3 Aralık 2012 Pazartesi

Arzu'nun Hamilelik Günlüğü- 13 ve 14. Haftalar


Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 5. Haftası burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 6 ve 7. Haftası burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 8 ve 9. Haftası burada
Arzu'nun Hamilelik Günlüğü'nün 10, 11 ve 12. Haftaları burada

13. Hafta:
Bu hafta doktorda tarama testi randevumuz var. Heyecanlıyım, biraz da endişeli. Aslında, içimdeki ses herşeyin yolunda olduğunu söylüyor ama yine de kim bilebilir. Kocamla birlikte gittik randevuya bu sefer ve kocam ilk kez bebeğimizi ultrasonda gördü. Gözleri doldu o upuzun, kocaman, dağ gibi adamımın. Heyecandan nefesi kesildi.

Doktorumuz, uzunca bir sure tarama testi için gereken dört kriteri inceledi. Biz de bebeğimiz hareket ettikçe, başını, ellerini, bacaklarını, sırtını, poposunu, omurgasını izledik. Heyecandan içim kabardı ve o kadar çok bağırıp güldüm ki,hareketsiz kalamadım ve doktorumuz bir kaç sefer tekrarlamak zorunda kaldı.

Ultrasondan sonra, kan da verdim. Kanımdan da iki hormonun seviyesine bakılacak ve risk seviyesi istenen seviyedeyse amniyosentez gerekmeyecek. 2-3 gün sonra sonuçları alacağız.

Bu haftaki ikinci önemli gelişme de artık tekrar yogaya başlayabileceğim! Yarın Yoga Rooms’da hamile yogasına başlıyorum, hocamız Ayça Yılmaz Gülseven…o kadar özledim ki…okula gidecek çocuklar gibi çantamı akşamdan hazırladım.


14. Hafta
Saat 22 civarı telefonum çaldı. Doktorum. Niye bu saatte arıyor?? Kötü bir şey mi var? Kötü şey bu saatte mi söylenir? Açmasak mı? Açsak mı? Yarın biz mi arasak, hem sabah olur hayır olur?? Hala çalıyor… 

Açtım..

“Arzu Hanım, tarama testi sonuçlarınız geldi, o yüzden arıyorum”

Gulp…bekliyorum….

“Bu test için tüm sonuçlar olumlu”

Ohhhh….

“Ayyy çok teşekkür ederim. Çok heyecanlandım“

“Ay sonundaki buluşmamızda entegre testi de yapacağız”

Yani?

“Bu ikisinin sonucuna gore amniyosentez yapıp yapmayacağımıza karar vereceğiz”

“Anladım…inşallah gerek kalmaz, hiç istemiyorum.”

Hamilelik, bebek yapımı hep bir bekleme dönemi.
Önce: hamile miyim?
Sonra: Hamileyim, ama düşük olur mu?
Daha sonra: düşük olmadı, tarama testi sonuçları ne çıkacak?
Daha daha sonra: amniyosentez gerekecek mi?
Herhalde bir sonraki aşama: erken doğum tehlikesi var mı?

Neyse ki, şimdiye kadar sağlıkla geldik… şu aşamadaki endişem amniyosentez.

İki sebebi var:

- Vücuduma ve bebeğimin bulunduğu keseye bir iğneyle girmelerini istemiyorum. 
Tamam, doktorumuz çok ehil, bu işi binlerce kere yapmış, bebeğimize zarar verme ihtimali çok düşük ama yine de o ihtimal orada var. Ne gereği var, mutlu mesut kendi kesesinde uyuyan, büyüyen bebeğimi rahatsız etmemizin Güvenmiyorum bu yönteme.

- 39 yaşındayım. Nokta.  35 yaşın üstündeki tüm gebelerden aslında otomatik istiyorlarmış amniyosentezi. Doktorum, doğal gebeliklerden /doğumlardan yana ve otomatik olarak yapmak yerine öncelikle üçlü tarama ve entegre tarama testlerini yapmayı daha doğru buluyor. Bu iki tarama testinin sonucuna göre, 94% oranında tehlikeyi elimine etmiş durumundayız deyip,  amniyosentez kararını bize bırakıyor.

- Peki, diyelim bütün bunları bir kenara bıraktık ve amniyosentez yaptırmaya karar verdik….ya kötü sonuç çıkarsa?? Ne yapacağız?? Bu o kadar korkunç bir düşünce ki…yani 15 haftalık olmuş, içimde hareket eden, elleri, kolları, yüzü olan bebeğimizi öldürecek miyiz? Yazması bile korkunç, tüylerim diken diken oluyor. 

Hemen bu korkunç düşüncelerden uzaklaşıp, keyifli bir konuya girelim:) 

Yoga Rooms’da Ayça ile hamile yogası derslerine başladım. Çok hoşuma gitti başka hamile kadınlarla tanışmak, hamileliği, doğumu konuşmak. Ayça, çok yumuşak ve çok güven veren bir hoca…ne yaptığını biliyor. Derse kısa bir meditasyonla başladık, yerde ısınma hareketleri, kalça çevirmeler, alt beli gevşetme, bacak krampları için germe. Sonra ayakta denge ve güç. Yerde, Kegel egzersizleri. Dersin başında ve sonunda da nefes egzersizi yaptık. Bir saat uçup gitti, çok gevşedim..bebeğimi ve içinde bulunduğu ortamı görsellemeye çalıştım. Duyduğu sesleri anlamaya çalıştım.

Yoga Rooms’da dersler haftada 2 defa var. Bunun dışında DO-UM’un hamilelik yogası CD’sini kendi başıma sabahları yapıyorum.

Mide bulantılarım oldukça hafifledi, ama sabahları yine az az var. Yemeklerle ilişkim çok iyi değil. Canım pek bir şey istemiyor ama dengeli beslenmeye gayret ediyorum. Enerjim geri geldi, her gün yürüyorum 1 saat kadar.

4 yorum:

 1. Sevgili Arzu, hamileliğin işi endişelenmektir :)
  Tarama testiniz olumlu çıkmış, eminim diğer testte olumlu çıkacaktır ve belki de amniyosenteze gerek kalmayacaktır. Gerek kalsa da bırakın gerek kaldığı zaman endişelenin. Bence en güzeli şu an arkanıza yaslanın derin bir nefes alın ve bebeğinizi kucağınıza alacağınız anı hayal edin.
  Günlerinizin daha az endişeli geçmesi dileği ile... Bu arada mide bulantıları için de blog umu ziyaret edebilirsiniz, bir kaç önerim var orada.
  Esra
  www.doulannesra.wordpress.com

  YanıtlaSil
 2. Bu testi ben de haftaya yaptıracağım ve çok da heyecanlıyım, önceden okumak iyi geldi :) Umarım ben de sizin gibi güzel sonuçlar alırım! Bir de, ben şu an 12. haftamdayım ve doktorum yogaya hiç ara vermememi söyledi, burda okuyunca şaşırdım.. Ama 12. haftadan sonra hamile yogası gerekiyor tabii. Keyifli yogalar dilerim :)

  YanıtlaSil
 3. işalla gerek kalmaz, ama kalırsa bile stres yapmak yerine doktoruna güven ve herşeyin iyi olacağını düşün. Negatif düşüncelere konsantre olmaktansa pozitiflerine odaklan.
  Ben de yogaya başlamalıyım sanırım. Daha önce hiç denemedim; vaktidir. Senin yeniden başlamana ve hamile yogasından memnun kalmana çok sevindim Arzu.
  Gelişmeleri merakla bekliyorum.
  Sevgiyle,
  Derya

  YanıtlaSil
 4. efenim, hamile kalmadan önce Ashtanga pratiğim vardı..çok yang enerjisi var ve oldukça atlamalı zıplamalı bir pratik. Geleneksel olarak da ilk 3 ay bu tarz bir çalışma pek önerilmiyor, düşük geçmişim de olunca, 3 ay yoga yapmadım. Şİmdi hamile yogası yapıyorum. Bunu ayrıca yazacağım.
  Esra, artık bulantım kalmadı ama hiç iştahım yok...elimden gelse hiç yemek yemiycem. Ve de sindirimim çok yavaş, ne yesem şişiyorum...uzanınca, bütün yediklerim ağzıma geliyor falan....zannederim, hamilellikten en çok sindirim sistemim etkilendi benim...

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım