21 Şubat 2013 Perşembe

Evren'in Doğal Doğum Hikayesi- Bölüm 2


Bahar Geldi Ailemize...

Ablası gibi tam 40 hafta 1 günlükken geldi Bahar, neşe getirdi ailemize :)

Yalnız bu ablasını epey bir solladı doğum hızı konusunda. İlk doğumda 'epeyce' bilgilendikten sonra, dalga geçiyordum, olmaz diyordum ama doğum, öyle filmlerdeki gibi bir anda olabiliyormuş

YavruSu'nun Su Gibi Doğumu diye yazmıştım burada geçen hafta... Öyleyse bu da Bahar'ın şimşek hızıyla fırlaması oldu diyebilirim :)

Pazartesi akşamı, 8:30'da başlayan ani ve şiddetli sancılarla kendimizi zor attık hastaneye. 9:10'da hastane odasına girdik ve 9:18'de doğum oldu. 8 dakikada, 3 itmede çıktı Bahar. Biraz uzakta yaşasaydık, ben de yol kenarında doğurup taşla kesecektim herhalde kordonunu. Neyse ki yetiştik son anda. 

Tabii öncesi var, ebemiz sağolsun, uyarmıştı beni, bu doğumun hızlı gelişebileceği konusunda. "Öyle evde oturup sancıların 10 dakikada bir, 5 dakikada bir düzenli gelmesini bekleme, şiddetine bak, düzenli olmasa da vakit kaybetmeden hastaneye gel" demişti. 

Nitekim dediği gibi oldu, önce tek bir tane epey şiddetli bir sancı geldi. Annemle yemekten sonra yürüyüşe çıkmıştık. Birden sanki suyum gelmiş gibi bir kütlenin aşağıya düştüğünü hissettim. O düşme hissiyle beraber sanki kalçam açıldı ve belime çok şiddetli bir sancı girdi ama 30 saniyede geçti. Sonra bir saat boyunca hiçbir şey olmadı. Derken 8:30 gibi çok şiddetli sancılar gelmeye başladı düzenli olarak. Sonra kanamam oldu, hatta hemen akabinde felaket bir itme hissi geldi, her kasılmayla daha çok yaşadım bu hissi, itmeye başlasaydım evde doğurabilirdim.

Aslında aklımdan geçmedi değil. Öyle yoğundu ki itme hissi, yatağıma uzansam, şuracıkta doğursam ne olur sanki diye düşünmeye başladım. Ve fakat nedense sezaryen riskini düşünüp onun için hazırlanmıştım ama evde doğum konusunda hiçbir hazırlık yapmamıştım. 

Ebemizi aradık, daha doğrusu eşim aradı, benim konuşacak halim yoktu zira. O da hemen gelin dedi. Bu korkunç itme hissiyle birlikte saat 9'a doğru büyük kızımızı annemle evde bırakıp hastaneye doğru yola çıktık. Hastane 15 dakikalık bir mesafedeydi. 9'u biraz geçe hastaneye giriş yaptık, eşim acilde kayıt yaptırırken ben kendimi orada bir sandalyeye zor attım, beni gören bir hemşire, "itme hissiniz mi var?" diye sordu ve koşmaya başladı. Sanırım orada doğuracağımı düşündü. Hemen bir tekerlekli sandalye kapıp geldi ve koridorlarda koşarak beni doğum odasına ulaştırdı.

Odaya girince kendimi yatağa zor attım, nasıl dayanacağım derken 8 dakika sonra doğurdum. Toplam 48 dakikada her şey olup bitmişti. Geriye kalan şaşkınlık hissi ve bir kez daha doğurmanın ne kadar güzel olduğuydu. Hamilelik de çok güzel ama 9 ay boyunca karnınızda taşıdığınız bu canlıyla karşılaşmak tarifsiz bir duygu gerçekten. Göğsüme yatırdıklarında bunu tekrar tekrar yaşamak istediğimi düşünürken buldum kendimi. Neyse, sonra bir taraflarıma cimcik attım da kendime geldim :)


Aslında doğumun bu kadar hızlı olması bebek için pek iyi olmadı. Doğum kanalında yeterince kalamadığı için sıvılarını tam boşaltamadı, ağzından sürekli tükürük çektik. Benim için de çok ani gelişti, hastane çantamıza son dakika koyacaklarımızın listesini hazırlamıştım (diş fırçası vs. gibi), kasılmalar düzenli olmaya başlayınca kasılma aralarında vaktim olacak, o zaman koyarım diyordum, ama bir anda çok şiddetli bir şekilde 2 dakikada 1'le başlayıp sancı uzunluğu 1 dakika sürünce hiçbir şey yapamadım tabii. Öylece gittik hastaneye. 

Hastanede hemen her şey vardı, ne yazık ki sütyen yoktu (:P), neyse ki sütyene gerek de yoktu, kuzumu yatırdım koynuma ve bol bol emzirdim doyunca. 

10 yorum:

 1. ağlayacağım şimdi..çokgüzel

  YanıtlaSil
 2. çok güzel:)) hele abla kardeş ne kadar tatlılar...

  YanıtlaSil
 3. Tek kelimeyle muhteşem! Çok ama çoooook güzel bir hikaye. Hele videoyu da izleyince iyice koptum. Öyle ağlayacak gibi oldum ama yok! Sırıtıyorum ben. Hepiniz çok güzelsiniz. Allah sağlık ve huzur versin, mutluluğunuzu hiç bozmasın.
  Amin! :))

  YanıtlaSil
 4. Çok çok teşekkürler kızlar :))) Darısı başınıza! Öpüyoruz sizleri :D

  YanıtlaSil
 5. Bayıldım ve çok özendim normal doğum için yanıp tutuşan ama doğumu bebeğinin sıkışması ile sezeyana dönen bir anne olarak ..maşallah size :)

  YanıtlaSil
 6. Kızım sütümü içiyor beni emmiyor nasıl emzirebilirim memeyi verince cildiriyor bazen tutuyo ama çekmiyor çok ağlıyor özellikle 9 dan sonra uyuyor 2 ye kadar ağlıyo ne yapmalıyım 48 günlük daha

  YanıtlaSil
 7. Kızım sütümü içiyor beni emmiyor nasıl emzirebilirim memeyi verince cildiriyor bazen tutuyo ama çekmiyor çok ağlıyor özellikle 9 dan sonra uyuyor 2 ye kadar ağlıyo ne yapmalıyım 48 günlük daha

  YanıtlaSil
 8. Kızım sütümü içiyor beni emmiyor nasıl emzirebilirim memeyi verince cildiriyor bazen tutuyo ama çekmiyor çok ağlıyor özellikle 9 dan sonra uyuyor 2 ye kadar ağlıyo ne yapmalıyım 48 günlük daha

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım