi durana kadar. Ben de kendi kendime bole bi kamp duzenledim ve sadece uyuyarak emdigi icin ilk hafta nerdeyse 1 saatte bir uyutarak emzirdirdim. Gece de uyandirmadan 2 saatte bir. O hafta 260 gr aldi. 4 ayligiz ve hala emme problemimiz var ve ben hala uyutarak emziriyorum ve devamli kamptayim:(( bu ay da 650 gr aldi. sadece son 1 haftadir bazen uaynikken de emiyor.umarim bu mucadelemin zaferinin bi gostergesidir... cunku inanin psikolojik olarak bebeginin emmemesi se bi anne icin cok kotu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok kotu bir duygu olsa bir sey bebegin emmek istememesi. Meme grevi gibi gorunuyor. Biberon kullanan bir bebek mi? Oyleyse biberon tercih ettigi icin olabilir. Biberon degilse, sizce memeyi istememesine ne sebep olmus olabilir?
   Cok guzel kilo almis bebeginiz gecen ay, sutunuz yaramis. uykuda emzirmek/ uykuluyken emzirmek iyi bir fikir. yavas yavas emmesi daha iyiye gidiyor gibi gorunuyor anlattiginizdan. Vazgecmeyin, emzirmeye devam :)

   Sil
 10. Biberon hic vermedim. Zaten birakicak diye o kadar cok korkuyorum ki elma suyuna basla diyen cok oldu, gerci doktorumuz simdilik hic bi seye gerek yok dedi, ama ben vermedim. Ek gidaya gecince de birakicak diye endiseliyim. Inanin nedenini cok arastirdim, doktoruma sordum ama ulastigim tek sonuc bunun bi gecis donemi oldugu ve bu aylarda yapabilecegi. Bazi bebekler bu sekilde zor emiyomus:( yoksa si de bikirsiniz idrar yolu enfeksiyonu, sutun az gelmesi vs gibi bir cok nesen var ama bizde bu nedenler yok. bi de dedigim gibi emmiyo diye ek gida vermek ya da mamaya basvurmak sutu azaltiyormus ve bebegin tamamen birakmasina nesen oluyormus. Ben de gayretle emzirmeye devam ediyorum. Insallah basarili olurum. Sizin kanalinizla boyle tecrubesi olan anneler de fikir verirse cok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bazi bebeklerde oldugunu duymustum. Mamaya baslamak da emmeyi birakmasina sebep olabilirdi, cok iyi yapmissiniz baslamamak ve emzirme konusunda israrci olmakla. Tabii kolay degil isiniz. Baska anneler bebegim cok emmek istiyor diye sikayet ederken sizin durumunuz da ayri zor. Ama 4 aya kadar gelmissiniz, iki ay daha disinizi sıkarsaniz 6 aydan sonra rahatlayacaksiniz diye tahmin ediyorum.
   Bazi bebeklerde duygusal olaylar (annenin ise baslamasi, onu baska biriyle birakmasi gibi) meme grevine sebep olabiliyor ama meme disinda bir sey vermediginizi soyluyorsunuz.

   Sil
 11. Inanin bana sorarsaniz emmemesi icin hicbir sebep yok. Evdeyim ve kimseye birakmiyorum. Hamileyken acaba sutum olur mu diye aklima gelmisti de sutum olup da bebegimin boyle zorlayacagi hic aklima gelmemisti. Dedigjniz gibi 4 ay gecti, 6 ay hatta bu uyutmayla emzirme yontemim daha da ise yararsa gidebildigi kadar zor olsa da emzirecegim. Ise yaramazsa da 6 aydan sonra sagip vermeyi dusunuyorum. Aslinda sukrediyorum bebegim saglikli. Hastaliklari dusununce tek sorunum bu olsun diyorum.ama neden emmedigini ve hic cozum olup olmadigini ben de cok merak ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 6 aydan sonra da uykuda veya uykuluyken emz'rmeye devam edebilirsiniz. Emzirme Sanati kitabinda (La Leche Leauge)meme grevindeki bebekleri sasirtarak emzirme konusunda degísik fikir ve taktikler var. En cok onerilen uykuda veya uykuluyken emzirmek. Uykudan ilk uyandiginda hemen emzirmeyi de deneyebilirsiniz.

   Sil
 12. Ilk kez anne oldugum icin bi cok seyi yeni ogreniyorum. O kitabi da hemen edinmem lazim sanirim. Bu arada ilginiz icin de cok tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
 13. Tomris Hanim merhaba,
  Ben de bebegi yeterince kilo almadigi icin mama takviyesi yapan annelerdenim. Ilk ay 50gr, 2.ay 400 gr aldigi icin 3.ay takviyeye basladim ve o ay 650 gr aldi, 4.ay takviyeyi biraz azalttim(gunluk 180 cc.den 120.ye) ve 450 gr alarak toplamda 1450 gr.la 4 ayi devirdik. Bir emzirme danismanina danistim ve kavramada bir problem gorunmedigini soyledi. Sutu artirmak icin emzirmelerden sonra sagmayi onerdi, yaptim ama maalesef bir fark goremedim. Denemedigim tek sey "emzirme kampi", bununla ilgili bir kac sorum var size:
  1- Kampin sonunda sutun arttigini nasil anlayacagim, cunku kizim hic ac ac aglamiyor( mama vermedigim zamanda), uykulari kotu degil(gecede 1 kez kalkmaya basladi) ve genel olarak huzurlu bir bebek?
  2- Kamptan sonra nasil emzirecegim, cunku su anda da talep uzerine emziriyorum? Artmis olan sutu yine kacirmamak adina bunu soruyorum.
  Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkurler,
  Aysegul

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Aysegul Hanim,
   Cok talepkar bir bebek olmadigina gore kampi saatli yapmaniz gerekebilir. Bu duurmda 2 saatte bir emzirmek cok onemli. Ayrica mamayi tamamen kesin ki memeye istahla yaklassin, sutu artirsin. Yani kamp boyunca 0 mama vermeniz lazim ve her istediginde, agladiginda, hatta o degil siz istediginizde emzirin. Emzirme aralari 2 saatte biri gecmemeli (birinci emzirmenin basindan ikinci emzirmenin basina)
   1. kampin sonucunu anlamak icin en objektif yol bebegi kamp oncesinde ve sonrasinda tarttirmak. Ortalama gunde 15 gram kilo artisi bekleriz 4 aylik bir bebekte.
   subjektif yontemler ise bebegin daha rahat uyumasi, aclik isaretlerinin azalmasi (ki bu sizin durumunuzda pek gecerli degil sanirim), memelerin sut dolup gerginlestigini hissetmeniz bunlardan bazilari.
   2. Sanirim cok sakin karakterli bir bebekle karsi karsiyayiz, cok talepkar degil. Bu durumda sizin biraz tesvikiniz gerekiyor. emzirmek icin onun isaret vermesini beklemeyin, bazen siz de meme verebilirsiniz. Sanirim cok bariz isaretler vermiyor ac oldugunda, bu yuzden ac oldgunu kaciriyor olabilirsiniz. Arada siz meme onerebilirsiniz, sirf caniniz istedi diye, ya da bir firsat buldugunuzda, ne zaman isterseniz meme verin. Boylelikle sutunuzu koruyabilirsiniz. Ayrica bazen ac gorunmedigi halde ne kadar istahli emdigini farkederek bebeginizin kendine ozgu aclik isaretlerini kesfedebilirsiniz belki. Bir fikir vermesi icin, gunde 6 emzirmenin altina dusmemeye calisin, ama rakamlara cok guvenmeyin, onemli olan sizin ve bebeginizin arasindaki iletisim.

   Sil
 14. Tomris Hn. tekrar merhaba,
  Oncelikle cevaplariniz icin tesekkurler. Kizimla beraber dunden beri kamptayiz:) 2 saatte biri yukarida yazdiginiz icin aynen oyle yapmaya calisiyorum, ayric o talep etmese de surekli teklif ediyorum, cogunda kabul ediyor!! Gorece olarak buyuk bir bebekle kampin farki surekli yatamamak sanirim, cunku cani sikiliyor, gezinince rahatliyor...
  Size bir de son bir sorum olacak, benim mamayi az verme(ya da dr.un ver dedigi kadar vermeme diyebilirim) sebebim, mama yiyince kizimin karninin daha uzun sure tok kalmasi ve emzirme sikliginin azalmasi ve bunun orta vadede sutu bitirecegine inanmam. Bu acidan bakinca "lactation aid" kullanmanin biberona gore avantaji nedir, sonucta bebek yine mama aliyor ve emzirme sikligi azaliyor? ( Biberon vermeyle ilgili olarak LLL Turkiye temsilcilerinden Natalya Hn. bana bebegi dik, biberonu yatay tutun ve 90 cc.lik bir biberonu ortalama 20 dakikada bitirin demisti, onun bu tavsiyesini mumkun mertebe uygulamaya calistim, hatta "lactation aid" almama sebebim budur diyebilirim, cunku bu sekilde biberondan sut icmek kizim icin zaten epey zorlayici oldu ve biberonun rahatligina alismadi.)
  Tesekkurler,
  Aysegul

  YanıtlaSil
 15. Aysegul hanim, merhaba. mama vermeme ya da az verme sebebiniz cok mantikli. ikinci yazimda (notlar -2) yazmistim mama ve biberon iki sekilde zara verir emzirmeye. mamanin daha gec aciktirmasi birinci zarari. ikincisi de bebegin biberona alismasi. lactation aid ikinci soruna yonelik bir onlem. natalya hanimin verdigi ise biraz birinci soruna, biraz da ikinci soruna yonelik bir onlem (bu yontemde bebege doyup doymadigini hissetmesi icin firsat taniniyor, boylece gereksiz mama yuklemesi olmuyor. ayrica cok da rahat degil dediginiz gibi). yalniz lactation aid'i gercekten sutun yetmedigi durumda oneriyoruz, yani zaten annenin sut uretim kapasitesinin son noktasina gelinmis, ama yetmiyorsa. normalde annenin sut uretiminin siniri yok, ama nadiren meme dokusunun yeterli sut uretemeyebilecegini biliyoruz (bin kadinda bir gibi bir oranda). bu noktada oldugunuzdan emın olmanın tek yolu emzırme kampı. hakkini vererek yapilmis bir kamptan sonra sutunuz hala kılo alımı ıcın yeterlı degılse o zaman mama takviyesi zamani gelmistir.
  benim tecrubem soyle. dediginiz gibi zaman icinde mama sutun yerine gecmesin diye cok dikkat ettim lactation aid ile mama verirken. bunun icin sık emzirmeye devam ettim, 4 ayliga kadar 2,5 saatte bir emzirdim gunduzleri ve cok sıkı kilo takibi yaptik, kilo alimlarini minimum olmasi gerekenin biraz uzerinde tutacak kadar mama verdik, daha faza degil (bir cok anne mamayi nonstop bebegin aldigi kadar verir, yani karni iyice doyana, bebek mamayi istemeyene kadar), biz sutu korumak icin en az miktarda verdik) ve 2,5 saatte bir emzirdik 4. ay dahil (her bir emzirme 50 dakika filan suruyordu). Bu halde 6 aylikken bebekler gunde bir litre sut uretiyordum (bazi gunler bebeklerden uzakta kalinca pompa yapiyordum). bu arada lactation aid tupunun elimdeki ucunu da biraz kiviriyordum ki sut oyle kolay gelmesin, ugrassinlar biraz diye.
  yani lactation aid birinci soruna (mamanin mideyi gec terketmesi) yonelik degil sadece ikinci soruna (sut emme tekniginin bozulmasi) yonelik. birinci sorunu onlemek icin minimal mama vermek lazim ve sık emzırmeye devam etmek lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu arada lactation aid kullanmanin bir diger avantaji bebek memede kalmaya devam ettigi icin sut uretimini uyarmaya devam ediyor. Natalya hanim'in onerdigi 'paced bottle feeding' yani duraklamalarla besleme yonteminde boyle bir avantaj yok. ama sonucta her ikisi de lact.aid ve duraklamali besleme, her ikisi de emzirme koruyucu mama verme yontemleri. Yine de en iyisi mumkunse hic mama vermemek.

   Sil
 16. Merhaba Tomris hanım, 6,5 aylık bir oğlum var malesef mama destekli geldik bu günlere, ne yediysem ne yaptıysam sütümü arttıramadım. Bilinçaltımda hep sütüm yok, gelmeyecek yaramıyor mesajı vardı silemedim. İçim acıyarak mama verdim hep. Şükürki oğlum emmeyi çok seviyor bu güne gelmek bile mucizeydi ha şimdi bıraktı bırakacak diye diye bu günlere geldik. Kendime o kadar kızıyorumki hamile iken emzirme konusuna hiç eğilmemişim, araştırmamışım. Doğumdan sonra 5 gün hiç sütüm gelmedi oğlum kilo kaybetti ve sarılık oldu kendimi eksik ve yetersiz buldum sonrasıda gelmedi..keşke yazdıklarınız hamile iken okuyabilseydim ve emzirme sanatı kitabını mutlaka edinseydim birde sütpompasını. Size sorum biz ek gıdaya geçtik doktorum öyle bir beslenme listesi verdiki bebeğim ne zaman emecek diye sordum kendime, içimde kaldı şöyle şakır şakır sütümle beslemek istiyorum oğlumu bu aşamada kamp benim için geçmi? Ne dersiniz. Yazılarınız ve emeğiniz için çok teşekkür ederim tekrar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşegül, Tomris emzirme konusunda fikrini yazacakdır ama ek gıda meselesinde şu yazımı okumanı tavsiye ediyorum:

   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2012/12/ek-gdaya-baslama-meselesi.html

   Sil
  2. Aysegul hanim, hicbir zaman gec degil. Az once baska bir yazinin altina yorum birakan bir anneyi okudum, onun bebegi de 6 aylikti. Emzirme/sut sagma kampi ile gunluk sutunu 30 ml'den 120 ml'ye cikarmis. Yani dort kat artmis sutu. Anne isterse daha da cok bile artirabilir, ayi farketmez, bir anne isterse herseyi yapabilir.
   Size tavsiyem ek gidaya gecmeye baslamadan once bir emzirme kampi yapmaniz. Sutun istediginiz kadar 2-3 gunden daha uzun surebilir, cunku emzirme ile ilgili hormonlar ilk hafta ve aylardaki kadar yogun degil, ama hala var o hormonlar, ve sizde de sakir sakir emzirecek guc :)
   Ek gidaya yavas yavas gecmenizi oneririm. Ben de ikizlerimde tip fakultesinde ogrendigimiz gibi 3 gunde bir yeni bir ogun ekleyerek ve bir iki ay icinde ek gidanin oldukca yogun oldugu bir beslenme sekline gecmistim. Ama simdiki bebegimle oyle yapmamayi, daha yavas ve bebegin hizinda ek gidaya gecmeyi planliyorum. Yalniz burda bebegin kilo alimi (buyumesi) ve gelisimini takipte tutmak onemli. Hekiminiz niye ek gida agirlikli bir beslenme onerdi bilemiyorum, belki nasil olsa sutunuz az oldugu icin (simdilik! :) formul mama yerine ek gida agirlikli bir beslenme dusunmus olabilir. Bunu onunla tartismaniz gerekir.

   Sil
  3. merhaba ben de 2012 temmuz annesiyim 7 aylık bir kızım var.kızımın kilosuna takıldım aslında hata yapıyorum biliyorum ama işte bir türlü silemiyorum aklımdan kurtulamıyorum bundan.kızım 2960 gr doğdu öyle aman aman emen bir bebek olmadı hatta doğduğu gün uyuyunca dr mama verdirdi kan şekeri düştü diye.ama gecesi emzirdim eve gidince ememedi ben emziremedim derken mama aldı sağdım verdim emmek istemedi zorla emmeye alıştırdım bağrış çığırış.ilk 3 ay genelde 700-800 gr aldı sadece anne sütüyle 4.ay işe başladım.iş yerim evimin dibinde 1.5 2 saatte bir eve geldim emzirdim.sabah 7 öğlen 12 ye kadar çalıştım.(yarım gün yani)4.ay 600-700gr arası tartı aldı.5.ay ise 500gr 6.ayında 380gr aldı kzım sadece emdi.dr sütümün azaldığını söylüyordu hep hatta 5 ay ,ay dolmadan tarttı 5.gün vardı daha ve 340 gr alan kızım için mama verdi denedim ama almadı kzım mamayı 5 gün sonra aşı için gidince 500 grmı tamamladığını gördük kızımın.6.ay sonunda 6880 gr oldu kızım.sizce kızımın kilo alımı nasıl işe başladığım için kendimi suçluyorum ve bundan kurtulamıyorum bir türlü belki diyorum 5. ve 6.aylarda 600-700 gr alacaktı.bu arada 8.aydayız hala emiyoruz inat ettim ilk 6.ay mama vermedim

   Sil
  4. Bu arada söylemeden edemedim aslında ben de farkında olmadan emzirme kampı yapmışım resmen eşim hala dalga geçer ben le ilk üç ay resmen kızım mememde gezdim ya açsa paranoyasıyla hep emzirdim.Açıkçası bunda komşularımın etkisi çoktur.biri hiç büyümüyor sütün yaramıyor mu dedi biri ben 20 dkda bir emziriyorum dedi ben de öyle yaptım 3. ayda bir ay boyunca az daha kafayı yiyordum:)

   Sil
 17. Nesrin Hanim, sizi cok tebrik ederim, mamaya baslamamak icin direndiginiz icin. anlattiklarinizda vicdan yapacak bir durum gormuyorum. Kiziniz Masallah guzel kilo aliyor, verdiginiz rakamlar cok normal. O konu komsulari ve mama oneren doktorlardan sadece siz muzdarip degilsiniz, her mahallede varlar, bir gun bir elime gecirsem cok fena yapacagim onlari :) Ilk 4 ay ayda 600-1000 gram arasi normaldir, sizin verdiginiz rakamlar da masallah cok guzel, sutunuz yaramis bebeginize. 5 ve 6. ayda kilo alimi er bebkte yavaslar zaten, bu da cok normal. Sucluluk hissedecek, vicdan yapacak bir durum gormuyorum ben acikcasi.
  Hep derim, emzirme kampini ben icat etmedim, bunu anneler on binlerce yildir yapiyorlar, ozellikle de lohusalik doneminde. Anne sutunun yetmedigini dusunuyorsa daha cok emzirir, bu kadar. Ilk 6 ay sadece anne sutu vererek cok guzel bir baslangic yapmissiniz. Simdi insallah 2 seneye tamamlarsiniz emzirmeyi. bundan sonrasi icin kritik basari faktoru su: evde ve bebekle oldugunuz surece bebek istedikce emzirmeye gayret edin. Burda anahtar kelime 'bebek istedikce'. ama siz istediginizde de emzirebilirsiniz:)Isyerinden gelip emzirebiliyorsaniz en iyisi, ama eve gelip emziremiyorsaniz pompa ile de sagabilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sağolun tomris hanım cevap yazdığınız için şimdi 8.5 aylık oluyoruz emziriyorum şükür inşallah gittiği yere kadar devam etmeyi istiyorum çalışıyorum ama eve geliyorum emziriyorum yalnız ek gıdayı biraz zor yiyoruz yiyince az emiyoruz artık yatırıp emziyorum yatarak daha çok emiyor

   Sil
  2. Kilo alimi guzel, endise etmeyin, meme ile uykuyu iliskilendirise sonra bunu kirmak zordur. Memede uyuma aliskanligindan sonradan rahatsiz olan anneler de var, hic sorun etmeyen de. bu bir tercih. a memede uyutmaya alistirirken isin sonrasini dusunmekte fayda varma

   Sil
 18. Şu anda sütüm fena değil ama ben bu emzirme kampını yapamadım çünkü doğumun ertesi günü sarılık değerleri yüksek çıktığı için bebeğimi hastanye yatırdılar ışık alması gerekiyormuş :( ışık altından çıkmasın diye biberonla beslediler ama ben fırsat buldukça ordan çıkarıp emzirmeye çalıştım 5 dk. da olsa. bunun için çok üzgünüm...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tugba, bebeğinin hayatının ikinci gününde birbirinizden böyle ayrı düşmeniz kötü olmuş, ama atlattınız inşallah, değil mi? Şu anda kaç aylık? Emzirme yoluna girmiştir inşallah. eğer girmediyse, bir şekilde biberona devame tmek zorunda kaldıysan mamaya başlamış bebekler için emzirme kampı yapabilirsin.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-bolum-7.html
   Hiç bir zaman geç değil, ne kadar erken yaparsan o kadar faydalanırsın.

   Sil
  2. merhaba bebeğim 28 günlük şu anda. bi,beron vermiyorum artık sadece emziriyorum diğer yazınınzın altına da yazmıştım şu anda tek sorunumuz bir süre emdikten sonra hırçınlaşması :( sanırım biberondan! onu nasıl aşacağız bilmiyorum.

   Sil
  3. Ben de diyorum bu isim yabanci degil:)
   buyuk ihtimalle memedeki huzursuzlugu biberona biraz alismis olmasindan. Ama cok zamaninda mudehale etmissin, bebek cok kucuk. Bi kac gune biberonu unutacaktir, emzirmeler daha iyilesecektir.

   Sil
 19. mrb her yontemi denedim .nafile!!! her manadan once anne sutu veriyorum .25gr iciyo sut bitince huysuzlasiyor gogusume yumruk atiyor sinitleniyor.bu arada sadece sag gogusumden sut geliyor kadersizin dibiyim:-:'( mecburen mama vermek zorundayim 4 aylik oldu 150 gr iciyor .mama vermemek icin cocugumu 25 gr mahkum edemem.sut bezlerin iyi calismiyosa sutun olmuyor acik ne net bu bezleri nasil calistiririz sik sik emzirmek benim isime yaramadiii


  YanıtlaSil
 20. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 21. Sevgili Manolya;
  Ben o yumrukları karşılıklı iki bebeden çok yedim :) direncimin çok düştüğü zamanlar da oldu . Bebeğin süt gelmeyince hırçınlaşıyor olabilir bir kaç günşük kamptan sonra emip doymuş bebeğin yüzüne doğru bakıp öyle bir gülümseyecek ki bir ömür boyu emsin isteyeceksin.
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilek'e katiliyorum. Ilk kez bebegim memeyi tatmin olmus ve doymus bir sekilde sakince birakip uykuya daldiginda o kadar mutlu olmustum ki.Insanin yavrusunun kendi sutuyle doydugunu, tatmin oldugunu gormesi inanilmaz bir haz. Ama her emzirmeden sonra biberon vermek zorunda kalmak ise derin bir eksiklik duygusu yaratiyor insanda.

   Sil
 22. Tomris Hanım merhaba,

  !,5 aylık ikiz bebeklerim var. Ben de biberon ve meme bir arada kullananlardanım, ancak biberonla ilgili yazdıklarınızı okuyunca tereddüte düştüm. İkizleri aynı anda emzirmek çok vakit aldığından her öğün sırayla birisini emzirip, diğerine hızlıca sağdığım sütü veriyoruz. Evde bana yardım eden birileri muhakkak olduğundan beslenmelerini eş zamanlı yapabiliyoruz, birisi emerken diğeri biberonla anne sütü içiyor. İkisinin de biberona tamamen alışmaması için sırayla memede kalmalarına çok özen gösteriyorum. Ancak yine de biberonla alışmaları önümzdeki aylarda anne sütünün azalmasına neden olur mu? Bu arada mamayla ilişkimiz de şu şekilde, günde 1 öğün süt çok fazla birikmemiş olduğundan tam doymamış oluyorlar, uykuya dalamıyorlar, bu nedenle açlık durumlarına göre o öğünde anne sütü akabinde mama takviye ediyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bes ayemzirme, biberondan anne sutu ve mama karisik beslenme ile iyi gelmissiniz. Evde yardim almaniza cok sevindim. Yalniz bu sekilde ne kadar gider bilemem.
   Biberon ve mama emzirme ve anne sutunu iki sekilde olumsuz etkiler. Birincisi, biberondan emme teknigi memeden emme in tekniginden farklidir. Bu bir sure sonra bebegin memeyi verimli bosaltamamasina, bu da sutun azalmasina sebep olabilir. Bazen de bebekler bunu beklemeden memeyi reddetmeye baslar biberon ister.
   Ikincisi ise mamanin sindirimi daha uzun surdugunden bebek daha gec acikir, bu da zamanla sutu azaltabilir. Mesela, siz diyorsunuz ya gunde bir kez sut cok birikmemisken emdiklerinde uyuyamiyorlar ac olduklari icin. O zaman mama veriyoruz diyorsunuz. Sadece anne sutu aliyor olsalardi doymadan uyuyamadiklari icin bbir kac saat icinde ir daha bir daha gerekirse bir daha emip oyle uyuyacaklardi, veya kisa kisa uyuyup uyanip emeceklerdi. Bir cok bebek aksam saatlerinde boyle yapar, depoyu boyle doldurup sonra genellikle daha uzun bir uyku uyur. Bu cok sık sut bosaltimi da sut uretimini cok tetikler. Ama sizin beslenme sisteminde mama oldugu icin bu durum soz konusu olmayabilir,zamanla sutunuz azalabilir. O gunde bir mama bir sonra gunde ikiye ice dorde cikar ve yavas yavas sut azalabilir.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/dilekin-emzirme-kamp-gunlugu-5-gun.html

   Peki sizin durumunuzda sut azalir mi, ya da bebekler biberonu tercih eder hale gelir mi, bu ne zaman olur? Bunu soylemek zor. Ama karisik beslenmede 6-7 ayi gecen pek duymadim. Daha ayrintili bilgi icin
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-2-doktor-mama.html
   Umarim siz benim bilgilerime bir istisna olursunuz. Belki bir iki ay sonra bebekler alti yedi aylik oldugunda biberon yerine alistirma bardagina gecebilirsiniz.

   Sil
 23. Merhaba Tomris Hnm,
  Yazınızdan çok etkilendim. Ben Duygu, 40 günlük bir bebeğim var .Bu kampı nasıl uygulayabilirim ben de sizden fikir istiyorum açıkcası. Öncelikle hikayemi anlatayım.

  Bebeğimi 38 hafta 4 günlükken normal doğum yoluyla doğurdum.Göğüs uçlarım hiç yoktu ve bebeğimi ilk zamanlar emziremedim, süt de gelmedi haliyle. Daha sonra hastanede verilen pompa ile sütü zorlayarak getirdim.Ancak hastanede 2 gün boyunca bebeğime şırınga ile mama verildi.. Neyse eve geldiğimde bebek hala memeyi tutamadığı için silikon uç aldım ve emzirmeye başladım. Fakat bir kaç gün sonra göğüslerimde aşırı sızı ve şişlik farketmiştim. Geceleri ateşim çıkmaya göğüslerim zonklamaya başladı.Doktor mastit dedi ve sütümü sağmamı çıkan sütü dökmemi antibiyotik kullanmamı söyledi. Bu süre zarfında mamaya devam ettim ancak hayatımın hatasını yaparak mamayı biberonla verdim. Bu arada sütüm inanılmaz az idi. Şöyle söyleyeyim 4 saatte 20-30 cc ancak çıkıyordu. Tedavi bitince (ki 15 gün sürdü)göğsümü silikon uç ile vermeye çalıştım ama bebeğim almadı bastı yaygarayı. Ben de sanırım başlangıçta tedavinin de yıpratıcı etkisiyle çok zorlamadım ve mamaya devam ettim. Sütü de arada canım istedikçe sağdım nasılsa çok az diye(çok büyük bir hata daha). Bugün süt artırımı ile ilgili ne yapabilirim diye araştırırken bu kamp fikrini okudum sizden ve nasıl uygulayabilirim merak ediyorum.

  1. Göğüs ucum yok , silikon uç kullanıyorum
  2. Süt yok denecek kadar az
  3. Çocuğum iştahli , 2 saatte bir 90cc mama içiyor sağdığım süt asla tatmin etmiyor
  4. Biberona feci alışmış durumdayız. Silikon ucu damağı ve dili arasında sıkıştırıyor ve göğüslerimi yara ediyor.

  Bana da yardım edebilirseniz o kadar mutlu olurum ki, çünkü bu bebeğe yetememe durumu ben de psikolojik bir hal aldı. Sürekli ağlıyorum, vücudumu cezalandırıyorum. Sen bebeğime süt vermiyorsan ben de sana yemek vermiyorum şeklinde. Ve etrafımda ki herkesin de huzurunu kaçırmaya başladım. :((((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim için uygulamanın zorluğu göğüs ucum olmayışı ve silikon uç taktığımda ilk emzirmede kanlı yaraya dönüşmesi. Sizce çok az da çıkmış olsa meme ucunu direk mi vermeliyim yoksa silikon uc kullanmalı mıyım? Sonra bir de uçtan vazgeçirme çilesi yaşar mıyım acaba :(

   Sil
  2. Merhaba, tablette cevap yazdim ama gonderemedim, tatildeydim. oncelikle sutu artirmak icin sık sık sut sagmanız lazım, bir çeşit süt sağma kampı. bebeğin aldığı süt, günlük beslenmesinin yaklaşık yarısı olduğunda emzirme kampına geçebilirsiniz.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-bolum-7.html
   Meme ucu konusuna bakmam lazım.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  3. Merhabalar, durumunuz gercekten zor. Insanin yavrusuna sutunu verememesi, sutunun yetmedigini dusunmesi cok zor bir durum.
   Oncelikle sakin olun, kendinize guvenin. Bebeginiz memelerinizi emmek, memeleriniz de bebeginizi emzirmek icin yaratildilar. Gectigimiz 40 gunde bazi seyler yanlis gitmis, bazi hatalar yapilmis (sadece sizin surda hata yaptim dediginiz yerleri kastetmiyorum; saglik profesyonelleri tarafindan dogru yonlendirilmediginizi dusunuyorum. Ornegin hastanede meme ucunuzu cikartma konusunda hemsirelerin yeterli bilgi ve destek vermemis olmasi, doktorunuzun mastit tedavisi sirasinda sutunuzu vermemenizi soylemesi, vb. Cunku mastit sirasinda emzirmeye devam etmek onerilmeli, hatta tikanmis kanallarin acilmasi icin bol bol emzirmeniz gerekir ve hekiminiz de bebege zarar vermeyen bir antibiyotik secebilir, o nedenle ozel bir durumunuz yoksa neden tedavi sirasinda meme verme dedigini anlayamadim).
   Ilk yapmamiz gereken sizin sakinlesip kendinize guvenmeniz. Vucudunuz stres hormonu salgiladiginda sutunuz azalir, zaten azsa artirmak cok guclesir. Anladigim kadariyla yemek yemeyerek kendinizce sut yapmiyor diye vucudunuzu cezalandiriyordunuz ama yazida da gormussunuzdur, bu tam tersi etki yapiyor. Bebeginizi emzirirken derin nefes alip yavasca verin, bu hem sutunuzun daha kolay gelmesini saglar, hem de meme ucu aciyorsa bas etmenizi saglar. Dogum icin kursa gittiyseniz orda ogrendiginiz teknikleri uygulayabilirsiniz. Ayrics surda sut akim refleksi saglamak icin yontemlerden bahsetmistim, nefes alip vererek gevseme yontemini de.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-12-pompa-ile.html yazinin sonlarina dogru.
   Sorunlariniz icin cozum yontemleri sunlar olabilir:
   1. meme ucunuzu cikartmaniz gerekiyor. Bu konuda daha once bir sey yaptiniz mi?(meme ucu cikartici kullanmak, vb.) Gomulu meme uclari konusu benim cok tecrubeli oldugum bir konu degil. La leche league LLL Turkiye'den Charlotte Codron yakinlarda Emziren Anneler grubunda bu konuda bazı oneriler vermisti. Asagidaki linke bakabilirsin.
   https://www.facebook.com/groups/emzirenanneler/permalink/618316574862915/?comment_id=618664188161487&offset=0&total_comments=34
   https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcSIzCxePolUQB61lNp23i4r05LealFxZSEH6VNjAA5e1EpjEFGwxQ
   Bu konuda facebook Ezmiren Anneler grubuna veya email LLL web sitesindeki iletisim bilgilerinden Charlotte veya Natalya Hanimlarla ve irtibata gecebilirsiniz.
   2. Bebeginiz biberona alistigindan memeyi kavramayi unutmus, ya da ne yazik ki hic ogrenememis. Bkz. http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-4-temel-bilgiler.html
   Kavramada sorun oldugu icikn de meme basinda yara olusuyor. Bunun icikn arkaya yaslanarak emzirmeyi kesinlikle oneririm. Lutfen yukaridaki yaziya ve suraya bakin: http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Emzirme%20pozisyonlari.html

   Sil
  4. 3. Sutunuzu artirmamiz gerekiyor. Sutunuz oldukca az oldugu icin emzirme kampina girmeden once gun icinde sık sık pompa yaparak sutunuzu artirmanizi oneririm. Gun icinde saat basi, geceleri de en gec iki saatte bir sut sagarak bir kac gun icinde sutunuzu artirabilirsiniz. Sut sagma konusunda bir dizi yazim var: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-10-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-11-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-12-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/05/tomrisin-emzirme-notlar-13-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/05/tomrisin-emzirme-notlar-14-pompa-ile.html
   Sut cogaltmak icin sagarken her sut sagmada her memeden bir iki sut akim refleksi alsaniz yeter. Eger daha uzun pompa yapabilirseniz ne ala, ama vaktiniz yoksa bir iki sut akimi alip birakabilirsiniz. Pompayi evde kolay erisebileceginiz bir yere koyun, gun icinde ghelip gecerken 5-10 dakika da olsa sagmaya calisin. Sut sagma setini gun her seferinde yikamaniza gerek yok, gun sonunda yikasaniz da olur (ama bu sutu cok bekletmeden bebege verin). bir diger secenek sut sagma setini pompa aralarinda oldugu gibi buzdolabina koyun, boylece mikrop uremez, siz de her seferinde yikamakla vakit kaybetmek zorunda kalmazssiniz, daha sık pompa yapabilirsiniz. Eger cok sık sut sagarsaniz (en fazla 2 saatte bir, gece gunduz) 2-3 gun icinde sutunuz cok cok bollasir.
   Bu arada da meme ucu problemini cozmeye calisin.
   Urettiginiz sut bebegin aldigi gunluk toplam gidanin yarisina gelince emzirme kampina gecebilirsiniz. Bunun icin: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-bolum-7.html
   Bir diger yontem de kademeli olarak mamayi azaltmak. Bu da La Leche League Turkiye web sitesinde ayni sayfada var: http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  5. Cevabimdaki gecikme icin cok ozur dilerim. Siz mesaj gonderdiginiz sirada tatiledydim, internet erisimim cok sinirliydi, karavanda cevap yazdim ama donuste o kadar yogundum ki (3 cocugum var) ve ustune hasta oldum, size hazirladigim cevaba erisip, toparlayip gondermem bir turlu firsat olmadi.
   Lutfen pes etmeyin. Gelismelerden de beni haberdar edin, burden ya da mail adresime yazabilirsiniz. Facebook'tan da yazabilirsiniz. https://www.facebook.com/groups/BebekYapimBakimOnarim/ grubu var. abone olmak isterseniz Eren onaylayabilir.

   Sil
  6. Tomris Hanım merhaba yeniden,
   Harika bir insanız öncelikle, etrafımda o kadar can sıkıcı insanlar var ki, sizin önerilerinizi okuduğumda çok rahatlıyorum. Gerçekten Allah razı olsun sizden. Ben de cevap veremediğinizi düşünerek takip etmeyi bırakmıştım. Bu süre zarfında güzel bir şey oldu, oğlum memeyi kavramayı başardı. Benim için çok büyük bir mutluluk oldu bu.

   Bir de kötü haberim var ne yazık ki. Daha önce sağ mememi ziyaret eden mastit şimdi de sol mememe musallat oldu.Sırtıma ve koluma kadar vuran ağrılara rağmen emziriyorum.(Göğüs ucumdan iltihap gibi sarı yapışkan bir sıvı çıkıyor bunun bebeğime zararı varmıdır?) Bebeğimi elimden geldiğince emziriyorum artırmaya da çalıştım ( hatta 2 gün kamp yaptım ,memeyi tutar tutmaz ama o kadar çok ağladı ki yavrum ne yapacağımı bilemeyim pes ettim, ve her nedense süt miktarım bir türlü artmadı ) Bir yerde hata yaptığım muhakkak çünkü süt 2-3 delikten fışkırıyor ama süre uzun değil en fazla 2-3 dk güzel bir akış var sonrasında ancak damla damla ve miktar yine aynı seviyelerde 30-40cc maksimum.Anladığım kadarıyla fizyolojik bir sorun yok tamamen psikolojik. Yanılıyor muyum?

   Diğer notlarınızı şimdi okuyacağım, inşallah bebeğimi emzirebilirim. Gerçi hoş 1.5 ay sonra işe başlayacağım (bebeğim 3.5 aylıkken) o zaman ne olur bilmiyorum ama benim için bir gün bile emzirmek çok önemli.

   Teşekkürler

   Sevgiler,
   Duygu =)

   Şimdi bir iyi bir

   Sil
  7. Ağrı dayanılmaz olmaya başlayıp kolum uyuşunca, özel bir üniversite hastanesinin aciline gittim. Sol göğsümden katı, sarı iltihap gibi ve tadı tuzlu olan bir sıvı geldiğini doktorla görüşmek istediğimi söyledim (genel cerrahiye en yakın randevuyu haziran ayına veriyorlar) Doktor geldi bir damla süt akıttı, normal bu git emzir dedi. Elbette ki yargılamak haddim değil ancak kaygılıyım, ilk bebeğim ve süt konusu bende travmatik bir hal aldı. Sağdan akışkan tatlı süt, soldan normal süt ile birlikte, katımsı (yapışkan gibi değişik) tuzlu , sarı süt.. Sağsam mı emzirsem mi döksem mi bilemedim artık. =((

   Sil
  8. Duygu, emzirebilirsin. daha dogrusu, emzirmelisin ki sut kanallari acilsin. bebek emmiyorsa pompa ile acmalisin. sut orda kaldigi surece iyilesemessin. sutu bosaltmak tedavinin bir parcasi.
   Tedavi icin:
   1. sutu bosalt, sik sik ve duzneli bir sekilde
   2. dinlen, parasetamol al ates ve agri icin
   3. bebek emerken memenin uzerine sicak bir bez koy. memeyi ici ilik/sicak su (cildinin dayanabilecegi bir sicaklik) dolu bir kaseye daldirip sonar emzirebilirsin. baska fikirler verecegim. bu hizli cevabim.

   Mastit iyilesince once gun icinde cok sik pompa yaparak sutu artirabilirsin, gece gunduz iki saatte bir veya daha sik. Sonra da emzirme kampina girebilirsin.

   Istanbul'daysan bu hafta sonu Pazar veya haftaya Sali gunu BYBO emziren anneleri olarak toplanacagiz. Oraya gelebilirsen detayli konusuruz.

   Sevgiler,
   Tomris


   Sil
  9. Ise basladiginda da emzirmeye devam edebilirsin, pompa ile sut bosaltabilirsin iste. Bu konuda bir seri yazi yayinladim son haftalarda. Ben calisip 27 ay emzirdim ikizlerimi, bir yandan da is seyahatleri ile. yani mumkun!

   Sil
  10. Tekrar merhaba süt doktorumuz =)

   O iltihaplı sıvıyı çocuğa vermenin sakıncası yoksa süper, çünkü bu konuda baya kaygılanmıştım. Gerçi bugün hiç iltihap akmadı sağarken kontrol ettim.

   Çocuğum son bir haftadır çok iştahsız , kilosunu tarttırmadım ama eli yüzü boşaldı resmen. Bu bahsettiğim bir hafta emmeyi öğrendiği hafta.Mamayı çok iştahsız alıyor, memeyi de en fazla 15dk emiyor ve uyuyakalıyor yavrucağızım. Acaba sütü daha mı çok sevdi diyorum kendi kendime =))

   Keşke istanbulda olsaydım da gelseydim toplantınıza, eminim hem çok keyifli hem de çok bilgilendirici bir toplantı olacaktır.

   Tüm fikirleriniz için çok teşekkürler. Bu hafta durup pazartesi kampa başlamayı düşünüyorum. Umarım sütüm böyle ta karşı duvara fışkıracak kadar çoğalır (bu tabir sütümün az olduğunu söylediğimde, kayınvalidemin arkadaşının kullandığı tabir. Hem kendisinin hem de gelininin maşallah sütü ta karşı duvara kadar fışkırarak akıyormuş maşallah maşallah =) )

   Bol teşekkür ve sevgilerimle
   Duygu

   Sil
  11. Duygu, nasil gidiyor emzirme?
   Duz meme uclari konusunda bugun guzel bir kaynak gordum, sana da gondereyim dedim.
   https://www.facebook.com/photo.php?fbid=342083375894353&set=a.275706345865390.43905.270094719759886&type=1

   Sen de sizing taraftaki gelismelerden haberdar edersen sevinirim.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  12. Tomris Hanım yardımmmmmm :)

   Öncelikle selam, umarım iyisinizdir ve toplantınız süper geçmiştir inşallah =)

   Bize gelince emzirme sorununu hallettik, yaralarım geçti göğüs ucum hala yok ama oglum zorlaya zorlaya tutuyor şükür. Şimdi daha enteresan bir sorunum var. Benim afacan memeye bayıldı, yani biberonu mümkün değil almıyor.. İçinde süt de olsa farklı tatlarda mamalar da olsa yok. Tükürüyor geri itiyor falan =)

   Ancak süper harika görünen bu durumun temelinde; 5 gündür kampa rağmen sütü artıramadık yani ben öyle düşünüyorum.. Çocuğum çok net kilo kaybetti, sürekli memede duruyor. Emiyor, uyuyor uyanıyor hala emiyor ve çekince ağlıyor aranıyor kolumu falan emmeye çalışıyor.

   Sütün artmamasını neden düşünüyorum peki değil mi? Dün gece oğlum aralıksız uyudu 6 saate yakın. Ben de bu süre zarfında uyuyakalmışım ve sabah uyanınca bir sağalım bakalım neymiş bu memelerin derdi dedim ve çıka çıka 40 cc çıktı. Şimdi çocuk artık mama almıyor, sütü de ben veremiyorum.. İyice karışık durumlar oldu yani =)

   Kamp nasıldı derseniz, iyiydi güzeldi ütü birikti, yerde ayağıma yapışan tonla yabancı madde var . Yedim ,içtim uyudum amma ve lakin bu süt miktarını çözümleyemedik. 20 gün sonra işe başlıyorum ve ne olacakhiç bilmiyorum

   Çaresiz Anne'den Sevgilerle

   Sil
  13. Duygu, 6 saatte 40 ml gercekten az. Mamede mama vermelisin. Su anda zamanim cok az.

   Bir iki ay once bir arkadasima hizlica SNS yontemini anlatmistim feysbuk'tan. Zaman kazanmak icin aynen copy/paste yapiyorum:
   1. Beslenme tüpü / beslenme sondasi
   Bıçakçılar marka bildiğim kadarı ile en yaygını (ben bunu kullanmıştım). Emzirme Sanatı kitabında 5 numara diyor, onu edinmeye çalış (ben 6 numara kullanmıştım ama sen kitapta yazanı uygula çünkü numara büyüdükçe tüp daha kalınlaşıyor, yani daha çok daha hızlımama geliyor. O yüzden tüp küçük olsun ki bebek daha zor mamayı emsin. Ben 6 numara kullanırken tüpün ortasını biraz kıvırıyordum ki hemen bitirmesin bebek, yavaş içsin, bu sefer de tüple mamaya alışmasın diye. Ama dediğim gibi, sen 5 numara edinmeye çalış.)
   Bu beslenme tüpü uzun içi boş incecik bir boru. Prematüre ve biberon dahi alamayan bebekleri yoğun bakımda beslemek için kullanılıyor bu tüp. Gerekirse taa mideye kadar gönderiliyor bir ucu. Yani ucu özel yapılmış, bebeğin ağzını kesinlikle acıtmayan bir şey. Ama ileri aylarda veirlirse bebek bunu yabancılayabiliyor, o ayrı.
   Beslenme tüpünün iki ucu var. Bir ucu yuvarlatılmış, yumuşak, bebeğin ağzına girecek uç (buna ön uç diyelim). Bunun biraz üzerinde iki delik var, mamanın çıkacağı delikler. Yöntemin işe yaraması için bu iki deliğin de bebeğin ağzına girmiş olması lazım. Bebeğin ağzına sokarken meme başını takip etmek gerekiyor, meme başını kılavuz olarak kullanmak gerekiyor. Meme başı nerdeyse tüpün ucu da orada olmalı. (bebek meme emerken meme başını dili ve üst damağı arasına hapsediyor ya, işte tüp de orada olmalı)

   Sil
  14. Beslenme tüpü
   (05 ch, yani 5 numara, yani gri uçlu olmalı. Her numaranın uç rengi fakrlı oluyor, bazıları sadec erenk yazıyor, o yüzden rengi de belirttim)
   Medikalciden temin edebilirsin. biz 100'lük kutularda alıyorduk beslenme tüplerini, aşağı yukarı 40-50 TL civarındaydı baya idare ediyordu (sanırım toplamda iki kutu aldık topu topu).
   Aşağıdaki web sitesinde tekli de satılıyor sanırım.
   http://www.kozmedshop.com/?urun-7125-BICAKCILAR-FEEDING-TUBE-NO:08-
   MAVi---Bicakcilar-Beslenme-Sondasi.html
   Bu da başka bir link
   http://www.altunizademedikal.com/magaza.html?page=shop.product_details&flypage=flypage-vmbright.tpl&category_id=55&product_id=291
   başka bir link
   http://www.kalimed.com/?urun-967-Bicakcilar-Beslenme-Kateteri-Feeding-Sonda.html

   Eger 5 numara bulamazsan 6 numara da olabilir. Ama o zaman mamayi verirken hortumu biraz bukup akisi yavaslatabilirsin.
   Bu da memede mama konusunda bir video http://www.youtube.com/watch?v=ezGIkIkhC_o
   Dilek adinda bir annemize Pazar gunu Istanbul’da yontemi gosterdim. Bir kac foto cekti. Onu nereye nasil gondersem?

   Sil
  15. Dilek'in cektigi fotolari burda bulabilirsin:
   https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151526954056785.1073741830.622036784&type=1&l=3905c31a41

   Sil
  16. duygu, uzun emzirme yerine aralıklı ama sık sık emzırmek sutu daha cok cogaltırç bu arada her ıkı memeden mi 40 ml çıktı, birinden mi? mastitli meme toparladı mı? Ondan ne kadar çıktı?
   öncesi sonrası bebeği tarttın mı? ne kadar kilo kaybetti?
   Şu anda tek yol memede tüp ile mama vermek gibi gorunuyor. alışıncaya kadar zor, ama alışınca kolay. ama senin bunca zaman yaşadıklarından zor degil.
   memede mama verirken zorlanırsan bana facebookk'tan telefonunu gönder, aramaya çalışayım.

   Sil
  17. SAYGIDEĞER süper ilgili Tomris hnm.
   Öncelikle sorulara cvp vereyim.
   1.evet ne yazık ki 2 memeden 40 cc.
   2.cok şükür mastit kalmadi.
   3.hassas tartim yok saglik ocagi da uZak ama bizim teraziye gore 200e yakin. Ben sanırım daha fazla zannediyorum.annelik psikolojisi yavrum küçücük kaldı diyorum:)) yarin doktor kontrolü var.

   Aslinda çok bir ağlamasi ortalığı yikmasi yok.yani kAmplarda yaşanan stresleri yaşamadım. Gece 4-5 saat aralıksız uyuyor. Gündüz ise hiç. Memede dalıyor cekince uyanıyor.

   Ilk isim bu sns i denemek. Tomris hnm gerçekten bnm kurtarıcı m sizsiniz hiç umudum yoktu memeyi bir gun alacağına dair. Ki hidirellezde topraga meme cizip altina sut yazmistim düşünün ne kadar istiyordum:) sayenizde bi kutu mama gunlerdir sagda solda gezinip duruyor ve hiç azalmiyor:))

   Gelişmeler den muhakkak haberdar edeceğim.

   Anneligin kutsAlligini ve mucizevi yanini gormemi sağladığınız için çok teşekkür ederim.

   Saygilar,
   Duygu

   Sil
  18. SAYGIDEĞER süper ilgili Tomris hnm.
   Öncelikle sorulara cvp vereyim.
   1.evet ne yazık ki 2 memeden 40 cc.
   2.cok şükür mastit kalmadi.
   3.hassas tartim yok saglik ocagi da uZak ama bizim teraziye gore 200e yakin. Ben sanırım daha fazla zannediyorum.annelik psikolojisi yavrum küçücük kaldı diyorum:)) yarin doktor kontrolü var.

   Aslinda çok bir ağlamasi ortalığı yikmasi yok.yani kAmplarda yaşanan stresleri yaşamadım. Gece 4-5 saat aralıksız uyuyor. Gündüz ise hiç. Memede dalıyor cekince uyanıyor.

   Ilk isim bu sns i denemek. Tomris hnm gerçekten bnm kurtarıcı m sizsiniz hiç umudum yoktu memeyi bir gun alacağına dair. Ki hidirellezde topraga meme cizip altina sut yazmistim düşünün ne kadar istiyordum:) sayenizde bi kutu mama gunlerdir sagda solda gezinip duruyor ve hiç azalmiyor:))

   Gelişmeler den muhakkak haberdar edeceğim.

   Anneligin kutsAlligini ve mucizevi yanini gormemi sağladığınız için çok teşekkür ederim.

   Saygilar,
   Duygu

   Sil
  19. Merhaba Duygu,
   Bazi kadinlarda sut uretimi, ne kadar ugrasilirsa ugrasilsin, ne yazik ki artmayabiliyor. Binde bir goruluyor bu durum. Acaba sende bu mu var diye dusunyorum. Ama seni mastit yapacak kadar sut uretimi varsa acaba diyorum mastitler sirasinda sut uretimi azalmis olabilir mi? Her sekilde, bu kadar uzun sure (bir hafta) bu kadar az sutle bebegin idare etmesini beklemek dogru degil. Mama vermemiz ggerekiyor. Bunu da memede mama dedigim beslenme tupu ile yapmali. Aslinda mantik basit, ilk seferi biraz zor, alisinca cok klay.
   Gece 4=5 saat uyumasina izin verme, iki saatte bir emzir. Gece emzirmesi prolactin denen sut yapim hormonunu tetikler.
   Gelismelerden lutfen haberdar et.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  20. Duygu nasilsin? Ne durumdasiniz?

   Sil
  21. Hiç ama hiç iyi değilim inanın. Sütün arttığı yok. Bi ara iyice arttığına inanmistim sagdigimda yine bir şey yok. Eymen her öğün yani 3 saatte bir hem beni emiyor hem 100 cc mama içiyor. Meme emmeden mama verdiğimde de 110-120 maksimum. Demekki etkisiz eleman bu memeler. Çok canım sıkılıyor artık. Vazgeçmek de istemiyorum ama 2.5aydir sabrım tükendi :(

   Sil
  22. Duygu, 10 cc 10 cc'dir, yine faydalidir, lutfen pes etme.
   Sabrının azaldığını biliyorum, artık şu iş bir düzene otursun, bebeğimi rahatça seveyim, emzireyim, bakayım diyorsun muhtemelen. Mücadele etmek çok yorucu bir şey biliyorum. Ben de bebeklerimde aylarca mücadele etmiştim. Ama buraya kadar gelmiş bir anne olarak senin bundan sonra pes edeceğini zannetmiyorum. Şimdi durumu tekrar ele alıp bir plan geliştirmemiz gerekiyor:

   Sanirim mastitlerden sonra bazi kanallar tikali kaldi, o yuzden uretimin dusmus olabilir. Su anda amacimiz sutu korumak ve artirabildigimiz kadar artirmak olmali. Bir kac sorum var, cevaplayabilir misin?
   - su anda ne kadar sıklıkta emzırıyorsun ya da pompa yapıyorsun?
   - En son ne zaman emzirme ya da pompa kampı yaptın? Yani, aralıkları iki saati geçmeyecek şekilde emzirdin ve/veya pompa ile memeleri boşalttın?
   - Memede mama yönetimi denedin mi? Sonuç aldın mı? Zorluk çekiyorsan, soruların varsa bana ev veya cep tel gönder, seni arayayım, soruların varsa cevaplayayım. İdeali bunu bilen birinin sana birebir yardım etmesi, göstermesi, ama ben burda sen orda ne yazık ki olmuyor :(

   Şu anda şu planı uygulayabiliriz:
   1. 2-3 saatte bir emzirmek ve mama vermek (bebebk ne kadar sıklıkta acıkıyorsa o sıklıkta). Mama vermek için iki yöntem var:
   a. memede mama, ki bunu kesinlikle tercih ederim, eğer yapabiliyorsan. Yukarıda anlattım.
   b. Biberonla verme. Bu durumda şu linkteki gibi biberonu kullanmanı öneririm, böylece bebeğin biberona alışması ihtimali azalır:
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html ("Süt verme metodları" başlığına bak)

   2. Bu arada, emzirme aralarında süt sağmaya çalış. Bebek iki-üç saatte bir emiyorsa emzirmeden bir saat sonra sağ. bir defa süt akımı alsan yeterli, 5-10 cc farketmez. Bunu bütün gün yapmaya çalış. İki gün gece de iki saatte bir kalkıp süt sağmaya çalış, bebeğin emmeleri dışında. Bu şekilde sütün artabileceğini düşünüyorum.

   En azından bebek meme aldı ve yaraların kalmadı, bu da bir avantaj. Yukarıdaki soruları cevaplayabilirsen ve planı uygulamaya başlayabilirsen çok sevinirim. Cevabına gore planı biraz modifiye edebiliriz.

   Planı uyguladıktan 2-3 gün sonra bilgi verebilirsen çok sevinirim. Lütfen beni gelişmelerden haberdar et.

   Allah güç, sabır ve kolaylıklar versin!
   sevgiler,
   tomris

   Sil
  23. Yine biz Tomris hnm,
   Biberonu terkettik yani oğlum kendisi bu kararı verdi almıyor hiç bir şekilde. Ben süt yetmiyor diye düşünüyorum ama oğlum ağlamıyor enerjisi iyi hareketli ortalığa gülücükler saçıp duruyor ondan yana bi sıkıntı yok ve fakat kilo alımı durdu gibi birşey 5haziranda 5700 gr idi (gayet güzel bi kilo evet) ama evde tarttım ve 250 gr ancak almış bugüne dek.yani 20 günde 250. Cidden çok az. Bir önceki ay 20 günde 500 gr almıştı mamayı almamasında sakınca görmemiştim şimdi ise kaygılıyım bu ne olacak böyle diye. Sizden iyi olmasın doktorumuz çok iyi . Haftaya salı gideceğiz onun ve sizin öneriniZle devam edeceğiz artık. Bu arada emziren kampı bnm için sürekli yapılan bir şeye dönüştü saatte bir maksimum iki saatte bir emiyor oğlum iki göğsümü de.

   Bir şey daha soracağım su vermenin sakıncası var mı? Çok saçı var oğlumun kafası aşırı terliyor su kaybı olur mu?

   Teşekkür ederim Tomris hanım şimdiden. Harika bi insansınız.

   Sil
  24. Tekrar merhaba Duygu :)

   Oğlun memeyi tercih ediyor demek. akilli bir bebekmis, sevdim keratayi :)

   evde nasil tarttin? evde bebek tartiniz mi var? baska bir tarti ise guvenilirligi az olacaktir.

   bebiş 28 mart gibi doğdu diye hesapladım. Yani şimdi üç aylık oldu. İlk üç ay günde ortalama 20-30 gram almasını bekleriz, 4-6 ayda ise 15-18 gram kadar. bu durumda gerçekten az kilo alımı.

   tartarken açlık tokluk, yeni kaka çiş yapmış olma durumları da fark ettirir ama bu kadar degil.

   Bazı bebekler ilk 6 ayın tümünü kampta geçiriyor, haklısın. ihtiyacı olam sütü almanın başka yolu olmuyor onlar için. gün içinde bir iki saatte bir emdiği halde kilo alımı böyleyse takviye vermemiz gerekiyor, çünkü sütü artırmanın başka yolu yok. (gece de en geç 3-4 saatte bir emzirdiğini varsayıyorum, değil mi? Bak bu önemli)

   Biberon almadığına göre en mantıklısı memede mama, beslenme tüpü ile memedeyken mama vermek. Yukarda detaylarını yazmıştım. Onları okuduktan videoyu izledikten sonar doktorunla konuş. sana beslenme tüplerini sağlayabilir. ilk seferinde birlikte yaparsanız iyi olur. daha once bu yöntemi uygulamadıysa, ki bu çok normal çünkü ne tıp fakültesinde ne de uzmanlık eğitimlerinde gösterilmiyor, o da videoya bakmak isteyebilir. sağlık profesyoneli olduğu için yöntemi kavraması uygulaması daha kolay olabilir, o yüzden onunla birlikte ilk uygulamayı yapmanızı önerdim. ama istersen sen tek başına da deneyebilirsin bence. olabilecek en kötü şey, tüpün kaçıp mamanın etrafa dağılması. onda da ortalık batar bir tek. Yani bebeğe zarar veririm diye korkma, veremezsin çünkü, tüpü ağzı yerine burnuna sokmaya çalışırsan o ayrı tabii :) yani, denemekten çekinme.

   su konusunu doktoruna sormanı öneririm. Çünkü zaten kilo alımında geri düşmüş,midesini su ile doldurmayalım diyebilir. ama bu pediatrista in karar vermesi gereken bir şey, ona sormalısın, bir hafta bekle derim.

   Haberlerini bekliyorum.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  25. Gece en geç 3-4 saatte bir emziriyorum evet o da uyuyakalıyor kendisi bırakıyor. Bebek tartım yok az çok bi görmel istedim doğru olamayacağını kabullenerek:))

   Bu memede mamayı ne kadar süre yapacağım? Hani hep mi böyle gidecek malum süt az sağıp dolaba koyacak sütü sağmayı daha hiç başaramadım.ancak emziriyorum. Yani işe başlayınca bu yöntemden vazgeçmek zorunda mı kalacağım. İnanın aralıksız su süt ne bulursam içiyorum. Sallandıkça içimden gurul gurul sesler geliyor. Ama lavaboya gitme sıklığı artıyor süt duruyor:) çocuğuma zehir veriyorum gibi hissediyorum mama verdikçe. Gerçekten öyle mi?

   Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Umarımburada sosonlanmaz bu sevda bir şekilde çözülür de daha aylarca sütümü verebilirim bebeğime.

   Bu arada bebeğimde idrar yolları enfeksiyonu olabilir dedi doktor. iştahsız olduğu için.. bir de sadece bir kez olmak üzere idrarında kan gördüm. Test yaptıracağım haftaya. Belki az emmesi mama almaması bu yüzden. Düzelir ise çok çok emer artırır belki

   Sil
  26. Dilek, eger hassas bebek tartisi ile tartmadiysan olcum gecerli degil. Baskul ile tartmak sana bir bilgi vermeyecegi gibi moralini de bozal bosu bosuna. O yuzden bir onceki maildeki kilo hesabini unut.

   Benim anlamadigim bir kac sey var:
   bebek biberon almiyor degil mi? Ne kadar zamandan beri? Yani bebek
   Su anda emziriyorsun sadece, bebe de mutlu gorunuyor degil mi?

   Bebegin idrarinda kan gordum dedigin bezinde kirmizi kucuk leke veya lekeler mi gordun? Oyleyse bu kan degildir cok muhtemelen. Bebekler susuz kalinca idrarlari cok yogunlasir, o zaman da yogunlasan idrar damlalari bazen kirmizi renkte olur (kalsiyum oksalat kristalleri). Yani kirmizi kucuk lekeler gorduysen bezinde bu susuz kaldigina isaret eder.

   Dogru degerlendirme yapabilmem icin bilgileri tarih sirasina koyalim, yoksa karisacak:
   - Dogum tarihi ve agirligi
   - Mumkunse tum tartilari ve tarti tarihleri (doctor veya ASM'deki bebek tartilarini sayiyorum. Evdeki baskulu degil :), varsa boy bilgisini de eklersen iyi olur.
   - Ne zamandan beri mama almiyor, bunun tarihini de verebilir misin?
   - Bezinde kirmizi kucuk noktalar/lekeler gorduysen bu ne zaman oldu?
   - gelecek doctor ziyareti ve tarti ne zaman?

   Sivi aliminda dogru yoldasin :) sutu en cok artiran seydir.

   Sana biraz is cikti, ama bunu yapmazsak karisacak, degerlendirmem zorlasiyor, tum resmi goremiyorum.

   Sordugum sorulari cevaplarsan memede mama verip vermeyecegine karar verebiliriz.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  27. Ay pardon, Duygu demeliydim :)

   Sil
  28. Evet su anda biberon almiyor,belki gunde birkez o da zorla ve hergun degil. Sorulara geciyorum:)
   -dogum tarihi 28mart. Normal dogum boy49cm kilo2800gr
   - 02.04 2730gr
   - 12.04. 3130gr
   - 15.05 5100
   - 04.06 5710gr 57cm boyu en
   -yaklasik yirmi bes gundur mama almiyor cok hatirlamiyorum ama 01.06 diyelim:) komple birakmis degil ama 900gr lik bir mamayi yarilamadi bile
   -bezinde noktalar gordum haklisiniz kan gibi akan birsey degildi onu da 24 haziran da gordum
   - doktor ziyaretimiz de 02.07 de

   Bebegim mutlu cok sukur, mamasiz da idame ediyor hayatini.kilo aliyor mu almiyor mu bilmiyorum ama elime ve gozume hep ayni geliyor.

   Simdilik bu kadar, gectim mi sinavdan tum sorulari cevapladim :)

   Sil
  29. Merhaba Dilek,
   Verdigin rakamlara gore bebis 28 Mart'ta 2800 gram dogmus, 2 Haziran'da yani 68 gunlukken 5700 grammis, yani dogum kilosunu ikiye katlamis. Bu dogru mu, emin misin? normalde bebekler dogum kilolarini 4-5 ay civarinda ikiye katlarlar. Seninki iki aylikken ikiye katlamis. Hadi biraz kucuk dogdu, 5 aylikken degil de 4 aylikken ikiye katlasin dogum kilosunu. Cok ama cok hizli buyumus. Tarihlere baktim, Nisan'dan mayisa tam iki kilo almis. Bu yasta bir bebek icin bir ayda iki kilo asiri yuksek bir rakam. Doktorun bu ise ne diyor? mama konusunda size uyarmadi mi bu rakamlari gorunce?

   Bu rakamlari gorunca bebeginin 'istahsizligi' bana cok normal gorundu. Cocukcagiz 4 ayda yapmasi gereken ilerlemeyi iki ayda yapmis, simdi yavaslamis, bu normal bence.

   900 gramlik mama darken yanlis mi yazdin? 90cc'lik mama mi demek istedin? 900 cc tum gunluk mama ihtiyaci cunku, bir seferlik degil.
   Eger bu rakamlar dogru ise bu bebis bir ay kilo almasa, kendini idare edip susuzlugunu giderecek kadar sut icse yeter. Yani burda kritik olan kilo alimi degil, susuz kalmamasi.

   Idrarindaki kirmizi lekeler susuz kaldigina isaret. O gun (24 Haziran) biraz daha sicak ve az emdigi bir gun muydu?

   Turkiye'de doktorlar bu yaz sicaklarinda ne oneriyor bilemiyorum ama bence az biraz su vermeyi dusunebilirsin. ama doktorunla konus once.
   Bu sicaklarda tum yaz emzirme kampi seklinde gecebilir, yapacak bir sey yok :) gun icinde bir iki saatte bir, gece de 3-4 saatte bir makul bir duzen. Eger istersen bir ya da iki gun tam meme kampi yap, gece de en gec iki saatte bir kalkip emzir, her iki memeden de.

   Helva sutu artirici etki gosteriyora bende ozellikle, onu deneyebilirsin. Bol su icmeye devam, gurultuya idare edecek artik kocan :)

   Esas sinav 2 Temmuz Sali gunu. Bence sen o gune kadar iyice calis, guzelce emzir, gece gunduz, Sabah aksam, biliyorsun ne demek istedigimi :) bakalim sinav sonuclari, ay pardon, tarti sonuclari ne diyecek :) doctor kontrolunde bezde bir kez kirmizi leke gordugunu aktarirsin ve yaz sicaginda su takviyesi yapma isini sorarsan iyi olur.
   Doktordaki tarti sonucuna gore bir strateji cizeriz.

   Bence bu ay 400-500 gram alsa yeter, cunku onceki aylarda o kadar fazla kilo almis ki, simdi yavaslamasi cok normal. Cok daha dusukse kilo alimi memede mama yontemine gecebilirsin. bu durumda doktoruna bu yontemi sorarsin, sana beslenme tupu verebilir, yukarida yazdim.

   400-500 veya uzerinde ise kilo alimi bence hersey yolunda demektir, ama tabii uzaktan kesin bir sey soyleyemem, doktorunun degerlendirmesi gerekir, tabii seninle birlikte degerlendirmesi lazim.

   sinav oncesi calismalarinizda basarilar :)

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  30. Evet bana da aşırıgelmişti kilo miktarı. Doktor çocuk hiç su kaybetmedi doğum kilosundan o yüzden o kadar çok dedi. O dönem mastit dönemi idi sadece mama alıyordu ve hem anneanne hem babaanne sağlı sollu bu çocuk aç diyip mama verip duruyordu:)) Dediğiniz mantıklı gelişim çok fazla olduğu için o zaman, şimdi bana durmuş gibi de geliyor olabilir asıl belki şimdi normaldir:))

   900gr derken mama kutusu o kadar aldığı günlük miktar anlamında değil orada bi anlatım hatası olmuş.

   Evet bu kontrol kritik ya moral olarak dibe vuracağım ya da mutluluktan sütüm daha da artacak.

   Su konusunda ise şöyle yaptım emdikten sonra 2-3çay kaşığı verdim. Her emdiğinde değil arada bir. Ama nihai karar Dr un tabi.

   Çok ama çok teşekkürler Yardımınız için Tomris hnm.

   Sizi böyle kocaman bi sevgiyle kucaklıyorum

   Sevgiyle ve muhabbetle
   Duygu

   Sil
  31. Merhaba Duygu, doktorunun su kaybetmeme aciklamasi bana pek mantikli gelmedi. Su kaybetmemek bir ayda iki kilo almayi aciklamaz bence. Bu bebis bir ay hic kilo almasa eskiden aldigi kilolarla idare eder. O yuzden hic kasma kilo alimini. O yuzden kilo alimi dusuk dahi olsa hic uzulme.
   Simdi bana istahsizligi cok daha mantikli gorundu. Dedim ya, fazla hizli kilo almis basta. Normalde 4-5 ay gibi bebeklerin kilo alimi yavaslar, o donemde dogum kilosunu ikiye katlarlar. Ama senin bebek dogum kilosunu 2 aylikken ikiye katladigi icin daha once yavaslamis olabilir. Gunde ortalam 15 gram alsa yeter de artar bir ayda.
   Su konusunda bence iyi yapmissin. Haftaya doktoruna sorarsin.
   Ben de sizleri sevgiyle kucakliyorum. Doktordan sonar haberlerini bekliyorum.
   Tomris


   Sil
  32. Tomris hnm merhaba,
   Süper haberlerim var oğlum en kötü ihtimalle 800gr almış bu ay. Kendi doktorumuza gidemedik şehir dışında idik. Bir sağlık ocağında beziyle tartıldı ve tam 6880 gr geldi. 380 gr ı hadi bezdi sapmaydı diyelim .mamaya veda ettik artık. Ben paranoyakça davranmışım bebeğim mememi çok iyi sağıyor demekki pompayla ben beceremiyorum. .. çok mutluyum inanın. Hepsi Sizin sayenizde bi kamp daha yapıp dolaba konacak seviyeye gelmek istiyorum. Bir çok kişi gibi benim de süt meleğim sizsiniz.

   Allah çocuklarınızı size bağışlasın.

   Sevgiyle,
   Bebeğine yetebilen anne Duygu:)))

   Sil
  33. Cumlemizin yavrusunu Allah bagislasin Duygu!

   Mesajini okuyunca gozlerim yasardi. Daha dogrusu zaten yasliydi, okuyunca sel oldu. Bir kac saat once facebook’ta bir video izledim. Irkci Cinli bir grup sokak ortasinda bir cocugu ortalarina almislar tekmeleyip parmaklarini kiriyorlardi. Cocugun korkusu gozlerimden, aglamasi kulagimdan gitmiyor. Cok etkilendim. O ve onun gibi cocuklar icin bir sey yapamadigim icin cok uzgunum. Ama yazdiklarini okuyunca gordum ki memleketimde bir bebegin hayata daha saglikli bir baslangic yapmasina yardimci olabilmisim. Cok mutlu oldum!

   Duygu seni candan tebrik ediyorum. Meme ucun yokken, mastitlerle bogusmusken vazgecmedin, sutunu kurtardin. Harika bir is cikarttin! Dilek’ten sonraki en iyi ogrencimsin diyebilirim :) (http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/dilekin-emzirme-kamp-gunlugu-7-gun.html)

   Basindan gecenleri, bu surecte cikardigin dersleri, onerilerini baska annelerle paylasmak ister misin? Eger bu konuda bir yazi yazmayi dusunursen Eren’e sorayim. Belki emzirme konusunda bir basari hikayesi olarak yayinlayabilir.

   Bu arada, bez 380 gram etmez :) daha azdir o. Keske bezsiz tartilsaydi da tam bilseydik :)

   Sevgiler, bebisini de opuyorum.
   Tomris

   Sil
 24. Merhaba Tomris hanım benim kızım 2 aylık. Dogum kilosu 3100. İlk ay sizin yönteminizde 900gr kilo aldı. Dün saglık ocağında 650 gr aldığını gördük sütüm bol. Ama bebegim doğduğundan beri sadece 5 dk emiyor. Göğüslerim dolu oldugundan tek memeyi tam bitirmiyor bazen tabi. Sizce ne yapmalıyım kilo alımı için sahada düşer diye endiseliyim. 5 dkyı nasıl uzatanilirim? Moralim cok bozuldu anında o gun sütümde azaldı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Arzu, ilk ay icin 900 gram harika bir rakam, bebekler ilk 10 gun kilo almazlar, yani 20 gunde 900 kilo almis ki bu beklenen kilo artisinin cidden uzerinde. Lohusaliginda gercekten iyi is cikartmissin, sutun de bebege guzel yaramis. Ikinci ay kilo alimi az degil, normal sinirlarda. Ayda 600-1000gram arasinda kilo alimi bekleriz ilk dort ay. Yani 650 gram normal. Farkli tartida tartildiysa ve bir tartida tok/kakasini cisini yapmamis, digerinde ac/kakasini yeni yapmis ise o da rakamda biraz farkeder.
   Eger sutun varsa, bebegi de istedigi zaman istedigi kadar emziriyorsan ve sadece anne sutu veriyorsan emzirme suresi ve kilo alma konusunda endise etme. Cok buyuk ihtimalle basta biraz fazla hizli gittigi icin bu ay yavaslamistir.
   Ilk aylarda bebekler cok sık emmek isteyebilirler. Ne kadar sute ihtiyaclari oldugunu en iyi onlar bilirler. Burda isi kizina birakmani oneririm. Istediginde meme vermen yeterli. Emzirme sonunda memeyi c seklinde tutup biraz sıkarsan bir sut akimi daha alip memeyi tam bosaltmasina yardimci olabilirsin.5 dakikadan sonr bir memeyi bitirince digerini oneriyor musun?
   Sutum bol dedin, tek dikkat etmen gereken asiri sut uretimi durumu. Bazen memeler ihtiyactan fazla sut uretebilir, bebek karnini on sutle doyurdugundan son sute gecemez. Bu durumda yesil ve civik kaka ve gaz sikayeti olur genellikle.
   Emzirme suresi konusunda su yaziya ve altindaki yorumlara bakarsan icin rahatlayabilir.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-6-temel.html
   Sana onerim, bebegine guven. Mumkun mertebe bir memeyi bitirip sonra digerine gecmeye calis. Bunun icin memeyi acitmadan sıkma yontemini uygulayabilirsin.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 25. 5dk emdiğnden 2 saat olmadan bazen acıkıyor uyumuyorsa. Saat bası emzirdiğimde oluyor. Sütüm bazen azalıyor hep gidecek diye kaygılıyım

  YanıtlaSil
 26. Öncelikle cevabınız için tesekkur ederim. Kızım sadece anne sütü alıyor. İçimi ferahlattınız kilo alımı konusunda. Söylendiğiniz gibi bi ara yaklaşık 1 hafta yeşil kaka yaptı. Simdi daha nadir. Emzirirken en son emdiği tarafı tekrar vermeye çalışıyorum şimdi. Ön sütten kilo alımı az olabilirmi? 5 dk emerek 2 saatte bir bazen 1,5 saatte bir emmek istiyor ben şuam dogum iznindeyim bu saat aralığı ne zaman uzayacak? Merak ettiğim diğer bir konu bebegim uyanıyor emiyor sonra 1 saat kadar gülücükler atıp konuşuyor sonra da ağlamaya başlıyor uyuyana kadar ağlıyor. Nedenini anlayamıyorum tum bebeklerimi boyle?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazi bebekler gunduz sık sık emer, gece uzunca uyur, sizinkinin gece uykulari nasil?
   Ence on son sutu cok dert etmeyin. Bebege birakin, kendisi ogrenir. En son vrdiginiz taraftan baslamak mantikli, cunku genelde bebekler ikinci memeyi bitirmezler, bir bucuk meme gibi alrlar, o yuzden son verdiginiz taraftan baslamak mantikli, hem de iki meke de esit uyarilmis olur. Iki aylik bir bebek gun icinde sbirbucuk iki saatte bir emmek isteyebilir. Size tavsiyem dert etmeyin. Zaten bes dakikada isini bitiriyormus, yani fazla vaktinizi almiyor. Kimi bebek boyledir, bhunu kabul edersenjiz gununuz daha kolay gecer. Uc ay, bazilarinda daha uzun surebilir emzirme aralarinin acilmasi.
   Bebeginizin uyumadan onceki bir saat aglamasinin sebebi acaba asiri yorumlasi olabilir mi? Eger uyku ip uclarini kacurursaniz bebek bu sefer asiri yorgunluga girer, uykusu olup uyuyamadigi icin aglar. Bu konuda iki kitap oinerebilirim. Biri tracy hogg, bebeklik sotunlarina mucize cozumler kitabi. Uyku ve gunluk duzen konusunda iyi bir kitaptir, ama emzirmeden anlamaz pek tracy hogg, kitabinfdaki oneriler emzirmenin temel prensipleri ile celisebiliyor. Sunu der temel olarak, beek uyanir, emer, alti degisir ve oynar (aktivite), sonra da yorulmadan once uykuya yatirilirsa guzelce uyur. Bu dongu gun icinde tekrar eder (gece beslenmelerinden sonra aktivite yok). sizin bebek de bu donguyu kendiliginden uyguluyor sanirim, ama ec yatiriyor olabilirsiniz. Ikinci kitap daha emzirme dostu, elizabeth pantley'in uyku cozumleri kitabi (adindan tam emin degilim amayazar dogru).
   Eger uyku ipuclari kacirilirsa tum bebekler zor uyur, aglayarak uyur. Vaktinde yatirilirsa genellikle kolay uyurlar ( ama istisnalar olabilir elbette)

   Sil
 27. Bizimkinin gece uykuları ilk uyuması zor oluyor ama ilk 3 saat derin uyuyor sonraları altını değiştirdikce karanlıkta olsa bazen gözleri açılıyor beraber 1 saat duruyoruz sonra tekrar uyuyor. Gece emmesi gündüz kadar sık degil. Gercekten işin uzmanısınız;) ben bebeğimi anlatmadan siz olayı çözüyorsunuz. Bir sorumda arabaya yolculuklarda klima düşük olarak çalıştırılması bebeklere dokunurmu? Benim 2 ay 6 günlük bebegim 3 saat süren yolculuk sonunda herne kadar onu sarsamsa eve geldıgınızde kıyametlerinkopardı. Saatlerce ağladı elektrik süpürge sesiyle emzşrebildim. Akşamları normal kolik olarak ağlamaları vardı ama yolculuktan geldigiimşz zamankini Allahım kimselere göstermesin. Klimanın gazı dokunurmu? Nasıl yapmamızı önerirsiniz sadece 2 parmak tek cammı acalım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Klimadan oldugundan emin misiniz? Gaz oldugundan emin misiniz? 3 saat araba koltgunda oturmak fazla gelmis olabilir, asiri uyarilmis olabilir. Arabada cok gurultu var miydi?
   Klimanin kendisi degil de araba ici ve disarisi arasindaki fark sorun yaraatir. Yani arabanin ici serin, kapiyi acip cikinca aniden sicak, grince tekrar serin. Bu tur sicaklik farklarini bebekler zor tolere eder. Arabada pisin demiyorum tabii, ama dayanilabilir bir sicaklik olmasi yeterli. Pencereleri hafif acabilirsiniz elbette.
   Biz beebkler 8 aylikken Turkiye'de baya yol yaptik, 2500 kilometre kadar, araba ile. Eylul basiydi, klima da yetmiyordu, cok terliyorlardi. Yola cikmadan talk pudrasi suruyordum (normalde hic surmem), biraz terlerini emiyor, biraz rahatlatiyor.
   cok sicakta terlemesi iyi degil, su kaybeder, isilik olur. Cok soguk da iyi degil. Arasi bir sey tutturmaniz lazim. ya cok hafif bir klima, ya da cok hafif pencere acma. Ama onemli olan, aniden sicak soguk farkina girmesin. Varacaginiz yere yaklasinca klimayi kapatin, yavas yavas isinsin araba mesela. Soguktan sicaga soklama olmasin bebis :)

   Sil
 28. Yazilari okuyunca dehsete kapildim. oglum tam 2 aylik. ilk 3 gun hic sut gelmedi. Dogum sezeryandi bu arada. Makina alip sagdim pes etmeden. Oncde 1-2 damla geldi. Cay kasigi ile verdim bebegime. Ama iste o 3 gun mama aldi oglum. Bir de sarilik oldu. Yine mama tabiki.Ama sutten vazgecmedim sagdim. Bebegimin kilo artisi aylik 800-900 gram. Sadece gece 3-4 arasi 1 kez mama aliyor. Bu da gece uyku duzeni icin verelim dedi doktorumuz..5-6 kere mamadan bu noktaya kadar getirebildim.Emzirmeye de devam ediyorum. Ama sorun su ki biberon aliskanligi nedeniyle bazen emmekten yoruluyor. Biz de sagip biberonla veriyoruz. Emzirme ve biberonla anne sutu paralel gidiyor, ilave olarak 1 kez mama. Suan iyi ama memeden uzaklasma ihtimali dehsete dusurdu beni. Ikisini de yapiyor ve mama bu kadar azalmisken tekrar mamaya donme ihtimali beni dehsete dusurdu. Sahi anne sutu alimini bu kadar artirmisken geri donus olur mu? Bi akil verin bana, denemeli miyim emzirme kampini?
  Oznur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oznur, gece emzirmesi sutun devamliligi icin en onemli emzirmedir. Cunku prolactin gece daha guclu salgilanir. Gece emzirmesini cikartmamani oneririm.
   Su anda meme-biberon karisikligi baslamamis olabilir, ama devam ederseniz olma ihtimali cok yuksek.
   Ilk 3 gun sut gelmemesi normaldir, ilk uc gun kolostrum adi verilen sari, yogun, bal gibi bir sivi damla damla gelir, bu normaldir. Zaten bebegin ilk gun ihtiyaci olan sut de bir cay kasigi kadardir. Sutun gelmesi bazi kadinlarda bes gunu bulabilir, bu normaldir.
   Madem sadece gece bir kez biberona dusmus, onu da kaldirmani ve sadece meme vermeni oneririm.
   Yalniz anlamadigim sey su, gun icinde meme mi veriyorsun, sagdigin sutu mu? Eger her ogunu biberon ise bir sure sonar biberona kaymasi kacinilmaz olacaktir.
   Bazi bebekler meme ve biberon ile iyi idare ederken bazi bebeklerde biberona kayma olur. Eger olmasini istemiyorsan, hazir sutun de cogalimsken tamamen memeye gecmeni oneririm. Henuz biberona tam alismaamisken yapman daha kolay olut. Bir kez biberona alisirsa cok zorlaniyor anneler.Simdi daha kolayken yapmani oneririm.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  2. Geceleri 1 kere mama veriyorum.
   uzun uyku icin doktorumuz soylemisti. O zaman ben de gelen sutu sagiyorum uretim yavaslamasin diye.
   Gunduz emziriyorum. Ama aksam ustu emmek istemiyor. Kafasini iki yana atiyor ve cok aglayip bagiriyor. O zaman da gece sagdigim dutu biberonla veriyorum.
   Bu cuma aksami itibari ile emzirme kampina baslama niyetindeyim. Umarim basaririm..

   Sil
  3. Aksam ustu meme istememesi meme-biberon kafa karisikliginin basladigini gosteriyor olabilir. Anladigim kadariyla sadece bir ogun mama, digerleri hep anne sutu (memede veya biberon ile sagilmis anne sutu). Bu durumda meme kampinda amac sutu cogaltmaktan ziyade bebegin memeye tekrar alismasi.
   Su yaziya da bakarsan cok iyi olur, mamaya baslamis bebekler icin emzirme kampi:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-bolum-7.html

   Sil
  4. Dilek adinda 4 cocuk annesi bir arkadasimiz ikiz bebekleri icin emzirme kampi yapmisti. Gunlugu burda
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/dilekin-emzirme-kamp-gunlugu-1-gun.html
   Devami da var.

   Sil
 29. cook tesekkur ederim..guzel bir haberim var..Dun gun boyunca hic biberon vermedim..Aksam 7 gibi 45 dk suren aglama krizi oldu ama sonunda cok guzel emdi. Hatta gece 4 de mama saati gelince emzirmeyi denedim ve emdi. gaz cikarma molasi verince uyandi ve memeyi tekrar almadi. biberondan da sadece 30 ml icti.Demekki memeden epey emmis, cunku normalde gece mamasi 120 ml idi.
  Kamp oncesi memeye yaklasmasi daha bir motive etti beni. yarin doktor kontrolu ile basliyoruz..Gelismeleri bildirecegim.

  YanıtlaSil
 30. merhabalar tomris hanım
  benim 3 alık ikizlerim var malaesef 1.5 ay emzirdim hatta sagarak besleyebildim daha sonra sütüm azladıkca mama takviyesi yaptık .
  çevremdeki herkesin sunu ye bunu ye sütün coğalır dediklerini bile yaptım ama malesef sütüm cok azaldı iki memeden sadece 30-40cc cıkabiliyor oda iki gune bir cıkıyor sağarak
  sizce kesilen süt geri gelirmi
  emzirme kapmına bende girsem bir sonuc alabilir miyim ?



  YanıtlaSil
 31. Merhaba Berrin, her ikisine birden yetecek kadar cogalmasi zor olabilir. Ama mama miktarini baya azaltabilirsiniz. En onemlisi, buna istekli olmanız. İstekli ve karalrı olursanız, bunu başarabilirsiniz.

  Oncelikle bu yazinin devamindaki yazilari okumanizi oneririm. Sizin durumunuz, şu yazıda anlattığım gibi. http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-2-doktor-mama.html

  Takip eden yazılarda da süt çoğaltmanın mantığı ve daha sonar meme kampı adında bir yöntem anlatılıyor.
  http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html
  http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-4-temel-bilgiler.html
  http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-5-temel.html
  http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-6-temel.html
  http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-bolum-7.html
  Ozetle: Sutu cogaltmanin tek bir yolu var: memedeki sutu bosaltmak. Memeyi ne kadar sık boşaltırsanız, o kadar çok süt üretir.

  Senin durumunda şunu yapmanı öneririm:
  1. Pompa kampı ile sütü çoğaltma
  Gün içinde sık sık sütü pompa ile sağmaya çalış. Süt sağma aralıkları 2 saatte biri geçmemeli; gece ve gündüz. Başta 5-10 cc gelecektir, sonra artacaktır. Bir süt sağma seansında bir süt akım refleksi al, süt azalınca bırak. Süt sağmalar arasında seti olduğu gibi buzdolabına koyabilirsi, böylece her sağma sonrasında temizlemene gerek kalmaz.

  2 saat beklemene gerek yok, vaktin ve fırsatın olduğu her an süt sağabilirsin. Hatta ilk bir gün süt sağma setini buz dolabına kaldırma vb. şeylerle uğraşma, o gün sağdığın sütü at gerekirse . Önemli olan sık sık sağmak. Bir süt akımı alsan yeter.

  Süt sağmak konusunda şu yazı ve ardından gelen 4 yazıya bakmanı öneririm.
  http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-10-pompa-ile.html

  2. Bebekleri tekrar memeye alıştırmak
  Sütün artmaya başladıkça (bir yandan pompa yaparken) bebeklere meme ver, daha doğrusu teklif et. Almıyorlarsa sorun değil, sen ver. Bebekleri soy, sadece bezleri kalsın. Sen de üst bedenini tamamen soy. Bebekler göğsüne yatsın, dolansın. Bu sırada kendiliklerinden meme alabilirler. Zorlamadan, onlara memeyi, senin tenini hatırlatmaya çalış. Henüz üç aylık oldukları için hatırlamaları daha kolay olacaktır.

  Gün içinde sık sık meme teklif et. İnşallah alırlar.

  3. memeye geçiş
  Bunun için iki seçenek var:
  a. emzirme kampı
  b. Memede mama

  a. Bir günde memeden çıkan süt miktarı günlük mama ihtiyaçlarının yarısını geçtiğinde meme kampına başlayabilirsin. Şu iki yazıya bak
  http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html
  http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-bolum-7.html

  b. bebekler memeyi kabul ediyorsa, bebekler memedeyken mama verebilirsin, beslenme tüpü kullanarak. Bu konuda bir yazı yazacagım, ama bir ayı bulabilir. Ama bir başka takipçinin sorusunu hızlıca cevaplamıstım, sana da gönderebilirim.

  Senden ricam, ilerlemelerle iligli beni haberdar et. Elimden geleni yaparım. Duruma gore strateji geliştirmek gerekebilir.

  Önce sütü artır, bu arada da bebekleri memeye alıştırmaya çalış, yumuşak yumuşak.

  Sevgiler,
  Tomris

  YanıtlaSil
 32. Once kisa bir ozetle emzirme kampimizi anlatayim..Oglum 2,5 aylik oldu. Dogumda sutum gelmedi hemen ve sarilik olmasi sebebiyle mama verildi. Sutum gelsin diye sik sik sagdim.Mamayi doktorumuzun yonlendirmesiyle gunde 1 defaya indirdik. O da doktorumuzun gece uykusunun onemini vurgulamasi ve yonlendirmesiyle gece 3-4 arasi verilen mamaydi. Onun disinda emziriyorsum. Son gunlerde o mama verilirken de sut sagmaya basladim. Aksam ustleri oglum emmek istemiyordu ben de gece sagdigim sutu aksam veriyordum.Yani biberon aliskanligi vardi.
  Memeyi birakir endisesi ile emzirme kampina karar verdim. Cuma sabah doktora gittik.Oglum 5680 gr di.Doktor emzirme kampina sicak bakti ama tekrar agirligina bakmak icin 3 gun erken 1 hafta sonra bakalim dedi.
  Cuma hic biberon almadi.Ama Cuma aksami zor gecti. Emmek istemedi. 6 dan 11 e kadar kisa kisa emdi, devam etmedi.11 de emerek uyudu.Cumartesi sakin gecti.Pazar ise ishal oldu. arka arkaya 5-6 bezde sivi kaka vardi.Sadece annesutune gecince olabiliyormus boyle seyler. Pes etmedim. Pazartesi sabahindayiz ve oglum hic biberon almadi. Sadece anne sutu ile emzirerek devam ediyoruz. 1 hafta dolunca tartilacagiz. Haber verecegim. (Bu arada emzir-uyu kismini cok yapamadim malesef, elimden geldigince dinlenmeye calistim)
  Tesekkurler..
  Oznur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Oznur, Seni tebrik ediyorum, cok iyi gidiyorsun! Sanirim zor kisim geride kalmis, sadece emzirme ile hayatiniz duzene girmeye baslamis. Meme-biberon kafa karisikligi ortaya cikmadan onlemini alman cok iyi oldu.
   Doktorun gercekten makul yaklasmis. Ben temklinli olmak icin 3 gun diyorum, 1 hafta aslinda daha makul.
   Guzel haberlerinizi bekliyoruz!
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  2. Merhaba,
   Biraz once doktor kontrolunden geldik. Oglum gecen hafta 5680 gr idi bugun 5820 gram. yani 140 gramlik bir artis ve boyunda 1 cm lik uzama var. Kilo artisi biraz beklenenin altinda ama bu mamasiz ilk haftamiz oldugu icin sikinti yok dedi doktorumuz.Boy uzamasi da cok iyiymis. Mamasiz biberonsuz devam, 2 hafta sonra 3.ay kontrolu olacak o zaman tekrar degerlendirecegiz dedi.
   Ben de elimden geleni yapmaya devam edecegim..(zaman zaman moralim bozuluyor, sutun az-cocuk zayiflamis gibi laflar duyuyorum. Bugun kontrole kayinvalidemle gittik, yolda kilo verdi bu cocuk dedi.O sirada araba kullaniyorum, biliyor tabi cevap veremeyecegimi.. (cok biliyorsan sen emzir demek geliyor icimden ki kendisi hic emzirmemis cocuklarini..Ilk gunler az gelmis, devam etmemis, ugrasmamis)
   Desteginiz icin tesekkurler..Sevgiler..(2 hafta sonraki gelismeleri yine paylasacagim.)
   Oznur

   Sil
  3. Merhaba Oznurcugum, geri bildirimin icin cok tesekkurler.
   Haftada 150-200 gramlik bir artis bekleriz,sizinki 10 gram altinda kalmis, bence de hic sorun degil, hekimine katiliyorum. Cok makul bir hekimin var bu arada.
   Kayinvalidene sunu soyleyebilirsin. Anne sutunu artirip sadece anne sutu vermek varken bebegin midesine giren her gram mama bebege zarardir. Cunku anne sutunun yerini alir bir sure sonra. 10-20 sene sonra anne sutunun faydalari iyice anlasilacak. O zaman senin kiymetini kayinvaliden de daha iyi anlayacak insallah. Rahatini bozup emzirmeye cabaliyorsun, biraz takdir etse keske.
   Sutun az olsa bebe 140 gram almazdi, lutfen merak etme. Eger inat nispet olsun diye iyice artirmak istiyorsan sutunu :) bebek istemeden meme ver gun icinde. Tam emzirme kampi yani. Bebek istede de istemese de en fazla iki saatte bir, tercihan daha da sik meme vermeye calis. Bak bakalim o zaman nasil sut oluyor, dolup tasiyor :) Bebegin iki hafta sonraki tartisinin da ne kadar arttigini goreceksin o zaman.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  4. bu yontemi de deneyecegim. bebekteki artisin biraz az olmasi sanirim gece uykusu.oglum 11 gibi emip uyuugunda 4 de kalkiyor. yani 5 saatlik ara. gece uyukusu bolunmesin diye uyandirmadim ben de.uyandirip emzirmeli miyim?
   Doktor gece uykusu karanlikta salgilanan buyume hormonlari icin onemli, uyandirma diyor. Bir de sizin gorusunuzu alsam?

   Sil
  5. Oznur, normal zamanlar icin doktorun hakli, gece uyandirma, mumkun mertebe karanlik ortamda alsin uykusunu hem buyume hormonu hem de melatonin hormonu icin. Yalniz emzirme kampinda gece de emziriyoruz, en azindan pompa ile bosaltman gerekir. Yalniz gece daha cok salgilanan bir hormon daha var, bu annedeki prolaktin, yani sut uretimini saglayan ve artiran hormon. O yuzden gece emzirmesi sut uretiminin artirilmaya calisildigi donemde onemli. Yani emzirme kampindayken gece emzirmelisin. Bu iki uc gun surecek bir sey (surekli yaparsan gereksiz bir aliskanlik edinebilir). Gece emmesi icin uyandirmana gerek yok, uykusunun arasinda memeyi verirsen alma ihtimali yuksek, yani tam uyandirmaya calisma, uyur uyanik olsa yeter.

   Sil
 33. merhaba arkadaşlar ben 31 haftalık erken doğum yaptım bebeğim 30 gün küvezde kaldı sadece anne sütü aldı ama biberonla tabiki küvezden çıkmaya yakın günde 800 ml süt sağıyordum 30 gün sonra eve geldi çok ufaktı ememiyor yoruluyordu 2 hafta sonra aralarda emzirmeye başladım sütümü sağıp biberonla veriyordum sonra sütümün azaldığını farkettim günde 550 ml falan sağıyordum emzirme kampını sadece 2 gün yaptım sütüm 700 ml e yükseldi tekrar sonra malesef safra kesisi sorunum çıktı ve ameliyat oldum ve 1 hafta bişi yeyip içemedim ağrım vardı süt de sağamadım mama ya başladık mecburen ve şu anda malesef günde 100 ml süt çıkarıyorum umut varmı sizce çoğalabilirmi tekrar süt gelmediği için ememiyo makineye da zorla sağıyorum sıkarak bu durumu düzeltme şansım varmı bu saatten sonra eskisi gibi olurmu bi umut varmı ne dersiniz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nuran, oncelikle gecmis olsun. Umarim simdi daha iyisindir.
   Elbette ki sutun cogalir, kendin yazmissin, 2 gun kamp ile 550'den 700 ml'ye cikmis. Bir kaç gün daha yapsan kim bilir ne olurdu.

   Bebek küvözdeyken sadece sağarak 800 ml süt çıkartıyorduysan süt üretim ve depo kapasiten çok iyi demektir. Maşallah! Hiç moralini bozma, çok büyük ihtimalle tekrar memeye döndürebilirsin bebişi. Buna inanman ve istekli olman çok önemli, çünkü biraz emek istiyor, ayrıca inanırsan sütün de daha kolay arta (beyin faktörü).

   Bir kac sorum var:

   - Bebek su anda kac haftalik (dogum tarihine gore kac haftalik ve beklenen dogum tarihine duzeltilmis haftasi ne?)
   - Gunde ne kadar mama + anne sutu aliyor
   - Hic mi emmiyor.

   Plan su olabilir:
   1. Once pompa kampi ile sutunu artirmalisin.
   Gun ve gece boyunca en fazla 2 saatte bir, mumkunse daha sık pompa yapacaksın. Önceleri iki damla gelecektir. Bir sure sonra memeler ve vucut mesaji alacak, daha cok sut cikmaya baslayacak. Bebegin ilk aylarinda bu mesaji daha cabuk alir vucut, cunku emzirmeyi kolaylastiran hormonlar tavan yapmistir zaten.

   Süt sağma konusundaki yazıları okuyabilirsen çok iyi olur:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-10-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-11-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-12-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/05/tomrisin-emzirme-notlar-13-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/05/tomrisin-emzirme-notlar-14-pompa-ile.html

   Sut sagmaya basladiginda once damla damla gelir, bir sure sonra fiskirarak gelir, sut akim refleksi tetiklendigi icin sut hizli akmaya baslar, sonra tekrar yavaslar. Pompa yaparken en az bir kez, tercihen iki kez sut akim refleksi ile gelen sutu alip sut tekrar yavasladiginda birakabilirsiniz. Her kadinin sut akim refleksi kendine gore bir hiza sahiptir, kimi kadinda memeye/pompaya koyfugu anda sut gelir, kiminde 1-2 dakika sut akim refleksinin gelmesini beklemek gerekir, o yuzden sure veremiyorum. (burasi net olmadiysa soyleyin, daha farkli anlatmaya calisayim)

   Eger evde pompa yapiyorsaniz ve sagdiginiz sutu bebege veriyorsaniz pompayi hic kaldirmayin, bir koseye koyun, gelip gittikce sut sagin. La Leche League kitabinda oneriliyor, guvenilir bir kaynaktir. Bu sekilde gun icinde surekli sut sagarsaniz gun icinde bir iki kez kez yikasaniz pompa setini yeter. Bir diger yontem de pompa setini kullandiktan sonra yikamadan buzdolabina kaldirmak, gun icinde sık sık cikartip sut sagmak. Buzdolabinda durdugunda pompadaki artik sutler bozulmaz. (baska turlu iki saatte bir pompa yap, yika ile basetmek guc olabilir)

   Sil

  2. 2. Sütün artmaya basladıkca bebege meme teklif et. Alıyorsa ne ala. Almıyorsa sabret, nazikçe gün içinde sık sık meme teklif et. Senin belden üstün ve onun vücudunun tamamı çıplakken göğsüne yatır, oyna, ama zorlama. Bırak tenini hatırlasın. Ten tene temas süt üretimini artıracağı gibi bebekte emmeyle ilgili refleksleri uyaracaktır.

   3. memeye geçiş
   Bunun için üç seçenek var:
   a. kademeli bir şekilde mamayı azaltıp memeyi sıklaştırma
   b. emzirme kampı
   c. Memede mama

   a. kademeli memeye geçiş.
   Senin durumunda kademeli bir şekilde mamayı azaltıp memeyi sıklaştırmak mantıklı görünüyor. Ama olmuyorsa da c planı, yani memede mama düşünebiliriz.

   b. Bir günde memeden çıkan süt miktarı günlük mama ihtiyaçlarının yarısını geçtiğinde meme kampına başlayabilirsin. Şu iki yazıya bak
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-bolum-7.html

   c. eğer süt yeterince artmıyorsa, mama desteği gerekiyorsa iki seçenek var. biri memede mama. Gerekrise bunu anlatırım burda. Diğeri ise biberonla destek. Bu durumda şu linkteki gibi biberonu kullanmanı öneririm, böylece bebeğin biberona alışması ihtimali azalır:
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html ("Süt verme metodları" başlığına bak)

   Senden ricam, ilerlemelerle iligli beni haberdar et. Elimden geleni yaparım. Duruma gore strateji geliştirmek ya da değiştirmek gerekebilir.

   Önce sütü artır, bu arada da bebekleri memeye tekrar alıştırmaya çalış, yumuşak yumuşak.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  3. bu kadar hızlı cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim hala umut olduğuna çok sevindim çok sağolun yardımcı olduğunuz için
   vazgeçmek istemiyorum bende elimden geleni yapacağım bebeğim 2,5 aylık düzeltilmiş 1 aylık
   16 gündür mama alıyor
   günde 100 ml anne sütü günün geri kalanında da mama alıyor ortalama 3 satte bir 80 ml
   siz yazdıktan sonra uğraştım 15 dk falan zorla emdi ilk başta boş geldiği için epey zorlandım ama sonunda az da olsa emdi
   bu kadar güzel anlattığınız için teşekkür ederim şu an yalnızım ama eşim geldiğinde linkteki yazıları okuyacağım bugünden itibaren kampa giriyorum ve sonuçlardan sizi haberdar edeceğim beni tam vazgeçmişken tekrar umutlandırıp hırslandırdığınız için çok ama çok teşekkür ederim

   Sil
  4. Merhaba Nuran,
   Ilk 3 ayda oldugunuz icin donusunuz kolay olacaktir. Sadece sagarak 800 ml cikarttiysan sut uretim ve depolama kapasiten cok iyi demektir, kisa zamanda sutunun artacagini tahmin ediyorum. Ama ilk gunlerde cok ama cok sık pompa yapman lazım. Yani pompa kampı. Tabii bu arada destek alman lazım ki pompa yapmaya zaman ayırabilesin. En azından ilk iki gün gece de 2-3 saatte bir kalkıp süt sağman lazım ki sütün bollaşsın. Gece emzirmesi/sağması sütü bollaştırmak ve bol sütü korumak için önemli, çünkü prolactin yani süt yapım hormone gece daha fazla salgılanıyor.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  5. İstekli ve inançlı olduğunu gördüğüme çok sevindim.
   Bebeği emzirmeye çalışırken dikkat edilmesi gereken bir husus var. Bazı anneler ve bebekler arasında bu iş inada biniyor, sinir harbine dönüşüyor, bebek meme almayınca anne bozuluyor, üzülüyor, daha da ısrarcı oluyor bu sefer bebek daha da sinirleniyor, kısır döngü oluyor. O kısır dönügey girmemek için çıplak ten teması ile memenin güzel bir şey olduğunu hatırlatmak lazım bebeğe, emme ile ilgili yenidoğan reflekslerini harkete geçrimek için.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  6. dün gece sağdım sütümü ve sabah 80 ml süt verdim bebeğime birde biberonun sitede anlatıldığı gibi vermeye başladım cuk cuk emmiyor yavaş yavaş arada boş çekiyor zaten mememi tutmamasının sebebi biberonun hızlı akmasıydı bir anda midesi dolsun cuk cuk gelsin istiyordu bir inatlaşma oluyordu aramızda
   söylediğiniz gibi açken sinirli oluyor memeyi almıyor
   son zamanlarda emzik alıyordu şimdi de aranınca memeyi uzattım çıplak ten teması çok işe yaradı gerçekten ve emdi yaklaşık 10 ar dk her iki göğüsten bıraktı yarım saat sonra tekrar aldı emzik gibi ağzında uyudu arada emdi sürekli
   tekrar emdiğine inanamıyorum doğrusu çok sevindim doğduğundan beri hiç tüm gün gece meme almadı söylemeyi unutmuşum emzirme kampını denediğimde sadece 2 gün gündüz denemiştim gündüz akşama kadar emzirmiştim tek başına olduğum için yorulmuştum gece eşim bakmıştı ben uyumuştum inşallah birkaç haftaya bütün biberonları kaldırırız sadece memeden emer artık inanıyorum bu sefer olacak inşallah size çok teşekkür ediyorum ben umudumu kesmiştim son bir bu bloğa yazayım dedim gerçekten çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim gelişmelerden sizi haberdar ederim .

   Sil
  7. Nuran bebegin meme almasina cok sevindim.
   Nasil gidiyor emzirme, sut cogaltma? Haberlerini bekliyorum!

   Sil
  8. Nuran bebegin meme almasina cok sevindim.
   Nasil gidiyor emzirme, sut cogaltma? Haberlerini bekliyorum!

   Sil
  9. merhabalar tomris hanım sütüm arttı 350 ml süt sağıyorum günde
   oğlum memeyi alıyor ama herzaman değil bir sağmada iki memeden toplam 20 şer ml süt çıkıyor 3 saatte bir
   az geldiği için gün içinde memeyi pek almıyor sabah uykudan uyanınca iki memeden 50 şer ml süt çıkıyor ve emziriyorum alıyor karnı doyuyor 1 beslenme emzirerek geçiyor gün içinde de keyfi olunca emzik niyetine vermeye çalışıyorum süt bol olunca alıyor az gelince almıyor meme kampına başlamak istiyorum ama bu yüzden başlayamıyorum biraz daha sağıp 450 ml falan olunca mı başlasam 3 saatte iki memeden 70 çıksa bebeğim rahat rahat doyar biraz dagha çabalamam gerekiyor sanırım .

   Sil
  10. Nuran sut baya artmis, masallah! Gunde 100 ml'den 350ml'ye gelmis. 3,5 kat armis. Daha da artacak insallah. Istersen bir gun tam pompa kampi yap, gun icinde saat basi, gece de iki saatte bir kalkip sut sag (sinavdan onceki gun yogun derrs calismak gibi :) Ertesi gun de emzirme kampina gec. Emzirme kampinda iki secenek var. Biri kademeli gecis: ilk gun biraz yumusak dene. Yani biberon ver ama az mama koy icine, sonra meme ile tamamlasin.ertesi gun biraz daha az mama ver, vb. Digeri ise tam emzirme kampi. Biberonlari kaldirip iki gun boyunca ( hatta belki daha uzun) ne kadar aglarsa aglasin biberon mama vermemek, sadece meme teklif etmek. Yalniz suna dikkat et, bebek meme istemezse sinir harbi yapma, kisisel alma. Gece de birlikte yatabilirsiniz. Meme almayan bebekler genelde uykulu veya uykudayken daha kolay meme alir, bunu firsat olarak kullan. Uykudan ilk uyandiginda, hala hafif mahmurken mutlaka emzir, en azindan meme teklif et. Yeni dinlenmis oldugu icon uykudan uyaninca bebeklerin keyfi yerinde oluyor, daha makul saglikli oluyor bebekle iliski.
   Kombinasyon da deneyebilirsin. Once yumusak denersin, baktin mamayi azaltamiyorsun, kademeli azalmiyor, hatta artiyor mama, o zaman tam meme kampi lazim.
   Mama almis bebekler icin meme kampi yazisi 7. Yazi olmali, cepten yaziyorum bu cevabi copy paste yapamiyorum, ama sagdaki arsivden bulabilirsin
   Sevgiler, haberlerini bekliyorum.
   Sorun olursa da mutlaka yaz.
   Allah sabir ve kolayliklar versin.
   Tomris

   Sil
  11. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  12. Tomris hanım merhaba bugün kademeli geçiş yapıyorum memeyi alıyor bu yüzden önce meme veriyorum iki memeyi de emziriyorum sonrada 20/30 ml mama ama aç olduğunu düşündüğümde verdim mesela gece emzirdim uykuluydu iki memeyi de iyice emdi geri uyudu gece 2 kere böyle emzirdim doymuş görünüyordu mama vermedim birde memede mama yöntemini 1 haftadır yapıyorum bebeğimi de sürekli göğsümde yatırıyordum sanırım bunlar memeyi tutmasını kolaylaştırdı
   şu anda da sadece 1 kere 20 ml verdim
   günde 9/10 saat uyumaya çalışıyorum yardımcım yok tek başına yapıyorum kampı
   eşim akşam eve geldiğinde yardım ediyor bana yemek pişiremiyorum ama aç da kalmıyorum dışarıdan falan yiyorum 3lt yakın su içiyorum günde
   bide size sorum olucak meme uçlarının çatlamaması için nelere dikkat etmeliyim ne yapmalıyım çatlak yok ama acı var biraz çatlamaması için önlem almak istiyorum
   yardımlarınız için tekrar teşekkürler
   gelişmelerden haberdar edeceğim iyi günler.

   Sil
  13. Nuran, memede mama darken beslenme tupu ile bebek memendeyken agzina beslenme tupu sokarak mama vermeyi mi kastediyorsun? Yoksa dik oturtup bekleyerek mama vermeyi mi?
   Gunde 9-10 saat uyuyabiliyorsan ne mutlu sana. Benim bebeler 3 yasinda, biri de 9 aylik, hala 5-6 saatteyim :) ama onlardan degil, isten dolayi :)
   disardan yemek, 3 lt su icmek, cok iyi yontemler, harikasin! Esin de anlayisli ve destek oluyor anladigim kadariyla, onu da tebrik ediyorum!
   Meme ucun aciyorsa bebek iyi kavramiyor demektir. Bu biberona alisan bebeklerde daha sık gorulur. Arkaya yaslanarak emzirmeyi denemeni oneririm. Su linklere bakabilirsin:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-4-temel-bilgiler.html
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Emzirme%20pozisyonlari.html
   Benim ilk ikizlerimde cok ciddi yaralarim vardi. Son bebekte de yaraya donuyordu ki bu arakaya yatarak (kaykilarak) emzirmeyi denedim. O kadar iyiydi ki, ilk 3 ay sadece oyle emzirdim. Linkler anlatiyor yontemi.

   Memelere surmek istersen seceneklerin sunlar:
   - Anne sutu (bir damlayi memeye surebilirsin emzirmeden sonra)
   - Zeytinyagi (bence en etkili ve en dogali,emzirmeden once silmene gerek yok)
   - Lansinoh veya purelan krem (lanolin)
   - Earth Mama Angel Baby meme ucu kremi (BYBO gruplarinda bununla ilgili guzel yorumlar var, ben de ikizlerimde kullanmistim, ama en cok zeytinyagindan fayda gormustum)
   http://www.nurturia.com.tr/earth-mama-angel-baby-natural-nipple-butter--30-ml/p/d/1754

   Mama konusuna dikkat etmek lazim. Miktar sabit kalip gunler icinde azaliyorsa sorun yok. Ama mama miktari yukselme trendindeyse dikkat etmeni oneririm. Eger sadece 20-30 ml mama ile idare edebiliyorsa kisa surede, biraz ugrasirsan, sifir mama ile de idare eder hale gelir. Ama dedigim gibi, dikkat et, amacin azaltmak olsun. Bir kac gun sonra sifir mamaya, yani tam emzirme kammpina da gecebilirsin.

   Bebis ne zaman tartilacak?

   Haberlerini bekliyorum,

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  14. tomris hanım dik oturtup bekleyerek mama veriyorum yani oturamıyor henüz kucağımda tutuyorumyada altına bir yastık alıp mümkün olduğu kadar dik tutuyorum bir haftadır yapıyordum bu yöntemi cuk cuk emmiyordu alışmıştı az gelmesine
   arkaya yaslanarak emzirmeyi deneyeceğim önerileriniz için teşekkürler zeytinyağını deneyeyim lansinohun o kadar faydası olmadı bana
   mamaya gelince dün sadece 20, 30 ,30 ml mama verdim farklı zamanlarda her emzirmeden sonra vermedim doymuş görünüyordu
   27 haziranda aşı oldu 4100 gr dı ama ilk gün aşının acısından pek iştahı yoktu 2 temmuzda kendi doktorunda kontrolümüz var yine tartılacak bakalım sonuç nasıl olacak sizi haberdar ederim yardımlarınız için tekrar teşekkürler .

   Sil
  15. mama vermiyorum artık sonunda biberonları kaldırdık galibiyet memenin tomris hanım size ne kadar teşekkür etsem azdır çok sağolun iyiki o gün bu sayfayı görüp size yazmışım bi umut olduğunu bile düşünmezken şuan bebeğimi emziriyorum ben vazgeçmiştim beni tekrar umutlandırdınız çabaladım ve başardım şükürler olsun Allah sizden razı olsun teşekkürler ..

   Sil
  16. Nuran cok sevindim, tebrik ederim. 15 gun once gunde 100 ml sut cikiyordu, simdi ise sadece emzirir hale geldin. Cok hizli ilerlediniz. Tebrik ederim!

   Yasasin memeler!

   Kilosu nasildi bugun tartida?

   Simdi senden bir ricam var. Esin dostun emziren veya gebe olan annelere emzirme kampi konusundan bahsetmen, insanlarla kendi tecrubelerini, dogru bilgileri paylasman. Bunu yap ki herkes gorsun, anne isterse zaref her zaman memelerindir :) Mamaya mahkum olmak zorunda degiller, bilsinler.

   bir de internette uyesi oldugun gruplara bu emzirme kampindan habsedip linkini gonderirsen cok iyi olur tabii, ne kadar cok anne bilirse o kadar iyi.

   bebisi opuyorum.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  17. sağolun tomris hanım sizin beni cesaretlendirmenizin rolü büyük kilomuzu öğrenemedik bu hafta biraz yoğun geçti şimdide araya ramazan girdi bayramdan sonra tartılacak o zaman sizi haberdar ederim
   sütüm yetiyor emzirdikten sonra bikaç kere denemek için sağdım iki memeyi de 10 ar dakika emiyor sağınca 40/50 ml daha çıkıyor yani eminin doyuyor bebeğim artık sağıp kendimi test etmiyorum
   gittiğim heryerde nasıl tekrar emzirdin diye soranlara hep anlatıyorum gurubumda da paylaştım hikayemi anlatarak onları emzirme konusunda cesaretlendiriyorum asla vazgeçmemelerini söylüyorum
   herşey için tekrar teşekkür ederim sevgiler ..

   Sil
 34. Merhaba,
  kisaca hatirlatmam gerekirse oglum icim emzirme kampi yapmistim, gunde 1 kere gece uyku arasinda verdigimiz mamayi birakmak icin.
  Kampa baslamadan once bebegimi doktora goturdugumde 5.680 gr idi.2,5 gunluk kamp yaptik ama agirlik kontrolunu 1 hafta sonra yaptik.140 gram almisti boyu 1 cm uzamisti.5.920 gram olmustu.
  pes etmedim, 2 saatte bir bazen gunduz daha sik emzirdim. 2 hafta daha gecti. 2 haftanin sonunda bugun doktora gittik. Oglum 6.420 gram olmustu. Yani 600 gram almisti. Nasil mutluyum bilemezsiniz. Ustelik boyu 2 cm daha uzamis.
  Desteginiz icin tesekkur ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oznurcum, cok sevindim guzel haberlerine. 41 kere masallah! Ilk tartisi da kotu degilmis ki, haftadda 140 gram almasi gereken en az kilo. Tabii iki haftada 600 grram baya hizli olmus, bebis sute doymus heralde :)
   Kibar hatirlatman icin cok sagol, su anda gunluk takip ettigim 3 anne var, bir sure sonra kilolar aylar sorunlar hepsi karisiyor :) Bebise de sana da sevgiler. Insallah gonlunce emzirirsin bebegi. (Tercihen 2 yasa kadar ;-)
   Umutmadan, doktorun nerden mezun, uzmanligi nerden biliyor musun? Oldukca makul bir doktora benziyor.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  2. Doktorumun acikcasi nereden mezun oldugunu bilmiyorum
   Afsin bey Echomar Goztepede calisiyor.
   Aslinda genel bakisi bebegin mutlu olmasi.Gerisi biraz teferruat diyor.
   Ben bu emzirme konusunda inat ettigim icin cok yardimci oldu bana..

   Sil
 35. Bilmeden uygulayanlardan biri de benim sanırım. Ama ben sütüm yetmiyor diye değil de, ilk günden bol gelsin diye düşünüp annemlerin de desteğiyle başlamıştım. Çocuk emmeyi reddetmiyorsa, gerçekten de bu şartlarda sütün azalması pek mümkün değil.

  Oğlum ilk gecesinde sabaha kadar ağlayınca doktor "sütün yetmiyordur, * (marka) mamadan verin" demişti. Oysa sütümün yetip yetmediğiyle ilgili bir diyaloğumuz olmamıştı. Tabi bu sebeple mama vermedim hiç. Yalnızca emzirdim. Tabi, destekçiler sağolsun, benim kampım biraz uzun sürdü :) Oldukça da keyifliydi. Ay sonunda oğlum 2.200gr kilo aldı, doktora da kapak oldu!

  Bu konuyla ilgili politikaları irdeleyen bir yazı yazmıştım. (http://www.biranneninrenkleri.com/ek-gidaya-gecis-ve-anne-sutu-muadilleri/) . Sağlık sisteminde de bu konuda eksiklikler var. Ne yazık ki "Güvenli annelik" konusuna yeterince önem verilmiyor. Lohusa üzerinde çevre baskısı da varsa sonuç kaçınılmaz olabiliyor.

  Siz, ne güzel, önerilerde bulunup destek olmak adına paylaşımlarda bulunuyorsunuz. Keşke her yeni anneye ulaşabilse bu notlar.

  O halde "emzirme kampını" yayalım, taze anneler duysun, bebekler anne sütüne doysun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harikasin Eda! Mama kelimesini agzina alanlara kapak hikayeleri duyunca cok mutlu oluyorum :)

   Cok haklisin, emzirme kampinin annelere ve doktorlara duyurulmasi lazim. Bir cok anne tek secenek mama zannediyor. Ne kadar cok anne bunu duyarsa o kadar iyi! Annelerden doktorlar da ogrenecek.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  2. Benim eşim de bebek dostu bir aile hekimi :) Mücadelemiz ortak aslında. Güneydoğunun bir ilçesinde çalışıyoruz (ben öğretmenim, işi gücü bırakıp velilerime, anne adaylarına anne sütü mucizesini anlatıyorum). İnanamayacağınız öyle emzirme hikayeleri var ki biz aklımızı çok takıyor ve üzülüyoruz.

   Az önce bu konudan tekrar bahsettik. Bugün birçok anne gelmiş danışmaya ve sütlerinin çok azaldığını, hangi mamayı önerdiğini sormuşlar. Muhtemelen bir kısmı oruç tuttuğu için bilemiyorum (burada kayıtsız şartsız herkes hamileyken bile oruç tutuyor) bazıları da yeterince iyi emziremediği için kim bilir. (Geçenlerde biri, açıkça, kayınvalidesinin emzirmesine müsaade etmediğini anlatmıştı). Öyle ya da böyle süt azalınca artırmak için çabalamak yerine hazır puding, meyveli süt/yoğurt, büyümeyi destekleyen endüstriyel karışımlar vs. tercih ediliyor veya süt artırıcı "ilaç"(?) isteniyor. Bu arada anne sütü de tükenip gidiyor. Eşim ve ebe hanım günlerinin büyük bir kısmını annelere bu konuda rehberlik hizmeti vererek geçiriyor. Çok sevindirici gelişmeler de oluyor.

   Eşim emzirme kampı fikriyle yakından ilgileniyor ve destekliyor ama kültürün, aile yapısının belirleyici bir faktör olduğunu düşünüyor. Evde birkaç çocuk daha varken, aile büyükleri, misafirler hizmet beklerken 10 dakika emzirebilmenin lüks olduğu bir yerde annelerin yaşadığı bir çaresizlik de var...

   Keşke bebeklerin menfaatine dayalı herkese bir anlayış, bir hoşgörü ve yardım etme duygusu gelse de doğanın mucizesinden her bebek eşit faydalanabilse... Sanırım bu da "yaygınlaşmayla" sağlanabilecek bir etki.

   Bu etkinin oluşumuna destek olan paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum.
   Sevgiler

   Sil
  3. Eda, mesajınız için teşekkürler... Hamileyken ve emzirirken oruç tutma meselesi gerçekten çok can sıkıcı benim açımdan. Bahsettiğin ailelerin okuma alışkanlıkları olmadığını çok iyi tahmin ediyorum ama belki eşiniz rehberlik yaparken faydalanır:

   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2012/08/emziren-anneler-oruc-tutmamallar.html

   Eren

   Sil
  4. Eda, esinin ve ebe hanimin yaklasimini duyunca nasil mutlu oldum bilemezsin. hemen "4 x 60 cc mama" onermeyen doktorlar oldugunu duyunca hele... Gercekten bebek dostu bir yaklasim.

   Normalde, sehirde yasayan anneler ememe-uyku iliskisini kurmasin bebek derim. Ama verdigin ornekteki gibi evde baska cocuklarin oldugu, insanlarin kadinda tam gun hizmet bekledigi evlerde bebegi verimli emzirmenin tek yolu gece emzirmelerine kaliyor. Gece acik bufe gibi sabaha kadar sag sol emecek bebek ki sut miktarini yuksek tutsun, kalorisini alsin. Bu sekilde en azindan ilk 3 ayi cikartabilir anne aradan.

   Bir de, bu tur yogun annelere ben emzirme kampini bir yatirim gibi anlatiyorum. Iki gun alabilecegi tum yardimi alip sutunu bollastirmaya odaklansin, bir kez sut cogalinca zaten digger cocuklarina isine gucune daha kolay vakit ayirabilecek, cunku bebek daha az aglayip rahatlayacak. En azindan teoride, cunku az da olsa bazi anne-bebekler var ki 1-2 saatte bir emmesi gerekiyor, cunku annenin sut uretim ve depolama kapasitesi ve/veya bebegin metabolizmasi ancak bu duzende sutu verimli uretiyor.

   Sizin gibi idealist insanlarin ulkesine hizmet ettigini duyunca cok seviniyiroum. allah yardimciniz olsun.

   Yazina cok hizlica baktim. Kamu spotunda ek gidaya cok yuklenmeyin, anne sutu verin, yetmiyorsa devam sutu mu diyor gercekten? Bu hic iyiye alamet degil. dikkatli incelemem lazim ama sanirim Dunya Saglik Orgutu'nun mamamlarla ilgili uluslararsi kodunu ihlal ediyorlar. Emin olmak icin kamu spotunu gormem lazim.

   http://www.youtube.com/watch?v=B2D1pSWoB6Q
   Esimle izledik simdi videoyu. Esim sordu: hangi markanin bu reklam? Kamu spotu dedim, inanamadi. Bu cok bariz mama sektorunun dayattigi bir video. Anne sutunu bile kapta gosteriyor, tek bir emziren anne goruntusu yok. Cok acik bir mama reklami bu.

   bu reklam hala donuyor mu televizyonlarda? Benim anlamadigim, o kadar podiatrist hoca var, idealist, buna nasil izin veriyorlar.

   Sil
  5. Bu "reklam" herhangi bir markaya ait değil ama devam sütü pazarının içindekilerin desteği olduğu şüphesiz. Bir süredir yayınlanmıyor ama reklamda altyazıda adresi verilen internet sitesi aktif! (http://hergunyarimlitre.com/) Bu sitede de anlamsız sorularla anneler "yetersiz hissettirilerek" mama kullanımına davet ediliyor. Vaktiniz olursa bakın lütfen, orada tavsiye edilen ek besinlerde, yoğurdu bile "devam sütü ile yapılan" olarak tanımlıyor. Ve daha birçok yanıltıcı "alt mesaj". Birçok ilgili yere e-posta gönderdik, sadece UNICEF'in Türkiye temsilciliğinden yanıt aldık ve açıklamaları şöyle: "Anne sütüyle beslemeye teşvik etmekle ilgili yeterince çalışma yapıldığı için bu konu UNICEF'in gündeminden çıkmıştır"...

   Bu konuyla ilgili yeni bir yazı hazırlıyorum. İngiltere'de yapılan bir araştırmaya dahil olduk eşimle. Müthiş çarpıcı sonuçlar var. Bu "her gün yarım litre" dayatmasının mama kullanımına teşvik eden, dayanağı olmayan bir mesaj olduğunu öne süren bir çalışma. Üstelik, bizim ilgili kurumlarımız bu araştırma sorularını yanıtsız bırakmış, bazıları da görüşmeyi kabul etmemiş.

   Dünya Sağlık Örgüt'ünün mamalarla ilgili koduna gelince, ne yazık ki ülkemiz bu koddaki tüm hükümleri yasalaştırmayı kabul etmeyen ülkelerden (http://www.unicef.org/nutrition/files/State_of_the_Code_by_Country_April2011.pdf); yalnızca birkaç hükmün altına imza attığı için (tam olarak hangileri olduğunu bulamadım) sanırım politika geliştiriciler bu konuda yeterince sorumluluk hissetmiyorlar.

   Aslında söylenecek çok söz var ama ben daha fazla uzatmayayım :) Kısacası, bakanlığın ilgili birimlerinin koordineli çalıştığını düşünmüyorum. Bir taraftan aile hekimlerine emzirme/anne sütü konularında yoğun eğitimler verilirken, diğer taraftan (özel-devlet fark etmiyor) hastanelerde çok rahat bir şekilde, detaylı bir inceleme yapılmadan, devam sütü-maması "reçetesi" verilebiliyor. Birinci basamak sağlık kuruluşlarına abartılı bir şekilde uygulanan bu baskının benzerini teşhis/tedavi kurumlarında göremiyoruz.

   Ayrıca, birinci basamak sağlık görevlilerinin mama tavsiyesinde bulunmamasını "bilgisizlik" olarak nitelendiren anneler de var ki bu da bırakın devam sütünü, markasını bile tavsiye eden (uzman) doktorların bu sektöre hizmetini kolaylaştırıyor. Tabi ki her doktor aynı yaklaşımda değildir. İşte bu yüzden anneler olarak bizlerin, çok seçici, araştırmacı ve uyanık olmamız gerekir diye düşünüyorum. Yukarıda da detaylı bir şekilde açıkladığınız gibi, çok büyük bir engel olmadıkça, bebeğimizi kendi sütümüzle ihtiyaç duyduğu kadar besleyebilmek elimizde; yeter ki isteyelim, inanalım...


   Sil
  6. Tomris bu konuda da bir yazı yazmak ister misin?

   Sil
  7. Eren, yazınızı okudum. Kesinlikle katılıyorum. Ama işte inanç konusunda bazı insanlar bebekleri söz konusu olsa dahi, doğru bildiklerinden şaşmıyorlar. Biz imamlarla konuşuyoruz, İslamiyette de hamile ve emzirenlerin tutmak zorunda olmadığını, sağlık konusunda doktorlar ne derse o yönde karar almaları gerektiğini söylüyorlarmış onlar da ama bu halletmesi o kadar zor bir mesele ki, sadece üzüldüğümüzle kalıyoruz.

   Son bir kaç gündür, eşimin sorumluluğundaki 4 bebeğin artık anne sütü alamadığını öğrendik. Çünkü annesi oruç tuttuğu için ve günler çok uzun olup yeteri kadar sıvı/besin tüketemediği için yavrucaklar (biri daha 2 aylık :( ) anne sütünden mahrum kaldılar. Sanırım biri tamamen kesilmiş. Artık bilimsel olarak açıklamak da yetmediği için eşim de annelerin eşleriyle konuşup, çok sert bir şekilde uyardı. Anneleri toplayıp tekrar nasıl artırabileceklerini anlattı. Onca uğraşa rağmen, yine de oruç tutmaktan vazgeçmeyen var.
   Önceki yıllarda, bu yüzden (doktorun tahmini bu yöndeydi) bebeğini karnındayken kaybeden gebeler oldu; kimi annenin suyu azaldı erken doğum yaptı; kimi bebekte gelişim geriliği saptandı; defalarca uyarıldılar ama sonuç pek değişmedi. İnanç meselesi deyip yapacak bir şey bulamıyoruz ne yazık ki... Yardımcı olamıyoruz, değiştiremiyoruz... Belki de hakkımız değil, bilemiyorum :(

   Sil
 36. Bebegim bir aylik. Ilk baslarda sutum yetmedigi sonra bebek biberona alistigi icin cok zor bir surec gecirdim 20 gun kadar sonra bebegim normal bebekler gibi emmeye basladi. 10 gundur de bebek cok acsa sutum yetmemisse iki uc gunder bir 30 ya da 60 cc sut veriyorum. Keske bu yazilari onceden okusaydim bunlarin hicbirine gerek kalmazdi

  SImdi goruyorum ki ben hep kendime yapmisim. 4 gun sonra ufak tefek is yapmaya 10 gun sonra yemekti kisisel bakimdi telefondu surekli kosturmusum. Bi ay icinde uc kez misafir agirlayip mevlut okuttum. Ne buyuk hata :(

  Benim sorum su olacak.Bebegim normalde iki ya da uc ssatte bir acikiyor. Ama saat basi ya da 1,5 saatte bir emmek istedigi de oluyor. doktorum sut rezervlerinin dolmasi icin en az iki saat gecmesi gerektigini soyledi. Bir memeyi de 10 dakikadan fazla verme hava yutar gaz yapar dedi. Daha erken emzirrisem hem gaz sancisi daha cok olurmus hem de sutum yetmezmis. Ben de bunu uyguluyorum. Hatta tracy hogg"un EASY yonetmini uygulamaya calisiyorum.

  Her istediginde emzirmeli miyim?Bir memeyle ne kadar sure emzirmeliyim?Bikana kadar memede mi kalmali?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Esma, bir ayliksa bebegin isleri yoluna koymak icin erken guzzle bir donem. gecikmemissin. Bazi hatalarini sen gormussun zaten. Lohusaligini tam lohusa gibi gecirmelisin. O 30-60'lar olacak sana 60-90, sonar her emmeden sonra, bir gun bir bakmissin bebek meme istemiyor. Bunun olmamasi icin eger su anda mama veriyorsan kesmeni oneririm, tam emzirme kampina gir. 2-3 gun sadece bebegini emzir, uyu, su ic. Yukarida yaziyor. insallah misafirlige gelen esin dostun tanidigin simdi ihtiyacin olunca sana destek olabilirler.

   Bebegi saatli emzirmek gecen yuzyildan kalma bir oneri ve bunun hatali bir uygulama oldugu ok net anlasildi. Su anda tum rehmerler, dunya saglik teskilati, amerikan pediatri bilrigi vb. tum otoriteler bebegi istedigi zaman istedigi kadar emzirmek gerektigini cok net yaziyor. Ozellikle ilk uc ayda daha da ozzzellikle ilk 6 hafta, yani kirki icindeki bebeklerde.
   Bu konuyu aciklayan iki yazi:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-5-temel.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-6-temel.html

   Kesinlikle saate bakma, saat bekleme, bebek ne zaman isterse o zaman, ne kadar uzun isterse o kadar uzun emzir. Bebegi emzirmek icin aglamasini bekleme. Yalanmaya aranmaya basladiginda memeyi ver. Goreceksin sutun nasil bollasacak. Iste o zaman bebek 2 saat belki daha fazla emmeden idare edebilri hale gelebilir. ama bazi bebekler var, sik emmesi gerekiyor. her bebek 2 saatte bir emecek diye bir sey yok. lutfen yazlara bak.

   Bir memeyi bebek istedigi kadar uzun verebilirsin. Linkini verdigim yazilarda nedenini uzun uzun anlatiyorum.

   Tracy Hogg EASY UC AYDAN SONRA BASLAYABILIRSIN. ben de su anda 9 aylik olan bebegimde ilk haftadan easy'ye yonlendirmeye calismak gibi bir hata yaptim, ve tabii kilo alimi yeterli olmadi, mama onerdiler ama allahtan biliyordum da kampa girdim, uc gunde toparladi. kirki cikmamis bir bebekte easy cok tehlikeli, sutun sirf easy uyguladigin icin azalabilir. cunku tracy der ki, uyaninca emzir, bir saat sonra agliyorsa bu aclik olamaz, uyku aglamasidir. YANLIS! bir bebek bir saat sonra bal gibi de acikabilir, hele de kirki cikmamais ya da ilk uc ayindaki bir bebek.

   Ilk 3 ayda EASY adina yapabilecegin tek sey su: uyandiginda emzirmek. Bebekte oyle bir aliskanlik olustur. Uyandiginda meme alma aliskanligi olursa uykuya dalarken meme isteme ihtimali azalir (ama sifir olmaz, sadece azalir. uykudan once meme istiyorsa gene vereceksin. ama mumkun mertebe memede uyuma aliskanligi kazanmamasina dikkat etmeni oneririm. Ama zorlayarak degil, yumusaklikla. ama bebek illa memede uyumak istiyorsa, ilk uc ayda uyur. buna sinirlama getiremezsin. 3. aydan sonra EASY uygulamaya baslayabilirsin.

   BAzi bebekler yarim saat bir saat memeden dusmuyor. O zaman sut yeterince cogalmaz, bebegi memeler arasinda cevirmek lazim boyle bir durumda, mesela 20 dak yarim saati gectiyse obur memeyi ver. ama 10 dakika cok kisa, 10 dakikada yagli sute eriesemeyebilir. bunu en iyi bebek verir.

   Her istediginde emzirmelisin. bir memede istedigi kadar kalmali. bikana kadar memede kalmali. aksam saatlerinde daha da cok meme ister bebekler. ben Alanur'u 8 kez cevirdigimi bilirim memeler arasinda.

   Aman diyim, benim dustugum hataya dusme, EASY ilk uc ay yok, lutfen! :)

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  2. Cok tesekkur ederim cevap icin. Senin yazini okur okumaz uygulamaya gectim zaten. iki gundur her istediginde emziriyorum istedigi kadar ya da ben memenin bosaldigini anlayana kadar emiyor. Zorlaniyorum ama memelerin doldugunu da sizlmasindan anliyorum.

   Ben bir de soyle bir hata yapiyormusum. Ozellikle gece 4-5 saat uyuyor bebgim. Sabah aciktiginda memeler fullemis oluyor. Bebek emdikten sonra kalanini sagarsam o gun perisanlari oynuyoruz, bir turlu doymuyor, huysuzlaniyor. Artik sagmamaya karar verdim. Karni guzel doyunca 2-3 saatte bir uyaniyor zaten.

   EASY i tavsiyen uzerine uc aydan sonra uygulayacagim. Aslinda zorlamazsam kendi bu donguye uyuyor bebgim. Ben genelde emdikten sonra alt degistiriyorum ya da odalari gezdiriyorum, bu aktivite oluyor. uykuya dalmakta zorlaniyor, kucak ariyor ama simdilik guven duygusu gelissin diye buna da izin veriyorum. Koklayip opuyorum bebgimi, o da mutlu oluyor

   Sil
  3. Sana bebeginle mutluluklar Esma. Umarim her sey yoluna girmistir.

   Sil
 37. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 38. Merhaba Tomris hanım sizi bulduğum her güne şükrediyorum iyi i varsınız ve bu blogdasınız. Bebeğim 10 gün sonra 5 aylık olacak. Bu ay 600 gr almış sadece. Azmı acaba? Sadece suana kadar anne sütü aldı. Doktorum bu ay yoğurt ve şeftali suyuna başlamamı söyledi alışması için. İki emzirme arasında dedi. Ek gıdaya başlayınca sütüm aZalır diye çok korkuyorum. Bu konuda ne yapmalıyım? Birde gece uyuyorsa uyandırma dedi. Bazen 5 saat uyuduğu oluyor ben halen 4 saati geçmesin diye saat kuruyorum. Sütüm azalır diye endişe ediyorum. Dr um eğer 00 ile 4 arası uyanırsa su ver uydusunda dedi. Biberon da almıyor gece yarısı suyu nasıl vereyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakinlarda Facebook'taki BYBO grubuna sunu gondermistim. tam durumuna uyuyor Arzu
   "Bebeklerin kilo alimi 4. ay civarinda yavaslar, bu cok normaldir. Ilk 3-4 ayda kabaca 600-1000 gram kilo alimi bekleriz, 4-6 ayda ise ayda 450-600 gram. Eger bebeginiz ilk aylardaki gibi hizla kilo almaya devam etse sene sonuna 15 kiloluk kucuk bir sumo guresciniz olurdu ve bebis bu halde yuruyemezdi bile. Her seyin bir dengesi, doganin bebeklerimiz icin bir plani var, buna saygi gosterelim!

   Bebeginizin kilo alimi 4. ayda yavasladi diye mama baslamaniza ya da ek gida baslamaniza gerek yok, eger kilo alimi normal sinirlarsaysa.

   Bebeginiz 4. aydan sonra memeye daha az duskun olabilir, bu da normal, cunku daha verimli emiyor, ayrica artik eskisi gibi gunde 20-30 gram almasi gerekmiyor, gunde 15-18 gram ona yetiyor.

   Peki her sey yolunda mi, nasil anlarim derseniz, kabaca suna bakin. Bebekler dogum kilolarini 4-6 ay arasinda (ortalama 5 ay) ikiye katlar. Eger bebisiniz dogum kilosunu 4-6 ay arasinda ikiye katladiysa hic bir sorun yok. (yalniz 4-5 ay gectigi halde dogum kilosunu ikiye katlamadiysa o zaman bakmak gerekir kilo alim hizina).

   Bir de su var, dogum agirligi nispeten kucuk olan bebekler kilosunu daha erken ikiye katlarken, buyuk dogan bebekler nispeten daha gec ikiye katlar.

   Yani her bebegin buyumesi kendi hizinda, bunu unutmayin!

   Komsu cocugu ile bebisinizi karsilastirmayin! Komsunun cocugunun dogum kilosu farkli, genleri farkli, annesi babasi farkli, metabolizmasi farkli, herseyi farkliyken sizin bebeginizin kilo alim hizinin komsu cocuguna uymasini bekleyemezsiniz heralde, degil mi?"

   Sil
  2. Yani 5. ayda 600 gram harika bir kilo alimi, hic endiselenmene gerek yok, ek gidaya baslamana da gerek yok. bebegin hazir olmasini, 6 aylik olmasini beklemeni oneririm.

   Gece uzun uyuyorsa uyandirmana gerek yok artik, uc ayi gecen ve guzel kilo alan bebeklerde uyandirmaya gerek yok. Gece uyanirsa ne verecegine sen karar ver. Acliktan uyaniyorsa meme vermelisin. aliskanliktan uyaniyorsa biberon ile su verebilirsin. ama ben olsam 6 aydan kucuk bir bebek gece uyaniyorsa meme verirdim, en azindan su anda 10 aylik olan bebegimde oyle yaptim.

   Sil
 39. Merhaba Tomris hanım lütfen bana yardım edin, bebeğim 19 haftalık. İlk 2,5 ay mama destekli emzirdim ,2.5 aydan sonra ani ve emin bir kararla tamamen anne sütü vermeye başladım. ne zman istese emzirdim bugüne kadar geldik. Tamamen emzirmeye başladığım o ayda sadece 500 gr aldı bu ay ise 800 gr aldı. Her şey yolunda giderken bu bir haftadır yine sıkıntı yaşamaya başladım ve çaresizce 2 kere mama verdim vicdanım çok rahatsız. SAdece anne sütü vermek istiyorum lütfen bana yardım edin. Yazınızı okuduğumda evet bende bunları yaşadım diyorum ve siinle birlikte bu durumu aşmak istiyorum. Bebeğim 7 aylık olana kadar evde olacam daga sonra çalışmaya başlıcam. Bu bir haftadır emerjen bir anda ağlamaya başlıyor sütümün yetmediğini düşünmeye başladım strese girdim tabi bu stresim bebeğimde yansıyor ve emmek istemiyor. Sütümü nasıl arttırabilirim lütfen yardımınıza ihtiyacım var. Bol su rezene tüketiyorum yediklerimede dikkat ediyorum ama bir türlü bol sürüm olmuyor. Çalışmaya başladığım zaman sütümü nasıl devam ettirebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yeliz,

   Mamayi keserek memeye donmekle cok iyi etmissin, tebrik ederim.

   Bir haftadir yasadiginiz sorunun bir cok nedeni olabilir, bunun sut miktari alakasi olmasi gerekmiyor. Ayrica, eger istedigi zaman istedigi kadar emzirilen bir bebekse (istedigini de aglamadan once anlayip meme veriyorsan), durup dururken sut azalmaz. Bir tek buyume ataklari donemlerinde sut ihtiyaci artar bebegin, o zaman da bebek bir kac gun, bazen bir haftaya kadar memeden dusmeyecekmis gibi tum gun emer. Bu durumda cevirip cevirip emzirmek gerekir.

   Su anda bebegin aglamasinin sebepleri agzinda bir yara (aft olabilir, beyaz pamukcuk olabilir), bogaz agrisi ya da genel olarak hasta olmasi Atesi var mi? Bogazi agriyan, agzinda yara olan bebek meme emerken zorlanir, cani yanar, dogal olarak da aglar. Bu durumda doktora gitmen gerekir, doktor onerisi ile agri kesici ates dusurucu alabilirsiniz. Bir de bebek dis cikartmaya baslamis olabilir, 19 hafta bunun icin makul bir donem.

   Eger sutunun azaldigi ile ilgili en ufak bir endise varsa iki gun ev isi yapmadan, disari cikmadan kendini eve kapat, sadece emzir ve bebek uyudugu anda uyu. yani emzirme kampi yap. Sutu cogaltmanin baska yolu yok. Eger sut artirmak icin sihirli bir formul bekliyorsan benden yok oyle bir sey, emzireceksin emzireceksin emzireceksin. hersey zaten yukaridaki yazida yaziyor, dikkatli okursan onlarca puf noktasi goreceksin.

   Calismaya basladiginda sut sagman gerekir, bu konuda cok detayli yazilari surda bulabilirsin:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-10-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-11-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-12-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2013/05/tomrisin-emzirme-notlar-13-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/05/tomrisin-emzirme-notlar-14-pompa-ile.html

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  2. Tomris hanım öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Sizden cevap gelmeden olayı beynimde bitirmiştim ve benim sütüm var bebeğim doyuyor dedim ve emzirmeye devam ettim inanırmısınız sütüm öyle arttı ki gündüzleri göğsüm hiç dolmazdı hep yumuşatdı, bir tek geceleri hafifçe şişerdi. Taş gibi oluyordu artık bu böyle 5 gün sürdü sonra canımı sıkan bir olay oldu ve çok üzüldüm çok ağladım sonra bebeğimi düşündüm sütüm gider diye korktum ki öyle de oldu artık sütüm yine eskisi gibi olmuştu. Çok kötüyüm bana tekrar yardım edin. 5 ayın sonunda ilk defa sütüm bollaşmıştı ama ellerimle onu geri ittim ;( o halime tekrar dönmek istiyorum. Blogtaki yazılarınız sayesinde sütüm arttırmıştım bana yardım edin lütfen. Geceleri bile göğsüm artık eskisi gibi dolmuyor. Çok canım yanıyor. Geceleri çok uyanıyor bebeğim zaten gündüz maksimum 2 ya da 3 saat uyuyor. Bu aralar hatta 1 saat uyuyor acaba doymuyor mu diye düşünüyorum. Yavaş yavaş ek gıdaya da başladım muhallebi yapıyorum süt mayalıyorum günlük içine meyve atıyorum ama doyumluk yemiyor emmek istiyor. Bunlarla geçiştirdiğim halde o aralarda göğsüm hala dolmamış oluyor. Artık ne yapacağımı şaşırdım...

   Sil
  3. yeliz, dort aydan sonra memeler yumusamis gibi gelir annelere, eskisi gibi dolu degil gibi gelir, ama salinda doludur. sadece memeler sut uretimi e adapte olmustur, yani memelerinin eskisi gibi dolup sertlesmesini bekleme. bir cok anne 4-5 ay civarinda senin anlattigin yanilgiya duser, memelerim sert degil, o zamN dolmuyor der. halbuki oyle degoldir, memeler dolsa da artik sertlesmez.
   senin de tecrube ettigin gibi sutu artirmanin tek bir yoku var, emzirmek, emzirmek, emzirmek. iki uc gun eve kapanip hic ev isi yapmadan sadece emzir, emzirme kampi yazisinda var butin detaylar.
   bu arada bebe buyume atagi geciriyor da olabilir. bu donemlerde bebekler bir kac gun, bazen bir hafta hic doymayacakmjs gibi emmek isterler, cunku hizli buyume donemindedirler. sonra genelde normale doner.
   alti ayina girmediyse henuz meyve filan verme derim. 6 ayi beklemen daha iyi olur.

   Sil
  4. içimi rahatlatınız çok teşekkür ederim iyiki sizi tanıdım Tomris hanım Allah sizden razı olsun. Ek gıdada meyve püresi veriyordum bir ay sonra vermeye başlıyım o zaman.
   Bebeğimi inşallah bende sizin gibi uzun süre emzirebilirim...

   Sil
  5. Rica ederim Yeliz. Insallah gonlunce emzirirsin bebegini. Allah uzun saglikli omur versin ona.

   Sil
 40. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Rabia,

   Evet, gercekten sadece meme ile doyurabilirsin oglunu. Ama her emzirmeden sonar 240 ml mama aldigina gore sut su anda cok azalmis. Halen ilk uc ay icinde oldugunuz icin sut hizlica artabilir.

   Bebegin biraz hizli kilo almis, 1 ayda 1.200 gram (dogumdan sonraki ilk 15 gun kilo almasini beklemeyiz). Hangi ay olursa olsun bir ogunde 240 ml yuksek bir rakam , biberondan kolay sut geldigi icin doydugunu anlamadan iciyor da iciyor sanirim.

   Gunde toplam ne kadar mama aliyor bebek? Bir de gunde ortalama kac kez besleniyor. Istersen bir gun boyunca ne kadar mama erdigini ve kac kez besledigini bir kenara not al, sonuclarini bana gonder. Ona gore bir plan yapacagiz.

   Plani yapana kadar sunu oneririm:
   1. bieronu su metodla ver:
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Bu sayfanin altina dogru Sut verme metodlari basligina bak. Biberonu o sekilde ver. boylece bebegin boberon alirken doyup doymadigini anlar. Mama tuketimi de normale gelecektir.

   2. Mamayi memeden once ver. Yaklasik ne kadar mama alacagini bildigine gore once mama ver, sonra meme. Zaman icinde (bir kac gun ya da bir hafta sonra) mama miktarini yavas yavas azaltabilirsin. Bu durumda daha sik acikacaktir, cunku onceki ogunde alistigindan az beslenmisti. Boylece daha sik emeceginden sutun de yavas yavas artacaktir.

   Bir diger secenek ise emzirme aralarinda pompa ile sutu artirmak. Bunun icin sut pompasi lazim. Ama once yukaridaki sekilde bir deneyelim bence. zamanla mamayi azaltip memeyi artirabilecek miyiz bakalim. Bir de sorularimi cevaplarsan cok iyi olur.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
 41. Tomris Hn Merhaba,Bebeğim 2,5 aylık.3300gr doğdu,sarılık geçirdi kilo verdi.İlk ay kontrolüne gittiğimizde 3680gr dı.sadece 380gr almıştı.Bunun üzerine her emzirmeden sonra 30ml mama ile başladı maceramız.ikinci ayın sonunda 5000gr oldu.fakat tabi bu arada mama miktarı gittikçe arttı.nihayetinde daha 1-2 hafta öncesine kadar sütüm sıfırdı.Pompayla geceden sabaha hiç sağmadan sabahleyin 30ml civarında çıkıyor.Her iki saatte bir pompaladım ama 10-20ml çıkıyordu geçen hafta(tabi her seferinde değil,çoğu zaman daha az).Bunun üzerine tekrar mama öncesi meme vermeye başladım (çünkü bir ara sadece mama veriyordum 100ml).Emmesindende, davranışlarındada sütün gelmediği belli oluyor.Bu arada doğumdan itibaren yanımda kimse yoktu çoğu zaman aç yattım, anne-baba yoktu yanımda isyankar ve stresliydim.eşim sürekli çalışıyor geç saatte geliyor,ertesi gün erkenden gidiyordu onun varlığı bile belli değildi.yani kısaca stres çok diye çok azaldı diye düşündüm.madem yiyemiyorum emzirme çayı vb desteklerden alayım dedim az biraz fark etti gibi oldu,o zaman pompam yoktu tahmini de olsa ne kadar geldi bilemiyorum.45 günlükken izmire gittik orada biraz yemem içmem düzeldi gibi oldu ama stresim hala bitmemişti 63 günlükken sütüm gitmişti,sıfırdı.evime dönünce düzenli pompa yapmaya başladım bununla birlikte 25-30ml yi gördük.son durumumuz bu.bugün süt yapar dedikleri ne varsa kaldırdım artık ümidimi kestim. Bir yandanda hala savaşayım diyorum ama psikolojik olarak çok yoruldum.bu arada kardeşiminde 3 güzel çocuğu var ve o da her çocuğunu en fazla 2 ay emzirebildi.süt azlığının genetik olduğunu okudum bir yerlerde, doğru mu?o zaman kimseyi, kendimi ve şartlarımı sorgulamayacağım ama yine üzüleceğim tabi.emzirme kampını yapmaya şu an cesaretim yok.bu psikolojiyle bebeğimin ağlamalarını kaldıramayacağımı düşünüyorum.ayrıca sitenizde yorumların birinde,emzirme kampından önce sütü artırması gerektiğini söylemiştiniz bir arkadaşa…ne kadar artıracağız yani benim bu 20-30luklar iş görecek mi? Yoksa bebeğim yırtınırcasına ağlayacak mı her acıktığında? Hemen pes edip mamaya dönmekten korkuyorum.birde şaka gibi pompa yapmazsam sırtıma vuran meme ağrısı oluyor.sanırsınız sağınca litrelerce süt çıkacak…beni yönlendirir misiniz, emzirme kampı bana uygun mu,neler yapmamı tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkür ederim…

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Evet, oncelikle pompa kampi ile sutunu artirman gerekiyor.

   Gun ve gece boyunca en fazla 2 saatte bir, mumkunse daha sık pompa yapacaksın. Önceleri iki damla gelecektir. Bir sure sonra memeler ve vucut mesaji alacak, daha cok sut cikmaya baslayacak. Bebegin ilk aylarinda bu mesaji daha cabuk alir vucut, cunku emzirmeyi kolaylastiran hormonlar tavan yapmistir zaten.

   Süt sağma konusundaki yazıları okuyabilirsen çok iyi olur:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-10-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-11-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-12-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/05/tomrisin-emzirme-notlar-13-pompa-ile.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/05/tomrisin-emzirme-notlar-14-pompa-ile.html

   Sut sagmaya basladiginda once damla damla gelir, bir sure sonra fiskirarak gelir, sut akim refleksi tetiklendigi icin sut hizli akmaya baslar, sonra tekrar yavaslar. Pompa yaparken en az bir kez, tercihen iki kez sut akim refleksi ile gelen sutu alip sut tekrar yavasladiginda birakabilirsiniz. Her kadinin sut akim refleksi kendine gore bir hiza sahiptir, kimi kadinda memeye/pompaya koyfugu anda sut gelir, kiminde 1-2 dakika sut akim refleksinin gelmesini beklemek gerekir, o yuzden sure veremiyorum. (burasi net olmadiysa soyleyin, daha farkli anlatmaya calisayim)

   Eger evde pompa yapiyorsaniz ve sagdiginiz sutu bebege veriyorsaniz pompayi hic kaldirmayin, bir koseye koyun, gelip gittikce sut sagin. La Leche League kitabinda oneriliyor, guvenilir bir kaynaktir. Bu sekilde gun icinde surekli sut sagarsaniz gun icinde bir iki kez kez yikasaniz pompa setini yeter. Bir diger yontem de pompa setini kullandiktan sonra yikamadan buzdolabina kaldirmak, gun icinde sık sık cikartip sut sagmak. Buzdolabinda durdugunda pompadaki artik sutler bozulmaz. (baska turlu iki saatte bir pompa yap, yika ile basetmek guc olabilir)

   Bazi kadinlar ne yaparsa yapsinlar yeterince sut uretemez, meme dokulari yeterince gelismemistir. Bu durum yaklasik binde bir gorulur. yalniz bunun sende olup olmadigini anlamamiz icin oncelikle pompa ve/veya emzirme kampi ile sutunu artirmaya calisman gerekir. eger buna ragmen sutun artmiyorsa, o zaman elinden gelen bir sey olmadigini soyleyebilirsin. Bu durumda da lactation aid, ya ada SNS diye bilinen yontem ile memede beslenme tupu ile mama takviyesi yapabilirsin.

   Pompa kampi en az 2-3 gun surmeli, bir haftaya kadar uzuyabilir. Bana her gun (24 saatte) cikan toplam sut miktarini buraya yazabilir misin? Gunler icinde artisi sen de goreceksin. Kamp sirasinda beslenmene dikkat etmelisin. en azindan yukaridaki yazida yazilanlari yerine getirmeye calis. Ev islerini her seyi bosver kamp sirasinda. sonra toparlarsin. Gece gunduz iki saatte bir sagman cok onemli kampta.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  2. Tomris hanım,
   uzun zaman oldu size cevap yazamadım ama emin olun elimden geleni yaptım.1 haftada fazla pompa ile sütümü artırmaya çalıştım ama sonuç hüsran oldu benim için(beslenmeme dikkat ettim,hiç yorulmadım vs...).Ne yazıkki günlük 100 ila 120 ml arasında çıkan sütüm sadece 10ml arttı.o da her gün için değil tabii...hatta bu işi doğru dürüst yapmak adına, evdeki pompamı da yoksayıp gittim hastane tipi pompa kiraladım.ne yazıkki olumsuz sonuç aldık.
   Bu arada gebelikte diyabet olmuştum.onun için kontrole gittiğimizde değerlerim çok yüksek çıktı ve diyabet tanısı kondu, artık şeker hastasıyım.Doktorum emzirmeyi tamamen bitirdiğimde ilaç başlayacağını belirtti.En fazla 2 ilaç deneyip sonrasında insüline geçeceğiz...o testten beri diyetteyim ve şekeri tamamen hayatımdan çıkardım...Bu iki durum beni çok strese soktu,zor günler geçirdim ama şimdi daha iyiyim.bebeğimin ve ailemin sağlığı her şeyden önemli.bu yüzden moralimi yüksek tutmaya çalışıyorum.zaten bunu yapmazsam şekerim yükseliyor :(
   her şey biz insanlar için...çok üzüldüm anne sütü veremiyorum diye hala da üzülüyorum ama bu durum benim elimde olan bir şey olmadığı için kendimi üzmeyi bir kenara bıraktım artık (hala ara sıra içim cız etsede...)
   işte o binde bir benmişim.hem süt hem diyabet konusunda...
   Bu sefer olmadı :(

   Sil
  3. Merhaba, diyabet isine uzuldum. Allah yardimcin olsun, genc yasta zor. ama cocugun icin kendine cok iyi bakman lazim. sekerini guzel control edersen her sey yolunda gider.

   emziren annelerin kullanabilecegi seker ilaclari var diye biliyorum, doktorun niye ilaca baslamak icin emzirmeyi bitirmeni bekliyor, anlamadim. Bu arada, bazi diyabetli kadinlar emzirirken kan sekerlerini daha kolay duzenleyebildiklerini soyluyorlarmis. Cunku emzirme ekstra enerji tuketiyor, seker tuketiyor, dogal bir sekilde kan sekerini dusuruyor.

   Diyabetli annelerin sutu daha gec gelirmis, yani normalde ogumdan sonar d3-5 gun civarinda sut gelirken bu annelerde br haftayi bulabilirmis. ilk ay kilo alma sikintisini aciklayabilir bu durum. Ayirca diyabetli annelerin bebeklerinde sarilik da daha sik gorulurmus. Bir de cemen out gibi sut artirici otlari (emzirme caylari icinde var) diyabetli annelere onermiyorlar.

   Bence emzirmeye devam edebilirsin. sutu artiramadigina gore (ki bunda diyabetinin etkili oldugunu dusunuyorum) memede mama yontemini oneririm.

   Sil
  4. Bu yöntemde amaç bebeğin mamayı memede alması. Bunun için memedeyken ağzına ince bir tüp sokuluyor, mamayı ordan alıyor. Bu tüpe beslenme tüpü veya beslenme sondası da deniyor. Uzun içi boş incecik bir boru. Bir ucu bebeğin ağızına (memeyi kavramışken), bir ucu da biberon şişesine sokuluyor. Bebek memeyi emdikçe, şişeden mamayı da çekiyor böylece.
   Beslenme tüpü prematüre ve biberon dahi alamayan bebekleri yoğun bakımda beslemek için kullanılıyor esas. Gerekirse taa mideye kadar gönderiliyor bir ucu. Yani ucu özel yapılmış, bebeğin ağzını kesinlikle acıtmayan bir şey.
   Bu tüpü çocuk doktorunuzdan (hastanede çalışıyorsa özellikle bir iki tane denemeniz için edinebilir) veya medikalcilerden edinebilirsiniz. 5 numaları tüp edinmeniz gerekiyor (yani en ince olanı). Medikalcilerde 5 numara bulunamayabiliyor, bu durumda 6 numara da kullanabilirsiniz. Yalnız o zaman tüp kalınlaşıyor, yani mama daha hızlı geliyor, bunu istemiyoruz. Tüp küçük olsun ki bebek daha zor mamayı emsin. Ben 6 numara kullanırken tüpün ortasını biraz kıvırıyordum ki hemen bitirmesin bebek, yavaş içsin, bu sefer de tüple mamaya alışmasın diye.
   Beslenme tüpü ile ilgili bir kaç link:
   http://www.kozmedshop.com/?urun-7125-BICAKCILAR-FEEDING-TUBE-NO:08-MAVi---Bicakcilar-Beslenme-Sondasi.html
   Bu da başka bir link
   http://www.medikalstore.com/vitrin/product_info.php/products_id/791
   başka bir link
   http://www.kalimed.com/?urun-967-Bicakcilar-Beslenme-Kateteri-Feeding-Sonda.html
   Mavi uclu, 5 numara olmalı (gri uçlu). Bulamazsanız 6 numara da olur (açık yeşil uçlu).
   Beslenme tüpünün iki ucu var. Bir ucu yuvarlatılmış, yumuşak, bebeğin ağzına girecek uç (buna ön uç diyelim). Bunun biraz üzerinde iki delik var, mamanın çıkacağı delikler. Yöntemin işe yaraması için bu iki deliğin de bebeğin ağzına girmiş olması lazım. Bebeğin ağzına sokarken meme başını takip etmek gerekiyor, meme başını kılavuz olarak kullanmak gerekiyor. Meme başı nerdeyse tüpün ucu da orada olmalı. (bebek meme emerken meme başını dili ve üst damağı arasına hapsediyor ya, işte tüp de orada olmalı).
   Bu da memede mama konusunda bir video http://www.youtube.com/watch?v=ezGIkIkhC_o

   Tüpün öbür kısmı ise içinde mama olan biberona daldırılıyor. Bununla iligli fotolar da burda:
   https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151526954056785.1073741830.622036784&type=1&l=3905c31a41

   Sil
  5. Memede mama uygulaması ise şöyle oluyor:
   Önce bebek her iki memeyi de sonuna kadar boşaltıyor. Boşalttığından emin olmak için memeyi baş parmak ve diğer parmaklar arasında C şeklinde tutarken biraz sıkıp bebeğin son sütü de aldığından emin olmak gerekiyor.Tüp ve biberonu emzirme öncesinde sen hazırlayabileceğin gibi (bir tepside bunu hazırlamak iyi oluyor), bir başkası da azırlayıp sana getirebilir. Beslenme tüpünün arka ucunu (renkli olan kısım) biberon içine sokuyorsun.Ön ucunu ise (yuvarlatılmış, ucunda iki delik olan kısım), meme başını kılavuz olarak kullanrak yavaşça bebeğin ağzına sokuyorsun. İki delik de bebeğin ağzına girdiğinde ve bebek emdiğinde tüpün mama ile dolduğunu göreceksin, böylece memedeyken mama içmeye başlayacak.
   Bu yöntem ile bebek hem biberona alışmamış oluyor, hem de meme uyarıldığı için süt yapımı artıyor.
   Temizlemesi: Beslenme tüpü içine bir şırınga ile bir kaç kez sıcak su sıkarsan içi tezmizlenmiş oluyor. (renkli uç şırınga takılabilecek şekilde yapılmış, tabii şırınganın iğnesi değil, gövdesi). Asarak kurutabilirsin. Bu tüpler kaynamaya uygun değil. Deterjan da kullanma (içinde artık kalabilir). Dışını da sıcak su ile temizle. Bu tüpler bir hafta kadar sonra sertleşmeye başlıyor, o zaman yeni bir tüp çıkarıp kullanman gerekir.

   Sil
 42. Tomris Hanım merhaba, bugün bloğunuzdaki yazıları okudum ve içimde bir ümit belirdi. Mama olmadan da bebeğimi besleyebilirim diye.
  Öncelikle size bebeğimin mamaya başlama hikayesini anlatmak istiyorum. 12 Ağustos tarihinde bebeğim dünyaya geldi sezeryanla. 3950gr ağırlığında. Sütüm ilk başta çok azdı belkide yoktu. Sıktıkça zorla sarımsı bir sıvı geliyordu. Ama ben inatla 2 saatte bir emzirmeye çalıştım. Ama bebeğim sürekli uyuyordu ve onu uyandırmak çok zor oluyordu, bazen uyandırmayıp pes ediyordum. Bebeğim 3 günlükken çişinde kırmızı leke gördük hemen doktora gittik. Doktor az beslendiği için bu olur dedi. Tartım sonucu bebeğim 3660 gr çıktı. 3 günlükken bu kadar kilo kaybı fazlaymış. Mama verdi. Her emzirmeden sonra 30cc verin dedi. Ben de sütüm gelene kadar mama veririz sonra gerek kalmaz diye düşünüyordum. Hatta eşimin aldığı büyük boy mama için ne gerek var, altı üstü 2 gün ancak mama veririm zannediyordum. Ama hiç öyle olmadı. 10. günde tekrar doktora gittik, bebeğim 3860 gr olmuş. Doktor yetersiz dedi. Her emzirmeden sonra 60cc mama verin dedi. Şu anda bebeğim 29 günlük ve bize artık 60cc yetmiyor. 120 hatta 150cc mama verdiğim oluyor, iki göğsümü emdikten sonra. Günde her iki mememi de 6- 7 kez emiyor. Hepsinden sonra da mama ile takviye yapıyorum. Bazen 4 saat uyuyor. Bebeğim uyuyunca uyundurmak çok zor, bu nedenle bu uyku arasında sütümü sağıyorum. Emzirmeden yaklaşık 2- 2,5 saat sonra her iki mememden yaklaşık toplamda 60cc süt çıkıyor.
  Sizin bloğunuzu bugün gördüm ve hemen deneme yapmaya başladım. Sabahtan beri sürekli emziriyorum. Öyle 2 saatte bir falan değil, sürekli emdiği memeyi değiştiriyorum. Memem artık tamamiyle boşalmış olmasına rağmen ağlayan bebeğime meme veriyorum.Bebeğimde sürekli ağlamaya devam ediyor. Bebeğim aç olduğu için sabahten beri toplamda 40 dk falan uyudu. Yine de tam kampa girmedim. Arada biraz mama verdim. Kampa hafta sonu girmeyi düşünüyorum, o zaman annem yanımda olacak. Bir de perşembe günü aylık muayenemiz var, muayenede kilosunuda öğrenip takip edeceğim. Bu arada hafta sonuna kadar hem deneme yapmış olurum hem de sütümü biraz daha artırabilirim diye umuyorum. Hafta sonuna kadar minimum mama maksimum meme ile bebeğimi beslemeyi planlıyorum.
  Sizce iki saatte toplamda 60 cc süt üretirken, bu kampa girmem doğrumudur? Bugünki denememden de görüyorum ki bebeğim çok aç. Yoksa biraz daha sütümün artmasını teşvik edip daha sonramı bu kampa girmeliyim. Sizin önerilerinize ihtiyacım var. İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim, bana umut ışığı oldunuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buket, mama verirken sutun cogalmasi cok zor, sen de yasamissin zaten. cok zamanli bir sekilde baslamissin kampa, bebis daha bir aylik bile degil, basari sansin cok cok yuksek, hem de bir kac gunde (gercek kampla ama) bu isi cozebilirsin muhtemelen.

   oncelikle, bugun yaptigini anlattigin sekilde iki saati filan beklemeden surekli emzirme, emzirme kampinin temelini olusturuyor. yalniz arada meme degistirmeyi unutma. biri bosalinca digerine gec, cevirip cevirip emzir.

   bunu cepten yaziyorum, devamini evden yazacagim. bir de mamay baslamis bebekler icin emzirme kampi yazisi var, ona bakarsan cok iyi olur.

   Sil
  2. Buket, bence sadece meme ile emzirebilirsin, sutun su haliyle bile (kampa girmeden) yetebilir. Yalniz bebegin de verimli emmeyi ogrenmesi gerekecek. Soyle bir hesap yapalim. Emzirmeden 2-2,5 saat sonra her iki memeden 60 ml geliyor. Bebek daha verimli emdiginden bundan fazlazini alacaktir ama simdilik 60 kabul edelim. Iki saatte bir emzirsen, gunde 12 emzirme eder. 60 x 12= 720 ml eder. Bir aylik bir bebek icin günde 720 ml anne sutu yeter de artar (mama icin hesap farkli olurdu). Yani gun icinde iki saatte biri gecmeyecek sekilde emzirebilsen sutun su haliyle yetecek, hem de meme bu kadar sik bosaldigi icin sutun daha da artacak.
   Bence burdaki en önemli engel bebeğin uykulu olması, uyanmaması. Mama onu o kadar doyuruyor ki bebiş uyanmıyor, o zaman da süt artmıyor. Kampta iki saati bile beklemeden, bebek ne zaman ağzını açsa mama vermek gerekiyor, gak guk kuralı (bugün yaptığın gibi) Ama gece ya da gündüz uyusa dahi iki saati geçirmemek lazım. Bebeği uyandırmak için soyabilirsin, bir de yatakta sağdan sola yavaşça yuvarlayabilirsin. Bazı bebekler memeyi uykuda dahi alırlar. Uykusunda vermeyi de deneyebilirsin.
   Ek olarak şu noktalara dikkat etmende büyük fayda var:
   - Gün içinde mümkün mertebe çıplak ten teması ile emzir. bebegi soy, sadeve bezi kalsin. sen de ust bedenini soy, öyle emzir. Ten teması, birbirinin kokusunu almak bebekte emme refleksini uyarır, anne de de süt yapımını.
   - Tam kampa girmeden önce biberon verirsen (çok mecbur kalırsan) şu yöntemi uygula: http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Bu sayfanin altina dogru Sut verme metodlari basligina bak. Biberonu o sekilde ver. bu yontemde biberon emmek biraz daha zor, ve arada bebeğe doyup doymadığını anlamak için fırsat veriyor.
   (arada da olsa biberon verdiğinde bu işi bir kaç gün, bilemedin bir hafta yapman lazım. Sonrasında biberonu tamamen bırakmanı bekleriz. Eğer hala biberona ihtiyaç duyuyorsan, hatta mama miktarı artıyorsa, sıfır biberon ile kampa girmen gerekir)
   - Kampta evi işi ve başka işler yaparsan yorgun düşersin, sütün azalır. Bebek her uyuduğunda uyuman lazım, gece gündüz. Çünkü gecen olmayacak. Hem sen hala lohusasın, ev işlerini bırak, annenin gelmesini filan bekleme, direkt kampa gir derim (tabii evde seni besleyecek biri olursa daha iyi ama olmasa da tek bebekle idare edebilirsin).
   Gelişmelerden beni haberdar et. Çünkü buna göre strateji geliştirmek veya değiştirmek gerekebilir.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  3. Tomris Hanım tekrardan merhaba. Benimle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben hemen dönüş yapamadım çünkü aralıksız oğlumu emziryordum. Hiç ara vermeden 7-8 saat emzirdim. Arada hiç dinlenmeden yemek bile yiyemeden. Çünkü oğlum doymuyor, sürekli aranıyor, ağlıyor. Yani bebeğime sizin dediğiniz gibi 2 saatte 60cc yetmiyor. Her iki güğsümü emzirmem onu 2 saat tok tutmuyor. Karnının iyice doymasını istiyor. Arada azıcık mama vermeme rağmen oğlum hiç doymadı. Ben de en son az önce biraz daha fazla mama verdim. Ve şimdi 1 saattir uyuyor. Ben de kendime gelebildim, elimi yüzümü yıkadım, birşeyler yedim.
   Bu şekilde nasıl yapabiliriz bilmiyorum. Ben şimdiye kadar her emzirmeden sonra mama verdiğim için yine öyle istiyor galiba. Hiç dinlenmeden ve uyumadan ne bebeğim dayanabilir ne ben. Sizin yazınızla yapabilirim gibi geliyordu ama bugünüm böyle geçince çok moralim bozuldu.
   Bu durumda nasıl devam edicem bilemiyorum. Umarım bir çıkış yolu vardır.
   Bu arada ben bebeğimi 5 gündür biberonla besliyorum. Onun öncesinde kaşıkla besliyordum. Şimdi de sizin belirttiğiniz şekilde biberonu tutuyorum.
   Tekrardan çok teşekkür ederim...

   Sil
 43. Tomris Hanım merhaba tekrardan. Geçtiğimiz hafta içinde mamayı en aza indirerek bebeğimi besledim ve hafta sonu tamamen emzirme kampına girdim. Üstelik bu duruma pazartesi de devam etmek zorunda kaldım. Size önce bu süreci anlatmak istiyorum. Bebeğim galiba hiç doymadı. VE gündüzleri neredeyse hiç uyumadı. Sürekli beni emdi. Saatlerce. 10-12 saat. Hiç doymadığı için sürekli arandı ve ben de sürekli emzirdim. Hatta artık son gün yani pazartesi memeyi 2 kere emiyor sonra uyuya kalıyordu memede. Ben zorla uyanık tutmaya çalışsam da bu 5 dakikayı geçmiyordu. Memeden alınca da önce 5-10 dakika uykusuna devam ediyor sonra ağlayarak tekrar aranıyordu. Ben de bebeğimi bu şekilde hiç besleyemediğimi farkettim. Benim için çok zor günlerdi. Artık oğlum tamami ile bana bitişik sürekli mememdeydi. Psikolojik ve fiziksel olarak çok yoruldum. Ayrıca hem besleyemediğimi hem de aç bıraktığım için bebeğimi uyutamadığımı farkettim. Bu arada bu 3 gün boyunca sadece 3. günün sonunda çok az kaka yaptı. Çişini yapıyordu, normal gibiydi.
  En son bebeğimi cuma günü tartırmıştık 3960gr idi. Bu sabah tekrar gittik ve 3900gr ma düşmüş 3 günde. Doktor mama verin dedi. Ayrıca sarılığı da artmış.
  Şu anda moralim çok bozuk. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum. Sanırım sütüm de hiç artmadı. Yani toplamda artmadı. Bir mememden eskisine göre daha çok süt geliyor ama diğeri de ona göre azaldı.
  Bu kadar emeğim boşa gitti. Şimdi bebeğimi nasıl besleyeyim, kilo kaybetti diye bolca mama mı vereyim. Yoksa mamayı az mı vermeye çalışayım. Sütümü sürekli sağayım mı hiç bilmiyorum. Kafam çok karışık. Bana yardımcı olursunuz çok sevinirim.
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Buket, zor bir surec olmus anladigim kadariyla. Emeklerin bosa gitmedi; butun bunlar ogrenme surecinin bir parcasi. Bebegin daha 36 gunluk. Kampla sutunun belirgin bir sekilde artmasini beklerdik. Bence temel noktalari gozden gecirelim, nerde sorun var bulmaya calisalim.
   Ilk haftalardan sonra sarilik pek bekledigimiz bir sey degildir. Yenidogan sariligi genellikle dogumdan sonra bir hafta 10 gunde kaybolur. Bebeginde uzamis sarilik var anladigim kadariyla. (bu arada doktor) Gozleyerek mi soyledi, kan tahlili mi yapti? Anne sutu yogun beslendiginde sariligi arttigina gore bu anne sutu sariligi gibi duruyor. Bazi bebekler anne sutu ile beslendiginde sarilik olur. Birinci haftadan sonra baslar ve 6 haftaya kadar surebilir. Bol bol emzirme onerilir (sivi alimini artirmak icin). Bu konuda doktorun ne dedi?
   Evet, karni doymamis bebek uyumaz, bu yuzden de surekli emmek ister. Boylece de sutun artmasini bekleriz. Yani kamp normalde de boyle gecer, bebek doymadigi icin emer, emdikce de sut artar. Yalniz sende bu olmamis. Sunlari gozden gecirelim.
   - Bebegin emme pozisyonuna dikkat ediyor musun? Acaba dogru bir pozisyonda mi memeyi emiyor? Eger dogru pozisyonda degilse memeyi bosaltamaz, karnini doyuramaz, sut uretimini artiramaz. Pozisyon icin buraya bak. http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-4-temel-bilgiler.html
   - Gunduz 10 12 saat emzirdigini soyluyorsun. Peki geceleri? Aksamlari ne kadar siklikta emdi? Kampta aksamlari ve geceleri de 2 saatte bir emzirmek gerekiyor. Ozellikle gece emzirmesi cok kritik, cunku prolaktin yani sut yapim hormonunu tetikliyor. Eger aksam-gece yeterince sik emzirmezsen sut artamaz.
   - Kamp suresince sen dinlenip beslenebildin mi? Bir yandan ev isi yaptin mi? Eger bebek uyudugunda sen de uyumadiysan, karnini doyurmadiysan, onun yerine ev isi yaptiysan, sut cogaltmak cok ama cok zordur. Kampta bebek uyuyunca senin de uyuman gerekir. Bunu yapabildin mi? yoksa hem emzirip hem is mi yaptin? O zaman sutun artmasi cok zor.
   - Bu uc gunde hic biberon verdin mi?
   Dogruyu soylemem gerekirse, yukaridaki noktalarda sorun olsa da uc gunde kilo kaybetmesini beklemezdik (almamasi normal olurdu).
   Su anda onunde uc secenek var:
   1. Emzirme kampina devam. – Normalde bir kac gun daha deneyelim diyebilrdim (yukarida sordugum hususlara dikkat ederek). Ama sarilik nedeniyle su anda bunu onermeyecegim. Anne sutu sariligi gibi duruyor, ama anne sutu sariliginda da tedavi bol emzirme, bol sividir. O yuzden ekstra siviya ihtiyaci var su anda.
   2. Memede mama yontemi ile mamayi kademeli kesme (SNS, Lactaid ya da lactation aid diye de geciyor) (asagida anlatacagim)
   3. Biberon ile mama takviyesi ve mamayi kademeli kesme (asagida anlatacagim)

   Sil
  2. Benim birinci onerim, eger yapabilirsen, memede mama. Eger mumkun degilse, biberon ile takviye onerecegim (ama asagida aktaracagim sekilde).
   Memede mama:
   Bu yöntemde amaç bebeğin mamayı memede alması. Bunun için memedeyken ağzına ince bir tüp sokuluyor, mamayı ordan alıyor. Bu tüpe beslenme tüpü veya beslenme sondası da deniyor. Uzun içi boş incecik bir boru. Bir ucu bebeğin ağızına (memeyi kavramışken), bir ucu da biberon şişesine sokuluyor. Bebek memeyi emdikçe, şişeden mamayı da çekiyor böylece.
   Beslenme tüpü prematüre ve biberon dahi alamayan bebekleri yoğun bakımda beslemek için kullanılıyor esas. Gerekirse taa mideye kadar gönderiliyor bir ucu. Yani ucu özel yapılmış, bebeğin ağzını kesinlikle acıtmayan bir şey.
   Bu tüpü çocuk doktorunuzdan (hastanede çalışıyorsa özellikle bir iki tane denemeniz için edinebilir) veya medikalcilerden edinebilirsiniz. 5 numaları tüp edinmeniz gerekiyor (yani en ince olanı). Medikalcilerde 5 numara bulunamayabiliyor, bu durumda 6 numara da kullanabilirsiniz. Yalnız o zaman tüp kalınlaşıyor, yani mama daha hızlı geliyor, bunu istemiyoruz. Tüp küçük olsun ki bebek daha zor mamayı emsin. Ben 6 numara kullanırken tüpün ortasını biraz kıvırıyordum ki hemen bitirmesin bebek, yavaş içsin, bu sefer de tüple mamaya alışmasın diye.
   Beslenme tüpü ile ilgili bir kaç link:
   http://www.kozmedshop.com/?urun-7125-BICAKCILAR-FEEDING-TUBE-NO:08-MAVi---Bicakcilar-Beslenme-Sondasi.html
   Bu da başka bir link
   http://www.medikalstore.com/vitrin/product_info.php/products_id/791
   başka bir link
   http://www.kalimed.com/?urun-967-Bicakcilar-Beslenme-Kateteri-Feeding-Sonda.html
   Mavi uclu, 5 numara olmalı (gri uçlu). Bulamazsanız 6 numara da olur (açık yeşil uçlu).
   Beslenme tüpünün iki ucu var. Bir ucu yuvarlatılmış, yumuşak, bebeğin ağzına girecek uç (buna ön uç diyelim). Bunun biraz üzerinde iki delik var, mamanın çıkacağı delikler. Yöntemin işe yaraması için bu iki deliğin de bebeğin ağzına girmiş olması lazım. Bebeğin ağzına sokarken meme başını takip etmek gerekiyor, meme başını kılavuz olarak kullanmak gerekiyor. Meme başı nerdeyse tüpün ucu da orada olmalı. (bebek meme emerken meme başını dili ve üst damağı arasına hapsediyor ya, işte tüp de orada olmalı).
   Bu da memede mama konusunda bir video http://www.youtube.com/watch?v=ezGIkIkhC_o
   Tüpün öbür kısmı ise içinde mama olan biberona daldırılıyor. Bununla iligli fotolar da burda:
   https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151526954056785.1073741830.622036784&type=1&l=3905c31a41

   Sil
  3. Önce bebek her iki memeyi de sonuna kadar boşaltıyor. Boşalttığından emin olmak için memeyi baş parmak ve diğer parmaklar arasında C şeklinde tutarken biraz sıkıp bebeğin son sütü de aldığından emin olmak gerekiyor.Tüp ve biberonu emzirme öncesinde sen hazırlayabileceğin gibi (bir tepside bunu hazırlamak iyi oluyor), bir başkası da azırlayıp sana getirebilir. Beslenme tüpünün arka ucunu (renkli olan kısım) biberon içine sokuyorsun.Ön ucunu ise (yuvarlatılmış, ucunda iki delik olan kısım), meme başını kılavuz olarak kullanrak yavaşça bebeğin ağzına sokuyorsun. İki delik de bebeğin ağzına girdiğinde ve bebek emdiğinde tüpün mama ile dolduğunu göreceksin, böylece memedeyken mama içmeye başlayacak.
   Bu yöntem ile bebek hem biberona alışmamış oluyor, hem de meme uyarıldığı için süt yapımı artıyor.
   Temizlemesi: Beslenme tüpü içine bir şırınga ile bir kaç kez sıcak su sıkarsan içi tezmizlenmiş oluyor. (renkli uç şırınga takılabilecek şekilde yapılmış, tabii şırınganın iğnesi değil, gövdesi). Asarak kurutabilirsin. Bu tüpler kaynamaya uygun değil. Deterjan da kullanma (içinde artık kalabilir). Dışını da sıcak su ile temizle. Bu tüpler bir hafta kadar sonra sertleşmeye başlıyor, o zaman yeni bir tüp çıkarıp kullanman gerekir.
   Şu sayfanın en altında yöntemi açıklayan bir metin ve güzel şekiller bulabilirsin. Orda da bir video linki var:
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html

   Sil
  4. İkinci yöntem ise biberonla mama vermek ve kademeli kesmek.
   Bu yöntemde biberonu er zaman şu şekilde vermen gerekir:
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   sayfanın sonuna doğru “Süt verme metodları” başlığına bak. Orda bebeğe hafif otururu pozisyonda mama verme yöntemi anlatılıyor. Mamayı bu yöntemle ver. Bu yöntemde biberon daha zor emiliyor, öyle lık lık gelmiyor. Böylece bebeğin bir süre sonra meme yerine biberonu tercih etme riski azalıyor. Hem de bebeğe doyup doymadığını anlayabileceği molalar vermesi salanıyor.
   Yalnız, mamayı emzirme sonrasında değil de önce ver. Tabii önce bebeğin her öğünde yaklaşık ne kadar mama aldığını kestirmek lazım. Kamptan önce 120 demiştin, şimdi 60 ml ile başlayabilirsin. Yukarıdaki metod ile mama veridkten sonra her iki memeyi de vererek beslenmeyi bitir. Eğer bir beslenmede memeyi tam bitirmezse, bilirsin ki baştaki mama fazla gelmiş. Eğer iki meme bittiği halde hala istiyorsa, bilirsin ki baştaki mama eksik geliş. Bunlara göre sonraki beslenmede vereceğin mamam miktarını ayarlayabilirsin.
   Bu bir düzene oturduktan sonra her gün 30 ml kadar mamayı azalt, yani her beslenmede 5 ml kadar. Her bün bu şekilde 30’ar azaltarak devam et. Mama azalınca bebek daha sık acıkabilir, bu normaldir, böylece süt artacaktır.
   Her şekilde gece beslenmelerini sakın kesme. Eğer bebek gece bir kez dahi emmek için kalkmıyorsa gündüz mamayı çok alıyor demektir, gündüz mama miktarını azalt. Gece emzirmesi olmazsa süt artması çok zor.

   Sil
  5. Tomris Hanım, ilginiz için çok teşekkir ederim. Öncelikle sorularınızla başlayayaım.
   -Bu kampa başlamadan önce sizin bahsettiğiniz yazıları okumuştum ve bebeğimi oralarda belirtildiği şekilde doğru emzirdiğimi düşünüyorum.
   -Geceleri saat 11- 12 gibi artık bebeğim yorgunluktan (bence doyduğundan değil) uyuya kalıyordu. Yaklaşık 4 -5 saat uyuyordu. Ben de bebeğim zaten hiç uyumuyo diye gece uykusunu bölmedim. Ki benim oğlumu uykudayken uyandırmak da çok zordur. Ama ben o uyurken gece kalkıp sütümü sağdım, sabahları içirdim.
   -Kamp süresince ev işi yapmadım. Ama hiç dinlenemedim de. Çünkü sürekli emzirdim. Bazen emzirirken uyuya kalıyordum.
   -Evet bu 3 günde biberon verim. Gece sağdığım sütü biberonla verdim. Bir kere de gece yatmadan azıcık mama vermek zorunda kaldım maalesef.

   Tomris Hanım bebeğim kilo kaybetti ve sütüm hiç artmadı. Bu kadar emeğim boşa gitti. Ya benim vücüdüm bu kadar süt üretebiliyor, belki de artık bunu kabullenmem lazım, ya da çok ciddi hatalar yaptım bilemiyorum. Ama ben şansımı bir kez de kademeli olarak mamayı bırakma metodunu kullanara denemek istiyorum.
   Fakat bebeğim her öğünde aynı miktarda mama tüketmiyor. O nedenle hangi miktarda mama ile başlamam gerekiyor tam bilmiyorum. Bebeğim bazen 120cc mama yiyor bazen de 60cc alıyor yarım saat sonra bi daha istiyor. Aslında tam olarak ne zaman doyuyo ben çözemiyorum. Bazen bir beslenme seansımız 2,5- 3 saati buluyor. Çünkü biraz yiyor sonra istemiyor 15 dakika sonra tekrar istiyor, tam doydu uyuyacak diyorum tekrar mama istiyor. Bu böyle devam ediyor.
   Tomris Hanım bir de hala çözmediğim bir konu da benim mememin ne zaman boşaldığı. Çünkü ne emzirme öncesi tam doluluk olduğunu hissediyorum ne de emzirme den sonrası tamami ile boşaldığını. Bu nedenle bebeğimin bir memeyi tam olarak boşaltığını anlamıyorum. Bunu anlamanın bir yolu var mı? Genelde 15-20 dk emzirip diğer memeye geçiyorum. Ama bebeğimi memeden alınca mememi sıkıyorum hala süt geliyor. Acaba tam boşaltamıyor mu bebeğim.

   Sil
  6. Mama miktarlari iki beslenme arasi ile alakali olabilir. Iki beslenme arasi acildiysa daha cok mama alacaktir. Burdan bir miktar kestirebilirsin belki.

   Iki secenegin var.

   1. standart bir miktar (mesela 60 cc) verirsin onden, sonra gerisini meme ile tamamlar. Eger tamamlayamadiysa bir sonraki acikmasi daha erken olacagindan yine besinini almis olur. Eger erken acikirsa daha az mama, gec acikirsa daha cok mama ile baslayabilirsin.

   2. mamayi memeden sonra verirsin; ama dedigi tekniki kullanarak.

   Sil
 44. Merhaba Tomris Hanım,

  Yazılarınızla maalesef çok geç (1 hafta önce) karşılaştım. Keşke hamile olduğum dönemde okumuş bilgilenmiş olsaydım, doğumumun ertesinde inatçı bir şekilde bazı kuralları uygulamış olurdum diye düşünüyorum. Fakat bebeğim henüz 34 günlük ve başından beri memeye geçmenin dışında başka bir alternatif olmadığını düşündüğüm için bu konuda çok kararlı olduğum için yardımınızı ve fikirlerinizi rica ediyorum.

  Öncelikle yaşadıklarımızı ve doğruyu yapmaya çalışırken yapmış olduğumuz yanlış uygulamalardan ayrıntılarıyla bahsetmek isterim. Bebeğim sezaryen doğum ile 3420gr olarak doğdu ve ilk gün sütüm hiç gelmedi. Gece 1-2 damla şeklinde gelmeye başlamıştı fakat sütüm gelecek mama vermem diretmelerim sonrası, bebeğimin şekeri düşmeye başlayıp uzun süreli uyuklamalar başlayınca mama takviyesi yapmak zorunda kaldık. Bu durum hastaneden çıkana kadar 1-2 damla süt + 30ml mama takviyesi şeklinde devam etti, tabi doktorlar ve hastane çalışanları tarafından sütüm yetmediği için bebeğime mama vermek zorunda oluşumun empoze edilmesi ile gelen vicdan azabı ve ağlama nöbetlerinden bahsetmeme gerek yok. Eve geldiğimizde de doktorumun bize söylemiş olduğu gibi, sütün tam olarak gelene kadar 2 saatte bir emzirme ve sonrasında mama takviyesi uygulamasına başlamış olduk. Bebeğimiz 4. gün kontrolünde 3210gr olarak tartıldı ve doktorumuz bebeğin kilosunun düşük olduğunu günde 12 kez 30ml mamaya devam etmemiz gerektiğini söyledi. Bundan sonra göğüs ucu yaraları ve kanamalara rağmen emzirmeye çalıştım fakat mama fikrinden nefret ettiğim için mamayı mümkün olduğunca az verdim (günde 6-7kez). 12. gününde doktor kontrolüne gittiğimizde doktorumuz bebeğimizin 3480gr olduğunu, yani doğum kilosunu yakaladığını fakat kilosunun düşük olduğunu, yani sütümün yetersiz olduğunu ve mama takviyesine tam olarak uymamız gerektiğini söyledi. Bundan sonra yaralarımdaki azalma ile birlikte göğüslerimden akan sütler ile kendime ve sütüme güvenim geldi ve ben doktorumun tavsiyesine rağmen mama takviyesini yine bebeğimin doymadığını hissettiğim zamanlarda yapmaya devam ettim. Fakat 19. gün evde bebeğimi tarttığımda sadece 120 gr aldığını yani 3600gr olduğunu görünce şok oldum ve sanırım olmayacak diyerek günde 8 kez 45ml mama takviyesine başladım. İşte 26. günümüzde sizin yazılarınızı okuduktan sonra 24 saat boyunca bebeğimin her gak ve her gukunda emzirdim. Bebeğim şükür ki emen bir bebek olduğu için de göğüsümde uyusa bile her iki göğüsümü de 20-25er dk emzirmeden bırakmadım. Bu süreçte yaşadığım; gece sütümün çok olması ile bebeğimin tam doyarak mışıl mışıl uyuması, fakat gündüz özellikle öğleden sonra göğüslerimdeki sütün sanki tükenmesi ile bebeğimin feryat figan bağırması ve kendimi mama hazırlarken buluşum. Bu şekilde mama takviyesini günde 1-2 kez 45-60ml mama şeklinde yaptım ve bebeğim son 12 günde 310gr alarak 3910gr'a ulaştı (yani başta kaybettiğimiz kilo ile birlikte 700 gr almış olduk) fakat bu kilo da yine düşüktü. Yazılarınızdan sonraki uygulamamda benim için moral verici olan mamayı minimuma indirerek bebeğime en çok kiloyu aldırmış olmamızdı. Fakat 1 ay kontrolünde doktorumuz yüne düşük olan kilo ile günde en az 4 kez 60ml mama vermemizi söyledi. Bebeğimizin istenen kiloya ulaşamamasının verdiği vicdan azabı ile yine yenilmiş hissederek, 3 gündür günde 4 kez 50-60ml mama takviyesi yapıyoruz. Fakat mama yüzünden bebeğim uzun uyuma devreleri geçirdiği için tabi ki eskisi kadar "gak guk"larımız yani eskisi kadar göğüs uyarmalarımız yok. Ben yine de 1,5-2 saatte bir uyandırıp her iki göğüsü de 15-20dk emzirmeye çalışıyorum fakat bebeğimiz uykulu olduğu için o kadar verimli bir emme olmadığı gibi, emzirme kampı denememizde olduğu gibi yarım veya 1 saatte bir olan emzirmelerimizin yerini tutmuyor.

  ...

  YanıtlaSil
 45. ...

  Yaşadığımız 1 aylık süreci biraz uzun anlattım, fakat mamadan kurtulmak için çaresizce çırpınarak yaptığım bazı hatalar olduğunun farkındayım. Ama şu an durumun kısa süre içinde daha kötüye gideceğini hissediyorum ve ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Bebeğimin emiş gücünde bir sorun yok emdiğinde sütümün arttığını da tecrübe ettik fakat bu artış malesef bebeğimi tek başına besleyecek seviyeye bir türlü gelemedi. Konu ile ilgili bir sürü kişi ile çeşitli tecribeleriniz olmuş. Sütümün artması ve artık düşmanım olarak gördüğm mamadan kurtulmam için tavsiyelerinize ihtiyacım var.

  Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oya, gecikme icin ozur dilerim.

   Ogleden sonra aksam ustu tum bebekler huysuzdur ve cok emmek isterler. Bu tum bebeklerde boyledir. Bir aksam kizimi 8 kez sag memeden sola, soldan saga cevirdigimi bilirim. Bu normal bir sey.

   Biberon alan bebeklerde ogleden sonra aksam ustu huysuzlugu daha cok oluyor, cunku gunun yorgunlugundan kolaya kacmak istiyorlar, biberon istiyorlar.

   doktorunun 12. gun kilosunu neden begenmedigini anlamadim. 10-14 gun civarinda dogum kilosunu yakalamasini bekleriz. senin bebek de 12. gunde yakamis hatta 40 gram gecmis (gunde 20 gram dersen 10. gunde dogum kilosunu yakalamis).

   12 gunde 310 gramin nesini dusuk buldu doktorun, onu da anlamadim. Normalde gunde 20-30 gram arasinda almasini bekleriz. Senin bebis gunde 25 gram almis, bu normal. Sorun nerde anlayamadim.

   Bir ay kontrolunde kilo neydi, yazabilir misin?

   anlattiklarindan senin bebegin biberona alismak uzere oldugunu, memede o yuzden huzursuzlandigini anliyorum.

   su anda iki sey onerecegim. Birincisi, biberonu asagida verdigim linkteki yontemle ver:
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html

   Sayfanin altina dogru Sut verme metodlari diye bir baslik var. Ordaki yontemle ver. Boylece biberona alisma ve memeyi o yuzden begenmeme ihtimali azalir.

   ikincisi ise mamayi kademeli olarak azaltmak. Bebek verdigin mama ile iki saatten fazla uyuduguna gore zaten mama fazla geliyor demek. gunde 4 kez verdigine gore her beslenmede 10ml azaltarak gidebilirsin, bir kac gunde bir. Bu arada kati bir emzirme kampina gir lutfen. Gak dese meme, guk dese meme kuralini iyi ogrenmissin :)

   Bana verdigin bilgilere gore, burden baktigimda, senin sutunun yetmemesi gibi bir durum gorunmuyor. Hele de geceleri sutunun bol olmasi, bebegi misil misil uyutacak kadar (masallah!) buna iyice isaret ediyor. Kilo konusunda ise doktorunu tam anlamadim. Anladigim kadairyla kilo konusunda bebeklerden beklentileri yuksek doktorunun. Biraz da mama onermeyi seven bir doctor gibi gorunuyor. Bence alternatif arastirabilirsin.

   Gelismelerdne lutfen haberdar et beni, buna gore strateji gelistirelim. Gecen hafta hasta oldugumdan cok bakamadim buralara, kusura bakma.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
 46. Merhaba Tomris,

  Yorum ve yardımlarınız için çok teşekkürler.

  Doktorum bebeğimizi ona götürdüğümüz ilk günden beri persentil değerlerine takılmış durumda. Tüm kontrollerimizde persentil 25-28 arasındaydı, fakat doktorumuz 50 persentile ulaşmamız gerektiği konusunda ısrarcı. Aslında kilo alımımızda hep bir standart olduğunu o da kabul etti fakat başlangıç kilomuz 28 persentilde olduğu için sonraki kontrollerimizde de standardın üstünde kilo almadığımız için hep düşük kiloda kaldığımızı söylüyor. Ayrıca bebeğimiz 1. ay kontrolünde 5cm birden uzamış olarak ölçüldü, doktorumuz boyunun 90persentil civarında olduğunu boyu uzun olduğu için de daha zayıf göründüğünü söylüyor. Bu arada önceki mailimde 3910gr'ın 1. ay kilosu olduğunu belirtmeyi unutmuşum. Yani doğum kilomuza göre 490gr, doğum sonrası düşüş olmuş haliyle kilomuza göre 700gr aldık.

  Ben tabiki doktor değilim, fakat doktorumuzun anlattığım bakış açısı beni başından beri rahatsız ediyor. (Zaten geçtiğimiz hafta bu Cumartesi günü için başka bir doktordan randevu almıştık, başka bir görüş almanın daha iyi olacağını düşündük.) Dediğm gibi persentil bakışı bana 2, 3, belki 4. derecede önemli geliyor. Çünkü bebeğim gayet aktif ve bir tepkileri de gayet iyi doromdaç Belki de baştan beri sadece süte yoğunlaşsak şimdi sütüm bebeğimi besleyip atrabilirdi bile, fakat bizim doktorumuza göre bebeği mama ile şişirip (o sırada süt artacağı var sayılarak) daha sonra sadece süte geçilmeliydi.

  Size geçtiğimiz hafta yazdığım mailden sonra ben de mamayı azaltma yoluna gitmiştim. Çünkü bebeğim sağolsun, bazı zamanlar resmen "mama istemiyorum gerek yok" diye bağırıyor. Bunu da biberonu ağzında geveleyip 15-20dk'da 20-30ml mamayı anca içmesinden anlıyorum. Önceden tam ifadesiyle biberona yumulurdu. Şu an günde 2-3 kez 50-60ml mama veriyorum. Dediğim gibi gece süt ve bebeğimin uykusu konusunda rahat olduğumdan ve mama bebeğimi çok uzun süre uyuttuğundan dolayı gece hiç mama vermiyorum.

  Size danışmak istediğim bir başka konu daha var. Bu 10 gün içerisinde emzirme kampı yapmam pek mumkun görünmüyor. Çünkü eşim çalışıyor ve bebeğimiiz benden ve ondan başkası sakinleştiremiyor. Bebeğim ağlarken de benim emzirme aralarında uyumam mümkün değil. Aslında evde annem de var fakat maalesef o dediğim gibi bebeği pek sakinleştiremiyor. Emzirme kampını 2 hafta kadar sonra yapabileceğimi düşünüyorum fakat bu süre içinde de birşeyler yapabilmek ufak adımlar olsa da atabilmek istiyorum. Size soracağım konu; bebeğim zaten aç olduğunda kesinlikle uyumuyor. Peki gece emzirmeleri için onun uyanmasını mı beklemeliyim yoksa uyandırmalı mıyım. Bazen 3 saat deliksiz uyuyabiliyor. Emzirme başlangıcını da eklersek 3buçuk 4 saati buluyor. 30-40 dk'lık emzirmeden sonra 1,5 saat sonra onu uyandırmak da gerçekten çok zor bir iş :). Bir de normalde bir bebek memeyi ne kadar sürede boşaltır. Benim bebeğimde emme konusunda bir sıkıntı yok. Emmenin başlangıcında (5-6dk) çok kuvvetli emiyor. Sonra uyuklamaya başlayıp 2 geveleme 2 emme şeklinde devam ediyor (bu durum hem gündüz hem gece bu şekilde). Acaba diyorum göğüsü boşalttığı için memede boşu boşuna mı 15-20dk tutuyorum.

  Bu arada biberonla mama verme metodlarını inceledim ve bugünden itibaren uygulamaya başladım.

  Önerileriniz için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 47. Oya, 25-28 persentilde hic bir sorun yok bence. doktorun icine sinmediyse degistirmek icin hic bekleme derim.

  su cumlen bir cok doktorun en buyuk yanilgisini, ve annelerin ne yapmasi gerektigini cok guzel ozetliyor: "Belki de baştan beri sadece süte yoğunlaşsak şimdi sütüm bebeğimi besleyip atrabilirdi bile, fakat bizim doktorumuza göre bebeği mama ile şişirip (o sırada süt artacağı var sayılarak) daha sonra sadece süte geçilmeliydi." Ayrica bu cumle senin emzirmenin temel mantigini kavradigini gosteriyor, tebrikler.

  bence su durumda geceleri 3 saate cikartabilirsin emzirme aralarini. bebek biberon istemiyorsa zorla verme, bunu firsat bilip kademeli kesmeye calis. iki uc gunde bir 30 ml kesebilirsin. bunun icin ozel olarak kamp yapmana gerek yok. Mumkun oldugunca sik emzirmen yeterli.

  Bebekler memeyi kac dakikada bosaltir sorusunun cevabi surda: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-6-temel.html

  Ozetle, ortalama 20 dakikada bosaltirlar bir memeyi ilk aylarda. 4 ay civarinda bu sure 5-10 dakikaya inebilir (meme basina). Ama bunlar ortalamalar; her bebekte ve her emzirmede boyle olmaz. bazen bebek bir bakmissin 40 dakika ayni memeyi emmis. bazen bakmissin 5 dakikada isini bitirmis. bazen bir meme ile doymus. bazen iki, uc, dort don baba don, hala doymamis olabilir. kendini bebege birakmak lazim, karninin doyup doymadigini en iyi o bilir.

  bebekler memeyi agzina alinca once hizli emer, memeyi uyarir. sonar sut akim refleksi ile memelerden hizlica sut bosalir, lik lik icmeye yutkunmaya baslar her emmede. bir emme bir yutkunma gibi. sonra yavaslar sut akimi, iki emme bir yutkunma, uc emme bir yutkunma olur. sonra da emer emer, ama yutkunmaz hale gelir, senin dedigin geveleme. O zaman eger memeni elinle hafifce sikarsa (C seklinde tutarken, elin bebegin cenesine gelmemesine dikkat et) ve sikili tutarsan bir sut akim refleksi daha tetiklersin hizlica. eger sikmazsan bir kac dakika sonra gelir bu akim. akim gelince yine yutkunmaya baslar. ama bu sefer daha kisa surer, tekrar iki em bir yutkun, uc em bir yutkuna doner. bu durumda tekrar elinle sikip sut akimi tetikleyebilirsin. boyle boyle memeyi daha hizli bosaltmasni saglayabilirsin. artik elinle siktiginda dahi sut akimi gelmiyorsa meme bosalmistir. yalniz bebek bu halde o damla damla gelen yagli sutu almayi tercih edebilir. bu durumda birak emsin. arada memeyi agzindan cekmeyi dene, kolay cikiyorsa cikar, obur memeye gec. ama vantuz gibi yapismissa ona sure ver. birak emmeyi o sonlandirsin. arada hafif hareket ettirirsen bebegi kendisi memeyi birakmayi hatirlayabilir. Bir meme bitince obur memeyi ver. genellikle bebekler boyle 1,5 meme emerler, ama aksama dogru 2, hatta 3,4 5 meme emebilirler :)

  Bilmiyorum aciklayici oldu mu?
  Sevgiler,
  Tomris




  YanıtlaSil
 48. Merhaba.ben 17 temmuzda doğum yaptım.GEÇEN HAFTAYA KADAR HERŞEY YOLUNDAYDI.SÜTÜM YETERLİ HATTA ÇOK BİLE DENİLEBİLİR BENEĞİN KİLO ALIŞI İSE İSTENİLEN ŞEKİLDEYDİ GEÇEN HAFTA CUMA GÜNÜ YAŞADIĞIM BİÜZÜNTÜ NEDENİYLE SÜTÜM KESİLDİ .ÜÇ GÜN DAMLA DAMLA ANCAK NEREDEYSE HİÇ YOKTU.SONRAKİ GÜNLERDE BAZEN 10 CC ANCAK SAĞABİLECEK KADAR GELDİ.BİR HAFTA OLDU HALA TAM BİDÜZELME YOK.BEN MAMA VERMEMEKTE DİRENDİM KUZUM MEMEMİ DAMAGIYLA SIKIŞTIRA SIKIŞTIRA EMDİ AMA NAFİLE GELMEYİNCE AÇLIKTAN PERİŞAN OLDUĞUNU MAMAYI İÇERKEN BİKERE DAHA GÖRDÜĞÜM KUZUMA O ISRARLA MEME VERDİĞİM GÜNLERİN AKŞAMLARINDA MAMA VERDİM.ŞİMDİ BENİM SÜTÜME OLAN ŞEYİN AÇIKLAMASI NE?SÜTÜM KESİLDİMİ YOKSA ÜRETİM DEVAM EDİYOR ANCAK STRESS HORMONLARI SÜTÜN ÇIKIŞINI MI BASKILIYOR?VE NE YAPMAM GEREK?CANIMDAN CAN GİTTİ BİDE YAVRUM SÜT GELMEDİĞİ İÇİN MEMEMİ ALMAK İSTEMİYOR AGLIYOR AGLIYOR BAZEN AYAKTA VERİYORUM SAKİNLEŞTİRİP VERİYORUM LAKİN SÜTÜMÜN GİTMESİNİN SEBEP OLDUĞU BU DURUMDANDA ÜZÜLÜP AĞLIYORUM.LÜTFEN YARDIM EDİN...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sutunun neden kesildigini bilemiyorum. Bazen cok ani ve siddetli uzuntuler hormonlari etkileyip sutun kesilmesine neden olabilir. Ama bu basit bir uzuntu degildir, mesela ailede birnin kaybi gibi ciddi sebepler ani sut kesilmesine neden olabilir.

   Bir diger durum da su olabilir. Sut akimi dedigimiz bir sey vardir. bebek memeyi agzina alip emmeye basladiktan bir sure sonar memede karincalanma duygusu ile sut gelir, hizli hizli icmeye baslar bebek. Yani memedeki sut hizli bir sekilde bebegin agzina fiskirtilir sut kanallarinin kasilmasi ile. Bunu yapan oksitosin adinda bir hormondur. Eger anne stresliyse, bu hormon bir turlu salgilanamaz. Mesela ben kendimi rahat hissetmedigim bir ortamda (ucaktaydim) tam iki saat pompa yaptigim halde tek bir sut akimi bile alamadigimi bilirim. Yani sut akiminin gelmesi icin annenin kendini iyi, rahat ve guvende hissetmesi lazim.

   Eger bir stress ya da uzuntu nedeniyle bir kez sut gelmediyse, sut akmama sorunu yasadiysan, digger seferler de bu olacak diye strese girmis olabilirsin. bu durumda kendini strese sokarak aslinda sutun akmasini kendin engelliyor olabilirsin. Yani bir cesit kisir donguye girmis olabilirsin.

   Cozum: Emzirirken rahat ol. Once derin bir nefes al burnundan. Sonra bu nefesi yavasca agzindan ver. Ama uflemeden, agzini gevsek ve acini sekilde tut. Her nefes verise biraz daha rahatla. Vucut kaslarini yavasca gevse. Bunu sut akimi gelene kadar tekrarla. Bu arada kafanda sutun memenin ust kismindan asagilara meme basina dogru selale gibi aktigini canlandir. ya da nasil istiyorsan oyle canlandir, ama sutun aktigini canlandir :) Bir cok kadinda derin nefes alip verme ve kafanda sutun meme ucuna aktigini canlandirma ise yarar.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  2. YANIT YAZDIĞINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM NASIL MİNNETTARIM ANLATAMAM.HAKLISINIZ SÜTÜM GİTTİ DİYE STRES YAPMAYA DEVAM ETTİM.HALA TATMİNLAR Bİ ARTIŞ YOK BEBEĞİMİ MZİRMEYE DEVAM EDİYORUM.KUVVETLİ BİÜZÜNTÜ YAŞADIM EPEYDE AĞLADIM .BU DURUM GEÇİCİ VE DÜZELTİLEBİLİR Bİ DURUM DEĞİL Mİ?BİDE ŞU ANDA BEBEĞİM AÇ UYUYOR MAMAYI REDDEDİYOR BENDE ZATEN ÇOKZARURİ KALMADIKÇA VERMİYORUM KAŞIKLA YEDİRİYORUM VERDiğiİMDE DE.BEBEĞİME BİŞEY OLACAK DİYE KORKUYORUM AĞZINA NE VARSA GÖTÜRÜYOR ELLERİNİ SONUNA KADAR AGZINA SOKUYOR SONRADA MİDESİ BILANIYOR.UMARIM MAMAYI BİBERONLA VERMEMEKLE HATA ETMİYORUMDUR EMZİRMEYE VE SIKIŞMADIKÇA MAMA VERMEMEYE DEVAM ETMELİMİYİM?EMZİRME KAMPI GİBİ BİUYGULAMA FAYDALI OLUR MU?TEKRAR TEŞEKKÜRLER ALLAH EVLATLARINIZA SAĞLIK SIHHAT VERSİN SİZİDE BAŞLARINDA SAĞ ETSİN

   Sil
  3. Amin, Allah cumlemizin evladina saglikli uzun omur versin.
   bence su anda kampa girmenin tam zamani. Bayrami filan bosverin, uc gun tam kamp yapin, bu sekilde sutunuz cogalacaktir. Uzuntuyu yasadiniz, agladiniz, gecti artik. normal hayatiniza donmelisiniz. siz emzirdikce sutunuz tekrar artacaktir, yani evet, duzeltilebilir bir durum.
   Eger mama biberon vermemek istiyorsaniz, ki bu dogru bir hareket, o zaman mutlaka kamp yapip sutu artirmaniz gerekir. hem kamp yapma, hem mama verme, peki bebek neyle beslensin? tabii acikliktan ellerini yer. Bebegin bezleri nasil? ozellikle cis durumu?
   Eger kamp yapamayacaksaniz da, sutunuzun azaldigindan ve bebegin doymadigindan eminseninz, biberon veya memede mama (beslenme tupu) ile mama takviyesi baslamaniz gerekebilir. ama bu sonun baslangici olabilir. O yuzden once kamp oneririm, eger sut tatminka olcude artmiyorsa biberon ile takviye yapabilirsiniz. biberon verirken su linkte "sut verme metodlari" basligi altindaki yontemi kullanin:
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   bu yontemde biberon bebek dik oturturken veriliyor. ayrica ara ara dudagi uzerinde bekletiliyor, boylece bebek mola verip doyup doymadigini anliyor.

   Sil
  4. bebeğin çiş durumunu sormuşsunuz.sütüm yeterli iken DÖRT BEŞ SAATE bir dolu d0lu alıyordum bezleri ama sütüm kesildiğinde sabah saat sekizde değiştirdiğim bezi ikindin beş gibi biraz kuru yeride kalacak şekilde tekrar değiştiriyorum.sonra o bezi sabah sekize kadar kullanıyor.yani( 3 numara) bezi 2 kez değiştirmeye başladık NORMALDE EN AZ BEŞ ADET BEZ DEĞİŞTİRİYORDUK.bu arada iKİ gündür sütümde bir miktar artış var söyleki eskiden hiç akmıyordu şimdi süt var akıyor ancak dikkatimi, çekti sagarken fışkırma değilde damla damla akıyor.çok nadir fışkırıyor.bide eskiden öyle yogunduki resmen fışkırıyordu ve sanki üçten daha fazla yerden çıkış vardı şuan öyle değil.BU DURUMUN OKSİTOKSİNİN YETERLİ KADAR SALGILANAMAMASI İLE İLGİSİ VAR MI?BİDE SÜTÜM ESKİDEN DAHA SARIMTIRAK VE DAHA YAĞLI İDİ ŞUAN DAHA SULU SÜTÜMÜ ARTIRMAK İÇİN MALT İÇECEKLERDEN İÇMİŞTİM BUNLARIN BÖYLE BİTESİRİ OLMUŞ OLABİLİR Mİ?
   ÖNEMLİ BISIKINTI DAHA OLUŞTU BEBEK EMMEK İSTEMİYOR YANİ SÖYLE DİZİME KOYUP YATIRDIGIM ANDA AGLAMAYA BAŞLIYOR BAŞKA BİRİNİN KUCAGINDA İSE AYNI TEPKİYİ VERMİYOR. VE MEMEYİ ÇIKARINCA BEN İTELİYOR SIKIYOR AGLIYOR BEN FAZLA SİNİRLENDİRMEDEN UYGUN ZAMANI KOLLAMAYA ÇALIŞIYORUM.UYKUSU İYİCE GELDİĞİNDE VE AÇLIK TAVAN YAPTIĞINDA İNAT EDEREKDE OLSA BİARA YAKALIYOR VE EMİYOR ANCAK KISA SÜRE İÇİNDE DE UYUYOR.EMME DÜRTÜSÜ İSE OLDUKÇA KUVVETLİ ELİMİZİ KAPIVERİYOR VE EMİYOR.GÖGÜS UÇLARIM YARA OLDU AMA DİRENİYORUM.13. GÜN BUGÜN VE İİLK ÜÇ GÜN GÜN BOYU ANCAK 10CC TAKİP EDEN ALTI GÜN GÜN BOYU 30CC SÜT VEREBİLMİŞİMDİR.YAŞADIĞIM ŞU DURUMA İNANAMIYORUM SANKİ RÜYADA GİBİYİM.ŞAŞTIM KALDIM YARDIMINIZ İÇİN BİKERE DAHA TEŞEKKÜR EDERİM.NE KADAR DUA ETTİM BİLEMEZSİNİZ.BİDE BEN DÜN AKŞAM ADET OLDUĞUMU FARK ETTİM BU NORMAL Mİ?PROLAKTİNİN YUMURTLAMAYI GECİKTİRİCİ ETKİSİ OLDUĞUNU BİLİYORDUM SÜTÜM KESİLDİĞİ İÇİN Mİ BÖYLE OLDU?YADA TERSİNE ADET OLDUĞUM İÇİN SÜT ÜRETİMİNİN DURMASI SÖZ KONUSU OLABİLİR Mİ?
   BEN BEBEĞİMİ ALLAH NASİP EDERSE ANNE SÜTÜ İLE BESLEMEK İSTİYORUM.BUNUN GEREĞİNİ VVE ÖNEMİNİ BİLİYORUM.BİLGİ PAYLAŞIMINIZLA Kİ BU AYNI ZAMANDA DERT PAYLAŞIMI DA .BİZLERE YARDIMCI VE DESTEK OLDUĞUNUZ İÇİN BİKERE DAHA TEŞEKKÜR ETMELİYİM.NASIL BİŞEYİN İÇİNDEYİM ÇÖZEMEDİM YANITINIZI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM

   Sil
  5. Merhaba,
   Bebeğin günde en az 5 dolu bezi olması lazım. Eğer bu yoksa susuz kalıyor demektir, bu çok tehlikeli. Sütün artana kadar verdiğim linkteki yöntem ile mama takviyesi yapman gerekir.
   Günde 30 cc süt çıkıyordur demişsin ama bu imkansız. Tüm gün sence memenden sadece 30 cc mi süt geçiyor bebeğe? Bu imkansız bir rakam, bebek bu kadar sütle yaşayamaz, eğer sadece emziriyorsan.
   Pompa ile neden sağıyorsun? Onu anlamadım. Pompa ile sağmaya ya da emzirmeye başladığında süt önce damla damla gelir. bir süre sonra oksitosin hormonu tetiklenir, süt fışkırmaya başlar. Buna süt akımı denir. Sonra yavaşlar. Eskiden meme doluyken süt akımı gelmeden önce de fışkırıyordu muhtemelen.
   Bebek emmek istemiyor demişsin. Neden acaba? Biberon veriyor musun? Ne kadar zamandır? Yeni başladıysan bu kadar kısa zamanda biberona alışması çok mantıklı değil. Daha önce de biberon veriyor muydun?
   Bebeğini çıplak ten teması ile emzirmeye çalış gün içinde sık sık. Şöyle: uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.
   Sütün azaldığı için adet görmüş de olabilirsin, adet göreceğin için de sütün azalmış olabilir. Yani her ikisi de olabilir. Bazı kadınlar adet öncesi ve sırasında bir miktar süt azalması olabildiğinden bahseder.
   Malt içeceği sütünü artırmış olabilir, devam etmeni öneririm.

   Sil
  6. Bence bebeği tartıya götür ve kilo kaybı olup olmadığına bakılsın. Eğer süt durumun dediğin kadar kötü ise bir control edilmesinde fayda var.

   Sil
  7. BİRİNCİSİ BİBERON HİÇ VERMEDİM kAŞIKLA MAMA YEDİRDİM .İKİNCİSİ SÜT DURUMUM DEDİĞİM KADAR KÖTÜ BİRDEN KESİLDİ.POMPALAMAMIN NEDENİ ARTIŞ SAĞLAMAYA ÇALIŞMAK.bayram tatiline denk geldiği için gidemiyorum ne doktora ne tartıya kilo kaybettiğini görenler söylüyor ama mama kısır döngüsüne girmek istememiştim beeğim aç bunuda biliyorum günlerdir

   Sil
  8. Bir gün birine “mama ver biberon ver” diye ısrar edeceğim söylense hayatta inanmazdım ama senin durumunda ısrar etmek durumundayım. Eğer sütün söylediğin kadar azsa ve bir kaç günlük emzirme kampı ile artmadıysa mama vermek zorundasın, yoksa bebeğin için ciddi olumsuz sağlık sonuçları doğabilir. En kötüsü bebek susuz kalabilir.
   Biberon verirken şu linkte “Süt verme metodları” başlığında anlatılan yöntemi kullanırsan biberona alışma ihtimali çok azalıyor. http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Bebek emiyorsa pompa yapmana hiç gerek yok. Zaten bebeğinin açlıktan ellerini yediğini söylüyorsun, bırak bebek artırsın sütü. Bebek ne zaman ne kadar isterse meme ver, hatta istemezse de uykusunda ver. Yeter ki meme ver, gece gündüz.
   Endişeleniyorum bebeğin için. Sütünü artırmaya çalışman çok güzel, zamanla mamanın anne sütü yerine geçtiğini mantığını güzel anlamışsın. Ama sütün artmıyorsa mama vermek zorundasın, yoksa dayanamaz buna bebek. Bak bunu kolay kolay yazmam, bebeğin susuz kalır diye endişe ediyorum.

   Sil
 49. merhaba Tomris, yazılarının hepsini defalarca okudum. benim 19 gunluk kızım var 37. haftasında 2750 gram olarak sezaryan ile doğdu. ilk günlerde tabiki sütüm gelmedi.tam 6 gün. bence nedenlerinden biride o 6 günde bebeğimi emziremeyişimdi.meme ucum olmadığı ve meme çok gergin olduğundan ememiyordu. 7.günde sütümün geldiği zaman biberona alışmış durumda idi.biz o gün bugündür meme veremiyoruz.memeye uzandığı anda diliyle tadına bakıyor, meme olduğunu sanırım anlıyor ve çığlığı basıyor. bende günde 4-5 kez pompa yapıyorum ve toplamda 60-70 cc süt çıkıyor onu biberonla veriyorum.bu şekilde memeyi reddetmesi beni resmen depresyona soktu o ağladıkça ağzını kilitledikçe bende ağlıyorum. dediğiniz herşeyi denedim. emzirme kampı için ilk denememizde tam yarım saat boyunca ağladı ve inatlaştı almadı bende dayanamadım haliyle.en son dün tüple memede mama yöntemini denedik zorla memeyi tutturduk tüpten çekti ama yutkunmadı bi türlü az daha boğuluyordu ve beceremediğimizi düşünüp bugün denemedik. ayrıca zar zor memeyi aldığı zamanlarda sol memede birkaçkez yutkunuyor ama sağ memeyi hem daha zor alıyor hemde çekmesine rağmen hiç yutkunmuyor.bu arada birkaç kez emme ve sürekli yapılan pompalarla meme uçları aşırı yara oldu ağrılarından sürekli ağrı kesici yutar oldum. şu an çok ümitsizim lütfen yardım edin her gün mama miktarı artıyor, meme ucum yok meme yaralarım var çok hırçın birde kızım...başaramayacağımdan korkuyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sena, işin zor gerçekten. sen bu kadar emzirmek istersen bebeğinin memeni istememesi çok kötü bir duygu. ama bir çözüm bulunabilir diye düşünüyorum. teker teker ele alalım.
   Meme ucunu çıkartmak için bazı küçük pompalar var, denedin mi onları? Bununla meme başını çıkartıp hemen meme vermeyi deneyebilirsin. Bir de silicon meme uçları da işe yarıyor diyorlar meme başı içe göçük olan durumlarda
   bir anne bebeğin alıştığı biberonun ucunu kesip memesine takmıştı, uykusunda öyle meme vermişti bebeğe, o da biberon sanıp meme emmeye başlamıştı.
   Yaralar için lansinoh krem, earth mama angel baby krem veya zeytinyağı kullanabilirsin.
   eğer sadece pompa ile devam ediyorsan günde en az 8 kez pompa yapman lazım, bunların en az biri gece (gece 12 Sabah 6 arası) olmalı. 12 kez yaparsan harika, 10 kez iyi, 8 kez idare eder. Yoksa zamanla sütün azalabilir.
   emzirme kampında ilk denemede yarım saat ağladı demişsin. bebeğine kıyamıyorsun, haklısın ama daha fazla da aglayabilirdi. Bir bebek 12 saate kadar beslenmeden durabilir. Kimseye huzur vermez, o ayrı, çok ağlar, ama bu onun iyiliği için, bunu da unutma.
   Bebeğinle gün içinde sık sık çıplak ten teması yapmanı öneririm. Şöyle: uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. İstemezse de önemli değil. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.
   Bir de, biberon verirken şu linkte “Süt verme metodları” başlığında anlatılan yöntemi kullan. http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Başta hoşlanmayabilir ama sen ısrarcı ol. Bu yöntemden memeye dönmek daha kolay.
   meme verme konusunu sabırla denemeye devam etmeni öneririm. tabii meme ucunun içe göçük olması da ciddi bir sorun.
   Ağrı kesici olarak ne alıyorsun?
   Bu önerilerimle ilgili denemelerinden sonra neler olduğunu yaz ki ona gore strateji geliştirelim.
   Zor bir durum, ama uğraşacağız.

   Sil
  2. Sena, nerde yasiyorsun?
   Duz meme uclari konusunda cok tecrubeli degilim. okudugum ve bir kac anneden tecrube ettigim kadariyla yardim etmeye calisirim ama La Leche League'deki arkadaslar bu konuda daha tecrubelidirler diye dusunuyorum. Istersen vakit kaybetmeden bir de onlara yaz, istersen birlikte biraz deneyelim once.
   http://www.lllturkiye.org/

   Sil
  3. Sanırım bu konuda ben yardımcı olabilirim çünkü aynı problemi yaşadım. Suna, sana şunlardan edinmeni tavsiye ederim: http://www.toysrus.com/product/prodpop.jsp?LargeImageURL=/graphics/product_images/pTRU1-3018299dt.jpg&displayTab=enh&productId=2403244&totCount=0

   Bunlara softshell deniyor ve meme ucunun dışarda kalmasını sağlıyor. Normalde 8 saatten fazla kullanmamak tavsiye ediliyor ama ben emzirmediğim her an bunları taktım ve düz meme ucu problemim çözüldü.

   Bonusu da: memeyi sürekli uyardığı için sütte azalma sorunu yaşamadım. Sanırım bunları takmayı bıraktığımda Leyla 4 aylık filandı.

   Umaırm bulabilirsin.

   Eren

   Sil
  4. sizlere çok teşekkür ederim, bu zor günlerde annelere yardımcı oluyorsunuz.lohusalık depresyonu ben asla yaşamam çok güçlüyüm ve anneliğe hazırım diyordum ama maalesef depresyonun eşiğindeydim, ama bu son 3-4 gün güzel gelişmeler oldu sanırım pes etmediğim için, gerçi sorunlarımız geçmedi ama artık daha ümitliyim. evet söylediğiniz herşeyi yaptım, göğüs kalkanından hemen edindim ve faydasını gördüm. bebeğim sadece sol memeyi artık alıyor ama şartı şu ne aç olacak ne tok ikisinin arasındayken canı istediği kadar. halen açken çok inatçı ve reddediyor.sizce zamanla düzelir mi?bu arada günde 5-6 kez pompa yapabiliyorum misafir ve ev ile ilgilenmekten vakit bulamıyorum diyebilirim.ama faydasını görüyorum sütüm arttı.meme yaralarım maalesef hergün artıyor.lansinoh kullanıyorum ama pek faydası olmuyor ayrıca kızım lansinohu hiç sevmiyor çıkartmak için zorlanıyorum, çok düzenlide kullanamıyorum aslında bu nedenden dolayı.ağrı kesici olarak parasetamol 500 mg kulanıyorum.tam anlamıyla emzirme kampı için evet korkuyorum tam olarak açken ısrar edemiyorum halen.yarım saat ağladığı günün gecesinde uykusunda sabaha kadar hiç durmadan ses çıkardı, çevremdekiler ertesi gün bu çocuk çok korkmuş rüyasında bile ağlıyor, çok ağlatma çok zorlama dediler, evet muhtemelen ilk defa böyle bişey duyuyorsunuzdur ama inanmalımıyım bende bilmiyorum çünkü diğer iki gece çok daha rahattı kızım. bu konuda siz ne dersiniz?

   Sil
  5. Sena, sol memeyi almaya baslamasi harika bir haber. Cok guzel.

   bebek meme aliyorsa artik niye pompa yapiyorsun? Isi gucu bos verip kampa gir dedim. Bebegi iyi izle, ne ac ne tokken, istedigi zaman ver memeyi.
   Acken inatci olmasi normal. Sen cok acken yemek hazirlayip once corba sonar ana yemek filan uzun uzun yemek ister misin, yoksa en yakin pideciden pide soyleyip bir an once karnini doyurmak mi istersin. Bebis ikincisini seciyor, ve biberon siparis ediyor. Bunu onlemenin yolu cok acikmadan guzelce beslemek.

   Senin meme yaralarin agirlikli pompadan kaynaklaniyor diye goruyorum, degil mi? O zaman pompayi azaltip bebek ne kadar cabuk tamamane memeye donerse, senin icin o kadar iyi.

   Emzirme pozisyonundan da kaynaklanabilir yaralar, o yuzden su yaziya mutlaka bak.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-4-temel-bilgiler.html

   Yaralara en iyi gelen yontem arkaya yaslanarak emzirme. Ozellikle ciplak ten temasi ile birlestirip yapabilirsin. Ben cok ama cok faydasini gordum arkaya yaslanarak emzirmenin. Ikizlerimde 16 hafta surmustu yaralarim. Son bebegimde ise bir hafta surdu, cunku ikinci haftada arkaya yaslanarak emzirmeye gecmistim ve 3 ay boyle emzirdim. ilk denedigimde hic begenmemistim, ikincide de, ama guvendigim kaynaklar (La Leche League) cok onerdigi icin vazgecmedim, sonucta meme uclarimi hic acitmayan, bebegin de en guzel kavradigi pozisyonu yakalamis olduk. tavsiye ederim.

   Evet, bebegin belli ki 'huylu' bir bebek, talepleri yerine gelmeyince sinirleniyor. Guclu bir karakteri var, sevdim. Yalniz, bu demek degildirki her istedigi yapilacak. Cunku onun istedikleri, onun sagligi icin en iyi olan olmayabilir. Bu durumda sefkatli ve kararli bir sekilde onu dogru olana yonlendirmek annenin gorevi. Iki yasindaki cocuklar da seker istiyor, agliyor, sizliyor, aksama cok da icerlemis olabiliyorlar. ama sagligina zararli oldugu icin anne vermiyor.
   biberonu aniden kes demiyorum, ama memeye donus yolunda bu tur aglamalar olabilir, onu soyluyorum. Memeyi duzenli kavramaya basladiginda, tercihan hem sag hem sol, emzirme kampi zamani yaklasmis demektir.

   Su anda mama veriyor musun? ne kadar veriyorsun?

   Sil

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım