10 Aralık 2012 Pazartesi

Arzu'nun Hamilelik Günlüğü- 15 ve 16. Haftalar


Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 5. Haftası burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 6 ve 7. Haftası burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 8 ve 9. Haftası burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 10, 11 ve 12. Haftaları burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 13 ve 14. Haftaları burada

15. Hafta:

Bu hafta sonu gebelikte Ayurvedik beslenme ve emzirme desteği dersine gittim. Yemek de yaptık, hoşuma gitti.

Dersi veren Ulli Allmendinger ve Eda Kıvılcım Çağlayan (www.healistanbul.com)

“Hamilelik yin dönemdir, kendinizi bu enerjiye bırakın ve bedeninizi dinleyin…eğer dinlerseniz, o size ne yemeniz gerektiğini zaten söyler. Sulu, tatlı, sakinleştiren gıdalar alınmalıdır. Bebeğin ayurvedik yapısı, döllenmede belli olmuştur. İlk trimester en önemli dönemdir. Çokca dinlenme, iyi beslenme ve sıvı alımı çok önemlidir. Beta karoten içeren gıdalar embriyoyu büyütür. Havuç, mango, portakal, kabak, hurma gibi renkli şeyler yenmelidir. Bedeniniz istiyorsa doğrudur. Bedeninizi dinleyin, istediğiniz şeyleri yiyin.”

Dün, balık yemeye Şile’ye gittik. Çok güzel ve güneşli bir gündü. Bolca salata ve iki tane farklı balık yedim. Zannederim balık bana ağır geliyor, sebebini anlayamıyorum. Bütün gece sindirmeye çalıştım. Bu sabah kalktığımda da hala içimde balık varmış gibi geliyor, helva da yedim ama galiba ölmediler Bu sabahki kahvaltıda hayvansal herhangi bir şey yiyemedim; peynir, süt, yumurta canım istemiyor. Balık fena yaptı! Eeee, ne olacak Omega 3’ler??


16. Hafta:

Yoga hocam Ayça’nın söylediği üçgende yaşamaya gayret ediyorum. Düzgün beslenme- egzersiz- iyi dinlenme. Düzgün beslenme kısmından hala emin değilim. Her gün en az 1 saat yürüyorum, haftada 3-4 gün yoga yapıyorum ve evet dinleniyorum.

Bu hafta entegre test için doktor randevumuz var.

13. haftada yaptırdığımız üçlü testin sonucu 1/1700 çıkmıştı, bu çok iyi bir sonuçmuş. Yani, 1.700'de 1 oranda sorun çıkma ihtimali var demekmiş. Bu hafta yaptıracağımız entegre testte de aynı iyi sonuç çıkarsa, amniyosentez istemeyeceğini söyledi doktorumuz. Bu tarama testlerinde doktorumuz karnımda bayağı zaman geçiriyor ultrasonla, bu da bebeği görmek ve izlemek için çok iyi bir fırsat.

Randevuya kocam, ablam, yeğenim ve onun en iyi arkadaşı ile gittik! Hepimizin gözü monitörde, ben ağlıyorum, kızlar filme alıyor, doktorumuz pür dikkat, kocamın eli elimde…

- Cinsiyetini görürsem söyleyeyim mi?
- Evet evet!

Ben, rüyamda görmüştüm erkek olduğunu. Kendimden çok eminim! Kız olursa çok şaşıracağım!

- Kesinlikle erkek bebek
- Ahhh, biliyordum ki ben!

Artık ağlayanlar mı, bağıranlar mı, sevinenler mi, şehzade, veliaht ne derseniz hepsi var J

Sonrasında doktorum bu hafta için 4 kilonun çok olduğunu, bu hızla gidersem 20 kg. alabileceğimi söyledi. ¨Biraz yavaşla¨ dedi. Yediklerimi tek tek saydırdı. Balık yiyemiyorsam, balık yağı hapı almamı söyledi. Balık mı? bööö….yani tamam, hap almaktansa, haftada iki balık yiyeceğiz yanında da bol salata…

Cumartesi hamsi yedim, fena değil…
Salı günü somon yiyeceğim.
DHA içeren gıdalar diyetimde var zaten:
Ceviz, fındık, yeşil yapraklı sebzeler, karnıbahar-lahana…hadi bakalım.

Sonra, ablamla biraz dükkan dolaştık. Ablam tecrübesiyle (yeğenim 14 yaşında) nelere ihtiyacım olacağını, neleri almamam gerektiğini , nelerin çokca hediye geldiğini söyledi. Kız elbiseleri pek güzel, pek çeşitli ama erkek kıyafetleri robot, dinozor, araba… Bu ne yaaa? Hemen alternatif güzel şeyler bulmam gerek.

Aslında, henüz bu aşamada herhangi bir şey almayı istemiyordum ama üstünde “babam en iyi arkadaşım” yazan tişörtü görünce dayanamadımAkşam, kocam da elinde kocaman bir demek çicekle geldi evimize… Bebeğimizin hediyesine de bayıldı! Artık resmen üç kişilik bir aileyiz!

Gelecek hafta görüşmek üzere!

2 yorum:

  1. Ne tatlısınız hepiniz; nazarlar değmesin (:

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkür ederim bilgileriniz için. İndirmeler için bekleriz Tüp Bebek Merkezleri

    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım