15 Şubat 2013 Cuma

Tomris’in Emzirme Notları – 2: Doktor mama önerdi!

Tomris'in emzirme notlarının 1. Bölümü burada...
 
Azıcık mamadan bir şey olmaz, değil mi?
¨On günlük bebeğimizi doktora kontrole götürdük. Bebeğimiz 39 haftalıkken sezaryenle doğdu, herhangi bir sağlık sorunu yoktu. Kontrolde doktor bebeğin büyümesinin iyi olmadığını, yeterli kilo almadığını söyledi. Anne sütü yetmiyormuş. Süt çoğalana kadar mama ile takviye etmemiz gerekiyormuş. Bebek biberonla mamaya alışmasın diye önce meme verin, meme tamamen boşaldıktan sonra mama verin dedi. Emzirme ile ilgili bir broşür, bir de mama hazırlama ile ilgili bir broşür verdi ve gönderdi. Ne yapmalıyız?”  

“Üç haftalık bebeğimiz hep aç, çok sık meme istiyor, nerdeyse 24 saat memede kalmak istiyor, yoksa çok ağlıyor. Bebeğimiz 36 haftalıkken doğdu, biraz küçük dediler doktorlar (2.650 kg). Mama vermek istiyoruz. Doktora da sorduk; büyümesi biraz sınırda ama normal dedi. Mama ile takviye edebilirsiniz, hem büyümesi hızlanır, normal kiloyu daha hızlı yakalar dedi. Mamaya başlayacağız, hangi mamayı önerirsiniz?” 

(Yukarıdaki örneklerdeki doktor, sağlık ocağı hekimi, aile hekimi, hastanelerin sağlam çocuk takip eden birimleri veya özel muayenhanede çalışan hekimler olabilir.)

Emzirmeyi çok istiyordunuz. Ama siz de zaten gece gündüz ağlayan ve emmek isteyen bir bebekten artık yorulmaya başlamıştınız, değil mi? “Eh, artık doktor da dediğine göre başka seçenek yok, vereceğiz. Hem biraz mamadan bir şey çıkmaz,  sütüm çoğalınca bırakırız.” diye düşündünüz belki. Hatta biraz da rahatladınız, vicdan azabı çekmeden mama verebileceğiniz için... 

O zaman sonun başlangıcına hoş geldiniz! 
Biraz mamadan bir şey olur, hem de çok şey! Çünkü biberon ile mama vermeye bir başlarsanız çok büyük ihtimalle bir süre sonra (ortalama iki-üç ay) bebeğiniz tamamen mama ile beslenmeye başlayacak, anne sütüyle değil. Bazı dikkatli anne-babalar anne sütü verilen süreyi uzatmayı başarabilir, bu biraz da bebeğin doğasına ve biberonun ne kadar geç başlandığına bağlı, ama bu iş 6-7 aydan uzun sürmeyecektir.
Peki, neden mama-meme karışık beslenme birlikte gitmez de eninde sonunda sadece mama ile beslenir hale gelir bebek? İki sebebi var. Birincisi iki sütün içeriği arasındaki fark (ürün), ikincisi ise veriliş yöntemleri (süreç) arasındaki fark. Bakınız: anne sütü ve emzirme kavramlarıyla ilgili netleştirme yazım. 

Mama anne sütünden daha yavaş sindirilir.
Anne sütü yarım saat içinde mideyi terk edip bağırsaklara geçer. Mama ise kelimenin tam anlamıyla löp diye oturur mideye! (blog yazmayı şimdiden sevmeye başladım!) Mamanın mideden bağırsaklara geçişi iki saati bulabilir. Bu da mama alan bebeğin daha geç acıkmasına sebep olur. Daha geç acıkan bebek, bir sonraki emzirmeyi normalden (yani olması gerekenden) daha geç isteyecektir. Memeler de “Demek bebek verdiğim sütle doyuyor, o zaman daha az süt üreteyim” diyecek, yani duruma adapte olup daha az süt üretmeye başlayacaktır. Siz de bebek doymadığı için daha çok mama vermeye başlayacaksınız. Bu bir kısır döngü olarak devam eder ve bir gün bakmışsınız ki artık sadece mama veriyorsunuz, meme kurumuş. 

Önemli bir not: Bebeğin daha geç acıkması daha iyi beslendiği anlamına gelmez. Aksine, daha kötü beslendiği anlamına gelir, çünkü yenidoğan döneminde henüz yeni çalışmaya başlamış barsakların  bebeğin ihtiyacı olan besinleri sindirip emebilmesi için bebeğin sık beslenmesi gerekir. Ayrıca anne sütünün besleyicilik değeri, her açıdan mamaya göre çok çok çok çok daha yüksektir. 

Bebeğin meme emmek için kullandığı teknik ile biberon emmek için kullandığı teknik farklıdır.
Bebek memeyi tam anlamıyla ‘sağar’. Meme başının etrafındaki kahverengi bölgenin içinde (memenin halesi) süt kesecikleri vardır. Bebek dili ile bu bölgeyi arkadan öne doğru sıkıştırarak boşaltır, yani resmen sağar. Bebekler doğduklarında refleks olarak emmeyi bilirler. Ancak sütü en verimli nasıl sağacaklarını anne memesini eme eme öğrenirler. Anne için de bir öğrenme süreci söz konusudur; bebeğin açlık işaretleri, doygunluk işaretleri gibi şeyleri öğrenir. Bu karşılıklı öğrenme süreci yaklaşık 6-8 hafta en yoğundur, yani en azından bebeğin kırkı çıkana kadar.

Örneğin 2-3 aylık bir bebek artık en verimli nasıl süt içeceğini öğrenmiştir. Anne memesini güzelce kavrar. Başta önce hızlı hızlı emer, sonra bekler sütün gelmesi için, çünkü başta hızlı hızlı emdiğinde yoğun süt gelişini tetikleyeceğini öğrenmiştir. Buna süt akım refleksi denir. Süt gelince hızlı hızlı içer. Sonra da yavaş yavaş emerek ve bir kaç emmede bir yutarak sondaki yağlı sütün tadını çıkarır. Süt onun istediğinden daha erken biterse memeyi bir alıp bir bırakmaya başlar, tekrar bir süt akım refleksi tetikleyebilmek için.

Biberonla emmek ise çok kolay öğrenilir. Öyle zorla sağılacak bir şey değildir, emer ve süt gelir. Başta ve sonda aynı miktarda ve aynı tatta süt gelir. Biberon alan bir bebeğin annenin memesini sağmayı öğrenmesi daha zordur. Bebek biberon ve emzikle ne kadar erken tanışırsa, memeyi kavrama ve emme becerileri o kadar yavaş gelişir, hatta gelişmeyebilir. Bu nedenle verimli süt alamayabilir. O zaman da süt azalır, çünkü meme ne kadar iyi boşalırsa ve ne kadar sık emzirilirse, o kadar süt yapar. Süt azalınca siz de daha çok mama vermek zorunda kalırsınız. Yine aynı kısır döngüye girilir. Ayrıca, biberon alan bebek memeyi doğru kavramayı öğrenemediğinden meme başında acı, ağrı ve yaralar oluşabilir ki bu da annenin emzirme için daha az istekli olmasına, dolayısıyla emzirme aralarının uzamasına sebep olabilir. Ayrıca acı ve ağrı sütü azaltan bir faktördür.
Bebekler sandığınızdan çok daha zekidir, ister yeni doğan, ister 6 aylık olsun. Karnını en kolay nasıl doyurduğunu anlaması çok uzun sürmeyecektir. Bir süre sonra memeyi istemeyip sadece biberonla karnını doyurmak ister hale gelir.
Şunu sorabilirsiniz. Hem biberon hem meme alan bebeklerin bazıları bu işi 6-7 ay götürürken niye bazıları hemen biberonla mamaya dönüyor? Hangi bebekte nasıl ilerleyeceğini önceden kestiremeyiz ama emzirme başarısında etkili olan bir kaç faktör var:
 • Normal doğum yapan annelerde emzirme başarısı sezaryene göre daha yüksektir. (normal doğum bebeği de anneyi de hem fiziksel hem de duygusal olarak emzirmeye en iyi şekilde hazırlıyor)
 • Doğumdan sonra ilk beslenmesi memede olduysa emzirme başarısı artar. Bebeğin beynini tertemiz bir sayfa gibi düşünün. İlk tecrübesi o sayfaya kazınıyor (yalnız sonrasında yoğun biberon kullanımı ile bu kayıt biraz tahrip olabiliyor). İlk tecrübe biberon olursa aklında o yer eder.
 • Doğumdan sonra 30 dakika, en geç bir saat içinde emzirilirse emzirme başarısı artar.
 • Doğumdan sonraki günler ve haftalarda biberon ne kadar erken ve sık verilirse, emzirme başarısı o kadar düşer.
 • Bebeğin doğum haftası, mizacı, dışarıdan gelen uyarılara karşı ne kadar dikkatli olduğu gibi birçok faktör de etkili burada.

Örneğin ikizlerime 2-6 ay arasında hiç biberon vermedim. Buna rağmen 6 aylıkken biberonla su vermeye başladığımda (sıcak yaz aylarında seyahat ediyorduk) kızımın emmesi hemen bozuldu. Memeyi hop alıp hop bırakmaya hırçınca kafasını sallamaya başladı. Çünkü ilk iki ay her gün biberona maruz kalmıştı; aylar sonra dahi oradan daha kolay süt geldiğini hatırlıyordu ve onu istiyordu. Biberonu kestim (alıştırma bardağına geçtim), emmesi hemen düzeldi. İkiz kardeşi olan oğlumda ise böyle bir şey olmadı, biberon ya da meme onun için fark etmiyordu. Yani biraz da bebeğin mizacına bağlı.
Bundan sonraki yazılarımda  “Peki mama vermeyelim de ne yapalım?” sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Normalde önce temel bilgileri gözden geçirmemiz gerekir. Temel bilgiler içinde bebeğin memeyi kavraması, emzirme sıklığı ve süresi ile ilgili konuları ve püf noktalarını aktarmam gerekir. Bunlardan sonra da süt artırmak için en etkili yol olan ‘meme kampı’ yöntemini anlatmam gerekir. Ancak en çok sorulan soru ‘nasıl sütümü artırırım?’ olduğundan ve burası bir blog olduğu için biraz kestirmeden gidip önce meme kampı yönteminden bahsedeceğim. Sonraki haftalarda ise temel bilgileri, yani bebeğin memeyi kavraması konusu ile emzirme sıklığı ve süresini ele alacağım.

Burada verilen önerileri uygulamaya başlamadan önce mutlaka hekiminizle görüşüp birlikte karar vermeniz gerekiyor, zira bazı bebeklerde mamaya hiç beklemeden başlamak gerekebilir (bebeğin kilo kaybetmesi ve ağır dehidratasyon gibi durumlar bunlardan bazıları). Burada vurgulamak istediğim, eğer doktorunuz mama önerdiyse ve ama siz önce buradaki veya başka kaynaklardaki önerileri deneyerek mama önerisini ertelemek istiyorsanız, bunu mutlaka önce hekiminizle konuşup onun onayını aldıktan sonra yapın. 

Bir sonraki yazımda meme kampı yöntemini aktarmaya çalışacağım.

Siz ne dersiniz? “Ay bizde de tam böyle olduydu” mu diyorsunuz? Yoksa “Yok ya, bizim tecrübemiz farklıydı” mı diyorsunuz? Her şekilde lütfen paylaşın, geri bildirim verin. Yazdıklarım mutlak doğrudur demiyorum. Çünkü ne kadar anne ve bebek varsa dünyada o kadar farklı tecrübe var. Yorumlarınız burada zamanla birikerek anneler için faydalı bir kaynak haline gelebilir.

Görüşmek üzere,

Tomris

305 yorum:

 1. Bizde zorlu bir emzirme süreci atlattık. burada bahsetmiştim http://emreylehayat.blogspot.com/2012/05/bizim-sut-savasmz.html küçücükken geçirdiğimiz hastalık ve biberonla tanışma.ama sonrasında benim inadım sayesinde tekrar memeye dönüş ve çok şükür iki yıl emzirmeye devam :) İstemek ve sevgiyle emzirmek çok önemli.Birde herkeste farkeder belki ama benim süt artıran besinler ile ilgili naçizane tavsiyem burada http://emreylehayat.blogspot.com/2012/05/anne-sutu-bebislerimiz-icin-oldukca.html .Bu arada biz emzirmeyi bıraktık artık ama yine de bu yazılarınızı severek okuyorum ilerisi için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ilknur Hanim, ilginize cok tesekkur ederim. Size kesinlikle katiliyorum, anne isterse her seyi yapar! Sizi tebrik ediyorum! Bazi anneler sansli, bastan hersey yolunda gidiyor (aman onlara nazar degmesin Masallah diyelim), ama anlasilan bazi annelerin savasmasi gerekiyor. Sizin gibi ben de onlardan biriydim, esimle birlikte bizimki de aylarca suren bir muharebe gibi bir seydi. Ama cok sukur atlattik.

   Sil
  2. tomris hanım merhaba.yazılarınızı ve alttaki yorumlarıdefalarca okudum diyebilirim.ben de benzer bir süreçten geçtim.25 günlük bir bebeğim var.yedinci gününde mamaya başladık.o günden beri meme ve mama birlikte götürüyoruz.son 3 gündürgündüzleri neredeyse sadece emziriyorum.bebegim on dakika onbeş dakika anca uyuyor sonra tekrar meme istiyortabi bu aralıkta benim pompa yapmam imkansızlaşıyor ayrıca dinlenmem de.geceleri artık meme uçlarım çok acıdığı için mama yapmak zorunda kalıyorum mamayı verip o da bizde uyuyoruz. İstegim mamadan kurtulup normal bir emzirme süreci yaşamakpompa yapabildiğim zamanda sütümün çok az çıktığını görüyorum tabi herkesteki gibi bebeğim doymuyor mu kaygısı bende de var.emzirme kampı yapmayı düşünüyorum ancak değil iki saatte bir 24 saat neredeyse memedet durması gerekiyor bebeğin sankibu durumda hem ağrılarım hem yerine meme li nnmm kaynaklarıçetin hiç gelmez mi beckham sandığından uzaklaşır mıyım diye düşünüyorummemede uyuya kalan bebeğimi memeden ayırıp kenara yatıramıyorum bile çünkü kilitlenmiş bir şekilde oluyor dudakları kavramada içinde yaralarım devam ediyoremzirmeyi bukadar isterken buna nasıl bir çare bulabilirim bilemiyorum size danışmak istedim

   Sil
  3. Merhaba. pompa yapmana gerek yok ki. Emzirme kampında pompa yapmanın anlamı yok. Ayrıca pompadan çıkan miktarın hiç bir önemi yok. Bebeğin aldığı miktarı göstermez.
   Günde kaç cc mama veriyorsun şu anda? Kampa girip mamayı kademeli olarak kesebilirsin. Bir kaç günde bir tüm günden 30-60 cc kesebilirsin.
   Meme başı yaralarının bir numaralı sebebi bebeğin memeyi yanlış kavramasıdır. Bu da pozisyonun düzeltilmesi ile büyük oranda çözülür. Lütfen aşağıdaki linklere bak. Özellikle ve özellikle arkaya yaslanarak emzirmeyi öneririm. Bu yöntem ile meme başı acı ve yaraları çok büyük oranda giderilir.

   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Emzirme%20pozisyonlari.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-4-temel-bilgiler.html

   http://dogummelegi.com/Doula,doğumahazırlık,doğumdestekçisi,doğumkoçu,doğumahazırlıkeğitimi/arkaya-yaslanarak-emzirme/

   http://www.biologicalnurturing.com/video/bn3clip.html

   Videoları mutlaka izle.

   Bebek uyuyacak, uyanacak emecek, bu şekilde defalarca defalarca devame decek. Lohusalık budur zaten, yapışık yaşarsınız. Yani sizin yaşadığınız çok normal. Bebek emerek sütü çoğaltmaya çalışıyor.

   Soruların olursa bekliyorum.

   Sil
  4. Tomris hanım.hızlı dönüşünüz için çok teşekkürler öncelikle.Allah sizdende beni size ulaştıran arkadaşımdan da
   razı olsun. mama vermeye başladığım günden beri günde kaç ml mama eğer sagdiysam ne kadar anne sütü ne kadar süreli emzirme kaç cis kaç kaka sürekli çizelge ile tutuyorum. Mamadan kurtulmaya çalıştığım şu günlerde de,
   gündüzleri gücüm yettiğince meme vermeye çalışıyorum.

   Sil
  5. mesajım eksik gitti pardon.bebeğimin doyduğundan emin olmadan sürekli ağladığında meme vermeye çalışıyorum tabi gece takatim kalmıyor. mesela cumartesi 24 saat üzerinden vermiş olduğum mama miktarı 400 mililitre,pazar günü ise390 mililitre.bu genellikle gece 12 ler 1ler sabah 6lar şeklinde.bugün doğru kavrama ile başladık meme uçlarım çok kuru olsalarda canım acımıyor sanırım doğru kavramayı başarı bildik göndermiş olduğunuz videoları ve linkleri inceledim çok teşekkür ederim. bu mama miktarları nasil? Cars günü doktora gidip kilo artisina gore cuma kampa baslicam inş. Esasen şuanda kampta gibi davranmaya calusiyorum. Ama mama verdiğim her an kampı delmiş oluyorum,gece yatarken ben tukendgmde ve bebeğim çok agladgnda sadece mamayla sakinlestirebilince içim daraliyor tabi. Göğüs ucu yaralari bebeği rahatsız eder mi peki?

   Sil
  6. Tomris Hanım, bugunu de paylasmakistiyorum sizinle,gece 1de 60 ml mama sonrası zorlu bir uyutma sonrası aksama doğru 4e kadar emzirdim, oyle ki sadece sabah emzirmesi sonrası 1 saat uyuyabildi, diger uykuları hep 15 dk idi. üstelik bgn banyo yaptık. saat 4te artık goguslerim dinlensin ve dolsunlar düşüncesiyle , ve bebegim ağlayınca *sutum gelmiyor mu-yetmiyorum bir yanlışlık var bu iste diye korkularla mama verdim maalesef. bu döngüden nasıl çıkacağız,saatlerce memede durup,sonra tam uyuduğunda oh doyurabildim demek ama 15 dk içinde hayallerin suya düşmesi.. meme uçlarım alev topu gibi oldu, bgn kavramayı becerdi,hep onerdiginiz kaykılarak pozisyonunda emzirdim,masallah, ama işte memeyi tutarken yasadgmz kısa mücadeleler cok can acıtıyor.buna dayanacağım, -artı bgn sizin de onerdiginiz kalkanımı kullandım, solda emzirirken sag memede azda olsa bir birikme olmuş, cok sevindim, demek ki oğlum sadece kavramayı basarmamıs,emiyor da gerçekten. ama ona yetemiyorum tam anlamıyla ki sürekli istiyor.. bana bir sihirli değnek gönderilse keşke. cıkamadım bu işin içinden..

   Sil
  7. Tomris hanim merhaba tekrar,Dr kontrolumuz sonraki verilerimiz şöyle: 28gunluk oğlumun agirligi 4045 gr, doğum kilosu 3750 olduğu için brz az buldu Dr, 5 gün sonra tekrar gidecegiz ,bu sure içinde mamayi yasakladı. Bgnun mama miktarı 160 ml,giderek azalttim, aslında son 100ml yi caaresiz kaldgmZ 10 dk önce verdik, öyle agladi ki memede, hem istiyor hem de kendini çekiştirerek geri düşürüyordu. Kipkirmizi olana dek aglayinca mecbur hissettik. Ne yapmaliyiz? Nazil asmaliyiz bu krizleri?

   Sil
  8. Hilal, sen gunluk yazmissin ama ben sana gec donuyorum. Kusura bakma. Ama genel olarak dogru yoldasin.

   Sihirli degnek yok ne yazik ki bu surecte. Buna lohusalik diyoruz. Cok uzgunum. Ben de o degnegi cok aradim, bulamadim.

   Son durum nedir?

   Sil
  9. Ne kusuru rica ederim TOmris hanim. lohusalıgimi geçirdiğim annemden 3 günlük emzirme kampı için eşimle birlikte eve geçtik aynen yazınızdaki gibi o hazirladi ben yedim ve sadece emzirdim. Bu üç gün boyunca hiç mama vermedim ve sonra bir gün daha hatta ,cok mutluydum. 6.gun doktora gittik ancak sonuç bizi hayal kırıklığına uğrattı. Kilo alacağımıza 100 gram vermişiz.böyle olunca benim şoka giren yüzüm karşısında doktor uzun açıklamalar yaptı.benim sütümün elbette çocuk için yararlı olacağıni ancak kalorisi düşük olduğu için bebeğe kilo aldırmadgini, bir nevi light sut olduğunu söyleyerek 2 ogünmama önerdi. Manaya baslayip 3gunde 140gr aldik. Ben yettiği mi düşündüğüm noktada duvara carptim adeta. Acaba diyorum bebisim hem çok emmeden mememde uyuykaldifi için son şutu almiyor ve buuzden mi kilo almiyor? Değilse nasill sütun formülünü degistiririm? Soruları kafamda donuyorbduruyor. Help me

   Sil
  10. Doktoruna katilmiyorum. Sutun light filan degil. Oyle bir sey yok, arastirmalar gostermis ki her annenin sutu bebegin ihtiyaci oraninda kalori iceriyor. Sadece memeler yeterince sut uretmeye adapte olacak, biraz zaman istiyor.

   Azicik mama ile 3 gunde 140 gram almasi sunu gosteriyor: senin sutun zaten bollasmaya baslamis. Ustune bir de mama fazla gelmis (normalde gunde 20-30 gram almasini bekleriz, bebek gunde 48 gram almis! hem de gunde sadece iki kez mama ile. demek ki bu kilonun cok buyuk kismini sutun aldirmis). Kapmta yasadiginizi soyle anlatmaya calisayim. Diyelim ki ilk gun 75 gram kaybetti, ikinci gun 25 gram kaybetti, ucuncu gun ise artik kilo kaybetmiyordu, yani biraz daha devame ettiginde kilo almaya baslayacakti. Senin anlattigin hikaye de buna uyuyor. 3 gunde sonuca bakinca toplamda 100 gram kaybetmis gorunuyor ama aslinda sut cogalma egilimine girmisti.

   Sana tavsiyem mama destegini cok cok minimumda tutman. Mama verirken de su yontemi uygulaman:

   Biberon verirken bebegi dike yakin, biberonu yere parallel tut. boylece biberondan icmek icin de caba harcamasi gerekir. Ayrica arada kucuk molalar ver, biberonu asagi cevir ama biberon ucunu bebegin agzinda tut. bebek tekrar hamle yapinca biberonu tekrar agzina sk. boylece doyup doymadigini anlamasi icin kucuk molalar vermis oluyoruz. Detaylari su yazida: http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html. Bu yontem bebegin biberona alismasini engelliyor, biberondan memeye gecisini kolaylastiriyor.

   Bu videoda bebegi nasil tutacagini gosteriyor. Once konusma var. 1 dakika civarinda gostermeye basliyor.
   https://www.youtube.com/watch?v=UH4T70OSzGs

   Bu yontemle cok az mama verirken tarti takibine devam et. Tabii bir cesit emzirme kampina da devam et. Sonra da kademeli olarak azalt mamayi.

   Sil
  11. Tomris Hanım merhabalar,
   bu sekilde başlayan yüzlerce mesajdan biri daha geliyor.:)))
   oncelikle herkesi nasıl bir azimle cevaplıyorsunuz,cok tesekkur ediyor ve hayran kalıyorum size.
   diğer annelerin sıkıntılarını,sizin cvplarınızı da takip ediyorum.. neyi ne zaman yasayacagım belli olmadığı gibi, bu sıkıntıların bir o kadarını da yasadım esasen..
   haftabasında 2 aylık olduk, nasıl geçecek 40ı derken günler günleri kovaladı ve (koocaman diyemeyeceğim, cunku 2 ayda epitopu 1 kilo ancak aldık) minnoş bir oğlum var.
   ben en son biberonu tutus seklini değiştirerek mamayı azaltma noktasında kalmıştım. sukur mamayı hayatımızdan çıkardım, Allahım ne kadar mesudum, buradan sizi ve yorumlarını okuduğum tum anneleri kucaklamak istiyorum.
   fakat (böyle başlamasaydı cümlem iyiydi) sanki kilo alımı ve cis takibinde aldığım performans beni uzuyor. hyr hilal diyorum, işler tersine dönecek ve bebiş hızla kilo almaya başlayacak...

   Tablom su..
   16 ekim: 240 ml mama (4800 gram)
   17 ekim: 190 ml mama *emzirme
   18 ekim: 90 ml mama * emzirme
   19 ekim: 510 ml mama *emzirme
   20 ekim: 240 ml mama *emzirme
   21 ekim: 240 ml mama *emzirme
   22ekim: sadece emzirme
   23ekim: sadece emzirme (4900 gram)
   ogunden beri de sadece emziriyorum.
   cis sayımız 8lerden 5e dustu son 3 gundur.
   16*23 ekim yani tam 1 haftada sadece 100 gr aldık.

   pzts dr kontrolümüz var, ancak sanırım takviye yapın, bebeğiniz cılız kalmasın diyecek..
   sol meme sağ kadar randımanlı değil, emzirme sonrası pompa yapıp gogsu boşaltayım dediysem de ikisinden de birsey gelmedi..bir daha da denemedim,zaten kampta pompaya gerek yok demiştiniz..salt emziriyorum diye mi oldu bilemiyorum.
   sol meme ucum halen çatlak, 20 gun kadar once soldan emzirmiyorum diye yasadıgım ateşten sonra artık emziriyorum 2sinden de duzenli (genel cerrahiye gittim ve 1 kutu antibiyotik bitirdim). bebiş ne zaman isterse veriyorum, ağlamadan once yakalamaya çalışıyorum. bazen birkaç akım fışkırıyor da hatta.. eşimle fazla sutun olursa ..sutasa satarız diye geyikler yapıyoruz mutlulukla..tum bunların otesinde ben sutum olduğuna cok ınanıyorum .. da niye soyle sırılsırıl akıp bebeğimi doyuramıyor anlamıyorum. ha sadece emzirdiğim şu 8 gundur bebeğim gayet keyifli (azalan cis sayısı sadece bnm keyfimi kaçırıyor), bir yandan yettiğime inandırırken kendimi, bir yandan da şüpheler bırakmıyor peşimi..
   henüz 64gunluk olan bebeğimin son 4 gundur günde 4*5 cis performansı , cogunda 2 ogun fln mama verdiğim sonrasında emzirdiğim 1 haftalık süreçte aldığımız sadece 100 gr, sol memedeki sutu arttırma ve son olarak memede sutun bittiğini ve bebeğimin yağlı sutu aldığını nasıl anlarım? sorularıyla basınızı sisiren bir mesajı daha gönderiyorum...
   cok tesekkurler

   Sil
  12. bebegımın memedeki yağlı sutu de alıp enerji bombardınına tuttuğumu mememi sıkıp hicbrsey gelmediğinden anlıyorum, ha birkaç kere daha sıkınca illa geliyor ancak ilk sıkımda birsey gelmezse ve timing olarak dakikalardır (genelde 30 dk) mememde ise "heh bosallttı" galiba oluyorum. doğru mu tespit mi acaba??
   bir de sıktığımda gelen sutun rengine bakıyorum.. koyuysa bebişe tekrar meme teklif ediyorum.

   Sil
 2. Merhaba ben hafada 30 gün calisiyorum bebegim 3 aylik sagdigi sütü biberonla veriyoruz memeden sogurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sirin Hanim, hangi bebegin biberona nasil tepki verecegini onceden kestirmek zor. ama ilk uc ay sadece meme almis bir bebege uc ay sonra ve haftada sadece 3 gun biberon verirseniz memeden soguma yasayacaginiz pek zannetmiyorum. Zaten meme emmenin zevki beynine islenmistir o 3 ayda, kolay kolay vazgecmeyecektir :) Ama siz is yerinde degilken her zaman meme vermeye dikkat edin, en onemlisi bu. Siz isteyken biberonla anne sutunu az iciyor olabilir, siz eve gelince ve gece arayi kapatmak isteyebilir. O yuzden isten gelince bol bol emzirin.

   Sil
 3. Ahh ahh bizde çok zor bir süreçle geçirdik bu zamanlarımızı kızım erken doğmuştu ve bizede sarılık artması sebebi ile ama sonra meme + mama ile devam ettik..

  Keşke diyorum o zaman çabalasaydım ama tekrar bende alırlar tekrar yoğun bakımda kalır korkusu çok fena diye verdim mamayı gerçi iki sene emzirdim ve şükür ki Allah'a 2 sene sonunda hiç sorunsuz veda ettik

  emzirmekten asla yılmayın ve bol bol süt yapan yiyeceklerden yiyin ve şunu unutmayın ne kadar sıvı o kadar süt

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dogumdan sonra bebekleri yogun bakima alinan anneler emzirme acisindan ne yazik ki dezavantajli basliyor. Erken dogan bebeklerde oncelik bebegi kisa vadedeki ciddi saglik sorunlarindan korumak oldugu icin hakli olarak kimse risk almiyor ve cogunlukla bir sekilde biberon ve mama giriyor hayatlarina. Sonra da degistirmek oldukca zor. O gunleri atlatip kiziniz buyuttugunuze, hem de 2 sene emzirdiginize cok sevindim, tebrik ederim.

   Sil
  2. kızım 35 hafta 2 günlüktü doğduğunda ve 2450 gramla ilk 5 gününü yoğun bakımda geçirdi. Hayallerim yıkılmıştı. normal doğum yerine sezaryen olmuş bir de bebeğimi doğar doğmaz emzirememiştim. süt sağmam istendii göğüslerim taş gibi olmuştu ama gelmedi belki 3 belki 10 damla ancak. ancak o bile o kadar değerliydi ki. ameliyatlı halimle 3 kat merdiveni tek solukta inip bebeğime ilk sütün götürdüğümde bu kadarcık mı denmesi beni daha da büyük bir tramvaya sokmuştu. taburcu olurken mutlaka mama vermem sütümün yetmeyeceği konusunda adeta beynimi deldiler. ama yaren şimdi 14 aylık ve o ilk hafta dışında ağzına mama koymadı. sadece annesütü hala da zekle emiyor :) erken doğum ya da sezaryen emzirmenin istek ve inançla gerçekten yakından ilgisi var.

   Sil
  3. kesinlikle katılıyorum size.benim bebegimde 34+6 günlük dogdu dogar dogmaz yogun bakıma girdi.üstelik enfeksiyon kaptık hastenden 30 gün hastanede kaldık.allahtan calıstıgım cocuk hastanesinde kaldı 14.gğnden sonra emzirme denemesi yapabildim.ama ilk günden itibaren anne sütü aldı.9aylık düzeltilmiş olarak 8aylık suan hala ek gıdadan az alıyor cok emiyor.azim meselesi inanc en etkilisi

   Sil
 4. gereksiz yere mama öneren,mama veren insanları algılamıyorum.Bebek için en önemli gıda anne sütü tıbbi bir gerekçe olmadığı sürece mama vermek çok da doğru gelmiyor bana.
  sen süt sıkıntısı yaşamadın yaşasan böyle demezsin diyen çok oldu. ben de yaşadım ama sütüm bol gelirken sağıp dolaba attım.
  Gece her 3 saatte bir kalkıp sağdım. kızım emdikten sonra sağdım. süt sıkıntısı yaşadığım dönemlerde rezervleri tükettim. kimi zaman kızım memeyi reddetti. ben sağdım o uyurken verdim memeyi. sonuç hep olumlu oldu.Bana göre süt salımı moralle,azimle ilgili. sütüm yok sütüm kesiliyor dedikçe süt azalıyor eskiler sütünü küstürme demişler ya sütü küstürmemek gerekiyor cidden. benim süt arttırma yöntemlerimden de burda bahsettim. http://sakaranne.blogspot.com/2013/02/sut-arttirma-yontemlerim.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tibbi bir gerekce olmadikca mama elbette dogru degil, hatta hatali, yanlis ve zararli. yalniz burda 'tibbi gerekce' kavrami biraz esnetiliyor. Kilo alimi yeterli olmayan bebeklerde bir cok hekim risk almak istemiyor, hizla biberona baslamak istiyor. Burda annenin bilincli olmasi cok onemli. Emzirme kampini haftaya yazacagim.
   Azim konusunda size kesinlikle katiliyorum. Emzirmedeki kritik basari faktoru annenin emzirmek istemesi. Anne isterse turlu zorlugu asar, her turlu taklayi atar ve bebegini emzirir. :)

   Sil
 5. kızım 2 günlüktü dehidratasyon teşhisiyle hastaneye yattık serum takıldı mama başlandı önce meme sonra mama kuralıyla ilerledik 10-15 günlükken pompayla sağdığımızda iki memeden 60 cc süt çıkmıştı doktoru hiç yeterli bulmadı (ne başında ne sonunda yeterli bulmadı zaten...) meme mama ikilisi devam etti ama bu ikiliye "süt üretemiyorum" düşünceside eşlik etti bu arada sevgili Esra Sert'in yazıları çıktı karşıma "emzirme kampı"nı uygulayamadım ancak "power pump" yöntemini uyguladım ama nafile tabii yaşadığım (ya da bana yaşatılan mı desem)bir sürü şeyden postpartumun dibine vurdum, sonrası malum son kızım 3 aylıktı memeye yatırdığımda dünyayı başıma yıkıyor istemiyordu zaten sütte üretemiyordum (ama gerçekten üretemiyordum ne kadar sağarsam sağayım iki memeden 50-60 ccyi geçemedim...)velhasılkelam mamayla devam ettik ben bu "emzirememe" travmasını çooook uzun süre atlatamadım,hayatımın en büyük salaklığı, beceriksizliği ve başarısızlığı oldu, gözümü karartıp psikiyatra gidebilseydim kesin tedaviliktim, kızım 1 ay sonra 3 yaşında olacak, elimden gelen tek şey hamilelere telkinde bulunmak ben ettim siz etmeyin diyerek anlatmak... yazılar için çoook teşekkür ederim, ikinci çocuğum olursa çok daha bilgiliyim artık... bu arada süt artsın diye yemediğim içmediğim şey kalmadı ama olmadı bir tek reflü ilacının işe yaradığını bilmiyordum bilsem onu da yapardım zaten kızımda bebek reflüsü vardı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aysun Hanim, cok gecmis olsun. Gercekten cok ugrasmissiniz. Doktorlarin ve hemsierlerin emzirme konusunda destek olmasi, anneyi yureklendirmesi gerekiyor ama her zaman olmuyor, sartlar da her zaman musaade etmeyebiliyor. Uzuntunuzu anliyorum.
   Genelde ikinci ve sonraki cocuklarda emzirme basarisi daha yuksek oluyor. Hem memeler daha cok sut yapmaya egilimli oldugu icin, hem de anneler onceki tecrubeden ders cikarttigi icin. Insallah bundan sonra olumlu tecrubeleriniz olur.

   Sil
 6. Hem oğlumu hem de ondan 21 ay sonra doğan ikiz kızlarımı yoğun anne sütüyle besleyebildim çok şükür. Oğlum ilk 6 ay sadece anne sütü aldı sonra da ben ikizlere hamile kalana yani 1 yaşına kadar emdi. Hatta bu arada o 9 aylıkken yumurtalık kanseri olduğum için çok büyük bir kanser ameliyatı oldum bir sürü iç organım alındı ama azmettim. 4 gün boyunca içinde anestezi ilaçları olduğu için ameliyatlı olmama rağmen 3 saatte bir sütümü sağdım ve attım ilaçlardan kurtulana kadar. Ameliyattan 4 gün sonra eve döndüm ve emzirmeye devam ettim. İnsan isteyince herşeyi yapabiliyor. Anne sütü benim için çok önemliydi çünkü ben hiç içmemiştim küçük doğduğum için ve bazı sağlık problemlerimin bundan kaynaklandığına inanıyorum ve çocuklarımın hayatların bu avantajla başlamalarını istedim. Kızlarım 33 haftalık doğdular. Emme refleksi anne karnında 34. haftada geliştiği için doğduklarında bırakın beni biberonu bile ememediler. Minik kadehlerle içirdik anne sütlerini. 10 gün yoğun bakımda kaldılar. ben doğdukları gün pompaya başladım ve 13 aylık oldukları güne kadar gündüz 3 saatte bir gece 4 saatte bir pompa yaptım. Yememe içmeme çok dikkat ettim. Günde 10 adet bira mayası tableti aldım (doktorunuza danışıp alın, doktorunuzu dinleyin sadece), günde 3-4 litre su içtim. En önemlisi azmettim. 1-2 ay içinde günde 2 kilo süt sağabilmeye başladım (evet atmıyorum) ve ilk 4,5 ay iki kızımı da sadece anne sütüyle besleyebildim ve çok güzel kilo alıp hemen prematürelikten sağlıklı bir kiloya geçtiler. Sonra da 13 aya kadar yoğun anne sütü aldılar. Prematüre anneleri ve ikiz anneleri sadece anne sütüyle beslemek mümkün. Bunu bilmenizi ve kendinize güvenmenizi istiyorum. Doktorum bile inanmıyordu bunu yapabileceğime ama ben inandım ve başardım. Umarım herkes yapabilir. Biberon konusunda tecrübem de oğlum bütün güm emerdi ama 2,5 aylıkken 12 saat kalkmadan uyumaya başladı. Gece o uyurken ben 4 saatte bir sağardım sütümü ve gündüz biberonla verirdim. Yani memeden soğumadı biberonla aldığı için. Ama biberonun ağzı genişti aynı anne memesi gibi ve anne memesinden akar gibi az akıyordu (Dr. Brown's wideneck) Erenciğim marka vermemiz istemezsen lütfen sil bunu. Kızlarım için zaten memeden emmek mümkün olmadı ne kadar çok denesem de ama kilolarca anne sütü almaları yetti bana. Tabii çok zorladı beni 13 ay günde 7 kere pompa yapmak, biberon yıkamak, sterilize etmek, bebeğe vermek.Anneler ne olur nasıl olursa olsun sütünüzü verin bebeğinize. Emmiyor diye vazgeçmeyin. Emmediğinden eminseniz son çare olarak pompa yapın ve öyle verin. mamadan kesinlikle iyidir. Sonradan neler çıkıyor o mamaların içinde. Anne sütü bebeğinize verebileceğiniz en güzel hediye ve başlangıçtır. Erenciğim bu linki istersen silebilirsin izin vermiyorsan. 3 bebeğime anne sütü verirken günde 2 kilo süt vermemin bazı nedenleri vardı. Tabii ki şans ve genetik de yolunda gitti. Bu linkte anne sütünü arttırmanın yollarını anlatmıştım ve birsürü insan yararlandıkları söylediler . Umarım işinize yarar. http://www.hassasanne.blogspot.com/2013/01/anne-sutunu-nasl-arttrabilirsiniz.html bol sütler dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ece hanim, ne diyebilirim ki, azminizi ve tebrik ederim, hem de defalarca! Yazinizi okuyunca bir kez daha anladim, bir anne isterse, inanirsa ve inat ederse, herseyi yapabilir!
   Ben de bebeklerden uzak kalip sut sagmam gerektiginde gunde 1 litre sut sagiyordum, ama bebekler 6 aylik olmustu artik :) Gunde 1 litre sut cok zannederdim, sizi okuyunca anladim ki degilmis :)

   Sil
 7. Tomris hanım, herşeyi öyle güzel anlatmışsınız ki sorulabişecek bir soru kalmamış. Ancak uygulamaya gelince yardımcısı olmayan biri için çok zor. Benim 11 yaşında bir kızım, 8 yaşında bir oğlum ve 2,5 aylık ikiz kızlarım var. Eşim 2 hafta gündüz, 2 hafta gece çalışıyor ve 22:00 den önce eve gelemiyor. Arasıra gelen akrabalar dışında çocuklarıma yalnız bakıyorum. Sizinle daha öncede yazışmıştık, tavsiyelerinizi elimden geldiğince uygulamaya çalışıyorum.
  Benim sorunum bebeklerin sürekli emmek istemesi. Güzel bir şey gibi görünsede 2 saat sürekli iki bebek birden emzirince insan hayattan soğuyor adeta. Tutulmuş omuz ve bel, uyuşmuş bacaklar dışında sızım sızım sızlayan memeler, çatlak meme başları.... Şu an bunlar yazarken hala emziriyorum ve ne zama bitecek hiç bir fikrim yok. Bıraksam çığlık çığlığa ağlamalar, hadi emsin desem biraz sonra üstüme kusup tekrar emmeye devam ediyorlar. Japon balığı gibi doyduklarını bilmiyorlar sürekli ağızları açık meme arıyorlar Her ne kadar vicdan azabı çeksem de mama kurtuluş oluyor bazen. Günde toplam 120 ml kadar veryorum bazen kilosu diğerinden fazla olan kızım 210 ml kadar da aldığı oluyor. memeden sonra veriyorum genelde. Özge 4100 gr, Merve 3500 gr. Bir kaç gündür tıpkı dediğiniz gibi meme onlara zor gelmeye başladı, ne zaman meme versem özellikle geceleri özge çok yapıyor, süt olduğu halde memeyi tutamıyor, ağzına alıp tekrar bırakıyor, ağlıyor, sütü boşa akıtıyor ama ben inatla emzirmeye çalışıyorum, sabaha kadar devam ediyor mücadelemiz en sonunda dayanamayıp mama veriyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilek Hanim ben de bu cevabi yazarken emziriyorum:)
   Ben de bizim bebeklere balik agiz derdim, memede olmadiklari her an aranirlardi, sonra da saatlerce dusmezlerdi memeden. bir yandan meme yaralari (benimkiler 16 hafta surdu, agri kesici ile yasadim) bir yandan kilo aldi almadi derdi, sabaha karsi direnc duser, mama verilir, cok zor. Sizde bir de iki cocuk daha var bunun uzerine, benimkinden cok daha zor, Allah kolaylik ve sabir versin.
   bebekler su anda kac haftalik oldular, son tartilari kac gramdi ve o zaman kac haftaliklardi? Ben eski yazismalarimizi bulana kadra belki cevap verebilirsiniz.
   Dilek hanim, annattiklarinizdan sunu anliyorum, ne yazik ki korktugumuz basiniza gelmis, bebekler biberona ve mamaya kayiyor. Boyle giderse muhtemelen emzirme maceraniz cok uzun surmeyecek. kizlariniz biberona maruz kaldigi surece memeyi etkili bir sekilde emip bosaltamayacak. Karni doymadigi icin mama vermek zorunda kalacaksiniz. Bu arada memeler iyi bosalmadigi icin daha az sut yapmaya baslayacak, kizlar daha fazla mama isteyecek, boyle gidecek.
   Bu gidise bir dur demenin tek yolu var; emzirme kampi. Size daha once de anlatmistim. Bu hafta da biraz ek bilgilerle yaziyorum, cuma'dan once yayinlamaya calisacagim burada. Yalniz aynen yazdiginiz gibi, siz de ne yapilacagini gayet iyi biliyorsunuz ama sartlariniz cok sinirli.
   Biz de bu noktaya ikizlerim iki aylikken gelmistik. Meme kampi yapmistik. Butun biberonlari kaldirmis ve 3 gun sadece emzirmistim. Sutum cok artmisti ama ikizlerin kilo alim ihtiyacina yetmedi, o yuzden benim memede mama dedigim, sns olarak bilinen yontemi uygulamistik, ama sns ile verdigimiz mama oncesine gore cok cok daha azdi, tabii aylar icinde biraz artti.
   Ilk ayda bebeklerinizin kilo aliminin cok iyi oldugunu hatirliyorum. Bu nedenle ben sizin sns'siz sadece emzirme ile bebekler 4 aylik olana kadar, belki daha fazla sadece anne sutu vermeyi basarabileceginizi dusunuyorum.
   Bebekleriniz artik 3,5 kiloyu gectiklerine gore teorik olarak verimli bir sekilde emip karinlarini doyurabilirler. Ama biberon ve mamaya maruz kaldiklari icin muhtemelen tam olarak verimli emmeyi ogrenemediler, veya artik unutuyor ve biberona kayiyorlar. Meme basi yaralarinda muhtemelen bu da etkili, biberona maruz kaldiklari icin dogru kavramiyorlar memeyi, bu da yaraya sebep oluyor, e zaten gunde saatlerce memedeler, bu da ustune tuz biber olup size catlak olarak geri donuyor. Emzirme kampinda hic mama vermeyeceginiz icin mecburen normal emmeyi ya ogrenecekler, ya ogrenecekler. Sizin vucudunuz da daha fazla sut uretmeye mecbur kalacak. Bu kamp sirasinda kritik olan sizin firsat buldugunuz her an yatip uyumaniz. meme basi catlaklarini gecirmek ancak bebegin dogru kavramayi ogrenmesi ve emzirme surelerinin kisalmasi ile mumkun. Kavramayi ogrenmeleri icin biberonu kesmeniz, emzirme surelerinin kisalmasi icin de sutunuzun bollasmasi lazim. Bebekler kavramayi ogrenene dek aciyla basedebilmek icin gunde 3 kez 500 mg parasetamol alabilirsiniz (ilacin sadece parasetamol olmasina, icinde kafein vb ek maddeler olmamasina dikkat edin, mesela parol isinizi gorur). Bir de emzirme sonrasinda meme baslarinda beyazlasma ve aci var mi? Oyleyse fon makinasi ile uzaktan sicak hava ufleyebilirsiniz, benim emzirme koltugumun yaninda hep fon makinasi vardi.
   bu arada moralinizi saglam tutun. Zor anlarda kizlarinizin saglikli bir sekilde buyudugunu, emekledigini, yurudugunu hayal edin, kafanizda canlandirin, emzirme ile ne kadar saglikli ve akilli olacaklarini dusunun, bunlar sizi motive edip sabaha karsi zor saatlerinizi atlatmaniza yardimci olur.

   Sil
  2. Biliyorum, gercek hayat, sizin hayatiniz, benim yazdigim teorik bilgilere benzemiyor. Iki buyuk cocuk, esinizin isi nedeniyle sınırlı destek olmasi, evde size surekli yardimci olan birinin olmamasi, emzirme kampini cok zorlastiriyor. Ancak, emzirme kampi disinda bir yol goremiyorum. Bunun zor oldugunu biliyorum, ama ben sizin bunu basarabileceginize inaniyorum, sizde o guc var. Bir sekilde bu kampi yapmanin yolunu bulmaniz gerekiyor. Geciktikce daha da zorlasacak bebekleri biberondan dondurmek. Bu kadar ugrastiniz, pes etmeyin simdi lutfen.
   Eger bir hafta sonu buyuk cocuklarinizi bir akrabaniza yatiya gonderebilirseniz ve sizden baska bir kisi dahi olsa (esiniz veya baska biri) size bu iki gunde destek olabilirse emzirme kampini yapabilirsiniz. O iki gun sizin icin de destekciniz icin de oldukca zor gececek, ama sakin yilmayin, biberon ihtimalini unutun. Dedigim gibi, sizde o guc var. Eger mumkunse kamptan once ve sonra bebekleri tarttirin (hemen oknceki gun ve hemen sonraki gun olmak zorunda degil, onceki hafta ve sonraki hafta da olabilir), cikan rakamlari bana gonderin. Ya da siz hesaplayin, gunde 20-30 gram almalari lazim, bunun altindaysa tekrar durumu gozden gecirmeli.
   Size yardimci olabilmeyi cok istiyorum. Turkiye'de ayni sehirde olsam kalkip gelecegim.
   Eminim etrafinizda size Allah rizasi icin yardimci olabilecek bir veya bir kac kisi bulabilirsiniz.yardim isterken cekinmeyin, utanmayin. verecekleri destegin iki yavrunun gelecegi icin ne kadar onemi oldugunu anlatin. Siz yavrularini emzirmek icin elinden gelen herseyi hatta daha fazlasini yapan bir annesiniz. Cogu anne boyle bir durumda coktan mamaya kayardi, siz vazgecmiyorsunuz. Sizin gibi bir annenin yardim ricasini kimsenin kiracagini zannetmiyorum.
   Baglantiyi kesmeyelim, beni gelismelerden lutfen haberdar edin.
   Sevgilerimle,
   Tomris

   Sil
 8. Tomris hanim merhaba,

  Yazi dizinz cok guzel ve bunlarin bir doktorun kaleminden ciktigini bilmek cok ic rahatlatici.

  Su anda 5 yasindaki kizim yeni dogan sariligi olunca 3.gunden itibaren oncelikle burnundan boruyla daha sonra hastaneden cikabilmek icin 1 haftalikken biberonla ek mama vermeye baslamistik.

  Hastanedeki ilk hafta sonrasi eve doner donmez emzirme hemsiremize SNS sistemi kullanmak istedigimi soyleyince hemsire bu sistemi burundan mama vermek icin kullanilan ince boru ve biberon kullanarak bize gostermisti.
  Bundan sonra da biberon kullanmadik hep meme ve sonrasinda once sagabildigim az miktarda sutu ve daha da sonrasinda ek mammayi sns ile verdik. Verdik diyorum cunku bana da esim cok yardimci oldu.
  Gece emzirmelerinde sns / ek mama kullanmadim sadece gun icinde kullandim.

  Ama malesef ek mamayi oyle kolay birakamadik, birakmaya calistigimiz bir kac seferde kizim uzun sure kaka yapmadi; biz de bu konuda daha fazla stress yapmamaya karar verip bu sekilde beslemeye katilara baslayana kadar devam ettik.

  Sut sagdigimda ne hastanedeyken o ilk bir haftada ne de eve dondukten sonra cok sut cikarmayi beceremedim ama bunun kizimin emdigi sut miktariyla ilgisi olmadigini da hic aklimdan cikarmadim.
  Sut sagmak tamamen beceri meselesi ben sagma konusunda kizim 9 aylikken ise dondugumde biraz daha ustalastim ama zaten o yastan sonra guzn icinde emmese de oluyordu.

  9 aylikken tam gun krese basladi ve emzirmenin cok faydasi oldu, hastaliklari diger arkadaslarindan cok daha hafif atlatti veya hastalandiginda surekli meme emerek daha cabuk toparladi.

  Kizim 5 yasina gelene kadar meme emdi, herhalde son bir aydir aklina gelmiyor ama bir yeri acidiginda, mesela gecen aylarda kulagi agrimisti, yine emmek isteyebiliyor.

  Biz sanirim meme konusunda yavas yavas bir sona yaklasiyoruz, ama kizim yeni dogdugunda ve sonrasinda meme / mama sorunlarini yasarken bu kadar uzun emzirebilecegimi asla dusunmemistim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Burcu Hanim. Bes yil inanilmaz, tebrik ederim. Size beslenme tupu ile mama vermeyi ogreten bir hemsire ile karsilasmis olmaniza sevindim. Ne yazik ki bu yontemi bilen saglik profesyonellerinin sayisi cok degil, sadece Turkiye'de degil, tum dunyada. Tabii sizin bilincli bir anne olup bu yontemi sormaniz sayesinde biberona baslamamissiniz. Gonlunuzce emzirdiginize cok sevindim.

   Sil
 9. Merhaba Tomris Hanım,

  Tam olarak 2 aylık dünyalar güzeli bir kızın annesiyim. Kilo alımı alt limitin biraz üzerinde (aylık 800 gram). Bunun farkına vardığımda kahroldum, kızıma yetememek beni çok üzdü... Ama sonradan toparladım kendimi ve dedim ki kızım ihtiyacın olan sütü sağlayabilmek için gerekirse 100 kilo olmaya razıyım. Şimdi sürekli yiyorum, su, süt, rezene çayı, süt artırıcı çay içiyorum ve buğday yiyorum. Malt içeceği tavsiye ediliyor ama piyasadaki ürünlerde katkı maddesi olma ihtimali beni korkutuyor. Bu konuda bir öneriniz olursa çok sevinirim. Emzirme kampı yazınızı merakla bekliyorum.

  Sevgiyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Saliha Hanim,
   Ayda 800 gram haftada 180-200 gram demek ki bu da hic az degil. 800 gram bir aylik rakam miydi, emin misiniz? Ilk 4 ay haftada 150-240 gram civarinda kilo alimi bekleriz, hatta bazi kaynaklar 140-200 gram arasi normal der. Sizin durumunuzda ayda 800 grama (haftada 190 diyelim) 'limitin biraz uzerinde' demek oldukca buyuk haksizlik olur. eger olcum (800 gram) ve sizin verdiginiz sure (1 ay) dogru ise bana kilo alimi harika gorundu, sutunuz cok guzel yaramis bebise. Ama tabii hekiminiz bir saglik sorunu ya da baska bir durum nedeniyle (prematurite, bebegin dogum agirliginin dusuk olmasi ya da bir hastalik olabilir) farkli bir buyume standardi kullaniyorsa onu bilemem.
   Sut artirici caylarda icinde cemen otu (fengureek) olanlari tercih edebilirsiniz, yazida da yazacagim.
   Malt icecekleri ile ilgili bilgim pek yok, turkiye'de yasamadigim icin markalari ve iceriklerini bilmiyorum, uzgunum. Firsat bulursam bakmaya calisacagim, ama su anda onceligim emzirme kampi yazisi :) cunku sutumu artirmak istiyorum diyen anneler icin en etkili yol emzirme kampi, sut artirdigi soylenen icecekler (malt, caylar vb) ikinci hatta ucuncu sirada onemli.

   Sil
  2. Bir diger onemli konu da su, bu rakamlar genel standartlar, istatistikler. Her beek kendi hizinda buyur. Bebeginiz emzirme sonunda tatmin olmus ve rahatlamis bir sekilde memeyi birakiyor mu? Yanaklari, el ve ayak bilekleri, bacaklari dolgun mu? Bunlara evet cevabi veriyorsaniz endiselenmeye gerek yok derim.

   Sil
 10. merhaba tomris hanim ben de doktorum yazinizi tam zamaninda okudum ikiz kizlarim 57gunluk 35hafta dogup hayata yogunbakimda basladilar ciktiklarinda biberona alismislardi ama sutumu hep sagdigimdan hastanede de hic mama almadilar emzirmeyi hep denedim birinde basardim biri saatlerce ac kalsa da emmiyor ben de gogusleri degistirerek birini emziriyor birini sagarak veriyorum bu sayede sut uretimim baskilanmiyor diye dusunuyorum bu surede en fazla annem olmak uzere perisan oldugumu surekli emzirerek hic dinlenemedigimi gece 3saatte bir kalkmalarinin fazla oldugunu sutumun yetmedigini soyleyip durdular.velhasili dun kontrolumuz vardi ayda 1er kilo almislar cok iyi deyip bu mevzuyu kapatiyorken annem gece 2saatte bir uyaniyorlar doymuyorlar mama versek dedi doktor da olabilir dedi annem zafer kazanmis bir ifadeyle dondu ama ben mama falan almadim cunku sutum en azindan simdi yetiyor ugrasiyorum tabi ugrasacagim anne sutu vermek icin ama hala bi acabam varken yaziniz ilac gibi geldi mamayi alsam da bi kosede duracak gucum yettigince

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pinar hanim, ayda bir kilo, hem de ikiz bebeklere, MASALLAH ! diyorum, baska da bir sey demiyorum :) Cok ugrasmis olmalisiniz. Evde birinin surekli size mama telkininde bulunmasi tedirginlik verici bir durum, annenizi bilincelndirebilsek keske (mum dibine isik vermezmis derler ya, ben de saglikla ilgili konularda en az anneme soz gecirebiliyorum :)
   Mama bi kosede dursun ama ayda 1er kilo aldiracak kadar sutunuz varsa 6 ay sadece anne sutu ile gidebilecek potansiyele sahip oldugunuzu dusunuyorum. Mamayi hic vermeyin derim, basladi mi bir kisir donguye giriyor. Ama tabii size guc veriyorsa bir kenarda dursun.
   Siz de hekim oldugunuza gore gerek tip fakultesinden, gerekse doktorlugunuzdan donemsel uykusuzluklara alisik olmalisiniz. Sonucta bu uykusuz geceler de gececek, en fazla 6 ay surecek, sonra gececek, insallah. Dayanabuldiginiz kadar dayanin. Bir ikiz annesi olarak sunu soyleyeyim, donem donem tekrar gelecek uykusuz geceler, ama sıklıkları azalacak, bir gun bir bakmissiniz normale yakin bir hayatiniz var. :)

   Sil
  2. evet bebeklerimin sesiyle uyanmak kesinlikle kapiyi tekmeleyen bir hastayla uyanmaktan keyifli :) zaten gece gunduz farkini ogrendiler e acikinca tabi uyanacaklar 6ay bile goturebilirim belki oyle mi kiyaslama sansim olmadigindan kendimi yetersiz hissediyordum cok sevindim geceler duzelmeden ise baslamayiz ne yapalim birgun duzelecegini ogrendigime gore bana dusen onlarin keyfini cikarmak bu arada mamayi alip koseye koydum ya ac kalirlarsa stresimi azaltiyor ama insallah kullanmam cok tesekkurler:)

   Sil
 11. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 12. paylaşım için teşekkürler;şuanda 9 haftalık 2 güne kadar bir sıkıntımız yoktu hatta bu yazınızı daha önce göz ucyla okumuştum ,şimdi satır aralarını bile dikkatle okuorum çünkü kıızm 2 gündür çok hırçın,emerken kendini çekiyor kafasını çekiyor,6 saat içinde 2 kez 5 dk emdi ve hiç ağlaması yok,acıksa ağlar diye dşünüyorum ama strese girdim ..
  Süt onun istediğinden daha erken biterse memeyi bir alıp bir bırakmaya başlar, tekrar bir süt akım refleksi tetikleyebilmek için.
  nedeni yukarıdaki cümleniz olabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canan Hanim, bebeginiz duzenli olarak biberon ile besleniyor mu? Eger aliyorsa meme-biberon kafakarisikligi denilen durum olabilir, yani memeden de biberondan geldigi gibi hizli e kolay sut gelmesini istiyor, bunu almayinca da olmasini saglamak icin ugrasiyor olabilir.
   O verdigim cumlede hircinlik yok, dikkat ederseniz. Ne yaparsa nasil sut alacagini bilmek var. ama baska bir paragraf sizin durumunuza daha uygun olabilir:
   "Orneğin ikizlerime 2-6 ay arasında hiç biberon vermedim. Buna rağmen 6 aylıkken biberonla su vermeye başladığımda (sıcak yaz aylarında seyahat ediyorduk) kızımın emmesi hemen bozuldu. Memeyi hop alıp hop bırakmaya hırçınca kafasını sallamaya başladı. Çünkü ilk iki ay her gün biberona maruz kalmıştı; aylar sonra dahi oradan daha kolay süt geldiğini hatırlıyordu ve onu istiyordu."

   Sil
 13. merhaba Tomris hanım, yalancı emzik kullanmak da emzirme üzerinde aynı olumsuz etkiyi yaratır mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her bebekte nasil olacagini kestirmek zor ama emzirme uzerine olumsuz ekti yaratma ihtimali var. Genel olarak ozellikle ilk ay, en azindan ilk haftalarda onerilmiyor. Ben de bu goruse katiliyorum, su nedenlerle: Bebegin ilk haftalari sutu ihtiyaci mertebesinde cogalttigi bir donem, o nedenle emme/emzirme iliskisine yabanci bir madde sokmamak lazim, ebebk istedigi/ihtiyaci oldugu kadar anne memeisni emmeli. Ayrica ilk haftalarda emzik vermek bebegin emme teknigini bozabilir, dogru bir sekilde emmeyi ogrenmesini engelleyebilir. Eger illa ki de emzik verecegim, baska turlu olmuyor diyorsaniz 4 hafta, en azindan 2-3 hafta baklemenizi ve anne memesine benzeyen bir emzik secmenizi oneririm. Yani ortodontik olMAsin, ortodontik emzikler emme teknigini daha da bozuyor diyorlar.

   Sil
 14. haklısınız bazıları emme güdüsünü desteklediği ve güçlendirdiği görüşünde olsa da bende emzik verme konusunda sizin gibi düşünüyorum, ilginize teşekkür ederim :))

  YanıtlaSil
 15. Her iki cocugumda sezeryan dogum.. Ama ikinci de ilk bir saat icine emzirme yaptim.. Ve sonraki 3 saattede memeye geldi.. Bu nedenle süt hemen artti.. Kizimda yani ilk dogumda ilk emzirme pek basarili olamamisti.. Sonra biberonla mama verildi hastanede.. Ben de pompa ile sütü arttirmaya aslamistim.. Yani kizimda baslangic zor olmustu dediginiz gibi dogumdan hemen sonra emziremedigim icin...

  YanıtlaSil
 16. Merhaba Tomris Hanım,
  yazılarınızdan bir arkadaşım aracılığıyla, tam bir çıkmazdayken haberdar oldum. Bebeğimi emzirme konusunda daha doğumdan bu yana sorunlar yaşıyorum. Geçen hafta sonu “emzirme kampı”nı duyunca, pazar gecesi bunu uygulamaya başladık.

  İzninizle bugüne kadar yaşadığımız süreci özetleyeyim:
  Bebeğim 8 haftalık. 2940 gr doğdu. Hastaneden çıktığımızda 200 gr kaybetmişti. İlk haftanın sonunda bunun bir kısmını geri aldı. İkinci hafta ise yine kilo verdi. Doktor sürü tetiklemek için o hafta sonu 1 satte bir emzirmemi istedi. Hafta sonunu geçirdik. Pazartesi günü yeniden kontrole gittiğimizde bebeğin biraz da ha kilo verdiğini gördük. Bunun üzerine doktor mama takviyesi yapmak gerektiğini söyledi. Zamanla süt arttıkça ve kilo artışı oldukça mamayı bırakabileceğimizi söyledi. Beslenme düzenini de emzirme, bir saat sonra 30 ml mama ve 2 saat sonra yeiden emzirme şeklinde belirledi.
  Buna bir süre uyduk. Bebek düzenli kilo almaya başladı. Ancak bir süre sonra yine doymamaya, açlık belirtileri göstermeye başladı. Mama takviyesi yavaş yavaş 60'a, 90'a çıktı. Bu arada mama verdiğimiz zamanlarda sütümü sağarak onları da zaman zaman mama yerine takviye besin olarak veriyordum. Sağdığım süt miktarı da yavaş yavaş artıyordu. Geçen hafta sütümün azaldığını hissettim. Verdiğimiz mamanın (aptamil pre) düşük lilolu, prematüre bebekler için olduğunu, onun yerine Aptamil 1 kullanmamız gerektiğine dair kulaktan dolma bir bilgi edindik. O günlerde doktora da ulaşamadığımız için bu değişikliği yapmalı mı yapmamalı mı karar veremedik. Aile hekimliğimizdeki hemşiremiz, mümkün olduğunca emzirmemi ve gerekmedikçe mama vermemi söyledi. Biz de mamadan yana çok da sıcak değildik açıkçası. Üstelik bebek memede yavaş yavaş kavga etmeye de başlamıştı. Süt mü yetmiyor, biberona mı alıştı, ne yapsak derken sizin yazılarınızla tam da o sırada karşılaştım zaten.

  Üç günlük kampı uyguladım. Pazartesi günü ağırlığı 4.000 gr'dı. Perşembe günü tarttırdığımızda 4000 gr'ın altına düştüğünü gördük. Bu üç günde yaşadoğımız durum özetle şuydu:
  Bebeğimiz sırayla her iki memeyi de emiyor ve her zaman olduğu gibi memede uyuyor. Sonra yerine yatırdığımızda maksimum yarım saat kalıyor ve hemen uyuyor. Kakasını/çişini yapmış oluyor. Rahatsızlanıp ağlıyor. Altını temizliyoruz ve o ağlamaya devam ediyor ve bir bakıyoruz ki yine memede. Bu üç gün boyunca nadiren uyudu. Uykularının çoğunu memedeyken gerçekleştiriyor. Geceleri de bazen 3 saat uyuduğu oldu. Yani toplasanız gün içinde 10 saat ancak uyuyor. Onlar da bölük pörçük. Sürekli ağlıyor, sürekli meme aranıyor. Ben de 1- 1,5 saatte bir emziriyorum; ama memelerimde süt biriktiğini de hiç hissetmiyorum. 2. gece 3 saatlik iki devre geçirdik, her seferinde lıkır lıkır süt emer gibi oldu; ama yine uyumayıp açım dedi.

  Bütün bunlar olurken, önemli bir ayrıntıyı da eklemem lazım. Doğumdan sonra, daha hastanedeki 2. gecemizde meme uçlarım yara oldu. Çok geçmeden bir mememde mastit oluştu. Antibiyotik tedavisiyle geçti. Ama ondan sonra her iki mememde de birkaç defa daha tıkanıklık oldu. Meme uçlarım sürekli acıyor. Ağlaya ağlaya emziriyorum çoğu zaman. Bu son üç günde de çok acı çektim.
  Yazınızda sık sık, bebek istedikçe meme verin demişsiniz. Ancak ben bu sıklıkta meme verrirken çok ağrı çekiyorum. Memede 20 dakikadan fazla tutmamam söylenmişti. Başlangıçta yaraların olma nedeni de buydu. Bir de bebeğim çok haşin davranıyor meme uçlarına, ısırıyor vs. Buna rağmen emzirme kampı boyunca saat tutmadım. O bırakana kadar memede tuttum.

  Tüm bunlara rağmen kilo almayıp, bir de verince sağlık ocağındaki hemşire de mama takviyesi gerekecek galiba dedi. Henüz doktorumuzu aramadım. Ayın 9'unda 2. ay kontrolü var zaten. O güne kadar dayanabilirsem yine de sadece meme vermek istiyorum. Ancak ne yazık ki artık savşacak gücüm, enerjim, moralim kalmamış gibi geliyor. Ne önerirsiniz? Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Cincuce,
   Öncelikle sizi tebrik ederim. Pes etmediğiniz, çözüm yolları aramaya devam ettiğiniz için.
   Meme başı yaraları ile birlikte giden süt yetersizliği biraz daha çetrefilli, çözülmesi biraz daha zaman alan bir sorundur, ama çoğu durumda çözmek mümkündür. ben de sizin durumunuzdaydım ikizlerimle, çok uzun süre hem meme başı yaraları hem de süt yetmemesi sorunları ile baş etmeye çalıştım. Yaşadığınız zorluğu o yüzden çok iyi anlıyorum.
   Meme başında emzirirken acı veya yaralar varsa, bunun sebebi çok çok büyük ihtimalle kavramanın doğru olmayışıdır. Önce kavramanın iyi olduğundan veya kavramayı düzelttiğimizden emin olmamız lazım (1). ama kavrama düzelse dahi, meme başındaki yaraların iyileşmesi zaman alacaktır. onun için de acıyı azaltan, meme başını koruyan bazı yöntemler uygulamak gerekir (2). Ayrıca, sütü artırmamız gerekiyor (3). Bu üç konuyu buraya sizin yorumunuzun altına fırsat buldukça yazmaya çalışacağım. Önce bir kaç sorum var:
   A. Emzirmeden sonra meme başında beyazlaşma, yanma oluyor mu?
   B. Bebek memeyi tüm ağzı ile doğru kavrıyor mu? Bu sorunun cevabı için şunlara bakabilirsiniz: http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Emzirme%20pozisyonlari.html
   C. Sizin beslenme ve dinlenmeniz nasıl?
   D. Emzirme kampını iki yazıda anlattığım gibi uyguladınız değil mi? (yani hiç mama vermeden)
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-bolum-7.html

   Sil
  2. 1) Önce kavramada sorun var mı? Eğer meme başınızda yara varsa çok büyük ihtimalle kavramada sorun var demek. Eğer emzirme sonrasında meme uçlarınızın şekli değişmiş, yamulmuş, bir tarafa doğru düzleşmiş bir şekilde çıkıyorsa, kavramada sorun var demektir, çünkü meme başı ağzın içinde ulaşması gereken yere ulaşmıyordur. Bunun için de bebek yeterli sütü alamaz ve kilo alımında sorun yaşanır, bir türlü doymayan bir bebek karşımıza çıkar. Bebeğin kavramasını bozan faktörlerden biri de biberon kullanımı. Biberonu kavraması farklı olduğundan anne memesini kavramayı tam olarak öğrenememiş olabilir.
   Çözüm yöntemleri:
   • Kavrama konusundaki yazıya (http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-4-temel-bilgiler.html ) ve orada verdiğim La Leche League Türkiye web sitesindeki linke lütfen bir göz atın, okuyun. Özellikle arkaya yatarak emzirme tekniği meme başında ağrı ve yara olan bir çok anne için oldukça etkili bir yöntem. Benim üçüncü çocuğumda meme başında yaralar çıkmaya başlıyorken bu yöntemi keşfettim. Üç ay sadece böyle meme verdim. Yazıda da bahsettim, gerçekten çok rahat. http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Emzirme%20pozisyonlari.html Bebeğin yenidoğan içgüdülerini ortaya çıkarmak için sizin üst bedeniniz ve bebeği mümkün olduğunca çıplak tutun.
   • Bebeğin kendinize yakın tutmak kavramayı korumak için önemli. Acı ile emzirirken bebeği kendinizden uzakta tutmaya eğilimli olabilirsiniz, buna dikkat edin. Bebek size mümkün olan en yakın pozisyonda olmalı. Diğer bazı püf noktaları için
   • Eğer arkaya yaslanarak emzirme sırasında meme başındaki acınız azalıyorsa durum çok büyük ihtimalle kavrama sorunu demektir. Eğer arkaya yaslanarak emzirme sırasında dahi her zaman olduğu kadar ağrı acı varsa sorun başka bir yerde olabilir. Bu durumda bebeğin dilinin altında dil bağı olup olmadığına bakılması gerekir, bunu pediatristiniz yapabilir.
   • İdealinde bir emzirme danışmanı ya da bu konuda eğitimli bir hemşire ya da doktorun kavramanızın doğru olup olmadığını birebir gözlemleyerek size danışmanlık vermesi gerekir. Bu konuda etrafınızda, şerinizde ya da gidebileceğiniz yerlerde danışabileceğiniz biri var mı, bulmaya çalışın.
   Bu yöntemleri denedikten sonra işe yarayıp yaramadığını bana aktarabilir misiniz? Ona göre strateji belirleriz. Haftasonu burdaki yorumlara bakmaya çalışacağım.

   Sil
  3. 2) Memede bir şekilde yara başladıysa, kavrama düzelse dahi iyileşme zaman alabilir.
   Bunun için:
   • Emzirme sonrasında sütünüzün bir kısmını elinizle sağıp meme başına sürebilirsiniz. Açıkta kurutmayı da önerirler ama benim tecrübem açıkta kurutmanın daha acılı olduğu yönündeydi. Çünkü meme uçlarım beyazlaşıyordu, yanıyordu. Ama siz önce deneyip sonra karar verebilirsiniz.
   • Lanolin bazlı bir meme başı kremi (lansinoh, purelan vb) ya da earth mama angel baby adındaki bir meme başı kremini kullanabilirsiniz. Ya da, sadece zeytinyağı deneyebilirsiniz. Ben lanolin’den ziyade zeytinyağı ve earth mama angel baby kreminden fayda görmüştüm.
   • Göğüs kalkanı (avent’in var) kullanabilirsiniz gün içinde memenize gelebilecek darbelerden (mesela bebeğin tekmesi) korumak için. Ama meme bölgesini fazla nemli tutacağından iyileşmeyi geciktirebileceği söyleniyor. Ayrıca gece takmayın, çünkü kayıyorlar. Bir de kalkanları gün içinde çok kullanırsanız süt kanallarının tıkanmasına sebep olabilirler, dikkat edin.
   • Emzirme kampı dönemlerinde meme başı yarası varken rahat emzirebilmek için parol gibi basit ağrı kesicilere başvurulabilir. Ama sürekli kullanılmamalı, sadece yoğun emzirdiğiniz o günlerde ve yaraların geçmesi için gereken süreyi beklerken kullanmak için. Bunu hekiminize danışmanız gerekir.

   Sil
  4. 3) Sütün yetersizliği büyük ihtimalle kavrama sorunlarından kaynaklanıyor. Özellikle üç günlük emzirme kampından sonra kilo kaybı olduysa, ve siz bu emzirme kampını hakkını vererek yaptıysanız (her istediğinde meme vererek) sık ve bol emzirme ile süt çoğaltılamıyor demektir. Bu durumda, meme başı yaralarınız da olduğuna göre, en muhtemel sorun bebeğin memeyi doğru kavramıyor oluşu. Bu nedenle gereken sütü alamıyor, alamadığı için dıymuyor, sık sık uyanıyor. Süt yetersizliği, meme başı yarası ve kavrama sorunu kısır döngü olarak devam ediyor olabilir. (Emzirme kampında biberon vermediğinizi varsayıyorum, değil mi ?)
   Sütü artırmak için emzirme kampına devam etmeye çalışmanız gerekir. Eğer meme başındaki kavrama sorununu çözersek süt daha kolay artacaktır. Bu sırada beslenmenize ve dinlenmenize dikkat etmelisiniz.
   Bu önerilerden sonra sonuçları buraya yazar mısınız lütfen? Ona göre strateji belirleyelim. Gerekirse sizi arayabilirim, ama önce burdan iletişim kurmayı deneyelim. Allah yardımcınız olsun.

   Sil
  5. Merhaba Cincuce, nasilsin? Ne durumdasiniz? Arkaya yaslanarak (kaykilarak) emzirme ise yaradi mi? Beni haberdar edersen sevinirim :)
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
 17. Merhaba bende günde bir kere geceleri mama veriyorum 20 günlük bebeğim :( hiç istememiş ve direnmiş olmama rağmen bebeğim aç kalıyor diye düşündüğüm için verdim. bir nedeni de şu: gece memede uyuya kalıyor beş on dk. emdikten sonra uyandıramıyorum o zmaan da doymuyor tabi birden içip doysun diye mama veriyorum bende :( bende çok dirayetsiz oluyorum geceleri gözüm kapanıoyr ayılamıyorum napcam bilmiyorum. bebeğim gündüzleri bir süre emdikten sonra sinirleniyor hırçınlaşıyor bakıyorum süt gelmiyo mu diye ağzından süt akıyor. uykusu olduğu için öyle yaptığını düşünüyordum ama sizce biberondan mı :( eğer öyleyse daha fazla vicdan azabı çekeceğim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tugba, gunduz meme emerkenki hircinliginin buyuk ihtimalle sebebi sutuz biberondaki gibi hizli gelmeyisine sinirlenmesi. Bebegin biberona alismaya baslamis ve mamaya/biberona kayiyor olabilir. Bu gidisin sonunda sadece biberon alan, emmeyi birakmis bir bebege donusebilir. Ama vicdan azabi cekmene gerek yok, emzirme kampi yaparak bebegini bu yoldan dondurebilirsin.
   Bebegin daha cok kucuk, kirkiniz bile cikmamis, en kisa zamanda iki-uc gunluk emzirme kampi yaparak biberonu mamayi tamamen birakabilirsiniz, ve bebegin sadece emzirerek devam edebilirsin ki bu bebegin icin en sagliklisi.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-bolum-7.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html
   Destege ihtiyacin sorun olursa buraya yaz, yardimci olmak icin elimden geleni yaparim.

   Sil
  2. çok teşekkür ederim yaklaşık bir haftadır mama vermiyorum biberonu kestim. sadece meme veriyorum. emzirme kampını ben sürekli yapıyorum sanırım yani kampı doğru anladıysam ben her gıkladığında memeyi tutuşturuyorum saat falan tutmuyorum zaten ne gece ne gündüz. yanlız bazen beş on dk emiyor bazen daha uzun.

   Sil
  3. Harika! Kesinlikle dogru yoldasin. Lohusalik dedigin bir cesit emzirme kampi olmali zaten. Bebek hazir oldugunda kendiliginden emzirme aralari acilacaktir.

   Sil
 18. Tomris hanım merhaba iyiki bu siteyi bulmuşum. Okudukça içim rahatlıyor. Ama bazende şu iki gündür oldugum gibi acabakar beni çok yoruyor. Bebegim 2,5 aylık ve bu zamana kadar sadece anne sütü aldı. Göğüslerim bu son 2 gündür cok yumuşadı acaba doyuyormu kilo alımı oluyormu diye sürekli düşünür oldum ve öyle ki rüyalarıma giriyor. Kaka sayısı 3-4 oluyor idrarında var ama önceleri göğsüm tas gibiyken kala sayısı azdı 2-3 ama dolu dolu yapıyordu. Şimdilerde az az yapıyor. Emzirme kampını sürekli uygulamak Zorundayım bazan saatte bir bazen 2 Saatte bir emmek istiyor. Doyup duymadığını nasıl anlarım ? Mama vermek istemiyorum bu kadar sık emiyor bol su içiyorum. Azadlımı acaba ne yapabilirim :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arzu, ben seyahatteyken gelmis mesajin, ozur dilerim, atladim.
   Memelerin yumusamasina hic endise etme, bu 2-3 ay civarinda normal bir sey. Memeler de emzirme surecine adapte oluyor. Daha az sut uretiyor degiller.
   Sadece anne sütü alan ve istediği zaman istediği kadar emzirilen bir bebekse, sütün durup dururken azalma ihtimali yok.
   Bebek istedigi zaman istedigi kadar emzirdigin surece sorun yok. Bebek saat başı istiyorsa sorun değil, bu sütünün yetmediğini göstermez. Memeden gelen süt miktarı, memenin süt depolama kapasitesi, bebeğin metabolizması, bazen büyüme atakları gibi faktörlere gore değişir emzirme aralıkları. bunu en iyi bebek bilir, ona bırak.
   Bazi bebekler gun icinde cok sık emip gece nispeten uzun uyurlar, çünkü gün içinde ihtiyacı olan kaloriyi alır. Gece uykuları nasıl?
   GEcikme için tekrar özür dilerim.
   Lütfen gelişmelerden beni haberdar et.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
 19. ben de tam tersi sonuçlandi, bebeğim 16 aylik hala emziriyorum, 6 aya kadar kilo almadiği için meme ve mama olarak gitti, ek gidaya geçince biz de mamayi azaltinca bir süre sonra mamayi da biberonu da birakti. biberona alişmamasi için medela calma biberon kullandim, herkeste böyle sonuçlanmayabilir ama ben mamafobik bu tar z yazilar yüzünden ilk ay o kadar çok ağladim ki, ağladikça sütüm daha azaldi, bebeğim zayifladi. mama verince çocuğuma zehir veriyormuş gibi hissettim, dr mama takviyesi deyince başka doktora gittik mama tavsiye etmeyen, onun tavsiyesiyle gram mama vermedim, bebeğim yaklaşik 24 saatten fazla doğru düzgün uyumadi ağladi. sonra yine doktor değiştirdim, mama takviyesine başladim, o arada da sütüm arttirmak için her emzirmede sağma moral ve besin takviyeleri vs yaptim ve şuan hala bebeğimi emziriyorum. bebeğim aralarda emmeyi redetmedi mi elbette özellikle 3-4 aylik dönemde çoğu bebek gibi reddetti ama ben israrci oldum. göğüslerim mantar, yara, mastit vs oldu emzirmeyi birakmadim. bebeğim uyusa dahi gece kalkip süt sağdim.
  demem o ki, emzirmekte yeterince israr eder ve çabalarsaniz emzirirsiniz ama mamaya asla zihniyeti de çok feci anne depresyonuna girmenizi sağlayip sütünüzü daha da azaltabilir. her gün döktüğüm o gözyaşlarina, mutlu geçirmem bebeğimle geçirmem gereken lohusalik anlarima hala üzülürüm. herkesin ayni miktarda ve kaloride sütü olmayabilir ama herkes uzun aylar ve yillar boyunca emzirebilir.

  YanıtlaSil
 20. Merhaba Tomris hanım benim bebeğim 3 aylık kilosu 5.500 2 aylıkken 5.000 di ayda 800-1000 almalı diyorlar azmı kilo alımı canım sıkılıyor. gündüz devamlı emziriyorum çişini kakasını yapıyor bazen 2-3 kez kaka yaptığı oluyor fakat saat 4 ten sonra sütümün gelmediğini hissediyorum kızımda hırçınlaşıyor mama yapmak zorunda kalıyorum yoksa derin uykuya asla dalmıyor...emzirme kampını yapıyorum ama olmuyor saat 5e kadar bakıyorum olmuyor mama yapıyorum öyle yatıyor gece sütüm oluyor gluk gluk emip yatıyor ama gündüz tükeniyorum ne yapmam lazım beslenmeme ve su içmeme o kadar özen gösteriyorum tek derdim mama vermemek ama resmen açım diye ağlayınca kıyamıyorum. ne önerir siniz? lütfen yardımcı olun sütte sağamıyorum çok az geliyor 4 aylıkken çalışmaya başlıcam o zaman süt sağamazsam mama verdirmek zorunda kalıcam bari 1 ay daha emsin istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bebekler ogleden sonra aksam saatlerinde daha sik emmek isterler, hem meme emen ve mama alan bebekler icin bu boyledir. bunda aksama dogru yorulmus olmalarinin payi buyuktur. ayrica depoyu doldurarak uzun gece uykusuna hazirlanirlar. bebeginin aksam saatlerinde huzursuz olmasi sut yetmedigi icin degil, dogal bir sey yani. ama sen sut yetmiyor diye dusunup mama verdigin icin, sutun mama verdigin oranda hatta daha fazla azalir. yukaridaki yazida anlatiliyor. mama verdigin surece sutun azalir.

   bir de bebekler aksam salerine dogru yorulduklari icin kolay olani, yani biberonu isterler. oyle meme emmeyle ugrasamaz. sen disardan orgun argin geldiginde nasil yemek yapip yemeyle ugrasmak istemezsen, hazir yemesi kolay bir sey ismarlamak istersen bebekler de kolay olan biberonu ister yorgunken. sen de yorgun oldugun icin kolay pes edersin.

   Sil
  2. cozumun uc prensibi var:
   1. bebegin gun icinde yorgun olmamasi icin dikkat et. uyku isaretlerini gorur gormez yatir. yorgun bebek dogru duzgun meme ememez.
   2. bebek oglen-ogleden sonra uyudugunde sen de yatip uyumaya calis. dinlenmis olursan hem sutun bollasir, hem de zor gececek aksam ustu saatleriyle daha kolay bas edersin.
   3. tam emzirme kampi yap. yani aglasa da sizlasa da biberon verme. kolay degil biliyorum, ama bunu yapmazsan hir sure sonra her beslenmede biberon istr hale gelcek. iki uc gun hic biberon vermezsen, her istediginde hatta istemediginde dahi meme verirsen hem sutun bollasacak, hem de bebis meme emmesi gerektigini ogrenecek. bunu simdi yapmazsan ise basladiktan sonra iyice biberona alisir ve meme emmez hale gelebilir.

   Sil
  3. merhaba tomris hanım
   bu kadar çabuk geri döneceğinizi tahmin etmemiştim çok teşekkür ederim hemen yazmadım güzel haber verebilme ihtimalini beklemek için 2 gündür hiçbir şekilde mama vermiyorum emip yatıyor yada biraz oyun yapıyor sonra uykusu gelince tok olduğu için meme değil de emzikle uyumak istiyor. yani maşallahı var :) sağlık ocağında kilosuna baktım 10 gün sonra takibini yapacağım kilo alımı da normal ise mama takviyesi yapmadan böyle devam edeceğim
   ayrıca 4 aylıkken çalışmaya başlayacağım 9 dan 4 e kadar... belki öğlen emzirmek için eve gelebilirim... eğer sağamazsam ek mama vermem sorun olur mu meyve çorba gibi ek besinleri başlayabilirmiyim yoksa 6 ayı beklemelimiyim?

   Sil
  4. merhaba, 9-16 arasinda mutlaka en az bir kez sagman ya da emzirmen lazim, yoksa hem sen cok rahatsiz olursun, hem de sutun azalabilir. eger sagmak icin uygun sartlarin yoksa dahi elinle bes dakika tuvalette lavoboya sag. bunu sutun miktarini korumak icin oneriyorum, yani sut sagmak icin uygun malzemen (pompa vb) ve ortamin olmadigini varsayiyorum, en kotu ihtimal icin.
   ek gida icin 6 ay civarini beklemeni oneririm. eger sagdigin anne sutu yetmiyorsa formul mama kullanabilirsin. ama senin yerinde olsam 10 gun sonra kilo alimi iyiyse gunde bir kez sut sagarak derin dondurucuda kucuk bir stok yapardim.

   Sil
 21. Merhaba Tomris Hanım,
  Öncelikle size yazılarınız nedeniyle bir kezde ben teşekkür etmek istiyorum keşke daha önce okumuş olsaydım.
  Benim 50 günlük bir oğlum var ve şu ana kadar maalesef 4-5 kere biberonla (aç kaldığını düşünerek) annesütü veya mama ile besledim. Fakat ondan sonra gördüm ki göğsümde süt olmasına rağmen biberona göre daha az geldiğinden göğsümden emmek istemiyor ve göğsümde ağlıyor. Daha sonra bir daha biberon vermedim fakat hala göğsümde süt miktarı azalınca ağlıyor emmek istemiyor sağıyorum pompayla bakıyorum daha 25-30 ml sütüm var. Ama nedense bunu emmiyor bu yüzden akşam saatleri yaklaştıkça ben de stres yapıyorum devamlı göğüslerimi yokluyorum süt doldular mı acaba diye… Size benim de birkaç tane sorum olacak bu kafa karışıklıklarımı aydınlatırsanız sevinirim…
  1- Göğsümde az kalan sütü içememesi her bebekte olan bir şey mi yoksa oğlumun davranışı mı ? Eğer bize özelse sizce bir çözümü var mı ?
  2- Az kalanı emmediği için kendimce şöyle bir çözüm buldum her öğünde (2 saatte bir) tek göğsümü veriyorum. Bu süt üretimi için yanlış bir yöntem mi ? Sonuçta diğer göğüs 4 saat emilmemiş oluyor. Fakat daha dolgun oluyor.
  3- Birde vücut acaba iki göğsümü verirsem üretilen süt miktarını paylaştırıyor mu yoksa her göğüs için ayrı mı üretiyor yani diyelim 2 saatte 100 ml süt üretiyor bunu göğüslere paylaştırıyor mu yoksa 2 göğsümde boşalırsa her biri için 100 ml mi üretiyor ?
  4- Emzirme kampından sonra süt miktarını korumak için bir şey yapmalı mıyız? Geceleri uzun uyku döneminde (bazen 4 saat uyuyor) emzirmiyorum, sağmakta istemiyorum aç uyanabilir diye (çünkü sağılan sütün yerinin dolması da zaman alıyor) yani süt göğsümde bekliyor bu sütümün azalmasına neden olabilir mi?
  5- Sütü arttırmak için kalan sütün sağılması öneriliyor. 25 ml sütüm kaldı ve sağdım diyelim diğer emzirme dönemine kadar vücut üreteceği x miktarına ek olarak 25 daha üretiyor mu yoksa daha az bir miktar mı üretiyor? Ayrıca bu 25 ml kalması sütümün azlamasına neden olabilir mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sorularin cok guzel, bilgisayardan cevap yazacagim. bebegine en son ne zaman biberon verdin?

   Sil
  2. Bir hafta önce verdim...ayrıca uyurken emzik kullanıyoruz gerçi 4 haftalık olduktan sonra başlamıştım çünkü ilk doğduğunda sarılık olmuştu sık emzirmeye çalışırken maalesef alışkanlık olarak uyumak için emmeyi edindi ve bir türlü uyandırmadan yatağa yatıramıyordum artık ve yakınlarımızdan birinin göğüsünde uyutturken uyuya kalması nedeniyle yaşadığı kötü olay nedeniyle biz ailecek memede çocuk uyumasından korkarız

   Sil
  3. Merhaba, madde madde cevaplamaya calisacagim.

   1.
   Sorunun cevabı aslında şu yazıda var: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-2-doktor-mama.html

   Emzirmenin farklı aşamalarında farklı hızda gelir süt memeden (yazıda anlatılıyor). İ Örneğin 2-3 aylık bir bebek artık en verimli nasıl süt içeceğini öğrenmiştir. Anne memesini güzelce kavrar. Başta önce hızlı hızlı emer, sonra bekler sütün gelmesi için, çünkü başta hızlı hızlı emdiğinde yoğun süt gelişini tetikleyeceğini öğrenmiştir. Buna süt akım refleksi denir. Süt gelince hızlı hızlı içer. Sonra da yavaş yavaş emerek ve bir kaç emmede bir yutarak sondaki yağlı sütün tadını çıkarır. Süt onun istediğinden daha erken biterse memeyi bir alıp bir bırakmaya başlar, tekrar bir süt akım refleksi tetikleyebilmek için.” Sona doğru yavaşlar, damla damla gelmeye başlar. Bebek ya bu damla damla geleni yavaş yavaş emer, bu arada yeni bir süt akımı tetiklenebilir.

   Biberonda ise damla damla süt al, sonra süt akımını tetkile vb. işler yoktur. Emer ve gelir. Hatta yatay pozisyonda biberon verildiğinde işin çoğunu yerçekimi yapar bebek için. Bu şekilde karnını doyurmaya alışmaya başlayınca bebek

   Bebekler ogleden sonra aksam saatlerinde daha sik emmek isterler, hem meme emen ve mama alan bebekler icin bu boyledir. bunda aksama dogru yorulmus olmalarinin payi buyuktur. ayrica depoyu doldurarak uzun gece uykusuna hazirlanirlar. bebeginin aksam saatlerinde huzursuz olmasi sut yetmedigi icin degil, dogal bir sey yani. ama sen sut yetmiyor diye dusunup mama verirsen hem bebek kolaya alışır, hem de mama verdigin oranda sütün azalır.

   Bir de bebekler aksam salerine dogru yorulduklari icin kolay olani, yani biberonu isterler. oyle meme emmeyle ugrasamaz. sen disardan orgun argin geldiginde nasil yemek yapip yemeyle ugrasmak istemezsen, hazir yemesi kolay bir sey ismarlamak istersen bebekler de kolay olan biberonu ister yorgunken. anneler de yorgun oldugun icin kolay pes edebilirsin.

   Çözüm sormuşsun. Çözümü şu: Bebeği çevirip çevirip emzireceksin. Özellikle akşam saatlerinde doymak bilmeyecek şekilde meme istediğinde sağ meme bitince sola, sol meme bitince sağa, çevirip emzireceksin. Bu şekilde hem karnını doyuracka, hem de verimli bir şekilde emmeyi öğrenecek.

   Sil
  4. 2 ve 3
   Memeleri ne kadar çok kullanırsan, o kadar çok süt üretir. Kaç saatte bir boşaltırsan, o kadar saatte bir dolacak şekilde porgramlanır.

   Memenin dolu veya dolgun olması süt üretimi için iyi bir şey değil. Memeler en iyi henüz şişmemişken süt üretir. Şöyle diyelim. İki saat beklediğinde bir memeden 100 ml süt çıkıyor. Sen iyice dolsun diye dört saat beklersen 200 ml çıkmaz, mesela 150 ml çıkar. Çünkü bekledikçe, meme süt dolmaya başladıkça süt üretimi azalır. Diyelim ki iki saatte bir 100 ml çıkacak bir şekilde meme kendini ayarladı. Sen iki değil bir saat sonra sağdın. O zaman da 50 ml çıkmaz, mesela 60-70 ml çıkar. Ve eğer saat başı sağmaya devam edersen bir süre sonra saat başı çıkan miktar da artmaya başlar ve yine 100 ml ayarına gelir. Tabii burdaki rakamlar her kadın için farklı olacaktır, ben yaklaşık rakamlarla örnek vererek açıklamaya çalıştım.

   1 numarada da açıkladığım gibi, akşama doğru süt doldu dolmadı diye endişe edeceğine emzirme maratonu geleceğini kabul edip kendini işini gücünü ona göre ayarlaman en iyisi olacaktır. Eğer öğleden sonra bebek uyurken sen de uyursan çok iyi olacaktır, hem dinlenmiş bir şekilde öğleden sonraki emzirme maratonunu daha kolay kaldırabilirsin, hem de dinlenmek sütünü artırıcı etki yapacaktır.

   Bence tek meme için kasmana gerek yok. Emzirmede prensip olarak birinci memeyi tam bitirdikten sonra bebek (kendisi bırakması en iyisi), ikinci memeyi de teklif etmek lazım. İkincinin genellikle yarısını bitirir bebekler ve bırakırlar. ama bu bir genellemedir, her bebek ve her zaman böyle olacak demek değil. Mesela kızım Alanur sabah ilk emzirmede bir meme alırdı, ikinciyi pek istemezdi, öğlen emzirmesinde bir buçuk meme emerdi (birinciyi tam ikinciyi yarım), öğrelden sonra ikisini de bitirirdi, akşam üstü ise bir, iki, üç, dört, beş, altı, yedi, sekiz memeye kadar çevirdiğimi bilirim.

   Özetle, iki memen var, ikisini de kullanmanı öneririm. Kaç meme emeceğine bebek karar versin derim.

   Sil
  5. 4.
   Eğer gündüz sık emiyorsa (mesela 2 saatte bir), akşam üstü veya akşam da yukarıda yazdığım gibi blok beslenme yapıyorsa (memeler arasında mekik dokuyup durmadan emmek veya kısa uykular uyuyup arada emmek) gece 4 saat uyuması sütü pek azaltmayacaktır. Ama mama vb. verdiğin için uzun uyuyorsa sütün azalır.
   Bebek istediği zaman istediği kadar emzirin prensibinin en güzel tarafı şu: eğer bebeğin gece uzun uyması sütünü azaltıyorsa gerçekten, bebek bu azalmayı kompanse etmek için ertesi gün daha çok emecek, böylece sütünü yine çoğaltacaktır. Eğer yetmiyorsa, ertesi gece daha sık uyanacaktır. Yani ne yapıp ne edip ihtiyacı olan sütü alacaktır. Eğer sisteme mama biberon vb. sokarsan ama bu ayarlamayı yapamayacaktır. O yüzden sadece emzirilen bebeklerde gece uzun uyuma pek sorun değildir, çünkü sütün azalmasını artmasını bebek ayarlayacaktır.

   Sil
 22. Ben 2010 da bebeğim ters geldiği için zoraki sezeryan olmuştum.Öncesinde netten çok araştırdım ve bitkisel takviyelerde yaparak oğlumu tam 2 yıl emzirdim.Hazır mama kutuları evime girmemiştir.İkinci doğumum 2013 temmuz ayında gerçekleşti.Yine sütüm var.Normal doğumda yapmışım süper moralim.Oğlum 20 günlükken tartıda 35 gr aldığı gözüktü.Hayatımda bu kadar şok olmadım.Fazlasını pompa ile çekip biberonla veriyordum .Alt bezi sürekli kirli.Mama verince doktor ben devam ettim.Ama maalesef o kadar moralim bozuldu ki tekrar aç kalacak diye 20 günden beri mama veriyorum.3,5 aylık.Hep ilerde göğsümü alır diye bekledim.Ancak ne kada sıvı içersem içeyim göğüslerimin uçları kup kuru.3 ay geçmesine rağmen tekrar emzirebilir miyim ? Sorun bebeğin göğsümü alması değil ordan sütlerin gelmesi.Bir masaj ,tıkalı gözeneklerin açılması vs gibi bir yöntem var mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Leyla, su anda sadece mama mi aliyor? Sut hic geliyor mu memenden, yoksa kurudu mu? Sagiyor musun? En son ne zaman emzirdin ya da sagdin?

   Sil
 23. Evet.O kadar moralim bozuk ki anlatamam.Millet sezeryan yapıyor sütü gelmiyor vs mücadele ediyor.Ben ise bu sefer çok mücadele ettim doktorlarla nihayet sezeryan sonrası ciddi kilo sorunum olmasına rağmen normal doğum yaptım.Süt kaygısı olmadı bende.Çünkü zaten her yer ıslanıyor.İlk doğumumdaki gibi.Ama bir tek 20 günlük tartıda şoku yaşadım.Aç kalacak kaygısı ile artık sadece biberon.Size yazdığımdan beri bir değişiklik oldu ve oğlum diş çıkarma sıkıntılarına başladı.Damakları müthiş sızlıyor ki iki eli çığlık çığlığa ağzında göğsüme de yapışıyor ama nafile.Bu sefer 3 ay aradan sonra sanırım artık göğsüme süt gelmiyor.Göğsüme yanaşmayan çocuk şimdi yanaşıyor ama şimdi bile bir sürü sıvı ve yan takviyeler bile yapsam süt gelmiyor.En son 1 hafta önce göğsümden sıkınca bir iki delikten süt geliyordu.Ama onda da çocuk emmiyordu beni.Evet dediğiniz gibi resmen kurudu.Artık mamaya zeytinyağı ve balıkyağı damlatmaya başladım.Dr.canan karatay zeytinyağının müthiş faydası var demişti.Bitkisel olarak anne sütündeki bir takım faydaları barındırıyor diye.Artık saçmalardan seçmeler sunmaya başladım.Çocuk anne sütünden mahrum diye karışımlar icat ediyorum .

  YanıtlaSil
 24. Soruma hemen cevap vermişsiniz o heyecanla bütün duygularımı bir çırpıda yazarak sorunuzdan uzak şeyler yazmışım : ) Evet sadece mama alıyor.Şu an göğsümden tek damla süt gelmiyor.Bir iki hafta öncesine kadar geliyordu sıkınca.Emzirerek çoğaltmak istemiştim ama maalesef göğsüme bile yanaşmıyor ağzına aldığı gibi midesi bulanmış kusacak gibi oluyordu.Şimdi dişleri kaşındığından mıdır göğsümü verebiliyorum hatta emmeye de çalışıyor şaka gibi çoğaltacak tek damla süt yok ki ! ne kadar rahat geldi bana biberon ver kendi kendine içiyor ve bir kaç kere kalkıyor.İlk oğlumda 17-21 arası değişiyordu kalkışım.2 yaşına kadar da emzirdiğimi düşünürseniz ne kadar hoşuma gitmişti nasıl olsa sonra sütümü çoğaltır şimdi kilo aldırayım madem 35 gr aldı doktor hemen mama verdi bir an da kayboldu bir şeyler içsemde cık sütüm hiç artmadı.Boşuna mı çabalıyorum nette buna dair bir şeyler bulamadım.Kuruyan göğüsü tekrar canlandırabilir miyim yediğim şeylerle.tek damla gelmiyor ki bebeğin ağzına bir şey gitsinde devamı gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Leyla, sutun geri gelebilir. ama kolay olmayacak. Yemeyle icmeyle de alakasi yok bunun. Ne kadar hizli hareket edersen sutu dondurmek o kadar (nispeten) kolay olur.

   Oncelikle ten temasina basla, her gun, firsat buldugun kadar. Ten teması için uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır, senin karnın üzerinden tırmanma antremanları yapsın. Arada da meme teklif et ama sakın ısrar etme, istemezse de önemli değil. Birlikte duşa banyoya girin, yani her fırsatta ten teması yapın. Ten teması bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine. Ten temasının bebeğin kilo alımını hızlandıracağını söyleyen kaynaklar dahi var. Bu sırada bebek memeni alabilir.

   İkincisi, pompa kampına girmen lazım. gunde 10-12 kez pompa yapman gerekiyor. hatta pompayı kaldırma, kolay bir yere koy, gelip gidip sag, bir kaç dakika olması farketmez. basta bir kac dakika, sonra sutun geldikce 5-10-15 dakika seklinde artacak. Bir yandan da elle sagacaksin. pompa konusunda su yaziya ve sonrasindakliere bak, çok püf noktası var:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-10-pompa-ile.html

   Şu anda biberon verirken şu linkte “Süt verme metodları” başlığında anlatılan yöntemi kullan. http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html
   Başta hoşlanmayabilir ama sen ısrarcı ol. Bu yöntemden memeye dönmek daha kolay. Mantığı şu: bebeği dike yakın oturtuyorsun kucağına, biberonu yere parallel tutuyorsun, böylece süt daha zor geliyor. Bir de arada küçük molalar veriyorsun,biberonu indirip agzı üzerinde tutuyorsun. hamle yapınca tekrar biberonu veriyorsun. böylece bebek doyup doymadığını anlayabiliyor. ve daha meme dostu bir biberon yöntemi bu.

   Geciken cevabım için özür dilerim.
   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
 25. Merhaba Tomris Hanım.. Öncelikle şunu söylemek isterim ki, Bu güzel ve aydınlatıcı yazı diziniz çaresizliğimin içinde adeta bir ışık oldu. Benim 2,5 aylık bir kızım var. Ve kızımla doğduğu günden bu güne dek emme sorunları yaşıyoruz. İlk doğduğu günlerde memeyi tutamadı, emmekte zorlandı dolayısıyla aç kaldı. Ben ise biriken sütlerimi pompayla boşaltıp kaşıkla küçük küçük vermeye çalıştım. sonraki günlerde sarılığa yakalandı kızım ve doktor bol bol anne sütü almasını aksi halde hastaneye yatıracaklarını söyleyince bende bol bol süt içmesi için sağdığım sütümü biberonla vermeye başladım. Önce memeye tutuyorum bir iki dakika içinde çığlığı basınca biberonla sağdığım sütü veriyorum bu döngü 2 ay devam etti. Mememi kavrayamadığından dolayı bir türlü biberonu bırakıp da sadece memeye devam edemedik.En fazla 2 veya 3 dakika memede kalıyor ve sadece ucunu emmeye çalışıyor içine çekmiyor.Ucundan akan sütleri içiyor ve onlar kesilince de çığlığı basıyor.Acılı bir olay oluyor bu çünkü meme uçlarımı sürekli yara yapıyor. Bu da beni emzirmekten uzaklaştırıyor. Ve son 2 haftadır da giderek sütüm azalıyor. Sürekli sağarak bebeğimi doyurduğum için, her sağımda ne kadar çıktığını ortalama kestirebiliyorum.100 cc ye kadar çıkıyordu fakat son 2 haftadır, tek memeden 30 cc ye kadar düştü. bu da bebeğimin doymamasına sebep oluyor. 2 gündür günde bir kereliğe mahsus mama verdim, tam ne yapacağım artık diye düşünürken yazınızı okuma şansım oldu. Evet sütüm emziremediğim için giderek azalıyor ve bebeğim mememi tam olarak kavrayıp ememiyor. 2,5 aydır tüm emzirme çabalarım boşa çıktığı gibi, geçmeyen acılı yaralara sahip oldum. Sizce şu andan itibaren kızımın alışkanlıklarını değiştirebilir miyim? Emzirme kampını yapsam işe yarar mı? kızımı anne sütüyle beslemek tek arzum.Üstelik anne ve bebek arasındaki emzirme arasında kurulan duygusal bağın, bebeğin psikolojik ve zihinsel gelişiminde ne kadar önemli olduğunu da biliyorum. Bu sebeple emzirmeyi çok istiyorum. Bir kaç kez denedim aslında hiç biberon vermeyip sadece memeden aldığı kadarıyla bırakmayı ama ağlamasını dindiremedim bir türlü.Cevaplarsanız çok sevinirim.. Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Şirin,

   Evet, bebeginin memeye donmesini saglayabilirsin, ama dirayetli ve kararli olman lazim, zaman alabilir. Sekiz ay meme almadigi halde sekiz aylikken meme almaya baslayan bebekler var, yani memeye donus her zaman mumkun.

   Şu anda kamptan önce iki hedefin olmalı:
   1. Bebeği memeye ısındırmak ve meme emmeyi öğretmek
   2. Sütünü artırmak

   1. Bebeği memeye ısındırmak ve meme emmeyi öğretmek
   Birincisi ve en onemlisi ciplak ten temasi: uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda, ama almazsa da kasma Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.

   Ozetle ten temasi bebegi fabrika ayarlarina dondurmeye yardim eder :)

   Memeni almazsa sakın kişisel alma.

   Meme başı yaraları bebeğin doğru kavramamasından kaynaklanır. Bunun için şu ve şu yazılara bak:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-4-temel-bilgiler.html
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Emzirme%20pozisyonlari.html
   Yaralara en iyi gelen yontem arkaya yaslanarak emzirme. Ozellikle ciplak ten temasi ile birlestirip yapabilirsin. Ben cok ama cok faydasini gordum arkaya yaslanarak emzirmenin. Ikizlerimde 16 hafta surmustu yaralarim. Son bebegimde ise bir hafta surdu, cunku ikinci haftada arkaya yaslanarak emzirmeye gecmistim ve 3 ay boyle emzirdim. ilk denedigimde hic begenmemistim, ikincide de, ama guvendigim kaynaklar (La Leche League) cok onerdigi icin vazgecmedim, sonucta meme uclarimi hic acitmayan, bebegin de en guzel kavradigi pozisyonu yakalamis olduk. tavsiye ederim

   Arakaya yaslanarak emzirme ozellikle kucuk bebeklerde ise yarar ama denemende buyuk fayda var. tek seferde vaz gecme.

   Sil
  2. Bir digger onemli yontem ise biberon verme yontemi. biberon verirken bebegi dike yakin, biberonu yere parallel tut. boylece biberondan icmek icin de caba harcamasi gerekir. Ayrica arada kucuk molalar ver, biberonu asagi cevir ama biberon ucunu bebegin agzinda tut. bebek tekrar hamle yapinca biberonu tekrar agzina sk. boylece doyup doymadigini anlamasi icin kucuk molalar vermis oluyoruz. Detaylari su yazida.
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html

   Bebek basta itiraz edebilir ama israrci ol mumkun mertebe, cunku burdan memeye donmek daha kolaydir.

   Bir diger yontem ise once biberon ile biraz karnini doyur, sonar meme ver. Yani cok acken memeye daha direncli olabilir, az biraz karni doyunca daha iyi tepki verebilir memeye.

   bebegini ozellikle uykudan uyaninca uyku mahmuru iken, daha yorulmamisken emzir. Gunduz uykularina cok dikkat et, uykusunu almamis bebek huysuzlanir, iyi ememez. Bu özellkle akşama doğru, bebek yorulunca iyice belirginleşir. Yorgun bebek memeden süt getirmeyle uğraşamaz, memede huysuzlaşır, biberon ister. Uyku emme iliskisi icin su yazida puf noktalari var: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/10/tomrisin-emzirme-notlar-18-gece.html

   Emzirirken şarkı söyleme, ayakta gezinme, pilates topunda sallanma, sallanan koltukta sallanma gibi yöntemler dikkatini dağıtıp emzirme süresini uzatabilir.

   Öncelikle bunları bir dene, bana geri bildirim verirsen ona göre modifiye edebiliriz.

   Sil
  3. 2. sutu artirmak icin pompa kampina girmen lazim.

   Temel prensibi emzirme kampi ile ayni.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html

   yalniz bebegin iyi emmedigi icin sadece emerek sutu cogaltamaz, o yuzden pompa kampi yapman gerekiyor.

   Gün içinde sık sık sütü pompa ile sağmaya çalış, gunde toplamda 10-12 kez sagmalisin en az. Süt sağma aralıkları 2 saatte biri geçmemeli; gece ve gündüz. Başta 5-10 cc gelecektir, sonra artacaktır. Bir süt sağma seansında bir süt akım refleksi al, süt azalınca bırak. Süt sağmalar arasında seti olduğu gibi buzdolabına koyabilirsi, böylece her sağma sonrasında temizlemene gerek kalmaz.

   2 saat beklemene gerek yok, vaktin ve fırsatın olduğu her an süt sağabilirsin. Hatta ilk bir gün süt sağma setini buz dolabına kaldırma vb. şeylerle uğraşma. pompa setini kolay bir yere koy, gelip gidip sag, bir kaç dakika olması farketmez. basta bir kac dakika, sonra sutun geldikce 5-10-15 dakika seklinde artacak. Bir yandan da elle sagacaksin. pompa konusunda su yaziya ve sonrasindakliere bak, çok püf noktası var:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-10-pompa-ile.html

   Süt sağmak konusunda şu yazı ve ardından gelen 4 yazıya bakmanı öneririm, cok sayida puf noktasi var.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/04/tomrisin-emzirme-notlar-10-pompa-ile.html

   Sil
 26. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep, bebek aç olsa ya meme ya biberon alir. su anda ciddi bir istahsizligi varsa bu bir hastalik (enfeksiyon, mesela idrar yolu enfeksiyonu) habercisi olabilir.

   özellikle çıplak ten temasından fayda görebilirsin. uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.

   Ayrıca yürürken, hareket halinde, şarkı söylerken emzirme, sallanarak emzirme de bebeği şaşırtıp memede biraz daha uzun kalmasını sağlayabilir.

   Sevgiler,
   Tomris

   Sil
  2. Merhaba Tomris,
   öncelikle cevap için çok sevindim.. ( bu arada nerdeyse tüm yazı dizisi ve yorumları okuduğumdan kendine sadece Tomris denmesini istediğini biliyorum o yizden böyle yazdım :) )
   İştahsızlık problemi devam ediyor.. ilginç bi şekilde meme ve biberon istemiyo acıktığında.. emzikle kandırıp emmeye başladığında emziği alıp bşberonu sokuyorum ağzına bazen işe yarıyor.. ten temasını denedim işe yaramadı :( yine yaklaştırdığımda memeye çığlıklar attı.. yüzükoyun yatmayı da sevmediğinden karnımda oyalanamadı ve kısa bi süre oynaşıp bıraktık :( emzirme kampı denemek istedim fakat ilk günün sabahı idrarında üre kristalleri görünce onu da bırakmak zorunda kaldım.. ki sütüm arttı diye düşünürken meğer bebeğim ememiyormuş :( dolayısıyla göğüslerim boşalmıyormuş.. şimdiyse öncelikle pompa kampı yapıyorum.. 2 saati geçmeden sağıyorum, bugün 2. günüm olacak.. umarım artar sütüm sonrada sadece emzirmeye gayret edeceğim.. bu gayret senin yazıların sayesinde, inşallah ben de başarabilirim Tomris.. yardım edenim yok, ilk bebeğim, biraz zorlanacağım ama ona bir damla fazla süt vermek için herşeyi yapmaya da hazırım.. senin önerilerinle bunu daha doğru ve kolay yapacağıma inanıyorum..
   sevgilerimle,
   Zeynep

   Sil
  3. merhaba Zeynep,
   Ilk yorumunu silmissin, bebek kac aylikti, ne durumdaydinz. Ilk bilgilerini ve son durumunu gonderirsen yardim etmeye calisayim.
   Yalniz prensip olarak ciplak ten temasi konusunda cabuk pes etme. Zaten burda amac bebegi memeye zorlamak degil, ciplak bir sekilde kucagina al, takilin oyle. Kendiliginden meme isterse ne ala, ama istemiyorsa sadece takilin oyle, yatmaniz sart degil, kucakta otururken de olur.

   Sil
 27. Merhabalar.benim 4 aylik bir kizim var.3 bucuk ay sadece emzirdim kilosu 5650 gr. 3.400 dogdu.boyu da 63 cm.2 haftadir gunde 2 kere 120 lik mama veriyorum.sorum su.mama ayri bir ogun mu olmali?memenin ardindan mi verilmeli.doktorumuz meme ayri bir ogun olmali dedi.fakat o zaman emzirme sikligim azaliyor.nasil bir yol izlemeliyim?bu arada sutumuartirmak icin cok ugrastim.sagdim,su iciyorum bol bol.dinleniyorum ama bu kadar kilo aliyor.bu arada dun iki ogun mama verdim emzirmeden.memelerimin sut doldugunu hissettim.ne yapmaliyim?

  YanıtlaSil
 28. Merhabalar.benim 4 aylik bir kizim var.3 bucuk ay sadece emzirdim kilosu 5650 gr. 3.400 dogdu.boyu da 63 cm.2 haftadir gunde 2 kere 120 lik mama veriyorum.sorum su.mama ayri bir ogun mu olmali?memenin ardindan mi verilmeli.doktorumuz meme ayri bir ogun olmali dedi.fakat o zaman emzirme sikligim azaliyor.nasil bir yol izlemeliyim?bu arada sutumuartirmak icin cok ugrastim.sagdim,su iciyorum bol bol.dinleniyorum ama bu kadar kilo aliyor.bu arada dun iki ogun mama verdim emzirmeden.memelerimin sut doldugunu hissettim.ne yapmaliyim?

  YanıtlaSil
 29. memelerinin sut doldugunu hissettigin anda tabii ki emzireceksin. dolu bekleyen meme beyne 'bebek icmiyor sen daha az sut yaptir' mesaji gonderir.
  mamaya neden ihtiyac duyuldugunu anlamadim. en kisa zamanda emzirme kampina girmeni oneririm. bundan bir sonraki yazi. mama verdigin surece sutun azalacagi da yukardaki yazida detayli aciklaniyor.
  eg

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. neden mama veriyorsun onu da anlamadm. kilo alimi yetersiz diye mi verdi doktor? dogumdan itibaren kilo boy olcumlerini tarihleri ile gonderir misin?
   diyelkm ki kilo alimi dusuk. yapilmasi gereken ilk sey emzirme kampidir, mama degil. hic beklemeden kampa girmeni oneririm. yukardaki yazinin sonunda linki olmali, bundan sonraki yazi.

   Sil
 30. Merhaba Tomris Hanim. Sizin saywnizde emzirme kampi yapip yogunbakimda biberona alisan bebegime biberonu unutturdum. Yazilaeinizdaki samimimyet ve emekleriniz icin tesekkuru borc bilirim. Yalniz basindan beri devam eden kilo alamama problemimiz devam ediyor. Bebegim tam iki bucuk aylik ve 3 kilo dogdu. Yogunbakimdan ciktiginda 3.250 iken eve getirdik emzirme cabalari derken 20gunlukken tartida 3.080 gorunce yikildim ve doktora uyup mama takviyesine basladik. Bir aylikken 3.300 oldu.once biberonla veriyordum sonra ben napiyorum dedim ve biberonu tamamen bitaktik. Kasikla mama veriyorum gunde iki defa 60 cc kadar ancak alabiliyor. Ama ikinci ay kontrolunde bebegim sadece 4 kiloydu ve yine mama konusu gundeme geririlmeye calisiliyor. Ben israrla vermemeye calisiyorumancak ucuncu ayimizda da dusuk tarti gormekten korkuyorum. Bebegim neden bu kadar az kilo almis olabilir, kasikla da olsa mama vermemeli miyim? Sutumun azaldigina dair belirti yok ama sutum yagli degilse ve bu yuzden bebegim zayif kalirsa diye kara kara dusunuyorum. Bir de hangi memeyi nasil bir sirayla vermeli konusu kafamda tam oturmus degil yazilarinizi da okudum ama bebegim artik daha kisa aurede seri bir sekilde emip doyuyor, ben sanki yagli sutu almamis gibi hissedip ayni memeden mi devam etmeliyim bir sonraki emzirmwde diye arada kaliyorum. Beni aydinlatirsaniz cok cok mutlu olurum. Allah hepimizin bebeklerini bize saglikla bagislasin. Mutlu gunler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hande,
   Yogun bakimda kalma sebebi neydi?
   Bir ayda 700 gram cok kotu bir rakam degil aslinda. Bu donemde ayda 600-900 kilo almasini bekleriz. Birinci ay biraz yavas gitmis, dogru, ama hemen toparlayamamis olabilir.

   Anladigim kadariyla bebekte aclik isareti yok, o keyfine bakiyor, emiyor doyuyor, oyle mi?

   Bazi bebekler aciktiklarini cok anlamazlar, ama meme gelince de hic hayir demezler. Eger kilo almasini istiyorsan, sana tavsiyem, gun icinde sik sik meme teklif et. yarim saat once emmis olsa da yine meme teklif et. bebegi emzirdin, yerine biraktin, yarim saat sonar gecerken baktin uyanik, 'aaa burda bir bebek var' de, ver memeyi. Bu sekilde hic beklemedigin zamanlarda bebegin bir iki meme bosalttigini goreceksin. Bebeklere guzel kilo aldiran iste bu 'oylesine' emzirmelerdir aslinda.

   Yani mama filan verme, daha sik emzir.

   Sutun yagli olmamasi vb. soz konusu degildir, bunlar hurafe. Beek emip doyuyorsa karnini doyurmus demektir.

   Bir emzirme seansinda bir memeyi bitirince ikinciyi de teklif ediyorsun, degil mi? bu cok onemli. Ikinci de bitince, ve cok da doymus gorunmuyorsa, istersen basa donup tekrar irinciyi teklif edebilirsin. Bu sekilde defalarca cevirebilirsin.

   Bir sonraki emzirmede hangi meme daha dolu geliyorsa sana o memeden emzir. Genellikle bebekler bir bucuk meme emme egilimindedirler, yani birinci memeyi tam bitirir ama ikincinin yarisini bitirir. o zaman bir sonraki emzirmede ikinci memeden baslayacaksin. ama bu kural degildir. hangi meme eline dolu geliyorsa ordan basla.

   Selamlar,
   tomris
   Sil
 31. mrb sizin yazılarınızı okumaya başladım çok da ilgimi çekti size bir konu danışmak istiyorum 15 günlük bir bebeğim var normal doğum yaptım yalnız dikişlerim uzun sürdü yeni doğduğunda bebeğimi tam emzirecekken doktor muayene için geldi hemşirede kilolu bir bebek olduğu için aç kalabileceği için bberonla mama vermiş diğer odada bebeğim ilk onu emdiği için hafızasında o yer etmişmidir? sonra da sütüm gelmedi hemen bi kaç gün daha sarılık tehlikesinden dolayı mama takviyesi yaptım kaşıkla ve de biberonla kaşıkla tam doymadığı zaman biberon verdim ama şuan şükürler olsun bebeğim beni emiyor ve doyduğunu da hissediyorum yalnız şuan da sürekli beni emiyor ve emerek uyumaya alıştı çok zor dalıyor çevremdekilerde emzik kullanmamı söylüyorlar bir iki kere verdim ama pek almak istemedi attı midesi bulanır gibi oldu ya da 2 dk emdi sormak istediğim emzik versem alır mı? birde zararları ne olur? vermemeli miyim?cvp için şimdiden tşkkr ederiim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hayirli olsun bebegin.
   Hemsire cok yanlis yapmis ne yazik ki. ilk beslenmenin biberonla olmasi bir risk faktoru, ama tek basina belirlemez emzirme basarisini. Su anda yapman gereken sadece ve sadece meme vermek, kirki cikana kadar. emzik de onermem kirki cikana kadar. seni emzik olarak kullanacak, bu cok normal. Orijinali meme, emzik sahtesi. lutfen etrafa kulaklarini tika, ve bebek gak dedikce emzir, guk dedikce emzir. su yaziya bak.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-8-anne.html

   Sil
 32. sevgili tomris hn, öncelikleanne vebebekler için böyle faydalı bir blog hazırladığınız için ailem ve bebeğim adına teşekkür etmeyi borç bilirim. Yazılarınızı yeni okumaya başladım çok faydalı bilgiler ediniyoruz.

  Bir konu hakkında değerli fikirlerinizi almak isterim.

  40 günlük bir kızımız var. Doğum Kilosu 2.830gr, Doğduktan 10 gün sonraki kilosu 2.630gr. Şu anki kilosu ise 3.150gr. Doğumdaki boyu 52cm, şu anki boyu 54 cm. Bebeğimizi tavsiyeleriniz üzerine sadece anne sütü ile besliyorum. Verdiğimiz rakamlar doğrultusunda kilo alımı hakkında yorum yapabilir misiniz. Anne sütünü nadiren biberonlada verdik. Yazılarınızı okuduktan bu yana sadece memeden emziriyorum.

  Değerli yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kilo alimi biraz dusuk, hemen emzirme kampina girmeni oneririm. Gece gunduz emzirmelisin.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html

   Sil
  2. Merhaba Tomris Hanım,

   Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Sizden cevap alır almaz, 16 Nisan gecesi emzirme kampına başladım. Kayınvalidemle beraber aynı evde olduğumuz için de yemek konusunda onun, diğer yardımlar konusunda eşimin desteğini alıyorum.

   Yani tam olarak yazılarınızdaki emzirme kampını uyguluyorum. Gak dse, guk dese veriyorum meme. Aslına bakarsanız bebeiğim 40.ına girene kadar bir nevi emzirme kampı yapmışız geriye dönüp baktığımda, sadece gece beslenmelerine çok dikkat etmemişiz.

   O nedenle şimdi hem gece hem gündüz elimden geldiğince yazdıklarınızı uygulmaya çalışıyorum. Yalnız aklıma takılan bazı sorular var. Bebeğim meme emerken uyumak istiyor. Çok uzun süew uyuyan bir bebek değil. Bu geçtiğimiz 40 günde de böyleydi.

   Maksimum uyuma süresi 1 saat diyebilirim. Meme emerken uyuyakalıyor. Burnunu sıkıyorum, kulağını oynuyorum, yemzirirkn yürüyorum, o şekilde emme süresini artırmaya çalışıyorum. Uyuyakaldığı için de fazla emmiyor. Aslında kırkından önceki günlerde biraz daha uzun süre emiyordu.
   Sanki üzerine bir rehafet çöktü:( Sızıp kalıyor.

   Doktorum da kilo alımının az oldugunu ifade etti, kontrol için randevuyu önümüzdeki Pazartesi gününe aldım. Çünkü sizim emzirme kampı tekniğini de denemek istedim. Çünkü hissediyorum ki doktor hemen mama önerecek.

   Ben mamayı en son aşamada düşünüyorum. Anne sütü ile bebeğimi en uzun süre olacak şekilde emzirmek istiyorum Allahın da izniyle.

   Keşke sitenizi bebeğim 10-20 günlükken görseydim, ama nasip. Bunun için geç kalmış sayılmam değil mi?

   Emzirme süremizi artırmak için başka neler yapabilirim acaba ?

   Her iki göğsü de veriyorum dönüşümlü, bir göğüsteki sütün bitmesini beklemiyorum. Bir de eğer bebeğim sütü sonuna kadar bitiremiyorsa, biberona sağıp veriyorum nadiren, genelde sonuna kadar emmesini sağlamaya çalışıyorum.

   Bu sabah kaşıkla vermeyi denedim, biraz aldı, sonra sinirlendi :)

   Bir de bebeğime gaz sancıları için günde 10-20 ml şeklinde rezene veriyorum, her gün değil, arada. Sakıncası olur mu acaba ? Ben de günde 3 su bardağı içiyorum, sabah öğle, akşam şeklinde. Bunun da etkisi olur mu memede uyuyakalmasının?

   Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

   Sevgiler

   Aysegul


   Sil
  3. BEbek memeden gelen süt yavaşladığında uyur. istediğin kadar burnunu kulağını çekiştir, süt akımı yavaşsa uyur. Bebek memede uyudğunda yatağına koy (gazını çıkartı tabii). biraz sonra, mesela 20 dakika sonra tekrar uyanır, emmek ister. tkerar meme ver. Bu şekilde saatlerce devam edebilirsiniz. Özellikle sütü artırma döneminde emzirme süresi değil, emzirme sıklığı önemlidir. Bebek uyuğudunda süt akım hızı azalmış demektir. Bırak, tekrar uyandığında tekrar meme ver.
   Memede kalan sütü iyice bitirmesi için şu yöntemi uygulayabiirsin. emzirmenin sonuna doğru bebek emdiğinde ama yutkunmadığında memeni elinle hafifc sık ve öyle tut. Bu süt akımını tetkiler. O zaman bebek hızlı hızlı emip yutkunmaya başlar. Böylece memedeki tüm sütü almış olur. bir süre sonra süt akımı tekrar yavaşlar. Bu yöntemi memeyi sıktığında artık süt akımı tetiklenmeyene kadar tekrarlayabilirsin.

   Sil
 33. slm tomris cvp için tşkkr ederim yalnız cvp gelene ve bende bakana kadar bi kaç emzik denemem oldu oğlumun huzursuzluğuna çözüm olarak sundula çünkü emziği rahatlaşır sakinleşir diye... daha alışamadı ama 40 ı çıkana kadar verme demişsin bencede mantıklı yalnız şimdide başka sorunumuz var genel muayene için bebeği doktora götürdük kusuyordu kustuğunu söyledik fazla emzirmekten kaynaklı olduğunu söyledi doktor bebeğim huzursuz olduğu zamanlarda yarım saatte bir bile emmek istiyor ama ben bir buçuk saatte bir emzirdiğimde bile çoğu emmeden sonra kusuyor bende 2 saati beklemeye çalışıyorum beklerkende emzik emsin diye düşüüyordum şimdi ne yapmalıyım istediği kadar emzireyim mi kusarsa kussun mu? bu kez de bebeğim hasta gibi geliyor bana sürekli kusunca bu normal mi?_

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bebekler ilk 6 ay emdikleri sütü çıkartabilirler, bu çok normaldir. Bu ayda haftada bebeğin her beslenmesinden sonra kusmasından daha normal bir şey yoktur. Sık beslenmesinin de hiç bir zararı yoktur. Kusarsa kussun. üstü kirleniyor diye endişe ediyorsan önlük tak. Bebek istediği zaman istediği kadar emzirmeye devam et lütfen.

   Sil
 34. Merhaba Tomris Hanım öncelike notlarınız için çok teşekkürler harikalar. 4 aylık bebeğim son 2.5 aydır gündüzleri emmek istemiyor ancak gece uykuluyken emzirebiliyorum sırf bu yüzden memede uyumaya alıştı maalesef. Gündüz bir kez emip başını ters yöne atıp yay gibi geriliyor ağlamaya başlıyor bakıyorum sütüm de var. Uykuya çok zor geçiyor 1-2 saat sürüyor sakinleştirmek. Boşanma aşamasındayım çabalasam da stres üzüntü çok yüksek. Etrafımdan bebeğim ağladıkça senin sütün ekşimiş/acımış/bozulmuş/bebeğine yaramıyor doyurmuyor mama ver nidaları yükseliyor doğru mudur böyle birşey? Bir de biberon sevmiyorsunuz biliyorum ancak yakında işe başlayacağım ne yaptımsa almadı (medela calma, dr browns, nuby, nuk, chicco hiçbiri) çay kaşığıyla da çok az içiyor ağzını kapatıyor nasıl alıştırırım? Ben işteyken emmezse kaç saat aç kalabilir beni beklemesi böbreklerine zarar verirmi susuz kalırmı? Şimdiden teşekkür ederim sevgilerimle.
  Fulya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Yok böyle bir şey, süt acımaz bozulmaz. Uyduruyorlar.

   Gündüz emzirmelerinde bebeğin gündüz uykuları çok önemlidir. Bu konuda lütfen şu yazıya bak.Burda emmesi için gündüz uykularına neden ve nasıl dikktat etmen gerektiği anlatılıyor Özetle, bebeği uyandığında, daha salona filan çıkartmadan, uyaranlara maruz kalmadan önce emzirmek çok önemli.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/10/tomrisin-emzirme-notlar-18-gece.html

   Bunun yanı sıra, şıngırtılı renkli kolyeler, ayakta dolaşarak emzirme, şarkı söyleyerek emzirme dikkatini dağıtıp meme almasını sağlayabilir uyanıkken.

   Bebeği şu anda biberona alıştırmana gerek yok. Sen evde olmayınca mecbur biberonu alır. Bebeği annesinin biberona alıştırmaya çalışması şyakında pikniğe gidecek ve orda plastik tabak çatal bıçak kullanacak birine alışsın diye evde plastik tabak çatal vermeye benziyor. Evde güzelim porselen tabak çanaklar dururken kim plastik tabak çatal kullanmak ister ki? Bebeğin de istemez tabii sen, yani birinci sınıf beslenme aracı yanındayken. Ama sen yokken alacaktır.

   Normal şartlarda bebekler biberon istemezlerse idare edebilirler tüm gün, anne gelene kadar. Mesela bizim kız öyleydi, ben işteyken (10 saat) beni beklerdi tüm gün. İdare edebilecek minimum miktarı biberonla alırdı. tüm gün sadece 25 cc ile idare ettiği olmuştur.

   Yalnız, boşanma süreci zor bir durum olsa gerek. Senin stresin bebeğe yansıyor olabilir. Meme almayışında (bir ihtimal) bu stres etkili olabilir. Yine de yapılacaklar yukarda yazdıklarım. Sana tavsiyem, bebeğine sarıl. O senin terapin olsun, sen de onun.

   Sil
  2. Teşekkür ederim sağolun

   Sil
 35. merhaba tomris hanım
  yazılarınızı ben hamıleyken okumaya başladım. tum yazıları ve yorumları defalarca kez okudum. cunku ılk kızımı 6 ay kadar emzırebılmıstım. meme bıberon ancak o kadar gitmişti. bu kızım da daha temkınlı yaklastım ama sarılık ve kılo kaybının cok olması nedenıyle mecbur başladık mamaya. 1 hafta bu sekılde gıttı. 2. hafta sadece sagdıgım sütü içti cunku mamaya gerek kalmadan yetıyordu. 15. gun bıraktırdım bıberonu kavga ede ede memeye döndü. sımdı 1 aylık tam. 2. 15 gun sadece memeyle 300 gram aldı sadece bıraz az gıbı. benım sıze sorum uyuklamaktan emzıremıyorum yaa gak dese guk dese meme verıcem de hıc demıyorkı saatlerce uyuyor. kaldırıyorum 3-5 dakka emıyor yıne uyuyor. o kadar zamandada kac cc içebiliyordurki. bıberon emerken bıle 60 cc yı yarım saatte bıtırıyordu. yanı bazen uyanık oldugu zaman yarım saat emıyor ama bu gunde 3 kereyı gecmez. dıger hep 3-5 dakıka emıyor. sütü yeterınce alamıyor gıbı. ne yapmam lazım ? uyandırmak ıcın hırpalıyorum altını acıyorum ıslak bezle siliyorum uyanıyor ama dedıgım gıbı az emıp yıne uyuyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bebegi kucagina alip gogsune yatirip (mesela arkana yaslanarak) uyanmasini bekle. bunu ozellikle bebek ciplakken (sadece bezi varken) senin de ustun tamamen ciplakken, bu mumkun degilse en azindan ciplak gogsune yatirarak yap. Bu yontem emme refeksini cok ciddi uyarir. Bebek meme aranmaya basladiginda kalcasindan elinle tutup memeye yonlendirebilirsin.
   Bebekle ayni odada uyuyun geceleri. senin kokun, uykudaki sesinle daha kolay uyanir.

   Sil
 36. merhaba tomris hanım
  25 günlük bir oğlum var . çökük meme başı olduğu için hastanede silikon başık verdiler bebeğe ilk günler süt olmadığı için şırıngayla mama verdik , sonra pompayla çeke çeke koruyucu süt geldi onu da şırıngayla kaşıkla verdik ... meme ucunu silikonla ya da silikonsuz oğlum kesinlikle alamadı süt çıkarma çalışmama pompayla değil elle sağarak devam ettim ve hala ediyorum , pompa hem yara yaptı- yapıyor hem de göğsü tam sağamıyor ...

  10 günlüğe kadar ben sağdım şırıngayla verdik , her beslenmeden önce de bebeğimi 30 dk kadar memede tutuyordum alışssın , ucu çıksın , süt çoğalsın diye...kendi karnını doyuramıyordu kilo kaybı olmasın diye hazıra alıştırdım..
  biraz biraz memenin tadını aldı ve şırıngayla beslerken kafasını sağa sola döndürüp meme aramaya ve sütleri ağzından akıtmaya başladı..olmaz böyle dedik biberona başladık ..ewet ben sağdım sağdım biberonla verdik hep arada memeye alıyordum açken ama 5 saat memede durup karnı aç ağladığı oluyordu çünkü memede de uyuyordu kesinlikle ne yapsam uyandıramadım uyuduğunda memeyi çekti 30 sn uyuyup tekrar meme aramaya başladı inanaın bu 5 saat bile oluyordu ama yavrum aç tabii.. kilo kaybı olmasın diye biberona dewam tabii...

  başta bir memeden 80 cc ye kdar süt sağarken şimdi iki memeden 120-130 zor çıkıyor çünkü bebeğim 25 günlük hala memeden karnını doyuramıyor ...

  memede uyuyor , memede kalmadan uyuyamıyor dedim ya şimdi artık onu da yapmıyor .. aç olsa da yarı aç ya da tok olsa da memeye alıyorum biberondaki gibi şakır şakır süt gelmesini bekliyor ...kafayı sağa sola sallayıp hırçınlaşyor ağlıyor hiç durmadan ...

  biliyorum bebeğin kafası çok karıştı biberon, meme, silikon acaba ağlaması durur mu diye de emzik... kendimden geçtim artık gece gündüz 2-3 saate bir süt sağyorum elimle ama süt de azalıyor dedim ya başta 1 memeden 80 cc şimdi zorla iki memeden 120 cc..

  unutmadan bunlar yetmezmiş gibi süt stoğumun yetmedği durumlar için de mama aldım . uyuyamadığı zaman oyalanmak için sürekli aranıyor meme biberon istiyor 30 cc mama verdim 1 gün rahat uyudu ...

  çarşamba 1 aylık oluyoruz genel kontrolumz var , kilosuna baktırıp emzirme kampına almak istiyorum ama

  - bebeğim biberona alıştı hazıra - tembelliğe alıştı
  -memede uyuyor uyumasa da biberon zannediyor hırcınlaşıyor süt çok gelsin ağzıma istiyor vs vs
  - göğüs uçlarım bi çıkyor bi içine çöküyor ve artık bebeğim silikon ucu da sevmiyor..

  artık anneliğimi sorguluyorum normal doğum yaptım ama dikişlerim hala geçmedi. oturarak değil yatarak emziriyorum ( o da emzirmek sayılırsa ).. çok şükür gece kayınvalidem gündüz annem yanımda ... bu işi ben beceremedim ama pes etmeye niyetim yok , zaman zaman pes ettğim oluyor .. ne olur yol gösterin.. emzirme kampına almakistiyorum çarşamba dan sonra ama ya kilo düşerse , bebeğim bu hırçınlıkla memeyi almamak ta ısrar ederse , memeden yine karnını doyuramazsa ne yapıcam ...

  ne olur yol gösterin emzirmek o kadar istiyorum ki çalışırken süt sağar koyarım diye göğüs pompamı hamileyken alıp koydum, emzirme önlüğümü, emzirme yastığımı....hevesim kursağımda kaldı... ne olur yardım edin önce Allaha sonra size güveniyorum ...

  sevgiler


  YanıtlaSil
 37. Tomris hanim uykuda emen bebek için bana yardimci olursaniz cok mutlu olacağım bebeğim 7 aylik fazla uyumadigi icin beslenemiyor luftfen cvp bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Uyku disinda emmiyor, dogru mu anliyorum?

   Bebegi uykudan uyandiginda, daha salona gurultuye isiga cikartmadan, odasinin perdelerinia cmadan emzirmeye calis. Sarki soyleyerek, ayakta gezerek, sallanarak emzirme de ise yarayabilir. Bir de boynuna renkli singirtili kolye takmayi deneyebilirsin.

   Gunduz uykulari beslenme icin cok onemlidir. Uykusunu almayan bebek beslenip buyuyemez. Lutfen bunun icin su yaziya bak:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/10/tomrisin-emzirme-notlar-18-gece.html

   Sil
 38. Merhaba tomris hanin benim bebegim 4.5 aylikve hic mememi almadi sagip biberonla besliyorum bir gunde kac cc yemeli.biraz istahsiz bir bebek yada bana oyle geliyor cvbinizi bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, biberonla beslenme konusunda cok bilgim yok, uzgunum. Bebegin beslenmesinde esas prensip kilo takibidir. Bebek iyi kilo aliyorsa israr etmeyin biberon almasi icin.
   Gunduz dikkatini dagitan seyler olursa etrafinda beslenmesi zor olabilir. Uykudan uyandiginda ortaliga cikartmadan beslemeyi dene.

   Sil
  2. 9 ocakta dogdu 3200gr 9 mayista kontrole goturdugumuzde 6300 gr olmus.doktor mamaya baslayalim dedi ama sutum yetiyor baslamak istemiyorum ne yapmaliyim sizce tesekkur ederim

   Sil
  3. Kilosunda her sey normal gorunuyor. 4-6 ay arasinda dogum kilosunu ikiye katlamasini bekleriz ki bu bebek de tam dort aylik ve nerdeyse ikiye katlamis. Masallah, sorun gormuyorum. Net aldigi kiloyu dusunursek de dort ayda uc kilo yuz gram almis, bu da cok iyi, ayda ortalama 750 gram eder, ki biz zaten ilk 4 ay ayda 600-900 gram almasini bekleriz. Bana son derece normal gorundu.

   Sil
  4. yalniz, sadece pompa ile anne sutunu surdurmek zordur. yapanlar var, ama genellikle anneler 6 ay civarinda pes eder. nedenlerini burda yazdim.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/05/tomrisin-emzirme-notlar-14-pompa-ile.html

   o yuzden memeye donmeye calismanizi oneririm.
   Sunlari deneyebilirsin:
   "Bebek memeye isteksizse, biberonu tercih ediyorsa memeye alistirmak icin su yontemleri deneyebilirsin. Birincisi ve en onemlisi ciplak ten temasi: uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.

   ten temasi sirasinda memeye zorlama, kendisinin aranmasini, memeye yonelmesini bekle. her gun yap bunu, mumkunse gunde bir kac kez. bir sure sonar kendiliginden meme ister hale gelecektir.

   Bir digger onemli yontem ise mama verme yontemi. biberon verirken bebegi dike yakin, biberonu yere parallel tut. boylece biberondan icmek icin de caba harcamasi gerekir. Ayrica arada kucuk molalar ver, biberonu asagi cevir ama biberon ucunu bebegin agzinda tut. bebek tekrar hamle yapinca biberonu tekrar agzina sk. boylece doyup doymadigini anlamasi icin kucuk molalar vermis oluyoruz. Detaylari su yazida

   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html

   bebegini ozellikle uykudan uyaninca uyku mahmuru iken, daha yorulmamisken emzir. Gunduz uykularina cok dikkat et, uykusunu almamis bebek huysuzlanir, iyi ememez. Bu özellkle akşama doğru, bebek yorulunca iyice belirginleşir. Yorgun bebek memeden süt getirmeyle uğraşamaz, memede huysuzlaşır, biberon ister. Uyku emme iliskisi icin su yazida puf noktalari var:
   bebegini ozellikle uykudan uyaninca uyku mahmuru iken, daha yorulmamisken emzir. Gunduz uykularina cok dikkat et, uykusunu almamis bebek huysuzlanir, iyi ememez. Bu özellkle akşama doğru, bebek yorulunca iyice belirginleşir. Yorgun bebek memeden süt getirmeyle uğraşamaz, memede huysuzlaşır, biberon ister.

   Emzirirken şarkı söyleme, ayakta gezinme, pilates topunda sallanma, sallanan koltukta sallanma gibi yöntemler dikkatini dağıtıp emzirme süresini uzatabilir. ayrica boynuna renkli veya singirtili bir kolye takmani da ise yarayabilir.

   bebek acken ve acliktan sinirli oldugunda su yontemi kullanabilirsin: once biraz biberonla mama ver, doyurmayacak ama sinirini alacak kadar, sonra meme teklif et."

   Sil
 39. Merhaba Tomris,

  Blog'tan facebooktan siki takip ediyorum grubu ve sizin yazilarinizi. Su anda da ders calismak icin actim emzirme notlarini okuyorum zira ikinci ogluma 39 haftalik hamileyim. Ilk oglum 2 yasinda 14 aya kadar emzirdim ve sagdim. Oglum 42. Haftasinda 4350 g ve 55 cm dogdu, dogumum cok zor oldu iki saatlik itme ugrasina ragmen dogum kanalinda ilerlemeyince sezeryanla alindi. Benim de dogum sirasinda atesim cikmisti ve 48 saat yogun bakimda tutuldu bu yuzden. Ben ilk 20 saat oglumu goremedim, emzirmeme de izin vermediler hatta sagmam icin de tesvik etmediler. Dogumdan yaklasik 36 saat sonra ilk kez emzirmeye calistim, tabi oncesinde biberon ve mama ile beslendi. 4 gun sonra eve geldigimizde ben sagarak sutumu arttirmaya calistim sanirim eve geldigimizin ikinci gunu sutum hafiften gelmeye baslamisti. Yani oldukca zor ve talihsi bir baslangic oldu emzirme surecimiz. Benim en uzuldugum iki sey sezeryan olmam ve sutumun az olmasiydi. Kafama cok taktim ve cok ugrastim sutumu arttirmak icin, gun icinde hem sagiyor hem emziriyordum. Emzirdikten sonra sagip yeteri kadar sut aldigina emin olmaya calisiyordum. Hatta sanki hic emmiyormus gibi varsayip iki saatte bir biberonla sagilmis sutu ve mama takviyesini veriyorduk. Cunku memelerimden emdiginde sanki bos bos cekiyormus gibi hissediyordum. Cok sukur zamanla mama miktarini azalltik ve en sonunda mamayi kestik, 3-6 ay arasi hic mama almadi, sonrasinda 8 emzirmenin 1 ogununu mama olarak aldi. Hatta ilk iki ay mememde yapisik yasadik diyebilirim, ama ayni zamanda biberondan sagilmis sut de aliyordu. 5-6 ay civari etrafa ilgisi arttigi icin bakinmaktan cok duzgun emmemeye basladi. Ben de gece ve sabah ilk uyandiginda emzirip diger zamanlarda biberon vermeye dondum. Ama benim deneyimim senin yazdiklarindan farkli oldugu icin yazmak istedim. Benim oglumum mizaci farkli oldugunicin belki ben hem biberon hem memeyi uzun sure idare edebildim, hatta arada mama ile de destekleyerek. Keske o zamanlar senin notlarin olsaydi da emzirme kampi yapsaydim, hos ven kendi kafama gore pompa kampi yapmisim aslinda farkinda olmayarak. Cok uzun oldu, deneyimlerinizi paylasin dedigin icin yazdim. Cok emek verdim, cok zorlandim ama hic pes etmedim ve 14 ay ogluma sut verebildim. Simdi ikinci bebegime daha guzel bir baslangic yapmak istiyrum, hatta mumkunse ise geri donene kadar hic biberon vermek istemiyorum. O yuzden senin notlarini calisiyorum. Sevgiler ve tesekkurler. Semra.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Semra,
   Ben yukardaki yazida emzirme basarini artiran ve azaltan yontemlerden bahsederken ihtimallerden bahsettim; kimse yuzde yuz soyleyemez nasil olacagini. Yalniz bebeklerin cok buyuk bir kismi biberon varken memeyi bir sure sonra birakiyor. Bunu yasamayan nadir anneler var, senin gibi. Senin durumunda bilincli olman ve memeyi artirma biberonu azaltma cabasi icinde olman onemli bir basari faktoru gibi duruyor.

   Dogum tecrubenle ilgili bir iki sey soyleyebilirim. Epidural kullandin mi? Ates yukselmesi epiduralden de kaynaklanabiliyor. Epidural dogumun itme fazini da uzatabiliyor.

   Eger bu sefer daha farkli bir dogum tecrubesi istiyorsan epiduralden uzak durmaya gayret etmeni oneririm.

   Sil
 40. Tekrar merhaba Tomris,

  Ben Semra, google
  Profilimden giriyorum ama bir turlu o ismimle cikmayi basaramadim. Evet bebegin kalp atislari iki kez 50 civarina dusunce acil sezeryana girersek tamamen uyutmayalim diyen doktorumun israriyla epidrual aldim. Ama itmenin son bir saatinde epiduralden itemedigimi dusunup kestiler epidurali. Dun yani 39. Hafta bitiminde ultrasona girdim, bebek tahmini 10 lbs (4535 g) olcuyor. Doktorum ilk dogumumda sezeryan olmami gerektiren durumun bu dogumda da oldugunu, istersem normal dogumu deneyebilecgimizi ama kesinlikle tavsiye etmedigini soyledi. Bu arada amerikada yasiyorum burda kolay kolay turkiyedeki gibi sezeryan yapmiyorlar. Yani gorusunse gore bu sefer de sezeryan olacagim hic istemesem de, blogda kadin dogum uzmani Semra Ozer hanim da benim durumumda ssvd denemesinin buyuk ihtimal basarisiz olacagini soyledi. Simdi en azindan sancilarin kendiliginden baslamasini bekliyoruz. Annem geldi yardima turkiyeden, esim de evden calisiyor, oglum gunduz kreste, simdiden soyledim emzirme kampi yapacagim haberiniz olsun dedim:) Bu sefer insallah daha kolay bir emzirme baslangici olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sancilarin dogal baslamasini hatta ilerlemesini beklersen en iyisi olacak.
   Hayirli ve kolay bir dogum dilerim.

   Sil
 41. Merhabalar blog unuza "2 aylık bebek ne kadar süt emer" i google da aratırken eriştim doğrusunu söylemek gerekirse bi desteğe yoruma ve bilgiye ihtiyacım var..
  Bebeğim şuan 42 günlük geçen ay 37 haftalık sezeryanla doğdu.. Üstelik NSTlerde sancım dahi yoktu fakat preklampsi şüphesiyle doğum yaptım.. 3000 gr 50 cm di.. İlk gün sütüm geldi ya da ben öyle sandım çünkü damla damla geliyordu bu yaklaşık 2-3 hft böyle sürdü meğer fışkırır gibi gelmeliymiş bilmiyordum tabi bu sırada kızım 2700e düştü ve sarılık oldu (sarılığı da hala devam ediyor:( ) dr 1ay snr gelin dedi gittik ve kilosu 3450ydi dr çok az dedi 4000 olmalıymış :( o güne kadar eşim benden gizli gizli biberonla mama veriyordu hatta ben verme dedşkçe veriyordu bazen o kadar mızırdanıyordu ki ben de versin az az diyordum fakat dr kilo alımı çok düşük diyince ben de mamaya dayandım şuan günlük ortalama 100ml mama içiyor diğer zamalar meme veriyorum.. Bebeğim 2 saatte bazen 1,5(gündüzleri) bazen 3 saatte(geceleri) uyanıp emmek istiyor 7-10 bez değiştiriyorum günlük dolmasını çok beklemiyorum pişik olmasın diye.. Çok uzun oldu biliyorum ama bir bilen olarak size kendimi anlatıp sorumu sormak istedim.. Şimdi size sorum şu:
  Bu gün kızımı emzirdikten 1-1.5 saat snr göğüslerimi 20-25 dk sağdım ve ancak 40 ml süt elde edebildim ve nette okuduğum çoğu insan 150 300 ml.lerden bahsediyor bu bnm sütümün yetersiz olduğunu gösteriyor :( sizce ne yapmalıyım? buarada milupa steel tee içiyorum ama işe yaramamış galiba morali gerçekten çok bozuldu.. :( sütüm gerçekten yetmiyor mu bebeğim doymuyor mu biberona alışır memeyi bırakır mı :( umarım kendimi anlatabilmişimdir :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, evet kendini anlattin. Ne yazik ki bir cok annenin dustugu belli basli hatalara dusmussun. Once bunlari duzeltelim:
   - Sutun fiskirir skeilde gelmesi gerekmez. Kimininki fiskirir, kimininki sakin ksakin gelir. Bu sutunun oldugu ya da olmadigini gostermez.
   - Pompa ile sagidigin miktar pompa ile ne kadar sagabildigini gosterir. Bunun uzerinden sut yeterli ya da degil yorumu yapilamaz.
   - Sut yiyip icme still tee ile filan artmaz. Emzirerek artar. Ne kadar cok emzirirsen o kadar cok artar. Ne kadar az emzirirsen o kadar azalir. Buraya da bak. http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-5-temel.html
   - Ne kadar mama verirsen sut o kadar azalir, yukardaki yazida uzun uzun anlattim.
   - Bebegin vucut agirliginin %10’unu ilk hafta kaybetmesi normaldir, bunda hic bir sorun yok, her bebek icin normal bir durum. Yani 2700 grama dusmesi cok normal. Yalniz 10-14. Gunde dogum kilosunu tekrar yakalamasi gerekir.
   - Sarilik yeni doganda normal bir seydir, hemen hemen her bebekte olur. Onemli olan duzeyinin tehlikeli noktalara cikmamasidir. Su anda hala sariligi devam ettigine gore anne sutu sariligi var. Beslenmedigi icin degil, anne sutu aldigi icin sariligi var yani. bunun cozumu de daha da emzirmek.
   - Ilk ay kilo alimi beklentimiz 600-900 gram arasindadir. 1 kilo degil. 2700’den 3450’ye gecmesi aslinda hic de fena degil, yani 20 gunde 450 gram almis. Yapman gereken mama vermek degil emzirme kampina girmekti. Ne yazik ki doktor mama vermis. Bkz. Yukardaki yazi.

   Bunlari gizli gizli mama veren esine de okut lutfen. Cunku kiziniza iyilik degil kotuluk yapiyordu.

   Su anda gec kalmis sayilmassin. Gunde 100 cc mamadan cok kolay kurtulabilirsiniz. Bunun icin emzirme kampina girmen gerekiyor. Bir sonraki yaziya bak lutfen. Ozetle cevirip cevirp emzireceksin. Gun icinde hic durmadan, gece de. Gece de emzirme araliklari 2 saati gecmesin, gunduz hic durmadan emzir zaten. Bu arada once gunde 50 cc’ye dusurun mamayi, bir kac gun sonra da tamamen kesin. Bu arada kilo alimini da takip etmek gerekir, kamp oncesi ve sonrasinda. Saglik ocagina/ ASM’ye gidebilirsin. Bezsiz ve kiyafetsiz tartilmasi onemli. Sonuclarini da bana yaz.

   Sil
 42. Merhabalar tekrardan.. Bu gün dr a gittik sarılığımız 7 küsura düşmüş çok şükür ki.. Kilomuz 4200 olmuş.. Fakat dr umuz 100 ml me devam dedi :S ben anlamıyorum 15 gün içinde 800 gr a yakın kilo almış bebeğim ama demek ki 100 ml mamayla almış :( ben kaka yapamadığı zaman sürekli emmek istiyor ve o zaman mama veriyorum daha sonra ancak yapabiliyor dedim.. demekki tam doymuyor ne kadar yerse o kadar yapar dedi.. ben yine de 50 ye düşürüp sürekli emziricem.. dediğinizi uygulayacağım.. 15 gün sonra tekrar kontrolü var o zaman a tekrar göreceğim kilo alımını.. desteğiniz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 15 gunde 800 gram cok yuksek bir rakam. Bu donemde zaten gunde 20-30 gram almasini bekleriz. 15 gunde 800 gram gunde 53 gram eder. Bence mamaya hic ama hic gerek yok. Doktoruna katilmiyorum; alabildigi kadar mama ver demek cok yanlis bir sey (yukardaki yaziya bak).
   Kademeli kesme planina katiliyorum. bebegin uykusu, genel keyfi de zaten karninin doymadigi konusunda bir fikir verir.

   Sil
 43. Merhabalar.yazılarınızı günlerdir fırsat buldukça okuyorum.benim kızım 3 ayını yeni doldurdu.bir önceki bebeğimi 20 haftada kaybettiğim ve bu gebeliğimde de kanamam olduğu için doktor takibinde 38. haftam dolunca suni sancıyla doğum yaptım.herşey güzel geçti.doğum,bebeğin sağlığı...doğumdan hemen sonrada emzirmeye basladım.bebeğin emişide gayet iyiydi.hastanede ilk tuvaletine de yaptı.iyi dediler.ancak eve geldiğimiz ilk gün hiç uyumadı.sürekli memede duruyor ve emiyordu ya da biz emdiğini düşünüyorduk.bu arada fark ettik ki hiç tuvaletini yapmıyordu.bezler hep kuruydu.(peçete koyma yöntemini akıl edemedim).ertesi gün doktora gittik.böbreklerinde sıkıntı mı var diye ultrason çektirdik.çok şükür temiz çıktı.ebeler göğüste yada emiştemi sıkıntı var diye baktılar.sütün yeni gelmeye başladığını söylediler.ama bu arada kızımızda sarılık üst sınıra gelmiş.mamada vermek istemedim.emzirerek aşabileceğimizi söylediler.ilk oğlumda da emzirmede sıkıntı yaşamıştım.meme ucumun içerde olması sebebiyle yaralar ve emzirmek işkence olmuştu.1,5 ayda mama takviyesi ve 4. ayda malesef tamamen mamaya döndük.kızımda da sarılık olması ve tedavi sürecinin beni korkutması,hemoraid problemim sebebiyleyoğun ağrılarım, oturamam ve ardından kızımla beraber daha ilk haftada grip olmamız hepsi birden birleşince,tek çarenin ve ilacın emzirmek olduğu söylenince çareyi pompa kiralayan bir arkadaşımda buldum.sütümü pompayla alıp malesef biberonla verdim.bir an önce sarılık ve gribini atlatmak istiyordum.çok şükür sarılık ve griplerini atlattık ama biberona çok fena alıştı.memede resmen kavga ediyoruz.ve ardından o kadar kızıyoki biberonu bile almıyo,saldırıyo.gece uykuda bile aynı.emzirme kampını önereceksiniz büyük ihtimalle :) ama şu an sütüm ilk başta 60cc iken 120-150 ve bazen 250 ccye kadar çıkyor.2-3 saate bir alıyorum.(ki bu işkence olmuyor değil).sütümün geri gitmesinden yada bitmesinden korkuyorum.oğlumda olduğu gibi :( en azından biberonlada olsa 3 ayı devirdik.2.800 doğmuştu çok şükür geçen haftaki kontrolde 6.800 olmuş.(bu arada bebeğin bir günde alması gereken süt miktarı bu arada nedir?) kısaca anne sütünü memeden çok az bi süre alan kızımı emzirmeye çalışayım mı ,yoksa pompayla devam mı?şimdiden teşekkür ederim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Seher, su anda emzirme kampi onermeyecegim. Bebegi memeye yaklastirma yontemleri onerecegim. Bunlari ozenle ve sabirla uygularsan bebegin memeye kolaylikla donebilir.

   Yontemlerden birincisi ve en onemlisi ciplak ten temasi. uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ama istemezse zorlama. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine. Ciplak ten temasi sirasinda rahat bir ortam olmasina dikkat et, etrafta karisan gorusen olmasin. gerekirse ortunun altina girin, takilin birlikte. amac bebeginle rahat huzurlu bir zaman gecirmen, bunu da onun emme icgudulerini tetikleyecek sekilde yapman.

   Ciplak ten temasini bebegin ‘esref’ saatinde yap. Ne ac ne tokken, uykusunu almis keyfi yerindeyken. Burdaki puf noktasi memeye zorlamamak, bebegin kendiliginden istemesini almasini beklemek. Eger bebek koynunda meme aranmaya baslarsa kalcasindan tutarak yavasca memene yonlendirm, ama zorlamadan.

   Ciplak ten temasini ne kadar sik yaparsan o kadar iyi. Her gun bir kac defa yapmani oneririm. Tek seferde mucize bekleme, bunca ay memeden uzak kalmis bir bebegin geri donusu de zaman alacaktir.

   Sil
  2. Ikinci olarak bebegin uykularina, ozellikle gunduz uykularina dikkat et:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/10/tomrisin-emzirme-notlar-18-gece.html
   “Dört ay civarında bebekler çevreleri ile daha çok ilgilenmeye başlar, gündüz emzirmek gittikçe zorlaşır, bir türlü oturup emmez hale gelirler. Benzer bir dönem 10-11 ay civarında yaşanır, bu sefer de hareketlendikleri için, oraya buraya koştukları için memeye ilgileri azalır. Etrafta dokunup kurcalayabileceği onca ilginç şey varken kim oturup meme emmeyle uğraşacak! Gerek bu dönemlerde, gerekse genel olarak bebeği emzirmek için en iyisi uykusundan uyandığı zamanlardır. Bebek uyandıktan sonra dinlenmiş ve dinçtir, mahmurken inadı filan da unutmuştur, o nedenle sakin bir şekilde güzelce emzirebilirsiniz. Bebek uyandıktan sonra daha perdeleri açmadan, odasından çıkartmadan salona filan gitmeden emzirmenizi öneririm. Bir kere ışık, görüntüler, oyuncaklar, ev ahalisi, konuşmalar, açık televizyonun sesi vb. uyaranlarla karşılaşmaya başladı mı emzirmek gittikçe zorlaşır, özellikle 4 ay sonrasında...

   Özellikle 3 aydan sonraki dönemde bebeğin gündüz uykuları beslenmesi için büyük önem taşır. İlk 3 ay, aç bebek uyuyamaz. 6 aydan sonra ise uykusunu almamış bebek beslenip karnını doyuramaz. 3-6 ay ise geçiş dönemidir, ikisi de olabilir.

   Gündüz uykunu almamış bebek aşırı yorgun olur, huysuz olur, iyi ememez. Bazı anneler sorunu “dört aylık bebeğim meme emmek istemiyor, memede huzursuz” diye aktarır. Oysa ki altta yatan sorun sıklıkla bebeğin aşırı yorgun olmasıdır. O yüzden ilk uyku belirtilerini gördüğünüzde (esneme, göz ovuşturma, kulağıyla oynama, huzursuzluk, ağlama, oyuna ya da etrafına konsantre olamama, o oyuncaktan öbürüne geçme) bebeğinizi yatırın, aşırı yorulmasını beklemeyin. Uyandığında da misler gibi memesini verin, sıcak poğaça gibi kucağınıza kıvrılıp emmesini izleyin. Aşırı yorgun bebek ne güzel uykuya dalabilir, ne emebilir, ne de yeni beceriler öğrenip gelişebilir.

   Uyku konuları için Eren’in şu yazılarına bakmanızı tavsiye ederim. Özellikle ilk yazıyı mutlaka okumanızı öneririm, uyku eğitimi ile ilgilenseniz de, ilgilenmeseniz de...”

   Ucuncu olarak, bebege biberon verme yontemini degistir. biberon verirken bebegi dike yakin, biberonu yere parallel tut. boylece biberondan icmek icin de caba harcamasi gerekir. Ayrica arada kucuk molalar ver, biberonu asagi cevir ama biberon ucunu bebegin agzinda tut. bebek tekrar hamle yapinca biberonu tekrar agzina sk. boylece doyup doymadigini anlamasi icin kucuk molalar vermis oluyoruz. Detaylari su yazida: http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html. Bu yontem biberondan memeye gecisini kolaylastiriyor.

   Dorduncu olarak bebegi emzirirken ayakta gezmek, boynuna singirtili vyea renkli oynayabilecegi bir kolye takmak gibi gyontemler de var.

   Ayrica uykuda emzirmek de bir cok bebegin kabul ettigi bir yontemdir, mutlaka dene. Bir anne biberonun emzik kismini kesip memesine takmis, gece uykusunda memeyi oyle vermisti, bebek de almisti. Sonra biberon emzigi olmadan emzirmeye basladi geceleri, sonra da gunduzleri emzirmeye basladi.

   Sil
 44. Tomris Hanim, yazilarinizi yeni kesfettim cok mutlu oldum. Benim kafam cok karisik. Doktorlarin onerdigi, internetten okuduklarim, etrafimdan duyduklarim hep birbirine girmis durumda. Bebegim 3370 dogdu. Suan 33 gunluk ve kilosu 4100. Hep memede yasayan bir bebek diyebiliriz. Birgun 6 saat durmadan meme verdigimi hatirliyorum. Emzirmek demiyorum yanliz dikkatinizi cekerim, meme vermek. Bu 6 saatlik surecin belki 2 saati emmistir, geri kalanlarinda beni emzik olarak kullaniyor. Resmen cigniyor meme ucunu. Kisacasi kizim sakinlesmek, gaz sancisini gidermek, uyumak, beslenmek, anne kokusu almak vs vs vs gibi bircok nedenden dolayi devamli memede olmak istiyor. Tahmin ettiginiz gibi cogunlukla memede uyuyor. Geceleri hep memede uyuyor. gunduzleri ben cok yoruldugumda evde annem veya baska kim varsa dizinde sallayarak da uyutabiliyor. Her zaman degil tabi ki bazi gunler oluyor meme disinda bir yerde gozlerini bile kapatmiyor. Uykulari hic duzenli degil ama okudugum kadariyla ilk 2 ay uyku duzeni beklemek zaten gereksiz. Gunduzleri pek uyumuyor, geceleri ise bazen 2-3 saatte bir, bazi geceler ise 1-1.5 saatte bir uyaniyor. Her uyandginda meme veriyorum. Tahmin edersiniz ki bu tempo benim icin cok yorucu. Beslenmek icin degil de sakinlesmek icin ya da uyumak icin meme istedigi zaman emzik vermeyi deniyorum. Yuzde 90 almiyor, ittiriyor. Doktorum bu sekilde memeye yapisik yasamasi cok cok kotu bir aliskanlik dedi. Kilo alimi ust sinirdaymis. 10 gunde 350 gr. almis. Kesinlikle aglasa bagirsa da 2 saatten once meme vermeyeceksin dedi. Meme uyku iliskisi tamamen bozulmus, anne kavrami tamamen meme olmus, seni emzik olarak goruyor dedi. Soylemesi kolay, 45 dk lik uykusundan uyandiktan sonra bir aylik bebegi 1-1.5 saat meme vermeden nasil oyalayabilirim ki ?? konusmadan anlamaz, hicbir sey ilgisini cekmez, tek bildigi sey var o da meme... Cok kafam karisik. Ne yapmami onerirsiniz ? Bu arada sunu da belirtmek isterim ki bazi zamanlar kizim memeden ayrilmasa bile memede asiri huzursuz oluyor. eller ayaklar hic durmadan tepisiyor. o zaman memeden ayirmaya calisiyorum yine agliyor. Yani hem meme istemiyor hem memeden vazgecmiyor. Deli mi benim bu kizim ?:) Doktor kisir donguye girmissin, karni sisip hazimsizlik oluyor onun agrisindan meme istiyor emdikce agrisi artiyor yine meme istiyor, cok yanlis dedi... yardimlarinizi bekliyorum dort gozle :) sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Yasadiklarin cok normal, buna lohusalik diyoruz. Bebegin kirki cikana kadar memeye yapisik yasar, bu cok normaldir. Doktoruna kesinlikle katilmiyorum, bu cok dogal bir durum. Ilk 3 ay bebegin dis dunyaya adapte oldugu bir donemdir ve bu donemde anneye yapisik yasamasi cok normaldir. Doktorunun onerisini dinlersen (saatli emzirme) sonucta sutun azalabilir. Lutfen su yaziya bak: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-5-temel.html

   Uyku zamaninda emzik onermeye devam et. Farkli emzikler dene. Bir de kundak yapmani oneririm. Ince ve buyuk bir pamuklu bez ile cok siki olmayan bir kundak uyku suresini ve kalitesini artiracaktir bebegin.

   Bir tek sunu oneririm, emzirme aralarinda (bir memeden oburune gecerken mesela) biraz sirtinda pispislayarak gazini cikartmaya dikkat et. Bir de bir sling edinmeni oneririm. Sanirim bebegin ‘duyarli bebek’ tipine giriyor, annenin dokunusuna sicakligina ihtiyac duyan bir bebek. Bu bir mizac, degistiremezsin. Bu mizacta bebekler anne ile surekli temas halinde olmaktan hoslanirlar. O yuzden sling (bir cesit bebek askisi) edinirsen slingde bir elle emzirip diger elini serbeste alabilirsin. Bir de arkaya yaslanarak emzirmeyi oneririm, bir elin bosa cikabilir. Su yaziya bak: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-4-temel-bilgiler.html

   Sil
 45. merhaba tomris hanım yazılarınızı çok geç buldum.ben 16 nisanda ikizlerimi doğurdum.34 haftalık doğdular kızım1900gr,oğlum ise 2130 grdı.2.5 haftalık bir yoğun bakım maceramız oldu.kızım orda biberona alıştı.ilk günden beri sütüm yeterli değildi.önce emziriyorum yetmezse mama veiyorum.mama vermek beni çok üzüyor.sadece anne sütü ile beslemek istiyorum çocuklarımı.kızım 2 haftadır falan emiyor.ne kadar çekiyor bilinmez.oğlum ise iyi emiyor tabi üstüne mamada alıyor.her gün değişiyor ama 100cc ile 150 cc arası oğlum maa alıyor.kızım ise mizacı gereği asabi bir çocuk birde üstüne gaz sancısı olduğundan gün gün değişiyor.bazen ne mama nede meme alıyor.buda beni çok üzüyor.geçnlerde yapılan tartıda 10 günde oğlum 300gr alırken,kızım ise 100 gr almış.oysaki sadece biberon ile beslenirken kızın iştahı daha açıktı.10 gün önceki tartılarınds kızım 3000 gr oğlum ise 3300 gr dı.çocuklarımı nasıl beslemeliyim ve sütümü nasıl arttırabilirim lütfen yardımcı olun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Fatma, bebeklerin meme aliyor, bu iyi bir sey. Memeyi tamamen birakmamislar yani. Cok hizli hareket etmen gerekir, en kisa zamanda biberonu azaltarak kesmeye calis. Bunun icin surekli bir emzirme kampi halinde olman gerekir.
   Su yontemleri onerecegim:
   1. Yontemlerden birincisi ve en onemlisi ciplak ten temasi. Tek bebek icin anlattim, ama iki bebek icin de gecerli, yani ayni anda ikisiyle de yapabilirsin. uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ama istemezse zorlama. Ten teması, bebeğinin kokusu prolactin hormonunu, yani süt yapımını tetikler, ayrica oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine. Ciplak ten temasi sirasinda rahat bir ortam olmasina dikkat et, etrafta karisan gorusen olmasin. gerekirse ortunun altina girin, takilin birlikte. amac bebeginle rahat huzurlu bir zaman gecirmen, bunu da onun emme icgudulerini tetikleyecek sekilde yapman.

   Ciplak ten temasini bebegin esref saatinde yap. Ne cok ac, ne cok tokken; uykusunu almis keyfi yerindeyken yap.Ozellikle kizin icin ciplak ten temasi cok onemli.

   Burdaki puf noktasi memeye zorlamamak, bebegin kendiliginden istemesini almasini beklemek. Eger bebek koynunda meme aranmaya baslarsa kalcasindan tutarak yavasca memene yonlendirm, ama zorlamadan.

   Ciplak ten temasini ne kadar sik yaparsan o kadar iyi. Her gun bir kac defa yapmani oneririm. Tek seferde mucize bekleme, tam sonuc alman zaman alabilir.

   2. Bir diger onemli yontem ise biberon verme yontemi. biberon verirken bebegi dike yakin, biberonu yere parallel tut. boylece biberondan icmek icin de caba harcamasi gerekir. Ayrica arada kucuk molalar ver, biberonu asagi cevir ama biberon ucunu bebegin agzinda tut. bebek tekrar hamle yapinca biberonu tekrar agzina sk. boylece doyup doymadigini anlamasi icin kucuk molalar vermis oluyoruz. Detaylari su yazida: http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html. Bu yontem bebegin biberona alismasini engelliyor, biberondan memeye gecisini kolaylastiriyor.

   Bu videoda bebegi nasil tutacagini gosteriyor. Once konusma var. 1 dakika civarinda gostermeye basliyor.
   https://www.youtube.com/watch?v=UH4T70OSzGs

   3. bebekleri ozellikle uykudan uyaninca uyku mahmuru iken, daha yorulmamisken emzir.bazi bebekler uykuya dalarken emerler.

   4. Emzirirken şarkı söyleme, ayakta gezinme, pilates topunda sallanma, sallanan koltukta sallanma gibi yöntemler dikkatini dağıtıp emzirme süresini uzatabilir. ayrica boynuna renkli veya singirtili bir kolye takmani da ise yarayabilir.

   5. bebek acken ve acliktan sinirli oldugunda su yontemi kullanabilirsin: once biraz biberonla mama ver, doyurmayacak ama sinirini alacak kadar, sonra meme teklif et.


   6. Eger ogunlerinde yaklasik ne kadar mama ictigini biliyorsan bir yontem de once biberonu sonra memeyi vermek. Boylece bebek beslenmeyi memede tamamliyor. Bu sekilde bir duzen oturttuktan sonra kademeli olarak mamayi kesmeye basla (kilo takibi eslik ederse iyi olur). Tum gunden 30-60 cc, ya da her ogunden 5 cc kadar kesmeye basla. Her 3-4 gunde bir tum gunden 30-60 cc daha kes. Bu sekilde mama azaltindiginda bebek daha hizli acikacagi icin emzirme sikligin da artacaktir, boylece dogal olarak sut uretimin artacaktir.

   Sil
  2. En onemlisi, bebekleri yakaladigin yerde emzir. Acikmalarini, aglamalarini bekleme. Buldugun yerde emzir. saat filan da bekleme sakin. Surekli bol bol emzir. Bu sekilde memeye donebilirler, sutun de bollasir. Lutfen su yaziyi oku: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html

   Bu yontemlerle bir cok ikizi tamamen memeye dondurmek ve sadece anne sutu ile beslemek mumkun.

   Nadiren mamayi sifirlamak mumkun olmayabilir. Bu durumda mede mama yontemini deneyebilirsin. 2 aylik bebekler bu yontemi Kabul eder mi emin degilim, istemeyebilirler; ama tamamen memeye donme mumkun olmadiysa biberondan iyidir.
   https://www.facebook.com/BebekYapimBakimOnarim/photos/a.191485977620818.26959.191463117623104/414800578622689/?type=1   Sil
 46. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bebegimin doğum kilosu 2290 gr 1. Ayinda 1150 2.ci ayinda 1.000 kg 3.cu ayinda ise 620 gr aldı. Dr.muz normal oldugunu söyledi fakat benim içim rahat etmedi son ay oldukça düşük tartı aldi. Mama vrrmeyi dusunuyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim :/

   Sil
  2. Dusuk olduguna nerden karar verdin? ilk iki ay ayda birer kilo aldiran sut niye durup dururken azalsin, yaramaz olsun? var mi bunun mantigi? yok!

   Masallah bebege sutun cok yaramis, bebegin de guzel kilo aliyor, hic bir sorun yok. 600 gram hic de dusuk degil, dusuk oldugu fikrine nerden kapildin bilemiyorum. Bebek 3 aylik, dogum kilosunu ikiye katlamis bile. Mama vermeye kalkarsan bebege buyuk kotuluk etmis olursun, sutun de zamanla azalir.

   Eger kilo alimini artirmak istiyorsan yapman gereken mama vermek degil, emzirme kampi yapmaktir. Lutfen suraya bak:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html

   Sil
 47. merhaba tomris hanım bnm ikizlerim 4 ayklık ve neredeyse mmayla besleniorlar vicdanım sızlıo memede veriorum ama doymuolar mememle nekadar emzirsemde yine mama istiolar ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 48. merhaba tomris hanım bnm ikizlerim 4 ayklık ve neredeyse mmayla besleniorlar vicdanım sızlıo memede veriorum ama doymuolar mememle nekadar emzirsemde yine mama istiolar ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 49. merhaba tomris hanım bnm ikizlerim 4 ayklık ve neredeyse mmayla besleniorlar vicdanım sızlıo memede veriorum ama doymuolar mememle nekadar emzirsemde yine mama istiolar ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 50. merhaba tomris hanım bnm ikizlerim 4 ayklık ve neredeyse mmayla besleniorlar vicdanım sızlıo memede veriorum ama doymuolar mememle nekadar emzirsemde yine mama istiolar ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 51. merhaba tomris hanım bnm ikizlerim 4 ayklık ve neredeyse mmayla besleniorlar vicdanım sızlıo memede veriorum ama doymuolar mememle nekadar emzirsemde yine mama istiolar ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 52. merhaba tomris hanım bnm ikizlerim 4 ayklık ve neredeyse mmayla besleniorlar vicdanım sızlıo memede veriorum ama doymuolar mememle nekadar emzirsemde yine mama istiolar ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 53. merhaba tomris hanım bnm ikizlerim 4 ayklık ve neredeyse mmayla besleniorlar vicdanım sızlıo memede veriorum ama doymuolar mememle nekadar emzirsemde yine mama istiolar ne yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Su anda yapman gereken ilk is emzirme kampina girmek, ama mamayi kesmeden. Lutfen suraya bak. Bu kampta saate bakmadan, bebek ne zaman isterse emzireceksin. Bebek istemese bile gun boyunca meme teklif edeceksin. Yarim saat once emzirmis olsan da baktin bebek uyanip, alip emzireceksin. Bu sekilde yavas yavas sutun artacaktir.Sutun artmasinin tek yolu vardir: memeyi bol bol sık sık bosaltmak.

   Bu sırada mamayı yavaş yavaş, kademeli bir şekilde kesebilirsin. Bebeklerin öğünlerinde yaklaşık ne kadar mama aldığını biliyorsan şunu uygula: önce mama ver, ama normalden biraz daha az ver, sonra meme ver. Böylece beslenmeyi memede tamamlayacaklar. Bu düzeni bir kez oturttuktan sonra mamayı kademeli olarak azlatmaya başla. 3-4 günde bir tüm günden 30-60 cc kesebilirsin. Sen mamayı kestikçe onlar daha çabuk acıkacaktır, böyece daha sık emecekler. Bu da sütü artıracak. Böylece yavaş yavaş mamayı kesebilirsin.

   Bu süreçte çok ama çok önemli bir yöntem çıplak ten teması. Burda tek bebek icin anlattim, ama iki bebek icin de yazdıklarım aynen gecerli, yani ayni anda ikisiyle de yapabilirsin. uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ama istemezse zorlama. Ten teması, bebeğinin kokusu prolactin hormonunu, yani süt yapımını tetikler, ayrica oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine. Ciplak ten temasi sirasinda rahat bir ortam olmasina dikkat et, etrafta karisan gorusen olmasin. gerekirse ortunun altina girin, takilin birlikte. amac bebeginle rahat huzurlu bir zaman gecirmen, bunu da onun emme icgudulerini tetikleyecek sekilde yapman.

   Ciplak ten temasini bebegin esref saatinde yaparsan daha iyi olur. Ne cok ac, ne cok tokken; uykusunu almis keyfi yerindeyken yap. Çıplak ten temasını her gün, mümkün olduğunca sık uygulamaya çalış.

   Bir digger onemli yontem ise biberon verme yontemi. biberon verirken bebegi dike yakin, biberonu yere parallel tut. boylece biberondan icmek icin de caba harcamasi gerekir. Ayrica arada kucuk molalar ver, biberonu asagi cevir ama biberon ucunu bebegin agzinda tut. bebek tekrar hamle yapinca biberonu tekrar agzina sk. boylece doyup doymadigini anlamasi icin kucuk molalar vermis oluyoruz. Detaylari su yazida

   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html

   bebekleri ozellikle uykudan uyaninca uyku mahmuru iken, daha yorulmamisken emzir. Gunduz uykularina cok dikkat et, uykusunu almamis bebek huysuzlanir, iyi ememez. Bu özellkle akşama doğru, bebek yorulunca iyice belirginleşir. Yorgun bebek memeden süt getirmeyle uğraşamaz, memede huysuzlaşır, biberon ister. O yüzden bebeklerin uykusu geldiği anda, ilk uyku belirtilerini verdiklerinde yatır.

   Emzirirken şarkı söyleme, ayakta gezinme, pilates topunda sallanma, sallanan koltukta sallanma gibi yöntemler dikkatini dağıtıp emzirme süresini uzatabilir. ayrica boynuna renkli veya singirtili bir kolye takmani da ise yarayabilir.

   Bu yöntemleri uygulayıp bana gelişmeleri bildir. Soruların olursa burdayım.

   Sil
  2. "Suraya bak" derken su linki kastettim; http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html

   Sil
 54. s.a tomris çok merak ettiğim ve ne yapacağımı tam olarak bilmediğim bir konu var 6. aydan sonra yani ek gıdaya geçtiğimizde? su , meyve suyu gibi sıvı içecekler için biberon kullanacak mıyız? bunlar için biberon kullanmamız sütümüzü etkiler mi( yani azaltır mı ?). birde sütüm yettiği müddetçe 6. aydan sonrada bebeğe mama vermek zorunda değiliz değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayir, bebege mama vermek zorunda filan degilsin. 6 aydan sonar sutun azaldigi, yetmedigi gibi reklamlar tamamen mama firmalarinin pazarlama taktigi, sakin umursama.

   Su, meyve suyunu biberon ile vermek zorunda degilsin. bir kere meyve suyu vermene hic gerek yok, birak bebek meyvenin kendisini yesin. meyve suyu midesini sisirmek ve seker yuklemek disinda bir ise yaramaz. Su ise biberon olabilir, ya da bardakla verebilirsin elinle (mesela cay bardagi, ya da plastic bir bardak), biraz doker ama onluk takabilirsin. ya da alistirma bardagi kullanabilirsin.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. meyveyi rendeleyebilirsin, kolay ve cabuk eriyen meyveleri eline de verebilirsin, birak takilsin. mesela muz, olgun armut, olgun seftali, birak elinde yemeye calissin bunlari.

   Sil
 55. Tomris hanim merhaba, 34 haftalikken sezeryanla bebegimi aldilar. 2030 g olarak dogdu. İlk gunler 200 g kaybi oldu, surekli uyuyordu tabii. Once emzirmeyr calisarak ( uyurken cok zordu) sonrasinda sagdigim sutu damlalik, siringa, kasik ve bunlarla verim alamayinca biberonla ( gunde 8 kere) vererek kiloyu toparladik. Suan 54 gunluk ve 3400 g. Ben artik sut sagmaktan ve biberondan kurtulmayi ve sadece emzirerek beslemeyi cok istiyorum. Ama kafam cok karisik. Denemeye gecsem, acana aktif emebilecek mi, kilo alabilecek mi, ememezse sutum axalirsa sagmadigim icin, seklinde endiselerim var. Biraz daha devam dersem biberona iyice alismasindan korkuyorum. Onu cuk cuk cekiyor cunku, ne yapmam gerek, ne onerirsiniz bana? Sadece emzirmeyi denersem ve kilo alamazsa napmam gerek? Onerinize cok ihtiyacim var . Simdiden tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hatice,
   dogru bir dusunce, hizlica bu sagma-biberon yolundan donmeniz gerekir.
   Biberonu birden kesmeyeceksin, kademeli kesmen gerekir. Oncelikle memeye alismasi isinmasi lazim bebisin.
   Birincisi ve en onemlisi ciplak ten temasi: uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine.
   ne kadar sik ve cok yaparsan bu ten tene temasi o kadar iyi. bebegin kilo alimini dahi hizlandirir ten tene temas.

   Bir digger onemli yontem ise mama verme yontemi. biberon verirken bebegi dike yakin, biberonu yere parallel tut. boylece biberondan icmek icin de caba harcamasi gerekir. Ayrica arada kucuk molalar ver, biberonu asagi cevir ama biberon ucunu bebegin agzinda tut. bebek tekrar hamle yapinca biberonu tekrar agzina sk. boylece doyup doymadigini anlamasi icin kucuk molalar vermis oluyoruz. Detaylari su yazida: http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html sayfanin altina dogru sut verme metodlari basligina bak.

   Emzirirken şarkı söyleme, ayakta gezinme, pilates topunda sallanma, sallanan koltukta sallanma gibi yöntemler dikkatini dağıtıp emzirme süresini uzatabilir.

   bebek acken ve acliktan sinirli oldugunda su yontemi kullanabilirsin: once biraz biberonla mama ver, doyurmayacak ama sinirini alacak kadar, sonra meme teklif et.

   Bebegin biberonunu kademeli olarak azaltip memeyi artiracaksin. bunun icin soyle bir duzen deneyebilirsiniz. her ogunde ne kadar aldigi az cok belli ise her zamanki miktardan biraz az ver (mesela 5 cc), sonar meme ver, beslenmeyi memede tamamlasin. bu sekilde tum ogunler oturduktan sonra (3-4 gun mesela) biberonu 5 cc daha azalt. bebegin aldigi biberon azaldikca memede karnini doyurmak zorunda kalacak. bu sekilde daha cabuk acikacagi icin daha fazla, daha sik meme isteyecek, bu da sut uretimini artiracak. bu donemlerde pompanin zamanlamasini ve dengesini iyi kurmak lazim, pompayi emzirmeden sonra yap ki bir sonraki emzirmeye memeler az cok dolu olsun. bos meme verince ilk baslarda pek hoslanmayabilir bebis. bu sekilde yavas yavas biberonu azalt, memeyi artir.

   sorun olursa bekliyorum.

   Sil
 56. igein_h_yizevbekhai@admin.in.th: Eger ilgileniyorsaniz, bu e-posta adresinden bizimle irtibata iseniz merhaba sizin tüm kisisel is için kredi ararken, biz,% 3 faiz oraniyla kredi vermek. Belgeniz ok cevap veren herhangi bir gecikme olmaksizin derhal sizden aldigimiz be kez kredi biz bir hafta önce size transfer edilecek. Artik kredi basvurusunda, acil promosyon ok var.

  YanıtlaSil
 57. Cevabinizi sabirsizlikla bekliyordum, cok tesekkur ederim.
  Bebegim memeye merakli, ancak uyudugu icin ve guclu cekemedigi icin kilo alamayinca sagip biberonla verme yontemine gecmistik. Size yazdigim gunlerde sanki biraz daha aktif gibi geldi. Cevap bekleme surecinde de bir cesaret haydi dedim ve direkt keserek emzirmeyi deniyorum 5 gundur.( siz yavas yavas demissiniz :(
  Suanki durum , surekli memede olmak istiyor. Uyuyunca koyuyorum agliyor tekrar aliyorum. Dolayisiyla memeler hep yumusak.tum gun boyle geciyor.klasik anne dusuncesi " acaba doymuyor mu" sorusu arada ususuyor. Tarti gosterecek sanirim olup biteni. Olur da az kilo almis olursa napmaliyim? Bir bebek ortalama bir ayda ogrenmez mi aktif mrme emmeyi biraz daha mi sans vermeliyim?
  Elimde sns var, yeni grldi hic kullanmadim. Onu kullanmak mi gerekir? Bu durumda kac kere sagmaliyim ?? Kafam cok karisik :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hatice, bezleri nasil? Cisli bez sayisi gunde 4-5'i buluyorsa cok endiselenmeden devam edebilirsin. Bir de bezinde turuncu leke gorursen susuz kalmis demektir. Susuzluk disinda sorun olmaz.
   SNS mama takviyesi gerekiyorsa mantikli, yoksa degil. Madem biberonu sifirladin ve sadece memeye gectin, boyle devam et. Bir tek acliktan cok sinirli oldugunda, o yuzden memeyi almadiginda sinirini alacak kadar biberon ver (mesela 30-60), o kadar. Kilo alimi 5 gundur duraklamis olabilir, normaldir. tarti sonucunu bana yaz.

   Sil
 58. Sizden cevap gelince nasil mutlu oluyorum.
  Bugun tartilmaya goturdum , 6 gunde 100 g almis(3500 olmus). Dr yetersiz oldugunu ve sagmaya devam etmemi soyledi:(
  Cisli bez sayisi en az 4-5 oluyor. ( ama lök bez degil, cunku sik degistiriyorum)
  Ne dersiniz, nasil devam edeyim?
  ( surekli memede kalmak istemesi, birakinca aglamasi illa ki aclik olarak yorumlanmaz degil mi)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doktoruna katilmiyorum, soyle ki bu cocuk biberona alismisken birden memeye gecti, bu halde bile gunde 16 gram almis. bence kilo alimi tamamen duraklayabilirdi bile bu gecis doneminde. o yuzden 16 gram fena degil. evet, normalde bu donemde gunde 20-30 gram arasinda almasinib ekleriz, ama 16 gram bence idare edebilir.
   Surekli memede kalmasi evet aclik yuzunden, kilo alimi bunu gosteriyor, su anda memeden en verimli sut nasil cekilir, nasil Karin doyurulur onu ogreniyor. Bunu dogdugu hafta ogrenmesi gerekirdi ama ertelediniz, o da simdi ogreniyor. Bence Pazartesi bir kez daha tartiya goturup bak, ayni tarti ayni sartlar olsun ama. sonucu da bana bildir, bakalim.
   Bu arada bol bol sik sik emzirmeye devam. sanki yeni dogan bir bebek gibi emecek, bu normal.

   Sil
 59. Pazartesi gunu bayram ama, nasil olacak ? Bende de tarti var ama ona guvenmedigimden dr a goturmustum. Onda tartip ptesi de tekrar onda baksam olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pardon, ben unuttum bayram isini. o zaman Cuma ya da Cumartesi de baktirabilirsin. Persembe'ye kalmasin.
   Evde nasil bir tartin var, bebek tartisi mi? Eger oyleyse onu kullanabilirsin, ama birbiriyle karsilastirdigimiz iki olcum ayni tarti olmali. yani evin tartisini evle, doktorun tartisini doktorla karsilastirmalisin.
   ev tipi tarti ise isimizi gormez, cunku elektronik olanlarin dahi hassasiyeti 100 gramdan basliyor, biz burda 10-20 gramlari hesap ediyoruz.

   Sil
 60. Evde bebek tartisi var ama dediginiz gibi hassasiyetine guvenmiyorum birgun farkli ertesi gun farkli gosteriyor.
  Ctesi yine gideyim olmazsa ama ben oyle demedim niye geldin muamelesi yaparsa :(
  Annem de bir taraftan cocugu ac birakma , kilosunu alsin,ver fazladan nolacak ki , dolaptaki sutlerini ver hic olmazsa gunde birkac kere diye baski yapiyor.
  Suan sut sagip sns ile vermeyi, bebegin meme emmeyi ogrenmesini geciktireceginden dolayi mi tercih etmiyoruz? Ona gore izakh edeyim anama :)
  Basinizi cok sisirmiyorumdur umarim. Fakat bana cok yardimci oluyorsunuz, cok tesekkurler ..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatice, tarti cok buyuk bir sorun degil, sen kibar ve kararli olursan sorun olmamasi lazim.
   Anneni dinleme, cocuk simdi emmeyi ogrenmezse ne zaman ogrenecek? annen iyi niyetli ama bebege sonucta zarar verecek oneriler yapiyor.
   SNS gercekten sutu olmayan, az olan anneler icin bir secenek, mesela yapisal olarak meme dokusu az gelismisse veya hormonal sebeplerden sutu azsa o zaman iyi bir yontem. ya da anne-bebek cok uzzak kaldigi icin annenin sutu azaldiysa, az kaldiysa, cogalana kadar kullanmak icin. SNS ile ya mama, ya da sut anne sutunu verebilirsiniz. kendi sutunu niye SNS ile veresin? bunun anlami yok. emmeyi ogrenecek bu cocuk. artik kilosu da zamani da geldi, gececek biraz daha oyalanirsaniz.

   Ben onumuzdeki iki hafta yurt disinda tatilde olacagim; internet erisimim olmayacak. O yuzden sana cevap vermem mumkun olmayacak. Bebek Yapim Bakim Onarim facebook grubu var, oraya uye olup durumunu oraya yazarsan ordaki tecrubeli anneler de sana yardimci olacaktir. senin gectigin yollardan gecmis yuzlerce anne var orda. Bazi anneler de zaman icinde digger annelere yardim etme konusunda cok tecrube kazandilar. Sorun olursa oraya yazabilirsin.

   Sil
 61. Tomris merhaba, sns konusunda sana katilmiyorum , nedeni su. Benim bebegimin memeye gelir gelmez uyuma problemi var hala. Memeyi cekme suresi cok az oldugu icin kilo alamiyor, agzina aldigi gibi uyuyor cunku. Uyandir demesi cok kolay ama uygulamasi hic oyle degil. O emdikten sonra sagdigim sutu bir sonraki emzirmede sns ile vermenin sakincasini anlayamadim. En azindan uyaniklik duzeyi artana kadar.netice de o da cekme sirasinda sut akisi sagliyor. En azindan 20 cc cekecekse emme ile 40 almis olur dusuncesindeyim. , uyanik emmeye baslayana dek. Bebegin cekisinde mesele yok cunku, tek sorun uyumasi. Tum ilgin icin cok tesekkur ediyorum, cok istifade ettim. Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sakincasi su: bu sekilde emmeyi ogrenemez, bir sorundan (biberon), diğerine (SNS) geçmiş olursunuz sadece.. Uyaniklik duzeyi de artmaz. bebek sut akımı az olduğunda uyur, süt akımı varken uyumaz, emer içer. memede uyukluyorsa memeye basinc uygulayarak sut akimini tetikleyebilirsin. bebek memeyi emer ama icmezken elinle memeyi hafifce sık ve öyle tut. bu süt akımını tetikleyecektir. Bebek lık lık içmeye başlar. süt akımı gelnce yavaşça elini bırakabilirsin. emmesi yavaşlayınca tekrar bunu yap, sonar tekrar, sonar tekrar. bu şekilde süt gelmiyorsa artık, meme bitmiş demektr. öbürüne geçebilirsin. sonar tekrar ilkine, sonar ikinciye, sonar ilkine, doyana kadar bu şekilde.
   burda bir video var, İngilizcen varsa daha da iyi. https://www.youtube.com/watch?v=Oh-nnTps1Ls

   Sil
 62. İyi gunler, ben İzmir'de yaşıyorum.. 22.05.2014 tarihinde sezeryan doğum ile bir erkek bebek dünyaya getirdim. Bebeğimi bu donemde sadece annesutu ile besledim.. Ancak bebeğim 5 haftalikken bir operasyon geçirdim, 10 gun hastanede yattım.. Hastanede iken ve sonrasında 10 gun boyunca kullandığım antibiyotik yüzünden bebeğim mama ile biberon yardımıyla beslenmek zorunda kaldı.. Bu süre zarfında sütümü pompa yardımıyla sağıp attım, ancak gün geçtikçe sütüm azalmaya devam etti.. Yaklaşık 3 haftanın sonunda tekrar emzirmeye başladım ve çok şükür bebeğim memeyi reddetmedi, ancak sütüm az geldiği için mama takviyesi de yaptık.. Sizin yazılarınız ümit verdi ve emzirme kampı yaptım.. Gün içinde Sık sık emzirdim, geceleri 2 saatte bir kalkıp emzirdim, still tea, bira mayası hapı ve her türlü diğer süt arttırıcı gıdaları kullandım.. Sonunda bebeğim sadece beni emerek sakinleşmeye ve ağlamamaya başladı.. Gece 4-5 saat uzun uykusu da oluyordu.. Ben de aç bebek uyumaz, sütüm yetiyor diye düşündüm.. 14 gündür sadece anne sütü veriyordum ve idrar çıkışı gayet boldu ama her emzirme sonrası bol sulu kaka yapmaya başladı. Dün doktor kontrolümüz vardı.. Bu 14 gün boyunca alması gereken kiloyu almayı bırakın, 200gr da vermiş bebeğim.. Doktorumuz mama başlamamız gerektiğini söyledi ve tabi ben cok üzüldüm.. Her emzirme sonrası bebek ne kadar isterse o kadar mamayı biberonla vereceksin dedi.. Medelanin calma biberonunu kullanıyorum ancak sonuçta biberon iste ve mama verdikçe gitgide mama miktarının artip, annesutunun azalacağını biliyorum(okuduğum yerlerde öyle yazıyor en azından).. Bebeğimin kilo alamaması ishale bağlı olabilir mi ki(bu arada dışkı tetkikleri temiz cikti, doktorum benim yediğim gıdalara bağlı olduğunu söyledi).. Sonuçta yeterli süt almıyor olsa o kadar çiş ve kaka yapabilir miydi..
  Dün doktor sonrası moralim o kadar bozuldu ki sütümün azaldığını hissettim ve akşam bebeğim sakinleşmeyince mama vermek zorunda kaldık.. Gece yine 2 saatte bir kalktım, niyetim 2. emzirme kampına girmekti.. Gece kalktığında emzirip tekrar uyuyan bebeğim sabah 8 den sonra sakinleşmedi, saat 11'e kadar direndim, sürekli değiştire değiştire meme verdim ama çığlık çığlığa kalınca çocuk pişmanlık duyarak mama hazırladım ve yer yemez uyudu bebeğim.. 2 gün önceye kadar böyle açlık belirtileri göstermeyen çocuk neden böyle oldu anlam veremedim.. Acaba çocuk aç kalıyordu da ben mi görmezden geliyordum...
  Bebeğimi sonuna kadar emzirebilmeyi cok istiyorum, bu konuda yardım ve önerilerinizi benimle paylaşırsanız cok memnun olurum..
  Bu arada Medela yetkilileriyle görüştüm ancak Türkiye'ye SNS getiriyorlarmış artık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, tarti hatasi olma ihtimali var mi? eger bebegin keyfi yerindeyse, idrar cikisi iyiyse kilo vermesi cok mantikli degil. ayni tarti miydi ve ayni sartlarda mi tartildi?
   Idrar cikisi iyiyse, susuzlik belirtileri gostermiyorsa bir kac gunluk emzirme kampina girmeni oneririm. Oncesi ve sonrasinda ASM'de (ya da kolay erisebilecegin baska bir yerde) tarttir, yalniz bebek bezsiz ve tamamen ciplak olsun, aclik tokluk durumu da kamp oncesi ve sonrasindaki tartida ayni olsun. Sonuclari bana gonder.
   Yok memede mama baslayalim dersen o da olabilir. Bunun icin SNS gerekmiyor, kendin de yapabilirsin. Linki surda: https://www.facebook.com/BebekYapimBakimOnarim/photos/a.191485977620818.26959.191463117623104/414800578622689/?type=1

   Memede mama ile baslayip sonar yavas yavas mamayi azaltarak kesebilirsin. Memede mama ile mamayi cok az vermeye dikkat et, bebegin acikma araliklari iki saati gecmesin ki sutun cogalsin.

   Sil
 63. Biz de doktorun mama verin dediği gruptanız. Oğlum 5 ay 5 günlük. Doktoru kilosunu az buldu. 40+5te sezeryanla doğdu. Doğum kilosu 3110. Şu anda 7200. Sadece anne sütü aldı. Kilosu bana hiç az gelmiyor ama boyu 69 cm olduğu için doktor o persentile göre az buldu.
  Ben sütümü 3 saatte bir sağdığımda 120 ml çukıyordu ama artık o kadar olmuyor. Her istedğinde sütüm olsun olmasın emzirmeye çalışıyorum ama sütüm artmıyor. Gelişimi iyi olduğundan sorun etmedim. 5 aylık sürünerek ilerleyebiliyor mesela. Fakat gelin görün ki doktorların bu mamacı tavrı ister istemez insanı rahatsız ediyor, acaba ben mama vermeyecğin diye düşünürken çocuk aç mı kalıyor diye sorgulattırıyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bebek dogum kilosunu ikiye katlamis coktan. Persentilin gerisinde kaldigini zannetmiyorum. Dogumdan itibaren tartiilarini tarihleri ile yazarsan bakayim. Hic bir sey anne sutu kadar iyi buyutmez bebekleri.
   Bazi doktorlar mama firmalarinin verdigi buyume egrisi kartlarini kullaniyor; o zaman da bebek sanki persentil kaybediyor gibi gorunuyor. Ama mama alan ve anne sutu alan bebeklerin buyume egrileri farklidir. Burda uyanik olmak gerekiyor; dikkat et.
   Eger doktorunun gereksiz yere mama onerdigini dusunuyorsan doctor degistirmeyi dusunmeni oneririm.

   Sil
 64. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 65. Çok teşekkür ederim cevabınız için.
  Nisan ve Mayıs'tan tam emin olmamakla birlikte aşağıdaki şekilde tartısı.
  ASM'de kiloya bebek kıyafetleri ile tartılıp sonra 200 gram eksilterek bakıyorlar, boya da kalça çıkığı yapıyor diye bakmıyorlar; o sebeple eksik olan ayların boy bilgisi yok

  Doğumda 8 Mart 3110
  1. ay 8Nisan 3900
  2. ay 16 Mayıs 4800 60 cm
  3. ay 13Haziran 5600 62 cm
  4.ay 16 Temmuz 6600
  5. ay 13 Ağustos 7200 69 cm

  Doktoru değiştirmeye takibimdeki bütün bebeklerin 6. ay itibariyle en az 7500 gram olmasını istiyorum dediği an karar verdim; gönlümüze ve bütçemize uygun bir doktor arıyorum Ankara'da. Bütün bebeklerin tornadan çıktığını düşünen biriyle yolları ayırmanın vakti çoktan geldi. Çünkü biliyorum ki zaten günde 2 kere sağılmış süt alan ve biberon kullanan oğlum bir kere mamaya alışırsa emmeye iyice üşenecek; ve sütüm iyice azalacak. İş yerinde tuvalette manuel pompayla süt sağıyorum ben oğlum biraz daha anne sütü alabilsin diye; ancak bazı doktorlardan bunu anlamasını beklemek hayal sanırım...


  Dediğiniz gibi mama ve anne sütü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi mama ve anne sütü alan bebeklerin büyüme eğrisi farklı olmalı. Bende bir mama firmasının gönderdiği bir kitapçık var ve sanırım doktor da oradaki persentile göre bakıyor.

   Sil
 66. Tomris Hn Merhaba
  Oğlum bugün tam 2 aylık. Doğumdan itibaren süt gelmeme, uzamıs sarılık, meme ucu yaraları, iltihapları problemleriyle 35-40 gün civarı mama takviyeli olarak 2 ayı ettik.20 gündür sadece anne sütü veriyorum. Şöyle de bir durum var. Bütün gün emziriyorum. Gün içinde 5dk- 10dk göğsümde uyuduğuyla kalıyor. Uzun bir uykusu yok.Gece uykusuna 11.30-12.00 bazen 01.00 gibi dalıyor. Ve bu saatlere kadar durmadan emziriyorum. Arada sinirleniyor, gogsumu çekistiriyor ,uyutma cabalarim boşa çıkıyor. Böyle olunca da dinlenmek benim için hayal oluyor. 2 ya da 3 günde bir kez kaka yapıyor. Ama bezleri cişli oluyor. Hep doymadigıni dusundum.Sağlık ocağında haftalik kilo takibi yapıyoruz. Ancak bugün çok üzüldüm. Şöyle ki:
  Doğum kilosu: 3280
  6 gunlukken : 3100
  16 gunlukken: 3400
  27 gunlukken: 3700
  35 gunlukken: 4000
  Doğumdan itibaren 35 günlük olana kadar mamayi kademeli olarak sıfirladim. Anne sutuyle:
  42 gunlukken :4110
  49 gunlukken: 4280
  60 gunlukken: 4450
  Hemsire kilo alımını sınırda buldu ve doktorunuza danışarak mama takviyesi önerdi. Son 13 gunde 180gr almis.ondan onceki 1 haftada 170gr almisti. Nasil oldu anlayamadım. Bunlar sadece anne sutuyle. sutumu arttırmak için çok cabaladim. Emzirme kampını da uyguladım. Kaldı ki gün boyu emziriyorum. Gece uyandırıp 3 saatte bir emziriyorum. O kadar süre emzirirken sonra gogsumu sıkınca süt de geliyor. Sütüm mu az geliyor, besleyici mi değil bilmiyorum. Sandığım zaman 35-40 cc çıkıyordu. Ama 20 gündür sagmiyorum çünkü sürekli emziriyorum.persembe günü Dr kontrolü var ve büyük ihtimal mama önerecek. Sizce ne yapmalıyım? Yardimci oldugunuz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 67. Merhaba tomris hanim; sitenizi yeni kesfettim, ve cok faydalaniyorum tesekkur ederim. İlk bebegimi 11 gun once kucagima aldim. Normal dogum ile oldu cok sukur. Ama kilomuz dusuk, 2800hr. İlk dklarda kucagima verdiler emzirmek icin ama sorun orada basladi:( meme basim yok.. Dogum onceside bunun farkindaydim ama herkes cikar dedigi icin umudum vardi. Zar zor ilk dutu emzirdim, ebe yardimiyla.. Bebegimin agzi kucuk, benim areola cok buyuk ve meme basi yok. İlk 3 gun cok cabaladim ama bebegim sarilik oldu, kilosu %10 dustu.. Ve doktor mama başladı. Ben hem emzirdim, hem sagdim, hemde mama verdim 30-40 cc kadar. 3 gunde toparlai sariligi ama 1 haftada hala dogum kilosuna ulasamadigi icin ve bebegim meme basino tutmakta cok zorlandigi icin mamaya bi 10 gun devam dedi.. Bu surecte ben meme basi aparati aldim.. Silikon-avent'in.. Bununla beegim emiyo ama bu aparat sadece meme basini bebegin agzina veriyo.. Hal boyle olunca 3 gunde ciddi yara oldu ve areolam uyarilmadigi icin 2-3 saatte bir emzirsemde sutumde belirgin artma olmuyo:(( bebegim hep araniyo. Gece saat basi uyaniyo.. Mamayi belirgin azalttim. Her ogunde ver dedi doktorum ama ben sadece gece yatmadan once veriyorum, oda gece uykusu alsin diye.. Onuda az veriyorum, 2-3 saat sonra uyanıyor. Sorum su: meme basi aparatsiz emziremiyorum, ama onunla areolam uyarilmadigi icin sutum artmiyo, bebegim doymuyo, saat basi en fazla 2 saatte bir emzirmem gerekiyor.. Kisir donguye girdim:( ne yapmam gerek.. Birde meme basi yarasi acisi cabasi.. :(( bende doktorum, kremlerinfutursuzca kullanmiyorum, meme basimin kurumasinada izin vermeye calisiyorum.. Onerinizi ve fikrinizi sabirlizlikla bekleyecem..Cook tesekkur ederim.. Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Esra,

   Bebekler ilk gunlerde sarilik olurlar, ayrica kilolarinin %10'una kadar kaybedebilirler, bu cok normaldir. Bu mama vermek icin yeterli sebep degildir. Bebegin sarilik degerleri tehlikeli duzeye yaklasiyorsa o zaman mama verilebilir.

   Ayrica bebegin dogum kilosuna 10-14 gun civarinda ulasmasi gerekir. 1 haftada degil. Doktorun burda hatali yorum yapmis.

   Meme basini bebegin rahat kavramasi icin meme ucu cikartici aparatlar var. bunlari denedin mi? daha da basiti, bir siringa kullanabilirsin. yontem surda:
   http://geb-be.com/icedonukmemeucu/

   Bir de meme basi kalkanlarini kullanabilirsin emzirmedigin zamanlarda. Bu kalkanlar areolaya baski yapip meme basinin cikmasini sagliyorlar. bu arada da gun boyunca areolayi uyardiklari icin sut yapimini artirabiliyorlar. Gunde 4 saatten fazla kullanmamak oneriliyor, cunku sut kanallarini tikayabiliyor.

   http://www.e-bebek.com/philips-avent-0-bpa-gogus-koruyucu-kalkan-2li_PAV-757

   Bir diger cok ama cok onemli yontem arkaya yaslanarak emzirme. bu yontemde bebek kendiliginden dogal olarak memeyi kavriyor, o nedenle meme ucu var yok cok farketmeyebiliyor. ayrica meme basi yaralairni da engelliyor. bir kez denediginde olmayabilir, sakin vazgecme. tekrar tekrar dene. su iki linke bak.
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-4-temel-bilgiler.html
   http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Emzirme%20pozisyonlari.html
   Ikinci linkte video linki de var. O videoyu mutlaka izle.

   Bu yontemleri deneyip geismelerden beni haberdar et. Ama bana sorarsan arkaya yaslanarak emzirme buyuk oranda sorunu cozecektir.

   Sil
 68. Tomris hanım merhabalar. Ben 15 agustosta epidrl szyn dogm ytm. İkizlerim muhsin ve neşe dünyy geldlr. Muhsin 2500 - neşe 2650 kg dogdu. 37+ 1 gnlükken dogdlr. Hastanede cıkarkem m 2250 - n 2300 idi. Dpktor mama başlattı. 3 gün 30 cc. Bir kaç kez verdik. Yazılarınızı önveden okumak nasip oldaydı farklı olurdu. Kısa kısa yazıyorum ikizlrdn vakti olmuyor. Yazılarınıxın tamamını yorumlarınızla okudum. Emzirme kampı ysptım. 25 eylülde 40. Cıkacak inş,.tomris hanım doktor dediği halde etrafında baskıdına ragmen cok mama vermedim. Devamlı emzirfim. Ama doymuyorlar uyumuyorlar. Abartmıyorum gün boyu emiyorlar. 5-6 saat bazen 10 saat. Uyumuyorşar. Mememde uyuyorlar hadi yataga hemen uyanıp agızları aranıyor. 1 aylık doktor komtrolunda muhdin 3660 neşe 3350 cıktı. Muhsin ememiyor emmeyi bilmiyor diye onu hem emzirfim hem sagıp verdim. Dün aksam öyle agladılarki gün boyu emdiler az uyudular. Öama. Verdik eşimin ve akrabaların aclar doymuyorlar sütün yrtmiyorları üzeinr. 50 cc muhsin içti. 50 cc neşe. Uyudular 2,5 saat. Sabaha dogru çok ıyandılar . Her zamanki gini gak dediler emzirfim guk dediler emzirfim. Yarım saat araşıklarla emdiler uyudulsr. 6 da kalktılar devamlı ikisi kolumda emziriyorum. Uyumuyorlar agızları arsnıyor. Ne yapayım. Zor durumdayım sizin yazışarınız üzerine gak diyorlar emziriyorum guk durlr emziriyorum. İki kolumda ikisi halim kalmıyor. Mamaya ısrar ediyorlar vermek istemiyorum. Uyumuyorlar devamlı emmel istiyorlar. Emip bol bol kusuyorlar. Agızları devamlı aranıyor. Süt sagıyordum dilege yazmışınız ikizlere gerekmez diye. Onu okuyunca sahmıyordım. Bugün sagdım tekrar birine içireyim fiye. Sütüm azmı yetmiyormu neden uyumuyorlar devsmlı emmel idtiyorlar. Tşkkr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Şule,
   Öncelikle Allah kolaylıklar versin. İkiz emzirmek zor iş. Bebekler bir ayda birer kilo, hatta Muhsin1.400 gram almış. Bu günde 60 cc ile olacak miktar değil, bu kiloyu tamamen anne sütü aldırmış onlara.
   Yeni doğan bebeklerin sürekli meme aranmaları çok normal. Ayrıca bu bebekler küçük doğmuşlar. Bol bol emip hizlı kilo alıp arayı kapatmak istiyorlar, o yüzden çok emmek istiyorlar. Senin sütün bana sorarsan maşallah oldukça iyi, eşine dostuna söyle. Bu şekilde kilo aldığına göre bu bebekler çok güzel demek sütün. Çok emmek istemelerinin sebebi senin sütünün az olması değil, bebeklerin acelesinin olması. Bol bol destek alıp şu günleri atlatmaya çalış. Bir de şunu unutma, ikizlerin kırkı daha geç çıkar. Yani bu sürekli emme rutini iki üç ayı bulabilir. Dayanamayacağını düşünüyor olabilirsin, ama yapabilirsin. Sonrası yokuş aşağı.
   Şu anda mama verirseniz zamanla sütün azalır, sonra da mama bağımlı hale gelirsiniz. Bir sürü sağlık sorununa sebep oluyor mama, saymama gerek var mı?
   Eğer mama çok gerekiyorsa bunu memede mama yöntemi ile vermeni öneririm.
   https://www.facebook.com/BebekYapimBakimOnarim/photos/a.191485977620818.26959.191463117623104/414800578622689/?type=1

   Sağmanı çok önermem, Dilek'e yazdığım gibi. Başka soruların olurs abekliyorum.

   Sil
 69. Tomris Hanim Merhaba,
  Once yaziniz için bir anne olarak teşekkür ederim.
  Benim sorum meme emme suresi ile ilgili. Benim kizim yakinda 3 aylik olacak ve maksimum emme suresi 10dk. Bazen 7-8dakika bile olabiliyor. En baslarda cok guclu ve hizli emdigi için bunun yeterli oldugunu dusunup, zorlamamistim acikcasi. Fakat simdilerde doymadigini dusunuyorum. Zaten olcumlere gore de 17 gunde sadece 260gr almis.Sütumu de arttirmak icin çalışıyorum. Sizden emme suresini uzatma ile ilgili ne yapacagim konusunda bilgi rica ediyorum.
  Cevabiniz icin simdiden teşekkür ederim.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Pinar,
   Emzirme suresi konusunda lutfen suraya bak:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/03/tomrisin-emzirme-notlar-6-temel.html
   Yani emzirme suresine bebek karar verir.
   Kilo aliminin iyi mi kotu mu olduguna onceki kilo alim hizina bakarak karar vermek lazim. bazi bebekler ilk iki ay cok hizli kilo alip erken yavaslayabiliyorlar (normalde 4 ay civarinda yavaslama bekleriz).
   Dogumdan itibaren kilolarini tarihleri ile yazarsan bakayim.

   Sil
  2. Tomris Hanim
   Yanitiniz icin cok tesekkurler.

   Kilo alimlarimiz asagidaki gibidir.

   08.Temmuz.2014 - 3,120 gr (dogum kilosu)
   11.Temmuz.2014 - 2,980 gr
   18.Temmuz.2014 - 3,050 gr
   08.Agustos.2014 - 3,670 gr
   08.Eylul.2014 - 4,250 gr
   08.Ekim.2014 - 4,820 gr

   Tesekkurler
   Sevgiler

   Sil
  3. Kilo alımı alt sınırdan gidiyor. Emzirme kampından fayda göreceğini düşünüyorum. emzirme süresinden ziyade sıklığında bir sorun olabilir. günde kaç kez emziriyorsun? saatli mi emzriyorsun, yoksa bebek isteyince mi emziriyorsun? Bebeğin istediğini nasıl anlıyorsun? Ağlayınca mı meme veriyorsun?

   Sil
  4. Tomris Hanim
   Size cevap yazmistim ama simdi goremiyorum burda. Acaba gondermeyi mi baaaramadim?
   Kizimi 3 saatte bir besliyorum su anda. Aciktigindaki aglamasini taniyabiliyorum ve eger aglarsa yine emziriyorum fakat zaten 3 saat araliginda disinda cok agladigi olmuyor. Su ara sizin yazilarinizi okuyarak ve tam olmasada emzirme kampini kisa bir sure uygulayarak sutumu arttirabiliyorum. Kizim sutun hizli akip , yavasladigi zaman buna kiziyor ve memeyi bir alip birakiyor sonundada almiyor. Bende kalan sütü sagip kasik ile hemen ardindan veriyorum. 10gun sonra doktor randevumuz var , bakalim bu ay ne kadar almis?
   Size bu zamana kadar ki yardimlariniz icin cok tesekkur ediyorum.
   Yazilarinizi tekrar tekrar okuyorum
   Sevgiler

   Sil
  5. Hem bebeğin kilo alımından şikayet ediyor, sütümü artırmaya çalışıyorum diyorsun, hem de saatli emziriyorsun. Dahası bebeğin acıktığını anlamak için ağlamasını bekliyorsun. Bunlar emzirmede çok sık yapılan, ama bebeğin kilo almasını, sütün artmasını engelleyen öenmli hatalar.

   Bebek acıkmış görünmese de sürekli meme teklif et gün içinde bol bol. Bir meme bitince öbürüne geç. ikinci bitince ilkine geç. sonra öbürüne. bu şekilde çevirip çevirip emzirebilirsin. Lütfen emzirme kampı yazısını dikkatle oku:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html

   Bebek artık 3 aylık olmuş. Acıktığını ağlamadan çok daha önce anlayıp memesini vermen gerekir. Aranma, yalanma, etrafa bakınma, bunlar acıkma belirtileri. Bunlara rağmen hala karnı doyurulmazsa bebeğin, o zaman ağlamaya başlar. Bu arada nerden baksan yarım saat kaybediyorsundur.

   Saati kaldır. Bebek gak dese meme ver, guk dese meme ver. Bebek aç görünmüyor olsa dahi meme teklif et. Çoğu zaman sana başta hiç aç görünmediği halde nasıl emdiğini, aslında aç olduğunu göreceksin.

   Sağmayı bırakmanı tavsiye ederim. Kaşığa da alışabiliyor bebekler. Ayrıca sağma ve kaşıkla vermeyle uğraşacağına emzirmeden yarım saat bir saat sonra bebeği alıp bir daha emzirmen çok çok daha fazla artırır süt üretimini, hem de bebeğin karnını daha güzel doyurur.

   Sil
  6. Altın kural şu: bebek istediği zaman istediği kadar emzirilmeli. ama istediği de ağlamadan önce anlaşılmalı.

   Sil
  7. Tomris Hanim
   Yanitiniz icin tesekkurler. Dogru yaptigimi sandigim daha dogrusu yanlis yaptigimi dusunmedigim detaylar hakkinda beni uyarmissiniz. Ben cogu zaman bebegimi emzirdikten sonra aglama ya da belirttiginiz aclik isaretlerini gormedigim icin doydugunu dusunuyordum fakat az kilo alimina gore demek ki oyle degilmis. Kasiga alistigi ile ilgili de su gunlerde acabalarim vardi. Cunku sut akisi hizli iken emip, azaldiginda emmek istemiyor arada. Soylediklerinizin tamamini uygulayacagim. Onerileriniz icin cok tesekkur ederim. Size gelismeleri bildirmek icin heyecanlaniyorum :)
   Sevgiler,

   Sil
  8. Rica ederim. Haberlerini, varsa sorularini bekliyorum.

   Sil
  9. Tomris Hanim,
   Yardim! Sabah kizimi kalkinca hemen emzirdim ama cok az emdi 5dk anca iki memeyi cunku sut akisi kisa surdu ve sut azalinca birakti saniyorum. 35dakika sonra hemen emzirmeyi denedim tekrar fakat 20dakika ugrasmama ragmen olmadi. Kizim memeyi aliyor, cekiyor fakat sut yok gelmiyor ve sut akimi baslamiyor, o da kendini geriye dogru atip bir yay gibi kasiliyor. Onu memede tutup oyalamak icin ayakta sallanarak da denedim. Sut akim refleksi olusmadi ve sut gelmedi.

   Sonunda uyku saati geldigi icin kizimi yatirdim. Fakat daha oncelerde yaptigim gibi sagdigim sutu kaaiklada be digim icin su an tam doymadan yatti. Boyle durumlarda da mutlaka yattiktan 40-45 dk. sonra uyaniyor eger toksa 1-1,5 saat uyuyor.
   Simdi ona kasikla vermeyip surekli emzirmeyi deneyecegim fakat ayni zamanda kizima su an uyku egitimi de veriyorum. Iki haftamiz gecti suan 3. haftadayiz ve kucakta sallanarak uyuyan kizim artik yatagina yatirip iyi geceler opucugunden sonra kendi kendine uyuyor. Eren Hanim in uyku notlari, okudugum Tracy Hogg kitabi ve kizimi gozlemleyerek kendi yontemimizle bunu başardik. Simdi kasikla vermeyip ac yattigi zamanlar bu egitiminde bozulacagindan korkuyorum
   Ne yapmaliyim? Sut akim refleksim nasil hizlanir , kizimi sut yokken gelmesi icin emmeye nasil ikna edebilirim.
   Biraz uzun oldu ama yardima ihtiyacim var , biraz paniklemis durumdayim.
   Teşekkürler, sevgiler

   Sil
  10. Merhaba
   Dunden beri emzirme kampi yapiyorum. Gun icerisinde sürekli meme sundum kizima bazisini kabul etti bazisini almadi. Kabul ettiklerinde bazen sut gelmedigi icin kendini geri atip yay gibi oldu ve agladi. Aksamina her iki saatte bir sabaha kadar kalkip emzirdim. Uyku arasinda hepsini aldi ve emdi. Bugun 2.gun. Yine surekli meme veriyorum fakat sut gelmedigi icin emmeme olayi bugun daha fazla. Aksama yine iki saat ara ile tum gece emzirecegim. Sonraki gun emzirme kampini yine uygulayacagim fakat disarda olacagim umarim bu kotu etkilemez.
   Sizce dogru yolda miyim? Geceleri iki saatte bir emzirmem gece uykularinda degisiklik yaratmaz degil mi?
   Tesekkurler ve sevgiler

   Sil
  11. Merhabalar
   Sartlardan dolayi sadece 2 gun yapabildigim emzirme kampinin ardindan sütümde gozle gorulur bir artis oldu. Kizim artık daha uzun sure emiyor ve doyduguna eminim.
   Size bu seviyeye gelmemizde ki yardimlariniz ve ilginiz icin çok çook tesekkur ediyorum. :)
   Sevgiler

   Sil
  12. Pınar, seyahatteydim. Sorularına cevap veremedim, kusura bakma. ama sonuçta başarmana sevindim :)

   Sil
  13. Tracy Hogg emzirmeden anlamaz. Verdiği öneriler emzirmenin temel prensipleri ile çelişir. Tracy'yi takip edip sütü azalan, mama vermek zorunda kalanlar var.
   Gece emzirmeleri düzeni bozar, haklısın, ama sütü artırmak için en etkilisi gece emzirmeleri. Sütün arttıktan sonra hızlıca normal düzene dönmeye çalış. ama gece emzirmelerini tamamen kesmemeni öneririm, çünkü gec emzirmesi (gece 12 sabah 5*6 arasını kastediyorum) kesilirse süte yansır bu durum.

   Sil
 70. Tomris Hanım merhaba, bu siteye denk gelmiş olduğum için çok sevindim.bir hafta sonra oğlum 5 aylık olacak.doğumundan sonra 2. hafta bi kaç kez mama verdim dr tavsiyesiyle sütüm azdı .sonrasında şu ana kadar hiç vermedim.ama sütüm azalmaya başladı:( 2 haftadır sütümü arttırmaya çalışıyorum.bazı günler hiç olmuyo. göğüslrim hiç dolmuyo.sadece gece iyi uyrsam dolduğunu anlıyorum.oğlım son bir ayda sadece 180 gr almış. geçen hafta hasta oldu. bu yüzden de aldığı kilonun 40 gr verdi.çok az kilo aldığı için artık sütüm yetmiyor sanırım. oğlum şimdiye kadar biberonu hep reddediyordu.2 ay sonra çalışmaya başlayacağım için bende biberona alıştırmak istiyordum.sütüm olmadığı günler emip emip çığlığı basınca ne yapacağımı ne vereceğimi şaşırıyorum. bu yüzden biberona alıştrma çabalarına geri döndüm. son bi kaç gündür biberonu almaya başladı.sorum şu biberona alışırsa emmeyi tamamen bırakır mı? sütüm zaten azaldı o zaman iyice kesilir :( ne yapabilirim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nilgun,
   3-4 ay civarinda memeler gevser, eskisi gibi gergin dolu olmaz. bu cok normaldir, bir cok anne yasar bunu. memeler bebegin ihtiyaci olan miktarda sut yapmaya adapte olmus demektir.
   Bir ayda 180 gram az gorunuyor ama eski kilo alimi ile birlikte degerlendirmek lazim. dogumdan itibaren tarihleri ile tartilairni yazarsan bakayim.
   Eger sutunun az oldugunu dusunuyorsan, en ufak bir suphen varsa ilk yapman gereken sey emzirme kampi, mam ya da zorla biberona alistirmak degil. iki ay sonra calismaya baslayacaksin diye simdiden biberona alistirmaya calisman da cok anlamsiz. sen isteyken ihtiyac duyarsa biberon alir. simdi zorla biberon vererek kendi sutune yazik ediyorsun. Yukardaki yazida uzun uzun anlattim.
   Emzirme kampi icin lutfen suraya bak: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html

   Sil
  2. Öncelikle yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Ben lohusalığım boyunca emzirme kampı yapmışım. gerçekten de sütüm çok boldu. şu ana kadar sütün azlığı yüzünden değil fazlalığı yüzünden sıkıntı yaşamıştım.( 2 ay kadar önce süt kanalı tıkanmıştı).şimdi de sütümü arttırmaya çalışıyorum. oğluma sürekli meme teklif ediyorum. aöa bazen kucağıma aldığımda daha memepozisyonundayken ağlamaya başlıyor. bazen 4-5 saat emmediği oluyo.gece uykuluyken güzel emiyo.günde ancak 5-6 kere emiyo oda 5 dk. şimdi mama da almıyor. tükürüyor ağzından çıkarıyor.2,830 gr 49 cm doğdu.
   40 günlükken 4.700
   3 aylıkken 6 kg
   4 aylıkken 6.500
   5 aylıkken son tartı(bir hafta önce ) 6.860 gr. bir hafta aldığı mama dahil.( 4 günde 200 gr almıştı.) oğlum çok hareketli bi bebek, gün içinde huzursuz değl.ama bu günlerde gecede 3-4 kez emmek için uyanmaya başladı. önceden en fazla 2 kez uyanırdı.karnı doymadığı için mi uyanıyor ? çok hareketiı olduğu için mi kilo almıyor? gerçekten ne yapacağımı şaşırdım :(

   Sil
  3. bu sorularının cevabı şurda: http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/10/tomrisin-emzirme-notlar-18-gece.html

   Sil
 71. Merhaba tomris hn
  İkiz bebeklerde emzirme kampi nasil oluyor, her biri once meme aliyor sonra mama. Meme bitiyor bosaliyor fakat kesinlikle doymadiklari icin aninda mama istiyorlar, bu nedenle sizin dediginiz gibi bir memeden digerine gecirme sansim yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Nihal,
   Eger hangi saatlerde hangi miktarda mama aldigi asagi yukari belliyse once mamayi ver, sonra memeyi. Ama mamayi cok vermemeye dikkat et, hala meme emmeli. Bu sekilde mamayi kademeli olarak azalt ki memeyi daha istahli emsin, memede karnini doyurmayi ogrensin. Eger bu sekilde az doyarsa bir sonraki beslenme daha erken gelecektir. Bu durumda daha sik emecegi icin sut artmaya baslayacaktir. Cunku sutu sik emzirmek artirir.
   Biberon verirken de su yontemi kullan:
   iberon verirken bebegi dike yakin, biberonu yere parallel tut. boylece biberondan icmek icin de caba harcamasi gerekir. Ayrica arada kucuk molalar ver, biberonu asagi cevir ama biberon ucunu bebegin agzinda tut. bebek tekrar hamle yapinca biberonu tekrar agzina sk. boylece doyup doymadigini anlamasi icin kucuk molalar vermis oluyoruz. Detaylari su yazida: http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html. Bu yontem bebegin biberona alismasini engelliyor, biberondan memeye gecisini kolaylastiriyor.

   Bu videoda bebegi nasil tutacagini gosteriyor. Once konusma var. 1 dakika civarinda gostermeye basliyor.
   https://www.youtube.com/watch?v=UH4T70OSzGs

   Sil
 72. Tomris hn oncelikle yazilariniz, ilgi ve alakaniz icin cokcok tesekkur ediyorum, iyiki boyle bir blog var..
  Sıkıntım şu, 2,5 aylik ikizlerim var ilk 2 ay sutum cok iyiydi, zira her3 sa. Bir ya emziriyordum yada sagiyordum, iki hafta once bebeklerden gogusume pamukmukcuk mantari gecti catlak olusmustu ve sanirim bu nedenle( yada bir nedenden) sutum cok azaldi.. Ayrica, Doktorum bebeklerin gece 6 saatten once acikmayacagini soyledi bu nedenle gece 3 sa te bir emzirmiyorum bu da sutumu azaltmis olabilir, emzirme kampi sart..
  Once biberon verin demissiniz ama Her ikiside emerken memede uyuyor buyuzden once mama verirsem memeyi az emme olasiligi var, once meme verince en azindan meme bitiyor, bu durumda yapmam gereken sey daha az mama verip erken acikmalarini saglamak degilmi? Erkenden kastiniz 2 saatte bir mi? Ama bu sefer de meme dolmuyor cunku cidden cok azaldi.. Cok sivi aliyorum protein vs dikkat ediyorum ama yine de dolmuyor..
  Bir de ikizleri en az yarim sa emziriyorum, 10-15 dk yeter deniyor ama bence bitmiyor meme, cunku uyuyorlar, siz ne dersiniz..
  Cok tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nihal, sütünün az olduğunu söyleyen, mama veren bir annenin gece 6 saat emzirmemesi çok büyük bir hata. sütün çoğalması için kamp döneminde gece ya emzireceksin, ya da pompa yapacaksın. kamp bitince de bebekler istedikçe emzirmeye devam edeceksin. gündüz de en geç 2 saatte bir emzirmen gerekir.
   Bebekler süt akımı azaldığı için uyurlar. Eğer önden mama verirsen, ama bunu az verirsen biraz karnınıd oyrumaya çabalayıp süt akımı azalınca uyuyacaktır. uyuduklarında fazla tutma memede.
   Yirmi dakika yarım saatten fazlası çok uzun. Memeden ayır yatır. 20 dakika sonra bir daha gelirlerse bir daha meme. tekrar uyudu, yatırdın, yarım saat sonra bir daha gelirse bir daha meme. bu şekilde sık sık emzirerek sütünü artırabilirsin. lütfen şu yazılara bak:
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-3-peki-sutu.html
   http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.nl/2013/02/tomrisin-emzirme-notlar-5-temel.html

   En erkenden kastım şu. Bebeği 6'da emzirmeye başladın. 6:30'da bitti. 7'de bir daha acıkırsa emzireceksin. 7:30'da bir daha acıkırsa yine emzireceksin. ama diyelim ki acıkmadı gibi geliyor sana. farketmez. saat 8 olduğunda yine emzireceksin. yani iki emzirme arası 2 saati geçmeyecek. daha kısa olur ama daha uzun olmaz.

   Sil
  2. gece emzirmesi, hele de ikizlerde çok kritik. geceleri de bu iki saat kuralı geçerli.

   Sil
 73. Tomris hn bir sey daha var..oglum cok yiyor, normalde 3 saatte bir meme arti 90 mama veriyorduk ( ki ona kalsa 120 icer cok rahat) 3 saati acliktan titreyerek getirebiliyordu. Mamayi 60a indirdik, 1,5 sa arayla 2 kez 60 mama aldi, yani onceden meme ve 90 mama aliyordu 3 saatte, simdi 2 meme arti 120 almis oldu, hala da ac... daha cok mama vermis olduk mamayi... Eski duzenimizde 3 saatte bir emziriyordum bunu 2 yada 1,5 saate cekince hem meme dolmadi hem mama miktari artti.. Sizce mamayi azaltmak adina devammi???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu yöntemde günlük toplam mama miktarı önemli. günlük toplam mama miktarını hesapla, bir kaç günde bir 30-60 cc azalt tüm günden.
   3 saatte bir beslemeye çalışarak bebeğe haksızlık ediyordun. şimdi yapman gereken iki saati beklemek değil. bebek istediğinde memesini ver. doymazsa bi daha, doymazsa bir daha ver. üç saatte 90 cc alıyorsa iki saatte 60 değil 40*50 ver. sonra doymuyorsa memesini ver, mamayı değil.
   emzirme araları illa 1,5 saat olacak, 2 saat olacak, her emzirmede mama da vereceksin diye bir şey yok. mesela mamaları 2 saatte bir ile sınırla, aradaki her acıktığında meme ver.

   Sil
 74. gece emzirmesi, hele de ikizlerde çok kritik. geceleri de bu iki saat kuralı geçerli.

  YanıtlaSil
 75. Eger bir tarim, ögrenci, borç, insaat, veya konsolidasyon kredi ihtiyacim var, lütfen asagidaki e-posta (yakubuafentokhai@yahoo.com) veya (yakubuafentokhailoans@admin.in.th) üzerine Yakubu Afentokhai Kredi Sirketleri LTD basvurun,
  Facebook: https://www.facebook.com/yakubuafentokhaisule

  YanıtlaSil
 76. Merhaba Tomris hanım,
  Ben hem yeni bir anne hem de doktorum ve sitenizden çok faydalandım. Fakat hala mamayı kesemedim. Bebeğim şu an 24 günlük, 17 günlükken kampınızı uyguladım fakat uzamış sarılığı ve kilo alamaması nedeniyle tekrar mama başlamak zorunda kaldım. Şu an her öğünde emzirmeden sonra 40-60 cc mama ve sağdığım 50 cc civarında kendi sütümü veriyorum. Yaklaşık 100cc alıyor ve ben mamayı tekrar kesmek istiyorum ama artık gazdan mı yoksa biberona alıştığından mı emmede çok zorlanıyoruz , ya hiç emmek istemiyor ya da biraz emiş ağlıyarak kendini geriye atıyor. Me yapacağımı şaşırdım ; mamayı nasıl kesmemi ve biberon konusunda ne yapmamı önerirsiniz? Sağmazsam emmediği zamanlarda sütüm memede kalacak , sağarsam sütü nasıl vericem kafam çok karışık , yardımınıza çok ihtiyacım var Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Cigdem, evet belli ki biberona alismis. yapman gereken memeye tekrar dondurmek bebegi. Bnun yontemleri var.

   Yontemlerden birincisi ve en onemlisi ciplak ten temasi. uygun sıcaklıkta bir odada bebeği sadece bezi kalacak şekilde soy. Sen de üst bedenini tamamen çıkart. Bebeği böyle kucağına al, oyna, sarıl, sohbet et, yataktaysan göğsüne karnına yatır. Arada da meme teklif et, ki büyük ihtimalle zaten kendiliğinden meme isteyebilir bu durumda. Ama istemezse zorlama. Ten teması, bebeğinin kokusu hem prolaktin, yani süt yapımını, hem oksitosin salgısını, yani süt salgılanmasını, süt akımını tetikler. Ayrıca bebeğin meme emme içgüdüsünü de tetikler. Ayrıca ten teması hem sana psikolojik olarak iyi gelecektir, hem bebeğine. Ciplak ten temasi sirasinda rahat bir ortam olmasina dikkat et, etrafta karisan gorusen olmasin. gerekirse ortunun altina girin, takilin birlikte. amac bebeginle rahat huzurlu bir zaman gecirmen, bunu da onun emme icgudulerini tetikleyecek sekilde yapman.

   Ciplak ten temasini bebegin ‘esref’ saatinde yap. Ne ac ne tokken, uykusunu almis keyfi yerindeyken. Burdaki puf noktasi memeye zorlamamak, bebegin kendiliginden istemesini almasini beklemek. Eger bebek koynunda meme aranmaya baslarsa kalcasindan tutarak yavasca memene yonlendirm, ama zorlamadan.

   Ciplak ten temasini ne kadar sik yaparsan o kadar iyi. Her gun bir kac defa yapmani oneririm. Tek seferde mucize bekleme, tam sonuc alman zaman alabilir.

   Sil
  2. Bir diger onemli yontem ise biberon verme yontemi. biberon verirken bebegi dike yakin, biberonu yere parallel tut. boylece biberondan icmek icin de caba harcamasi gerekir. Ayrica arada kucuk molalar ver, biberonu asagi cevir ama biberon ucunu bebegin agzinda tut. bebek tekrar hamle yapinca biberonu tekrar agzina sk. boylece doyup doymadigini anlamasi icin kucuk molalar vermis oluyoruz. Detaylari su yazida: http://www.lllturkiye.org/Bilgiler/Engelsiz%20emzirme.html. Bu yontem bebegin biberona alismasini engelliyor, biberondan memeye gecisini kolaylastiriyor.

   bebegini ozellikle uykudan uyaninca uyku mahmuru iken, daha yorulmamisken emzir. Gunduz uykularina cok dikkat et, uykusunu almamis bebek huysuzlanir, iyi ememez. Bu özellkle akşama doğru, bebek yorulunca iyice belirginleşir. Yorgun bebek memeden süt getirmeyle uğraşamaz, memede huysuzlaşır, biberon ister. Uyku emme iliskisi icin su yazida puf noktalari var:
   bebegini ozellikle uykudan uyaninca uyku mahmuru iken, daha yorulmamisken emzir. Gunduz uykularina cok dikkat et, uykusunu almamis bebek huysuzlanir, iyi ememez. Bu özellkle akşama doğru, bebek yorulunca iyice belirginleşir. Yorgun bebek memeden süt getirmeyle uğraşamaz, memede huysuzlaşır, biberon ister.

   Emzirirken şarkı söyleme, ayakta gezinme, pilates topunda sallanma, sallanan koltukta sallanma gibi yöntemler dikkatini dağıtıp emzirme süresini uzatabilir. ayrica boynuna renkli veya singirtili bir kolye takmani da ise yarayabilir.

   bebek acken ve acliktan sinirli oldugunda su yontemi kullanabilirsin: once biraz biberonla mama ver, doyurmayacak ama sinirini alacak kadar, sonra meme teklif et.

   Eger ogunlerinde yaklasik ne kadar mama ictigini biliyorsan bir yontem de once biberonu sonra memeyi vermek. Boylece bebek beslenmeyi memede tamamliyor. Bu sekilde bir duzen oturttuktan sonra kademeli olarak mamayi kesmeye basla (kilo takibi eslik ederse iyi olur). Tum gunden 30-60 cc, ya da her ogunden 5 cc kadar kesmeye basla. Her 3-4 gunde bir tum gunden 30-60 cc daha kes. Bu sekilde mama azaltindiginda bebek daha hizli acikacagi icin emzirme sikligin da artacaktir, boylece dogal olarak sut uretimin artacaktir.

   Sil
  3. bebek memeye alisinca da kademeli olarak mamayi kes. mesela 3-4 gunde bir 30-60 cc kesebilirsin tum gunden.

   Sil
  4. yani bebek memeye alisinca tam kampa gir, emzirme kampi (bir sonraki yazi). bu sirada da kademeli olarak mamayi kes. mesela 3-4 gunde bir 30-60 cc kesebilirsin tum gunden.

   Sil
 77. Tomris hanım bi de 50-70cc her 3 saatte bir sağıyorum. Acaba mamayı kesme döneminde bu kadar süt bebeğime yeterli olur mu bilmiyorum arttırmak için elimden geleni yapıyorum. Önerilerinize çok ihtiyacım var. Çok sağolun ...

  YanıtlaSil

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım