11 Aralık 2012 Salı

Ek Gıdaya Başlama Meselesi


Annelerimiz sebebini anlamadığım bir şekilde bir an önce ek gıdalara geçmek için sabırsızlanıyorlar. Geçtiğimiz aylarda bir gazetede rastladığım şu istatistikleri sizlerle paylaşmak istiyorum:
 1. Annelerin %43'ü ek besinlere erken geçiyor

 2. Annelerin %47'si anne sütünü erken kesiyor
 
 3. Annelerin %68'i kurabiye veya ekmek ile bebeklerin midesini dolduruyor

 4. Bebeklerin %64'ü inek sütü içiyor
 
 5. Yetişkin yemeklerine erken başlanıyor: 3. aydan itibaren...
Ben bu tabloyu çok vahim buluyorum. Hal böyleyken doktorların bebeklere vitamin ve mineral takviyesi önermelerine kızamıyorum. Oysa bebekleri sağlıklı beslemek bu kadar zor olmamalı. En sık aldığım sorulardan biri: ¨Bebeğim şu kadar aylık oldu, artık ek gıda verebilir miyim?¨ Cevabım her zaman aynı: HAYIR! 6. Aydan önce ek gıdalara geçilmemesinin tavsiye edilmesinin ardında çok geçerli nedenler var. (4-6 değil, 6. Ay). Evet bazı bebekler hazır olduklarının sinyallerini 4. aydan itibaren verebilirler ama bu vücutlarının da hazır olduğu anlamına gelmez. 6. aydan önce bebeklere anne sütü (ya da yokluğunda formül mama) dışında yiyecekler verilmesi anlamlı değildir. Bebek bu gıdaların besin değerlerini tamamen alıp işleyebilecek kadar gelişmiş değildir henüz. Bilhassa protein ve yağları bir yetişkin gibi sindirmeye hazır değildir. Buna ek olarak, kafi miktarda kalori almasını sağlayacak kadar ek besin vermeniz de mümkün değildir. O yüzden 6. Aydan önce bebeğe yarardan çok zarar verebilecek yiyecek/içecekler vermemek gerekir. Bu zarar kabızlıktan tutun da uyku problemine, hazımsızlığa kadar her şey olabilir. 
Bütün bunların yanında 6. Aydan önce ek gıdaya başlamamak için bir başka neden de demir eksikliğinden kaynaklanan anemiyi engellemektir. 6. Aydan önce bebeğe sunulan ek gıdalar demir emilimini zorlaştırır. Bu konuda daha fazla okumak isterseniz araştırmacıların ilk 7 ay sadece ve sadece anne sütü almanın bebeklerde demir eksikliği kaynaklı anemi riskini azalttığı sonucuna ulaştığı Neonatal prevention of iron deficiency başlıklı çalışmaya göz atabilirsiniz.

Normal zamanda, normal kiloda ve normal anneden dünyaya gelen ve sadece anne sütü alan bebeklerin demir eksikliği gibi bir sorunu olmaz. Sağlık Bakanlığı’nın her bebeğe (ihtiyacı olup olmadığına bakılmaksızın) demir takviyesi kampanyasını ben desteklemiyorum. Bu konuya ayrıntılarıyla bir başka yazımda değineceğim. Ancak şimdilik demiri D vitamini ile karıştırmamanız konusunda sizi uyarmak isterim. Demir mineraldir, D vitamindir. Bebek D vitaminini anne sütünden kafi miktarda alamaz. En sağlıklı D vitamini kaynağı güneş ışığıdır. Fakat yenidoğanlar direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmamalıdırlar. O yüzden damla ile desteklemekte yarar vardır. 

Bebeklerin ilk 6 ay sadece ve sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini savunan kurumlar şunlar:
 •         Dünya Sağlık Örgütü (WHO)
 •         UNICEF
 •         Amerikan Pediatri Akademisi (AAP)
 •         Amerikan Aile Hekimleri Akademisi
 •         Avustralya Ulusal Sağlık Araştırma Konseyi
 •          Kanada Sağlık Departmanı
Bazı durumlarda (mesela ailede alerji söz konusuysa) doktorlar ek gıdaya başlamayı 12. Aya erteleyebilir. Her zaman söylediğim ve inandığım şudur: 1 yaşına kadar bebeğin ana besin maddesi anne sütüdür. 6. Aydan sonra verilecek her şey sadece tattırmak amacıyla verilmelidir, bebeği beslemek için değil. Önce emzirilmeli, boş kalan yerler de ek gıdayla doldurulmalı. 1 yaşından sonra dengeler değişebilir. Bu yaştan sonra ¨devam sütü¨denen hazır mamaların verilmesini de çok onaylamadığımı belirtmek zorundayım. Çünkü bebek evde pişen herşeyi yiyebilecek durumdadır artık. Bunların yanında süt (tercihan keçi sütü) ürünleri vermek kafi olacaktır. Dengeli ve düzenli beslendiği müddetçe bebeğin devam sütüne 1 yaşından sonra artık ihtiyacı yoktur. Neden keçi sütü tavsiye ettiğimi şu yazımda anlatıyorum. Keçi sütünün UHT olmamasına özen göstermenizi tavsiye ederim.

Bebeğinizin ek gıdalara hazır olup olmadığını verdiği sinyallerden anlayabilirsiniz. Mesela kafasını dik tutabiliyorsa, kaşığı ağzına doğru uzattığınızda ilgileniyorsa, sizleri yerken izlediğinde taklit ediyorsa, mamayı sunduğunuzda yutmak için gayret gösteriyorsa hazır diyebilirsiniz. Ancak mamayı ne yapacağını kestiremeyip tükürüyorsa birkaç gün bekleyip tekrar denemenizi öneririm. mamayı sürekli tüküren bebek zorlanırsa ek gıdaya başlama ve devam ettirme girişiminiz başarısız olur. O yüzden bu kötü tecrübeyi unutmasına fırsat verip baştan başlayabilmek için birkaç gün beklemelisiniz.

Ek gıdaya başlandığında bazı doktorların tasvip etmediğim 3 adet önerisi var: 
 1. Listeye ¨bebe bisküvisi¨eklenmesi 
 2. Meyve suyu önerilmesi 
 3. Pirinç unu önerilmesi
Bebekleri mümkün mertebe rafine şekerden uzak tutmakta yarar var. Katı gıdalara yeni başlayan bebekleri bebe bisküvisi gibi pek çok problem barındıran hazır yiyeceklerle tanıştırmayı doğru bulmuyorum. 

Meyve suyundaki problem de benzerdir. Meyveleri oldukları gibi sebzeleri ise sularını sıkarak tüketmeyi tavsiye ederim hep. Meyvenin suyunu çıkarıp şeker yoğunluğu yüksek bir besin oluşturmaktan ziyade püresi daha sağlıklı olur. ¨Sebzelerin suyunu tercih edin¨ cümlemden sebzelerin oldukları gibi yenmemesi gerektiği anlamı çıkmasın. Muhakkak suyu sıkılacaksa sebze tercih edilmeli diyorum. Ek gıdaya yeni başlayan bir bebek için havuç, pancar, salatalık, kereviz suyu ideal tercihler olur. Bunları kendi sütünüzle ya da formül mama veriyorsanız onunla karıştırıp yedirmenizi tavsiye ederim. 2’den fazla meyveyi ya da sebzeyi karıştırıp vermeyiniz. Bebeklerin yiyeceklerin tatlarını ayırdedebilmeleri önemli.

Pirinç ununun besin değeri düşüktür. Boş kalori olarak değerlendiriyorum ben beyaz pirinci. Bundan ziyade yulaf unu daha sağlıklı bir tercih olur. Yine; yulaf ununu sütünüzle karıştırıp bir adet de meyvenin ya da sebzenin püresini ekleyebilirsiniz. Çok fazla çeşit karıştırmamanızı hatırlatayım.

Ek gıdaya başlarken alerjen olarak tanımlanan yiyecekler dışında herşeyden tattırabilirsiniz. Genellikle muz ve avokado ilk tattırılan yiyecekler arasındadır. Son zamanlarda muz da alerjen olarak tanımlanmaya başlandı. Kontrollü biçimde başlamanız faydalı olabilir. Avokado bir ¨süperbesin¨dir. Sık sık bebeğinize vermenizi tavsiye ederim. Hem muz hem avokadonun yeterince olgunlaşmış olmasına dikkat edin. Yoğurt ve kefir tattırmaya da 6. Aydan itibaren başlanabilir. Yoğurdunuzu evde yapmanızı tavsiye ederim. Raflarda satılan ve paket olan bütün yiyeceklerden mümkün mertebe uzak durmalısınız.

Not: Yazının başında verilen istatistikler Van ili kırsalında 2001 yılında yapılan bir çalışma ile sınırlı. Güncel rakamlar nedir, Türkiye'ye nasıl yayılır bilmiyoruz henüz.


96 yorum:

 1. bana çok yardımcı oldu bu yazınız tamda üstüne denk geldi bugün itibariyle tamda 7.ayını doldurduk.şu ana dek sadece anne sütü verdim..elbet aralarda tattırmalar oldu fakat hiçbiri doyumluk değildi..aslında biz yemek yerken bize çok bakıyor ona tattırdığimda devamını istiyor ve bunu çok belli ediyor,ağzında evirip çevirip yutuyor:) bundan sonrada sanırım aynı şekilde anne sütü yanında dediğiniz gibi aralarda birer birer verilebilir çorba,püre vs.siz ne dersiniz? sevgilerr:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen katılıyorum! afiyet olsun kuzuya :)

   Eren

   Sil
  2. nalan hanım gözümün önüne geldi birden bebeğinizin siz yerken isteme hali, çok şekeer oluyor o hali :)
   benim oğlumda 7. ayında bende sizin gibi sadece emziriyorum ve herşeyden tattırıyorum, arada bi çorba yapıyorum değişik sebzelerden tadını alsın alışsın diye. sizede tavsiye ederim şimdi tadını öğrenmesi için tam zamanı hiç bilmediği bir tadı 1 yaşından sonra istemeyebilir

   Sil
 2. çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. benim de bebeğim 3 aylık zaman hızlı geçiyor bakalım biz napacağız ek gıdaya geçince. yazınız aklımda kalacak ama kesinlikle
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Zuhal, faydalı olduğuma sevindim :)

   Eren

   Sil
 3. ELLERİNE SAĞLIK:))ÇOK YARARLI BİR YAZI!

  YanıtlaSil
 4. Erencim ellerine sağlık güzel bir yazı olmuş.

  Ama katılmadığım noktalar mevcut:
  1)Her dr; en azından ben prinçunu,meyve suyu, bebe bisküvisini önermiyorum.
  2)sebzelerin de suyu yerine az pişmiş halde kendini yedirsek daha iyi olmaz mı?
  3)Demir takviyesi dünya sağlık örgütünün önerisi. İnsıdansın % 40 ın üstünde olduğu ülkelerde öneriliyor. İsviçre'de insidans daha az ama onlar da yapıyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elifcim,

   1- Elbette ki her doktoru kastetmiyorumç Her doktor bunları öneriyor olsaydı neler olabileceğini düşünmek dahi istemem. Ama sen her doktoru kastettiğimi zannettiysen başkaları da etmiştir. O yüzden orayı netleştireyim.

   2- sebze suyu konusunda şöyle demişim: ¨Sebzelerin suyunu tercih edin¨ cümlemden sebzelerin oldukları gibi yenmemesi gerektiği anlamı çıkmasın. Muhakkak suyu sıkılacaksa sebze tercih edilmeli diyorum. sanırım bu maddeyi bu cümle cevaplıyor.

   3- WHO'nun demir önerisi sağlık bakanlığı'nınki gibi değil. deficiendy durumunda öneriyor. burda bir kaş yapayım derken göz çıkarma durumu söz konusu. evet demir eksikliği problem ama demir fazlalaığı da en az onun kadar büyük problem. Çocukta neden olabileceklerini sen benden daha iyi bilirsin. Eğer kan testi pahalıysa doktor bunun muhasebesini iyi yapıp, hastasını gözlemleyip demir verip vermemeye karar vermek zorunda. Testler pahalıdır diye yapmayıp çocuğun sağlığı riske atılıyorsa en azından hem annenin hem çocuğun beslenme geçmişini bilmek zorunda. hem anne sütü alan hem formül alan hem de demir takviyesi alan bir çocuk ciddi anlamda zehirlenme riskiyle karşı karşıyadır diye düşünüyorum. bu çocuğun demir eksikliği olma ihtimali varsa bile… Bu konuda WHO'nun kati önerisi monitoring and evaluation'dır. Şöyle: ¨Haemoglobin or haematocrit determinations on a public health basis are, in any case, important for monitoring trends in anaemia prevalence and assessing the effectiveness of interventions. Serum ferritin measurements, which provide a more sensitive and specific measure of tissue iron deprivation, should be taken systematically - on the basis of a limited subsample - for evaluation purposes. If feasible, serum transferrin receptor levels should also be determined as another indicator. Data on food beliefs and preferences, and semi-quantitative and qualitative food-consumption data, should be obtained from time to time using rapid assessment methods.¨

   Sil
  2. demir hakkında ayrı bir yazı yazacağım. onun üzerinden konuşmaya devam ederiz Elifciğim. Her zamanki gibi yorumun için teşekkür ederim :)

   Eren

   Sil
 5. Fikrine sağlık :)bu yazıyı bekliyordum 2 hafta sonra başlıyacam bende. Avokado favorim muz olarak yerli muz tercih edilmeli bence tabi beyaz ekmek bulamaç yedirmeyeceğim şeyler arasında. Bu arada bizim Dr un veridiği listede bebe bisküvisi ve 9-12 ay kahvaltısında reçel var bu ayki kontrolümüzde soracam reçeli neden tavsiye etmiş ne gibi besleyici özelliği varmış çok merak ettim doğrusu. Birde bu yazının çıktısını götürüp okumasını rica edecem.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğba, evet yerli ürünleri kesinlikle tercih etmeliyiz. doktorunuzun reçel önermesine ise pek çok şaşırdım. boş, hem de bomboş kalori. şekerli su.

   Sil
 6. Avokado yerli uretimi yok denecek kadar az bildigim kadariyla ,cogunlukla okyanus asiri ulkelerden ithal ediliyor. Adi super besin olsa da bu kadar uzaklardan aylar oncesinden olgunlasmadan koparilmis besinleri soframiza koymaya calismak yerine yerli muzu oneriyorum ben de..ama organik olani tabiki. Cunku yerli muzlarin da bilmem ne gazlariyla sarartildigini ,sarartma fabriklari oldugunu biliyoruz..organik pazarlarda ham halde muzlari almak mumkun..imkani olan annelerin bunu degerlendirmelerini oneririm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmmm yerli malını tercih ediyoruz. Bu durumda avıkado menüde olmasa da olur.

   Teşekkürler Dilek.

   Eren

   Sil
 7. Eren, cok faydalı bir yazı. Ellerine sağlık. Ben de bu aralar bu konuyu araştırmaktaydım.

  Bir sorum var. Daha pek çok sorum olacak da, önce birinden başlayalım :-) Sebzeleri haşlamak mı buharda mı pişirmek daha iyidir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Gökçe.

   Buharda haşlamak her zaman daha iyidir.Ancak sadece kafi derecede yumuşayıncaya kadar haşla, sebzeler ölmesin. Çiğ verebileceklerini (havuç gibi) çiğ ver derim.

   Sil
 8. Ellerinize sağlık sevgili Eren, nihayet geldi yazı ;)

  YanıtlaSil
 9. Ne karışıktı ek gıdaya geçtiğim zaman kfam neyi ne zaman nasıl vermeliyim diye yedim durdum kendimi sen 2 sene önce neredeydin Eren :))

  YanıtlaSil
 10. ek gıda tam bir problem zaten sadece yutkunma sorununu ortadan kaldırmak için gerekli pütürlü şeylere başlamak ilerki yaşlarında yeme alışkanlığı kazandırmak için...pirinç unu evet gereksiz ve bebe bisküvisi...püre hali en güzel herşeyin yazdıklarınızı okudum ve doğru yolda olduğumu öğrenmek hoşuma gitti teşekkürler emeğinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 11. Yazınız son derece aydınlatıcı. Ben de oğluma sağlıklı yiyecekler verme konusunda dikkatli bir anneyim. Geçenlerde bir blog acarak ogluma yaptığım corbalari yayınlamaya karar verdim. Corbasina koyduğum her sebzeyi once tek başına yedirdigimi de belirtmek isterim. Bakmak isterseniz adresim senizlitarifler.blogspot

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Şeniz. Blogunuz çok güzel! güle oynaya yazın :)

   Eren

   Sil
 12. Merhaba Eren, muz kolay sindirildigi icin bebeklere ek gidaya baslarken onerilen bir besin, ama ben cocuklarima bebekken ve buyurlerken muzu birinci sirada tercih etmedim, verdigimde de miktarini sinirladim. Nedeni de su: icinde cok yogun nisasta ve seker var, ancak lifi sinirli, bu nedenle glisemik yuku oldukca yuksek. (diger meyvelerde nisasta yok. Muzu meyveden ziyade yogun bir karbonhidrat kaynagi gibi dusunebiliriz. Insanlik tarihinde tahil uretimine elverisli olmayan yerlerde, mesela Yeni Gine, tahil yerine karbonhidrat kaynagi olarak bile tuketilmis). icinde bazi iyi vitamin mineraller var, o nedenle muz verilebilir ama icindeki nisasta nedeniyle verirken miktarina dikkat etmek lazim (yuksek glisemik yuku var). Ayrica bir tek muz verdim meyve ihtiyacini aldi diye dusunmemek lazim, ben cocuklara o gun muz verirsem yanina mutlaka gercek bir meyve veriyorum, mandalina gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel öneriler Tom, teşekkürler :)

   Eren

   Sil
 13. Eren, benim cereal (sanırım lapa olarak Türkçe'ye çevriliyor)konusunda sorularım var. Şöyle ki;

  1) Amerika'da çocuk doktorlarinin hemen hepsi kati gidaya geçerken cereal öneriyorlar. Sen ne dusunuyordum? Bunlar iyi midir degil midir?

  2) Cereal marketlerde hazır olarak satılıyor. Anneler çoğunlukla organik olanlarını tercih ediyorlar. Anne sütü veya su ile karıştırılıp veriliyormuş. Bu tip bir mamanın evde hazırlanabileceğini düşünüyorum. Bu konuda bir önerin var mı?

  Ayrıca burada doktorlar ek gıdaya bebekler 4,5 aya girince hemen baslatiyorlar. Ben 6 aya kadar beklemeyi doğru buluyorum. 4,5 aylık bebeklere ek gıda önermelerinin sebebini bilemiyorum. Hatta bazılarının 7. aya kadar sebze vermeyin sadece cereal verin diyenini de duydum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gökçe,

   1) evet bizim doktorumuz da aynen öyle yapmıştı. Bunun TR versiyonu pirinç unu maması oluyor:) Ben vermedim tabii ki. İlk aylar sütümle karıştırdığım sebze meyveler ve happy bellies in oatmeal'ındna verdim. Sana da tavsiye ederim.

   2) sanırım bu maddenin cevabını da yukarıda verdim:)

   Doktordan doktora değişiyor sanırım bu tavır. Bizimkisi 6. aya kadar beklemeyi önermişti. Zaten aksini önerseydi de ben 6. aydan önce başlamazdım kesinlikle. Ben bir de (bal hariç) alerjen olarak tanımlanan ve verilmemesi önerilen gıdalar olayını da çok ciddiye almadım. Leyla her şeyden yedi.

   Cereal şart değil. Vere de bilirsin vermeye de bilirsin. Ama rice ceral verme. VBereceksen oatmeal tercih et derim.

   Sil
  2. Cereali anne sutunun mevcut olmadigi durumlarda ne ile karistirmayi onerirsin? Keci sutu? Yogurt? Su?

   Sil
  3. 1 yaşın altı keçi sütü yoğurdu ya da kefir olur. 1 yaşın üstü süt olur. Badem sütü de iyi bir tercih olabilir hala emdiği varsayılarak.

   Sil
  4. Bir sorum daha var. Bebekler su ile ne zaman tanismali? Normal bardak mi alistirma bardagi mi kullanmali?

   Sil
 14. Merhaba Eren, Oğlum Mavi 7. aya girmek üzere ve biz yavaş yavaş ek gıdalara başladık..Sorun şu ki bu ek gıda konusunda kafam acayip karıştı:/ Senin ek besinlerle ilgili olan yazını okudum ve aynen hepsine katıldığımı söylemek isterim. Ben 12 aylık olana kadar ek besinlerin sadece faydalı olanlarından azar azar destek alarak, kaşıkla beslenmeye geçiş süreci olduğunu, asıl olanın hala anne sütü olduğunu düşünenlerdenim..
  Fakat gel gör ki bir anne olarak forumlarda, bebek sitelerinde de gezmeden duramıyor ve görüyorum ki bir çok anne bebeğine neredeyse 5 ögün ek gıda vermekte.. hatta çoğunu devam sütü ile karıştırarak vermekte.inek sütü 1 yaş altına verilmediği halde çorbalara, muhallebilere eklenmekte v.s. ben böyle birşey yapmıyorum..
  şimdi ilk sorum şu: anne sütü hangi noktaya kadar "az" ek gıda ile yeterli ve doyurucu kalabilir? besleyiciliği bir tarafa,oğlumun iştahı maaşallah yerinde ve doyup doymadığından emin olamıyorum.. emdiği halde ek gıdayı çok iştahlı yiyor yani:) ikinci olarak: süt karışımlı ek gıdalar yerine sadece sebze, meyve, et, tahıllı yiyecekler yeterli olmaz mı?
  uzun oldu ama kafam gerçekten çok karıştı...şimdiden teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevtap, 5 öğün ek gıdayı ben hiç tasvip etmiyorum. Ama elbette bebek ane sütüyle doymayabilir bir noktadan sonra. ama bu durumda dahi ana besinin anne sütü olmasına gayret etmek gerek bebeğin sağlığı için. Yani ek gıdaları arttıracaksan problem değil, ama anne sütünden sonra boş kalan kısımları ek gıdayla doldurmalısın. Yani önceliği diğer besinlere vermemelisin. Oğlun emdikten sonra yemek isterse yesin. ne kadar isterse yesin. Ancak bir dahaki öğünde yine anne sütüyle başla.

   Süt karışımlı ek gıdalar da şart değil. Tabii ki sadece meyve sebze olur.

   Ne dersin?

   Sil
 15. teşekkürler cevabın için, bu konuda da hemfikir olmak beni rahatlattı ;)

  YanıtlaSil

 16. Kızım 6,5 aylık geçen söylemiştim ek gıdaları reddediyor diyo şimdi benim kızım uykuya emerek geçiyor günde 3 kere uyuyor akşamları 9-9,5 gibi yatar geceleri hiç uyanmazken bu aralar emmek için uyandırıyor kendini neyse o sorun bir tarafta Dursun da ben şimdi ek gıdaları her uyku sonrası versem daha uygun olur diye düşünüyorum kafam Allak bullak korkuyorum yapamayacağım bu işi diye 😞 sabahları bişey vermiyorum öğlen 1 gibi emip uyuyor 1-1,5 saat uyuyor kalktığında çorba veriyorum 3-4 kaşık kadar ikindi 4-5 gibi uyuyor yine 1-1,5 saat kalktığında yoğurt veriyorum hepsi bu sabahları bazen meyve püresi veriyorum ya bana yardım lütfen internetten araştıyorum herkes farklı şeyler yazmış ne yapmalıyım sen nasıl bir yol izledin ne olur yardım et 😞

  YanıtlaSil

 17. Kızım 6,5 aylık geçen söylemiştim ek gıdaları reddediyor diyo şimdi benim kızım uykuya emerek geçiyor günde 3 kere uyuyor akşamları 9-9,5 gibi yatar geceleri hiç uyanmazken bu aralar emmek için uyandırıyor kendini neyse o sorun bir tarafta Dursun da ben şimdi ek gıdaları her uyku sonrası versem daha uygun olur diye düşünüyorum kafam Allak bullak korkuyorum yapamayacağım bu işi diye 😞 sabahları bişey vermiyorum öğlen 1 gibi emip uyuyor 1-1,5 saat uyuyor kalktığında çorba veriyorum 3-4 kaşık kadar ikindi 4-5 gibi uyuyor yine 1-1,5 saat kalktığında yoğurt veriyorum hepsi bu sabahları bazen meyve püresi veriyorum ya bana yardım lütfen internetten araştıyorum herkes farklı şeyler yazmış ne yapmalıyım sen nasıl bir yol izledin ne olur yardım et 😞

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şadiye öncelikle kızının uyku saatini 8'e çek. 8de uymuş olsun.
   6. aydan sonra gece beslenmesine ihtiyacı yok, eğer sen de uygun görürsen geceleri emzirme artık.
   Ek gıdaları emzirdikten sonra ver derim. Sabah uyandığında emzir, sonra mesela yoğurt tattır, ya da yumurta...
   Çorba yerine püre ver. sebze püresi idealdir.
   Meyve pürelerini kısıtlı tut, sabah vermende sakınca yok.

   Kilosu da normalde eğer aynen devam et. Ben endişe edecek bir şey göremiyorum :)

   Eren

   Sil
 18. Bende öyle yapıyorum sabah meyve püresi veyordum yazını okudum şimdi yumurta peynir tattırıyorum.öğlen havuç patates kabak karışık püre veriyorum 2-3 kaşık yiyor zaten ...akşamları da kendi mayaladığım keçi sütünden yoğurt ...o zaman ben uyutup uyandıktan sonra ek gıda vermeliyim ...bu 8 de uyuma meselesini ramazandan sonra deneyeceğim umarım başarılı olurum :)))gece emme olayını kendisi başlattı kızım aslonda hiç uyanmazdı gece 3 gündür ağlayarak uyanıyor dişlerinden dolayı sanırım huzursuz ağlıyor bende mecbur uyusun diye emziriyorum sanırım emzirmeden tekrar uykuya dalmasını sağlamalıyım bir şekilde ....bu annelik zor işmiş vesselam ...!!!! :) sevgiler ve teşekkürler Eren :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. neden emzirmemek için kendini kısıtlıyorsun aksine emzir bebegin ihtiyacı varsa..ve dahası sütün azalmaması için bebk de istiyorsa mutlaka emzir.gece beslenmesine gerek yok ifadesine katılmıyorum.bebek kendisi beslenme programını belirliyor zaten..

   Sil
  2. bebeğin vücüdu da aynen büyük insanlar gibi çalışıyor yani her yediğini sindirmesi gerekiyor. o yüzden bebek uyanmadığı sürece emmek için uyandırılmaması gerektiğini söylemişti doktorumuz ki ben de çok mantıklı buluyorum.uyku sırasında iç metabolizmasının dinlenmesi gerek.ayrıca gece bebek her ağladığında meme verirseniz iş bir süre sonra beslenmeye değil oyuna ve alışkanlığa dönüşüyor, aç olmamasına rağmen bebeğin gece uykusunun bölünmesi de sağlıklı değil sonuçta büyüme hormonu gece salgılanıyor. açlık ağlamasını zaten ayırt edersiniz sadece aç olduğuna inandığınızda emzirin derim kendimce :)

   Sil
 19. Kızım 2600 doğdu şuan 8 kilo 6,5 aylık Dr iyi dedi ...birde biz Demir ilacı kullanmaya başladık dr eşime kan değerleri normal demiş ee o zaman niye kullanıyoruz diye Dr a soracağım ona sormadan önce sana danışayım dedim herşey normalse kullanmalı mıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şadiye, yazının içinde demir yazımın linki var. onu bir oku. değerler normal ise ben demir desteği vermeyi pek doğru bulmuyorum.

   Sil
 20. Eren merhaba

  Bu ek gıda ciddi bir sorunmuş, sırf meme iyiydi diyorum hep. 6 ay anne sütü hariç hiçbirşey vermedim, bu esnada gayet güzel kilo aldı, bir sorun yaşamadık, 6. aydan sonra ek gıdaya başladık, ev yapımı yoğurt, meyve ve sebze püreleri ile, şimdilerde de tuzsuz peynir, az yumurta sarısı, pekmez, tam buğday ekmek içi ile kahvaltı veriyoruz. Şu an 7 aylık, yoğurt ve meyvalar dışında sebzeleri ve kahvaltıyı yedirmekte çok zorlanıyorum. Memeyi vermeye aynı hızla devam ediyorum, zaman zaman işe gitmek durumunda olduğum için gün içinde bazen süt alamıyor, ki dolaptaki sütü de içmiyor. Yememesi, ya da az yemesi normal mi, fazla mı geliyor acaba, 9 kilo şu anda. Bir de neredeyse benzer dönemlerde doğum yapan arkadaşlarımın bebeklerine doktorları başka gıdalar öneriyormuş, biz doğru yolda mıyız?

  Sevgiler

  Emel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emel, dolaptaki sütü sebzelerle ve sevdiği/yediği yiyeceklerle karıştırıp vermeyi dene. Mutlaka süt olarak içmesi gerekmez. Kilosu normal, yedirdiklerin gayet iyi. Arkadaşlarının doktorları ne veriyormuş mesela? bebe bisküvisi deme :)

   Eren

   Sil
 21. Eren, teşekkür ederim cevabın için, mutlaka deneyeceğim, belki tat da verir yediklerine, böylece sütü de almış olur, dolaba girince sütün tadı değişiyor gibi geldi bana, bilmiyorum doğru mu? Bir de zorla ağzına vermek doğru mu yiyecekleri? Bazen 1 kaşık daha alsın diye emzikle vermeye çalışıyoruz bu şekilde. Nihayetinde de ağlamaya başlıyor tabi istemediği için.

  Kahvaltıda labne, karper gibi peynirler veren duydum, hatta bize de doktor labne peynir verebilirsiniz demişti, ben sıcak bakmadım nedense, sonra milupa yedi tahıllı diye bir karışım varmış, onu veren var kahvaltıda, ben buna da yanaşmadım. Sebzelere et veya kemik suyu katan var, bu bana mantıklı geldi ama henüz ay itibariyle ağır mı gelir diye buna karar veremedim. Muhallebi ile başlayan var ek gıdaya ve tabi senin de bahsettiğin gibi bebe bisküvisi veren de var. Anladığım kadarıyla bu biraz keyfiyete dönüşmüş durumunda, doktor ne derse onu yapıyor gibiyiz. Her mecraadan seni takip edip, senin bilgilerinden faydalanmaya ve doğrusunu yapmaya çalışıyorum.

  Emel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. EvetEmel dolap anne sütünün tadını değiştirir.

   Zorla verme hiçbir zaman. Emin ol hiçbir bebek aç kalmaz. İhtiyacı varsa yer, zorlarsan yemekten soğuyabilir. Emzikle vermek de doğru değil.

   Evet o verdiğin örnekler hiç güzel örnekler değil, sen aynen devam et :)

   Eren

   Sil
 22. Eren teşekkür ederim, doğru yolda olduğumu bilmek güzel, bu arada bebeklere su ne zamandan itibaren verilmeye başlanıyor? Önerin var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece anne sütü alıyorsa 5-6. ay idealdir suya başlamak için.

   Sil
  2. 6. ayı dolan bebeklere ne zaman (ek gıdadan önce, sonra) ve ne kadar su verilmeli peki? Yarın kabak ile blw yaparak ek gıdaya başlayacak Batu. FB'da da arattım ama doğru kelimeleri seçemedim sanırım. Bulamadım bir türlü.

   Sil
 23. çok saol Eren gercekten çok faydalı bir yazı olmus..daha 11 haftalığız ama bilgimiz oldu :) bir de kabızlık için 1 çay kaşığı zeytinyağı verin dedi doktorumuz sen ne düşünüyorsun bu konuda küçük değil mi vermek için sindirebilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. NEden kabız olsun ki? Kabız olduğuna emin misin? Zorlanıyor mu huysuz mu ağlıyor mu uykudan kalkıyor mu acı çekiyor mu genel hali nasıl? Her kaka yapmama kabızlık değildir. Ben zeytinyağı filan verme yanlısı değilim Banucicek.

   Sil
 24. Yazi icin tesekkurler Eren. Bir konuda goruse ihtiyacim var. 6. ayda ek gidaya baslarken meyve puresi ile muhallebi onerdi doktorumuz. Mama firmalarinin tahilli muhallebilerinden. Emzirme kampi ile mamayi biraktiran biri olarak mama firmalarinin muhallebisini duyunca rahatsiz oldum.
  Bunun ev usulu olani yok mudur veya alternatifi?
  Gorusun nedir?

  Oznur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ev usulü olanı vardır elbet ama muhallebi şart değil ki? buharda sebze haşla ver, meyve ver, siz ne yiyorsanız ondan ver derim :)

   Sil
  2. buharda kabak havuc haslayip versem dedim, onlara bir sonraki ay baslatacagiz dedi. su mama firmalari kazansin diye bir ay bekleyelim mi diyecektim, sabrettim..
   oznur

   Sil
 25. merhaba erencim;)
  tüm yazılarını ve paylaşımlarını sıkı takip edip,uyguluyorum.öncelikle bu denli bir blog oluşturup bizlere yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim=)
  benim kızım 6 gün sonra tam 6 aylık olucak,bugüne kadar su dahi almadan yalnızca anne sütü ile beslendi.(beni emmiyor sütümü sağıp,biberonla besleniyor) ek gıdaya başlıyacak olmasının heyecanıyla bende birçok ek gıda ile ilgili makale ve yazıları okuyorum.senin yazını okudum,ancak bugün birde sağlık bakanlığının bir portalında paylaşılan bir yazı daha okudum.bebeklere verilecek olan tahıl grubu ile ilgili olarak,yazı şöyle;
  Tahıllar: Tüm toplumlarda ana besin öğesidir. Buğday, arpa, pirinç, çavdar, yulaf ve mısır başlıcalarıdır. Büyük oranda karbonhidrat (% 65-70) içerirler. Karbonhidrat içeriğinin büyük kısmı ni­şastadan oluşur ve iyi bir enerji kaynağıdır. Başlıca tahıl proteinleri, prolamin (zein), glutelin, globülin ve albümindir. Bu proteinlerin elzem aminoasit örüntü­leri değişiktir. Elzem aminoasit yönünden en denge­siz olanı prolamindir. Prolamin en az pirinçte ve en fazla mısırda bulunur. Tahıllar içerisinde kalitesi en yüksek olan pirinç, en düşük olanı mısır proteinidir. Bu nedenle bebek beslenmesinde tahıl kaynağı olarak hem protein kalitesinin yüksek hem de sindiriminin kolay olmasından dolayı pirinç kullanılması önerilmektedir. Tahılların yağının çoğunluğu embriyo kısmındadır. Tahıllar A ve C vita­minleri yönünden fakirdir. B12 dışındaki B grubu vi­taminlerinden (özellikle tiaminden) zengindir. Tam buğday ununda daha fazla miktarda mikro besin ve daha çok fitat bulunmasına karşılık, rafine unda daha az mikro besin ve daha az fitat bulunur. Nişasta içerisinde vitaminler, mineraller ve pro­tein bulunmadığı saf karbonhidrat kaynağı olduğu için bebek beslenmesinde kullanılması önerilmez.
  senin yazını okuyunca pirinç unu ve pirinç unundan çoktan vazgeçmiştim ama bu yazıyı okuyunca bir de senin fikrini almak istedim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem merhaba,

   Tahıllar içerisinde kalitesi en yüksek olanın pirinç olduğu doğru değil. Hatta külliyen yanlış! Çok da büyük bir yanlış! Pirinç başlı başına boş kaloridir. Bu da kesin bilgidir.

   Protein kalitesinin yüksek olduğu da doğru değil. Tahıllar arasından en yüksek proteinler sırasıyla: amaranth, bulgur ve quinoa'da bulunur.

   Pirinç aşırı miktarda işlenmiştir şeker oranı da çok yüksektir. şeker hastalığına süper bir davetiye çıkarır.

   Sindiriminin kolay olduğuna da katılmıyorum. Yulafın sindirimi çok daha kolaydır. Pirincin önerilme nedeninin en az alerjen besin olması olduğunu zannediyorum.

   Eren

   Sil
 26. Merhaba Eren,
  Blogda sorun dedin buyurdum geldim. öncelikle kızım 7 ayını doldurdu ve gün içerisinde çok az ek besin alıyor. Önce emiyor, bir saat kadar sonra yemek isterse yoğurt, sebze püresi veya meyve püresi veriyorum. istemediği zaman dudaklarını kilitliyor ve ben yemesi için zorlamıyorum. aç olsa emerek doymadığı kısmı yiyerek doldurur diye düşünüyorum. senin yazılarını da iyi takip ettiğim kadarıyla sen de böyle yapmamı tavsiye edersin sanırım. Ha bu arada bazı zamanlar - sanki o gün sütüm azmış gibi hissediyorum- ve uykudan önce yulaf unuyla muhallebi yapıp içine meyve püresi katıp yediriyorum. yulaf unu şu an kullanmamızda bir sakınca var mı? çevremdeki herkesin ısrarla mama ve pirinç unu diretmelerine karşı duruyorum ama çok bilmiş, amma da abartan, pimpirikli birisi olmaktan kurtulamıyorum. ee netice de bizi annelerimiz neyle büyüttü di mi? Bir de 6. aydan sonra anne sütünün enerjisinin azaldığını mutlaka kalorisi yüksek besinler almasını söyleyen arkadaşlarım var, sağlık ocağında hemşiremiz de 6. ayımızda bundan sonra sen ek olacaksın dedi, nasıl olur ama dedim, yok öyle dedi; diretmedim ben nasıl olsa kendi bildiğimi okurum diye. bir buçuk aydır bana doğru geleni yapmaya çalışıyorum ama yine de tereddütte kaldığım zamanlar çok... bir de mama reklamların da şöyle diyor: 6. aydan sonra anne sütü azaldığında... diye devam ediyor. anne sütü azalır mı yoksa bebeğin ihtiyacı arttığı için mi az gelir? ne zor işlermiş bu işler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır yulaf unu kullanmanızda hiçbir sakınca yok.

   Mama reklamları hem ahlaksızlığın en güzel örneği

   Anne sütü azalmaz, bebek büyür. 1 yaşına kadar senin sütün asıl besin olmaya devam etmeli. Azalmasından endişe ediyorsan daha sık emzirmelisin. Ama sen ASLA ek olamazsın. Olursan yazımda bahsettiğim sorunları yaşarsınız.

   Önce emzir, boş kalan yerleri ek gıdayla doldur :)

   Sil
 27. erencim teşekkür ederim bu detaylı açıklaman için.listemizden pirinç ununu sonsuza dek sildik;)
  quinoa ve amaranth nedir bilmiyorum erncim?ama yulaf unu bizim bundan sonra en iyi tahılımız olucak:)
  bir de erencim avakadoyu 6.ayını doldurur doldurmaz verebilirmiyim?nasıl hazırlamalıyım kabuğunu soymam gerekiyormu?

  YanıtlaSil
 28. Merhaba Eren,

  Oğlum 5 aylık oldu ve biz rutin kontrol için doktora gittik. Geçen ay gittiğimizde demir ilacı vermek istemşti ancak bizimki 2-3 günde bir kaka yaptığı için veremeyip bu aya ertelemişti. (Bu arada oğlum sadece anne sütü içiyor.) Neyse ki demir ilacı ile ilgili yazını okumuştum da bu ay doktora kafa tutabildim :) Bunun için sana çok çok teşekkür ederim :) Şimdi 1. sorum : demir ilacı kaç aylık olunca verilmeye başlanmalı ya da ben kaç aylıkken kan testi istemeliyim ?
  Gelelim ek gıda meselesine ... Bu ay oğlum 440 gr. almış. Geçen ayki kontrolünde dr, ''eğer önümüzdeki ay 500 gr. altında kilo alırsa ek gıdalara başlarız'' demişti ve bu ay başlattı. ( Toplam kilosu 7.360 gr.) 3 gündür armut püresi veriyorum oğluma (armut=bağırsaklarını çalıştırır diye, gel gör ki 3 gündür hala kaka yapabilmiş değil) İlk hafta armut, 2. hafta yoğurt, 3. hafta da tahıllı kaşık maması vermemi söyledi. Şimdi mama falan işe karışınca bende bi karıştım ... Doktoru ek gıdalara başlatmaya teşvik eden de şöyle bir durum oldu : Doktor bizimkine ağızdan 'rota' aşısını içirirken ben de geceleri çok sık emdiğini, çok uykusuz kaldığımı ve bunun nedenini soruyordum. Bu sırada bizimki tüm aşıyı lök lök içti, bitince daha fazla istedi ve ağlamaya başladı. Bunu gören doktor '' bu çocuk aç, baksanıza devamını istiyor, gece de o yüzden sık sık emiyor, zaten çok hareketli bir çocuk, büyüyor ve artık sütünüz yetmiyordur '' dedi. Bunun üzerine ek gıdalara başlatınca bende ağzımı açıp bişey diyemedim.
  2. sorum : sence doktor haklı mı ? çocuk aç mı kalıyor, sütüm mü yetmiyor ? armut püresini yedirirken vicdan yapmam gereksiz m? çünkü herkes benim gereksiz bir detaycılık içinde olduğumu (eşim dahil), kendi çocuklarına da 4. ayda ek gıdaya başladıklarını ve bunun normal olduğunu diretiyor.
  3. sorum : yoğurt verirken, doktora göre marketten aldığım inek sütüyle mayalıycam, bu yanlış değil mi, doğrusu nedir ?

  Ana besin benim sütüm biliyorum, aynen emzirmeye devam ediyorum, bunu doktor da destekliyor. Ancak belli bir şablona oturtulmuş bu gıda meselesi, hiç kimse de doktoru sorgulamadan ne söylerse ok' liyor.

  Bu uzun yazı için üzgünüm ama bu mücadelede tek başımayım maalesef :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Işıl, geciken yanıt için özür dilerim tamamen gözümden kaçmış.

   1- Ben Leyla'ya testi 9 aylıkken yaptırdım. Sanırım 9. ay demir testi için ideal bir süre.

   2- Bence doktorunun haklılığı önemli değil bu noktada. Zaten ek gıdalara başlamışsın. Hayırlı olsun :) Ama hayır ne 4 ne de 5ç ayda ek gıdalara başlamayı normal bulmuyorum.

   3- Ev yapımı yoğurt mayan varsa onunla başla. Yoksa market yoğurdu olacak mecburen mayan :)

   Şu anda ne durumdasınız? Nasıl gidiyor ek gıdalar?

   Eren

   Sil
  2. Yalniz degilsin ayni durumdayim.herkes cokbilmislik yaptigimi dusunuyor. Yalniz kendime sakladigim ama icimden tekrarladigim bisey var sana da oneririm.o benim bebegim. Elbette en iyisini halediyor.

   Sil
  3. Nohuttan yogurt mayasi yapilabiliyor. Nette tarifi bulabilirsiniz. Yogurt mayalamakkadar kolay ben yaptim oldu.

   Sil
 29. Eren Hanim Merhaba,

  Yaziniz için ve tüm yorumlar-yanitlar için çok tesekkür ederim. Çok faydali oluyor baska insanlarin da tecrübelerini dinlemek bu ek gida konusunda.

  Maalesef ben de bu konuda doktor tarafindan gafil avlananlardanim :( Çünkü bizim mintinin kilosu hep %25 percentillerde bi de çok az emiyordu o aralar. Bu yüzden ben de 5 ay civarinda hafif hafif basladim ek gidaya. Sonra da 6. ay kontrolünde doktor öyle bir beslenme menüsü verdi ki (3 ana 2 ara ögün) kendisine dedim ki doktor hanim bu çoçuk hangi ara emecek beni ? dedi ki bunlari yesin yer kalirsa da seni emer. sanki ek gida ana gida anne sütü ek gida. bir de anne sütü politikasini destekliyorlar güya. peh peh. dedim ki ben bu ek gidalari vermesem ne olur. o zaman bir tür diyet yaptirmis olursun bebegine dedi. ayrica geceleri de açliktan uyanir dedi.
  e bizim mintinin kilosu düsük oldugundan ve uyku egitimi konusuna takik oldugumdan tamam o zaman dedim bunlari yemesi lazim çocugun. bir de yemeyince nasil üzülüyor insan moral yerlerde. emzir iste neden üzülüyon. doktor öyle dedi ya. hey allam.

  sonra da içim içimi yemeye basladi acaba yanlis mi yapiyorum diye. anne sütünden çaliyormus gibi hissetmeye basladim kendimi. sizin de yazilarinizi okuyunca ayni fikirde oldugunuzu gördüm.
  artik yine anne sütü esas.yemek istemezse zorlamak yok. ama bir sorum olacak burda size. ben emzirdikten 1.5 saat kadar sonra ek gidasini veriyorum. acaba hemen mi vermem lazim. bu noktada kafam karisik biraz.

  benim minti 8 aylik 7.5 kilo. ortalama 4 saatte bir emiyor ve 3 kere ek gida aliyor günde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pınar, benim kızım da 8 aylıkken o civar persentilde idi. Bunun hiçbir önemi yok. Önemli olan dengeli düzenli ve sağlıklı beslenmesi. Sen 4 saatte bir emzirip 3 kere ek gıda vererek çok doğru yapıyorsun, aynen devam! Tabii yaş ilerledikçe ek gıda miktarı artar ama emzirmeye yine devam.

   Ne zaman ek gıda vereceğin tamamen bebeğinin isteğine bağlı olsun. İstersen hemen sonra vermeyi dene, yerse yer yemezse arayı açarsın. Ne zaman yemek isterse o zaman yesin.

   Eren

   Sil
  2. pınar hn benim bebegim 35.haftada dogdu.suan düzeltilmiş 8 aylık ve 7850 kilosu.ben kiloya takılıyorum ama yine de sık sık hatta 2 saatte bir bazen daha kısa sürede emziriyorum ek gıda alırsa alıyor almazsa almıyor zorlasan da almıyor zaten.emzirmeyi az az kilo kaybetmesine tercih ediyorum cünkü dogdugundan beri anne sütünden dolay hiç hastalanmadı prematüre olmasına ragmen..farkettim ki ısrar etmezsem yersen ye yemezsen emersin dedigim dönemde daha iyi ek gıda aldı..

   bu arada hiç lafa püre yemiyor.kurufasülyeyi parmaklarıyla alıp yiyor, patates yemegine karaciger katıp bayılarak yiyor,yumurtalı ıspanagı daha yok mu dercesine, balıgı agzını o yaparak istiyor..canı isterse tabi bunlar...ben takıyorum kilosuna bari siz takmayın.boyu da 68 cm.. :)

   Sil
 30. Eren merhaba,
  Benim merakim sudur bebelere illa muhallebi verilmeli midir? Yani verilmezse eksik mi kaliyorlar? Hazir paket muhallebilerden bahsetmiyorum hani evde organik pirinç unu ya da yulaf unu / kepeğiyle yapilan? Leo 6 aylik yeni yeni tattırma donemi baskaladi günde 3-4 kasik sebze aksamustude elma veya muz...Doktorumuz birde 15 gun sonra muhallebi basla dedi iste orda takildim. Julie'yi geçirdiğim ameliyattan dolayi zaten 5.5 ay emzirebilmiş ustunede mama vermiştim mama ve ek besinlerle doyduğu için cok muhallebi geçmişim olmadi..Valla kafam karisik.. Birde yerli uretim organik muz mu yoksa ithal avokado mu? Senin fikirlerin benim isigim kiymetlimisss:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cansu, hayır. Ben muhalebi filan vermedim.Vermezsen hiçbir şey olmaz.

   Her zaman sebzenin meyvenin yerli üretimini tercih etmek gerek. Muz Türkiye'de yetiştiriliyor, o halde yerli malını al. Avokado da duyduğum kadarıyla yetiştiriliyor ama eğer öyle değilse ithalini satın almakta sakınca görmüyorum.

   Eren

   Sil
 31. Bebeğim 4 aylık.. Kolik problemimiz nedeniyle doğduğundan beri çok sıkıntılıyız, hep ağlıyoruz. Dr ve büyüklerimiz aç bu çocuk muhabbetine girdikleri için ilk 2 ay gibi mama takviyesi verdik, ben hiç vermek istemedim o da çok almadı neyseki sürekli emzirwrwk atlattım ve kestim, hala da emİriyorum full time ancak sürekli memedeyiz bilinçaltımda yetmiyor mu gerçekten fikri filiZleniyor :( hazır mamalardan nefret ediyor ve ne yapacağımı bilemiyorum :/

  YanıtlaSil
 32. Merhaba Eren Hanım,
  Şu an 6 aylık bir oğlum var. Emzirme olayını ilk 3 ay iyi götürdük ancak malesef 4. aydan sonra bir müddet geceleri aldık sadece, hemen hemen 1 aydır hiç emmiyor. Bu konuda Tomris Hanım'la yazışıyoruz hala yapılacak bir şey olup olmadığına dair. Bende çabalıyorum ama bu saatten sonra bir tek anne sütüyle götürmemiz mümkün değil tabi ki. Yinede ne alırsa kardır diyerek pompa kampındayım...
  Emzirme olayını elime yüzüme bulaştırmış bir anne olarak bundan sonrasında hata yapmaktan çok korkuyorum. Yazınızı okuduktan sonra bu korkum kat kat arttı. Bizim ek gıdaya başlamamızı 1 ay önce istedi doktrumuz. Kilo alımımız azdı. Ben ihmal ettim başlamadık. Dünkü kontrolümüzde ise artık ertelememem gerektiğini söyledi. 7200gr olması gerekirken 6700 tartıldı. Zaten 6. aya da geldik artık. Anne sütüde 1 çay kaşığı olunca ek gıda kaçınılmaz. Pis devam mamalarını vermektense ev yapımı sağlıklı şeyler yemesini tercih ederim.
  Ancak doktorumuzun verdiği listeyle sizin yazınızı karşılaştırınca ne yapacağımı şaşırdım. Buraya yazsam bana yardımcı olabilir misiniz? en azından ek gıda konusunda vicdan azabı çekmek istemiyorum...
  08,00 kahvaltı ( Formül mama veya duruma göre ılık su içine bir dilim bebek ekmeği veya 2 cici bebe veya 1 çorba kaşığı kahvaltı saati konur. akşamdan tuzu alınmış orta yağlı inek peyniri önce 1 çay kaşığı başlanır kibrit kutusu büyüklüğüne kadar artırılır. 7 aydan sonra en az 10dk kaynatılmış yumurtanın sarısı çeyrek başlanır. gün aşırı verilir. 8. aydan sonra 1 tatlı kaşığı ceviz ezmeesi 2-3 tuzsuz zeytin ilave edilir.
  10,00 Meyve püresi
  14,00 sebze çorbası ( yarımşar patates, havuç, kabak küp küp doğranır. 1 çay kaşığı irmik , 2 su bardağı su eklenerek pişirilir. süzgeçten geçirip posası atılır. 1 ay sonra mantar ve patlıcan hariç sebzeler aralıklı olarak ilave edilir. 7 aylıkken ilave olarak 1 çorba kaşığı 2 kez çeklmiş kıyma veya tavuk eti. 8 aydan sonra balık eti ilave edilir.)
  17,00 yoğurt ( pastorize edilmiş süt ile mayalanır. yemiyorsa .... baby mix marka yoğurt verilebilir. belki sakıncası vardır diye marka ismi yazmadım)
  20.00 Muhallebi (1 tatlı kaşığı pirinç unu 100cc su ile pişirilir. içine 3 ölçek devam maması eklenir.veya ayına uygun sütlü tahıllı kaşık maması hazırlanır.)

  Listemiz bu. Arkadaşlarımdan da duyduğum kadarıyla çoğu doktor bu şekilde ambalajlı gıdaları, yoğurtları, meyve pürelerini hiçbir sakıncası yok diyerek öneriyor. özellikle kaşık mamalarını. ama ben daha doktor söylerken bile şaşırdım. etrafımda hiç bebek büyümedi, Mete de ilk bebeğimiz. o yuzden kulaktan dolma bilgilerle boş kalori aldırmak istemiyorum oğluma. Bu listede yanlış bulduklarınızı veye değiştirilmesi gerektiğini düşündükleriniz varsa yazabilirseniz çok sevinirim. Oğluma bu konuda kötülük yapmak istemiyorum :( şimdiden çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
 33. Merhabalar,biz de haftaya 6 aylık olacağız.Simdiye kadar hep anne sütü aldı Masal.Bana günlük bbir liste sunabilir misiniz?Açıkçası beni korkutuyor bu ek gıda işi:(Lütfen yardım

  YanıtlaSil
 34. Merhaba. Öncelikle bu muhteşem blog için teşekkürler Eren. Sorularım çok. Sabırla cevaplarsan çok mutlu olurum.

  1. Benim küçük prensim de 5. ayını dolduracak. 4. ay ek gıda alıştırmalarına başlanmalı söylentilerine karşılık araştırma yapıyorum. Şimdiye dek sadece ve ilk olarak bir dilim şeftaliyi ezerek tattırdım. Tolere edebilmesi için 3 gün bekledim. İlk seçimin şeftali olması yanlış mı ?

  2.Tattırmaya başlama sırası da olmalı mı ? Olmalı ise nasıl bir sıralama olmalı?

  3.Tattırmaya ve alerji yapıyor mu diye bakmaya şimdiden başlamamın nedeni 6. aya kadar onca besini anca (3 er gün bekleyerek) tattırabilirim diye düşünüyor olmamdı. Saçmalıyor muyum ? :)

  4. 3 er gün bekleme nedenimse hem ben hem de eşim alerjik rinitiz. Anne babada alerji öyküsü olan bebeklerde gıda alerjisi sık görülüyor diye okudum yanlış mı ? Bebeğime alerji testi yaptırmalı mıyım?

  5. 4.ayda Dr. bize de demir damlası başladı ve demir yazını da okudum hiç bir test vs. yapmadan başladı ve o gün bugündür zaten yarım yamalak olan uykularımız alt üst oldu. Üstelik yan etkilerin bir kısmı oğlumda etkisini gösterdi tekrar Dr.a götürdüğümde, şimdiye kadar hiç bir bebeğe alerji yapma tablosuyla karşılaşmadığını söyleyip üstüne de azarı basıp bizi gönderdi. Ben senin yazını okuduktan sonra damlayı derhal kestim ama kafam da karışmadı değil doğrusu ne yapmalıyım ?

  5.Ebru Yavuz'a katılıyorum. Lütfen günlük örnek bir liste paylaşabilir misin ?

  Sonsuz teşekkürler. Allah işini gücünü rast getirsin sevgili Eren :)

  YanıtlaSil
 35. Eren Merhaba,

  Yazı cok yardımcı oldu bu yazı sayesinde doktorumuzun 5. ayda baslayın dediği elma armut puresi ve kabak patates puresinden vazgectim ve 6. ayını doldurana kadar hiçbirsey vermemeye karar verdim. Yanlız benim kafamı karıstıran bir nokta var. Anne sütünden arda kalan zamanlarda kısmı bana cok net gelmiyor. Keske bir yazında ek gıdaya baslamıs bir bebegin tipik bir yeme duzenini yazsan. Simdi mesela benim kızım su saatlerde emiyor: 07.00, 11.00, 15.00, 19.00, 23.30 . Sonra tekrar sabah 7de. Bu sekilde gidiyoruz 4bucuk aydan beri. simdi 6. ayını doldurdugunda bu düzene aynen devam edip, her emzirme sonrası biraz sebze, meyve mi tattırmalıyım? Yoksa mesela 11 emmesini tamamen kesip sadece o saatte sebze mi vermeliyim ? Doktorumuz 12-2 arasında vermeye basla dedi. ama bu saatte verip karnını doyarsa 15.00 ta emmemesinden korkuyorum. Lutfen yardımcı ol. Şu azar azar başlama lafını biraz detaylı anlat :) Çook sevgiler ve teşekkürler. (Ha bu arada, yine senin yazını okuyup doktorun yine 5.ayda baslayın dediği Ferrum demir damlasını da vermemeye karar verdim. Zaten kızım zor kaka yapan bir bebek bir de durduk yere kabız etmenin ne faydası var?)

  YanıtlaSil
 36. Merhabalar oncelikle bu yazi beni o kadar mutlu etti ki anlatamam. Cevremden gelen tum baskilara ragmen 7 ay sadece anne sutuyle besledim kizimi. 5. Ay kontrolunde doktorumuz kilosunun dusuk oldugunu ve ek gidalara baslamamiz gerektigini soyledi. Fakat ben dinlemeyerek doktor degistirdim cunku 3 kilo dogan kizim 7 kiloydu. Daha sonrasinda ise once emzirdim kalan yerleri tamamlayici besinlerle tamamladim. Bu sonuca deneme yanilma yontemiyle ulastim. Ek besini once verdigimde kizimin o minik mid3si doluyo ve beni emmiyodu. Bu donemde kizima verebilecegim en mukembel besin anne sutuyken ve diger besinleri zaten o.ur boyu yiyecekken alabildigi kadar anne sutu almaliydi. Ve dediginiz gibi rafine sekerden mumkun oldugunca uzak tutmaya calisacagim hatta bana gore meyvelerde seker ihtiva ettiginden cok fazla tukettirilmemeli. Hislerim beni dogru yonlendirdigi icin cok mutluyum. Tesekkurler.

  YanıtlaSil
 37. Eren hanım merhaba, 34 haftalıkken 2 kg olarak dogan bebegim suan 6 ayını bitirdi ve 5900 g. Dr ek besine gecmem gerektiğini yoksa yasıtlarını yakalamasının zor olacagını soyledı ve elime bir liste tutusturdu. İlk hafta cırbadan baslayan, yogurt, meyve ve kahvaltıyla devam eden 5 haftalık bir liste. 5 haftanın sonunda cocuk 5 öğün yiyor olacak yanı ! Üstelik once yedir sonra emzir dedi. 2 tatlı kasıgıyla baslayıp yarım kaseye cıkan miktarlar herbiri. Benım hoşuma gitmedi hiç bu durum, zaten zor emzirdim uyanamıyordu. Simdi de yemek yedirecem diye onu memeden uzaklastırmaya mı ugrasayım yani. Hiç içime sinmedi. Cocugun da kasıga falan ilgisi yok hiç, biraz yogurt denıyorum pek hoşlanmıyor napacagınu bilemiyor sanki:) premature oldugunu da hesaba katarak bana öneride bulunur musun cok sevinirim.

  YanıtlaSil
 38. Eren hanim iyi ki varsiniz !! Emzirme kampi yaziniz sayesinde kizimi anne sutuyle besledim ve sutumu sayenizde artirdim.size minnettarim.simdi kizim 2 gun sonra 7.ayini dolduracak.ek besine 3 haftadir gecmis olsamda malesef kizim yemek istemiyor.yogurdu biraz yiyor kahvaltiyi karistirip veriyorum ama zorla yiyor.sebze puresini hic yemiyor.elmayi rendeleyip suyunu iciriyorum iciyor ama puresiyle yemek istemiyor.geceleri cok uyaniyor ve cok agliyor aciktigini dusunuyorum hatta sutum artik onu doyurmuyor diye dusuncelere kapilmaktan kendimi alamiyorum.bu arada bir disi hafif cikti agrilarida oluyor agridan mi doymadigindanmi emmek istiyor bilmiyorum ama tam bir meme asigi sabaha kadar meme agzinda olsun istiyor tabii bu durum beni cok yipratiyor.muhallebi hic yapmadim ama uyumadan once yapsammi acaba diyede dusundum.ben cok uzuluyorum ek besine gecemedigimize haftalardir mutsuzum bu yuzden.hergun sebze corbalari yogurtlar oylece kaliyor gunah olmasin diye ben yiyorum .sizce ne yapmaliyim cok mu gec kaldik bebegim neden kabul etmiyir ek besini eren hanim ?

  YanıtlaSil
 39. Ay ben benim "5.5 ayda başla, zaten hemen alışmaz ek gıdaya" diyen çocuk doktorunu ne yapayım şimdi?! Kendisine Dr güveniyordum üstelik. O kadar sinirliyim ki şu an! Beni panik yaptırdı, sanki çocuk yeterince beslenmezmiş gibi. Ha ne oldu sonra, çocuk 13 ay ek gıdaya alışmadı zaten, ne zaman sütten yeterince enerji alamadı, o zaman isteyerek yedi. Bu arada göğsünde hırıltılı öksürük var diye şurup yazmaya kalkınca kendisini değiştirdim, yeter dedim.

  YanıtlaSil
 40. Ay ben benim "5.5 ayda başla, zaten hemen alışmaz ek gıdaya" diyen çocuk doktorunu ne yapayım şimdi?! Kendisine Dr güveniyordum üstelik. O kadar sinirliyim ki şu an! Beni panik yaptırdı, sanki çocuk yeterince beslenmezmiş gibi. Ha ne oldu sonra, çocuk 13 ay ek gıdaya alışmadı zaten, ne zaman sütten yeterince enerji alamadı, o zaman isteyerek yedi. Bu arada göğsünde hırıltılı öksürük var diye şurup yazmaya kalkınca kendisini değiştirdim, yeter dedim.

  YanıtlaSil
 41. Merhaba eren hanım benim bebeğim 7 aylık ve %90 presentilin üstünde ek gidaya baslamalimiyim tattirmaya 6 aylıkken başladım

  YanıtlaSil
 42. merhaba;
  Benim 9 ay 6 günlük bebeğim var. (doğum kilosu 3.960) sadece anne sütüyle beslendi. herşey yolunda gitti. 6.ayın sonuna doğru ek gıda tattırmalarına başladım. Ama ne yaptımsa ek gıdayı kabullenmedi.3 aydır her yolu denedim.(oynatarak, dışarıya parka götürerek, kendi haline bırakarak, zorlayarak, aç bırakarak yok yok yok) bu durumda olan tek anne ben değilim içimi serin tutmaya çalışıyorum. Fakat en büyük sıkıntı ek gıdayı reddeden bebeğim mama ve biberonu da reddediyor. sütüm azaldı, yetmiyor, gece yarımsaatte y ada maksimum saat başı beslenmek istiyor. doktora götürdüm ,kansızlık gibi durumu da yok. ilk 6 ayda persentil değeri oldukça yüksekken (9 aylık kilosu 9.700 şuan) hızlı bir düşüşe gidiyoruz. günde 1 bez ıslatıyor ancak. benim dayanacak gücüm kalmadı. ne yapmam gerekiyor. nerde hata yapmış olabilirim. ücretsiz izine ayrıldım her an bebeğimin yanında olabilmek için. sürekli onunla ilgileniyorum. Ama şuan çıkış noktası bulamıyorum. hem ek gıda hem mama biberon reddeden bebek duymadım. Çaresiz durumdayım. Düşüncelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

  YanıtlaSil
 43. Merhaba bebeğim 6 aylık ve 6100gr. Doğduğundan beri sadece anne sütüyle besliyorum ancak her zaman emmeyle ilgili sorunumuz oldu. Emmek istemiyor. Emdiğinde de çok kısa süre 3-4 dk kadar emiyor. Bu şartlar altında ancak uykusunda emzirerek 6 ayı sadece anne sütüyle tamamlamayı başardım ancak kilo alımı çok yavaşladı. 2 hafta hiç kilo almadığı bile oldu.  3315 gr doğdu şu an 6 100 gr. Ek gıdalara başladık ancak kesinlikle yemek istemiyor. Sütümü sağıp vermek, devam sütü, yoğurt, meyve püresi/suyu, sebze püresi/suyu ne denediysem ağzını sımsıkı kilitliyor. 2-3 kaşık zorla verirsem de hemen ağız dolusu kusuyor. Şimdi ağzına doğru emzik bile uzatsam hemen ağzını sımsıkı kapatıyor. Kilo alma problemi olmasa anne sütüyle doyuyor diyip zorlamıycam ama gelişimi beni  endişelendiriyor. Sadece uykusunda emzirerek besleyebildiğim için gece uykularından da uyandırmak zorunda kalıyorum ne yazık ki. Öneriniz nedir?

  YanıtlaSil
 44. Merhaba bebeğim 6 aylık ve 6100gr. Doğduğundan beri sadece anne sütüyle besliyorum ancak her zaman emmeyle ilgili sorunumuz oldu. Emmek istemiyor. Emdiğinde de çok kısa süre 3-4 dk kadar emiyor. Bu şartlar altında ancak uykusunda emzirerek 6 ayı sadece anne sütüyle tamamlamayı başardım ancak kilo alımı çok yavaşladı. 2 hafta hiç kilo almadığı bile oldu.  3315 gr doğdu şu an 6 100 gr. Ek gıdalara başladık ancak kesinlikle yemek istemiyor. Sütümü sağıp vermek, devam sütü, yoğurt, meyve püresi/suyu, sebze püresi/suyu ne denediysem ağzını sımsıkı kilitliyor. 2-3 kaşık zorla verirsem de hemen ağız dolusu kusuyor. Şimdi ağzına doğru emzik bile uzatsam hemen ağzını sımsıkı kapatıyor. Kilo alma problemi olmasa anne sütüyle doyuyor diyip zorlamıycam ama gelişimi beni  endişelendiriyor. Sadece uykusunda emzirerek besleyebildiğim için gece uykularından da uyandırmak zorunda kalıyorum ne yazık ki. Öneriniz nedir?

  YanıtlaSil
 45. Mrh ben sadece bi ay bebegimi emzirdim maalesef hic emmedi ne yaptiysamda sonra sağmaya basladim göğüslerim kurudu mecburen mama vermek zorunda kaldim simdi 2 bucuk aylik 3 aydan sonra bebe bisküvisi hero baby vermek istiyorum bu yazinizi okuduktan sonra vazgectim ne yapmam gerekiyor kafam cok karıştı

  YanıtlaSil
 46. Mrh ben sadece bi ay bebegimi emzirdim maalesef hic emmedi ne yaptiysamda sonra sağmaya basladim göğüslerim kurudu mecburen mama vermek zorunda kaldim simdi 2 bucuk aylik 3 aydan sonra bebe bisküvisi hero baby vermek istiyorum bu yazinizi okuduktan sonra vazgectim ne yapmam gerekiyor kafam cok karıştı

  YanıtlaSil
 47. Merhaba eren hanım.oğlum 7 aylık.ek gıdayı ilk zamanlar biraz reddetti.ama şuan cok istekli.alıştı sanırım.emme konusunda da artık istekli emmiyor.3 4 dk anca.gerci hep öyle emiyordu.6 ay sadece anne sütü aldı sayılır.şimdi sabhları yumurta sarısı ve peynir veriyorum az miktarda.öğleden sonra bi kase koyu kıvamlı sebze çorbası içiyor(iştahlı ve istekle) gün içinde ara ara yoğurt ve avokado gbi meyve veriyorum.bunlar cok mu.kakasında sıkıntı yok.hergün yapıyor.4 saate bir emziriyorum.ama dediğim gbi bi o göğsüme bi bu göğsüme çevire cevire emxirmrye calışıyorum.sütüm azalıcak diye korkuyorum

  YanıtlaSil
 48. merhaba
  benim kızım 4150 gr doğdu. günlük hep ortalama 15 gr aldı. 4. ayı doldurduğunda 5510 gramdı ve son bir ayda kilo artışı 400 gramdı. doktor yoğurt ve tahıllı kaşık maması başlamamızı söyledi ama benim içime hiç sinmedi.

  YanıtlaSil
 49. Merhaba sitenizi yeni kesfedenlerdenim benim kizim 7.5 aylik ve benim sorum bu ek gida karmasasiyla ilgili hala kizimi emziriyorum fakat ek gidalarla ilgili tam anlamiyla bilgi sahibi degilim yani simdiye kadar kizima ilk 6 ay civarinda sebze tattirarsk basladim ama tek cesit olarak daha sonra ikili yapip yedirdim yemesi bir ara dis cikarirken azaldi yemedi ama daha sonra duzeldi fakat ben cok cesitli sebze vermedim oglenleri meyve puresi veriyorum aksamda sebze tek cesit veya ikili cesit dogrumu besliyorum yanlismi anlayamadim nette yazilanlari okuyunca yardimci olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
 50. Merhabalar öncelikle sayfa ve bilgiler icin sizi tebrik etmek istiyorum oglum 6ayini bitirdi ve ben dogdugundan beri bulsugun her firsatta oglum iyi uyusun buyusun beslensin diye ona nasil daha verimli anne olablirim diye surekli arastrma yapiyorum ama artik kafam cok karisti her sayfada baska bilgi ve zit bilgiler doktorumuz syledikleride cabasi lutfan yardimci olun artik kafamdaki sorular bitsin ve oglumun duzenini olustrayim da anne ogul keyfine varalim ek besin e artik basliyrum ama ne kadar ne zamanlar vermeliyim bilemiyorum bunun yaninda uykusu kac saat olmali gunduz uykulari ne zamn ve kac saat olmali kac saatte bir emzirmeliyim simdiden tesekkr ederim

  YanıtlaSil
 51. Eren merhaba

  Öncelikle yazı için teşekkürler. Sekiz ay 15 günlük bir oğlum var. 41. Haftada 3 kilo 150 gr olarak dogdu. Dogumdan sonraki kilo alimi da hep olmasi gerekenden yavasti. Su an 7 kilo 67 cm. Düşük persentilde. Çok direnmeme rağmen düşük kilosu ve anne sütünün yetersiz olduğu söylemlerinden dolayı 5.5 aylıkken ek gidayla tanıştırmak zorunda kaldım. Ancak aradan geçen zamana rağmen hala Can'a yemek yedirmekte çok zorlanıyorum. Sadece anne sütünü ve yoğurdu reddetmiyor. Bu arada neşeli ve sağlıklı bir bebek olduğunu da söyleyebilirim. Boy ve kilosunu gözönünde bulundurdugunda hala anne sütüne öncelik vermem gerektiğini söyleyebilir misin? Ya da farklı bir önerin olur mu?

  Şimdiden teşekkürler
  Sevgiler
  Elif

  YanıtlaSil
 52. Ne guzelde yanitlamis eskilerde eren. Nasil da sabirla. Ilk cocugumda o kadar rahat gecmistim ki ek gidaya. Simdi 2. Cocuk alti ayini doldurdu. Ve ben sadece bir cay kasigi ev yogurdu yedirebildim. Elim ayagima dolanigor kafam allak bullak. Sanki ilk cocuk gibi heyecanlaniyom. Ilk cocukta ilk gunler ne yapmistim hic ama hic hatirlamiyorum😢 yarın markete gidip bi mevsim sebzelerine bakayim bari. Ayy kafam cok karışık niyeyse. Eren tesekkurler yazin icin. Az bucuk biseyler oturdu yeniden kafamda 😂

  YanıtlaSil
 53. Ne guzelde yanitlamis eskilerde eren. Nasil da sabirla. Ilk cocugumda o kadar rahat gecmistim ki ek gidaya. Simdi 2. Cocuk alti ayini doldurdu. Ve ben sadece bir cay kasigi ev yogurdu yedirebildim. Elim ayagima dolanigor kafam allak bullak. Sanki ilk cocuk gibi heyecanlaniyom. Ilk cocukta ilk gunler ne yapmistim hic ama hic hatirlamiyorum😢 yarın markete gidip bi mevsim sebzelerine bakayim bari. Ayy kafam cok karışık niyeyse. Eren tesekkurler yazin icin. Az bucuk biseyler oturdu yeniden kafamda 😂

  YanıtlaSil
 54. Ne guzelde yanitlamis eskilerde eren. Nasil da sabirla. Ilk cocugumda o kadar rahat gecmistim ki ek gidaya. Simdi 2. Cocuk alti ayini doldurdu. Ve ben sadece bir cay kasigi ev yogurdu yedirebildim. Elim ayagima dolanigor kafam allak bullak. Sanki ilk cocuk gibi heyecanlaniyom. Ilk cocukta ilk gunler ne yapmistim hic ama hic hatirlamiyorum😢 yarın markete gidip bi mevsim sebzelerine bakayim bari. Ayy kafam cok karışık niyeyse. Eren tesekkurler yazin icin. Az bucuk biseyler oturdu yeniden kafamda 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar , benim bebegim de suan 4 aylik 1 ay sonra başlamak istiyordum ek gıdaya çok az miktarda muzlu yoğurt baharatsız un çorbası vs. 30 ml olmak kaydı ile , vermeyeyim mi şimdi? Hem emiyor hem mama takviyesi başladık ..

   Sil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım