31 Aralık 2012 Pazartesi

Arzu'nun Hamilelik Günlüğü- 21. Hafta


Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 5. Haftası burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 6 ve 7. Haftası burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 8 ve 9. Haftası burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 10, 11 ve 12. Haftaları 
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 13 ve 14. Haftaları burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 15 ve 16. Haftaları burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 17 ve 18. Haftaları burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 19 ve 20. Haftaları burada

Merhaba,

Hamileliğin bu haftaları pek keyifliymiş. İçimde bebeğim var kıpır kıpır. Sabahları, akşamları bayağı jimnastik yapıyor minik adam. Çok hoşuma gidiyor, ben de hemen onun farkında olduğumu bilmesi için karnımı okşayarak, konuşarak bebeğime karşılık veriyorum.

Sabahları uyanınca ve akşamları yatmadan önce Nerolinn’den aldığım hamile yağı ile masaj yapıyorum ve bebeğimle sohbet ediyorum. Rahmimin huzurlu karanlığında mutlulukla büyümesi için destek oluyorum. Onu çok sevdiğimizi, doğum gününü dört gözle beklediğimizi ama daha büyümesi için bayağı zamanı olduğunu, sabırlı olmamızı, hazır olduğunda onu sevgiyle kucağımıza alacağımızı anlatıyorum. Bebeğimle geçirdiğim bu birebir zamanları çok meditatif buluyorum. Kocamla birlikte olduğumuz tüm zamanlarda, o da bize katılıyor, şarkı söylüyor, karnımı okşuyor, hareketlerini hissetmeye çalışıyor. Aralarında çok güçlü bir bağ var.Bu hafta DO-UM’dan Nur Sakallı ile tanıştım. Istanbul’un bu kadar büyük olması bazen bende sıkıntı yaratıyor ama o gün hava o kadar güzeldi ki hiç şikayet edemedim. DO-UM, Emirgan’da ve ben Bostancı’da oturuyorum. Deniz otobüsü ile kolayca gittim ve sahilde bir saat kadar yürüdüm bebeğimle. Bol oksijen, deniz havası, balıkçılar, tekneler, sandallar, martılar... Çok sevindik dünyanın bize verdiği bütün bu nimetler için.

Nur’la buluşmam çok iyi geldi. Yanında kendinizi huzurlu hissettiğiniz dünya tatlısı bir kadın. Bu ay doğum kurslarına gideceğim ama maalesef Nur, izdivaç teklifimi kabul edemeyebileceğini zira uzun nişanlılık dönemimizin sonuna gelen bebeğimizin doğumgününde bir seyahatte olmayı planladığını söyledi. Yani henüz kesin bir şey demedi ama eğer kendisi doulam olamazsa, birini tavsiye edecek. Bakalım...

Peki Doula ne yapar? İşte DO-UM’un sitesinden yanıtlar:

Bence doğum destekçisinin en temel görevi doğum yapan kadının ihtiyaç duyduğu kutsal ve mahrem alanı korumaya yardımcı olmaktır. Daha profesyonel anlamda doğum destekçisi anneye doğumdan önce, doğum sırasında ve hemen ardından fiziksel, duygusal ve bilgisel destek sağlayan bu konuda eğitimli profesyonellere denir. Yurtdışında yapılan araştırmalar doğum destekçilerinin katıldığı doğumların daha kısa ve daha az komplikasyonla gerçekleştiğini ve bu şekilde dünyaya gelen bebeklerin daha sağlıklı olduklarını ve daha iyi emebildiklerini gösteriyor.

Doğumunuza katılan bir doğum destekçisi neler yapar? 
 • Doğumunuzla ilgili planlarınızı yaparken sizi seçenekleriniz hakkında bilgilendirir ve seçimlerinizi destekler.
 • Doğumunuzun başından sonuna kadar sizinle birlikte olur (İş tanımı gereğince doktorunuz veya ebeniz bunu yapamaz. Zaten muhtemelen istemezsiniz de :))
 • Genel hastane prosedürlerini anlamanıza ve bilinçli kararlar vermenize yardımcı olur.
 • Doğumun çeşitli süreçlerinde evde ve hastanede sizi fiziksel olarak rahatlatır.  Mesela, özel masajlar yaparak, sizin için en rahat ve faydalı pozisyonlara girmenize yardımcı olarak, sizi duşa sokarak vs.
 • Etrafınızdakilerle iletişiminizde  bir aracı olarak rol alıp, ihtiyacınız olan sükuneti korumanıza yardımcı olur.
 • Bu yoğun deneyim içerisinde sukunetini koruyarak kendinize olan güveninizi artırır, herşey yolunda giderken herşeyin yolunda gittiğini farketmenizi sağlar.
 • Eşinize destek olup, onun istediği oranda doğum deneyiminize katılmasına yardımcı olur.
 • Ve saymakla bitmeyecek daha birçok farklı destek sağlayarak o gün sizin anneniz olur...
Doğum destekçisi bir sağlık çalışanı, bir ebe veya bir hemşire değildir.  Türkiye’de bu konuda bir kavram karmaşası da yaşanıyor maalesef. Doğum destekçisi elbette doğum fizyolojisi hakkında bilgilidir; bu konuda eğitim almıştır ve birçok doğuma katılmıştır. Ancak doğum destekçisi asla annenin sağğından sorumlu değildir; bu konuda sorumluluk almamalıdır.  Bu görev annenin doktoruna veya – ülkemizde nadiren – ebesine aittir.  Elbette bir ebe veya doktor da doğum destekçisi olabilir ama bunun için özel bir eğitim görmelidir. Her ebe veya doktor doğum destekçisi olamaz.

Doğum destekçiniz eşiniz veya bir yakınınız da olabilir.  Doğumunuzda yanınızda kimin olacağını seçerken kimin daha sakin kalabileceğini sorabilirsiniz kendinize.  Sizce o gün kimin gözlerinde acıma veya üzüntü değil de ¨Herşey yolunda gidiyor. Çok iyi başediyorsun.¨ mesajını göreceksiniz?

Eğer doğumunuzda profesyonel bir doğum destekçisi istiyorsanız bu kişiyi çok özenle seçmenizi öneririm.  Doğum ortamınızın nasıl olacağını o gün orada bulunan kişiler çok etkiliyor.
Profesyonel doğum destekçisi elbette bu konuda eğitimli olmalıdır.  Ama bütün bunlardan belki de daha önemlisi doğum destekçisinin nasıl birisi olduğudur.  Dr. Michel Odent’in de dediği gibi ¨Eğitimle doğum destekçisi olunmaz, doğum destekçisi sadece olunur.¨

Nasıl biridir bu doğum destekçisi?
 • Kadının bedenine ve doğumun mahremiyetine saygılıdır.
 • Meditatiftir, anda olmak konusunda rahattır ve tüm varlığını doğumunuza getirebilir.
 • Objektiftir ve sizin seçimlerinize saygılıdır; kendi tercihlerinin sizin doğumunuzu etkilemesine izin vermez.
 • Kendi enerjisinin ve doğum ortamına olan etkisinin farkındadır.
 • Kendi içsel çalışmalarını yapmıştır ve doğumunuza getirdiği ‘bagajın’ farkındadır.
 • Yargılamaz.
 • Hassastır.
 • Sakindir.
 • Ve herşeyden önemlisi sizin yanında kendinizi rahat hissettiğiniz biridir.
Gelecek hafta görüşmek üzere...

Arzu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım