16 Kasım 2012 Cuma

Geçerli Bir Kocakarı Yöntemi


Çocuk hastalandığında ya da başına bir iş geldiğinde uygulanan kocakarı yöntemlerinin bazılarının karıyla kocanın bir araya gelip ¨ya şu işe nasıl bir tedavi uydurup millete yaysak, inandırsak da sonra uzaktan izleyip ha ha sazaaaaan diye gülsek?¨ denilerek doğduğunu ve yayıldığını öğrendik. 500 yıl filan sürdü ama olsun, buna da şükür.  Gelin görün ki bu uydurma tedavilerin bazıları da tutmuş! Tuttuğunu ispatlamak için adamlar üşenmemiş çalışmalar yapmışlar. Bunlardan birini de geçen haftanın New York Times’ında öğrendim.

Mesela 2-3 yaşından sonra leblebi büyüklüğünde gördüğü her maddeye ¨hmmmm bunu burnumdaki delikten içeri göndersem çok süper olur¨ gibi dahiyane bir fikirle yaklaşıp deneyini gerçekleştiren çocuğun tedavisi için ilk adımınız ne olurdu sizin? Benim henüz başıma gelmedi ama gelirse ilk etapta ¨NEDEN?¨ diye sorarım sevdiceğim. Neden kulak değil de burun? Burnu leblebiyle tamponlama ihtiyacı nereden geliyor? Böyle ilkel bir dürtümüz mü var? Maymun atalarımızın maksadı ne idi? (ya da evrime inanmayanlar için: Adem babamız, Havva anamızın burnunu mu karıştırmış idi? ) Bütün bu sorulara cevap ararken çocuk nefessiz kalıyor olabilir tabii, onu da hatırlamakta yarar var.

Evrimle hesaplaşma aşamasını da atlattıktan sonra meseleyi nasıl çözeceğimize gelelim. Çocuğun burnuna tıkılmış olan maddeyi kocakarılar nasıl çıkarırmış biliyor musunuz? Burnu ağızlarına alıp kuvvetle hortum gibi çekerlermiş. Evet bildiniz; leblebi bu şekilde çıkar ama onunla beraber burundaki bilumum nahoş madde de ananın ağzına dolar. Burada derhal bir muhasebe yapmanız gerekiyor: çocuğun hayatını kurtarmak için onca sümüğü yutmaya değer mi değmez mi? Zor bir soru farkındayım, uzun uzun düşünün siz ben de bu yöntemin neden işe yarayacağını anlatayım bu arada...

Bu yöntem 50 yıl kadar önce Amerikalı bir doktor tarafından takdim edilmiş ve geçtiğimiz ay The Canadian Medical Association Journal’da yayınlanan bir makaleyle dikkat çekmeye başlamış. Araştırmacılar 8 farklı çalışmayı incelemişler ve yöntemin güvenlik ve etkinliği hakkında karara varmışlar. Sonuç şu: Yöntem, 1-8 yaş arası çocuklarda %60 etkilidir ve çocuğa zarar verme ihtimali düşüktür. Tavsiye edilen; maddeyi çıkarmak için 2 kez girişimde bulunmak ve sonuç alınamaması durumunda derhal hastanenin yolunu tutmak.

Orjinal adı ¨mother’s kiss¨olan bu yöntemi ilkyardım listemize ¨sümük hortumlama¨ başlığıyla alıyoruz ve kullanmaya mecbur kalmamak için dua etmeye başlıyoruz.

Bu mesele de burada açıklığa kavuşturulduktan sonra şunu sorabiliriz: Bizim isviçreli bilimadamlarının işi gücü yok mu da ¨buruna sokulan maddeyi evde çıkarmak sakıncalı mıdır değil midir¨ in cevabını bulabilmek için bu kadar zaman mekan enerji ve para harcıyorlar? Bana sorsalardı ben söylerdim :)Kaynaklar:

http://www.medicalnewstoday.com
http://well.blogs.nytimes.com

13 yorum:

 1. o anda hiç düşünmem yaparım bebeğimin sümüğünden mi tiksinicem :) ancak otribebe de bu durumda işe yarar mı onu düşündüm .. herkesin evde bulundurması gerek sanırım

  YanıtlaSil
 2. Hic bir sey candan kiymetli degildir, ne olsa yaparim. Sevgilime de yaparim; illa cocugum olmadi gerekmez. Gerci onun burnuna birsey sokacagini sanmiyorum ya, neyse. Belli olmaz bu erkeklerin ne yapacagi :)

  YanıtlaSil
 3. Allah aşkına bu "değer mi değmez mi?" sorusunu bir anne sorabilir mi yahu? Bence soruyu sormadan direkt olaya balıklama atlar!
  Yani ben öyle yaparım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D ciddi değilsiniz umarım. yazar orda espri yapıyor!

   Eren

   Sil
 4. Kucuk cocuklarda burna yabanci madde sokmak ciddi ve nispeten sık gorulen bir saglik sorunu. Orda uzun sure kalirsa yabanci madde oldugu icin etrafini iltihap dokusu kapliyor ve cikarmak iyice zorlasiyor. Cerrahi cimbizlarla veya burnun arkasina bogazdan balon sokularak basincla cikarma islemlerinin cocuk icin ne kadar travmatik olabilecegini siz tahmin edin. O nedenle sumuk hupletme yonteminin varligini ogrendigime cok sevindim, tesekkurler Eren. Iki kez deneyip olmazsa acile goturulebilir.

  YanıtlaSil
 5. Burna leblebi sokmak kucuk cocuklarda o kadar sık goruluyor ki boyle ilkel bir durtumuz oldugu ortaya ikarsa hic sasirmam :)

  YanıtlaSil
 6. Yemin ederim dün akşam fındığı almış burnuna doğru götürüyordu gözüme baka baka sokayımmııı dedi bana. Geldimi o günler gözümün önünden ayırmıyım bu aralar bare

  YanıtlaSil
 7. ya çekeyim derken panikle üflersek ne olacak :(

  YanıtlaSil
 8. leblebiyi çektikten sonra yutacak mıyız? evetse çiğneyerk mi? hap gibi mi? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok hemen yutmayın. kavurun mikrobu gitsin. salatalara filan katın.

   Sil
 9. leblebiyi hüp diye çekerken biz boğulursak?

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım