26 Ağustos 2012 Pazar

Arzu'nun Bebek Yapım Günlüğü-Bölüm 5


Arzu'nun Bebek Yapım Günlüğü'nün 1., 2., 3. ve 4. bölümleri...

Yoga Pratiğime Ne oldu?

Uzun süredir yoga pratiğim var. Yemek/ içmek/ yoga yapmak…birisi yoksa bayağı zorlanırım diye düşünüyordum.
Evet, çok zorlanıyorum.
Mart’ta hamile kaldığımda doktorum yogayı ilk üç ay tavsiye etmediklerini söyledi, düşük de yapınca yogayı bıraktım. Yani; 5 aydır yoga yapmıyorum ve her dakika özlemeye devam ediyorum...


Gerçekten, her dakika yoga pratiğimi daha çok özlüyorum. Sevdiğim birinden ayrı kalmış gibiyim. Bana bedenimi sevdiren birisi hem de. Bedenimle sağlıklı ilişki kurmayı yoga sayesinde öğrenmiştim. Omuzlarımın doğru yerini, elimi-kolumu nereye koyacağımı, ayakta durmayı, gevşemeyi, yere oturmayı unutuyorum gibi geliyor...Gevşetmeyi öğrendiğim her yerim tekrar gerginliğe doğru gidiyor sanki...Açılan her yerim, kapanıyor. Ama bu da böyle bir süreç, hamile kalmaya çalıştığım bu dönemde Ashtanga Yoga uygulamamı yapamam.

Son bir senedir Ashtanga denilen geleneksel bir uygulamam vardı. Bu yoga okulunun kuralları bellidir ve dünyanın her yerinde aynı şekilde uygulanır. Çok detaya girmeyeceğim ama en basit kuralları şöyledir: sabah güneş doğarken pratiğe başlanır, ay günlerinde pratik yapılmaz, kadınlar regl olduklarında pratik yapmazlar vb... Ashtanga ile ilgili sözü hocam Canan Özalp’e bırakmak istiyorum. Canan, yoga öğretmeni ve şöyle diyor:

¨Saraswathi Rangaswamy, Ashtanga Yoga Sisteminin önce Hindistan ve sonra Amerika ile Avrupa’da yayılmasına hizmet eden Pattabhi Jois'in kızı ve aynı zamanda da Sharat Rangaswamy'nin annesi. Kendisiyle yapılan bir röportajda Ashtanga Yoga pratiği yapmak isteyen hamile kadınlara önerilerini sormuşlar. Bir kadın olarak verdiği yanıtların değerli olduğunu düşünüyorum.

Daha önceden Ashtanga Yoga Pratiği olan bir kadın için geçerli tabii aşağıda yazılanlar. Eğer yogaya yeni başlanacaksa zaten Hamile Yogası adı altında dersler veriliyor.


Saraswathi diyor ki: “Hamile kadınların pratik yapması iyidir. Nefes kana oksijen getirir ve tabii bebeğe de. Ve bebek de egzersiz yapmış gibi olur. Bu zamanlarda anne de daha esnek hale gelmiş olur. Kadınlar adetleri esnasında 3 gün dinlenmelidirler. Fakat pek çok Batılı kadın pratik yapmaya devam ediyor. Bu hiç iyi değil. Bu kadınlar için bir dinlenme zamanı olmalıdır. Eski zamanlarda, Brahmin kadınlar her zaman çalışırlar sadece adet günlerinde dinlenirlerdi. Ve ailenin diğer üyeleri onlara hizmet ederdi. Hamileliğin ilk 3 ayında ve bebek dünyaya geldikten sonra da 3 ay pratik yapmamak gerekir . Az birşeyler yapabilirsiniz ama atlamak türündeki hareketler yapılmamalıdır.”


Peki, Ashtanga yapamazsam, ne yapabilirim?

Çok basit yoga pozlarını gevşemek için evde yapıyorum. Seçtiğim pozlar, pelvise, karna, kalçalara kan akışını hızlandıran pozlar ama asıl amacım evde gevşemek. Benim yogayı öğretmek gibi bir yetkim olmadığı için yaptığım pozları burada paylaşmayı doğru bulmuyorum. 

Evet, bu benim yaşamayı istediğim, benim seçtiğim bir süreç. Bu süreçte çok sevdiğim Ashtanga pratiğini bırakmam gerekti…. öyle olsun, bıraktım.

6. Bölüm'de Görüşmek üzere...

Arzu
http://walksinistanbul.com

9 yorum:

 1. İlk gebeliğim düşükle sonuçlandı psikolojik olarak çökmüştüm üstelik her geçen ay hamile kalamıyordum.Dr lar herşey normal zaman deseler de ben bunu kafamda çok büyütmüştüm.Sonra www.yogaakademi.com la tanışıp yoga ya başladım... Hala bebeğim olmuyordu eşimle karar verdik aşılama yaptıracaktık... yoga daki Şems Hocam da ısrarla hayır gerek yok 2-3 ay yogaya devam et hamile kalacaksın demişti... Nitekim de öyle oldu...Farklı yoga teknikleri vücutta faklı etkiler yapıyor hamile kalmak istiyorsunuz ve yoganızı da yapıyorsun ilgili siteyi araştırmanızı tavsiye ederim. 14 aylık kocaman bir oğlum var hamilelik yogası da aldım şimdi de devam ediyorum..Gerçi haftada bir gün ama ancak fırsat bulabiliyorum...

  YanıtlaSil
 2. Demet hanım, hangi asanaları yapıyordunuz hamile kalmaya çalışırken? Hamile kaldıkatan sonraki 3 ay ne tarz değişiklikler yaptınız? Hamile kaldığınız zaman bıraktınız mı? Paylaşırsanız sevinirim. Arzu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arzu hanim asanalarin birebir isimlerini hatirlamiyorum.ama ilgili sitedenin face sayfasinin yoneticisi sems hocamdan detayli bilgi alabilirsiniz.kendisi yalovadaki yoga academyinde hoca...hamile kaldiktan sonra 3.ay bitince hamilelik yogasina basladim son haftaya kadarda devam ettim.umarim tum arzulariniz gercek olur.

   Sil
 3. ( Aslı Can- Ankara ) Kendi tecrübemi paylaşabilirim... Haftada 18 saat ( yarısı astanga olmak üzere ) yoga dersi verdiğim bir dönemde hamile olduğumu öğrendim. Son iki haftaya kadar da dozu düşürerek yoga yapmaya ve yaptırmaya devam ettim. Astanga ileri performans gerektiren, dinamik bir yoga türüdür. Aslında benim tüm derslerim ağırlıklı olarak fiziksel performansa yöneliktir. Anne adayı hamilelik öncesinden yoga yapıyorsa, düşük tehlikesi görülmediği sürece devam edebilir. Ama hamilelikle birlikte yogaya başlıyorsa orta üç ayda asana artı nefes, son üç ayda ise sadece nefes önerilir. Hamile kalmanın çeşitli nedenlerle zor gerçekleştiği bünyelere kundalini yoga tavsiye edilebilir.

  YanıtlaSil
 4. Asli Can, ilk trimesterde pratiğinizde ne tarz değişiklikler yaptınız? Arzu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben gebeliğimi farkettiğimde zaten beşinci haftadaydım. Dediğim gibi aktif bir şekilde dinamik yoga dersleri veriyordum. Ters duruşları ve vinyasaları yapmayarak devam ettim astanga derslerime... Ama anne adayının yoga geçmişi olup olmadığı veya ne kadar süredir, ne sıklıkta yoga yaptığı, hamileliğin herhangi bir risk taşıyıp taşımadığı durumu değiştirir. ( Aslı Can )

   Sil
 5. SELAM .. BLOGUNUZU YENİ KEŞFETTİM .ÖNCELİKLE İSMİNE BAYILDIM .BENİMDE DÖT BUÇUK YAŞINDA BİR OĞLUŞUM VAR .KEYİFLE YAZILARINIZI TAKİP EDECEĞİM. İLGİNİZİ ÇEKERSE BENDE BLOGUMA BEKLERİM. SEVGİLER...

  YanıtlaSil
 6. bebeklerin zihinsel gelişimini sağlayan ninniler ile ilgili video için lütfen linkteki videoyu izleyin belki birilerine yardımcı olur

  http://www.youtube.com/watch?v=LS9QnFXo3r8&list=UUpINsxoTuiwNXcr_SQWFycA&index=1&feature=plcp

  YanıtlaSil
 7. Blogunuzu cok begendim:) Takip etmeye basladim. Ben de takipcim olmanizi diliyorum. Saygilar,

  thebabyboybump.blogspot.com

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım