15 Ekim 2012 Pazartesi

Erken yumurtlama/ Kısa döngü Problem Midir?


Yumurtlama problemleri en sık karşılaşılan infertilite nedenlerinden biridir. Araştırmalara göre kadın infertilitesinin %30u yumurtlama problemlerinden kaynaklanıyor. Bunların pek çoğu (işinin ehli bir fitoterapist kontrolünde) bitki tedavileri ve yaşam stili değişiklikleri ile düzeltilebilir. Çok çaresiz durumlarda ve doğal yöntemlerin cevap veremediği durumlarda ise ilaç tedavisiyle düzeltilebilir. Bütünsel tıp desteği ve diyet/yaşam tarzı gibi değişikliklerle vücuda normal işleyişini kazandırmayı denemeden ilaca başvurmayı ben pek tasvip ve tavsiye etmiyorum.

Her ne kadar çok sık rastlanmasa da erken yumurtlama da infertiliteye neden olabilir. Ortalama bir döngü 28 gün sürer ve yumurtlama (ovulasyon) 14-15. Günde gerçekleşir. Eğer yumurtlama 13. Günden önce gerçekleşiyorsa bu erken yumurtlamadır ve problem teşkil edebilir. Yumurtanın yeterli olgunluğa ulaştığında endometriyum dediğimiz, embriyonun yerleştiği rahim çizgisinin 8-9 mm. lik kalınlığa ulaşmış olması beklenir. Eğer yumurtalar yeterli olgunluğa erişmeden ovulasyon gerçekleşirse döllenme büyük ihtimalle sağlanmaz, sağlanması durumunda ise endometriyumun henüz ince olması embriyonun tutunmasını güçleştirir. Sonuç olarak gebelik zorlaşır.

Endometriyumun yeterli kalınlığa ulaşması östrojen üretimine bağlıdır. Eğer östrojen üretimi normal değilse endometriyum normal kalınlıkta olamaz ve adet hem kısa hem de çok zayıf olur. Kanamanın yoğunluğu ve süresi takip edilerek bir östrojen problemi olup olmadığı tahmin edilebilir ve buna bağlı testler yapılabilir.

Bu linkte Burcu'nun döngülerini görüyorsunuz. Kendisi genellikle erken yumurtluyor ve döngüleri kısa. Kısa döngülerin ve erken yumurtlamanın sürekli olması bir probleme işaret ediyor olabilir. 12 aylık hamile kalma girişiminin sonuçsuz kalması durumunda tam olarak hangi aşamada sorun olduğunu anlamak için bir doktora muayene olmasında yarar görüyorum. 

Ancak, her erken yumurtlama muhakkak bir probleme işarettir diye bir kural yoktur. Pek çok erken yumurtlama yaşayan kadın buna rağmen hamile kalabilir ve gebeliği sağlıklı bir bebekle sonlandırabilir. Ne zaman yumurtladığınızı gözlemlemenin en ucuz ve en basit yolu ateş ölçme yöntemidir. Bu yolla döngünüzün tam olarak neresinde yumurtladığınızı görebilirsiniz. Benim tavsiyem 6 aylık bir gözlem sonucunda düzenli ve sürekli olarak erken yumurtlama yaşamanız durumunda bir doktora görünmeniz olacaktır. Sürekli devam eden 18 aylık yıllık bir denemeden sonra gebelik gerçekleşmedi ise doktorunuzla beraber tedavi yollarını aramak makul olabilir. Ancak yazımının girişinde de belirttiğim gibi evvela yaşam stili ve beslenme değişikliklerine başvurmak gerekir. Kilonuzun normal olduğuna, kötü alışkanlıklarınızın olmadığına, sağlıklı beslendiğinize, yeterli su içtiğinize, stresin hayatınızda ciddi bir faktör olmadığına ve düzenli egzersiz yaptığınıza emin olmalısınız. Zira Hipofiz bezi kaynaklı problemler, tiroid fonksyon bozuklukları ve PKOS yanında stres, beslenme bozuklukları, aşırı egzersiz ve aşırı kilo da menstural döngüyü olumsuz etkileyebilir. Sürekli olarak devam eden kısa döngüler bazı durumlarda erken menopozun da habercisi olabilir.

Kısa döngülerin nedeninin hormonal olması durumunda ne yaptığını bilen bir fitoterapist kontrolünde otların yardımıyla döngünüzü normalleştirmeniz mümkündür. Ancak unutmamak gerekir ki otlar da tıpkı sentetik ilaçlar gibi yan etkileri vahim olabilecek güçlü bitkilerdir. O yüzden bu işin eğitimini almamış, okulunu okumamış, tecrübesi olmayan insanların bitkisel tedavi önerilerini dikkate almamanız konusunda sizleri ne kadar uyarsam azdır. 

Kısa döngüler/erken yumurtlama problemleri için en çok önerilen ot hayıt otudur (vitex). Yumurtlamanın hemen sonrasında bir dahaki döngünün başlangıcına kadar (kanamanın ilk günü) alınması tavsiye edilir. Genellikle 3 ay içerisinde sonuç alınır. Hayıt otunu kapsül olarak alabileceğiniz gibi çayını da içebilirsiniz. Düzenli olarak yeşil çay içmek de faydalıdır. Bunların yanında B6 vitamini alınmasını ve Bebek Sahibi Olmaya Hazırım başlıklı yazımda anlattıklarımın uygulanmasını da tavsiye ederim.
tavsiye
Eğer yukarıdaki öneriler ışığında 18 ay içerisinde pozitif sonucu görmezseniz doktorunuzla tedaviye başlamak konusunda görüşmeniz uygun olur. Yaşınızın 35 ve üzeri olması durumunda 18 ay yerine 12 ay sonrasında doktorunuzla görüşmeniz isabet olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım