24 Aralık 2012 Pazartesi

Arzu'nun Hamilelik Günlüğü- 19 ve 20. Haftalar

Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 5. Haftası burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 6 ve 7. Haftası burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 8 ve 9. Haftası burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 10, 11 ve 12. Haftaları 
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 13 ve 14. Haftaları burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 15 ve 16. Haftaları burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 17 ve 18. Haftaları burada

Merhaba,

Geçen hafta doula ve ebe aradığımdan bahsetmiştim. Doktorumdan ve hastaneden çok uzakta yaşıyorum. Çok acil bir durum olur mu? Olursa hastaneye nasıl yetişiriz? Ya vardığımızda çok geç olursa? Herşey normal gelişse de ikinci safha için aklımdaki diğer korku: hastaneye nasıl gideceğim? Arabada doğurmak gibi bir endişem yok sadece evimin rahatından ve güveninden uzakta arabayla yer değiştirip, hastaneye gidersem doğumum kesintiye uğrar mı? Hastanede, ağrıyla başedemezsem, ilaç/ağrı kesici/epidural ister miyim? Hastanede, benim anlayamadığım nedenlerden ötürü bana veya bebeğime istemediğim müdahalede bulunurlar mı? Doğumda benim isteklerime saygılı olacaklar mı? Sırt üstü yatmadan, ayakta, uygun tekniklerle, doğum destekçimle birlikte kendi başıma doğurabilecek miyim?

Ebe veya doula için önümde üç seçenek var gözüküyor:

1- DO-UM: Nur Sakallı. Umarım, Mayıs ayında müsait olur ve onunla birlikte doğurabilirim. Henüz Nur’la konuşma fırsatım olmadı çünkü yurtdışında.

2- Hamile Okulu: Ebe Asude Oflaz: Asude hanımla randevulaştık. Ben Bostancı’dan Akatlar’a gittim. Hamile kaldığımdan beri Istanbul’da toplu taşımayı pek kullanmamaya gayret ediyorum ama o gün vapur, deniz otobüsü, dolmuş, metro, otobüs,taksi hepsine bindim. Neyse ki güneşli bir gündü. Asude hanım’ın ofisini çok güç buldum. Yani, Istanbul’da Açelya Sok. No:49 taksi şöförlerine pek bir şey ifade etmiyor maalesef. 

- Abla sen nereyi arıyorsun?
- eeee ebemi!
(diyemedim tabii)
- doktor randevum var da...


Neyse, bulduk ama üzerinde tabela vs hiçbir şey yok. Tereddütlüyüm. Kapıyı çaldım. Kimse yok. Kapıyı tekrar çaldım. Kimse yok. Asude hanım’ın cep telefonunu aradım, cevap yok. Ofis numarasını aradım, bir kadın çıktı ve bana bağırdı: “Yeter artık, bu numarada ebe falan yok, herkes beni arıyor!” Web sitesindeki telefon numarası yanlışmış. Asude hanım’ı tekrar aradım, yine cevap yok. Ofis numarasını yanlış mı yazdım acaba diye kontrol ettim, hayır doğru yazmışım, yine aradım, kadın bana yine bağırdı. Yani, ebe yok. Cep telefonu yanıt vermiyor. Ofis telefonu yanlış. Ofisin önünde olduğumu düşünüyorum ama emin değilim. Kapıyı kimse açmıyor. Bostancı’dan kalkıp bunlar için Akatlar’a gelmişim. Karnım burnumda, çişim var, eve dönmem lazım. Sinirim de burnumda!

Neyse, eve döndüm. Tam 4 saat sürdü, gidip gelmem. Tam evde tuvalete koşarken Asude hanım aradı.

- Arzu hanım, Asude ben!
- Evet?
- Nasılsınız?
- Bomba! Siz?
- Ben bir annenin yanındayım
- Evet?
- Onun için aradım
- Asude hanım, ben geldim sizi bekledim ve döndüm
- Aaa sekreter haber vermedi?
- Hangi sekreter??
- Ofise gitmediniz mi siz?
- Valla, ofis olduğunu düşündüğüm bir adrese gittim. Kapı açılmadı.
- Aaaa yok muymuş sekreter?
- Yokmuş. Ofis telefonunuzu da yanlış yazmışsınız web sitenize...
- Yok canım, olmaz öyle şey!
- Arayın bence bir kere, çıkan kadına da durumu açıklayın
- Sekreter niye kapıyı açmamış ki?
- Valla, doğru soru: ¨sekreter nerdeymiş?¨ olmalı. Bir de nezaket icabı en azından, randevumuza icabet edemeyeceğinizi bu sekreter bana bildirseydi de bu kadar yolu gelmeseydim ve size bu kadar kızgın olmasaydım!
- Aaaay çok ayıp oldu!
- Oldu valla
- Hiç istemezdim
- Tabii, kimse istemezdi ama oldu işte!

Asude hanımla olan ilişikim de bu şekilde sonlandı. Kendisine olan güvenim sarsıldığı için tekrar buluşmak istemiyorum.

3- Hakan Çoker: Çok emin değilim. Henüz irtibata geçmedim. Bakalım. Bu konuda daha çalışmam gerek.

20. Hafta

Bu haftanın en heyecanlı haberi, karnımda hissettiklerim aslında gaz değilmiş!

Bebeğin hareketleri artık bayağı belirli. Tuhaf bir duygu. Bazen kaşınma gibi, bazen seyirme gibi, bazen sağımda, bazen solumda, bazen içimi gıdıklıyor.
Kocam henüz dışarıdan hissedemediği için biraz kıskanıyorJ Deniz kenarında balık çağırır gibi çağırıyor karnımı okşayarakÇok da güzel bir duygu, gerçekten içimde, benim büyüttüğüm bir can var.

Yavaş yavaş gün içinde, farklı zamanlarda ama sürekli bebeğimin hareketlerini hissediyorum. Hissetmediğimde huzursuzlanıyorum. Ayurvedik beslenme kursuna gittiğimde şöyle bir şey öğrenmiştim: Doğumdan sonra bedeninizde kocaman bir boşluk oluşur ve bu ciddi dengesizlikler oluşturur. O zaman anlamamıştım pek, yani fiziksel bir şey diye düşünmüştüm. İçimdeki o kadar sıvı, fazla kan, bebek, rahim vs küçülecek,çıkacak ve boşluk oluşacak. Evet, bu fiziksel tarafı doğru ama bir de bebeğin artık içimde olmayacağı o zamandaki boşluğu anladım ve tekrar hamile kalmayı neden isteyebileceğimi de anladım.

Doğum Kursu / Ebe / Doula arayışım hala sürüyor. Hakan Çoker’in Doğum Akademisi’nde her Çarşamba ücretsiz ebe-gebe toplantısı var. Toplantıya gittim ve Ebe Serpil Varlık ile tanıştım. Bir çok değerli bilgi öğrendim ve daha once vermiş olduğum şu karar pekişti:

-Doğum başladığında ilk safhayı evde bir destekçiyle geçir. İkinci safhaya geçtiğinde hastanede ol.

-Öncesinde doktorunla çok gerçekçi konuşmalar ve anlaşmalar yap. Neleri istemediğini, neleri yapmak istediğini söyle. Bir doğum destekçin olacağını ona söyle. Onunla işbirliği yapmasını istediğini söyle.

Hakan Çoker’in doğum kurslarını biraz ticari buluyorum, 20 çift geliyor, biraz da kalabalık bence.

DO-UM’un kurslarına gitmeye karar vereceğim gibi geliyor bana... Sadece 5 çift oluyor çünkü. Ve Nur Sakallı da doulam olursa, ohh çifte kaymaklıJ  Hem yoga ile aşinalar, hem de bu işi ilk başlatan onlar.

Gelecek hafta görüşmek üzere!

Arzu

4 yorum:

 1. Arzu, Doula Anne Esra da var: http://doulannesra.wordpress.com/
  Sevgiler,
  Derya

  YanıtlaSil
 2. Arzucum ,canim arkadasim Sima Ibrahimiye Olcer le tanismadan Doulalik konusunda karar verme derim. Dogal Annelerden iyi bilirIz kendisini..Cok sekerdir,huzur verir,guc verir:)) Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Ben de aynı bahsettiginiz sekilde doğal bir dogum gerçekleştirdim. Doğumum güzel bir ani olarak hafızamda. Bu güzel dogum tecrubemi doktoruma borçluyum. Gülnihal Bülbül Acıbadem'de özel muayenehanesi var. Tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 4. Arzu Hanım merhaba.Bizler Julia Steils İçsel Doğum Doula Eğitimine katılmış doulalarız. Esra da, Sima da, ben de ve daha birçok arkadaşımız da... İçsel Doğum'un internet sitesine de bakabilirsiniz. Ayrıca benim de bir blogum var. www.doulazeynepguler.wordpress.com. Anadolu yakasında oturuyorum. İlgilenirseniz bana zbguler@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Çok sevgiler,bebeğinize kavuşacağınız bu yolda gönlünüzce olmasını dilerim.
  Doula Zeynep Güler

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım