25 Haziran 2012 Pazartesi

Hamilelerin cep telefonlarından uzak durmaları şart!Yale Üniversitesi'nde yapılan ve Scientific Reports'da yayınlanan yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre hamilelerin bebeklerini cep telefonuna maruz bırakmaları ADHD (dikkat eksikliği ve hiperaktivite) sorununa neden olabiliyor.

Araştırmacılar, aktif bir cep telefonunu gebe farelerin bulunduğu bir kafesin yakınına yerleştirmişler ve yavruları dünyaya geldikten sonra onları gözlemlemeye başlamışlar.

Cep telefonuna maruz kalan fareler kalmayanlarla kıyaslandığında hiperaktivite ve hafıza problemleriyle karşılaşılmış. Testler, beynin amaca yönelik hareketlerde dikkati muhafaza etme kısmının zarar gördüğünü ortaya koymuş. Araştırmanın liderliğini yapan Dr. Hugh S. Taylor, son yıllarda çocuklarda görülen davranış ve sinirsel gelişim bozukluklarının hamilelik sırasında annenin cep telefonu kullanımına bağlı olabileceğini bildiriyor.

Konu hakkında daha ayrıntılı çalışmalara ihtiyaç olduğu söyleniyor fakat kesin olan şu ki ne miktarda cep telefonu kullanımının sağlıklı olduğu sonucuna ulaşana kadar hamilelerin cep telefonlarından uzak durmalarında yarar var.

7 yorum:

 1. ben telefonu yanımda durmasın diye içeri odaya koyuyorum, sonra çalınca duymuyorum. bi bakıyorum annem kapıda aradım aradım nerdesin sen, telefonu niye açmıyosun:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) telepati ile anlaşmaya çalışmanın zamanı gelmiş:)

   Eren

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Kibele. Ben de iade-i ziyaret ettim ama hamileysiniz o telefonu artık bi köşeye kaldıralım ve unutalım:)

   Eren

   Sil
 3. Paylaşımlarınız için sigara bırakma merkezi teşekkür eder.

  YanıtlaSil
 4. aslinda sadece hamileyken degil bebek ve cocuklardan surekli uzak tutmak lazim cep telefonlarini...ben Amerika'da yasayan bir anneyim, ozellikle doktor ziyaretlerimizde bir cok cocuk sayilabilecek yasta anne olmus insanlar goruyorum. Daha 16-17 sinde olan bu kizlar bebekleri kucaklarinda surekli mesaj yaziyor yada oyun oynuyor, 1 saat bekleme odasinda bekleseler o 1 saati surekli cep telefonuna yapisik geciriyor o bebekler! Paylasiminiz icin kutlarim kolay gelsin...bu arada bloguma beklerim bilginanneler :)

  YanıtlaSil
 5. Cep telefonu yerine tablet den araştırma ve okuma yapmak ta aynı olumsuz etkiyi yaratır mı?

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım