22 Nisan 2012 Pazar

Keçi Sütü İnek Sütüne Karşı!

Son zamanların en çok seyirci toplayan müsabakalarından biri ineklerle keçilerin sütleri arasında geçiyor. Bu heyecanlı dövüşe ben de epey para yatırdım o yüzden keçilerin kazanması için elimden geleni ardıma komamaya çalışıyorum bu yazımda…

Dünya’nın pek çok yerine keçi sütü inek sütüne tercih edilir. Son yıllarda Amerika gibi inek sütüne aşkla meşkle bağlı olan bir ülkede bile yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Onun içindir ki müthiş bir güce sahip olan inek sütü endüstrisi keçi sütünün (aslında önlenemez) yükselişini engellemek için doktorları ve sağlıkçıları da içine kattıkları bir karalama kampanyası başlattılar. Dikkatli okunduğunuzda aslında hiç de bir şey söylemeyen makaleler “keçi sütü çocuğunuz için hiç iyi değildir” sloganıyla her yerde basılıyor. İşin acı tarafı Türkiye de bu konuda kraldan çok kralcı davranarak bu oyunların kurbanı oluyor. Hayır efendim keçi sütü kötü filan değildir, bilakis kendisini inek sütüne tercih etmek için milyon adet neden vardır. Yutmayın bu numaraları! Ben size başka numaralar öğreteceğim şimdi. Bakın mesela:
 • Keçi sütü inek sütünden %13 daha fazla kalsyum içerir
 • Keçi sütü inek sütünden %25 daha fazla vitamin B-6 içerir
 • Keçi sütü inek sütünden %47 daha fazla vitamin A içerir
 • Keçi sütü inek sütünden %134 daha fazla potasyum içerir
 • Keçi sütü inek sütünden %27 daha fazla selenyum içerir
 • Keçi sütü inek sütünden 3 kat daha fazla niasin içerir
 • Keçi sütünün sindirimi inek sütünden çok daha kolaydır
 • Keçi sütü inek sütünden çok daha az alerjendir. İnek sütüne alerjisi olan pek çok çocuk keçi sütünü rahatlıkla tolere eder
 • Keçi sütünün yağ yoğunluğu inek sütününkinden daha fazladır (Bu iyi bir şey)
 • İnek sütünün aksine keçi sütü aglutinin (bir çeşit antikor) içermez. Netice itibariyle keçi sütündeki yağ globülleri toplanmaz bu da keçi sütünü daha kolay sindirilebilir hale getirir
 • Keçi sütü inek sütüne kıyasla daha fazla temel yağ asidi içerir
 • Alerjenik bir protein olan beta lactoglobulin hem keçi hem de inek sütünde hemen hemen eşit miktarda bulunur ama buna rağmen keçi sütü inek sütünden çok daha kolay tolere edilir.
 • Keçi sütündeki laktoz oranı (%4.1) inek sütüne kıyasla biraz daha düşüktür(%4.7). O yüzden bazı laktoz intoleransı olan insanlar keçi sütünü daha rahat içerler.
Keçi sütündeki protein farklı bir çeşit proteindir ve bu proteinin kalitesi de keçi sütünün daha kolay sindirilebilir olmasının nedenlerinden biridir. İnek sütündeki en büyük problemlerden biri kazein denen bir çeşit protein (A1 Beta Casein) içermesidir. Kazein aslında keçi sütünde de bulunur ama keçi sütünde bulunan kazein (A2 Beta Casein) anne sütündekine çok benzer, o yüzden keçi sütü yapı olarak anne sütüne en yakın süt olarak tanımlanır. A2 Beta Kazein içeren sütler keçi, koyun ve anne sütüdür.

Peki nedir bu başımıza iş açan A1 beta kazein? Yazılanlara göre Avrupa’da  8.000 yıl kadar önce bir büyükbaş hayvan sürüsünün genetik mutasyona uğraması neticesinde oluşmuş A1 beta kazein… O yüzden sadece belli bir grup hayvanda A1 beta kazein bulunurken, diğerlerinde görülmez.

A1 beta Kazeinle A2 Beta Kazein arasındaki fark aslında tek bir amino asittir. A1’deki amino asit histidine iken aynı pozisyonda A2’deki amino asit proline’dir. Aslında küçük bir fark gibi görünüyor bu ama neticede keçi sütünün sağlık açısından avantajlarına yol açıyor. Bu işin mühendisliğine, biyolojisine, kimyasına, fiziğine fazla girmeyip can sıkıntısı yaratmamak açısından edebiyatında kalarak yazmaya çalışıyayım; Şöyle ki problemli histidine,  sindirim sırasında beta casomorphin 7 (BCM7) denen bir başka probleme yol açıyor. BCM7, mühendisliğinin ötesinde sağlıklı yaşamın her alanında bir doktora derecesi hakeden Vin Miller’ın sözleriyle “morfin benzeri etkiler yaratan bir çeşit afyondur.” Bu noktada yatmadan önce rahat uyuyalım diye içtiğimiz sütleri yadedelim mi?  BCM7 aynı zamanda LDL değerlerini altüst eden bir oksidan olarak da bilinir diyor Miller. 

Bilhassa mide ülseri, çölyak gibi sindirime bağlı rahatsızlıkları olan insanların (ve de elbette bebeklerin) inek sütünden uzak durmaları gerekir çünkü BCM7 bu insanların kanına diğerlerinden çok daha kolay karışır. BCM7’nin kana karışması demek otizm ve şizofreni benzeri hastalıkların semtomlarını sergilemeye neden olabilmesi demektir. Bu sonuca ulaşmayı sağlayan çalışmalardan biri fareler üzerinde yapılmış. BCM7 enjekte edilen fareler bir müddet sonra otistik ve şizofrenik insanlara özgü davranışlar sergilemeye başlamışlar. [1]

A1 Beta Kazeini şeker hastalığı, kalp hastalığı, davranış problemleri, MS, Parkinson’s ve otizm[2] gibi hastalıklarla ilişkilendiren sayısız çalışma yapılmıştır. Ayrıca A1 beta kazein ve BCM7 otoimmün bozukluklarıyla direkt olarak ilişkilendirilir. Bu çalışmalarla ilgili ayrıntıları bu yazıyı yazarken alıntı yaptığım Keith Woodford’un [3] kitabında bulabilirsiniz.

A1 Beta Kazeini kalp hastalığıyla ilişkilendiren çalışmalardan biri 2001’de  Dr. Corran McLachlan’ın yayınladığı bir makaledir.[4] Bir diğeri ise 2003’de Dr. Murray Laugesen ve Dr. Bob Elliot’un yaptığı bir çalışmadır.[5] Her ikisi de kalp hastalığı ile A1 Beta Kazein arasındaki yüksek korelasyonu destekler nitelikte.
Tek tek bazı ülkelerdeki kalp krizi oranlarına ve beslenme şekillerine bakınca yine karşımıza A1 Beta Kazein çıkıyor. Mesela İzlanda ve Finlanda kültür olarak benzer ülkeler olmalarına rağmen Finlandiya dünya’nın en yüksek kalp hastalığı oranlarına sahip ülkelerinden biridir ama İzlanda’da kalp hastalığı oranı Finlandiya’nın neredeyse yarısı kadardır. Buna paralel olarak A1 Beta Kazein tüketimleri de yarısı kadardır. Mesela İngiltere’nin Guernsey adasındaki kalp hastalıkları oranı İngiltere’nin geri kalanına kıyasla çok düşüktür. Aynı şekilde Guernsey’deki A1 Beta Kazein tüketimi sınırlıdır. Benzer sonuçlar Afrika’daki bazı kabilelerde de görülmüştür.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar da A1 Beta Kazein aleyhine sonuçlar veriyor. Mesela 2003’de Avustralya’da tavşanlar üzerinde yapılan bir deneye göre A2 Beta Kazein, ateroskleroza (damar sertliği) karşı bir miktar koruma sağlarken A1 Beta Kazein kesinlikle oluşumuna yardım ediyor. [6]

Gelelim yoğurt ve kefir meselesine… Eğer inek sütü vazgeçilmezse sizin için, hiç olmazsa sütünden fedakarlık edip yoğurdunu ve kefirini tüketmenizi önereceğim. Her ne kadar Nisan, 2009’da yayınlanan bir çalışma[7]  fermente inek sütü ürünlerinin kazeini tamamıyla yok etmediğini ispatlamış olsa da kötünün iyisi, kötünün kendisine her zaman yeğdir. Tabii ben size keçi sütü, ve keçi sütünden yapılan yoğurt ve kefiri tercih etmenizi önereceğim. En azından çocuklarınız için… Keçi sütü alırken antibiyotik ve bovine büyüme hormonu (BHG)içermemesine özen göstermenizi öneririm.

Peki inek sütünün hanesine yazılabilecek artı yok mu? 1 adet var. (Dilerseniz bunu ikiye de bölüp 2 artı olarak kaydedebilirsiniz). İnek sütü keçi sütünden 5 kat daha fazla vitamin B-12 ve 10 kat daha fazla folik asit içerir. Bu, inek sütünü tercih etmeniz için yeterli bir neden midir? O karar da okuduklarınızdan ve araştırdıklarınızdan sonra tamamıyla size kalmış. Fakat umarım bu vitaminlerin başka yiyeceklerden de pekala temin edilebilir olduğunun hepimiz farkındayızdır. Fikrim sorulacak olursa keçi sütünün artılarından bu nedenle vazgeçmeye ve inek sütünün (kocaman) eksilerine maruz kalmaya değmez.

Yazımda bahsettiğim A1 Beta Kazein ve inek sütü araştırmalarına inek sütü endüstrisinden cevap yok mu acaba diye google’ı didik didik etmeye başlayacak olanlar olabilir. Ben o konuda da yardımcı olayım: Evet endüstrinin birkaç doktora yalvar yakar yaptırdığı birkaç “uyduruk” çalışma var. Bunların abstract’larını okuduğunuzda “aaaa keçi sütü meğer ne lüzümsuz ne sakıncalı ne zehirli bir maddeymiş” sonucuna derhal varıyorsunuz. Ancak makalelerin kendisini okuduğunuzda “1 yaşın altındaki bebeklere keçi sütü vermek sakıncalıdır” gibi hepimizin malumu komik özetler çıkıyor ortaya. Pek alim olmaya gerek yok o konuda değil mi? 

İnsanın yavrusuna en iyi gelecek olan süt insanın sütüdür. Ancak insanın sütü yavrusuna yetmediği noktada alternatiflere bakmaya başlanmalıdır ve o zaman umarım farkedilir ki ineklerin sütü ineklerin yavruları içindir, keçilerinki de onların yavruları için… Bir tercih yapmak zorundaysak eğer insanın sütüne en yakın olanına meyledelim derim. Mantıklı mı?




[2] Cade R, Privette M, Fregly M, Rowland N, Sun Z, Zele V, Wagemaker H, Edelstein C. "Autism and Schizophrenia:Intestinal Disorders." Nutritional Neuroscience. 2000. 3(1):57-72.
[3] Woodford K, (2007). Devil in the Milk: Illness, Health and Politics: A1 and A2 Milk. Wellington New Zealand: Craig Potton Publishing
[4] McLachlan. "β-casein A1, ischaemic heart disease mortality, and other illnesses." Medical Hypotheses. 2001. 56(2):262-272.
[5] Laugesen M, Elliot R. "Ischaemic heart disease, Type 1 diabetes, and cow milk A1 β-casein." New Zealand Medical Journal. 2003. 116(1168).
[6] Tailford KA, Berry CL, Thomas AC, Campbell JH. "A casein variant in cow's milk is atherogenic." Atherosclerosis. 2003. 170(1):13-19.

37 yorum:

 1. güzel paylaşım kızımın inek sütüne alerjisi var
  bende keçi sütü olduğu için şükrediyorum

  YanıtlaSil
 2. ne keci ne inek benimki hic birini tercih etmiyenlerden anasi kilikli diyebiliriz maalesef :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esra, aslında (aramızda kalsın ama) en iyisi o! süt içmek hayati bir şey değil. Süt ürünü tüketsek yeterlidir. Benım kızım da yavaş yavaş keçi sütünü bırakıyor artık, kefire daha çok yer veriyor midesinde.

   Eren

   Sil
 3. Uzun ama bilgilendirici ve açıklayıcı bir makale olmuş. Keçi sütü ürünleri pek yaygın değil marketlerde raflarda açıkcası ben hiç karşılaşmadım. Ama bundan sonra seçenekler göz önünde olursa belki denemek için ilk tercihim ve beğenirsem de her zaman tercihim olabilir. Ayrıca makalenin sonunda ki resim çok şeker. :)

  YanıtlaSil
 4. neredeyse 1,5 yıl önce İlay'ın doktoruna sorduğumuzda "bi keçi sütü modasıdır gidiyor, geçenlerde keçi sütü nedeniyle bağırsak enfeksiyonu geçiren bi çocukla 1 ay uğraştım enfeksiyonu temizleyebilmek için" demişti, artık nasıl bi süt içtiyse... bahçede keçi mi beslesek n'apsak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii keçi sütü (ya da beşka bir cins süt) açık alınacaksa güvenilir bir yerden almakta fayda var yoksa E.coli, salmonella gibi tehlikeli hastalıkları beraberinde getirebilir. Eğer güvenilir bir sütçü yoksa (UHT olmayan)pastörize tercih edilmeli.

   Bu bağlamda doktorunuzun atladığı nokta enfeksiyonun keçi sütünden değil, hastalıklı keçi sütünden dolayı oluşmuş olması...

   Bu örnek de klasik keçi sütü kötüleme örneklerinden biri olabilir:)

   Ne dersiniz Aysun?

   Eren

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 5. Yaşasınnn keçi sütüüüüü. Keçi sütü ürünleri arayan yada daha yeni kullanmaya başlayacak anneler için;

  Migrostan Baltalı markasının % 100 keçi sütünden labne ve peynir bulabilirsiniz. (Ben oğlumun kahvaltılarında labne kullanıyorum)

  Mado'dan her perşembe ve pazar günü günlük keçi sütü alabilirsiniz. Yoğurt mayalayabilirsiniz.

  Teşekkürler Bebek Yapım Bakım Onarım; hatırlattığın süper oldu sanırım bu konuyu çokça dillendirmek lazım ;) Eline sağlık, sevgiler...

  Golden Goad markalı keçi sütü formül mamayı internette pek çok sitede ve tüm e-bebek mağzalarından temin edebilirsiniz. (Keçi sütü inek sütüne göre daha yoğun tadı olan bir süttür. bağzı bebekler ve çocuklar bu tadı sevmez ama formül mamalarda bu sorun yok tadı kaymak gibi ve koku yok)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seyhan, yazmı beğendiğin için teşekkür ederim:)

   Rica etsem keçi sütünün nereden bulunabileceğine dair mesajınızı FB sayfama da ekler misin?

   https://www.facebook.com/BebekYapimBakimOnarim

   Sevgiler,
   Eren

   Sil
  2. seyhan mükemmelsin, tam nerden bulurum, iyisi nerededir, maması var mıdır diye soracağım, karşıma yorumun çıktı :) çok sağol

   Sil
 6. bilgilendirici bir yazı olmuş..son zamanlarda Türkiye'de süt konusu gündemi oldukça meşgul ediyor...ben de mümkün mertebe keçi sütü ve süt ürünlerini tercih ediyorum...

  YanıtlaSil
 7. Aaa ne kadar guzel yazmissin Eren.
  Ilginctir biz de aksam keci sutu polemigi yasadik..
  Oglum 4 gundur rahatsiz. Kusma ve ishal sikayeti ile Yale Children Hospital'a gittik. Doktor oglumun sut urunleri kullanimini sordugu zaman keci sutu,peyniri,yogurdu,kefiri vs. kullandigimi soyledim. Inek sutunu sevmiyor cunku.
  Doktor o anda karsisinda enayi gormus gibi davranarak "ne gerek var keci sutune. cok pahali, verdiginiz paraya yazik o butce ile guzel bi tatile cikabilirsiniz" dedi. Bizde keci sutunun cok daha kaliteli oldugunu fiyatinin bizim icin onemli olmadigini soyledigimizde 'ne haliniz varsa gorun' dercesine cikip gitti.

  Simdi senin yazdigin bu yaziyi o doktorun gozune sokasim var..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. doktorlar bilmiyor keçi sütünün farkını. sorarsan yazıda bahsettiğim eksik vitaminlerden ve fiyatından bahsederler çünkü inek sütü endüstrisinin ezberlettiği maddeler bunlar. Ama yavaş yavaş bozulmaya başladı bu ezber.

   gözüne sokacak olursan haber ver gelip seyredeyim:)

   Eren

   Sil
 8. aklıma takılan bir soru var denemeden sana sorayım, keçi sütünü için inek sütünden yapılmış yoğurtla mayalamak olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Nazlı mayalayabilirsin. Yalnız keçi sütü yoğurdu diğerine kıyasla daha cıvık oluyor. O yüzden beceremedin zannetme:)

   Eren

   Sil
 9. devam sütlerini inek ve keçi sütünden daha yararlı buluyor çoğu doktor. bu konuda da bi karşılaştırmaya ihtiyacımız var:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım 1 yaş sonrasında bahsediyoruz. Eğer bebek emzirmenin yanında ek gıdalarla yeterince iyi beslenemiyorsa devam sütü verilmelidir evet. Ama dengeli ve sağlıklı bir beslenme planı varsa devam sütüne kesinlikle gerek yok. Şöyle bir paylaşımda bulundum geçenlerde:

   https://www.facebook.com/photo.php?fbid=242516412517774&set=a.191485977620818.26959.191463117623104&type=3&theater

   Eren

   Sil
  2. Link çıkmadı nedense. şöyle yazmıştım:

   1 yaşından sonra çocuğun devam sütü denilen hazır mamayı tüketmesi için hiçbir neden yok! 1 yaşına kadar anne sütü mümkün değilse formül mama, sonrasında ise keçi sütü tercih edilmeli. Süt şart mı? Asla değil. Onun yerine kefir ya da yoğurt tercih sebebi olabilir. Aşağıda bebekler için tercih edilmesi gereken sırayı yazıyorum. Aynı sırayı yetişkinlerin de takip etmesi isabetli olur elbette...

   1-Keçi sütünden kefir
   2-Keçi sütü yoğurdu
   3-keçi sütü
   4-İnek sütünden kefir
   5-İnek sütünden yoğurt
   6-İnek sütü

   İnek sütü son seçenek olmalı. Yani sadece mecbur kalırsanız...

   Sil
 10. milupa'nin kitapciginda inek sutunun yaninda keci sutu icinde "kesinlikle bebeklere yasakhh!!!" gibisinden bir uyari var. yogurdumuzu mutlaka aptamil devam sutu ile yapmaliymisiz. terbiyesizler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer 1 yaşın altınaysa bebek keçi sütü ya da anne sütü ile beslenmesi doğru değil. Bunu kastediyorlarsa doğru yazmışlar. Ama yoğurt yiyecek yaşa geldiğinde bunu aptamille yapmak şapşallıktan başka bir şey değil tabii. Böyle bir uyarıda bulunmaya hakları yok. Suç olmalı!

   Eren

   Sil
 11. Eren hanim,
  Yazinizi sonuna kadar okudum. Bazi noktalara kafam takilsa da yazdiklarinizin coguna katiliyorum. 3 yasina gelmis ikiz kizlarim dogduklari zaman dogal olarak anne sutuyle doymamaya basladilar. Ek olarak -hic icimize sinmese de- similac vermek zorunda kaldik. Daha bebeklerim 1.5 aylikken tanidik birisinden keci sutunun faydalarini duyduktan sonra arastirmaya basladim ve o zamandan itibaren similac’i kesip anne sutu + keci sutuyle devam ettim. Gerci bu asamada doktorlariyla cok sorun yasadik. Fiziksel olarak gelisimleri iyi olsa bile sadece keci sutuyle mentalite olarak gelismeyeceklerini iddia etti. Ve bizi caydirabilmek icin her kontrole gittigimizde bize mamanin faydalarini anlatmaya calistiysa da biz inatla keci sutune devam ettik. Sonuc olarak, hem fiziksel hem de zeka yonunden yasitlarindan cok ilerde olan iki kizimiz var cok sukur. Biz keci sutunden hic bir zarar gormedik. Gerci uyari olsun diye 1 yasin altina verilmesi uygun degil diyorlar ama ben 1/3 oraninda suyla karistirarak arti pirinc unu ilavesiyle hem koyu kivamli hemde suyla inceltilmis keci sutunu 1.5 aydan itibaren tam 1.5 yasina kadar verdim..
  Bu arada “nerden bulabilirim?” diye merak edenler icin, Meyenberg markasiyla bircok markette bulmaniz mumkun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba symetry,

   Beslenme konusunda doktorlarla sık sık ters düşsem de bu hususta sizi engellemeye çalışan doktorlara katılmak durumundayım. İkizlerinizin afiyet ve sıhhatte olmalarına çok sevindim ancak 1 yaşından evvel keçi sütüyle besleyerek pek doğru yapmadığınızı düşünüyorum.

   Keçi sütüne ne kadar taraftar olduğum bu yazımda da belli oluyor sanırım, o yüzden tekrar vurgulamayacağım. Ancak 1 yaşın altındaki bebeklerin anne sütü mümkün değilse formül mama almaları gerekir. Keçi sütü bazlı mamalar mevcuttur. Sanırım Meyenberg de üretiyor. Keçi sütü 1 yaş altındaki bebeğe uygun olmamakla beraber bütün vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamaz. Hiçbir vitaminden fedakarlık etmemek gerekir çünkü ilk sene kritik bir sene.

   Eğer formül mama yerine keçi sütü verilecekse besin değerini anne sütüne mümkün olduğunca yaklaştırmak için özel bir tarifle hazırlanması gerekir. protein/yağ/su/vitamin/mineral dengesi ÇOK önemli.

   Ben pirinç ununa da karşıyım, takipçilerime asla tavsiye etmem. Özellikle de 6 aydan önce...

   Sevgiler,
   Eren

   Sil
 12. Tabi ki her annenin kendi cocugu icin en iyisini dusundugune ve yapmaya calistigina eminim ama bunlardan da onemlisi neyin faydali yada zararli olabilecegini cok iyi arastirmamiz diye dusunuyorum. Ben keci sutune baslamak uzere oldugum donemlerde bebek mamalari ve keci sutu uzerine bircok yazi okudum, arastirma yaptim. Icerisinde ne oldugu bile tam bilinemeyen, basta corn syrup, soy oil ve nice kimyasal maddeler iceren ve daha da kotusu bir cok GMO bulunduran mamalarin karsisinda keci sutu cok masum geldi bana. En azindan dogal, katkisiz ve icerigi belli, sut.. dediginiz gibi tabi ki en saglikli olani eger yetiyorsa anne sutu ama o yetmedigi zaman illaki bir alternatife basvurulacaksa bu kesinlikle obeziteye, diyabete ve baska bircok hastaliga sebep olan formul mamalar olmamali. Duygularima en iyi tercuman olacak yazi asagidaki link olacak sanirim.
  http://www.naturalnews.com/033926_infant_formula_corn_syrup.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Symetry. Natural News'u her ne kadar bazı konularda yanlış yönlendirse de yakından takip ediyorum ve seviyorum.

   Şimdi yukardaki yorumumdan mama yanlısı olduğum anlaşılmasın. Asla değilim. Her türlü hazır gıdaya şiddetle karşıyım, evime sokmam. Similac da zaten defalarca pazardan çekildi, güvenilir bir marka değil.

   Benim sütüm olmasaydı başvuracağım yöntem süt annelik olurdu. Ama o da yoksa piyasada güvenilir mamalar mevcut. ELbette ne kadar güvenilir olsa da neticede doğal değil ama keçi sütüne yeğ olmalı. Ya da dediğim gibi uygun bir formülle keçi sütü kullanarak mama evde yapılmalı, bu gayet mümkün.

   Sevgiler,
   Eren

   Sil
 13. merhaba eren hanim..bende ogluma baslamak istiyorum keci sutunden yogurt yapmayi ama guvenilir olup olmadigini nasil anlariz ve mesela bir kaynama suresi varmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, Hayır kaynama süresi yok. Güvenilir olup olmadığı ise ancak aldığınız yere güvenip güvenmemenizle ilgili olabilir.

   Sil
 14. Anne sütüne en yakın süt olan keçi sütünün, yeni doğan bebeklerin beslenmesinin yanı sıra birçok hastalığın tedavisine de yardımcı oluyor.AOÇ ürünlerini artık İstanbul’da bulabilirsiniz.Çocukluğunda AOÇ sütünü içmiş anneler çocuklarını da AOÇ sütüyle büyütmek istiyorlar.Artık İstanbullu anneler de AOÇ keçi sütünü bulabilecekler.
  AOÇ İstanbul iletişim:0216 567 3836 www.aocistanbul.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ezgi Hanım yeni doğan bebeklere keçi sütü VERİLMEZ ve VERİLMEMELİ! Müşterilerinizi bu konuda yanlış yönlerdirmemenizi diliyorum.

   Eren

   Sil
 15. Bu yaziyi okuduktan sonra son derece kararli bir sekilde keci sutu bulma arastirmalarima basladim, en sonunda buyuk bir markette gozume ilisti ve hemen aldim. Yalniz tadi oylesine dayanilmazdi ki, bir bardagi zoraki ictim, sonrasinda butun gunum zehir oldu diyebilirim :) kecinin memelerinden icmiscesine bir tad yakami birakmadi, hamile olusumun bunda bir etkisi var mi, alisik olmadigimdan mi bilemedim ama devam edemeyecegime karar verdim. yogurdu da kokacagindan herhalde keci sutunu tekrardan deneyemem, en azindan inek sutunu dogal bir sekilde bulma sansim var, yogurdumu da o sekilde yapiyorum, buna da sukur :) bilgilendirici yazilarin icin tesekkurler Eren!

  YanıtlaSil
 16. sevgili Eren, bizim yan komsumuz cookk sevimli keciler :) evet evet dogru duydunuz! ic ice yasiyoruz arada duvar bile yok teller var cocuklar onlara ot veriyorlar falan hani yazlar süper geciyor bu sebeple.yaklasik birbucuk yildir bu evdeyiz fakat yeni yeni kecilerin sahibi sütlerini satmaya baslamis.bende alicam özellikle yogurt ve peynir yapma niyetindeyim aslinda fakat nasil yapilacagi konusunda hicbir bilgim yok cünkü mayasini nerden ayarlayacagimi bilemiyorum.bu konuda yardimci olabilecek birisi olursa cok sevinirim.verdigin bilgilerle bizleri aydinlattigin icin tesekürler birkez daha....sevgiyle kal

  YanıtlaSil
 17. Sevgili Eren,
  Uygun bir formülle keçi sütü kullanarak mama evde yapimi nasil olmali?
  Bebegim 10,5 aylik,hipertiroid hastasi oldugum icin sutum yok.Gunluk 1 parmak sutum cikiyor,sut annesi de gunde 90ml sut veriyor.
  Taze sagilmis keci sutumuz ve keci tereyagimiz mevcut,dogru hazirlama sekli nasil olmali?
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 18. Mrb.benim bebegim 8 aylik ineksuti alerjisi ek gidaya basladik emziriyorum ayrica.hic mama kullanmadim icerginde sit bulunmayan doktor raporu ile aptamil progomin kulan dedi icinde helal bulmadigim bircok madde suphesiyle vermiyorum simdi ne yapicam bilmiyor ekk olarak gelisimi icin onerilere ihtiyacim varr lutfennn yardim efin..

  YanıtlaSil
 19. Iyi gunler, buyuk bir keyifle okudum cok tesekkurler. Inek sutunun zararlarini bilmeme ragmen keci urunlerinin tadi kotu geldigi icin kullanamiyordum. Rani ciftligi diye bir magazayla karsilastim orada o kadar cok cesitli keci peyniri var ki gecen gun keci gouda aldim mesela cok rahat yiyebildim. Sanirim kecinin sutu ve beyaz peynirini yiyemiyorum. Benim gibi olanlara akternatif olabilir belki burasi.
  Eren Hanim mide ya da metabolizma diyelim yanlis gidayi biraktiktan ne kadar sonra kendini yeniler? Mesleginizi bilmiyorum ama bilginiz varsa bu konuda cok sevinirim.
  Hepinize iyi pazarlar.

  YanıtlaSil
 20. AOC KEÇİ Sütüne güvenebilirmiyim? Ve pastorize olduğu için 1 taşım kaynatmak yeterlimidir? Ben tadına alışamadım ve yaptığım yoğurt akışkan sıvı oldu? Bebegime Arada inek yogurdu verirsem keci yogurdunu istemeyebilir mi ? Başka bir sitede inek yogurdunda mahrum bırakmayın yazıyor.

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım