18 Mart 2012 Pazar

Geçmişe kıyasla daha mı sağlıklıyız?


OECD datalarına bakınca tüm dünyada ortalama yaşam beklentisinin arttığı açıkça görülüyor. Aşağıdaki tablo çok enteresan.

Paleolitik Devir
33

Neolitik Devir
20

Bronz ve Demir Çağları
26

Antik Yunan
28

Antik Roma
28

Columbus öncesi Kuzey Amerika
25-30

Ortaçağda İslam Dünyası
35+

Ortaçağda Britanya
30

Yakın Dönem Modern Britanya
25-40

20. YY Başları
31

1960 Dünya Ortalaması
67.2

Bugünün ortalaması ise 80 civarı. Peki bu iyi bir şey mi? Elbette geçmişe (ve yukarida görüldüğü gibi çooook geçmişe) kıyasla ömrümüzün uzamış olması kutlanması gereken bir olay ancak maalesef bu durumdan daha sağlıklı olduğumuz sonucunu çıkaramayız. Evet insanlar artık daha uzun yaşıyorlar ama yaşamları boyunca savaştıkları hastalıklar daha fazla. Bunun pek çok nedeni var: 

1- Eskiden insanlar daha çok hareket ediyorlardı, hem işleri hem de ulaşım şartları bunu gerektiriyordu çünkü. Bugün oturduğunuz yerden asla kalkmadan hayatınızı sürdürmeniz pekala mümkün. 

2- Eskiden insanlar daha doğal ve daha sağlıklı besleniyorlardı. Herşeyden önce pek çok hastalığın kaynağı ve koruyucusu olan şekere erişim bugünkü kadar kolay değildi. Bu ciddi bir fark yaratıyor. Ayrıca işlenmiş karbonhidrat, hazır yiyecek ve hayvansal gıda tüketimi bugünkü seviyelerde değildi. 

3- Eskiden insanlar hastalıklarını otlarla/bitkilerle tedavi ederlerdi, bugün (özellikle Türkiye) ilaç sektörünün acınacak bir kurbanı durumunda. Öyle ki akıl almaz biçimde pek çok ilaca reçetesiz erişim mümkün. Ayrıca en ufak bir şikayette ilaca sarılan ve bebeklerini bile ilaca maruz bırakan insan sayısı korkunç boyutlarda. Aşırı ilaç tüketiminin yarattığı sonuçların hepimiz farkındayız umarım. 

4- Çok fazla elektronik yaşıyoruz, radyasyon alıyoruz. Her taraftan kanser riskiyle sarılmış durumdayız. Bütün bunlar bir araya gelince hasta olmak işten bile değil. 

Evet tıptaki olağanüstü gelişmeler ve özellikle son 20 yılda artan klinik çalışmalar sayesinde uzun yaşayabiliyoruz. Ama hastayız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım