14 Mayıs 2012 Pazartesi

Bugün ne giysem diye düşünmeyin, bebeğinizi giyin!

Her sabah kalkıldığında yeni annelerin en büyük dertlerinden biri değil elbette ne giyileceği ama modası geçmeyen, her bedene dikilmiş gibi oturan ve her zevke hitabeden tek bir şey varsa o da bebektir! Başka hiçbir şey için bu kadar kompliman ve “maşallah” alamazsınız.  Yapmanız gereken tek şey bebeğinizi giymenizi sağlayacak bir araç edinmek. O da neyse ki çok kolay!

Şaka bir yana; bebekleri giyme (babywearing) terimi ilk defa bebek bakımında çığırlar açan Dr. William Sears tarafından kullanıldı. Terim her ne kadar yeni de olsa anneler bebeklerini yüzyıllardır giyiyorlar. Bazı durumlarda bu bir mecburiyet olsa da diğer pek çok şey gibi büyük büyük anneannelerimiz farkında olmadan doğru işler yaptılar bebekleri için... Bebekleri wrap veya carrier dediğimiz taşıyıcılarda taşımanın pusete kıyasla pek çok avantajı var. Hatta bazı bebekler için neredeyse mecburiyet durumunda...


Dr. Harvey Karp der ki: “Aslında bebeğin ilk 3 ayını 4. Trimester gibi düşünülmeli”. Çünkü ilk 3 ay bebek hala Dünya’ya adapte olmaya çalışıyor. Anne karnının rahatlığını arıyor. Yeni bebeklere anne karnı ortamını mümkün olduğunca yaşatmaya çalışmak hem onların hem de anne babaların huzuru için gerekli. Bunu sağlamak için “beyaz gürültü” dediğimiz anne karnında bebeğin duyduğu seslere benzeren sesler çıkarmaktan kundaklamaya kadar herşeyi yapmak gerekir. Yapılabileceklerden biri de bebeği vücudunuza mümkün olduğunca yakın taşımaktır. Araştırmalara göre vücuda yakın taşınan bebekler %40-50 oranında daha az ağlıyorlar. [1](Her ne kadar kolik bebek diye bir şeye inanmasam da) araştırmalar aynı zamanda kolik bebeklerin bu şekilde taşınmaktan mutlu olduklarını söylüyor. Kundağımsı sarmalayış ve hareket bebeklere huzur veriyor.

Aynı zamanda fiziksel gelişimleri için de pozitif etkileri var bebekleri giymenin... Çoğu doktor “tummy time” dediğimiz bebeği yüzüstü yatırma egzersizinin yerini tutabileceğini söyler bebekleri bu şekilde taşımanın. Dr. Sears der ki: “ Bebekleri giyiyormuş gibi taşımak tamamen bebeklere bakış açımızı değiştirmekle ilgili. Pek çok anne/baba adayı bebeklerin beşiklerinde melekler gibi uyuyan, şirinlikler yapan ve sadece besleneceği ve sevileceği zaman yerinden kaldırılan melekler olarak hayal ederler.” Oysa hepimiz biliyoruz ki gerçek hiç de böyle değil. Keşke bebekler sadece acıktıklarında ve altları değiştirilmek gerektiğinde huzursuz olsalardı. Hayat ne kadar kolay olurdu değil mi? Maalesef bunların dışında nedenlerle de sürekli huzursuzluklar yaşayabilir ve hiç beklemediğiniz kadar ihtiyaçları olabilir size. Bu ihtiyacın çok büyük bir bölümünü sadece bebeğinizi sling ya da wrap dediğimiz “giysi” lerle taşıyarak karşılayabilirsiniz. Bir noktada bunun neredeyse alışkanlık haline geldiğini ve banyoya bile giysinizi çıkarmadan girmeye kalkıştığınızı farkedeceksiniz.


Alanında son derece saygın bir pozisyona sahip olan İngiliz tarihçi/arkeolog Dr. Timothy Taylor’un yaptığı bir araştırmanın sonucuna göre atalarımız sahip olmuş oldukları zekayı büyük oranda annelerinin kendilerini giyerek taşımalarına borçlular. Kendisi, evrimin çok büyük bir kısmının Darwinist doğal seleksiyondan ziyade taş devri kadınının teknolojik açıdan kritik bir icadı olan “sling”  sayesinde gerçekleştiğini söyler. The Artificial Ape isimli kitabında bastığı çalışmasında şöyle der: “2,2 milyon yıl önce fiziksel olarak daha olgun olan bebekler hayatta kalırken yavaş gelişim gösterenler yok oluyorlardı çünkü bu bebeklerin bakımı çok daha zordu. Aynı zamanda bebeklerini kucaklarında taşıyan tarih-öncesi anneler çok daha rahat saldırıya maruz kalıyorlardı. Üretkenlikleri de sınırlıydı. Ancak bir noktada ilk insanın kafası ani bir büyüme sergilemeye başladı ve bu da slingin icadına denk geldi.” Dr. Taylor’a göre ilk insanın büyüyen beynini tamamen slinge borçluyuz çünkü bu icat yavaş gelişim gösteren; fiziksel ve zihinsel olarak immatür olan bebeklerin hayatta kalmasını ve diğerlerine yetişmesini sağladı. Bu gelişme de yapay olarak gebelik süresini uzattı diyebiliriz çünkü yeterince gelişmemiş olan bebeklere de hayatta kalma şansı verdi. Netice itibariyle atalarımızın zekasını büyük oranda sling’e borçluyuz.

Bugün de prematüre bebeklerin giyilerek taşınmasının gelişimlerinde çok büyük rol oynadığı sonucuyla karşılaşıyoruz. Bu şekilde taşınmak, prematüre bebeklere anne karnı ortamını hatırlatıyor ve kendilerini güvende hissediyorlar. Normal zamanda doğan bebeklere bile pusetler/ beşikler huzur vermezken prematürelerin bunlarda rahat etmesini bekleyemeyiz. Araştırmalar, sürekli sling ile taşınan ve kucaklanan bebeklerin hızlı bir gelişim göstererek çağdaşlarını yakaladığını gösteriyor. [2]

Bebekleri giymenin onlara sağladığı faydaları maddeleyecek olursak:

 1. Slingle taşınan bebekler daha mutludurlar. Vaktini ağlamaya ve derdini anlatmaya çalışmayan bebeğin algıları daha açık olur, çevresiyle ilgilenmeye daha çok zaman ayırır.
 2. Sling ile taşınan bebekler 9 ay boyunca aşinalık kazandıkları annelerinin kalp atışlarına, sıcaklıklarına ve hareket ederken oluşturduğu ritme çok daha yakın olurlar. Bu da dünyaya adaptasyon sürecini kısaltır, neticede bebek tanıdık bir ortam içinde olduğu için daha huzurludur.
 3. Bebeğin en güvenli taşındığı yerdir.
 4. Pusetlerden çok daha ekonomiktir.
 5. Anne için hayat çok daha kolaydır çünkü minimum uğraş vermek zorundadır bebeğini taşıdığı aleti kontrol etmek için… Merdivenden indirip çıkarma, kaldırıma çarpmamaya çalışma, manevra kabiliyeti edinme gibi dertleri olmaz.
 6. Anne için bir nevi ağırlık taşıma egzersizidir. Bu da bebek kilolarını kaybetmeye yardım eder.
 7. Profesyonel makyaj gibidir sling. Aslında Mr. Bean’e benziyor olsa da bebeğini giyen her baba Brad Pitt gibi görünür.
 8. Bebek giymek eğlencelidir! 
Eğer ne giyeceğinizi bilemiyorsanız atletinizin üzerine bebeğinizi giyip çıkın. Kimse farkı anlamayacaktır!

 

[1] Hunziker, U.A. and R.G. Barr (1986). "Increased carrying reduces infant crying: A randomized controlled trial". Pediatrics. 7:641-648.
[2]   "Current knowledge about skin-to-skin (kangaroo) care for pre-term infants". J Perinatol. 1991 Sep;11(3):216-26.

37 yorum:

 1. iyi bir site teşekkürler başarılar dilerim

  YanıtlaSil
 2. Slingler çok seviyorum :-)

  Anne

  HepsiAnneden.com

  YanıtlaSil
 3. Geeekeni yaptim, bakalim sans bana gulecek mi, bir sling verecek mi ?

  YanıtlaSil
 4. merhaba izleyicinim
  tuniko fb sayfasını beğendim
  çekilişi fb ve twitter da paylaştım
  https://www.facebook.com/cigdemehmet/posts/219739548158594
  https://twitter.com/cgdmgz/status/269206420992438272

  YanıtlaSil
 5. Hepsini yaptım, ben de çekilişe katılmak isterim :)

  YanıtlaSil
 6. hepsini yaptım, benim ilk cevabımı dikkate alacaksınız değil mi:) hani çarşaftan önce olanı :)

  YanıtlaSil
 7. Bende hepsini yaptım, çekilişe katılmak isterim

  YanıtlaSil
 8. Tam da ihtiyacım olduğu zamanda nasıl güzel olur var yaaa:)
  Daha dün twitterdan sormuştum sizlere wrap slingi oneriyormusunuz diye:)
  Tüm gorevler tamamdir umarım bana çıkar tam kuzum gelirkeeen

  YanıtlaSil
 9. Yazınızı okudum teşekkürler. Hediye için gerekenleri yaptım. Haydi bakalım..

  YanıtlaSil
 10. Dikkat ederseniz leylekler de bize bebeğimizi getirirken wrap sling ile getiriyor :)

  YanıtlaSil
 11. Tam da ihtiyacım olduğu bir zamanda nasıl güzel olur,tam oğlumla benim için üretilmiş süper bir hediye olurdu :-))oğlum 3 aylık onun için Slingle çookkk istiyorum...

  YanıtlaSil
 12. oldu sanırım. iki kızkardeşim de bebek bekliyor, umarım biri için kazanırım. teşekkürler..

  YanıtlaSil
 13. merhablar bloğunzu izliyorum facebook sayfalarını beğendim paylaştım ayrıca bu yazıyıda paylaştım facebokta takipçinizim yazılarınızı beğenerek takip ediyorum 7.5 aylık hamileyim kazanmayı çok isterim umarımö şansımyaver gider
  gamzehaseki86@gmail.com
  http://www.facebook.com/gamze.hasekiozdemir/posts/134042013413405
  http://www.facebook.com/gamze.hasekiozdemir/posts/178192698987434

  YanıtlaSil
 14. Tuniko'nun facebook sayfasını beğendim, blogunuzu izlemeye aldım, yazıyı yorumla beraber facebookta duyurdum, facebook sayfanızı da beğendim..
  https://www.facebook.com/arzu.balcin
  https://www.facebook.com/arzu.balcin/posts/101324633368273
  arzubalcin@hotmail.com
  Arzu Balçın

  YanıtlaSil
 15. https://www.facebook.com/SheedaGokce şartları yerine getirdim umarım o şanslı ben olurum

  YanıtlaSil
 16. kim istemez ki:))
  işlemler tamam.

  http://www.facebook.com/#!/bereketli.sini

  YanıtlaSil
 17. bloğunuzu izlemekteyim takipteyim facede duyurdum. bu güzel hediyeyi yeğenim için kazanmayı çok isterim
  http://www.facebook.com/esma.aksoy.798/posts/447567958640528

  YanıtlaSil
 18. tüm şartlar tamamdır bu gerçekten çok istediğim bişey, doğumuma az kaldı fiyat olarakta beni aşıyo, yapmak için kumaşta bulamıyorum bu mahrumiyet yerinde. umarım şanslı olurum....
  destina1186(at)mynet.com
  http://www.facebook.com/zubeyde.sahin.58/posts/455635334472975

  YanıtlaSil
 19. Şartları tamamladım:

  http://www.facebook.com/erteb?ref=tn_tnmn

  8 aylık bir bebeğim var. Bunun lüks değil, ihtiyaç olduğu kanısına vardım. Bebek arabası ile dışarı çıkmak epey zahmetli çünkü. Bir de sürekli bana temas etmek istiyor oğlum.

  Ebru Yüksel
  erteb@hotmail.com

  YanıtlaSil
 20. slm tüm şartlar tamamdır
  facede paylaşdım
  https://www.facebook.com/mehpare.olmesek.1

  mehpare01@gmail.com
  mehpare ölmesek

  YanıtlaSil
 21. facebook sayfasını beğendim
  bloğunu izlemeye aldım
  facebookta duyurdum
  https://www.facebook.com/beyondparadise.hgk/posts/293261247458278

  sümeyya özalp sumeyyaozalp@hotmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sümeyya bebekyapimbakimonarim@gmail.com a adres ve telefon bilgilerini göndermeni bekliyoruz. Tebrikler!

   Sil
  2. çook teşekkür ederim mütiş bi hesiye oldu benim için :) bilgilerimi gönderdim

   Sil
 22. Merhaba:Facebook sayfasını beğendim
  bloğunu izlemeye aldım
  facebookta duyurdum
  https://www.facebook.com/profile.php?id=734272527
  sacide.aydin@hotmail.com
  SACİDE AYDIN

  YanıtlaSil
 23. Merhaba:Facebook sayfasını beğendim
  bloğunu izlemeye aldım
  facebookta duyurdum
  https://www.facebook.com/profile.php?id=734272527
  sacide.aydin@hotmail.com
  SACİDE AYDIN

  YanıtlaSil
 24. Herkese katılımlarından dolayı teşekkür ederiz!

  27 adet geçerli yorum var. Random.org diyor ki şanslı yorumcu numarası 4! Yani Aysun:) Tebrikler!

  Aysun, bebekyapimbakimonarim@gmail.com a adres ve telefon bilgilerini göndermeni bekliyoruz.

  Bir dahaki çekilişte görüşmek üzere!

  Eren

  YanıtlaSil
 25. Geçersiz oydan dolayı çekilişi tekrarlamak zorunda kaldık. 26 geçerli oy arasından random.org 24 numarayı seçti: sümeyya özalp tebrikler! bebekyapimbakimonarim@gmail.com a adres ve telefon bilgilerini göndermeni bekliyoruz.

  Eren

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım