13 Şubat 2012 Pazartesi

Uyku kardeşim... ver elini!

Konu uyku olunca her annenin (ya da çoğu annenin diyelim) edecek birkaç kelamı vardır. Ben de uyku sorunu yaşamayan bir çocuğun, dolayısıyla uyku sorunu yaşamayan bir annesi olarak söz hakkımı kullanayım dedim. İyi mi yaptım kötü mü yaptım onu da yorumlarınızla ve geribeslemenizle değerlendiririz.

Çocukların bedensel ve zihinsel gelişimleri için düzenli ve yeterli uykuya ihtiyaçları vardır. Uykusu eksik kalan çocuklar sık hastalanırlar, öğrenme problemleri yaşarlar ve genellikle mutsuz/huzursuz çocuklar olurlar. Dr. Marc Weissbluth Healthy Sleep Habits, Happy Child isimli kitabında şöyle der: “Uyku problemleri (ya da bozuklukları) çocuğun yalnızca gecelerini değil gündüzlerini de kötü etkiler. Çocuk zihinsel olarak uyanık kalmakta zorluk çeker, dikkatini toplamada zorlanır, konsantrasyon güçlüğü çeker ve dikkati çok kolay dağılır. Aynı zamanda fiziksel olarak fevri hareketleri olur, hiperaktif ya da tembel olur.” Bütün bunlar da çocuğun ya da bebeğin gelişimini olumsuz etkiler elbette... Yapılan araştırmalara göre uyku sorunu olan bebeklerin %84ü, ilerleyen yaşlarında da şu veya bu şekilde uyku problemi yaşamaya devam ediyorlar. 

Bebeklerin ya da çocukların uykularının kalitesiz olması ayrıca sürmenaj benzeri bir yorgunluğa/bitkinliğe neden olur. Mesela 0-24 aylık bir bebek gün içinde herhangi bir nedenle uyumayı reddeder ya da uyanık bırakılırsa, asıl yorgunluğuyla savaşmaya ve uyanık kalmaya çalışmaya başlar. Yetişkinler her zaman bu çabanın farkına varmayabilirler. Muhakkak gözle görülür bir direnç olmak zorunda değildir bu. Bu direncin sonucunda çocuk adrenalin salgılamaya başlar ve hiperaktif hale gelir. Bu durum çoğu zaman anne/baba tarafından “enerji fazlalığı” olarak yorumlanır ve çocuğun bir noktada verdiği uyuma kararı enerjisinin bitmişliğine bağlanır. Oysa ki bu noktaya gelmiş olan çocuğun uyku tercihi artık yorgunluktan ya da enerji yokluğundan değil, tükenmişliktendir. Çocuk yorgunluktan neredeyse bayılacak hale gelmiştir diyebiliriz. Normal uyku saatini geçirip hiperaktiviteye ulaşmış olan çocuk huysuz ve sinirli olabilir. Aynı zamanda öğrenme ve anlama kabiliyeti de yok denecek kadar azalmıştır. Bu durum aynı zamanda gece uyanmalarına da neden olabilir. Çünkü çocuğun ritmi bozulmuştur, vücudu hangi saatte ne yapacağından emin değildir. Böyle durumlara sebebiyet vermemek ve kaliteli uyuyabilmelerini sağlamak için çocuklarımıza bir uyku ritmi oluşturmalıyız, bedenlerinin bir ritmi olmalı.

Uykularının kaliteli dediğimiz durumda olabilmesinde de en büyük görev elbette anneye ve babaya düşüyor. Kaliteli uyku, herhangi bir nedenle kesintiye uğramamış, bütün evrelerinden geçilmiş uykudur. Uykunun kalitesi de en az süresi ve sayısı kadar önemlidir, çünkü çocukların sinir sistemlerinin gelişiminde çok önemli bir rol oynar. Çocuklara bebekliklerinden itibaren iyi bir uyku eğitimi vermeyi başarabilirsek yetişkinliklerinde de büyük ihtimalle sorun yaşamazlar.

Bir bebeğin hayatında önemli iki şey vardır: iyi beslenmesi ve iyi uyuması. Biz türk anneleri, bebeklerimizin iyi beslenmeleri için gösterdiğimiz çabayı uykuları için göstermeyebiliyoruz. Oysa ki birinin eksikliği en az diğerinin eksikliği kadar etkiler bebeğimizin sağlığını ve mutluluğunu... Bunun farkında olarak bebeklerimiz için yapacağımız her şeyi onların iyiliğini düşünerek yapmalıyız. Onlar için iyi olan bizim için olmayabilir, evet. Fakat annelik zaten fedakarlık değil midir?

Kızım Leyla, 22 Aralık 2009 doğumlu. Doğumundan itibaren Harvey Karp yöntemleri uyguladık. Yazdığı herşey kızıma çok uygundu. Zaten ilk 3 ay bebeklerin hemen hemen aynı olduğunu düşünüyorum. Birine iyi gelen diğerine de çoğunlukla iyi gelir. Yine önerdiği üzere ilk 3 ay bebeğin bizi yönetmesine izin verdik. Sallamaysa sallama, emzikse emzik, kundaksa kundak, sütse süt, ne diyorsa o! Yalnız her zaman kendi yatağında uyudu, asla bizim yatağımıza almadık. Zaten bu konuda fikir beyan edecek yaşta da değildi. Bugün dahi mecburen birlikte yatmamızı gerektiren durumlar olduğunda olayı garip karşılıyor, kendi yatağını arıyor. Hatta bizim yanımızda gözünü açtığında “men gidiyoyum” şeklinde rest çekiyor ve kalkıp gidiyor. Bu davranış da herhalde çocuklara “alışkanlık kazandırmanın” sonuçlarından biri...

Çocuğun kendi kendine uyumayı öğrenmesi pek çok açıdan önemli. Öncelikle gece uyanmaları kesilecektir. Bebekler nasıl uykuya dalarlarsa uyandıklarında da kendilerini aynı durumda bulmak isterler. Kendinizi onların yerine koyun: yatağınızda uykuya dalıp bir başkasının evinde uyansanız korkuya kapılmaz mısınız? Aynı durum onlar için de geçerli; annenin kollarında ya da salıncakta ya da kendi yatağından farklı bir yerde uykuya daldıysa çocuk, herhangi bir nedenle uyandığında da orda bulmak istiyor kendini... Bulamayınca da kıyamet kopuyor tabii. Ancak kendi kendine yatağında uykuya dalarsa gece uyandığında da şaşırmayacak ve yine uykuya dönmek için kendinden başka bir kimseden ya da eşyadan medet ummayacak. Böylelikle sizin uykusuz geceleriniz de yavaş yavaş son bulacak.

Biz Karp’ın “ilk 3 ay bebek ne derse o olur” kuralını 1.5 ay daha uzattık ve 4.5 aylık olana kadar uykuya dalması ve uykuda kalması için ne istiyorsa onu yaptık. Ne zaman ki 4.5 aylık oldu, uyku eğitimine başlamanın zamanı geldiğine karar verdik. Bu noktada da hikayemiz başlıyor.

Leyla’ya kendi kendine uyumayı öğretmek tam 4 gün sürdü. Eğer yöntemimi uygulamaya karar verirseniz sizin için 2 gün de sürebilir 7 gün de... Önemli olan tek bir şey var ki o da kararlı ve istikrarlı olmak. Eğer bu işe başlamaya karar verirseniz devamını getirin, vazgeçmeyin ve pes etmeyin. Aksi takdirde bebeğinizin kafasını karaştırırsınız, size olan güvenini zedelersiniz ve uyku meselesini çok daha büyük bir problem haline getirirsiniz. Yani eğitime başlamaya karar verdiyseniz çocuk kendi kendine uyumayı öğrenene kadar devam etmelisiniz. Çünkü maalesef bu işin mucizevi ve çabuk bir çözümü yok. Bebeğiniz öğrenene kadar sabretmelisiniz. Başlayalım mı?

Uyku eğitimine başlamadan önce dikkat etmeniz ve uymanızı tavsiye ettiğim 5 kural var: 

Kural 1: Bir uyku ritmi oluşturun
Çocuğunuz hergün aynı saatlerde yemek yediği gibi aynı saatlerde uyusun. Gündüz uykuları da aynı saatlerde olsun gece uykusu da. Böyle bir ritm sadece uykusunun düzeni için değil, genel anlamda sağlığı için de önemlidir. Çocuklar uyumak için asla akşam saat 8’i geçirmemelidirler. Yukarıda anlattığım nedenlere ek olarak geç yatmak ve geç kalkmak vücudumuzun doğal olarak oluşturmak istediği ritme engel olmaktır. Bu dengeyi bozmak, bedenimizi pek çok sağlık problemine meyilli hale getirir. Bu durum bilhassa çocuklar için geçerlidir.

Güneş battığı zaman beyin epifizi melatonin salgılamaya başlar. Geceye doğru yaklaştıkça melatonin oranları gittikçe artar ve sabaha karşı 3-4 saatlerinde maksimum seviyeye ulaşır. O saatten sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. Şafakla beraber 0’a yaklaşmış olur. Geç yattığımız zaman bu hassas döngü zarar görür. Geç yatıp geç kalkmak  ya da 8 saat uyumak durumu kurtarmaz çünkü denge çoktan hasara uğramıştır. Beyin epifizinin işlevi bozulmuş, vücut gereksiz bir yük altına sokulmuştır. Bu durumun sürekli olması halinde iç organlar da baskı görmeye başlar.

Geleneksel doğu tıbbı güneşin batımıyla beraber yatıp doğuşuyla beraber uyanmayı şart koşar. Madem bir bildikleri olduğunu modern tıp da ispatladı, biz de kaliteli uykunun ilk kuralı olan ritmi, önce çocuklarımıza sonra da kendimize uygulayalım. 

Kural 2: Bebeğinize temiz hava aldırın
Kızım Leyla 1 haftalıkken dışarı çıkmaya başladı, o gün bugündür kar fırtına yağmur çamur demeden muhakkak hergün dışarı çıkarız. Tabii ki güzel olan havalarda dışarıda geçirilen vakit daha uzun oluyor, kötü havalarda ise kısa tutuyoruz. Önemli olan evin dışına çıkması ve temiz hava alması. Çünkü temiz hava sağlıklı ve güçlü çocuklar yaratır. Bir çocuğun iyi uyuyabilmesinin şartlarından biri de sağlıklı olmasıdır.

Biz türk anneleri yılandan korkmayız çocuğun “üşümesinden” korktuğumuz kadar. Gelin görün ki çocuğun temiz hava almadığı için hastalanma ihtimali üşüyüp hasta olma ihtimalinden çok daha yüksek. Havaya uygun olarak giydirip çıkardığınız sürece hiçbirşey olmaz, merak etmeyin.

Yaz ve bahar aylarında evimizin pencerelerini serinlemek ve rahatlamak maksadıyla açarız ama sonbahar kapımıza dayandığı vakit üşüme korkusu pencerelerimizi kapalı tutar. Ancak çalışmalar gösteriyor ki insomnia (uykusuzluk problemi) yaşayan insanların çoğu kış aylarında bu şikayetle uzmanlara başvuruyor. Soğuk korkusuyla kapalı tutulan evler tabiri caizse, bayatlar! Bu da kişinin uykuya dalmasını zorlaştırır. Bırakın çocukları, biz yetişkinler bile evdeki havasız ortam yüzünden uyumakta zorluk çekebiliriz.

O halde uyumaya niyeti olan çocuğun karşısına böyle bir engel çıkarmamak için mutlaka hergün kısa süreli bile olsa dışarı çıkın ve evinizi yaz kış demeden havalandırın. 

Kural 3: Bebeğinize egzersiz yaptırın
Çocuğun hareket etmesi sadece iyi uyuması için değil, kuvvet kazanması, fiziksel gelişimi ve genel anlamda sağlığı için de çok önemlidir. Son yıllarda oldukça yoğun biçimde karşımıza çıkan “sağlığınız için spor yapın” kuralı çocuklarımız için de geçerlidir.
Biz Leyla’ya doğumundan emeklemesine kadar olan süre içerisinde sürekli masaj yaptık. Kollarını bacaklarını çalıştırdık. Bir bebeğe uygun olan bütün egzersizleri yaptırdık. Emeklemeye başlayınca kendi masajını kendi yapar hale geldi. Zaten emekleyen çocuk yaşına uygun olan sporu yeterince yapar.

Eğer çocuğunuz doğası itibariyle pek hareketli değilse, yukarıda saydığım nedenlerden dolayı öyle olması için çaba göstermelisiniz. Sürekli oturmak isteyen ve hareket etmeye teşebbüs etmeyen çocuğu çeşitli oyunlarla teşvik etmelisiniz. Eğer çocuk gün içinde fiziken yorgun düşmüşse kendi kendine uykuya dalması ve uykuda kalması çok daha kolay olur. Unutmayın ki fiziksel aktivite çocuğun sadece vücudunu değil beynini de geliştirir.

Çocuğunuzu hareket etmeye yönlendirmenin bir yolu onu mümkün olduğunca az kucağınıza almaktır. Bırakın yerde yatsın, oyun halısında oynasın, oyuncaklarıyla otursun, uzanmaya ulaşmaya çalışsın, yuvarlansın, kendi kalkmaya, doğrulmaya uğraşsın... Bebekleri fazla kucakta taşımamak motor gelişimleri için de önemlidir. Çoğu durumda bebeği akrabaların, misafirlerin kucaklarından uzak tutmak kolay olmayabilir ama bunun sınırını çizmeyi başarabilirseniz problem olmayacaktır. Tabii “çocuğu kucağınıza almayın” demek çocuğu kucaklamayın demek değil. Sevginizi onu taşımadan da göstermeniz pekala mümkün. Çocuğun sürekli kucakta taşınmaması anne-baba bağımlısı olmasını da önleyecektir diye düşünüyorum. Tabii anne bağımlılığının pek çok psikolojik ve gelişimsel açıklaması var ama doğu toplumlarında buna çok daha fazla rastlamamızın nedeni çocuğu anneye bağımlı ve kollayıcı yetiştirme ısrarımız. Bu konudan da ilerleyen yazılarımda bahsedeceğim. 

Kural 4: Bir uyku rutini oluşturun
Bizler nasıl uyku saati geldiğinde oturduğumuz yerden kalkıp direkt yatağımıza gitmiyorsak çocuklarımızdan da bunu beklememeliyiz. Uykudan önce bir rutin oluşturmak, yatma saatinin yaklaştığına dair bir mesaj verir çocuğa. Böylelikle içinde bulunduğu hareketli ve eğlenceli ortamdan yavaş yavaş uzaklaşmaya alıştırır kendini. Bebeğinizin uyku saati 7:30 ise (ki 8:00 i asla geçirmemeli) rutini bu saati geçirmeyecek şekilde ayarlamanız gerekir. Şöyle bir örnek program uygulayabilirsiniz:

7:00 banyo
7:10 pijama giyme, hazırlanma
7:15 diş fırçalama
7:20 uyku öncesi masal
7:25 ninni
7:30 yatak

Böylelikle çocuk banyoya girdiği andan itibaren uyku saatinin yaklaştığını anlar ve buna kendini hazırlar. Elbette aynen bu programı uygulamak zorunda değilsiniz. Ama muhakkak size ve bebeğinize uygun bir rutin oluşturup uygulamalısınız. Rutinin ideal süresi 20-30 dk. arasıdır. 45 dk.’yı aşmamaya özen gösterin. 

Kural 5: Bir uyku arkadaşı edinmesini sağlayın

Bazı çocukların bağımlılık geliştirdiği bir oyuncak arkadaşı vardır. Bu her zaman bir oyuncak olmak zorunda değildir; bir battaniye ya da emzik de olabilir. O olmadan uyumayı reddederler. Eğer sizin bebeğinizin böyle bir bağımlılığı yoksa edinmesi için yardımcı olmanızda bir sakınca görmüyorum. Çünkü bu tip oyuncaklar çocuğun rahat uyuması için çok yardımcı olurlar.”Peki ya bu alışkanlıktan vazgeçiremezsem?” diye endişe etmeyin çünkü eninde sonunda, siz istemeseniz de unutacaktır.

Kızım Leyla’nın o olmadan uyuyamadığı bir emziği bir de kuzusu var. Emziğini bebekliğinden getirdik, kuzusunu da 2. doğumgününde hediye olarak aldı. O gün bu gündür ailemizin vazgeçilmez bir ferdidir kendisi. Emzik olayına şu günlerde bir son vereceğiz ama konuyu dağıtmamak için bundan ilerleyen yazılarımda bahsedeceğim.

Edineceğiniz uyku arkadaşını bebeğinizin rutini bittikten sonra yatağında yanına koyabilirsiniz ya da hikaye faslında kucağında tutması için verebilirsiniz. Ama bir şekilde uykuyla ilişkilendirmesini sağlayın.

Çabalarınıza rağmen bebeğiniz uyku arkadaşı istemiyorsa mutlaka bir bildiği vardır. Bu konuda çok da ısrarcı olmayı doğru bulmuyorum.

Bu uzun girişten sonra uyku eğitimi tavsiyelerime geçeceğim. 

Uyku Kitabı

203 yorum:

 1. eren'cim, ada 5 aylık oldu. uyku eğitimi için hazırız. 4 gözle yarın yazacaklarını bekliyorum :)

  YanıtlaSil
 2. sabah işe gitmek için 7.30 da çıkmış oluyorum kızım o saate uyuyor , akşamda eve gelmem 7.35 i buluyor
  ben benim kızı 8 de nasıl yatırayım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülay Hanım, kaçta yatıyor kıznız?

   Sil
  2. Benim için de aynı şey geçerli aslında, ayrıca 20 Aylık kızımı evde olduğum zamanlarda sadece 1 defa uyutabiliyorum o da 1-2 saat arası, akşam kışın 8, yazın da 9 da uyumaya gayret ediyoruz ama günde 1 defa uyku uyuması beni huzursuz ediyor sizce yeterli mi ?

   Sil
 3. Eren hn benim 3 aylik bebem var kolik ama ben ne zaman baslamaliyim eğitime

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim tavsiyem 4. ayını doldurmadan başlamayın ve 6. ayını geçirmeyin. Uyku eğitimini ne kadar erken verirseniz o kadar kolay ve sağlam olur.

   İyi şanslar!

   Sil
 4. merhaba
  yazınızı okuduğumda sevindim artık bizimde uyku eğitimi zamanımız gelmiş, cunku her 2 saatte bir emmeye uyanıyor su an 5 aylık kızım saat 8 de yatırılabileceğini yazmıssınız fakat benim kızım o saatte uyudugunda 40 dk sonra uykusunu almış vaziyette uyanıyor 2 saat sonrasında 10*10 bucuk arası gece uykusuna yatıyor gün icerisindede 2 saat arayla 1 bucuk saat uyuyor.gece uykusuna 8 de yatırmak çok erken degilmi nasıl bir program uygulasam acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Kızınız gün icerisindede 2 saat arayla 1 bucuk saat uyuyor demişsiniz. Gün içinde kaç kere uyuyor yani? 5 aylık bebekler için günde 3 uyku yeterlidir. Eğer 3ü geçiyorsa gece uykusunun 10-10:20'a sarkması normal. Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 5. sabah 8.30-9.00 arası kalkıyor
  11.30-12.00 tekrar yatıyor 13-13.30 kalkış
  15.00 yatış 17.00 kalkış
  19.00 yatış 20.00 kalkış
  10-10.30 arasıda gece uykusuna yatıyor

  4 aylık olana kadar gece 2 kere kalkıyordu ama şu son 2 haftadır 1 saat arayla yada 2 saat arayla sürekli kalkıyor emip yatıyor bu aralar sabaha kadar uykusuzluk çekiyorum :)
  uyku eğitimi bu yüzden dikkatimi çekti sanırım artık alışkanlığa dönüştü bizim emmelerimiz nasıl uygulamam lazım sizce şimdiden teşekkürler ilginize...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şimdi tabii gece uykusuna geç yattığı için sabah da geç kalkıyor. Aslında ideal saatler şöyle olmalı:

   6:00-7:00 kalkış
   9:00-10:00 sabah uykusuna yatış
   12:00-1:00 öğle uykusuna yatış
   3:00-4:00 son uykuya yatış
   7:30-8:00 gece uykusuna yatış

   gece ve gündüz uykuları toplam 15 saat uyuyor olması lazım bu yaşta ortalamada. Ne dersiniz buna benzer bir rutin oluşturabilir misiniz? Gündüz uykularından birini dışarda pusetinde uyumasında bir sakınca görmüyorum. Sabah erken uyandırarak bu rutine geçmeye başlayabilirsiniz.

   Daha erken uyanmak sizin için zor gibi gelebilir ama inanın bebeğin 7:30da devrilip sabaha kadar uyuması sizi çok daha fazla rahat ettirecek tabii bebek için de daha sağlıklı olacak.

   Eren

   Sil
  2. Eren hanım merhaba blogunuzu bebeğim doğduğundan beri takip ediyorum ve çok yararlı buluyorum öncelikle verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkürler
   Oğlum 4,5 aylık oldu ve artık bende uyku eğitimine başlamak istiyorum rutini yavaş yavaş oluşturabıldım sanırım 18.00 de banyomuzu yapıyoruz eğer mutluysa sıkıntısı yoksa masajımızı yapıyoruz ve pijamalarımızı giyiyoruz sonrasında mutlaka emmek istiyor ve emerek uykuya dalıyor buda sanırım doğru değil, ama 19.00 a kadar uyumuş oluyor tabii emerek dalıyo uykuya, ben beşiğine yatırıyorum, benımde sıkıntım sadece 19.00- 23.00 arası uzun uyuyo sonrasında 2 en gec 3 saate bir emmek için uyanıyor, 2 saatte bir emmek istiyodu şimdi odasını ayırdım süt kokusunu alıp daha erken uyanabilir diye okumuştum 2,5 - 3 saatte bir uyanmaya başladı ama bu uyku bölünmeleri uyku kalitesini bozuyor sanırım, ek gıda tabiki başlamadık sadece anne sütü alıyor ve sabahları 4-5 arası uyanıyo hala uykusu var esniyor sürekli ama tekrar uyumuyo öyle 8 e kadar uyusun diye bi sıkıntım yok ama 7ye kadar uyusa gün içinde kendiside daha rahat edecek nasıl birşey önerirsiniz bana bu durumda, gün içinde de 3 uykuyu geçmiyo uyuduğu onlardada en uzun 1,5 saat uyuyor

   Sil
  3. şimdi okudum daha Eren :) sana hanım demek yasakmış hemen düzeltmek istedim
   bende çalışan bir anneyim ama yılbaşına kadar mümkün olduğunca başlamayı düşünmüyorum bebeğim 7,5 aylık olacak ozamana kadar birçok rutini oturtabilirim düşüncesindeyim umarım yanılmıyorumdur

   Sil
 6. Ben agustos sonrasinda ise doncem, gulay hn dedigi gb nasil 8 de yatirauim ben zaten eve doncem 7 bck da:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nilüt, eper çalışıyorsanız çocuğunuzla vakit geçirmeniz erken uyumasında daha önemli. Ama 9'u mümkün mertebe geçirmemeye çalışın. Sabahları da vakit geçirebilirseniz bebeğinizle ne güzel olur...

   Eren

   Sil
 7. uyku kardesım sarksı da cok hos mus :)

  YanıtlaSil
 8. hımmm sabah erken kalkması pek kötü zaten gece 3 kere meme emmeye kalkıyoruz uykusuz kalıyorum sabah gözümü açamıyorum:) ama 1 ay sonra işe başlamak zorundayım mecburen zaten 7 de uyanmalıyım sizim planı uygulayabilirim çok teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında gece 3 kere emmeye kalkması fazla. Onu 1'e indirmeyi deneyin bence. Çoğu bebeğin 6 aydan sonra gece beslenmesine ihtiyacı olmaz.

   İyi şanslar!

   Eren

   Sil
  2. 1 yaşında kızım var geceleri sürekli emmek için kalkıyor nasıl bunu teke indirebilirim

   Sil
 9. Merhaba,

  sayfanizi buldugumda nekadar sevindim bilemezsiniz. Verdiginiz bilgilerde dolayi size tesekkür ederim. Benim oglum pazar günü besinciayini dolduruyor, Pazartesi günü ise uyku egitimine baslamayi düsünüyorum. Oglum üc ayina kadar emerek uyudu, dördüncü ayindan itibaren arada sirada emerek uyumayinca (hic istememe ragmen)ayagimda sallamadan uyuyamiyordu. bebegim bugün öglen uykusundan sonra uykuya bunaldi uyudu 5dk sonra uyandi 3-4 sefer denememe rahmen uyumaya direniyordu resmen bende zorlamadim ama saat 7 olunca oglum birden aglamaya basladi ve ne esim ne ben sakinlestiremedik, megersem uykuya bunalmis artik ac oldugu halde emmeyi bile red etti. zorla uyuttum uyudugunda yarim saat icini cekti durdu. okadar kötü oldumki icim parcalandi resmen. Bu kadar aglamasi dogrumu? Uyku egitiminde bu kadar aglarsa sabredemem diye korkuyorum ne yapabilirim bana bu konuda yardimci olurmusunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Hülya,

   Öncelikle uyku eğitimine başlamaya kararlıysanız devam etmek zorundasınız. Oğlunuz 20 dakika bağırdıktan sonra kucağınıza alırsanız herşey çok daha kötü olur. İnanın zamanla daha az bağıracak ve bir noktada öğrenecektir. Dikkat etmeniz gereken tek durum nefessiz kalana kadar bağırtmamak olmalı. Müdahale etmeniz gereken zamanı tahin edersiniz. Ama o müdahaleden sonra bile kucağınızda uyumasına izin vermeyin. Tekrar yerine bırakın ve baştan başlayın.

   Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 10. uyku eğitimini başarıyla tamamlamış bi anne olarak yazmak istedim size evet hülya hanımın dediği gibi benimde içim parçalandı ama kucağınıza aldığınızda anında susuyor çünkü sizden destek bekliyor uyumak için bebeğinizin ne anlatmak istediğini zamanla anlıyacaksınız şuan kızım 6 aylık 25 gün oldu başlayalı arada mızıldanıyor kızım ama almıyorum çünkü öncesinde ninnisinide söylüyorum seviyorum okşuyorum doya doya öpüyorum ama yatağına koyduğum anda iyi uykular diyip yanından gidiyorum erenin yukarda verdiği saatlerin tamamına uygun yatıyor kızım gece 1 kere emmeye kalkıyor gündüz 3 kere 1 er saat uyuyor ben fazla gezemiyorum bir yere gitsem oturmaya veya alışverişe vs... en geç 7de evdeyim ki kızm banyo yapıcak ve yatağında uyuyacak kzımın iyiliği sağlığı için seyahatlerimden bile vazgeçtim anne olmak fedakarlık gerektirmiyomu zaten o yeterki iyi olsun ama yanında bende iyiyim bunun sonucunda kızımın yatakta uykusunu almış bi vaziyette heyecanla çırpınışlarını,kahkahalrını görmek herşeye değer!umarım siz annelerde başarılı olursunuz ben bu yazıyı defalarca okudum nerde hata yaptım ya da hata yapmamalıyım diye..umarım sizlerde başarırsınız:)

  YanıtlaSil
 11. Iyi günler,
  bende uyku egitimine baslayacagim ama bir sorum olacakti. Bebegimin yaninda oldugumda onunla nasil ilgilenmeliyim, göztemasi, oksamak ninni söylemek v.s. gibi uygulamalar mi yapilmali yoksa sadece yaninda durup karnini oksamali mi? Birde gün gectikce yavas yavas uzaklasin diyorsunuz, benim bebegimin yataginin kenari cevrili etrafi görmesi imkansiz yani benim kapida durdugumu bilmez. Acaba bunlara ne dersiniz?

  YanıtlaSil
 12. Iyi günler,

  bende uyku egitimine baslayacagim ama cocugum agladiginda ne yapmaliyim ninni, oksama, göztemasi v.s gibi uygulamalar mi yoksa sadece karnini mi oksamam gerekir oksarken susmam mi lazim? Ve yazinizda gün gectikce birazdaha uzaklasin diyorsunuz, benim bebegimin yataginin kenari cevrili, etrafi görmesi imkansiz yani uzaklastigim zaman beni göremez bu konuda bana neler söyleyebilirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   gecikme için özür dilerim. şu an ne durumdasınız?

   Eren

   Sil
 13. Merhaba Eren Hanım
  Benim oğlum 9 aylık,yoğun çalışan bir anneyim,oğlum bakıcıda kalıyor ve akşam 19:00 da alıp evimize gidiyoruz yada geziyoruz.Oğlum genelde saat 22:00 da uyuyor.artık onun için bir alışkanlık haline geldi.Gündüzleri ise 2 defa 1 er saat uyuduğu bilgisini alıyorum.Hafta sonları da 1er yada 2 şer saat olmak üzere 2 defa uyuyor.Oğlum halen emiyor.geceleri de bu nedenle 2 defa uyanıyor.Standart olarak gece 1 de ve gece 3,5 da, bunu engelleyemiyorum, bir kaç gündür de yatakta uyurken sürekli yer değiştirmesinden kaynaklı yatağına kafasını vurduğunu duyuyorum (biran önce yatak koruyucu alacağım) ve dayanamayıp yanıma alıyorum.Tabii ne kadar doğru bilmiyorum ama o zaman sabaha kadar uyuyor.
  Kafasını vurmasını anlayamıyorum ve artık korkuyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ahu,

   Bence öncelikle gece emzirmesine son vermelisiniz. İhtiyacı yok. Sonra da yanınıza almayın, bu çok büyük rahatlıkla alışkanlığa dönüşebilir. Kafasını vurmaya devam ediyor mu? bilinçli mi oluyor bu vurmalar?

   Eren

   Sil
  2. Sanirim bilincsiz,uyku esnasinda vuruyor ozellikle kendi yataginda..

   Sil
 14. merhaba benim 14 aylık bir kızım var.geceleri en az 3-4 kez uyanıyor.emziriyorum dakikalarca uykuya dalmayınca ayağımda sallıyorum.geçen gece artık yeter dedirtti.internette uyku eğitimini araştırırken sizin yazılarınızı okudum ve dün gece itibariye eğitime başladım .gece kolay oldu uykuya dalması fakat öğlen emzirdim uyumadan beşiğine koydum ve çıktım biraz oynadı sonra yanına gittim uyuması gerektiğini söyledim ve ben odadan çıkınca ağlamaya başladı.bekledim bekledim tam yarım saat ağladı içeri girip biraz daha emzirdim tekrar yatırdım tekrar ağlamaya başladı artık ağlamaktan sesi kesildi terledi yinede uyumadı.biliyorum birkez daha emzirsem hemen uyuyacaktı böyle yaparsam çocuğumu boşuna ağlatmış olacaktım ama ne ağlaması kesildi ne de uyudu maalesef emzirmek zorunda kaldım ve 1dk içinde uyudu.gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum başaramadığım için üzgünüm lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Ben uyku eğitimini 1 yaş sonrası için tavsiye etmiyorum çünkü biraz gecikmiş oluyorsunuz. Ne kadar erken eğitim verilirse o kadar iyi. Bana kalırsa kızınızı ağlatmayın. Bu yaşta ağlamaya bırakılmasını sağlıklı bulmuyorum. Çünkü artık pek çok şeyin bilincinde ve kendini terkedilmiş hissedeblir. En iyi yöntem telkindir. bir rutin oluşturun ve sık sık yanına girip çıkarak bıkıp uyumasını sağlayın. zamanla kendi kendine uyuyacaktır. Ama tekrar ediyorum: ağlamaya bırakmayın.

   Eren

   Sil
 15. Merhaba Eren Hanım,
  Benim oğlum 8 aylık, uyku egitimi verebilir miyiz, ne sekilde verebiliriz?
  Bugüne kadar emerek uyudu, cok nadiren de sallanarak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Bana hanım demek yasak:)

   evet 8 aylıkken uyku eğitimi verebilirsiniz, 1 yaşını geçirmemenizi öneririm.

   Bol şanş!

   Eren

   Sil
 16. merhaba benim kızım emerek ya da kucakta uyuyor henüz 8 aylık.. emzirdiğim içinde geceleri çok kalkıyor ara ara da mama veriyorum ama gene de kalkıyor geceleri en az 2 defa kalkıyor sütünü içiyor.. dolayısıyla sabahta 6 en geç 7 de ayakta tabi akşam 21,30 -22,00 de yatsa da aynı daha erken yatsa da bazen 23,00-00,00 ı buluyor uykusu ama beni bu durum çok yoruyor ne yaptıysam geceleri kalkmasıını engelleyemedim bu normalmi ve böyle emerek uyuyan bir bebeğe de uyku eğitimi verebilirmiyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep, gece emzirmelerine son vermelisin. 6. aydan sonra normal zamanda doğan normal bebeklerin gece beslenmesine ihtiyaçları yoktur. Bu noktadan sonra deliksiz uyumaları daha önemli. Eğer uyku eğitimi vermek istiyorsan 1 yaşına yaklaşmadan bunu yapmanı tavsiye ederim.

   Eren

   Sil
 17. şuan çok erken henüz 5 aylık hamileyim ama araştırmalara başladım kızımda yaşadıklarım olmasın diye kesinlikle düşünüyorum uyku eğitimini buna dair kitap araştırmaları yapıyorum ve blog yazılarının hepsini okuyorum ama en önemli merak ettiğim şey her hasta olduğunda yada diş çıkarma arifesinde başa sarıp eğitime tekrar mı başlıyoruz hasta olduğunda nasıl bir yol izlemeli yada 4-5 aylık civarı vermeyi planlıyorum bu eğitimi gece emzimeye devam edersem ve memede uyursa ve eğitim sarsılırsa nolucak bunu ancak tecrübelerden faydalanaak çözebilirim diye danışmak istedim teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hastalıkta eğer tekrar kucağa alıştırmışsanız başa sarıyorsunuz. ama ilk eğitim kadar uzun sürmez ve zor olmaz çünkü bebek hatırlar.

   6. aydan sonra normal zamanda doğan normal bebeklerin gece beslenmesine ihtiyaçları yoktur. Bu noktadan sonra deliksiz uyumaları daha önemli.

   Memede uyumaması için çalışmanızı öneririm. Ben kızımı soyar, dalması durumunda kıpırdatır uyandırırdım. Aksi takdirde rahatlıkla memeyle uykuyu özdeşleştirebilirler.

   Eren

   Sil
 18. gun icinde disari cikarmanin bir avantaji da gunes gormesi ve bu nedenle gece daha iyi melatonin salgilamasi. kisin gunduz ozellikle gun ortasinda disari cikarabilirseniz ve gece de uyudugu yer mumkun oldugunca karanlik olursa melatonin salgisi o kadar yuksek oluyor. boylece beyne su mesaji veriyorsunuz, bak burda gunes var, bu gunduz, bu da karanlik, gece, uyku ve melatonin salgilama zamani. Melatonin yaslanmayi geciktiren ve kanseri onleyen bir hormondur. bu onerim hem cocuklar, hem yetiskinler icin gecerli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu arada gunese cikan cocuklar D vitaminini de daha iyi sentezliyorlar. D vitamini de bagisikligi guclendiriyor, enfeksiyonlardan koruyor. Yani kisin cocugunu hava gunesli de olsa aman hasta olur diye disariya cikartmayan anneler aslinda tam aksi etkiye sebep oluyorlar.

   Sil
 19. Merhaba Eren, Uyku eğitimi yazılarını okudum ancak bize uygunmudur, nasıl başarabiliriz bilemedim :( ikiz bebeklerim 3. aydan 1 hafta aldılar ve ben üç aydır günde 3 saat kesintisiz uyumadım. Mutlaka bebeklerden biri uyanık oluyor, ikisini beraber uyutmada başarılı olamadım. Ancak son iki haftadır gece 2 saate yakın birlikte uyumaya başladılar, sonrası sabah 5:30 a kadar sırayla emzirmekle geçiyor. 5:30 -6:30 civarı da ikisi birlikte uyanıp emmek istiyor . Bir türlü kaliteli uyku uyumadılar. Beslenmelerini bir düzene sokabildim ( Tomris hn sayesinde) inşallah uykularını da düzene sokabilirim. Tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Uykusuzluktan bitmiş durumdayım :(

  YanıtlaSil
 20. Merhaba benim kızımda tam 4 aylık. yaklaşık 3 gündür çok ciddi uyku problemimiz var. önceleri sallayarak uyuyordu sonra memede uyumaya başladı şimdi ise hiç birine cevap vermiyor. sürekli ağlıyor. emmek istemiyor ya da memeyi bırakmak istemiyor. emerken uykuya dalmadan ya da daldı diye kaldırıp yatağına yatırınca ağlama krizleri başlıyor. uyku eğitimine başlamayı düşnüyorum hatta ağladığında almamaya gayret ediyorum ama katılarak ağlıyor. kucağıma alsamda ağlama krizi devam ediyor. ne yapacağımı şaşırdım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülsüm, bu yorumu henüz gördüm, kusura bakma. Şimdi ne durumdasınız?

   Eren

   Sil
 21. Merhaba,

  4,5 aylik bir oglum var, dogdugundan beri 8 e dogru uyutuyoruz ya hamakta ya da ayagimizda salliyoruz. Gece boyu belli araliklarla kalkiyor, bazen 4 e kadar hic uyanmazken,bazen iki saatte bir kalkiyor, bazen de saatte bir, uyaninca hemen emzigini veriyorum, daliyor gibi oluyor ama sanirim gazdan kivraniyor, gene uyaniyor, emzirme disinda kucagima almiyorum gece. Emzirmeyi de bir iki defa yapiyorum, ama cok uykusuzum. Egitime bu aksam baslayacagiz ama agladiginda hemen katiliyor,kipkirmizi oluyor. Bir de gunduz dediginiz saatlerde hamakta uyutuyordum,sanirim hamagi atmam lazim.

  Sevgiler

  Emel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emel ben bu yorumu kaçırmışım. Şimdi ne durumdasınız?

   Eren

   Sil
  2. Eren merhaba

   Maalesef daha vahim durumdayız, geceleri daha sık uykusu bölünmeye başladı, hala kendi yatağımızdan ayıramadık, hala sallanmadan uyumuyor, 6,5 aylık oldu hala gece meme vermeye zorunlu olarak devam ediyorum, ki kilosu, boyu gayet iyi. Anlayacağın bile bile yanlışlara devam ediyoruz. Uyku eğitimine karar verdiğimiz gün pes ettik eşimle, çünkü yarım saat ağlayıp, artık kıpkırmızı oldu, katıldı bizimki, dayanamadık, 2. gün de devam etmeye korktuk. Hamaktan kurtulduk, çünkü kilo itibariyle tartmaz oldu, yastıkla sallanıyor. Nasıl yapsam, ne yapsam bilmiyorum, bu uykusuzluk ve sallama durumum herhalde kaderim benim:(( Makalelerini okudum Eren defalarca, ama bu işi beceremiyoruz biz:((

   Sil
  3. merhaba, sizin için üzüldüm ancak yalnız olmadığımı öğrendiğimde kendi adıma sevindim yoksa eren ve burada yazan diğer örnekler çıldırmama sebep olacaktı. Ne yazık ki herkesin çocuğu aynı değil. Benim de 6 aylık bir oğlum var. Doğumundan beri katılarak ağlıyor. Ağlarken nefessiz kalıyor ve kıpkırmızı oluyor. İlk aylarında defalarca acile gittik. Doktor hiç bir sorunu yok sadece huysuz dedi. Şimdi böyle bir çocuğa nasıl eğitim verebilirsiniz ki. Gecede 10 - 15 kere kalkıyoruz. Ya ayağımda ya da kendi beşiğinde sallıyorum. Sanırım şunu kabul etmemiz gerekiyor; karakter doğuştan geliyor ve bazı çocuklar iyi hulu bazıları da huysuz oluyor.

   Sil
 22. Merhaba,

  Gene çok faydalı bir paylaşım olmuş, ellerinize sağlık.
  Kızım 4,5 aylık. Uyku saati olarak bir sıkıntımız olmasa da uyuma şekli olarak sıkıntıdayız.Akşam 8-9 arası emme faslımız başlar ve 9 geçmeden uyur. 8saat kesintisiz uyur ve emere geri yatar 2-3 saat arası uyur.Gündüz 1+1 şeklinde ya da toplamda 2 saat şeklinde uyur.Memede uyuyup uyanmaları hariç.
  Şimdi herşey hoş gelsede ek gıda başladığında kendi uyuması gerekecek.yatır kaldırı 2 kes denemeye çalıştım ama başarısız oldum , çok ağlıyor ve dayanamıyorum:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Rica etsem bu sorunuzu http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2012/02/uyku-egitimi.html yazısına yorum olarak kopyalar mısınız? oradan cevap vereyim. bütünlük bozulmasın istiyorum. teşekkürler

   eren

   Sil
 23. Merhaba Eren
  Oğlum3 aylık 8günlük uyku eğitimine başlayabilir miyim?
  uykusaatlerimiz
  23:00-5:00 arası gece uykusu
  5:00-5:30 gece emmesi
  5:30-9:30 sabah uykusu
  bazen öğle uykusuna yatar 1 saat kadar gece 11 kadar uyku yok
  Uyanık kaldığında da sık sık emmek istiyor.
  nasıl bir yol izlemem gerekir?

  YanıtlaSil
 24. *+eren merhaba
  ben senel
  10buçuk aylık bi oğlum var,uyku eğitimimizin bugün 3. günü,şu saatlere kadar eğitimimiz güzel gidiyordu, dediklerini harfiyen uygulamaya çalışıyoruz.yalnız bugün biraz burun akıntısı başladı, galiba hasta olcak,acaba ne yapsak kuralları esnetip biraz onun istediği gibi mi yapsak yoksa uyku eğitimine aynen devam edelim mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şenel, geciktim yanıtlamakta: nasıl oğlunuz şimdi? hastalık zamanında eğitimi ertelemek gerek.

   Sil
  2. ben de okumakta geciktim :) şimdi bi öksürük durumumuz var ve gece 3-4 gibi başlıyo ve uykusunu kaçırıyor :S bir de saatler geri alındıgından bu yana normalde 8de uyuyup 7de uyanan çocuk 5.buçuk-6da kalkıyor.bunu nasıl ileri alabilirim acaba? gündüz 40 dk ve 1 saatlik 2 uykusu var. bi tanesini kaldırsammı acaba? şimdiden teşekkürler...

   Sil
 25. Oglum 6. Ayina girecekama hala uyku duzenimiz olamiyor. Gece 02.30 da uyuyup sabah 7 de uyaniyor. Bazi geceler (sebebini hala anlayamadim) saat basi uyanip emmek istiyor. Sabah 7 den 11 e kadar da saat basi uyanip emiyor bu hergun boyle 11 den once yatagindan kaldirirsam gunumuz zehir oluyor. Iki gundur gunduz 13:30da uyuyup 15:00 de uyaniyor emip tekrar uykuya devam ediyor 17:00 ye kadar. Gunduz emerek uyumadigi zaman dizimde muzik esliginde uyutup yatagina birakiyorum. Uyku saatini 12 ye bile cekebilsem sukredecegim bize ne onerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. uyku saatinizi 7:30 en geç 8'e almanızı öneririm. bu rutin çok ama çok sağlıksız. onun dışında uyku eğitimini öneririm.

   Sil
 26. İçimden attığım çığlıkların sebebi merhaba. :)
  Sizi tanimadan sevenler var ya ben de onlardanim. Sadece gec keşfettim sizi. Bulut'umuz 8 aylik uyku teyzemiz; sallayarak uyutuyoruz. 4.aydan beri anne sütü almıyor ve ben bunun stresini henüz atabildim. Şimdi uyudu :) çok şükür uyku ve yemek düzenimiz iyi yani ikisini de seviyor. Ama şöyle yatağına yattığında oynayarak uyusun istiyorum. Çok mu geç kaldık?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Birsen,

   8 ay çok geç değil. Eğer hazırsanız uyku eğitimi verebilirsiniz :)

   Bol şans!

   Eren

   Sil
 27. Merhaba Eren Hanım
  lutfen bana xa yardim edin... kizim 11 aylik ve dogdu dogali uykuyla hep problem yasiyoruz. gece en uzun uykusu 2 saat(oda cok nadir) hep emmek istiyor. gunduz yeterli besini aliyor. Dr gelisimi gayet guzel diyor. 12.5 kg 84 cm. yani demek istedigim gece acliktan uyanacagini sanmiyorum.gece de uyanmasi normal bir uyanma deil gozler kapali agliyo. emzik su veriyorum susmuyor taki meme verene kadar emip tekrar uykuya daliyor. biz kayinvalide ile ayni evde yasadigimiz icin kizim bizim odamizda yatiyor. gece artik o kadar cok kalktigi icin yataginin yan korkulugunun tekini kaldirip kendi yatagima birlestirmek zorunda kaldim. Aksam en gec 9:30 da yatiriyorum.sabah 8 engec 8:30 da kalkiyor. 11 de yatiyor 1~1:30 saat uyuyor. Oglen 3 de yatiyor 4~4:30 gibi kalkiyor. ben ne yapmaliyim nasil bir yol izlemeliyim. corluda yasiyoruz evimiz kombili hergun dus aldirirsam zarari olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biraz geç kalmışsınız Nihal. Ama hala şansınız var. Öncelikle bu yazıyı okuyun ve bir rutin oluşturun. Sonra öğle uykularını 1'e indirin. öğlen 12 gibi uyusun yeterli. Akşam en geç 8'de uyumuş olsun. Sabah da 6-7 gibi uyansın bu normaldir. uyku eğitimi tavsiyelerimi uygulayabilirsiniz fakat sizin işiniz biraz da uzun sürebilir.

   Bol şans!

   Eren

   Sil
 28. Erennnnnnn benim kızım 9 ayını yeni doldurdu ve 3-4 gündür uyku eğitimi veriyorum çok şükür adapte oldu benim sıkıntım gece emmeleri ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim bilemiyorum ...saat 12 sen sonra 2-3 saat arayla kalkıyor uykuya geçmesini bekliyorum ama emene kadar ağlıyor hadi diyorum bir kere kalksın ama sabaha kadar süzgece çeviriyor beni tabi uykumda kalitesizleşiyor bu anne ne yapmalı gece emme işine nasıl son vermeli ki?teşekkürler ...offff çok şükür yazabildim ...!!!! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şadiye 9 aylıkken artık hiç kalkmaması lazım. gün içinde de emziriyorsan sütünün azalması gibi bir sorunun da yok. Bence bunu da uyku eğitiminin içine yerleştir ve emzirme. hiç emzirme. bir kere emzireyim dersen de bebeğin kafası karışır, neden şimdi ememiyorum az önce emdim der. Bıçak gibi kesmeni öneririm. Emziği var mı?

   Sil
 29. Kızım emzik kullanmıyor Erenciğim ya... Şimdi ben gün içerisinde emziriyorum yatağına yatırıyorum gece uykusuna yatırırken de öyle yapıyorum gece uyandığında o zaman omzuma alıp tekrar geri mi yatırmalıyım napmalıyım emene kadar ağlıyor su içiriip geri yatırırım ay Napıyım Eren akıl ver lütfen çok zor sanırım işim :(((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şadiye gece uyandığınd aben olsam hiçbir şey vermem. Her ne verirsen devamını isteyecektir. Bence çok geç olmadan uyku eğitimine dahil et bu gece beslenmesini kesme olayını. Evet işin biraz zor ama o kadar da zor değil. Birkaç gün ağlar ama öğrenir.

   Sil
 30. Evet hıçkıra hıçkıra ağlıyor yüreğim dayanmıyor ama devam edeceğim bakalım neler olacak teşekkür ederim Eren vakit ayırdığın için ....

  YanıtlaSil
 31. Merhaba eren.
  Kzim 2 ay 10 gunluk. Sert bir uyku egitimi degil ama bir rutibe girsin istiyorum. Aksamlari 21 de uykuya alistirmak istiyorum. Gunduzleri annemler bakacak. Bir ay sonra calismaya b asliyorum.o zamana kadar duzene girsin istiyorum. Gunduz uykusu cok duzensiz. Bir de sallanmaya alisti kucakta. Geceleri de 3.4 sefer emmek icin uyaniyor be onerirsin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 21 geç. 2 aylık bebeğin 7:30 da uyumuş olması gerekir diye düşünüyorum. 3 ay dolunca uyku eğitimi öneririm Selen...

   Sil
 32. bu sabah ilk defa kucağıma almadan meme olmaksızın ilk uyku denememizi yaptık sadece poposuna pış pış yaptım. bugün ve bu gece uyku eğitimine başlamaya çok kararlıyım ve inşallah ilk adımı atmışımdır. 6 ay 6 günlük olan Arif oğlumun en iyi arkadaşı meme, tam bir dudak tiryakisi kendisi bu gece sanırım 10-15 defa kalkmıştır, her seferinde bir iki fırt çekip uyudu yani aç değil bir yeri ağrımıyor, altı temiz bilmiyorum neden inanılmaz derecede meme bağımlısı. bu bağımlılık ilk başladığı dönemlerde anneanne ve babaanne yanındaydık yani evimizde değildik ve mecburen gece ağlamaması (bağırmaması) i çin memeyi verdim ama artık önünü alamıyorum. uykularımız ise çok sorunlu değil yani gece 20,00 de hazırlıklara başlıyor 20,30 gibi uyuyoruz sabah da 07,30 gibi uyanıp babamızı işe gönderiyoruz:) gündüz ise 2-3 uyku yapıyoruz yaklaşık 1er saat olmak üzere, bizde sorun şu ki gece emmeleri ve meme olmadan uyuma yada uyanınca uykuya dalma, sizce bu konuda ne yapmalıyım.

  YanıtlaSil
 33. uyku eğitiminde ilk günümüz gündüz uykularında çok sorun olmadı yani meme başında uyumadı ama gece uykumuzda ilk gün için 45 dakika ağlama normalmi? oğlum dura dinlene tam 45 dakika ağladı yada bağırdı ama resmen anne diye ağlıyordu, kucağıma almamak için kendimi zor tuttum, şükür babamız evde yoktu ve ilk denemeyi yaptım umarım gecemiz rahat geçer yani meme olmadan ilk gece nasıl geçerse öyle geçecek. bakalım ve deneyelim. bu arada dönencemiz , pijamalarımız ve uyku tulumumuz (şimdilik uyku arkadaşı edinmedik daha küçük olduğunu düşünüyorum yanına bide ayı. kedi köpek verirsem bizim eleman onunla boğuşmaktan hayatta uyumaz diye düşündüm bilmiyorum doğrumudur yanlışmıdır cevabınızı bekliyorum) sanırım uyku zamanının geldiğini anlaması için yeterlidir:) nolur oğlum bu gece çok ağlama bak bende ağlarım ama:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 45 dakika da bağıran var 3 saat bağıran da... özellikle meme bağımlısı bebekler çok uzun süre bağırabilirler.

   bence bir uyku arkadaşı edinmelisiniz. merak etmeyin onunla oyun oynamaz.

   Sil
 34. eren birşey sormak istiyorum biz gece emmeye fazlaca alışmıştık bu sabah göğsüm resmen kaya gibi olmuştu 40mızdan sonra ilk defa böyle süt doldu göğsüm sabah 6 gibi yine ağlamaya başlamıştı önce biraz sakinleştirdim ve susunca alıp emzirdim peki bu yaptığım doğrumudur? sonrasında 1 saat kadar daha uyudu ve 7,30 da kalktı çok enteresandır sabah bizimle kahvaltı esnasında mama sandalyesinde gık demeden oturdu ve çok keyifliydi normal bi süre sonra beni alın diye ağlamaya başladı birde oyuncaklarıyla oynarken illaki benim yanında olmamı isterdi ama bugün kendi başına oynadı ben diğer odadaydım sürekli baktım ama öyle huzursuz filan da değildi acaba bu durum da eğitimin bir etkisi olabilirmi
  yardımlarınız icin teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melek, geç cevabım için özür dilerim. Bu durum şu anda da devam ediyor mu?

   Sil
 35. Merhaba. Oğlum 8 aylık. Doğduğundan beri gunduz uykularında problem var. 3. aydan itibaren gece neredeyse kesintisiz uyumasına rağmen, gündüzleri uykuya dalmakta zorlanıyor. Üstelik uyku süresi de cok kısa, max. 40 dk. Yani uyku döngüleri arasında geçiş sıkıntımız var. 5. ayda kendi kendine uykuya geçmeyi cok da zorlanmadan öğrettim. Emziği ve uyku arkadasinı yanına koyuyordum ve hooop 10 dk sonra hic ağlamadan, sızlamadan uyumuş. Bu rüya maalesef cok kısa sürdü :( 1 ay sonra kendiliğinden emziği ve kendi kendine uyumayı bıraktı
  :(( 6,5 aylık oldugunda uyku eğitimine karar verdim. Eren, yazdıklarını hatmettim, tüm koşulları hazırladım. Ancak 1 haftalık sure sonunda bırakın uyumayı öğrenmeyi, 20-30 dklık uykularına bile hasret kalmıştık. Direndi, hem de cok
  :(( o noktada eğitimi kestim çünkü ikimiz de cok yıprandık, belki de ben beceremedim
  :( ondan sonra sadece emerek ya da babasının kucağında sallanarak uyumaya başladı ki esimin evde olmadıgı gunler uyku vakitleri kabus halini aldı
  :( dünden beri yeniden yeniden uyku eğitimini deniyorum. Ama bu sefer yatağına koyduğumda kipirdaniyor ya da mizirdaniyorsa kucağıma alıyorum, sarılıyorum. Bir sure sonra sıkılıyor ya da uyku bastırıyor ve ağlamaya başlıyor. kucağımda ağlamasına izin
  veriyorum, doya doya agliyor, sonra sakinlesiyor. Dun ilk denemede yatağına koydum ve uykuya daldı, üstelik 1,5 saat gibi rekor bir sure uyudu. Öğlen uykusunda ise direndi ve kucağımda uyuya kaldı, doğal olarak 20 dkda uyandı. Bu sabah da kısmen kucağımda uyudu, yatağa koyduğumda mızırdandı, iki pışpışla daldı. Lafı cok uzattım farkındayım, ancak sormak istediğim birsey var. Oğlum cok neşeli ve kolay kolay ağlamayan bir bebek. Acaba kucakta tutmakta hata mı yapıyorum? Çünkü kucağımda sarıldığımda bir sure sonra ağlamaya başlıyor. Uyku eğitimi verirken baska bir davranış bozukluklugu geliştirmesine neden mı oluyorum sorusu var kafamda. Uykuyu ağlamaların iliskilendirmesinden korkuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şafak, evet bence kucakta tutarak hata yapıyorsun. bence uyku eğitimi yazımdaki önerileri uygula. Zarar konusunda ise uyku eğitimi zararlı mıdır yazımı tavsiye ederim :)

   Sil
 36. MErhaba Eren ;
  Böyle faydalı bir blogu yeni keşfettim ne yazık ki ' ne yazık ki diyorum geç olmasından dolayı çünkü kızım şuan iki yaşında . Ve gece uykularını ayakta sallayarak gerçekleştiriyoruz ve ben bu durumdan artık çok yoruldum , yaklaşık 8 hafta sonra da 2. bebebğimi kucağıma alacak olan hamile çalışan bir anneyim ben bu arada.. Kesinlikle tavsiyelerinize ihtiyacım var ayakta sallama safhasına nasıl son verebiliriz lütfen bir fikir verin önerilerinizi merakla bekliyorum.. Sevgiler.. Bloguma da beklerim ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep 2 yaş hala sallanarak uyumak için çok çok ileri bir yaş. Derhal kesmelisin. 1 yaş sonrası uyku eğitimi yazımı okumanı öneririm.

   Sil
 37. şimdi kısmen öyle diyebilirim yani oyuncaklarla oynarken sıkıldığında beni alın diye ağlıyo ama yürüteç mama sandalyesi vs daha çok alıştı diyebilirim uyku eğitimine gelince tüm ihtiyaçlarını karşılıyorum (özellikle her gece pijama giyip yatıyoruz) ve yatağına koyup poposuna vurarak ninni söyleyerek uyutuyorum buna alıştık , kimi zaman ağlıyor kimi zaman ağlamıyor zaten kesik kesik ağlarsa haybeden ağlıyo acı acı ağlarsa acıktığında ortalama 20,00 - 20,30 arası yatıp 07,00 - 07,30 arası kalkıyoruz ve gece 3 defa emmek için kalkıyoruz açıkcası tamamen kesemedim gece emmemisni ama bunada razıyım artı emdiği zaman gerçekten acıkmış oluyo ipten kopmuş gibi emiyo yani uyku eğitiminde tam sonuca ulaştıkmı ulaşmadıkmı buda senin takdirine kalmış:) ayrıca başka bir yerdede yani misafirliktede aynı ninni ve popo yöntemiyle uyuyabiliyoruz;)

  YanıtlaSil
 38. Merhabalar eren ben çoook dertliyim bebeğim doğduğundan beri emmeye çok istekli değildi şimdi tam 4 aylık 2 aydır sadece uykusunda emiyor uyanıkken emdiği zamanlar çok nadir. Ben uyku eğitimine nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Bu eğitimde karnının tok olması gerekiyor....
  Emmediği için açlıktan ağlıyor ayağımda sallayıp sakşnleştiriyorum dalınca da anca emzirebiliyorum emdikten sonra tabiki uyanıyor, son günlerde saat akşam 8.00 de emzirip gazını çıkarıp artık sakinleştiği için yatağına bırakıyorum 8.30 gibi kendi kendine uyuyor tabi gündüz uykularımız böyle değil. Bana bir öneride bulunabilir misiniz bebeğimin ağlama seanslarında kafayı yiyecek gibi oluyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gece emzirmelerini önce 2'ye sonra 1'e indirin. 6. aydan sonra dengeli ve düzenli beslenen bebeklerin gece beslenmesine ihtiyaçları yoktur. Her gece bir saat belirleyin ve sadece o saatte emzirin. Bir de bana kalırsa uyku eğitimini 6. aya erteleyin. Başarılı olma ihtimaliniz daha çok olacak gibi görünüyor...

   Eren

   Sil
 39. uyku eğitiminde ben yanlış bişe mi yapıyorum? Altı temiz karnı tok. Oynadık zaman geçirdik vs. Uykusu gelince mızmızlanıyor anlıyorum. Yerdeydik, ninni söyledim okşadım. Çok sürmeden uyudu. Koyduk beşiğine ve saat 12 idi. Güvenemediğimden biraz bekleyelim dedim eşime ve yarım saat içinde uyandı. 12.20den beri beşiğinde, ağlıyor almıyoruz, deli gb uykusu var. Eğilip okşuyorum ninni söylüyorum tam uyucak gbyken tekrar ağlamaya başlıyor. Gündüzleri de oyun dışında kucağıma almıyorum, uyku gelince koyuyorum beşiğine, ağlıyor ve sonunda pes edip uyuyor. Psikolojim bozuldu, iyi bişe yapayım derken kızımın psikolojisini de bozmaktan korkuyorum. Daha beter olucaz diye endişeliyim. Bugün eğitimde 2.günümüzdü. 2 gündür ayağımda sallamıyorum, ağlıyo ağlıyo uyuyo beşiğinde ve çok kucağa almıyorum. Bu işe yaramayacaksa ne olur diyin, sarılayım kızıma. Boş yere onu da kendimi de harap etmim, zor durumdayım bişi diyin ne olur

  YanıtlaSil
 40. MERHABA EREN HANIM..Benim kızım 5.5 aylık 3 aylıkken uykusu düzene girmişti 9 da uyur 6 gibi kalkardı ama 20 gündür gece 3 te uyuyo huy edindi kendine aksam 7 gibi uyutuyrum 40 dk uyuyo hemen kalkıyo ne yaptıysam uykusunu düzene sokamadım yardımlarınızı bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bide memede uyur baska şekilde uyumaz

   Sil
  2. Berivan uyku eğitimi yazımda önerdiklerimi aynen uygulamanızı tavsiye ederim. Gece kalktığında almayın.

   Sil
 41. Merhaba Eren, bu yorumu sabahin 6.30'unda tum gece kucagimda yatmis olan Can'dan firsat bulup yaziyorum. Can 4.ayina geldiginde-10 gun once- doktorumuzun da tavsiyesiyle uyku egitimine basladik. Ondan oncesinde de Can'in uyku saatleri belirtiginiz saatlerdeydi: aksam 7-8 arasi uykuya dalip, sabah 7.30'ta uyaniyordu. sabah 9-10 arasi 40dak.sabah uykusu, 12-1 oglen uykusu- ki hava elverdigi surece disarida uyyuttuk, simdi buna alistigini evde oglen uykusunu yarim saatten fazla alamadigini goruyorum- 4-5 arasinda ise 20-25 daklik bir sekerleme. Uyku egitimi ilk gunlerde kolay basladi. Gunduz kendi yataginda gece ise besikte basinda bekleyerek, arada patpat, pispis yaparak 1 saat de surse uyutmayi basardim, ne olduysa gectigimiz pazar oldu ve can ertesi gunden itibaren degil yatakta kucakta ya da sallayarak bile uyumayi reddetmeye basladi! Yataga koydugumuzda uykusuzluktan gozleri kipkirmizi olsa dahi guluyor, oynuyor, hareket ediyor. Kucagima alip biraz gevsetmek istesem bu sefer agliyor. 4 ay boyunca gece emzirmeleri disinda memede uyumayan Bebek, 1 haftadir yalnizca memede sakinlesiyor ve bizi de caresiz ve yenilmis hissettiriyor:( Yazilarinizda istikrarli olmak gerektigini yazmissiniz, elimden geleni yapmama ragmen isler kotuye gitti, hatta son 2 aydir yalnizca bir kez emip uyuyan bebegim son 3 gecedir 5.30'ta kalkmaya ve tekrar zar zor kucakta ya da memede uykuya dalmaya basladi! Bir oneriniz olursa cok cok memnun olurum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu yorumu yeni gördüm. Şimdi ne durumdasınız?

   Sil
 42. Eren merhaba bebegiyle birlikte uyuyan ve uyumaya devam edecek aileler icin uyku egitiminin verilmesi konusunda ne düşünüyorsun?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birlikte uyuyarak uyku eğitimi olmaz :) Çünkü sana bağlımlılık geliştirir. Sana bağımlılığa devam etmesini istiyorsan eğitmenin anlamı yok pek.

   Sil
 43. merhaba eren
  benimde 8.5 aylık bir kızım var dogdugundan beri sürekli uyku problemi yaşıyoruz ve artık anne babası olarak bitap düştük sizin blogunuzla karşılaştım ve denemek istiyorum umarım başarılı olurum ama kızım çok huysuz ve çok küçük olmadıgı içinde başaramamak korkutuyo biraz daha okuyup iyice içime sindirip başlamak istiyorum bide bi sorum olucak uyku saatini 9,30 olarak ayarlasam olurmu çünkü babamız 7 de geliyo onunlada vakit geçirsin isitiyorum teşekkür edrim umarım başarırız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 9:30 çok geç Hiç olmazsa 9 yapabilir misiniz?

   Sil
 44. Merhaba eren benim kızım üç aylık üç hafta erken doğdu o yüzden ben uyku eğitimi için bir ay daha beklemeliyim diye düşünüyorum. Yinede Bebegimin uyku düzeninden bahsedeyim sekizde uyutamam çünkü babası o vakitte eve geliyoronunla hiç vakit geciremez. Dokuz gibi uyku halleri başlıyor son bir haftadır ayakta vekucakta uyumak istiyor ayak tabanlarm ağrıdı odanın içinde dolaşmaktan bir hal oldum. Bu durum hoşuna gitti gunduzde aynısını istiyor ama ben direndim tamam kucagimda uyu ama ayağa kalkmak yok iki gündür bunu aşmaya çalışıyoruz bu gün kucagimda biraz uykuya daldı hemen yatağına koydum salladim uyudu. Bi seferinde de direk yatağında sallayarak uyuttum. Gece uyumuz bazen 11lere kadar uzuyor ama genellikle 10.30da uyuyor. Anne ve babası olarak biz geç uyuyan bir aile değiliz . Gece iki kez memeye kalkiyor 3-4arası ve 6da sonra 7-7.30 arsası uyaniyor oynuyoruz biraz 9 da tekrar uyuyor. uykusu gelince bazen hareketleri hızlanıyor anliyorunki emip uyuyacak ama bazen ağlıyor uyumak için. Maalesef yatak odamız ve bebek odamız cik isianmadigi için bebekle beraber oturma odasında uyuyoruz o besiginde ben kanepede ayrıca temiz hava meselesine gelince eşim bebek üşütecek hasta olacak diye komşuya bile göndermiyor degilki dışarı cikalim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatice en uygunu 7:00-7:30'da uyuyp 6-7 de uyanmasıdır. Bir sabah 6'da uyandır ve sonrasında gün içerisindeki uykularını da düzenleyerek 7'de yatmış olmasını sağla derim.

   Dışarı çıkarmazsanız hasta olma ihtimali çok daha büyük. Hem de ÇOK ÇOK daha büyük.

   Sil
  2. babamiza uyku eğitimden ve bebeğin dışarı çıkıp hava alması gerektiginden bahsettim hergün odaları havalandır fakat bebeği sakin dışarı çıkarma dışarısı bzuz gibi ben dondum bu gün dedi yozgat ta yaşıyoruz gerçekten çok soğuk fakat ben bu konuda babamızı dinlemeyecem balkonda beş dk olsun hava aldiracam. bugün yatak odamıza gececez inşallah somestriden sonra uyku egitimine bslayacaz ozaman tam dört ayı bitmis olacak .tatilde misafirler geleceği için bölünsun istemiyorum . birde erken yatmadan dolayı babayla vakit gciremeyecek olması biraz dusunduruyor beni neyse bakalım eğitime başlayınca tekrar görüşürüz hoşçakal teşekkürler takipteyim

   Sil
 45. merhaba Eren.. benim 3 ay bir haftalık üçüzlerim var.düzeltilmiş 1 aylıklar. uyku eğitimi vermek istiyorum . erken mi ? aynı odada yatıyorlar bu arada.. şimdiden teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şeyme, öncelikle 3 aylarının dolmasın bekle. Sonra eğer fırsatın varsa odalarını ayır. Yoksa, birbirllerinin seslerine alışmaları için birlikte eğitim ver. Kararlı olman şart. Başladığında devamını getirmelisin. Eğer başlayıp yarım bırakırsan uyku düzenlerini beter edersin.

   Bu yazıyı da uyku eğitim yazımı da çok çok iyi okumanı hatta ezberlemeni tavsiye ederim.

   Sil
 46. Eren selam , dortbucuk aylik olduk sanirim bizede uyku egitimi sart ama evimiz bir oda bi salon ve can hala benle uyuyor gece bir kere emiyor ulke degistigimiz icin saatleri sasti nasil yapicam ne edicem bilmiyorum ama yanimdan ayirmam lazim stres basiyor simdiden oda konusuna ne diorsun ? Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Odasını ayırman şart değil bu yaşta. ayırmadan da eğitebilirsin.

   Sil
 47. Merhabalar Eren bloğunuzu yeni buldum ve uzun zamandan beri okuduklarım içinde beni en çok cesaretlendiren sen oldun.oğlum 6 buçuk aylık şuan şehir dışındayız ay sonu eve döneceğiz ve hemen çalışmalara başlayacağım.takıldığım iki nokta,dışarı gezmelerini uyku vaktinde. mi yoksa uyanık kalacağı saatte mi yapsak?bir de kundaklama gerekir mi bugüne kadar hiç yapmadım.teşekkürler..Çiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dışarı gezmeleri eğer sokakta açık havada ise uyurken yapabilirsiniz ama onun dışında uyanıkken yapın derim. 6. aydan sonra kundak olmaz artık...

   Sil
 48. Merhaba Eren umutla cevap bekleyeceğim çok zor bir bebeğim var 4 ayını bugün bitirdi 3 ayına kadar kolikti bir aydır ise ne gece ne gündüZ uyumk istemiyor en faZla iki saat uyuyor. Merhaba Eren umutla cevap bekleyeceğim çok zor bir bebeğim var 4 ayını bugün bitirdi 3 ayına kadar kolikti bir aydır ise ne gece ne gündüZ uyumk istemiyor en faZla iki saat uyuyor. Doğduğundan beri kendi kendi oynama yada uyanınca sessiz durma gibi bişeyi nerdeyse hiç olmadı sürekli ağlama mızmızlanma modundaSürekli karşısında biri olsn istiyor bu kadar huysuz olunca beşik alın dediler aldık ilk üç gün mışıl mışıl uyudu şimdi yine aynı napmalıyım sallanarak uyuyorHazır mama kullanıyrz stresten sütüm kalmadı ve tüm sinir sistemimi boZdu. Doktorada gittik hiçbir sağlık sorunu yok. Kendi başına uyuması imkansız gibi bişey yatağına bıraktıktan sonra ağlayacaktır saatlerce ağlayup uykuya dalmasını mı beklemelim uyku düZeni için napabilirm nolur yarım edin

  YanıtlaSil
 49. Merhaba Eren,
  Benim bebeğim 22 sinde 4 aylık oldu.3. ayda tavan yapan gaz problemimiz sebebiyle uyku düzenini ve hatta beslenme düzenini dahi pek kuramadık. Kendisi gaz sancılarında memeye gelmek isteyen memeye düşkün bir bebek.Tahmin edeceğin üzere uykuya da emerek geçmek istiyor ve hiç bir şekilde teselli olmuyor. Emziği reddediyor. Uyku düzeni öncesi beslenme, gündüz uykusu zamanlarını netleştirmem gerekiyor. Beslenme saatlerini netleştirdim. Sabah uykusun saati de belli ve malesef emerek uyuyor. Saat 9:30 - 10:00 arası. Öğleden sonra bakıcısı ana kucağında hafif hafif sallayıp pışpışlıyor. Artık hangi saatte uyutabilirse. Ama 13:30- 15:00 arası tuturmaya çalışıyoruz. Saat 18:00 - 18:30 arası da bir şekerlemesi var. Gündüzleri pek uyumuyor. Bu saatler yarım saat öne ileri oynayabiliyor. Akşam 21:00 gibi ille meme isteyerek uyuyor. Gündüz nasıl uyutmalıyım? Sanırım gündüz uyku ssatleri pek yeterli değil.
  Psikolog bir ablam kesinlikle Ferber i önermedi. Senin metoduna benzer şekilde, karyolasının yanında oturup kucağıma almadan, yumuşak bir tonla seve seve uyutmaya çalışmam gerektiğini söyledi. Çok sinirleniyor emzirmezsem ama sanırım sebat edip devam etmeli.

  YanıtlaSil
 50. Eren merhaba oncelikle butun emeklerin için cok tesekkur ederim. Kizim 10 aylik uyku egitiminden haberdar olmama rağmen cesaret edememis bu konuda korkak bir anneyim. Ama artik uyku problemiyle basa çıkamıyorum. Doga'yi ayagimizda salliyoruz ve ben bu yontemden cok rahatsizim bence Doga da rahatsiz. Sana simdilik sorum su yatagin kenarina kalkip dikilebildigi icin onu zaptetmek dsha zor onerin var mi? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 51. Merhaba Eren ;
  Kızım Derin bugün itibariyle 5 ay 1 haftalık oldu.Günlük 15 saat uykusunu alıyor ancak benim sıkıntım gece uykusunun saati.Gece 2den önce kesintisiz uykuya geçmiyor.
  yatış 02:00 kalkış 10:00 10:30
  yatış 12:00 kalkış 13,30
  yatış 16,00 kalkış 18.00
  yatış:20.00 kalkış 21:30-22
  ve ikiye kadar gayet neşeli bir uykusuzluk hali.Öğlen iki uykusu hariç diğer uyku geçişleri emzirirken oluyor.Bu saatleri nasıl değiştireceğim? :((

  YanıtlaSil
 52. Bende ayni elif hanim gibiyim. Oğlum 4bucuk aylik ve yaklasik 2haftadir gece 2 veya 3 te duyuyoruz. Sabah 1e kadar uyuyor. 4.Ayina kadar her uykusuna kendi dalardi ben odasina birakirdim o balina balina duyurdu ne olduysa 2hafta önce ne kendi kendine uyuyor artik nede ayakta sallamayla. Ben öğretmenim ve haftaya ise baslicam ve de sabahciyim yani 7 de evden cikiyorum uyku eğitimine bu gece başlamaya calistim ama bu blogu daha yeni gördüm 12de yikadim oğlumu ve 1 de uyudu en axindan 3e kadar beklemedi diye seviniyorum yarin akşam 10 .30 da yikayip yatrmayi planliyorum birde yarin sabah onu 8de uyandirmayi. Onu birakip uyutmaya baslarsam benden iyice soğur diye korkuyorum zaten onu birakip ise baslicam haftaya. Sizce ne yapmaliyim nerden nasil baslamaliyim . doğru yoldamiyim şuan. Keşke kendi kendine uyuduğu günlere donebilsek tekrar baslasa öyle uyumaya keşke....

  YanıtlaSil
 53. Merhaba Eren,2 bucuk aylik bir kizim var.Ne kadar cok ugrastiysak da anne sutu almadi emmek istemedi simdi istese de sut gitti zaten:(Mamayla besleniyoruz.Bu yuzden emzirmek gibi bir avantajim yok.3 saatte bir mama veriyoruz.Dogdugundan beri sallanarak uyudu ama artik o bile ise yaramiyor kizim gunduzleri hic uyumuyor gece 23 de uyuyor 3 er saat arayla mama icin kendiliginden uyaniyor saat 8 de de onun icin uyku fasli kapanmis oluyor.Sallamaktan yoruldum o da bi yana uyumadigi icin cok uzuluyorum.sallamayi biraktigim an gozlerini aciyor.Buradan anliyorum ki aslinda uyumuyor sersemliyor sadece.Bana ne onerirsiniz nasil bir yol izlemem gerek cadimi uyutmak icin?cok caresizim:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Merhaba bir yerleri kacırdım sanırım. Uyku eğitimine başladık ve kızım alıstı diyelim ev dısında uyumasına müsade etmeyecek miyiz? Ben çalsıyorum ve Nehir annemde oluyor isten 7bucukta cıkıyorum uyuması 9 olacak. Annemde ya da carsıda arabasinin icinde uyumasına müsade etmeyecek miyim?

   Sil
  3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 54. Merhaba,
  Ben facebook grubunda da yazmıştım ama buraya yazmalıymışım aslında:)
  Benim oğlum 4 ay 8günlük.Yaklaşık 10 gündür uyku eğitimi vermeye çalışıyorum.Bunun için Tracy Hogg kitabını edindim ve uygulamaya başladım.İlk geceden sonra belimin ağrısından dolayı yatır-kaldırı bırakmak zorunda kaldım.Yanında durarak uyutuyorduk.Biraz ağlasa da uyuyordu sonunda ama biz 10 gün içinde fazla gelişme katedemedik ve ben artık yatağına koyduktan sonra dışarıda bekleyerek uyutmaya başladım dün geceden beri.bu şekilde 8 civarı uyuyor ve 11 civarı Tracy'nin dediği gece emzirmesini yapıyorum.Sonra saat 1-1.30 gibi her zamanki gibi uyanıyor.Pışpış yaparak uykuya dalmasını sağlıyorum ama çok uzun sürüyor ve tam dalamadığı için sürekli hareket ediyor,ağlama benzeri sesler çıkarıyor.Sabaha kadar böyle devam ediyor.Bu alışkanlık uykusunu ortadan kaldırmak için ne yapmalıyım?
  Birde en büyük sorunum gündüz uykuları.30-40 dakika arasını geçiremiyorum bir türlü.Tekrar uyutmaya kalktığımda çok daha fazla ağlıyor.Kısa uykuların önüne geçmek için Tracy Hogg'un uyutmak için uyandırı mı denemeliyim veya ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TracyHogg'un yöntemi için soruları ben cevaplamasam iyi olur sanki :)

   Sil
  2. Aslında artık Tracy Hogg ile uyutmuyorum.Kapının dışında bekleyerek artan aralıklarla içeri girerek uyutuyorum.Bana yol gösterecek bir cevap yazarsanız çok sevinirim.Gece boyu uyandı.İşin kötüsü saat başı kalkıyor.Sanırım gece-gündüz ayrımını kaybettik.
   İşte benim en çok sıkıntı çektiğim bu saat başı uyanmaları olduğunda ne yapmalıyım?Artan aralıklarla yanına gitmeye devam mı etmeliyim?

   Sil
 55. Tekrar merhaba Eren cevabini dort gozle bekliyorum gun gectikce hersey icinden cikilmaz bir hale variyor.Cadi kizim hala uyumuyor.2 bucuk aylik ama kilomuz yerinde bu arada 6,2.4 ayi mi beklemeliyim yine de ne dersin?

  YanıtlaSil
 56. Kurtarıcım Eren merhabalar...yine fikrine ihtiyacım var.geçen haftadan beri uyku eğitimine başladım.bir iki kere çok ağladığında kucağıma aldım ve hata yaptım yanlış mesajı aldı yani neyse ondan sonraki süreçte tekrarlamadım. süre tutuyorum odaya girmek için yatağına koyduğum anda başlıyor bağırmaya almıyorum kucağıma hiç arada girip konuşuyorum ama dinlemiyor dokunmamı da istemiyor ben de çıkıyorum odadan.gündüz uykularını düzene sokamadım henüz biraz uyuyor uyanıp ağlamaya başlıyor.yarım saat bekliyorum sonra alıyorum yatağından kucağımda uyutmuyorum yani sence doğru mu yapıyorum?bir de bağırmaktan sesi kısılmış gibi çıkıyor eğitim vereceğim derken hasta eder miyim diye düşünüyorum.bu durumla karşılaşan var mıdır acaba ?acil yorumuna ihtiyacım var lütfen cevap bekliyorum.sevgiler.....

  YanıtlaSil
 57. Eren hanim merhabalar blogunuzu ve facebook grubunu uzun zamandir takip ediyorum. Ozellikle blogta yer alan Tomris hanimin yazilari ile mama destekli beslenen bebegimi sadece emziriyorum. Bu benim icin cok buyuk bir mutluluk. Bebegim su anda 56 gunluk oldu. Yaklasik on gundur gripti. Gerci sadece burnu tikali idi. Bu surecte gunduz uykularimiz bozuldu. Daha once biraz kucakta sallandiktan sonra ana kucaginda uyumaya devam eden bebegim grip surecinde surekli dik pozisyonda durmak istedigi icin tamamen kucagimda uyumaya basladi. Kucagima almasam neredeyse hic uyumuyor gunduzleri. Geceleri de yaklasik olarak 7den 9.00 veya 9.30 kadar suren gaz sancilarimiz var bu yuzden bu saatlerde grip oncesinde de ya benim ya da babasinin kucaginda idi. Geceleri ise emzirme saaatleri disinda yataginda yatiyor cok nadir kucakta uyumak istiyor. Biliyorum uyku egitimi icin cok erken ama gunduzleri surekli kucagimda uyumasi beni cok yoruyor cunku hicbir is yapamiyorum boyle olunca biraz esimle de sorun yasamaya basladim. Kucagimda uyutup yataga koydugum an sanki kucakta derin derin uyuyan bebek o degilmis gibi aninda uyaniyor. Size sorum gunduzleri bebegimi uyutmak icin ne yapabilirim? Uykusuz kalmasi da bebegimi cok huzursuz yapiyor ne yazik ki

  YanıtlaSil
 58. Eren Selamlar,

  Facebook ve burayı takip edip sana yazmadan durmak zor, başın da yeterince kalabalık ama böyle deneyimli, bilgili ve ne yaptığını bilen, başarılı olan tecrübeli annelerin paylaşımları benim gibi acemi şaşkın anneler için inan çok motive edici!

  Kısa kesip durumu ve sonrasında da sorumu aktarıyorum.

  2.5 aylık bir kızım var, son 1,5 aydır konulan süt ve muhtemelen başkaca gıdalara karşı da alerjisi olduğu teşhisi var, hali ile bunun onda yarattığı -zaman zaman tırmanan- huzursuzluk rahatsızlık var, örneğin kaka yapmak geceleri bir iş, bu da uykusunu bölüyor.

  Kızımın 10. gününden itibaren her akşam 6-7 arası yıkayıp en geç 7-7,5 ta biberonla anne sütünü verip uyutuyoruz. Son bir aydır biberonu bakıcı verip o uyutuyor. uyutmamız da şu şekilde süt biter, -eli kolu çok oynadığı için kundaklanır- uyumamış halde yatağına/beşiğine konur şşşş şşş ve pat pat pış pış ve emzik ile uyutulur. Beslenmesiyle birlikte derin uykuya dalması toplamda ortalama 1 saati bulabiliyor. Gece bizim odamızdaki beşikte gündüz ise odasında yatağında aynı şekilde uyur. Gündüz uykuları beslenme sonrası olmaz. Bugün itibari ile onu artık akşam uykusunda da odasında yatırmaya başladım.

  Bahsettiğim uyutma şekli ile şanslı günümüz ise ilk kalkışı gece 01:00-02:00 arası, -bu seansta da Babası biberonla anne sütünü verir- sonra 4:30-5:00 arası - bu seansta meme emer- ve sonra da 07:00-07:15 arası nihai kalkışı yapar.

  Rahatsız huysuz bir günümüzse ilk kalkış 24:00 civarı olur, ikincisi 02:30, üçüncüsü 04:30 sonra işte 07:00-07:15.

  Sorularıma gelince,

  1. akşam uyumadan önceki beslenmeyi banyo öncesine ne zaman alsam ideal olur? beslenmeyle gece uykusunu eşleştirsin istemiyorum.
  2. kundak olayı ufakken iyi ama git gide büyüyor, ne zaman bırakmak daha doğru olur.
  3. uyku eğitimi mutlaka deneyeceğim, ancak şu alerji kaynaklı sıkıntısı uyku düzeniyle ilgili bir yol çıkarmama engel oluyor, değişken ancak çok da ertelemek istemiyorum, çünkü huzursuzluktu, kakaydı, dişti derken zaman geçiyor. Sonuç olarak kızın Leyla'ya yaptığım gibi 4 ayı tamamlamasını mı önerirsin?

  Vakit ayırdığın, okuduğun ve yanıtladığın için şimdiden teşekkür ederim.

  Sevgiler,

  YanıtlaSil
 59. Eren konu altına uygun mu emin olamadıma ma uyku arkadaşını benimsetmek için bir fikrin var mı acaba? Oğlum 6 aylık artık zamanı geldi sanki

  YanıtlaSil
 60. Sevgili Eren yorumların ve soruların birçoğunu okudum fakat benim durumumda ne yapıacağını halen bilmiyorum. Bu yüzden soru sormak zorunda kaldim. Zamanın yok biliyorum ama belki bana yardım edebilirsin. Kızım şuan 6,5 aylık. 4.ayından beri uyanıkken asla biberonunu ve ek gıdaları almıyor. Ayakta sallamayada bu nedenle alıştırdım. Zorla uyutup öyle yedirebiliyorum. Şuan ise gecelerimiz perişan halde sabaha kadar geriniyor kolunu ve ayaklarını vuruyor ve böylece uyanıyor. Saatlerce sallayarak uyutmaya calisiyorum. Uyanmasin diye eli kolu dursun diye sabaha kadar beşiğini sallıyorum. Hayatım cehenneme döndü resmen. Bu arada uykusu hafif olduğu için sütünü de almıyor ve açlıktan ayrıca huzursuz oluyor. Sana sorum şu: uyku eğitimi gecemize çare olur mu? Uyku eğitimi sürecinde ve sonrasında beslenmemizin zamanı nasıl olacak? Derin uyku olmadan ağzını bir kitliyor birdaha açmıyor. Rekorumuz 11 saat. Ne uyudu ne yedi. Açlıktan ve uykusuzluktan ağlıyor ama direniyor. Lütfen cevap ver. Teşekkürler şimdiden...

  YanıtlaSil
 61. Eren hanım merhaba ;

  Yazılarınızı dikkatle takip ediyorum. Kızıma 6 aylıktan beri aşamalı olarak çokta ağlatmadan kendi kendine uyumayı öğrettim. O günden bu yana kendi yatağında kendi odasında uyuyor. Ancak bizim sorunumuz 11. ayda başladı. Artık kendi kendine tutunup kalkmaya başlamalarıyla birlikte yatağına yatırdığımda uyumak istemeyerek kalkıyor. İlk başlarda odasında oturup tekrar yatırdım ama uyuması çok zaman alıyor. Sonrasındada odasından çıkıp kalktığında odasına girip yatırmaya başladım ama pek birşey değişmeyerek 1 saatimizi alıyor uykuya dalması. böylece düzenimizi oluşturan uyku saatlerimizde hep kayıyor. Bunun hergn olmasıda artık sinir bozucu hale gelmeye başladı. Şimdi 13 aylıık ve 3 aydır aynı sorunla mücadele ediyoruz. Bebeğim uyumak istemiyor. Gece uykularımızda sorun yok nadiren uykuya dalması zaman alabiliyor ancak en geç 8 8.30 gibi uyumuş oluyor. sabahta 7 8 civarı uyanıyor. Ama gündüz uykularına direnmeyi azaltmak için sizden birkaç ipucu istiyorum. Bu arada henüz emeklemiyor da tam anlamıyla yürümüyorda, yardımla yürüyor. Birde 1 yaş ve sonrası için bi günlük uyku rutini verirseniz cok sevinirim.

  YanıtlaSil
 62. Eren hanim 18 aylik bi kizim 3 ay oncesine kadar iyiydi 23.00 dediginde mamasini icer koltukta uyurdu yerine koyardim sabah 10.00 a kadar kesintisiz uyurdu 3 ay once bir gece yogun bakimda yatti yagcoz icti. Hastaneden ciktiktan sonra odasini reddetti bizimle uyumaya basladi son bur haftadir ise oyun parkini yatak yaptik bizim odamizda ve orda uyuyo ama hala ayakta salliyorum kendi uyumuyor. Huylari degisti cok yaramaz ve anneci oldu beni goremeyince deliriyor. Kimseti istemiyor. Ne yapicagimi sasirdim artik temizlik yapmama bile izin yok yanimda otur diyor. Uyku egitimi icin gec kalmisim anladim bu saatten sonra nasil davransam kizim eskisi gibi uysal ve soz dinler. Bazen cigrimdan cikariyor bagiriyorum kicina vuruyorum sonrada uzuluyorum lutfen bana yardim et.

  YanıtlaSil
 63. Merhaba bizim 80 günlük bir kızımız var.Kızımız doğduktan bir hafta sonra şiddetli bir şekilde ağlamaya başladı.Sonradan anladık ki gaz sıkıntısı varmış.Ayrıca gaz sancıları dışında uykuya dalma problemi olduğunu da anladık.Yani bebeğimizin uykusu geldiği halde saatlerce uyuyamıyor. tabi bu saatlerde kucağımızda oluyoor ve sonunda kucağımızda uyakalıyor.merak ettiğim şu:1-bu ağlamalar ne zamana kadar sürecek.2-gerçekten kucağa alıştı mı? 3-Sürrekli ağladığı için onu sakin bir şekilde uyutabilecek miyiz?

  YanıtlaSil
 64. kizim 4 aylik kolik bir bebek gaz sancisu geceye dondu ve menede uyumayi aliskanlik edindi on gundur eskisinden daha sık uyaniyo bazen on dk bir bile kalkiyoruz boyle bir durumda nasil uyku egt.verebilirim sadece anne sutu aliyor 6.aydan sonra baslasam cok mu zorlanirim

  YanıtlaSil
 65. kizim 4 aylik kolik bir bebek gaz sancisu geceye dondu ve menede uyumayi aliskanlik edindi on gundur eskisinden daha sık uyaniyo bazen on dk bir bile kalkiyoruz boyle bir durumda nasil uyku egt.verebilirim sadece anne sutu aliyor 6.aydan sonra baslasam cok mu zorlanirim

  YanıtlaSil
 66. kizim 4 aylik kolik bir bebek gaz sancisu geceye dondu ve menede uyumayi aliskanlik edindi on gundur eskisinden daha sık uyaniyo bazen on dk bir bile kalkiyoruz boyle bir durumda nasil uyku egt.verebilirim sadece anne sutu aliyor 6.aydan sonra baslasam cok mu zorlanirim

  YanıtlaSil
 67. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 68. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 69. Eren'cigim, bir dizi yanlisi bence ayni anda yapıyorum ama artik bir yol bulmak istiyorum. Leo 11 aylik olmak uzere ve geceleri benim koynumda yatiyor. Yatagi hemen yanibasimda ama gecede en az 4-5 kez memeye uyandigi için tekrar yatagina yatir kismini atlayıp cogu zaman yanimda yatiriyorum. Zaten o da o kadar alismadi ki sanki yatagina yatinca alarm caliyormus gibi 5 dakika sonra uyaniyor. Simdi ben hem memeden kesmek hemde kendi yatagina hatta kendi odasina alistirmak istiyorum. Geceleri uykuya meme emerek daliyor sonra da emzik niyetine 4-5 kez bazen daha fazla kullaniyor. Gunduz uykularinda bakici emzikle ve pusetinde uyutuyor ama gece memesiz nasil uyutucam bilmiyorum. Hem memeyi kes hem yatagina yatirip uyku eğitimi ver cok mu keskin bir geçiş olur? Gece emmek için uyandiginda su mu vermeliyim?
  Tum bunlari siraya mi koymaliyim ya da nasil yapmaliyim bilemedim. Memesiz ve kendi yataginda yatan bir çocuk istiyorum cok mu:)

  YanıtlaSil
 70. sevgili eren yazıların çok güzel dediğin gibi hatmetmeye çalışıyorum bazılarını :) yalnız bikaç aydır yorumlara cvp yazmadığını gördüm inş biran önce bana cvp verirsin çünkü senin önerilerine çoook ihtiyacım var 40 günlük bir oğlum var emziriyorum kucağımda ve yastıkta sallayarak uyutuyorum günde 1 defa falan da babası kollarında hamak gibi sallayarak uyutuyor öncelikle bunlardan kesinlikle yapmaman gerekn birşey var mı? birde gece emerek uyuyor bazen de gündüzleri..bunlar uyku eğitimine geçişe karar verdiğimizde zorluk çıkar mı? emzirerek uyuyan bebeklerde zorluk oluyor diye okumuştum . aslında daha önemli sorum 4 aylıkken bayram gezmesine anneannesinin yanına gidicez dönüşte uyku eğitimi versek mi diye düşünüyorum yalnız 2 ay sonra kurban bayramında da babannesinin yanına gidicez uyku eğitimini etkiler mi? bu seyhat başka ev uyku eğitimini etiler mi? yada 6 aydan sonra seyehat dönüşü mü eğitime başlasak birde 6 aydan sonra odasını da ayırmak istiyorum 2 sini bir arada yapmak mı doğru yoksa ayrı ayrı mı?help meeeeee :)))

  YanıtlaSil
 71. merhaba eren abla ( abla diyorum çünki daha 20 yasındayım :) ) 4 aylık bir kızım var ve uyku sorunumuz var 3 aylıkken kendi yatıgına alıstırmıstım ama nasıl olduysa geri kucagımıza alıstı şimdi de battaniye arasında sallanmaya alıstı hanım denedim geri yatagına alıstırmayı ama etinden et koparırlarmış gibi aglamaya baslıyor dogal olarak gönlüm el vermiyor aglamasına 3 aylıkken rutini de olusturmustum biraz ama annem geldi ve uyumak istemiyorsa zorlama kendini de bebeğide yıpratma diyerek elimden aldı.şimdi de sabah en gec 07.00 de kalkıyoruz gece ise 10 dan asagı uyutamıyorum uyuyor fakat 20 dkka yı bulmadan geri uyanıyor. Bu arada emmeyide bıraktı uykusunda emzirebiliyorum sadece bazen de kendi canı ısterse emiyor beni geri zamanlarda sutumu sagıp veriyorum bazen de mama tabiki :/ uyku düzeni çok düzensiz ögleden önce 3 4 saat uyuyup 1 saat sonra geri uyuyabiliyor bazen, bazen de 1 saat uyuyup tüm ögleden sonra uyanık kalabiliyor ha bir de gece uyanmamız var 3 de uyanıp benimle oynayın diyor ve en erken uyutabildiğim zaman 4.30 la 05.00 arası ve cok huysuz bir kız herseyden cok cabuk sıkılıyor sürekli kucakta olmak istiyo ilgi, gezmek, onunla konusmamızı istiyo yapmazsak ta cıglıgı basıyo :) herseye cok ama cok meraklı ılgısı baska bır seye cok cabuk kayabiliyor ne yapmalıyım bilmiyorum. büyüklere soyluyorum fakat biri bırak öyle gitsin ne derse yap diyo digeri de bilemiyorum ki internetten arastır diyo ( her ıkı tarafında ılk torunu ) lütfen yardımcı ol bana :(

  YanıtlaSil
 72. Eren hanım sizinle gıyaben çook önce tanıştım yedi ay boyunca uyumayı tamamen reddeden oğluma artık verimli bi anne olmaktan uzaklaştığımda uyku eğitimine karar verdik eşimle. Ben o dönemde uyumadığı gibi sürekli ağlayan küçük meleğim sayesinde yemek dahi yiyemediğim için araştırma görevi eşime düştü ve akşama elinde birkaç sayfa çıktıyla eve geldi okuduk uyguladık üçüncü gün sonuç almaya başladık lakin ne dediysek büyüklere bayram tatiline gelemeyeceğimizi anlatamadık ve gittik orada iş çığrından çıktı eşim pes etti ben gaddar anne oldum ve eğitimimiz kesildi. Oğlum on aylık olduğunda bir kez daha karar verdik ve çok şükür bu sefer eşim beni değil karşı çıkanları karşısına aldı. Hala iki tarafta da ilk torun olmasının ninleri ve dedeleri yanında verdiği şımarılıktan ötürü aile ziyaretlerimizden veya onların bizi ziyaretlerinden sonra bi fırsat kolluyo uyumamak için ama kararlı davranınca vazgeçiyo :) şimdilerde facebook taki grubunuzda geçirmeye çalışıyorum kısıtlı olan boş vakitlerimi ve orada bir arkadaş uyku eğitimi konusunda yardım isteyince link gödermek için eşimden o yazıyı tekrar bulmasını istedim o da buldu işte sizin bu yazınızı buldu :) ve şimdi bir kez daha anladım eşimin o çıktıyla eve geldiğinde ne kadar isabetli bi tercih yaptığını. Şu sıralar yoğun bi şekilde ders çalıştığım için henüz tam inceleyemedim nelere dair paylaşımlar olduğunu ama şu sınav bi geçsin başta oğlumun cırlamaları hakkında olmak üzere pek çok şey var bilgi edinilecek :) geç kalmış bi teşekkürü borç bilirim sonsuuuuuz teşekkürler...

  YanıtlaSil
 73. selamın aleyküm sevgili eren. yazılarını ilgiyle okudum. kızım 9 ay 10 günlük ve ben 9 aydır uykusuz bir anneyim 1 ay sonrada çalışmaya başlayacağım. kızım doğduğu günden beri uyku sorunumuz var doğduğunda bile gözleri açıktı o kadar yani:) kızım park yatağında yanımızda yatıyor, 20 günlükken bile 28 saat uyumadığımızı bilirim ve ağlama ataklarımız uğunmalarız o zamandan beri devam etmekte. şimdi gece saat 01,30 gibi memede çırpınarak uyuyor. 15 -30 - 60 dk. sonra çığlıklar içinde uyanıyor ve memeyi almadan sakinleşmiyor. bu senaryo sabaha kadar tekrar ediyor. beni korkutan kızım çok sinirlendi mi uğunuyor ve bazen morarıyor da sinirli bir yapıya sahip bir bebek. uykuya alışma sürecini uğunmadan morarmadan nasıl atlatabilirim? dediğim gibi eslem hanım 01,30 da uyuyor uyku eğitimine doğrudan saat 19,30 da mı başlamalıyım birde ben Türkiye de yaşıyorum yani yaz dönemindeyiz artık havalar saat 21,00 da kararıyor bu yüzden uyku eğitimine saat kaçta başlamam uygun olur? ayrıca henüz uyku arkadaşımız yok uyku arkadaşı için geç mi kaldık? doğduğumuzdan beri hep emziği reddetti küçük canavarım:) uyku eğitimine emziksiz başlamamın bir dezavantajı olur mu? son bir şey daha biz 9 ay 10 günlüğüz ama çok hareketli bir bebeğim var park yatakta hemen ayağa kalkıyor yatırır yatırmaz ayakta yani, yüz üstü dönünce hemen uyanıyor bu durumu nasıl halletmeliyim. birde yatmadan önce en son ne ile besleyeyim ve kaç saat önce? hakkını helal et lütfen gözlerini ve beynini yordum sabırsızlıkla cevabını bekliyorum hayırlı günler...

  YanıtlaSil
 74. Merhaba benim oğlumun14 ayı bitti doğduğundan beri uyku problemi cekiyoruz emerek uyuyor çoğu zaman hatta ayaktada salliyoruz uyku egitimi vermek istiyorum cunku cok yorulduk bu durumdan. masal vs için erken oldugnu düşünüyorum uyku arkadaşı ile denicem ama hatta bir uykusunda denedim çok agladi tavsiyelerinizi bekleriyorum sevgiler..

  YanıtlaSil
 75. Merhaba Eren ikiz kızlarım şuan 5 aylıklar ancak düzeltilmiş 3 aylıklar gündüz sallayarak uyutuyorum gece emip geri uykuya dalıyolar gündüz uykuları çok düzensiz ne zaman uyuyup uyandıkları belli değil mesela 15 dk uyuyup uyanıyorlar bende sallayarak tekrar uyutuyorum böylece bir iki saat uyumuş oluyorlar bırakayım uyumasınlar mı benim problemim uykunun devamlılığı birde uyku eğitimi için daha erken mi

  YanıtlaSil
 76. Çocuklarda Gece Terörü ve Uyku Bozukluğu konusunda güzel bir blog yazısı;

  http://www.normalisgood.net/cocuklarda-gece-teroru-ve-uyku-bozuklugu/

  .

  YanıtlaSil
 77. Merhaba Eren Hanım,
  Benim 2,5 aylık bir bebeğim var. Uyku eğitimi ile ilgili yazınızı okudum dün.
  Bebeğim akşam 8.30 da uyuyor ve sabah 7 civarı uyanıyor. Bu düzeni kendiliğinden oldu. Ama gündüz uykuları 1 aylıktan sonra bozuldu. Asıl sorun aslında mememde uyumaya alışmış olması. Gece emzirirken uyuyor ve 2 kez uyanıyor, emzirirken uyuyor yine (aslında pek uyanmıyor, uykusunda debelenmeye başlıyor ve sesler çıkarıyor, ben de uyanmadan alıp emziriyorum, devam ediyor uyumaya) Ama gündüz uyuması ve devam etmesi çok daha zor oluyor. Uyutup yatağa koyduktan 15-20 dk, bazen daha kısa sürede uyanıyor. O zaman da çok kısa süre uyanık kalabiliyor, huzursuzlanıyor hemen. Artık yatarak emziriyor, bu arada uykusuzsam ben de yanında şekerleme yapıyorum. Tabi bu durumda hiç bir şey yapamıyorum gün içinde.
  Memede uyuma alışkanlığını bitirmeye uğraşayım mı yoksa 4. ayda uyku eğitimini mi bekleyeyim sizce? Bir de gece beslenmesi 6. ayda bitmeli demişsiniz. Ondan önce, yani 4-5. aylarda gece uyanırsa yine emerek mi uyuyacak? Yoksa uyanıkken emzirip aynı yöntemle mi uyutmak gerekiyor?
  Yazılarınız çok güzel, teşekkürler :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gökçe Merhaba,

   Bana kalırsa memede uyuma alışkanlığını bitirmek için 3 ayın dolmasını bekle ve uyku eğitimiyle beraber sonlandır. Ama o zamana kadar memedeyken mümkün olduğu kadar uyanık kalsın. Uykuya daldığı an memeni çek, meme ile uykuyu özdeşleştirmemesi gerek. Emzik almıyorsa vermeni tavsiye ederim.

   Eğer çalışıyorsan gece beslenmesine devam et derim. ama evde olacaksan kesmeni tavsiye ederim. Uyku eğitimiyle zaten gece uyanmaları kesilecek.

   Bana hanım deme lütfen :) Bol şans!

   Eren

   Sil
 78. Peki Eren :-) (oğluma Eren adını koymayı düşünüyordum, Bilge oldu sonra :-))
  Eğitime 4. ayda başlarım diye düşünmüştüm ama 3 bitince başlamamı öneriyorsun demek.
  Ne yazık ki emzik almıyor, çok denedim. Elini emmeye çalışıyor, daha doğrusu yumruğunu. Uykusu gelince elini ağzına götürüyor. Ama doğru düzgün ememediği için sinirleniyor.
  Bugün memesiz uyutmaya çalıştım, korkunç bir gün oldu. 1,5 saat kadar uyudu toplamda ve akşam artık çok sinirliydi, ağlamaya başladı. Zor banyo yaptırıp uyuttum. Nasıl uyutacağımı bilemiyorum. Bir önerin olur mu?
  6. aya kadar çalışmayı düşünmüyorum. Daha sonra da yarı zamanlı çalışacağım bir süre (KBB doktoruyum bu arada) Eğitime kadar gece uyanınca nasıl uyutabilirim? Yani NASIL??? :-))
  Çok teşekkür ederim
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 79. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 80. Merhaba eren benim bebeğim 2 eylulde 5 aylık oldu uyku düzenim iz şu şekilde sabah 6-7 kalkiş eğer kakasını yapmadiysa saat 8 olabiliyor 9 gibi yatıyor yarım saat uyku tekrar kalkıyor 1 gibi tekrar uyutuyorum 5 gibi tekrar uyuyor en son 8 de gece uyuyor sabaha kadar 3 saatte bir emziriyorum. Şimdi uyku ya dalması için ya memede ya sallayarak yada 8 de odada bırakıyorum kendi kendine ama gündüz uyutmasam önceki gibi kendiliğinden uyumuyor uyku eğitimini nasıl vereceğim yazıda bulamadım yardimci olursan çok sevinirim

  YanıtlaSil
 81. Eren 3 haftadir bi hal oldu sekerpareme, nolur yardim et. 9,5 aylik kendisi. Gece 4-4:30 gibi uyanip 1-1,5 saat boyunca uyusam mi yarina mi biraksam modunda bi suskun bi zirlak vaziyette takiliyo, ben tabi uykusuzluktan bitap. İlk hafta galiba gece beslemesini azaltmali dedim ve son 2 haftadir yalnizca gece 12-1 gibi uyandiginda emziriyorum, diger mizildama aglamalarda emzirmiyorum. Ama kizim hala gece ortasinda uyaniyor:( Sabah 7 civari gune basliyor, 2,5-3 saat uyanik kalip 1.uykuya yatiyor. Kafasina gore bazen yarim saat bazen 3 saat uyuyor, sonra 3-3,5 saat uyanik kalip tekrar uyuyor. Uyandiginda gece uykusu saatine 4 saatten fazla varsa aksamustu sekerlemesi yapacagi anlasiliyor. Genelde de gece 8 gibi uyuyor. Gunduzleri kendisi uyuyor ama bazen tam sizmak uzereyken agliyor, yanina gittigimde 4.pış pışa gelemeden uyuyor. Nerede hata yapiyorum ve nasil duzeltebilirim?

  YanıtlaSil
 82. Merhaba, oğlum 4 aylık, her gece banyodan sonra 7-7.30 arası uyuyor. 22:30 uykusunda emziriyorum. Gece 1:30-2 den sonra derin uyumuyor, devamlı hareket halinde, devamlı ses çıkartıyor. Tabi 2 den sonra 2 saatte bir emiyor, çok hareket edince ben acıktığını düşünüp meme veriyorum. Sabahta bazen 5:30 bazen 6 bazen 6:30 da kalkıyor. Hal böyle olunca benim uyku yarım yamalak. Gündüzleri ise durum bir felaket, paşa devamlı kucakta sallanarak uyuyor , kucaktan yatağa konduğunda kısa sürede uyanıyor, ama kucakta kalırsa bir buçuk saat falan uyuyor. Uykusunu alamayınca çok huysuz olduğundan bizde kucakta uyutuyoruz hep. Ben uyku eğitimi vermek istiyorum acaba erken mi, birde aynı odadayız yatağımın yanında beşikte uyuyor. Ben odasına kendi yatağına geçirmek istiyorum, birde kundak kullanıyoruz, onu da bıraksak artık iyi olucak. Hem oda değişikliği, kundaksız uyuma birde uyku eğitimi nasıl bir sıraya koyucam bilemedim. Geceleri de emdiği için ben sesini duyup emzirmeye gidinceye kadar iyice uykusu açılır diye korkuyorum. Nerden başlayım nasıl yapayım yardım lütfen ??

  YanıtlaSil
 83. Merhaba eren.yaziyi okuyunca hem çok sevindim bir o kadar da panige kapildim.benim 111 günlük bebeğim gunduz neredeyse hic uyumuyor!bu yüzdende çok huysuzlaniyor.gunduz bir rutini yok.ayakta sallayarak kucakta sallayarak veya emzirirken belki kisacik kestiriyor.gunde en iyi 12 Saat uyuyor daha 4 aylik bile olmayan bebis için çok az değil mi?aksamlari 9 gibi uyuyor.eğer gün içinde olurda 2-3 saat uyumussa gece uykusu na dalis bu sefer 11 i buluyor.gündüz uykusu pek olmayan bir bebek olduğu için gece ilk uzun uykusu 5-6 saat sürüyor.emzirmek için uyandirmiyorum.sonraki uykulari 1 veya 2 saat oluyor.sabah değişkenlik göstererek 6.30 da 8 de veya 9da uyanip sonra 1 saat daha uyuyor sonra aksma kadar bi daha yok(genellikle)...
  Lütfen yardimini bekliyo um

  YanıtlaSil
 84. Eger bir tarim, ögrenci, borç, insaat, veya konsolidasyon kredi ihtiyacim var, lütfen asagidaki e-posta (yakubuafentokhai@yahoo.com) veya (yakubuafentokhailoans@admin.in.th) üzerine Yakubu Afentokhai Kredi Sirketleri LTD basvurun,
  Facebook: https://www.facebook.com/yakubuafentokhaisule

  YanıtlaSil
 85. Merhaba Eren,
  Kızım 14,5 aylık ve doğduğundan beri geceleri tekrar uykuya dalmak için saat başı uyanıyordu. Feryal cilt yaralı bir egzama geçirdi, o yüzden gece emzirmelerini kesemedim, taaki bir haftaya kadar. Ilk iki günümüz çok zordu ama atlattık bugün yedinci gün,dün ağlamadan uyudu ve sabah 5 e kadar uyanmadı ama bugün hem öylen hermde aksam uykusunda 5 dk ağladı ve aksam bir saat sonra tekrar uyandı, normalmidir?(ilk sorumdu) ikinci sorum ise : isviçrede yaşıyoruz ve Aralık 25 te Türkiye'ye gideceğiz yaklaşık bir aylığına ve çok korkuyorum bütün emeklerimin boşuna gimesinden, orada nasıl bir yol izlemeliyim, süreyi iki haftaya indirsem bir şey deyişirmi? ( böyle yazarken çok serinkanlı duruyo ama 15 aylık bir uykusuzluk bedensel ve zihinsel yıpranma hatsafhada, her ağladığında eskiye dönecekmiş gibi. Hissediyorum...)
  Yazıların inanılmaz yol gösterici, şimdiden çok teşşekürler, bu arada, burdan yazdım çünkü bir yaş sonrası uyku eğitimi yazına yorum yapamıyorum...

  YanıtlaSil
 86. Eren merhaba,
  bebişinle mutlu sağlıklı güzel günler dilerim oncelikle.. bir arkadaşım vesilesiyle once Tomris hanımın notlarına sonra da sizin yazınıza ulasan cok yeni bir anneyim.bebegim henüz 2 aylık..
  uyku eğitimi için henüz erken olduğunu o yazınızdan anladık (esime de okuyorum her satırınızı:)
  yine de yavasyavas birseyleri inşa edelim dedik,
  belki sorularım 2 ay sonra da bana ışık tutacak seyler olabilir,..
  **rutın oluşturma baslıgında verdiğiniz örnek üzerinden (bunun ornek olduğunu belirtmişsiniz ancak) hergun banyo yaptırmak gerekir mi bebişime, açıkçası 4*5 günde yapıyoruz.
  **gunduz uykularımız cok az, birkere de 2 veya nadiren 3 saat uyuyor , daha 65 günlük bir bebek için cok az dimi?? gun içinde keyifli, aksam saatlerinde de benim artık memeler cok acıyıpta yorulup meme veremeyince (açlıktan değil) aglayabliyor, uyusun diye ayağımızda salıyoruz, ben azıcık toparlayınca emziriyorum, memeden uyuyakalınca hemen çıkarıp yatağına koymayı deniyoruz..geceleri bu taktik çalışabiliyor ama gunduz ancak yarım saat uyuyor.gece 11-01 arası ancak uyuyor, sabah 05*07 gibi ayaktayız.
  *az once tam 1 saatte bağırta bağırta uyutabildik. gunduz 10.30da yatağına koyarak başladığımız girişim 11.30da netice verdi,uyudu:), bu 1 saatte açıkçası o ağlarken ben de ağladım ama gozunun ucuyla bizi takip ettiğini gordugumuz için esim de ben de gulumsedık o an. sırf benı alın bıuradan diye ağlıyordu. maalesef aldık:)esim sakinleştirip tekrar yatırdık, sonrasındaaa uyuyakaldı..

  bu paylaşımlarınız için cok teşekkürler
  sonuçta maaşlı bir iş yapmıyorsunuz, harikasınız.

  YanıtlaSil
 87. Merhaba,
  Sizi Birkac aydir ilgiyle takip ediyorum ve sizden bircok sey ogrendim. Bunun icin tesekkur ederim. Benim de bazi konularda yardiminiza ihtiyacim var. Bebegim 3 aylik oldu. Uyku egitimine baslamak istiyorum. Dogru bir zamanda miyim sizin fikrinizi almak istedim.
  Simdiye kadar kizim bizim odamizda kendi besiginde uyuyordu. Genelde besiginde sallayarak, emzirerek veya kucakta pışpışlayarak uyutuyoruz. Ancak tabi ki kendi kendine uyumasini saglayamadik. Kizima uyku egitimi vermek ve bu arada da odadina gecirmek istiyorum. Ikisi birden olur mu? Uyku egitimine kendi odasinda baslamak bana mantikli geldi ama...
  Uyutma surecinden biraz bahsetmek isterim. Son 20 gundur besigine koyunca korkunc bir aglama tutturuyor. Gözünden uyku akan cocuk çığlık kiyamet agliyor. Ilk zamanlar kucagima alıp sakinleştirmeye çalışmıştım. Aglamanin dozunu artirdigini gordum. Artik çooook zorda kalmazsam besiginde konusarak onu sakinlestiriyor ve bazen de aglaya aglaya uyutuyorum. Cok uykusu gelince elini battaniyeleri falan emiyor. Ancak emzik almiyor. Yalanmak ve inlemekten bir turlu uyuyamiyor. Ayrica iki bucuk ay sonra 7-8 ayligina baska bir sehre yerleşicem. Orada kizimin odasi olmayacak. Benimle ayni odada bir yatagi olacak. Uyku egitimini burda odasinda verip orda devam ettirebilir miyim? Sonra tekrar buraya donucez. Birde kizim emzik almiyor alistirmak icin zorlayayim mi? Bu hafta yeni bir emzik denedim onu da almadi. Ancak daha sonra sutumu sagip biberonla vermek zorunda kaldigimda biberonu da siddetle aglayarak reddetti.
  Burdaki odasina 15 gun once donence aldik gunduz hemen hemen her gun yatagina yatiriyorum ve donencesini takip ediyor. Cok sevdi, onu cok heycanla izliyor. Donence uyku egitiminde dezavantaj olusturur mu? Veya avantaj midir? Uyku egitimi sadece gece uykulari icin degil dimi? Bir kere uyuduktan sonra gece sadece emmeye kalkiyor ve cogu zaman hemen uykuya donuyor. Gunduz uykularinda ve aksam ilk yatirirken cok zorlaniyorum. Sonra gece iyi uyuyor. Bu surecte emzirme ile ilgili nelere dikkat etmeliyim?
  Desteginize ihtiyacim var. Yardimlariniz icin şimdiden cok Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 88. Sevgili Eren merhaba,
  Bende egitim vermeye niyetli bir anneyim ama asmam gerejen sorunlarim var bu konuda da yardima ihtiyacim var.Bebegim 3 aylik ve ana dizinde sallanarak genelde beyaz gürültüyle(araba sesi)uyuyor, uyku egitimi icin gunduz uyku rutini olusturmam
  lazim fakat bebegimin uykulari hep kisa 20,30,40 dk uykusunu alamadan uyaniyor ve tekrar yarim saat sonra uyku belirtileri veriyor gunboyu boyle uyku cabasiyla geciyor gunumuz.Biliyorum ki 3 aylik bebek gunduz 1,5 saatlik 3 uykuya ihtiyaci var ama olmuyor bu uyku suresini nasil uzatabilirim yoksa bu aylarda bu kisa uykular normal mi .

  YanıtlaSil
 89. Merhaba Eren,
  benim 4.5 aylık bir kızım var, uyku egitimine baslamak istiyorum. Su ana kadar kucakta sallanarak uyuyor, bazende bebek arabasında gezinirken. sadece bende uyuyor, yani babasının bana bir yardımı olamıyor bu konuda, egitim sırasında da olabileceginden emin degilim. En buyuk sorun nasıl ve ne zaman baslayacagım konusu, suan yurtdisinda yasiyoruz, 1 ay sonra Turkiye'ye donuyoruz, ev, esyalar hazir olana kadar orada da ailemizin yanında misafir olucaz. Ondan oturmus bir duzeninin olması bir kac ayi alacak gibi. Ne yapmalıyım. Birde agladi mi cok aglayan, kızaran, bozaran bir bebek, ondan aglatmaya da korkuyorum. Ne tavsiye edersin, artik kucakta sallamak beni cok zorlamaya basladi, o da esasinda kucakta sıkısmis bir sekilde durmaktan rahatsiz bence, ama baska turlusunude bilmiyor cocuk :((

  YanıtlaSil
 90. Merhaba eren benim kizim 7 aylik uyku egitimine 2 gun once basladik oldukca zor olsada devam edecegim ins. Benim sikintim su ki sizin dedigijiz saatte uyusa bile kizim 8.30 da geri uyaniyor ve bazen gece 12 ye kadar buyuk insan gibi oturuyor ve dolayısıyla sabahta 10 a kadar uyuyor gunduzleri 1 saaatten fazla asla uyumuyor benim gunduz uykulariji uzatmak ve gece uykuularini one cekmek konusunda tavsiyelerinize cok ihtiyacim var emzik kullanmiyor gunduz ek gidalar gece mama veriyorum

  YanıtlaSil
 91. selamlar Eren
  oglum 6, 5 aylik ve uyku egitiminin 6.gunundeyiz.cileden cikmama ramak kaldi :( cok gazli bi bebek oldugu için surekli kucagimda sallayarak uyutuyodum ve cok güzel uyuyodu.ama artik agirlasti sallayacak takatim yok egitime başladık. bazen iki saatte bazen 16dk da uyudu bugune dek.ama iki gündür gündüz uyumuyo da uyumuyo.yatagina yatiriyorum.bi saga bi sola donuyo yok.saarlerce yataginda yatiyo.emzigiyle oynuyo elleriyle oynuyo bi türlü uykuya gecemiyo.cilmdirmak üzereyim. iki gun once gündüz uykusuna 32 dakkada gecti mutluluktan ucuyodum.ama uykusu on dakka sürdü on dakka sonra aglayarak uyandi.cok gazi vardi.acaba gaz sancisimi korkuttu da iki gündür uyumuyo.yatagi oyun alanina cevirecek nerdeyse...ne yapacagim nerde yanlis yapıyorum?
  selam ile...

  YanıtlaSil
 92. s.a bn 8 aykik hamileyim bebegm dogar dogmaz ona bi düzen kurmak istiyorm harvey karp metodunu uygulacagm ins cok erknden baslams olmm dimi

  YanıtlaSil
 93. Arkadslar sizde ilk donmlerde ne gibi sıkntilr oluyo bana yardmci olurmusunz ne yapmm gerekiyo

  YanıtlaSil
 94. Selam Eren, Lütfen acil yardım kafam allak bullak bi durumda :(
  7 ay 10 günlük bir kızım var ve İlk çocuğumuz. Uyku eğitimi konusundaki yazılarını azranın doğduğu zamanlarda okumuştum. Ve 3 aylıkken uygulamaya başladım. Yalnız küçük old. için gece emzirmeleri konusunda rahat davrandım. Ki zaten 2 yada 3 kez emmek için uyanıyordu ozamanlar.
  Bizde yurt dışında yaşıyoruz bu arada. İlk türkiye ziyaretimiz azra 3 bucuk aylıkken oldu. Türkiyede uykularına elimizden geldiği kadar dikkat ettik ozamanlar ama gündüz uykularında bunu pek sağlayamadık ne yazıkki. Evimize döndüğümüzde uyku problemi çok yasamadık daha doğrusu rahatsız edici boyutta değildi. Akşam uykuları zamanla ileri saatlere gitmeye başladı aynı zamanda diş çıkarma problemlerimiz 6. Aydaki büyüme atağımız derken hersey altüst oldu. 6 buçuk aylıkken ilk dişlerimz çıktı tam rahatladık dedik azra da uyku saati oldu 23.00-24.00. Biz Suudi arabistanda yasıyoruz Ülke şartlarından dolayı her işimizi akşamları yapmamız gerekiyo. Gündüz dşarı çıkma imkanım olmuyo,heleki azrayla ve yalnız çok zor. Market alışverişi mall gezmeleri derken azrada bize ayak uydurmaya çalışırken biz gibi geç saatlerde uyumaya başladı. Hafta da 2-3 kez dışarı çıkıyoduk en fazla. Çıkıyo-duk diyorum 2 haftadır eve kapanmış durumdayız azranın uyku saatını duzeltmek için... Dışarıda azra uyumuyo. Heleki akşam oturmasında yatağını arıyor durmadan huzursuz mızıldanan bı mod.da oluyo. Uyku saatinı öne çekip bıraz duzene sokayım dedım 2 hafta once. Uyku saatı one geldıkçe gece uyanmaları arttı 15-20 dk arayla uyanmaya emmeden uyumamaya başladı ve bende oldum bi zombi... Uyku saatını 8.30 yaptım,gece uyanmalarında yatagında tutup emmeden uyumasını sağladım yavas yavaş. Gunduz uykularıda duzenlendı. İkigün oncesıne kadar 8.30 da nınnı soyleyıp yatırdığımda 3-4 dk pışpışlama sonrası 5 dklık müzik le uyuyordu. Gece de 24.00 ve 4.00 de emziriyordum. Sabah 7.30-8 de uyanıyordu 5 gun bu sekılde duzenlıydık,gunduzde 1 er saat 3 kez uyuyordu. Hafta sonunda artık dışarı çıkmamz gerektı ve korktuğum basıma geldı. İşlerimizi gün içinde hallettik. Gunduz 2 Uykusunuda arabada uyudu yarımşar saat (yarım saat daha az oldu normalden)
  Akşam uykusunda da 8 olmadan evde olduk. Ama azra uyumak ıstemedı evı ozlemıs bı halde çılgın gıbı oynuyo ve bı yerden tutup ayağa kalkma çabaları. 8.30 yatrdım ama 9 da anca uyudu pışpışlama 2-3 dklık ağlatma fasılları sonunda. Fakat o kadar huzursuzdu kı yarım saat arayla uyanıp ayağa kalkmaya çalışıyo emekler pozisyonda mızıldanıyo ve muzık kutusunu acmadan kesınlıkle gerı uyumuyordu bu sekılde saatı 7 yaptık ve gunduz uyku saatıde değişti doğal olarak 10 da uyurken 9da uyudu bu sabah Ne yapmam gerekıyo bılmıyorum. Dısarı çıktığımız ıcınmı hersey bu hale geldı hep evde mı olmam gerekıyo buyuyene kadar. Bide ninni faslından sonra pışpışlama olayı 3-4 dk suruyo, bu olmamalı mı. Çünkü önceden bunu istemezdi. Şimdi pşpşlamadan uykuya gecemıyo.

  YanıtlaSil
 95. Eren merhaba, biz 16 günlük olduk bugün. Meme başı yaraları meme tutamama sorunlarıni astik derken 1saat ile 2 saat arası uyuyan bebeğimiz artik memede uykuya dalıyor beşiğine yatirdigimizda 5 dk sonra bile uyanıp yine aranıyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Uyku eğitimi simdi uygun değil anladığım kadarıyla. Bu donemi nasıl atlatabiliriz acaba? Onun istediği gibi memede uyumasına musademi etmeliyiz, nasıl yatağında uyumasina dönebilir? Şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
 96. Merhabalar benim 3 ay 10 gunluk oglum
  11 12 arasi kalkar
  13 de tekrar uyur yarim saat bir saat kadar
  16 17 gibi tekrar uykuya dalar
  20 de uyur gece 1 kadar bole yarim saat kadar uyur kalkar 1 de deliksiz uykuya dalar sabah 11 12 ye kadar gece deliksiz uyur ben hep kendi yataginda uyutmaya alistirdim egitime baslamak istiyorum fakat zamanlamam dogru oluo olmasigini merak ediyorum bazen kendi haline biraktigim sa tavana bakip bakip uyudugu oluyor emzik aliskanlifi ve sallama yontemiyle uyuyor normalde uyku aliskanligina baslamak ici. Sabirsizlaniyorum ne zaman baslamaliyim sizce simdiden tesekkurler...

  YanıtlaSil
 97. Merhaba sevgili Eren. Oğlum 9 aylık daha fazla geç kalmadan uyku eğitimi vermek istiyorum. Şimdiye kadar ya kucakta ya da bebek arabasında sallanarak uyudu. Kafama takılan soruların yanıtını bulmadan başlamaya cesaret edemiyorum, yardımcı olursan sevinirim.

  1- Oğlumun besin alerjisi var bu sebeple bazı geceler sancılı oluyor, çok ağlıyor, uyuyamıyor. Bu durumlar kurduğumuz düzeni bozmaz mı? (Kriz anında sadece kucakta veya memede sakinleşiyor)

  2-Odayı ayırma- gece beslenmesi - uyku eğitimi hepsi aynı anda ağır mı olur? Sırayla mı yapmak gerekir?

  3- Ben çalışıyorum, şu an ki düzen beni çok yormuyor ama sağlıklı uyku uyumasını istiyorum. Daha önce iki hafta boyunca gece beslenmesini kesmeyi denedik, uyandıkça eşim aldı kucağına olan düzenimiz daha beter bozuldu, zor toparladık. Gündüz uykuları 40 dk. ile 1.5 saat arasında değişiyor. Arabasında uyuyorsa 30. dakika civarı yanında durup uyanmaya başladığında hafif sallayınca uykusu 1 saat - 1.5 saat uyuyor. O anı kaçırırsam 40 dakika uyuyor en fazla. 2 gündüz uykusu var. Birde bazen akşam üstü şekerlemesi yapıyor.

  Gece uykusuna geçişte sadece benim uyutmamı istiyor, kucağımda sallıyorum, genellikle 10-15 dk. da dalıyor uykuya en geç 21:00/21:30 da yatağına yatmış oluyor. Sonrasında alerji krizi yaşamazsak uyanış saatleri şöyle: 23:00 / 02:00 - 03:00 arası / 05:00 - 06:00 arası uyanıyor. Her uyanışında emiyor ve uykuya devam ediyor, gündüz emme süresi en fazla 6 dk. iken geceleri en kısa emmesi 10 dk. sürüyor. 07:00 - 08:00 arası kalkıyor. Normal zamanında sezaryenle doğdu, şu an 11 kg. 75 cm. Şimdiden teşekkürler. ( Çok uzun oldu galiba kusura bakma)

  YanıtlaSil
 98. merhabalar yaziniz dikkatimi cekti cunku buyuk uyku problemimiz var4 bucuk ayluk kizim uykusu geli.ce inanilmaz huysuz bi bebek oluyo yatagina koyunca seli gibi aglamaya basliyo bicok defa uyku egitimine basladim kendimce ama sonuc husran kizim istedigi saatte uyuyo ve uyaniyo gunduz uykumuz nerdeyse yok 15 dk uyuyo ve uyaniyo aksama kadar boyle kisir dongu devam ediyo artik duzene koymak istiyorum yardim edin ayrica sadece besiginde sallanarak uyuyo baska turlu kesinlikle uyumuyo bazende memede simdiden tesekkurler...

  YanıtlaSil
 99. Merhaba Eren, benim oğlum 13 aylık. Bir yaş sonrası uyku eğitimi yazınızı okudum ve aynen uygulamaya çalışıyorum. Son evredeyim.Saat 7bucukta yatağa koyuyorum. Hadi uyku vaktin oğlum diyorum ninni söylüyorum. Odadan çıkıyorum. Yarım saat oynuyor yanına girmeden uyu canım oğlum uyku vaktin diyorum. Yarım saatin sonunda ağlamaya başlıyor. Ayağa kalkıp emzigini atıyor bende emzigi yıkayıp veriyorum bunu bir kaç kez yapıyor. Emzigi her verdiğimde atma oğlum tekrar atarsan vermeyeceğim diyorum ve yatağa yatırıyorum. Ama yanında olmamı istiyor kucak istiyor kucağıma almıyorum. Yatağa yatırıp odadan çıkıyorum ağlıyor çok ağlıyor uzaktan sesleniyorum uyu oğlum burdayım diye.ama çok içli ağlıyor sizde 1 yas sonrası için çok aglatmayin dediginiz için yanına gidiyorum sakinleştiri yorum. Burdayım diyorum sırtını dönüp yatıyor sonra. Yani bir saati buluyor. Öğlen uykusuna daha çabuk yatıyor. Şimdi sormak istediğim 1- sabah 6da kalkıyor emziriyorum 8de kahvaltı yapıyoruz. Saat 10bucuk gibi tekrar birseyler yiyor. 11 buçukta yatağa koyuyorum. 12de yatıyor. Yaklaşık 3 saat uyuyor. 3te uyanıyor emziriyorum 3bucuk gibi yemek yiyor. 6 gibi tekrar yemek yiyor. 7bucukta akşam uykusu ama 8bucugu buluyor uyumasi. BU DÜZENİ IYIMI? EN SON 6DA AKSAM YEMEĞİ YIYOR YATMADANDA EMZİRİYORUM. ACABA ACIKIYORMUDUR 8BUCUKTA UYKUYA DALDIGI ICIN ? 2 - Aksam uykusunda surekli telkin ediyorum ama en son yaninda duruyorum sırtını dönüp yatıyor. NE ZAMANA KADAR BÖYLE DEVAM ETMELIYIM? 3- Gece 3-4 kere uyanıyor yarı uykulu olarak ağlıyor biraz bekliyorum ama çok ağlıyor gidiyorum yanına burdayım oğlum diyorum Su veriyorum yatıyor . Her seferinde bu şekilde oluyor. BU NE ZAMAN BITER YADA AZALIR ? 4- YATMADAN NE KADAR ÖNCE YEMEK YEDIRMEK GEREKİR. BENİM DÜZENİM IYIMI ? Cevabınızı 4 gözle bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 100. Eren merhaba,
  Kizim. 7 bucuk Aylik hala kundaga benzer bir tulumun icinde uyuyor .gece kollarini acinca direk uyaniyor..bu sorunu nasil aşabiliriz? Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 101. Eren, senin uyku eğitimi yolunda ilerliyorum, bu 3. günümüz. ilk gün sabah başladım ve 3 uykusunu da 1 er saat ağlayarak geçti. ertesi gün de ağlama en fazla 15-20 dk sürdü. sonra mışıl mışıl uyudu. yalnız tek sorun şu an gece uykuları. gece uykusuna gündüzdekiler gibi kolay geçemiyor ve ben 1,5 saatin sonunda kendimi onu emzirirken buluyorum o da memede emerek uyuyor. yalnız bu emme cobur cobur şiddetle ve 20-30 dk sürüyor. gece de 20.00 dan 07.00 a kadar 1-2 kez uyanıp emip geri uyuyor. acaba gece sık sık uyanmamasının nedeni bu mudur. sorum şu ki; gece uykusuna geçişte (20.00) bu emzirmeleri doğru yapıyor muyum. ilk günler buna müsaade edip 1-2 hafta sonra mı bırakayım( uyku eğitimini iyice kavrayınca), yoksa onu da kesmeli miyim? gece uykusuna geçiş ağlamaları da 2 saati bulsun mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu arada nehir eylül, 6 ayını doldurduğu gün eğitime başladım. emzik de emmiyor. gece uykusuna geçişte birşeyler emmek istiyor emziği veriyorum ama emmiyor sanki diş kaşıyor ama emme isteği var hep, gözler kapalı meme arayışında..

   Sil
 102. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 103. Merhaba bebeği sallama yöntemi ile hamak da ve beşik de kaç saat sallamalıyız 1 saat sallıyorsak uyumuyorsa bu sallamanın ona zararı ne kadardır ?

  YanıtlaSil
 104. merhaba, ben oya
  oğlum (eymen) 16 aylık uyku eğitimine biraz geciktik sanırım yazınızı yeni okudum ve karar verdim. yeni işe girdim. oğlum yatmadan önce mama yiyor üzerine emerek uyuyor yada sallıyorum.gündüzde 1 kere uyuyor.sabah 10-11 arası uyanıyor, 2-3 gibi uyuyor bir iki saat uyuyor (bazen üç oluyor), akşamda 10-11 gibi misafir varsa 12 olabiliyor.evde birileri varsa uyumuyor.kimse yoksada bütün ışıkları kapatıyoruz hadi uyku zamanı diyerek uyutuyorum.bazen uyuma süresi uzayabiliyor.şimdi de çalıştığım için gündüz anane uyutuyor tabi sallayarak.başlarda beşiğine yatırıp uyutmak istedim ama kalkıp beşiği sallıyor yada yastıklarıyla oynuyor yada ağlıyor o yüzden istikrarlı olamadım sanırım.artık uykusunun düzene girmesini istiyorum büyüdükçe zorlaşıyor .nasıl başlamam gerekiyor.yardım ederseniz sevinirim.teşekkürler

  YanıtlaSil
 105. Merhaba oğlum 3 gün sonra 5 aylık olacak.Eğitime başladık ve bugün 5. günümüz gayet iyi gidiyoruz sayılır. Benim en büyük endişem şu: oğlum eğitim öncesi gayet güleryüzlü,kahkahalar atan ve oyun halısı vb.de yada yatağında uzun süre vakit geçirebilen bir bebekti.Eğitime başladığımızdan beri sanki bize(Babası ile birlikte veriyoruz eğitimi) küsmüş gibi..davranışları eskiye oranla çok daha huzursuz,keyfi nerdeyse hiç yok,eskisi kadar gülmüyor ve kendi kendine hiç vakit geçiremiyor.Hemen ağlıyor,kucak istiyor. Bizde bari uyanık vakitlerinde ağlatmayalım diye kucağımıza alıyoruz. Ama uykularını düzene sokalım derken bu kez de uyanık kaldığı vakitlerde genelde hep kucakta.. Öncelikle bebişimin bu keyifsizliği geçer mi,umarım kalıcı bir davranış olmaz.. birde kucağa alıştırmak istemiyorum ama ne yapmalıyım..hem uyku eğitiminde iyi gittiğimi için mutluyum hemde bahsettiğim sıkıntılardan dolayı mutsuzum.. ne dersiniz.. yorumlarınıza ihtiyacım var..

  YanıtlaSil
 106. Uzun zamandır postlara cevap verilmemiş tahminimce eren'in yoğunluğundan ama yine de şansımı denemek istiyorum:)
  Oğlum 3 ayına yeni girdi. Çok huysız bir bebek olmakla birlikte gündüz yatağına yatırdıktan 10dk sonra uyanıyor bütün gün böyle(kundakladığımız halde) çok gazlı bir bebek sürekli gaz masajı yapıyoruz ama emdikten sonra uyuduğu için gazını çıkaramıyoruz ve uykuda da huzursuz ediyor muhtemelen. Bu aralar memeyi de sadece ayakta emiyor sürekli beyaz gürültü istiyor. Beyaz gürültü ve kucaktaysa saatlerce uyuyabilir ama yatağa yatırınca uyumuyor. Gece ise rutin oluşturduk o her ne kadar o saatlerde uyumasa da biz inatla o saatlerdeki rutinimizi değiştirmiyoruz. Ancak özellikle gece 3'ten sonra saat başı ya da daha erken uyanıyor. Sürekli kucak istemesi ve gece de uyumaması nedeniyle artık fiziki olarak da yetemiyorum. Biraz tavsiyeye ihtiyacım var. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 107. Merhaba Eren hanım yazılarınızı ilgiyle okudum çok faydalı bilgiler edindim :) benim 3,5 aylık oğlum geçen haftaya kadar akşam 7:30 da beşiğine koydugumda kendi kendine uykuya dalardı gece 3 veya 4 gibi uyanıp emerdi sabah 6:30 -7 gibi uyanırdı benim için çok iyiydi bu düzeni. Ama son 1 haftadır uykuya çok zor dalıyor kucakta veya beşiğinde sallanaran ve 3 saatte bir uyanıp emiyor bazende zor dalıyor düzenimiz sünnet yapıldığı için böyle bızulmuş olabilirmi acaba yeniden nasıl sağlayabilirim

  YanıtlaSil
 108. Benim bebeğim 8 ay 10 gunlukken doğdu. uyku eğitimine ne zmn baslamaliyim

  YanıtlaSil
 109. Merhaba Eren hanım, kızım 3 Ocak'ta 12 aylık oldu. 2,5 aylıkken gündüz ve gece uykularını kendi yatağında yapmaya başladı. bu süreç zarfında sadece uyumak için emzik kullanmaya başladık. Yatağına 2 tane uyku arkadaşı koydum. ama pek onlara sarılarak uyumuyor. 7.ayından beri de (ki şu anda artık sıkıntı oldu) elimi tutarak uyumak istiyor. İlla o eli tutmak istiyor. Son iyice uykuya dalarken bazen elimi bırakıyor ama yine de ağırlıklı elimi tutuyor. Yazılarınızı okuyor. Bu alışkanlığından kolay vazgeçirebilir miyim?.. Bir de sormak istediğim, uyku düzenimiz şu şekilde,

  745 kalkış
  11.00 yatış
  12.00 kalkış
  130o yemek
  15.00-16.00 yatış
  1730 kalkış
  22 yatış

  anlattığınız kadarıyla biraz geç oluyor. sizde 1 yaşından sonra nasıl olması gerekiyor
  yardımınız ve cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 110. Merhaba hala sorunları yanıtlıyor musunuz bilmiyorum ama şansımı denemek istiyorum.
  Benim oğlum 7.5 aylık hala dizlerimde sallayarak uyutuyorum geceleri de 12 den önce çok zor uyuyor. Benim 8 de uyutma şansım yok çünkü eşim 21.00 da geliyor biraz vakit geçirsinler isterim. Benim mesela akşam 22.00 da uyutmaya başlamam çok büyük mesele olır mu?

  YanıtlaSil
 111. Merhaba hala sorunları yanıtlıyor musunuz bilmiyorum ama şansımı denemek istiyorum.
  Benim oğlum 7.5 aylık hala dizlerimde sallayarak uyutuyorum geceleri de 12 den önce çok zor uyuyor. Benim 8 de uyutma şansım yok çünkü eşim 21.00 da geliyor biraz vakit geçirsinler isterim. Benim mesela akşam 22.00 da uyutmaya başlamam çok büyük mesele olır mu?

  YanıtlaSil
 112. Eren Hanim, yazdiklariniz cok mantikli ama sizin pek ustunde durmadiginiz cocugunuzun emzikle uyuyor olmasi bence sizin uyku egitiminizi genele uygulamayi pek mumkun kilmiyor...... Ben cocugum emzikle uyumasin diye mucadele veriyorum, emzikle uyutursaniz tabi ki uyur... Bunun memede uyumasindan ne farki var? Neticede kendini comfort edecek bir aliskanliga goz yummus oluyorsunuz.. Emziksiz, sadece anne sutuyle beslenen cocuk icin var mi oneriniz?

  YanıtlaSil
 113. Merhaba eren. Kizim uc ay on gunluk ve 18 mayista gece uykusuyla uyku egitimine basladik. Bugun besinci gun ve artik ninniye baslamamla birlikte aglamaya basliyo. Aglamasi bazen on bazen yarim saat suruyo. Gece uykusu daha uzun suruyo. Yanlis yolda miyim acaba. Motive edilmeye ihtiyacm vaarrrr :(

  YanıtlaSil
 114. Merhaba.bende bi konuda danisacagim.ben ise baslayacagim 1 ay sonra.simdiden bi duzene alistirayim diyorum.yarim gun calisacagim.6aylik olacak bebegim.sizin uyku saatinize gore 7de kalkmasi benim ise gitme vaktim.bende istiyorumii ben yokken uyusun.1 de ewde olucam.sabah 7 oglen 1.tabi arada uyanacak sut sagip birakcam.buna gore bi uyku saati onerir misiniz.simdi 11 gibi yatio ve genelde oglen 12ye kadar uyuyo.tabi emmeye ve tuvalete kalkio.simfiden tesekkurler

  YanıtlaSil
 115. Merhaba.bende bi konuda danisacagim.ben ise baslayacagim 1 ay sonra.simdiden bi duzene alistirayim diyorum.yarim gun calisacagim.6aylik olacak bebegim.sizin uyku saatinize gore 7de kalkmasi benim ise gitme vaktim.bende istiyorumii ben yokken uyusun.1 de ewde olucam.sabah 7 oglen 1.tabi arada uyanacak sut sagip birakcam.buna gore bi uyku saati onerir misiniz.simdi 11 gibi yatio ve genelde oglen 12ye kadar uyuyo.tabi emmeye ve tuvalete kalkio.simfiden tesekkurler

  YanıtlaSil
 116. Merhaba.bende bi konuda danisacagim.ben ise baslayacagim 1 ay sonra.simdiden bi duzene alistirayim diyorum.yarim gun calisacagim.6aylik olacak bebegim.sizin uyku saatinize gore 7de kalkmasi benim ise gitme vaktim.bende istiyorumii ben yokken uyusun.1 de ewde olucam.sabah 7 oglen 1.tabi arada uyanacak sut sagip birakcam.buna gore bi uyku saati onerir misiniz.simdi 11 gibi yatio ve genelde oglen 12ye kadar uyuyo.tabi emmeye ve tuvalete kalkio.simfiden tesekkurler

  YanıtlaSil
 117. Allah ini seven bana yardımcı olsun saat 2.30ve kızım hala ayak ata belki bana kizacksinz ama geçkin bıktım

  YanıtlaSil
 118. Eren ne olur bana yardım et normalde kızım 5 buçuk aya kadar hiç sallamadim kendi kendine uyudu 2 aydır memleketteyim düzenimiz bozuldu şimdide düzen tutturamiyoruz gece GÜNDÜZ farketmez uykusu gelince basiyor çığlığı odaya besige gidince ağlıyor biyerine birşey olmuş gibi sesi kisilana kadar agliyor sakilestiremiyoruz 1 2 saat ağlıyor sonrasında yorulup sallayarak uyuyor yine ne yapicazz 5 buçuk aylık olucas

  YanıtlaSil
 119. Eren ne olur bana yardım et normalde kızım 5 buçuk aya kadar hiç sallamadim kendi kendine uyudu 2 aydır memleketteyim düzenimiz bozuldu şimdide düzen tutturamiyoruz gece GÜNDÜZ farketmez uykusu gelince basiyor çığlığı odaya besige gidince ağlıyor biyerine birşey olmuş gibi sesi kisilana kadar agliyor sakilestiremiyoruz 1 2 saat ağlıyor sonrasında yorulup sallayarak uyuyor yine ne yapicazz 5 buçuk aylık olucas

  YanıtlaSil
 120. Merhaba cok bilgilendirici bir yazi olmus tesekkurler. Bizim 18 aylik bir kzimiz var. Hala uyku egitimi veremedik cok mu gec kaldık? Sizin onerileriniz bize uygun olur mu acaba ?

  YanıtlaSil
 121. Merhaba cok bilgilendirici bir yazi olmus tesekkurler. Bizim 18 aylik bir kzimiz var. Hala uyku egitimi veremedik cok mu gec kaldık? Sizin onerileriniz bize uygun olur mu acaba ?

  YanıtlaSil
 122. Merhaba Eren, son 2 gundur uyku kardesim ver elini yazıni ve uyku egitimini tekrar tekrar okuyorum. Kızım 2.5 aylik 2.510 kg ile hastaneden ciktik. Şu an 5.060 kg sağlığın yerinde çok şükür. Uyku egitimine 4. Ay sonunda başlamayı düşünuyorum ocak ayi gibi. Sorunumuz şu an uyku düzensizligi. Aksam en gec 20.00 de uyumali diyorsun ama kızım gece 23 24 gibi uyuyabiliyor şu var ki emzirme ile birlikte devam sutu de veriyorum takviye dolayisiyla 5 6 saat uyudugu oluyor. Yani gece beslenmek icin uyanan bebekler var kızım Nehir sabah 5 6 gibi uyanip emip tekrar uyuyup 8 9 a kadr yatiyor. Ama maalesef sonrası zor bizim icin. Uykuya dalma problemi var uyutuyorum besigine bırakıyorum 10 dk sonra uyaniyor. Tam uyuduysa 3 4 saat rahat uyuyor. Bundan oturu mu uykusunu aliyor bilemedim. Dun 9.00da uyandi 11 de uyudu tekrar 15.00 e kadar. Ama 15.00ten sonra gece 23 e kadar uyumadi. Senin sabah 6 7 gibi uyansin 9 a uyusun...dedigin saat programı var bize uymuyor su an icin. Bir de uyku egitimine gunduz mu baslamak iyi olur? O zaman ne olur bilemem ama egitime baslayacgim günün bir öncesi kacta yatarsa yatsin sabah 6.00da uyandirmali miyim? Cok uzun yazdım kusura bakma lütfen. Sevgiler

  YanıtlaSil
 123. Merhaba Eren, son 2 gundur uyku kardesim ver elini yazıni ve uyku egitimini tekrar tekrar okuyorum. Kızım 2.5 aylik 2.510 kg ile hastaneden ciktik. Şu an 5.060 kg sağlığın yerinde çok şükür. Uyku egitimine 4. Ay sonunda başlamayı düşünuyorum ocak ayi gibi. Sorunumuz şu an uyku düzensizligi. Aksam en gec 20.00 de uyumali diyorsun ama kızım gece 23 24 gibi uyuyabiliyor şu var ki emzirme ile birlikte devam sutu de veriyorum takviye dolayisiyla 5 6 saat uyudugu oluyor. Yani gece beslenmek icin uyanan bebekler var kızım Nehir sabah 5 6 gibi uyanip emip tekrar uyuyup 8 9 a kadr yatiyor. Ama maalesef sonrası zor bizim icin. Uykuya dalma problemi var uyutuyorum besigine bırakıyorum 10 dk sonra uyaniyor. Tam uyuduysa 3 4 saat rahat uyuyor. Bundan oturu mu uykusunu aliyor bilemedim. Dun 9.00da uyandi 11 de uyudu tekrar 15.00 e kadar. Ama 15.00ten sonra gece 23 e kadar uyumadi. Senin sabah 6 7 gibi uyansin 9 a uyusun...dedigin saat programı var bize uymuyor su an icin. Bir de uyku egitimine gunduz mu baslamak iyi olur? O zaman ne olur bilemem ama egitime baslayacgim günün bir öncesi kacta yatarsa yatsin sabah 6.00da uyandirmali miyim? Cok uzun yazdım kusura bakma lütfen. Sevgiler

  YanıtlaSil
 124. Merhaba Eren, son 2 gundur uyku kardesim ver elini yazıni ve uyku egitimini tekrar tekrar okuyorum. Kızım 2.5 aylik 2.510 kg ile hastaneden ciktik. Şu an 5.060 kg sağlığın yerinde çok şükür. Uyku egitimine 4. Ay sonunda başlamayı düşünuyorum ocak ayi gibi. Sorunumuz şu an uyku düzensizligi. Aksam en gec 20.00 de uyumali diyorsun ama kızım gece 23 24 gibi uyuyabiliyor şu var ki emzirme ile birlikte devam sutu de veriyorum takviye dolayisiyla 5 6 saat uyudugu oluyor. Yani gece beslenmek icin uyanan bebekler var kızım Nehir sabah 5 6 gibi uyanip emip tekrar uyuyup 8 9 a kadr yatiyor. Ama maalesef sonrası zor bizim icin. Uykuya dalma problemi var uyutuyorum besigine bırakıyorum 10 dk sonra uyaniyor. Tam uyuduysa 3 4 saat rahat uyuyor. Bundan oturu mu uykusunu aliyor bilemedim. Dun 9.00da uyandi 11 de uyudu tekrar 15.00 e kadar. Ama 15.00ten sonra gece 23 e kadar uyumadi. Senin sabah 6 7 gibi uyansin 9 a uyusun...dedigin saat programı var bize uymuyor su an icin. Bir de uyku egitimine gunduz mu baslamak iyi olur? O zaman ne olur bilemem ama egitime baslayacgim günün bir öncesi kacta yatarsa yatsin sabah 6.00da uyandirmali miyim? Cok uzun yazdım kusura bakma lütfen. Sevgiler

  YanıtlaSil
 125. Merhaba Eren, son 2 gundur uyku kardesim ver elini yazıni ve uyku egitimini tekrar tekrar okuyorum. Kızım 2.5 aylik 2.510 kg ile hastaneden ciktik. Şu an 5.060 kg sağlığın yerinde çok şükür. Uyku egitimine 4. Ay sonunda başlamayı düşünuyorum ocak ayi gibi. Sorunumuz şu an uyku düzensizligi. Aksam en gec 20.00 de uyumali diyorsun ama kızım gece 23 24 gibi uyuyabiliyor şu var ki emzirme ile birlikte devam sutu de veriyorum takviye dolayisiyla 5 6 saat uyudugu oluyor. Yani gece beslenmek icin uyanan bebekler var kızım Nehir sabah 5 6 gibi uyanip emip tekrar uyuyup 8 9 a kadr yatiyor. Ama maalesef sonrası zor bizim icin. Uykuya dalma problemi var uyutuyorum besigine bırakıyorum 10 dk sonra uyaniyor. Tam uyuduysa 3 4 saat rahat uyuyor. Bundan oturu mu uykusunu aliyor bilemedim. Dun 9.00da uyandi 11 de uyudu tekrar 15.00 e kadar. Ama 15.00ten sonra gece 23 e kadar uyumadi. Senin sabah 6 7 gibi uyansin 9 a uyusun...dedigin saat programı var bize uymuyor su an icin. Bir de uyku egitimine gunduz mu baslamak iyi olur? O zaman ne olur bilemem ama egitime baslayacgim günün bir öncesi kacta yatarsa yatsin sabah 6.00da uyandirmali miyim? Cok uzun yazdım kusura bakma lütfen. Sevgiler

  YanıtlaSil
 126. Merhaba , benimde oglum 5 aylık
  Ve 2 saatte bir emmek istiyor hala bu normal mi öncelikle ? ☺️ Saatleri oturtmaya calısıyorum fakat tam beceremiyorum sanırım. Daha net bir şekilde saatlerimiz yok.
  Malesef benim beneğim dediğiniz saatlerde uyumuyor hiç bizim gece uykusuna yatması 10.30 da huzursuzlanıyor emmek istiyor 11.30 12 12 veya biraz daha sarkıyor uyuyabiliyor. Ve emerek uyuyor.
  Uykuları hep bu sekilde emerek��
  Sabah 8 de işe gidiyorum 12 de gelip 1 de gidiyorum ve tekrar gelmem 15.20 yi buluyor. Nasıl bir uyku düzeni sağlayabilirim ? Gece 4.30 ile 6 arası uyanıyor emmek istiyor gece beslenmesini nasıl kesebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 127. Merhaba eren hanım öncelikle yazınızı okudum.Sizi facebooktanda takip ediyorum orayada yazdım fikir almak için.benim oğlum 11 aylık ayakta sallanarak uyuyurdu.ben ona kendi kendine uyumayı ogretmek istiyorum.pazartesi gününden itibaren başladık.uyumuyor bütün düzen bozuldu.sabrım beyanım ve sinirlerim alt üst oldu ama pes etmiyorum.şimdi oglum sabahları 7 de uyanır saat 9 buçuk gibi geri uyur.aksam üzeri saat de yine uyur 6 da uyanır.akşamda saat 9 da uyurdu.fakat uyku egitimine başladığımdan itibaren bütün saatler alt üst oldu.artık pek uyumuyor.akşamları ise uyuması saat 11 oldu gunduzde sadece 1 kere uyuyor.ne yapabilirim nasıl düzene gorecez acaba gündüz sadece 1 kere uyusa yetermi?aksam erken uyusun diye.fikirlerinizi bekliyorum.teşekkürler

  YanıtlaSil
 128. Merhaba eren hanım bana yardımcı olursanız cok sevınırım oglum 4 bucuk aylık ve neyapacayımızı bılmıyoruz çok endışelenıyorum oglum için çünkü kucaktan inmek istemıyo genelde durmıyo koltuga yatırdımı en fazla 10 duruyo bazen hıc durmıyo tuvalet yemek ıhtıyacımı zor görüyorum bununla bırlıkte artık bellim kolarım cok agrıyo hep benı gezdır dıyo hayır anlamıyo bende onla ınatlaşmak istemıyorum çünkü bazen hayır dıyıp yatırıyorum aglıyo uzun süre bakıyorum olacak gıbı degıl alıyorum kucaya bılmıyorum ne yacam eren hanım bırde uykusuda düzene gırmıyo ne olcak hıc bılmıyorum 10 saat bıle uyumıyo öyle uykusu yok hep uyanıyo uyursada degısıyo bazen 10 dakka bazen 20 bazen 1 saat ama derın uyuyamıyo ondan heralde aksamda 5 -6 saat uyuuo oda 1-2 kere kalkıyo onuda mememde uyuyarak gecırıyo ben oturarak uyumak zorunda kalıyorum yada uzanarak onla bırlıkde uyuyorum memem acıkda hastalanmakdan korkuyorum zor durumdayım eren hanım yardum edın
  Mesela uyuma saatlerı nasıl olmalı?
  bızımkısı
  saat 6-7 gıbı kalkıyo
  Ama 11-12 gıbı uyu
  4 gıbı uyuyo
  Ve aksam 9-10 gıbı sabah 3-4 kadar
  karışık bıraz
  yanı karışık olması düzenın olmamasındanmı kaynaklanıyo
  sızce uyuma saatlerı kaç olmalı ve uzun ögle uykusunu cekmesını nasıl saglarım derın uyumuyo çünkü neolursunuz yardım edın

  YanıtlaSil
 129. Merhaba eren hanım bana yardımcı olursanız cok sevınırım oglum 4 bucuk aylık ve neyapacayımızı bılmıyoruz çok endışelenıyorum oglum için çünkü kucaktan inmek istemıyo genelde durmıyo koltuga yatırdımı en fazla 10 duruyo bazen hıc durmıyo tuvalet yemek ıhtıyacımı zor görüyorum bununla bırlıkte artık bellim kolarım cok agrıyo hep benı gezdır dıyo hayır anlamıyo bende onla ınatlaşmak istemıyorum çünkü bazen hayır dıyıp yatırıyorum aglıyo uzun süre bakıyorum olacak gıbı degıl alıyorum kucaya bılmıyorum ne yacam eren hanım bırde uykusuda düzene gırmıyo ne olcak hıc bılmıyorum 10 saat bıle uyumıyo öyle uykusu yok hep uyanıyo uyursada degısıyo bazen 10 dakka bazen 20 bazen 1 saat ama derın uyuyamıyo ondan heralde aksamda 5 -6 saat uyuuo oda 1-2 kere kalkıyo onuda mememde uyuyarak gecırıyo ben oturarak uyumak zorunda kalıyorum yada uzanarak onla bırlıkde uyuyorum memem acıkda hastalanmakdan korkuyorum zor durumdayım eren hanım yardum edın 
  Mesela uyuma saatlerı nasıl olmalı?
  bızımkısı 
  saat 6-7 gıbı kalkıyo 
  Ama 11-12 gıbı uyu 
  4 gıbı uyuyo
  Ve aksam 9-10 gıbı sabah 3-4 kadar 
  karışık bıraz 
  yanı karışık olması düzenın olmamasındanmı kaynaklanıyo 
  sızce uyuma saatlerı kaç olmalı ve uzun ögle uykusunu cekmesını nasıl saglarım derın uyumuyo çünkü neolursunuz yardım edın

  YanıtlaSil
 130. Merhabalar,

  Oglumuz Ozan 7 aylik. Su ana kadar hep kucakta uyudu. Yaklasik 2 gun once yazinizdakine cok benzer bir bicimde uyku egitimine basladik.

  Oglumuzun dogumundan itibaren alistigi bir uyku saati var aslinda. Saat 19 gibi banyosunu yaptirip pijamalarini giydiriyoruz. 19:30 gibi ise sutunu icip uyumaya hazir hale geliyor. Son 2 gundur Ozan'i yatagina koyup gobegini oksayarak veya kisik sesle telkin ederek uyutmaya calisiyoruz. Bu uygulamada size bir sorumuz olacak. Gece daha rahat ve uzun uyuyacagini tahmin ederek onceki uyku duzeninde Ozan'i saat 23:00 gibi tekrar doyuruyorduk. Ancak 2 gundur uyguladigimiz uyku egitiminde ise kucaga hic bir sekilde almadigimiz icin kararsiz kaldik. 19:30 gibi uyuyan Ozan yaklasik 23:30 gibi uyaniyor. Uyandiginda ekseriyetle aglamaya basliyor. Tam da bu anda doyurmak icin onu kucagimiza almak demek aslinda tam da uyku egitiminde yapmaya calistigimiz seyin tersi oluyor ve sureci zorlastiriyor. Aklimiza gelen ise onu kendisi uyanmadan alip karnini kismen doyurup tekrar yatirmak. Asil amacimiz ise gece acliktan uyanmas ihtimalini ortadan kaldirmak ve kesintisiz uymasini saglamak.

  Sizin bu konuyla ilgili verebileceginiz bir tavsiye var mi acaba? Tum geceyi gecirmesi icin boylesi bir yeniden beslemeye ihtiyaci var midir?

  Tesekkurler.

  YanıtlaSil
 131. Eren hanım benimde 12 aylık bi bebeğim var gündür 1 1 buçuk arası öğlen uykusuna yatıyo 3 saat yatıyo daha sonra gece uykusuna 11 30 yada 12 de yatıyo gece en assada 4 sefer kalkıyor sabah 7 ye kadar bu uyanmalar da 2 sefer tek emiyor diğer türlü sallayıp yaptırıyorum nasıl gece uyanmalarimizi azalta biliriz

  YanıtlaSil
 132. Biz 2 aylıkken solunum cihazına bağlanıp 1 hafta komada 2 hafta yoğun bakımda kaldık ara ara hala tıkanıyor ve hava alıyoruz doktorumuz günde 3 sefer 2 ölçek olmak üzere atarax verdi uyuyalım çok fazla ağlayıp ta solunum sıkıntısı çekmeyelim diye ama çok ağır bi anti depresyon olduğu için kullanmadım günde 1 sefer nana bitkisel uyku şurubu dan 5 cc veriyom ama bana mısın demiyo gündüz ki 2 saatlik uykusuzlar deliksiz değil 2 ya da 3 sefer uyanıyoruz nasıl deliksiz bir uyku uyuyabiliriz sabahlara kadar ayaktayiz

  YanıtlaSil
 133. Eren hnm mrb. Uyku egitimi yazinizida okudum. Bir sorum var. Bebekliginden itibaren cocugunuzun memede uyumasina izin vermemissiniz. Uyandiktan sonra nasil uyutarak yatirdiniz? Birde uyku egitimi icin gece beslenmesi bitmeli dediniz ama 3 aylik bir bebekte bu mumkun degil, gece veslenmesine aynen devam mi edecegiz? Cevaplarsaniz cok memnun olurum. İyi cal7smalar.

  YanıtlaSil
 134. merhaba yazinizi okudum ve cok begendim benim kizim 6 aylik uyku egitimi vermekle vermemek arasinda cok kararsızım ama vermenin daha dogru oldugunu dusunmuyorda degilim suan yanimda yatiriyorum ve gece 2 veya 3 kez kalkiyor ki ben gec yatan bi anneyim ben yatana kadar 1 kez daha emmesini saymazsak tabiki aralarda da uyaniyor ama su verip tekrar dalmasini saglamaya calisiyorum pis pis yaparak ama uyuturken ayagimda salliyrum ole uykuya daliyor bu gece beslenmesini kesmek dogru ve nasil yapmaliyim ayrica besigine nasil alistirabilecegimide bilmiyorum bana yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tessekurler

  YanıtlaSil
 135. Merhaba benimde oğlum 10 olucak birkaç güne geç mi kaldım uyku eğitimine oğlumu yarı uyanık beşiğe koyduğunda ne kadar çok uykusu varsa da ayağa kalkıp bağırıypr sonra ağlamaya başlıyor hiç bir düzenimiz yok çok çalıştım ama olmadı nerden nasıl başlıcağımı bilmiyorum uykuları 45 dk geçmiyor ayakda sallanarak uyuyor az az sallıyorum uyuyor odasını ayırıcam gece en son 23 gibi emiyor ve sabah 6 ya kadar emmek istemiyor ama geç uyutabildiğim için sabah 8:40 kalkıyor bana bir yol gösterin NEOLUR bir programa ihtiyacım var saat başı uyanıyor 45 dk uykularını nasıl uzatabilirim gündüz de dahil bu şekilde bittim artık

  YanıtlaSil
 136. Bu arada tabi oğlum 9 buçuk aylıkken ilk iki dişini çıkardı bu kalkmalar diğer dişlerin belirtisimi bilmiyorum ama bu eğitim için cesaret edemiyorum fakat çok istiyorum derin uyumuyor en ufak sese uyanıyor ve beşikde aşırı derecede dönüyor ve uyanıyor sebebi nedir bu kadar çok dönmenin acaba

  YanıtlaSil
 137. Merhabalar, oğlum henüz 26 günlük. Doğduğundan bu yana 3 saat aralıksız belki 2 ya da 3 sefer uyumuştur. Saat başı kalkıp emmek istiyor. Doktoru normal olduğunu, gelişiminin gayet iyi olduğunu söyledi (2600den 16günde 3400e çıktı mesela). Ama tabii ben bitap düşüyorum. Tecrübelerinize göre bu daha ne kadar böyle gider, ne yapmalı ya da?

  YanıtlaSil
 138. Eren merhaba;
  Benim bebeğim bugün 36 günlük. İlk 10 gün bir sıkıntı Yok gibiydi ama sonrasında uyku bozulmaları başladı. Önce beşiğinin sallama özelliğini açtım, sonra ayağımda sallamaya başladım ama gece uykuları hiç Yok gibi . Birşeye alışmıyorda sallama yada ayakta uyutmak ta değil bence problem . Gaz problemimiz de var tabii. Gece gaz sancılarıda oluyor. Gündüz bazen çok güzel uyuyor ama gece hiç uyumadığı oluyor. Hatta bazen bir gece 3 te uyanıp diğer gün akşam 8 de falan uyuyor. Kafayı yiyecek gibi oluyorum. Kızım için çok üzülüyorum . Uyku eğitimi için çok mu erken yada Benim kızım gününde bir bebeğin uyku saatleri ne olmalı. Bana bir plan önerebilir misin?

  YanıtlaSil
 139. Benim adım jaci, bunu açıklayamam ama sadece sevincini ve mutluluğunu dünyayla paylaşmak zorundayım baba EGBO'nun kocamı geri getirmesinde bana nasıl yardım etti bilmiyorum. Geçen 2 yılda iki çocuğum kocam olmadan yaşayan iki kızımla hayal kırıklığına uğradım, şaşırtıcı bir şekilde bir kızla evden ayrılan sadık bir gün bir arkadaşım ziyarete gelmiş ve ona son iki yıldır yaşadığım durumdan bahsetmiştim, o zaman bana Dr Egbo'dan çok güçlü bir adam olduğunu söyledi çünkü ilk önce ona inanmak istemedim, çünkü çok farklı yerlere geçerek geçirdim, ama denemeye ikna etti, bu yüzden başka seçeneğim yoktu çünkü gerçekten ihtiyacım var kocam geri döndü. Bu yüzden, Dr Egbo ile temasa geçtik ve bana şüphe ettiğim her şeyi yapmam gerektiğini söylediler. Ama bugünkü en büyük sevinç, Dr Egbo'nun kocamı bana geri getirebildiğidir ve şimdi daha önce hiç olmadığı kadar mutlu bir şekilde yaşıyoruz. Sana teşekkürler güzel babam.
  lütfen herhangi bir sorunla karşılaşırsanız ona özel e-postayla, dregbosolutioncenter@gmail.com ile bağlantı kurmanızı öneririm

  YanıtlaSil
 140. Merhabalar 3 aylık kolik bir bebeğe sahibim,gece 2 ya da 3 kez uyanıp emip uyuyor ,gündüzleri tüm gun 2 3 kez dalıp yarım saat sonra uyanarak uykusuz geciriyor.dizimde sallliyorum artık uykusuz kalmasin diye yerine koyduktan 10 dk.sonra uyaniyor. Bu aralar gece uyanmalari da artti.Uyku egitimi için erken sanırım ama bu durum aliskanlik haline gelir ve aşamam diye korkuyorum.Su an uyku duzeni icin ne yapabilirim ne önerirsiniz .Teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım