3 Şubat 2013 Pazar

Arzu'nun Hamilelik Günlüğü- 26. HaftaYeni doktorumla tanıştım. Naciye Mülayim. Eski doktorumun metal soğukluğundan sonra sıcacık gülümsemesi çok iyi geldi. Diğer doktorumla muayenelerim son derece mekanikti. Elbette, çok iyi bir hekim ama biraz daha insani yanları olduğunu da gösterse fena olmazdı, yani var olduklarına eminim, sadece gösteremeyenlerden herhalde.

Naciye hanım beni sıcacık karşıladı. Tam 2 saat sürdü tanışmamız. Çok detaylı bir tıbbi geçmiş soruşturması yaptı. Eski tahlillerimi inceledi. Aklımda kalan bazı konuşmalar şöyle:

- Yemeklerle aranız nasıl?
- Değişiyor, pek iştahım yok… Balık falan yiyemiyorum pek
- Rakı yok mu diye yanında? J

- Siz ve eşiniz kaç kilo doğmuşsunuz?
- Hmmm bilmiyorum ki? sormam lazım...

Sonradan annelerimize sordum. Ben: 3.5 kg, kocam: 4.5 kg… Korkmam mı lazım acaba?

- Bebeğinizin 26. Hafta için gelişimi çok normal, 900 gr. kadar
- Neeee 1 kilo kıyma kadar yani… Eee ben niye bu kadarım o zaman?

Genel olarak beni çok bilinçli bir hamile olarak bulduğunu söyledi, kendimle gurur duydum! Bu zamana kadar iyi gelmişim ve düşük riskli bir gebelikmiş benimkisi... Bazı testler için kan alındı. TSH, Demir, Hepatit B, Vitamin D…
Sonuçları da bugün geldi, demir dışında eksiğim yok.

Yavaş yavaş, esas konuya yaklaşmaya başlamıştık! Randevu alırken telefonda konuşmuştum, esas amacımın doğal doğum yapmamı destekleyecek bir doktor olduğunu söylemiştim.

Naciye hanım da hazırlıklı gelmişti!

Ben başladım:

- Biliyorum ki bütün bu müdahaleler sağlıklı bir doğum için tıp dünyası tarafından yıllar içinde, gerekli olduğu için icat edildi. Sizden ricam, kendi kendime, nazik ve yavaş doğum yapmam için fırsat tanımanız. Bunun için çok çalışıyorum. Çok aktifim, yoga pratiğim var, nefes çalışmalarımı yapıyorum, perine masajına başlayacağım. Bu müdahaleleri rutin olarak değil, eğer gerekirse, beni ve bebeğimi izleyerek ve beni bilgilendirerek yapmanızı tercih ederim.

Naciye hanım da şunları söyledi:

¨Sadece 3 durumda size müdahale etmeyi isteyebilirim:
1. Bebeğin streste olması
2. Kanamanızın olması
3. Ikınmanın iki saatten fazla sürmesi

Bunun dışında iyi ilerleyen bir doğum sürecine müdahale etmem, iradenizi elinden almam, sizi yatağa bağlamam, devamlı serum vermem, dilediğiniz gibi hareket edebilirsiniz, yanınızda istediğiniz kimseler olur, suni sancı gibi dış müdahalelerden önce sizi bilgilendiririm, pozisyon değişikliği ile bu durum geçerse beklerim, istemediğiniz sürece ağrı kesici vermem, vermeye karar verirsek walking epidural deneyebiliriz.

Epizyotomi yaklaşık %1 yapıyorum, rutin uygulamıyorum. Ama biliyor musunuz, okuldayken, eğer rutin yapmazsak sınavdan kalırdık. Kristaller manevra, eğer çok gerekli değilse uygulamıyorum. Bebeği doğar doğmaz anneye veriyorum. Rutin tüm uygulamaları sonra yapmak üzere hastane personeli ile konuşuyorum. Göbek bağının klemplenmesini bekliyorum. Bütün isteklerinizi hastane personeli ile konuşuyorum ve benim onayım olmadan müdahale etmiyorlar. Sizi, doulanız ile birlikte odanızda doğum için serbest bırakıyorlar.

Hastane tercihiniz var mı? Bunu, şu aşamada belirlemek önemli çünkü acil bir durum olursa ne yapacağımızı bilelim.¨

- Anadolu yakasında bir yer olsun istiyorum. Ataşehir Şifa?

- Olur. Ben de orada rahat çalışıyorum.

Ne güzel işte… rahat rahat, tatlı tatlı, yavaş yavaş konuştuk… Içim rahat yanından ayrıldım.

Karnım bayağı büyüdü, gergin ve sert. Alt belimde bazen gerilmeler hissediyorum. Ayakkabılarımı bağlarken , bacaklarımı iyice açmazsam öne eğilemiyorum. Ayak tırnaklarıma, yerde bağdaş kurarsam ulaşabiliyorum. Göğüslerim bayağı irileşti ve değişti. Bebeğin hareketleri çok belirli. Sağ veya sol yanıma yatıyorum, sırt üstü yatıp gevşemeyi özledim. Tuvalete çok sık gidiyorum. Çok bol su içiyorum, hiç bir yerim şişmedi henüz, yüzüklerim parmağımda. Karnımda çatlaklar yok. Masajlarıma devam ediyorum. Hareketlerim yavaşladı. İkinci trimestere gore daha çabuk yoruluyorum. Öğle uykularım geri geldi. Gece uykularım çok derin değil, çok rüya görüyorum, sık uyanıyorum. Bazen uyandığımda çok aç oluyorum.

Gelecek hafta görüşmek üzere...

Arzu

3 yorum:

  1. Öyle güzel anlatmışsınız ki derdinizi...çok etkilendim.. Öyle bir denk gelmiş ki doktorunuz.. Çok şanslısınız.. dilerim hayal ettiğiniz güzel doğumu gerçekleştirirsiniz. Ne mutlu size :)

    YanıtlaSil
  2. Ayyy, çok çok mutlu oldum istediğin gibi, içine sinen bir doktorla karşılaşmış olmana. Oh! :)

    YanıtlaSil
  3. Aktardiginiz kadariyla hekiminiz makul birine benziyor, insallah gonlunuze gore bir dogum olur. Iyi hazirlaniyorsunuz anladigim kadariyla, bu cok onemli. Ben de iyi hazirlanmaya gayret ettim, 2,5 gun suren dogumda esimle hazirliklarimizin cok faydasini gorduk! (ilk dogumum sezaryan idi, ikizlerim icin; ikinci dogumum normal dogumdu, 2,5 gun surdu)

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım