27 Mart 2012 Salı

Bir Devrin Sonu

Geçtiğimiz hafta hesapta olmayan minik bir tatile çıktık. Her tatil gibi bu da şahaneydi ama en şahane tarafı bir devri kapatıp başka bir devre girmemize neden olmasıydı. 

Nitekim arabamızda havaalanına doğru ilerlerken Leyla’nın emziklerini takım halinde evde unuttuğumuzu farkettik. "Neyse, ordan alırız artık" dedik ve yola devam ettik. Yol da uzun olunca “acaba orda da almayıp şu emzik işine bir son vermeyi mi denesek?” i düşündük. Düşündük taşındık az gittik uz gittik dere tepe düz gittik ve hadi! dedik, bu işi burada bitirmeye niyet ettik.

Leyla’ya ilk günlerinde emzik vermemek için epey direnmiştik. Ancak serçe parmaklarımız sürekli yıkanmaktan ve Leyla’nın emme kuvveti sayesinde yok olmaya yüz tutmuş olduğundan bir noktada pes edip emziği ağzına tıkamak zorunda kaldık. Neyse ki emziği sadece uyku malzemesi olarak tanımasını ve kullanmasını sağlayabildik. Ha evet, bir de arabada viyaklamadan oturmasını sağlamak için verdik. Ama o kadar... Emzik takımı saltanatını 2 yıl boyunca topraklarımıza yayıla yayıla sürdürdü. Yeri geldi başımızın tacı, yeri geldi padişahımız efendimiz oldular. Ama çok hayat kurtardılar çok! Kendilerine sağladıkları huzur ve refah ortamı için müteşekkiriz.

Hikayemize dönecek olursak: Akşam oldu hüzünlendik biz yine ve Leyla’nın uyku rutini başladı. Dişler fırçalandı, el-yüz yıkandı, ninniler söylendi, iyi geceler dilendi ve yatağa yatırıldı. Ve fakat o da ne? Aman Tanrım emzikler yok! “Anni binky binky binky!!” diye bastı yaygarayı Leyla.

Anni: "AAAA Leyla bak gördün mü binky’leri evde unttuk biz! Hay allah ne yapacağız şimdi?"
Leyla: "Oh nooo!"
Babi: "Unutmuşuz yaaa... artık eve dönünce binky’leri alırız olmaz mı?"
Leyla: "NOOOOOOO"
Anni: "Ama unuttuk yani ne yapalım yok? Yok işte yok?"

Leyla söylene söylene yattı ve (çok şükür) derhal uyudu. Ama bu işin bu kadar kolay çözülmeyeceğini söyledi o içimizdeki bir türlü susmayan ses. Nitekim gece uyandı ve binky’sini aramak üzere beşiğinde yola koyuldu... Biz oradakiler, yine yok dedik ve yine söylene söylene uyudu. Bu söylenip (herhale o söyledikleri çok ağır sözlerdi anlamadık ki...) söylenip uyuma işi 3 gece sürdü. 4. Gecede artık pes etti Leyla. Zaten 1 haftalıktı tatilimiz ve eve döndük. Beklenen sahne eve döner dönmez gerçekleşti tabii ki:

Leyla:"Anni binky?"
Anni: "? ne? efendim? Ha?"
Leyla: "£@>#$½{!!\|@!"
Babi: "Aaaa kaybolmuşlar, nerde bu binkyler"
Anni: "Aaa bulamıyoruz kaybolmuşlar bulamıyoruz bulamıyoruz!"
Leyla: "Oh meeeeen"

Ve yine kısa bir söylencenin ardından Leyla sultan düştü uyudu biz de rahaaaat bir nefes aldık. İtiraf etmeliyim ki emzikli Leyla bana hala bebek Leyla gibi geliyordu. Şimdi o da yok olunca kendisinin çocuğa dönüştüğünü kabul etmekten başka çarem kalmıyor.

Bir devir de böyle kapandı arkadaşlar. Darısı emzik saltanatına kansız bir şekilde son vermeye teşebbüs edecek devrimci ana babaların başına diyelim! Biz erdik muradımıza, sizler çıkın kerevetine...
 

17 yorum:

 1. Emzikten parmak emmeye geçen çocuklar var. O konuyla ilgili de (özellikle sakıncalarını vurgulayan) bir yazı yazar mısın?
  Eylem

  YanıtlaSil
 2. akut kadar faydalı bir site olmuş tebrikler iadeyi ziyarete geldim:::)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Naz masalı. artık komşu olduk sık sık görüşürüz:)

   Eren

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. pek memnun aslında halinden. Arasıra hala "binky gaybolduuuuu" diyerek yad ediyor eski günleri:)

   Sil
 4. :) maşallah.Çok uğraştırmadan vazgeçmiş binky'den :)

  YanıtlaSil
 5. darısı bizim başımıza, oğlum 17 aylık ve emziksiz uyumuyooor versek tüm gün emer allahtan sadece uyurken :) ama yazık yaaa yinede bebişere büyük aşk duyuyorlar emziğe, gerçekten bende çok müteşekkirim emziği icat edenlere :)

  YanıtlaSil
 6. Emzik bırakma hikayeleri artık ilgimi çekmeye başladığına göre biz de yavaş yavaş o sona doğru geliyoruz. En azından geleceğimiz için endişeliyim :)

  YanıtlaSil
 7. mrb eren bı mujde haberıde benden 18,5aylık oglum ve bugun emzıksız 4. gunumuz hıc te korktugum gıbı olmadı aglamadı tepınmedı emzıgın ucunu kestım baktım ememıyo kızdı söylendı attı bıdahada ıstemedı sadece gunduz uykularında bıraz problem yaratıyo 4gundur onun dısında hersey yolunda:)

  YanıtlaSil
 8. Kaç tane emziği vardı :)))) Merak ettimde..

  YanıtlaSil
 9. Biz emziğe çok zor alıştırdık ama aldığı günden bu yana sadece uyuturken kullanıyoruz uykuya daldığı an atıyor. Umarım kolay bıraktırabiliriz. Bu arada leylanın bu fotoğrafı aynı benim oğluşuma benziyor özellikle saçlar aynı :)

  YanıtlaSil
 10. kızımın memeden ayrılma hikayesini hatırladım, emzik ve biberona hiç alıştıramadım ama 2 sene boyunca yanında olduğum zaman sürekli emzirdim, bazen 5 dakika aralıklarla bazen 1 saatten fazla mememde kaldı, memeden kesmeye karar verdiğimde 1 hafta geceleri nöbet tutturdu bana, anne ayağa kalk, anne niye ayaktasın, anne kolunu öyle koyma, anne yatağın köşesinden tutma ve daha bir sürü eziyet etme şekilleriyle bir haftayı geçirdik. uykusuzluk bir yandan vicdan azabı bir yandan , neyseki çok uzun sürmedi. yoksa nasıl dayanırdım bilmiyorum :):)

  YanıtlaSil
 11. Merhaba, tam da bu emzik meselesi ile ilgili ben değil ama sevgili ablam ve can yeğenim pek mutsuzlar bu ara. Şimdi ablamın kızı iki buçuk yaşında bir zıpır, tıpkı sizin kızınız gibi birden fazla emziğe sahip, sebebi ise tamamen unutulan emzik krizleri, yani artık öyle bir seviyede ki öğleden sonra kreşten annemin evine geldiğinde kreşte unutulan emzik olay yarattığı için annem kendi evine ayrı emzik seti aldı. Aslında annem, ablam ve eşi oldukça kararlılar emziği bıraktırmak için, annem daha küçük yaşlardayken (1 buçuk) limon sürmüş emziğe belki tadını beğenmez de atar diye, bizim ufaklık da "anneanne emziğimi yıkar mısın?" diyerek karşılık vermiş bu kurnazlığa, şu anki durumda emziği sadece uyurken alabilirsin kuralı var güya ama onu da manipüle etmenin yolunu pek tabii buldu ve sırf emziğe ulaşmak için uyku düzeniyle hiç alakası olmayan vakitlerde, sırf emziğini emebilmek için "benim uykum geldi" deyip yatağına koşuyor, 10 dakika kadar oyalanıyor, sonra da "uykum yokmuş" diyerek aramıza geri dönüyor :) Şimdi anlaşılacağı üzere bu ufaklık için numaralar bizim ailede tükendi, öte yandan başka kaynaklardan çocuklara emziği bırakması için baskı da yapılmaması gerektiğini okumuştum. Kafamız haliyle çok karışık, bu konuda biraz bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 12. Merhabalar. Son günlerde blogunuzu fazlasiyla takip ediyor satir satir okumaya çalışıyorum. Şöyle bir sorum ve sorunum var. 2,5 aylık kizim yaklaşık 20 gündür emmeye direniyor. Bende bunun çözümünü ayakta dans ederek ya da uykuya dalma asamasinda emzirerek buldum. Ama sonradan fark ettim ki kızımı istemeden meme ve uyku butunlesmesine alistirmisim. Emmeden uyuyamaz hale geldi. Memeyi vermeyince parmaklarina saldirdi vr en sonunda bas parmağını emmeyi öğrendi ve ne zaman uykusu gelse eller ağza gidiyor. Şöyle bir çözüm buldum kundak yapiyorum elleri devre dışı birakiyorum. Başını sağa sola cevirerek emecek bişey ariyor ama nafile bulamadığı için sinirleniyor. Bende ya fon makinesi ya da farkli seslerle tahatlatmaya çalışıyorum. Bu mucadelede ki ikinci günümüz. Sorunumuz buydu. Sorum ise bu şekilde emme reflexini engelleyerek çocuğun psikolojisini bozuyor olabikir miyim? Şu aşamada beni emmeye dorenen bebeğime emzik vermem doğru değil diye düşündüm ama bu sekilde uykuya dalma asamasinda da yana yakila emecek sey aramasi içimi cizlatiyor. Sizce emzik vermeli miyim uykuya dalma asamasinda?

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım