3 Mayıs 2012 Perşembe

Buğday Çimi ve Suyu

Yazının her türlü yasal hakkı saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz. Yasal Uyarıyı okuyunuz.

Çok kötü zamanda yaşıyoruz çocuklar. Günlerde misafirliklerde böreğin çöreğin her an sonu gelebilirmiş gibi yenilip yutulduğu, üzerine yan gelinip yatıldığı, 30’undan sonra dombili dombili dolaşmanın normalden sayıldığı, annelerimizin; fırlattıkları terliğin kafalarımızdan sekip kendisine geri dönmesini beklediği günler güzel günlerdi... Böyle ineklerle koyunlarla öğünlerimizi paylaşmazdık o zamanlar. Herkes layık olduğunu yerdi.

Hamuru, şekeri tekme tokat kovup otu böceği başımıza tac ettiğimiz yetmezmiş gibi bir de büyük-küçük her boy baş hayvanın bizden daha sağlıklı beslendiğini fark edip hayvanlar aleminin diyet listesini ele geçirdik. Bazen kızımı gezdirmeye gittiğimiz komşu çiftiliğin hayvanlarıyla beslenme muhabbeti yapasım geliyor...

Bahsini edeceğim buğday çimi suyu hiçbir insan evladına reva değildir aslında. Gerçekten zor tahammül edilir bir tadı var! Annem de kendisinden bir yudum içtikten sonra “Aaa hiç öyle abarttığın gibi değilmiş, normal bir tadı var, içerim ben bunu” dedi sonra kendisini banyoda bulduk. Sülalemizde buğday çimi suyunu suratını dahi ekşitmeden, elma armut suyu gibi içen tek yaratık Leyla’dır. Bu hadise dolayısıyla kendisini gerçekten leyleklerin meradan kapıp getirdiğine dair şüphelerim kuvvetlendi. Yeşil yeşil suyu her kafaya dikişinde eşimle birbirimize bakıp çocuğumuzun insanların dünyasındaki geleceğinden endişe ediyoruz. O yüzden birikimlerimiz, kendisinin iyi bir çoban olarak yetişip her türlü ot imkanına erişimini kolaylaştırmak üzeredir.

Verdiği bunca acıya ve eziyete rağmen değerli parmaklarımı hakkında yazmak üzere zorlamamın tek nedeni aslında özünde iyi bir ot olmasıdır buğday çimi suyunun. İnanmazsınız: son yıllarda kendim ve ailem için yaptığım en iyi şeylerden biri buğday çimi suyunu keşfetmek oldu. Düzenli içenler için anlaşılır, diğerleri için abartılı bir ifade olacak ama: buğday çimi suyu içmediğim günler enerji, zindelik, mutluluk ve sağlıklı olma duygusunu az hissettiğim günler oluyor.  (Yaaa bırak! seslerinin yükseldiğini duyuyorum şu anda:)

Bu mucizevi bitki hakkında Arınma Kitabı'nda Natur-Med yöneticilerinden sağlıklı beslenme danışmanı Eylem Yılmaz der ki: Eski medeniyetlerin yerleşim bölgeleri aynı  zamanda verimli çimli topraklardır. Mitolojide, buğday çiminin Mısır Tanrıçası İsis tarafından bugünkü Lübnan toprakları  olan Phoenicia da bulduğu söylenmektedir. Ünlü Yunan tarihçi Heredot bu bölgeyi, yani Akdeniz’in doğu kıyılarını “bereketli hilal” olarak tanımlamıştır. Burası, medeniyetlerin gelişiminde önemli bir itici güç olan tahıl üretiminin başladığı  topraklardır.

Eğer az çok yeşili olan bir çevrede yaşıyorsanız, etrafınızda sürekli temasta olduğunuz çimli bir alan vardır. Nerede güneş, su ve toprak varsa orada çim yetişebilir. Üzerinde yürüyoruz, yatıyoruz, biçiyoruz, ama çimi yemek ya da içmek fikri başta absürt gelebilir. Ancak buğday çimi suyu tedavi edici ve besleyici etkileri için kullanılan bitkisel bir “ilaçtır”.

Buğday çimi suyunun sağlık amaçlı kullanımı çok da yeni bir şey değildir.  Kimyager Charles Schnabel (1895-1974) buğday çimi suyunu sağlık amaçlı kullanmaya başlayan ilk kişi. Schnabel 1930’da çim yemeğe başlamış. Laboratuarda yaptığı hayvan deneylerinden buğday çiminin beden direncini arttırıcı etkilerini saptamış.” 

Schnabel’dan sonra 1940’larda buğday çimi üzerinde çalışan ve yaygınlaşmasına yardımcı olan kişi  Ann Wigmore’dur. Kendisi bir Hipokrat felsefesi olan “yediklerimiz ilacımız, ilacımız yediklerimizdir” anlayışının sıkı bir takipçisiydi. Buğday çimi suyunun da bir nevi ilaç olması bu anlayışla çok güzel örtüşüyor. Wigmore yeryüzünde insanı iyileştirecek ve iyi olma halini devam ettirebilecek kuvvette 4.700 çeşit ot bulunduğunu farketmiştir. Bütün bu otların kraliçesi olarak da buğday çimini ilan etmiştir. Sonraki yıllarda buğday çimi üzerine yapılan çalışmalar da bu sonucu destekliyor. Wigmore’un buğday çimi ve “yaşayan (pişirerek öldürülmemiş) gıda” lar üzerine 35’den fazla kitabı var. 

Klorofil mucizesi ve buğday çimi suyu

Geleneksel Çin Tıbbı “sağlığımızı muhafaza eden ve en iyi ilacımız olan tek şey beslenmemizdir” der. Klorofil ise bu ilacın ta kendisidir diyebiliriz. Klorofil bitkilerin plazmasıdır, bitkinin kanıdır. Bizler için önemini ise sağlığımızı muhafaza etmesini sağlamasından yaraları ve hastalıkları iyileştirmesine kadar giden upuzun bir yolda bulabiliriz. Ne yazık ki (içmeyi yemekten daha çok sevenler için de çok şükür ki) klorofil, bitkinin/ sebzenin kendisinden çok suyunda yoğun olarak bulunur ve buğday çimi suyu en çok klorofil içeren bitkidir. Buğday çimi suyundaki klorofil kandaki oksijenin hücrelerimize taşınmasına yardım eder, karaciğeri ve kanı temizler.

Buğday çimi suyu vücudumuzdaki cıva ve aluminyum gibi zehirli ağır metalleri temizler, TV, bigisayar ve telefonlardan aldığımız radyasyonun etkisini azaltır. Kolonu temizlediği için detox (arınma) için mükemmel bir yardımcıdır. Aynı zamanda enfeksyonlarla savaştığı için vücudun kendi kendini iyileştirmesini sağlar. İlaçtır! Dr. Leonard Smith kanser olan bir hastasına buğday çimi suyu tedavisi uyguladığında şöyle bir açıklama yapmıştı: “Gary’nin trombosit sayımı 7 gün boyunca hergün sürekli arttı. 61.000’den 141.000’e kadar çıktı ve değişik olarak yaptığımız tel şey buğday çimi suyu içirmekti.”

Buğday çimi suyu bütün (sağlıklı) içeceklerin kraliçesidir. Çirkin bir kraliçe ama içi güzel! Mühim olan da bu değil mi? Buğday çimi suyunun değeri sadece klorofilden değil aynı zamanda içerdiği yüksek orandaki alfa-karoten, beta-karoten, ksantofil ve zeaksantinden gelir. 28 gr. Buğday çimi suyunda 18.000 ünite beta-karoten (A vitamininin öncüsü) bulunur. Bunun da bağışıklık sistemi üzerinde çok ciddi olumlu etkileri vardır. Kanser ve kalp hastalıkları riskini azalttığı bilinmektedir. Buğday çimi suyu süper bir antioksidandır. Aynı zamanda B, E ve K vitaminleri açısından da zengindir. Dünya’nın pek çok yerinde ilaçlara alternatif olarak kullanılır. Pek çok deney buğday çimi suyunun ilacın gösterdiği etkinin aynısını ya da çok daha iyisini gösterdiğini kantılamıştır. Taze sıkılmış buğday çimi suyunu içtiğinizde su, oksijen, enzimler, protein, fitokimyasallar, klorofil, karotenler, yağ asitleri, ve demir, çinko, magnezyum, selenyum gibi minerallerin toplanıp vücudunuza  doğru hücum ettiğini hissedersiniz. Müthiş bir enerji ile dolarsınız ve bu enerji bütün gün size yeter de artar bile… O yüzden buğday çimi suyunun akşam saatlerinde içilmesi tavsiye edilmez.

Buğday çimi suyu bazen “sindirilmiş gıda” olarak tanımlanır. Proteinleri parçalamak için enzimlere ihtiyaç duymaz. Dolayısıyla vücudunuz zaten doğasında varmış gibi buğday çimi suyunu büyük bir memnuniyetle kabul eder ve yine bekler! (İnsanların doğal olarak etobur değil de otobur olduklarını hatırlarsak bu sonuç çok da şaşırtıcı değil.)

Buğday çimi suyu aynı zamanda anti-aging için kullanılır. Düzenli içmeye başladığınızda 1 hafta sonunda cildinizin daha parlak ve canlı olduğunu farkedersiniz. Birkaç ayın sonunda ise saçlarınızın artık beyazlamadığını, birkaç yılın sonunda ise beyazların yerini doğal saç rengine bıraktığını farkedersiniz. Bunun için kanıt gerekirse Florida’daki Hipokrat Enstitüsü'nün çalışanlarına ve Ann Wigmore’un 80 yaşındaykenki kahverengi saçlarına bakmanız yeterlidir. Tabii bütün bu zahmetlere girmeye gerek yok, deneyin ve kendiniz görün! 

Buğday Çimi Suyu Nasıl Hazırlanır?
Herşeyden önce kendinize bir buğday çimi sıkacağı almanızı öneririm. İyi bir meyve sıkacağı çok pahalıdır ama kendinizin ve ailenizin sağlığına yapabileceğiniz en büyük yatırımdır. Ben bunu kullanıyorum, tavsiye ederim:

Ya da manuel bir buğday çimi sıkacağı alabilirsiniz. Şunun gibi:


Bu aleti de Natur-Med'den info@natur-med.com.tr adresinden temin edebilirsiniz.
 1. Güvenilir bir yerden organik buğday çimi tohumu alın
 2. 2 cup (neskafe fincanı kadar) buğday çimi tohumunu yıkayın, bir kaseye boşaltın ve suyla doldurun. Üzerini örtün ve 24 saat bekletin
 3. Ertesi gün suyunu süzün, aynı kaba tekrar boşaltın, parçalanmayan bir ıslak kağıt havluyla üzerini örtün ve 24 saat bekletin.
 4. Ertesi gün tohumları karıştırın ve 24 saat daha bekletin

3. günün sonunda tohumlar filizlenmeye başlamış olacaklar. Tohumları toprak doldurduğunuz bir tepsiye ekin. 4 kat parçalanmayan kağıt havluyla kapatın ve sulayın. Tohumlar çimlenmeye başlayınca havluyu kaldıracaktır, o zaman örtmeyi bırakıp hergün düzenli sulamaya devam edin.

Buğday çimleri de her çim gibi açık havayı sever. Mümkün mertebe çimlerinizi dışarıda yetiştirin. Eğer hava sıcaksa ve tepsi güneş görüyorsa 1 haftanın sonunda buğday çimleriniz hasata hazır hale gelmiş olmalı.  Görmek istediğiniz sahne bu:


5-   Bir bahçe makasıyla bir avuç kesin ve sıkın. İstediğiniz miktar yaklaşık 30 gr. Çeyrek çay bardağı diyebiliriz.

Ben buğday çimi suyunu limonla karıştırıyorum çünkü tek başına içemiyorum. Sağlıkçılar buğday çimi suyunu yine yeşil olan bir başka sebze suyuyla karıştırmayı öneriyorlar ama bu kısımda ben bağımsızlığımı ilan edip limonumla özerk buğday çimi suyu cumhuriyetimi kurdum. Siz de öyle yapabilirsiniz, zamanla dünyayı ele geçiririz. Ancak limonla karıştığında yarım çay bardağını geçmesin içeceğiniz miktar. Bu miktar başlangıç için. Zamanla arttırabilirsiniz.

En uygun zaman sabah kalkınca kahvaltıdan (ya da en güzeli spordan) önce içmektir ve en az 1 saat başka bir şey yememektir.

Hepsini kafaya dikmeyin. Başınız dönebilir, mideniz bulanabilir. Yavaş yavaş için ama 5 saat de sürmesin lütfen.

Neden sıkıyorum öylece alıp yesem olmaz mı?
Eğer ineklerle bir akrabalığınız varsa olur pekala neden olmasın? Ama çeneniz onlarınki kadar kuvvetli değilse ve 4 adet mideniz yoksa tavsiye etmem. Çünkü bizlerin midesi çimi sindirebilecek gelişmişlikte değildir. Kaldı ki buğday çiminin yukarıda saydığım faydasını alabilmeniz için 97 kilo filan geviş getirmeniz gerekir. Üstelik sindirebilme ihtimaline yaklaşabilmek için saatlerce çiğnemeniz gerekir. Oysa suyunu sıkarak lifi hariç bütün besin değerlerini alıyorsunuz. Vücudunuz besini parçalamak için çalışmıyor, ihtiyacı olan herşeyi en ufak bir efor sarfetmeden hücrelerinize yayıyor. Yani buğday çimini olduğu gibi yemeye kalkışarak yarar dan çok zarar verirsiniz kendinize. Bugünkü makinalar yokken insanlar buğday çimini çiğneyip posasını tükürürlermiş. Bu da bir seçenektir tabii. Dişlerinize ve dişetlerinize yapabileceğiniz çok büyük bir iyiliktir.

Umarım Türkiye’de nasıl ve ne zaman başladığını bilmediğim “buğday çimini salataya katmak” trendi de bir noktada son bulur. Ancak her kim uydurduysa bunu, kendisini bu kadar yanlış ve faydasız bir hareketi bu denli yaygınlaştırabildiği için tebrik ederim.

Bebeğime buğday çimi suyu verebilir miyim?
Eğer 1 yaşından büyükse evet! Leyla kızım 1 yaşından beri içer. Aslında hiç niyetlenmemiştim kendisine vermeye ama bir sabah biz içerken o da ağzını açıp içini işaret parmağıyla gösterince bir çay kaşığı verdim. Tiksinip tükürmesini bekliyorduk ama daha da istedi bizim dana. O zamandan beri miktarı yavaş yavaş arttırarak verdik. Şimdi nerdeyse 2,5 yaşında ve 3-4 tatlı kaşığı içiyor. Eğer siz de dananızın geceyi kendini o duvardan bu duvara fırlatarak geçirmesini istemiyorsanız sadece sabahları verin. 

Buğday Çiminin Ömrü ne kadar?
Buğday çimini keser kesmez sıkıp içmenizi öneririm. Eğer çimler tepsiden taşacak kadar yetişmişse hepsini kesin ve hava almayacak şekilde buzdolabına koyun. 1 hafta buzdolabında saklayabilirsiniz. 

Buğday Çimini kestikten sonra tekrar uzayan çimleri ne yapayım?
Eğer bütün bahçeye ektiyseniz üzerine uzanıp güneşlenin. Çünkü buğday çiminin ilk yetişen kısmıdır asıl istediğiniz. Peşinden gelen çimler besin değerini en az %50 kaybetmiştir. Sıkmakla uğraştığınıza ve tadına gösterdiğiniz tahammüle değmez. Ben o kısımları bahçemizi yurt edinmiş olan geyik ailesine sunuyorum ama onlar bile yemiyor. 

Bu yazı bana uzun geldi, o kadar okumam yok, bi özetler misin?

Tabii ne demek. Buyrun buğday çimi suyunun faydaları:
 • Kanı temizler
 • Hemoglobin üretimini arttırır
 • Kanı alkalize eder
 • Kolonu temizler
 • Karaciğeri temizler
 • Toksinleri nötralize eder
 • Yaraları iyileştirir
 • Bakterilerin gelişimini önler ve durdurur
 • Enzim aktivitesini arttırır
 • Ağır metalleri yok etmeye yardım eder
 • Çin tıbbı terminolojisini bilenler için: Chi ve kundalini’yi zirveye taşır.
Bunlar deneylerle desteklenen faydaları. Bir de (henüz) desteği olmayan bir faydası var ki o da FSH hormonunun seviyesini düşürmesi… FSH’in yüksek olması durumunda bebek sahibi olmak imkansıza yaklaşıyor. Buğday çiminin FSH seviyesini normale indirdiği söyleniyor.

Buğday çimi suyunun faydalarını tam anlamıyla yaşayabilmeniz için normal diyetinizin de sağlıklı dediğimiz sınırlar içerisinde olması gerekir. Yani bir buğday çimi suyu dondurması ya da pastası olmaz. Çim suları içilip üzerine Hamdi Baba’da kebaplar götürülmez. Buğday çimi suyu diyetinize az da olsa bir miktar egzersiz eklemenizi öneririm. 1 ay içinde hayatınız değişmezse… (değişmezse bi yerde yanlış yapmışsınızdır, baştan başlayın).

Sağlığınıza içiyorum!


Referanslar
 1. Chlorohyll and Hemoglobin Regeneration after Hemorrhage, by J.H.Hughes and A.L. Latner. Journal of Physiology. Vol 86, #388, 1936 University of Liverpool
 2. Studies on the constituents of green juice from young barley leaves. Antiulcer activity of fractions from barley juice. Journal of the Pharmaceutical Society of Japan 105:1046-51. Ohtake, H., Yuasa, H., Komura, C. Miyauchi, T., Hagiwara, Y., Kubota, K. 1985.
 3. Proteolytic enzymes in green wheat leaves IV. Degradation of ribulose 1,5-biphosphate carboxylase by acid proteinases isolated on DEAE-cellulose. Plant and Cell Physiology 20:253-258. Peoples, M., Frith, G., and Dalling, M. 1979.
 4. Growth stimulating properties of grass juice. Science. May 8, 1936, p.445. Kohler, G., Elvehjem, C. and Hart, E. 1936.
 5. Juice Fasting and Detoxification, Steve Meyerowitz. Quality Books, 2002
    

72 yorum:

 1. Erencim benim kafam tam olarak basmadı. Şimdi yazdığın işlemi yapiyoruz 10 gün de anca çimleniyorlar o çimlenen miktar ne kadar süre yetiyor ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evrimciğim, eğer tek başına içeceksen 1o gün yeter. Ailecek içecekseniz 1 hafta yeter. Sürekli ekmek zorundasın eğer devamlı içeceksen. O yüzden birkaç adet tepsi almakta yarar var.

   Eren

   Sil
 2. "))))))))))))))
  yok ben almiyim:)

  YanıtlaSil
 3. Katı meyve sıkacağıyla sıkabilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mahmure, maalesef yukarıda resmini gördüğünüz aletler dışında bir makinadan verim alamazsınız. Bahsettiğiniz aletin neye benzediğini bilmiyorum ama büyük ihtimalle çimin suyunu çıkarabilecek kuvvette değildir. Ama tabii denemekten zararv gelmez.
   Afiyet olsun!

   Eren

   Sil
 4. ne yalan söyliyim biraz abarttığını düşünerek başladık bu işe, bir haftayı geçti düzenli içiyoruz ve sonuç inanılmaz! ilk gün biraz hayalkırıklığı yaşadığımı itiraf ediyim, galyalıların sihirli iksiri gibi birşey bekliyordum sanırım. ama birkaç gün sonra farkı çok belirgin şekilde hissetmeye başladım. son günlerde normalde beni yerlerde süründürecek nemli ve sıcak havaya rağmen, uzun süredir olmadığım kadar enerjik hissediyorum kendimi ve çok mutluyum! ilginç şekilde ben de özgür de tadını resmen beğeniyoruz, ama 3 yaşındaki kızım kuzey kokusundan bile nefret etti, hatta sıkacağın parçalarını görünce bile yüzünü ekşitiyor :) şimdi korkum, bu etkinin zamanla azalması. giderek daha fazla miktarlarda içmeye ihtiyaç duyar mıyız? ara sıra içmeye ara vermek gerekir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sonuçtan memnun kalmış olmanız çok iyi:) Evet etkisi zamanla azalacak ama korkma çok hızlı olmayacak o. Ben mesela 2 yıldır içiyorum düzenli ama hala yarım su bardağındayım. FAzlası fazla geliyor. Uzuuuun yıllardır içenler günde 2-3 kere içiyorlar aynı etkiyi görebilmek için. O yüzden başımıza gelebileceğin en kötüsü günde 1 ya da 1.5 su bardağı içmektir, o da imkansız değil di mi:)

   Bi de kanser hastaları çokca içiyorlar. Mesela hasta olacağını hissettiğinde miktarı arttırırsan ya olmazsın ya da çok kolay atlatırsın. Çocukların hastalık durumunda da içeceklerine az az karıştır derim. Tadını hissetmesinler diye:)

   Eren

   Sil
 5. Merhaba,
  Bende tohumlarımın siparişini bugün verdim. Geldiğinde hemen hazırlık ve ekim aşamasına geçeceğim. Benim merak ettiğim aslında cevabını bu yazıyı okuduktan sonra kendimin de verebildiği "bu kadar süper bir şeyin gebelik öncesi ve gebelikte de kullanıma uygun olup olmadığı ile ilgiliydi." Bebek beklerken de içilmesi uygun olur değil mi?

  Bir de tabi şu makine olayı var. Mevcut sıkma makinemle cebelleşip göreceğim. İşe yaramazsa alternatiflere yöneleceğim.

  Blogunuzu ilgiyle izliyorum.

  Teşekkürlerimle,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ilginize...

   Kesinlikle gebelikte de gebelik öncesinde de içilebilir. Hatta fertilite sağlığı için muhakkak tavsiye ederim ben. Hem kendinize hem de eşinize... Hamileyken ve emzirirken içmenizin bir başka yararı bebeğinizi tadına alıştırmak olur:) Tabii doğduktan sonra 1 yaşından sonra vermelisiniz vermeye karar verirseniz.

   Sevgiler,
   Eren

   Sil
 6. İlk resimde görülen makine ne yazıkki Türkiye'de yok; en azından ulaşılabilir fiyatlara yok diyelim. İkincisini aldım ama tek damla bile su çıkarmayı başaramadım. Keşke diğer makineler gibi yaygınlaşsalar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki o makinadan birkaç kez çekmek gereklidir? Aynı şikayeti birkaç kişiden daha duydum. Sanırım yazımdan sonra epey insan makina arayışına çıktı:) Umarım elektrikli olandan kısa zamanda Türkiye'de üretilmeye başlanır. Çok pahalı ama ben gerçekten çok memnunum, iyi bir yatırım olduğunu düşünüyorum.

   Eren

   Sil
 7. Blogunuz çok yararlı ve paylaşımlarınız çok güzel Wp tasarım olarak blogunuzu takip etmeye devam edeceğiz tekrar teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. Eren hanim her zamanki gibi harika bir yazı. Benim tek sıkıntım tr de bu tohumu nerden bulurum. Oldumu buldum bu aletide bulamam. Katı meyve sıkacağım sıkarmıki acaba? Nasıl GUZEL ve faydalı bilgileredeginiyorsunuz böyle. Sıkıntılarımdan biride ben ne kadar doğal ve GUZEL beslenmk istersem istegim esim durumu cok abarttigimi düşünüyor ve bana hep muhalefet oluyor. Buda benim icin zor oluyor tabi. Eve sürekli abur cubur alarak gelen biri. Bende seviyorum bir yemesem ikinciye canım istiyor evde olunca dayanamıyorum. Keske bebeğim büyüyüp anlamadan yeme düzenimizi adam gibi düzenlesek :((( ama bende bu koca varken cok zor. Adam hamur ısı mangayı bı kere :(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hacer, teşekkür ederim. Hanım'ları bırakalım mı artık:)

   Tohumu Natur-Med'den bulabilirsin.

   http://www.natur-med.com.tr/
   Telefonları: (256) 657-1881
   e-mail: info@natur-med.com.tr

   Eşini çocuğunuz için sağlıklı beslenmek zorunda olduğunuza ikna etmen gerekiyor. Unutmasın ki bütün hastalıkların başı ve devamından beslenme biçimimiz sorumludur. Günümüzde kanserin bu kadar artmasının başlıca nedeni doğadan ve doğal beslenmeden uzaklaşmış olmamız. Eğer kendisi sağlıksız yaşamak istiyorsa bu onun bileceği iş ama çocuğunuza bunu yapmaya hakkı yok sanıyorum. Çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra ona olan sorumluluğumuzun bakımıyla sınırlı olmadığını da kabul etmemiz gerekiyor.

   Çocuklarımızın sağlıklı beslenmelerini sağlamak elimizden gelir. Elimizden geldiği halde yapmazsak o zaman biraz sorumsuzluk olur. Değil mi?

   Sil
 9. Teşekkür ediyoruz faydalı bir yazı olmuş.

  Sormak istediğim, bir kasede yetiştirdiğimiz buğday çimini sadece bir kez mi biçebiliyoruz biçtikten sonra alttan gelerek büyüyen kısmı tekrar kullanamıyor muyuz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kumru olmuyor olmuyor yazının hepsini okumamışız:)) Yukarda sonlara doğru şöyle bir paragraf var:

   Buğday Çimini kestikten sonra tekrar uzayan çimleri ne yapayım?

   Eğer bütün bahçeye ektiyseniz üzerine uzanıp güneşlenin. Çünkü buğday çiminin ilk yetişen kısmıdır asıl istediğiniz. Peşinden gelen çimler besin değerini en az %50 kaybetmiştir. Sıkmakla uğraştığınıza ve tadına gösterdiğiniz tahammüle değmez. Ben o kısımları bahçemizi yurt edinmiş olan geyik ailesine sunuyorum ama onlar bile yemiyor.

   Sil
 10. Çok faydalısın Eren. Hele anlatım tarzına bittim ;) Tebrik ediyorum.
  Yalnız, Blog'una nasıl üye olunur bilemiyorum. Belki de bu yazdıklarım üyeliği getirir =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Seval:) ana sayfada sağda bu siteye katılın başlıklı bir üyeler grubu var. Oradan üye olabilirsin:)

   Eren

   Sil
  2. merhaba çok güzel bir paylaşım ellerinize sağlık..benim sormak istediğim buğday çimin saksıda toprakta yetiştirmek de aynı etkiyi yapar mı?

   Sil
  3. Merhaba Fatma,

   Saksıda da yetiştirebilirsiniz ancak burda problem çimlerin yememesi olabilir. bir saksılık çimler en fazla 2 gün idar eder sizi.

   Eren

   Sil
 11. merhaba eren hanım,yine sorum çim suyu ile alakalı..ben balkonda yetiştirdiğim için az miktarda yetiştirebiliyorum.o yüzden sıkarken yanında ıspanak, maydonoz ,tere,salatalık gibi yeşil ne bulursam sıkıyorum.bir de limon sıkıyorum.birbirini tutan bi şey var mı bunların içinde,şunu koyma diyebileceğiniz..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba!

   Bana hanım demek yasak:)

   Yeşilleri yeşillerle beraber sıkmak öneriliyor genelde. ama yazımda da belirttiğim gibi ben limon karıştırabiliyorum. Aslında limon dışında yeşil (mesela kereviz süper bir seçim olur) bir sebzeyle sıkarsanız en güzeli olur!

   Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 12. :) yazıyı ikinci kez okuyunca gördüm eren kusura bakma herkese cevap yatiştirmek zor olsa gerek..ben bu karışımı çok sevdim keşke herzaman yapabilsem ama sadece haftasonu uğraşabiliyorum karmaşık çim sıkma makinesiyle..
  kereviz hiç yemedim tadını bile bilmiyorum ama bulup deniycem teşekkür ederim..çikolata kistiyle mücadelede izinden gidiyorum umarım sonu da senin ki gibi tatlı bir bebişle olur..
  bu arada benim de bir blogum var artık ve ilk konularımdan biri tabiki buğday çimi suyu..
  pembekurdeleesra.blogspot.com reklam gibi olacaksa msjı yayınlamasan da olur..sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogun hayırlı olsun Esracım şimdi üye olacağım hemen. buğday çimi ile ilgili haberlerini bekliyorum…

   Eren

   Sil
 13. Merhaba Buğday Çimi ve Suyu adlı yazınızda aklıma takılan birşeyi size danışmak istiyorum her sabah taze olmalı ilk üst kısmını kesip içmeliyiz yanlış anlamadıysam sürekli yenisinimi ekip büyütmeliyiz saksıları her seferinde boşaltıp tekrarmı ekeceğiz ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esra, evet sürekli yenisini yetiştirmelisin ara vermek istemiyorsan. Bir hasat tamamlandığında tamamını kes buzdolabına koy, 1 hafta saklayabilirsin o şekilde. ama alttan yetişenler besin değerini kaybederç bahçen vara onları artık bahçeye at hayvanlar yesin. ya da yazımda önerdiğim üzere üzerine uzan güneşlen:)

   Eren

   Sil
 14. Merhaba,
  Ben de buğday yetiştirmek için belirli bir mevsime ihtiyaç var mı, diye soracaktım.
  Yani istediğimiz zaman yetişiyor mu?
  Kışın falan...?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeugma, hayır mevsimi yok bunu ama buğday çimi sıcağı ve güneşi çok seviyor. o yüzden yazları çok çabuk büyüyorlar. Kışın 2-3 kat daha uzun sürebiliyor.

   Eren

   Sil
 15. Kışın da ekilebilir o halde.
  Teşekkür ederim yanıtınız için.

  YanıtlaSil
 16. sıkma makinasına çok fazla takılmamak gerek.. mutfaktaki parçalayıcı ile biraz su ekleyerek çok rahat oluyor.. daha sonra posasından süzerek ayırın.. toplam 5 dakika.. sonuç harika..

  YanıtlaSil
 17. ben bir süredir bahçemde yetiştiriyor ve tüketiyorum. Sıkma işlemini evin dışında bir yerde yapmak daha akıllıca olur diye düşünüyorum. Çünkü temizleme işlemi biraz zaman alabiliyor.
  Genelde yarım litre kadar üretiyorum ve içine 2 limon sıkıp buzdolabında saklıyorum. Tadı çağlaya benziyor ve çok lezzetli. Bunun sakıncaları var mı bilmiyorum ve varsa önerileriniz beni mutlu edecektir. Kışın da serada üretmeyi düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turhan Bey, neden evin dışında yapılması gerektiğini düşündünüz? Normal mutfak bulaşığından fazlası olmuyor ki? En azından bende olmuyor, siz neler yapıyorsunuz öyle? :)

   Bana kalırsa sıkıp saklamayın dolapta. Derhal tüketilmesi gereken bir içecek bu. Eğer bu şekilde bekletirseniz besin değerini kaybedersiniz. Ancak otları 1 hafta kadar saklayabilirsiniz buzdolabında.

   Kışın serada üretmek çok iyi fikir!

   Eren

   Sil
  2. yanıtladığınız ve de çok değerli bilgiler paylaştığınız için çok teşekkür ederim Eren Bey. Ben ayrıca içine taze ısırgan ve maydanoz da ilave ettim. Tadını olumsuz etkilemedi. Özellikle kanserde ısırgan otunun çok sık kullanıldığını duymuştum. Paylaşmak istediğim farklı bir konu da zerdali çekirdeği ile kansere karşı savaş. Bilmem burada paylaşmam doğru mudur ama özellikle Avrupada bu konu üzerine ciddi çalışmalar var. Bunun üzerine yazılmış bir kitap da var.
   Sevgiler,
   Turhan

   Sil
  3. zerdali çekirdeği hakkında bir bilgim yok. Araştıracağım.

   Teşekkür ederim Turhan Bey.

   Eren (hanım:)

   Sil
 18. eren hanm merabalar,şu sıralar çocuk tedavisi görüyoruz bu nedenle buradaki bilgileri uygulamak istiyorum ama şu noktaları merak ettim
  1-aşurelik buğdaydan çimlendirme yapabilir miyiz
  2-aynı toprakta sürekli ekim yapabilir miyiz buraya kadar yorumları hep okudum ama tama anlayamadım galiba
  desteğinizi bekliyorumm
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zinnur merhaba,

   Bana hanım demek yasak :)

   1- hayır aşurelik buğdaydan olmaz, buğday çimi tohumu kullanmalısınız.

   2- aynı toprağı kullanabilirsiniz ancak aynı buğday çimini üstüste kullanmayınız.

   Çocuk tedavisi dediğiniz tüp bebeğe mi hazrlanıyorsunuz?

   Eren

   Sil
  2. bence de Eren daha iyi:)
   evet doğtu tahmin tüp bebek tedavisine başlayacağz önümüzdeki aylarda,bana önerilerini bekliyorum

   Sil
  3. Kaç yaşındasın Zinnur? tüp bebek öncesi akupuktur ve arınma diyetini mutlaka tavsiye ederim.

   Eren

   Sil
  4. meraba eren
   31 yaşındayım,akupunkturu duymuştum ama arınma diyeti?

   Sil
 19. bu arada Turhan bey,bu mevsimde taze ısırganı nasıl yetiştiriyorsunuz merak ettim doğrusu,aydınlatırsanız sevinrm

  YanıtlaSil
 20. Merhaba Zinnur Hanım,
  yanıtım geciktiği için özür dilerim.
  Isırgan otu ilkbaharda da olur sonbaharda da. Yaz sıcağında kurur ve tohumlarını bırakır. Ve de çok arsızdır. Şu sıralar pazarlarda bulmanız da mümkün.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba Turhan bey,
   yanıt konusundaki hassasiyetiniz için teşekkür ederim.
   bu hafta pazarlarda arayacağım bakalım ısıırgan otunu
   bulamazsam aktarlardan kurusunu almayı planlıyorum

   Sil
 21. Zinnur Hanım merhaba,
  Ben semt pazarlarında bulacağınızdan eminim. Genelde böreklerde kullanıldığını biliyorum. Ben suyunu içtim ama biraz dikkatli olmakta fayda var. Çünkü ısırganda cildi kabartan bir madde var ve bunun çiğ olarak fazla miktarda tüketilmesinin sakıncası olabilir. En azından deneyerek kullanılmasından ya da bilen birine danışılmasından yanayım. Bana bir şey olmadı ama yine de uyarmakta fayda görüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turhan Bey
   hatırlatmanız için teşekkürler
   kurusunu alıp bu sabah çay olarak içmeye başladım
   şimdilik bi sıkıntı yok gibi
   ama yine de dikkat edicem
   sağolun

   Sil
 22. Merhaba
  Buğday çimlendirmek için pazardan tavuklara verilen buğdaydan aldım:)
  Doğru yolda mıyım?
  Ayvacıkta yaşıyorum bu yüzden pek fazla seçeneğim yok. İnternette ilaçlı buğday kullanmayın diyor. Acaba bunları kullanmasam mı bilemedim.
  Bir tavsiyen var mı?
  Buarada yazı çok güzel:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tavuklara verilen buğday nedir emin değilim ama aradığınız buğday çimi tohumu olmalı. Organik kullanmalısınız.

   Eren

   Sil
 23. merhabalar hamileler içi kullanımı ne kadar doğrudur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buğday çimi suyunun hamilelere yararı veya zararı üzeirne herhangi bir çalışma yok maalesef. O yüzden bu soruya net bir cevap vermek mümkün değil. Ben olsam hamilelikte de içerdim ama bunu bir başkasına tavsiye edemem.

   Eren

   Sil
 24. malesef şu aralar ben çime bakamam ,makinede alamam eczanede satılan hazır toz (çim tozumudur nedir?)olanlardan kullansam,çok mu uzağında kalırım bu faydanın ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeliz, evet. Maalesef çok ama çok uzağında kalırsınız bu faydanın :)

   Eren

   Sil
 25. Merhabalar,

  Eşim 4 aydır buğday çimi suyu kullanıyor.
  Saçlarında açıklık vardı. Belirgin şekilde buradan saç çıktı ve hemen hemen kapandı.
  Ben farketmedim ama bazıları beyazların kapandığını da söylüyor. Aslında saçları siyahlaştırmak imkansıza yakın bir şey. Eşim ek olarak sarımsak hapı ve çiğ kabak çekirdeği de alıyor.

  Ayrıca eskiye göre hayata daha pozitif bakıyor. Kilo vermesine de faydası oldu.

  Sindirim sistemine de faydası oldu. Her sabah ishal olurdu. Şimdi pek olmuyor.

  Bunların dışında internette arama yaparsanız onlarca faydasını okuyabilirsiniz.

  Yalnız buğday ekmek, yetiştirmek, biçip yıkamak, sulamak vs çok zaman alıcı işler.


  Tek kullanımlık likör bardağı dolusu buğday çimi suyu piyasada 4 TL. Ama eşim bir okulda organik buğdaydan, organik toprakta üretilen
  buğday çimi suyunu dondurulmuş olarak 2.5 TL'den alıyor.
  Engelli öğrenciler yararına üretilen bu buğday çimi suyunu Adana'da almak isterseniz dondurulmuş 24 kullanımlık 60 TL.
  Yani 24 gün boyunca günde 1 adet eriterek kullanabiliyorsunuz. Tabii 5 kullanımlık, 10 kullanımlık da alabilirsiniz.

  Tadı hoş değil ama biraz limon sıkarak, biraz bal karıştırarak, 3-4 katı kadar da meyve suyu karıştırarak rahatlıkla içebilirsiniz.
  Biz taze zencefil suyunu da ekliyoruz. Keçiboynuzu nektarı, siyah üzüm pekmezi, arı sütü karıştırarak faydasını katlayabilirsiniz.
  Sınavlardan önce çocuklarımıza da içiriyoruz.
  Ben de ağır bir işte çalıştığım için, güç ve enerji vermesi için içmeye yeni başladım. Faydasını şimdilik hissedilir biçimde görmedim ama faydasını hissetmesem de
  sağlığıma faydalı olduğuna inanıyorum.,.
  Bahsettiğim yerden buğday çimi suyu almak için telefon 0 505 267 40 16.
  Email: maviufuklar23@gmail.com

  Selamlar...

  YanıtlaSil
 26. Herkese merhaba,
  Eren sayesinde Ekim ayından beri Çim suyu sıkıp içiyorum. Ne tesadüf ki içmeye başladıktan bir ay sonra kendiliğinden gebe kaldım. Bu konuda kesin bu sebepten gebe kaldım demek istemiyorum ancak faydasının olduğuna eminim. İkinci gözlemim bebeğimizin gelişimi olduğu günden bu yana hep çok iyi oldu. Fazladan yaptığım tek şey çim suyu içmekti. Babam köyde sütü olmayan koyunları buğday tarlasında henüz buğday vermemiş ürünü yani henüz yeşilken bunu yedirirdik ve sütü coşardı koyunun diyor. Bir nevi gelişimi ciddi manada destekleyen bir olay Onlar bunu bilimsel olarak değil de oranın usulleriyle etkilerinin farkındalarmış.

  YanıtlaSil
 27. merhaba eren buğday cımı makınası arayışındayım acaba manuel mı alsam sızın kullandığınız gıbı mı?hangısı daha kullanışlı?

  YanıtlaSil
 28. Selam Eren bugday ciminin toz halinda satilanlari hakkinda ne dusunuyorsun. Tabii ki tazesi guzel ama bunlar da az biraz ise yarar mi ki acaba? Whole Foods'da var mesela. Boylece cim yetistirme isinden yirtsak olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olur elbette Bahar. Ben de arada oradan alıyorum. Ama tazesini toz olanını değil.

   Sil
 29. Eren selam, cimi ekeceğimiz topragin bir ozelligi olmali mi? Burda yapi marketlerde falan topraklar satiliyor yoksa ozel bilmemne topragi mi olmali?

  YanıtlaSil
 30. Kediler için de çok faydalı imiş. Kızlarım sayesinde biz de başlıyoruz hadi bakalım. Tohumlar ıslandı...

  YanıtlaSil
 31. Esenlikler Eren.Iki haftadir bugday filizi yetistirip yemeye calisiyorum.Simdi cim isine de baslamak istiyorum.Daha dogrusu bu surede kucuk tabakta cim de yetisdirdim ama salataya katiyordum ve ya agzimda cigneyerek suyunu alip, gerisini cope atiyorum.Simdilik sikacak alamam ama bir sure cigneyerek suyunu ice bilirim (cenem ne kadar dayanir bilemem ) ve ya acaba blendo icine azicik su dokup sikarsam ayni faydayi verirmi? Asil sorum şu, sence bir tabaktami yoksa saksida toprak icinde mi yetistirmek daha kolay olur.Ve evde mi balkonda mi yapalim bu isi. Ve bugday filizi yemek ayni ve ya ona yakin faydayi veriyormu acaba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blender'dan aynı faydayı alamazsın, sıcakacak ancak tam oalrak suyunu çıkarır. Balkonda yetiştir Gunel. Güneş görmesi şart. Buğday filizi ise bambaşka bir ot. Salataya koy :)

   Sil
 32. Ve sacinizda degisiklik oldu mu cim suyundan sonra? Cogaldi mi, dokulmesi azaldi mi ve b.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dökülmesi azaldı ama beyazlar yine çıkmaya başladı maalesef.

   Sil
 33. Merhaba. Babam akciğer kanseri. Normal bilindik buğday aldım bu kuşlara verilen türden. Başka bir tür var mı bilmiyorum. Aşurelik buğday ile bu tip normal buğday farklı mı onu da bilmiyorum. Toprakta çimlendirdik tepsilerde. Manuel çimsuyu sıkacağı da aldık botanik ecza sitesinden. Yarım çay bardağı kadar sıkıp babama içirdik. Mide bulantısı yaptı. Hatta kemoterapiden sonra iyiydi bulantı ve kusma başladı kötü oldu. Kemoterapi almayacak daha zaten ama çimsuyunu kestik ona bağladık biz. Rahat içiyordu normalde. Ben kendim sıkıp içtim geçen bulantı yaptı bende de bir garip yaptı bünyemi. Babama da yapıyor sanırım. Acaba bizim aldığımız bupday uygun değil mi? faydalı olması gerekirken bulantı yapıyorsa hatta daha farklı yan etki yapıyorsa vermemeli miyiz. Ya da internetten mi alalım sıkılmış küçük kapsül sulardan. Cevabınızı bekliyorum. İyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oğuzhan Bey çok geçmiş olsun. Buğday çimini tek başına içmeyin mide bulantısı yapıyorsa. Limonla ya da suyunu sevdiğiniz bir başka sebze ile karıştırın yarı yarıya. Hazır almanızı tavsiye etmem, sıkar sıkmaz tüketmelisiniz. Miktarı yavaş yavaş arttırın. Mesela yarım çay bardağı ile başlayın, günden güne arttırın.

   Eren

   Sil
 34. Teşekkürler Eren Hanım. Babamın kusma ve bulantıları beyninde büyümüş bir tümörden kaynaklanmış.6.kemoterapiyi almıştı. Kemoterapi etkisi bitmişti. Birden bulantı kusma ve halsizlik başladı. Hastane bizi oyaladı enfeksiyon falan dediler bayram girdi araya. Sonra beyin emarı çekildi onkoloji doktorumuz bir şey yok dedi. Allah'ın işi bir beyin cerahı babamın filmini görüp akşam vakti haber veriyor. Ertesi gün hemen ameliyata alıp çıkardılar tümörü. Haftasonu olduğu için başka bir yere de gidemedik. Onkoloji doktoru hiç beyin emarı çektirmedi semptom yoksa çekmiyorlarmış ,zaten çektirdiğini de anlamadı. Kocaman tümör olmuş beyincik kısmına etki ediyormuş. Biz de çimsuyuna bağlamıştık kendimizce. İlginiz için teşekkürler

  YanıtlaSil
 35. Bu arada aşurelik buğday olarak marketlerde satılan buğdayları kullanabiliyor muyuz acaba?

  YanıtlaSil
 36. Çölyak hastaları buğday çimi suyunu tüketebiliyor mu? Biraz araştırdım ama glutenle ilgili net bir bilgi bulamadım. Bilginiz var mı acaba? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 37. Merhaba, toz halinde satilan suyu ile ayni etkiyi veriyor mu onerilir mi. Tesekkurler

  YanıtlaSil
 38. Veya tozunu kaynatip suyunu icsek olur mu

  YanıtlaSil
 39. sıkacağın metal olması sorun yaratır mı?

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım