14 Şubat 2012 Salı

Uyku Eğitimi

Uyku en iyi meditasyondur ~ Dalai Lama

Geldik kurufasulyenin faydalarına... :) Bu yazımı okumadan önce bütünlüğü muhafaza etmek açısından uyku meselesinin ilk bölümü olan uyku kardeşim... ver elini! başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.
Yukarıda resmini gördüğünüz minik insan, benim deli danalardan çok da farklı uyumayan kızım Leyla... 2 yaşına kadar akşam 7:30 da uyudu sabah 7’de uyandı. 2. doğumgününden sonra, okul sonrası bizimle daha çok vakit geçirebilsin diye yatma saatini 8’e uzattık. Artık 7:30 civarında uyanıyor. Gün içinde de 1.5-2 saat süren bir öğle uykusu var. Geceleri nadiren uyanır, uyandığında da bir miktar söylenip tekrar yatar. Sabah uyandığında da gidip kendisini alayım diye “anni men uyandıııııııım” diye seslenir.

“Mutluluğun resmi” ni çizdim değil mi? Tahmin edeceğiniz üzere bu resmi yapıp bitirene kadar epey emek verdim. Şimdi size de bu resmi yapabilmek için gerekli tekniklerden bahsedeceğim. Önce yaşlarına göre çocuklar için ideal uyku saatlerini belirtmek istiyorum:
 •        Yeni doğan- 2 aylık          7:30-8.30
 •        3- 6 aylık                         7:00-8:00
 •        7- 12 aylık                       6:30-7:30
 •        1 yaş- ilk gençlik              7:00- 8:00
Uymanız gereken ilk kural doğru saatlerin dışına çıkmamak. Eğitime karar verdikten sonra da aşağıda sıraladığım maddelerin çocuğunuz için gerçekleştiğine emin olmalısınız:
 • Altı temiz olmalı
 • Karnı tok olmalı
 • Hasta olmamalı
 • İçinde bulunduğu ortama yeni girmiş olmamalı. Yani ev ya da yatağı çok yeni olmamalı
 • Kendi evinizde olmalısınız
 • Yakın zamanda seyahate çıkacak olmamalısınız
 • Eğitime başladığınız sırada evde misafir olmamalı, yakında gelecek de olmamalılar
 • Bebeğin konsantrasyonunu/dikkatini dağıtacak yeni eşyalar, kişiler ya da olaylar olmamalı
 • Eğer mümkünse gündüz uykuları ve gece uykuları aynı yatakta olmalı
 • Gece beslemeleri bitmiş ya da bitmek üzere olmalı 
 • Eğitimi hergün aynı sırayla, aynı hareketlerle yapmalısınız
Yazımın ilk bölümünde açıklamaya çalıştığım uyku rutininden sonra, bebeğinizin halen uyanık olduğuna emin olarak yatağına bırakın. Eğer son faslınız ninni ise siz ninniyi söylerken uykuya dalmış olmamalı yoksa “kendi kendine uyumayı öğretme” trenini o gün kaçırmış olursunuz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız eğitimi ertesi güne erteleyin.

Ninniyi söylerken bebeğinizi kolunuza yüzükoyun yatırararak odanın içinde yürüyebilirsiniz, ama sallamayın. Çoğu bebek karnının üzerine yatmayı sever. Leyla, ninni faslını başını omzumuza dayayarak geçiriyor. Bu fasıl, bebeğin rahatlayıp gevşemesine yardımcı oluyor. Ama uyumamasına dikkat edin. Amacımız yatağında uyumasını sağlamak. Ninni bittikten sonra bebeğinizi yatağına bırakın. Uyku arkadaşını yanına koyun. Mızıldanırsa saat yönünde dairesel hareketlerle karnını okşayın. Eğer odasında bir yatak varsa siz de yanına uzanın, yoksa bir sandalyeyi yatağının yanına koyun ve oturun. Bağırmaya devam ederse yine karnını ya da başını okşayın, arada bir eğilip öpün. Düşük ve sakin bir ses tonuyla ona uyku zamanını geldiğini ve uyuması gerektiğini söyleyin.

Bebeğiniz bağırmaya devam ederse kucağınıza alma isteği uyandıracaktır ama kendinize engel olmaya çalışın. Unutmayın ki 4 ayını geçen bir bebek artık sosyal bir insandır ve her davranıştan bir şeyler çıkarıp öğrenebilir, davranışlarınıza göre tepkiler üretebilir. Bu yaşa kadar da en iyi öğrendiği şeylerden biri bağırınca birinin gelip onu kucakladığı olmuştur. Şimdi sizin öğretmeye çalıştığınız, bağırarak istediği herşeyi elde edemeyeceği ve artık kendi kendine uyumasının zamanı geldiğidir. Dikkat ederseniz ben ağlamak değil bağırmak diyorum. Çünkü ağlamak bir miktar acı, umutsuzluk ve üzüntü barındırır. Oysa ki bu tip bağırmalar bebeğin sadece iletişim kurmak için çıkardığı yüksek seslerdir. Kendilerinden nezaket ve medeniyet bekleyemeyeceğimize göre bu şekilde iletişim kurma çabalarına telaş ve panikle değil de sabır ve sükunetle cevap vermeliyiz. Bu arada bebeğin gözünden yaş akıyor olması sonucu değiştirmez. “anne ben burda yatmak istemiyorum beni sen uyut” mesajı vermeye çalışıyor sadece. Sizi kandırmasına izin vermeyin bu küçük mağara insanının:)


Dokunuşlarınızın bebeğinizi daha çok sinirlendirdiğini farkederseniz derhal kesin. Mümkün olduğu kadar az kızdırmaya çalışmalıyız bebekleri... Eğer sürekli artan bir rahatsızlık farkederseniz ve kucağınıza almanın kesinlikle şart olduğunu düşünüyorsanız öyle yapın. Bu kadar çabadan sonra kucağınıza kavuşan çocuk mutlaka sıkı tutunacaktır, bırakmak istemeyecektir, sizin için de bebeğinizi tekrar yatağına bırakmak çok daha zor olacaktır. O yüzden kucağınıza almanın gerekliliğinden emin olun ve çabucak tekrar yerine bırakmaya hazır olun. Yoksa eğitiminizin kuralları dışına çıkmış ve işinizi zorlaştırmış olursunuz.

Bebeğin kollarınızda uykuya dalması da doğabilecek başka bir sonuçtur ki bunu asla istemeyiz. Bir başka önemli nokta da eğer kucağınıza alacaksanız bunun zamanlamasını doğru yapmalısınız. Aksi takdirde bebek “yeterince ağlarsam beni eninde sonunda kucağına alacak, o yüzden çok bağırayım” şeklinde bir mesaj alır. Kucağınızdayken yine “uyku zamanı, uyuman gerek” gibi telkinlerde bulunmaya devam edin. Tekrar yatağa bırakın, konuşmaya ve okşamaya devam edin. Konuşmadan, sadece yanında da oturabilirsiniz. Eğer çok yorgun düşerseniz eşinizle nöbet değiştirin. Unutmayın ki çocuğunuzun istediği tek şey bir destekle uyumak. Onu elde etmek için bağırıyor. Siz yanındayken, yukarıdaki şartlar da sağlanmışken başka bir isteği olması mümkün mü?

Eğitime başlarken kararlı olmak durumundasınız. Pes etmemelisiniz, aksi takdirde başarılı olamazsınız. Ayrıca, çok daha büyük bir uyku sorunu yaratabilirsiniz. Daha önce de belirttiğim gibi bu eğitim günler sürebilir. Her bir uyku eğitimi seansı umduğunuzdan çok daha uzun sürebilir. Fakat bu zorlukları karşılayabilecek dayanıklılığı sergilemelisiniz. Tereddüt ederseniz çocuğunuzun bunu sezinlemesi çok ihtimal dışı değil. Bu istenen bir sonuç olmamalı. “Ne kadar sürebilir?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bebek uyuyana kadar! Bazı bebekler için bu 15 dakika sürebilir bazıları için ise 3 saat! Ama ne kadar sürerse sürsün, uyuyana kadar pes etmemelisiniz. Gittikçe sürenin kısaldığını göreceksiniz. Bir gün, bir de bakacaksınız ki bebebeğinizi öpüp iyi geceler dileyip yatırmışsınız, odayı terketmişsiniz ve uyumuş! Eğer vazgeçmeyip yeterince uzun süre çalışırsanız o günü göreceğinizin garantisini veriyorum! Evet bazı bebekler 3 günde bazıları ise 10 günde öğrenirler ama eninde sonunda hepsi öğrenir.

Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta şu ki, bu eğitim sırasında bebeğiniz “ne kadar uzun süre uyumazsam annem odada o kadar uzun süre benimle kalır” sonucuna ulaşabilir. O yüzden her geçen gün bebeğinize mesafenizi biraz daha uzaklaştırmanız lazım. Yani ilk gün yanına uzandıysanız 2. Gün sandalyede oturacaksınız, 3. Gün sandalyeyi uzaklaştıracaksınız, 4. Gün kapıya yaklaştıracaksınız, 5. Gün sandalyeyi odadan çıkarıp dışarıdan kontrol edeceksiniz, 6. Gün odaya girip çıkacaksınız, 7. Gün ise saat tutup belli aralıklarla odasına gireceksiniz.

Çoğu bebek 7. Güne kalmadan uyumayı öğrenir ancak öğrenmemişse biraz farklı bir yönteme geçmenizi tavsiye ederim. Bebeğinize iyi geceler dileyip yerine bıraktıktan sonra bağırırsa 5 dakika bekleyin ve bu sürenin sonunda gidin, konuşun sakinleştirin. Mecbur olmadıkça kucağınıza almayın ama. Sonra odayı terk edin. Yine bağırırsa 7 dakikanın sonunda gidin, bir dahaki sefere 10, sonra 15, 25 ve 40. Bir noktada muhakkak bağırmaktan bıkıp yatacaktır. O noktaya asla ulaşamazsak diye endişe etmeyin. Bu yöntemi uygulayıp saatlerce beklemek zorunda kalan aileler tanıyorum. Ama sonuç mükemmel!

Bebeğinizin bağırışını dinlemek zorunda kalmanın çok zor olduğunu biliyorum. Ancak bunu onun iyiliği için yaptığınızı, bunun geçici bir durum olduğunu, sadece kısa bir süre katlanmak zorunda olduğunuzu hatırlayın. Neticesinde iyi uyuyan, uyku problemi olmayan bir çocuğunuz olacak. Kaliteli uykunun çocuğunuzun sağlığı için ne kadar önemli olduğunu hatırlayın. İyi uyuyan çocukların yanetkisi iyi uyuyan ana babalardır. Bu da yabana atılacak bir sonuç değil elbette. Bizler ne kadar dinlenmiş, enerjik ve zinde olursak çocuklarımıza o kadar çok faydamız dokunur.
Daha önce de belirttiğim gibi önemli olan kararlı ve istikrarlı olmak. Başladığınız işi mutlaka bitirin. Yarı yolda pes ederseniz herşeyi olduğundan daha beter hale getirirsiniz. Çocuğunuzun güveni sarsılır çünkü çocuklar anne babalarının davranışları konusunda beklenti içerisindedirler. Çelişkili hareketler kafalarını karıştırır. Disiplin ve istikrar sandığınızdan daha fazla mutlu eder onları...

Uyku eğitimine başladığınızda en zor günler ilk 2 gün olacaktır. Sonrası daha rahat geçecek, inanın. Eşinizin bu konuda size destek olması da çok önemli. Eğer uyku eğitimi kararı verilmişse bunun birlikte verilmiş olması gerekir. Yoksa bebeğinizin her bağrışı sizin eşinizle ilişkinizi etkileyecektir. Bunları da birbirinize destek olarak atlatacağınız zor günler olarak düşünebilirsiniz.

Ben Leyla’yı eğitirken yanında kalma kısmını çok kısa tuttum. Sadece ilk gün kaldım, sonraki günlerde ninniden sonra iyi geceler öpücüğünü verdim ve odayı terkettim. Çünkü farkettim ki beni odada daha uzun tutabilmek için uykusuyla savaşmaya başladı. Ben içeride olmazsam çoktan pes edip yatay poziyona geçeceğini gördüm ve 3. gün odayı terketmeye başladım. Evet bağırdı arkamdan ve evet dayanması çok güçtü ama bunu kendi iyiliği/ sağlığı için yapmak zorunda olduğumdan, dayandım. Yazımın ilk bölümünde bahsettiğim fedakarlık bu işte! Leyla elbette arkamdan bağırdığı günleri hatırlamıyor ve asla hatırlamayacak ama ben hatırlıyorum. O günlerdeki sıkıntıyı yaşamak istemediğimden çocuğuma uyku eğitimini vermemiş olsaydım bugün Leyla uyku problemli bir çocuk olacaktı, ben de uyku problemli annesi... Bugünkü durumla zor geçirdiğimiz 2 gün tartıya konulsa elbette o günler tüy gibi uçup gidecektir. O yüzden: evet, bir müddet acı çekebilirsiniz, sinirlenebilirsiniz, kendinizi hiç hissetmediğiniz kadar kötü ve yorgun hissedebilirsiniz ama dedim ya: bir müddet sadece... O müddetin karşılığı da iyi uyuyan, düzenli uyuyan, kendi kendine uyuyan, uyandığında da kendi kendine uykuya dönen mutlu sağlıklı bebekler ve çocuklar olacak.

Her yöntem her anneye uygun olmayabilir. Bizim için işe yarayan bundan baska yöntem yoktu. Belki sizin için vardır ama... Bu yöntemin bebeğinizde işe yaramayacağını düşünüyorsanız başka yöntemler denemelisiniz. Ama denemelisiniz! Çocukların uyumaya ekmek su kadar ihtiyaçları var. Sürekli sallamaya, salıncağa bırakmaya, sizinle uyumasına izin vermeye, gecede 3-4 defa kalkıp tekrar uyutmaya siz kendiniz için razıysanız bile çocuğunuzun iyiliği için olmamalısınız. Mutlaka bir yolunu bulmalı, çocuğunuza uyumayı öğretmelisiniz. Çünkü bu çocuğunuza vereceğiniz en büyük armağanlardan biri olacaktır.

Eğer yöntemimi uygulamaya karar verirseniz eğitim bitip de şahane uykulara dalan bir bebek sahibi olacaksınız ama hep böyle kalmayacak maalesef. Seyahate çıktığınızda, çocuğunuz hasta olduğunda, ortam değiştiğinde uyku düzeni büyük ihtimalle bozulacaktır. Bizim en büyük problemimiz Türkiye seyahatlerinde meydana geliyor. Saat farkı düzenini bozuyor Leyla’nın... üstelik bambaşka bir ortama giriyor, dolayısıyla ne yapacağını şaşırıyor. Öyle zamanlarda ipleri eline vermiyoruz tabii ki. Yoksa ucunu kaçırır bir daha da zor yakalarız. Yine kendine ait bir yatağı oluyor. Kendisine bunun bir müddet yeni uyku odası olduğunu anlatıyorum ve yatağına yatırıyorum ama bu sefer yalnız bırakmıyorum, ben de yanındaki bir kanepeye uzanıyorum ve uyuyor. Alışması 2 gün sürüyor zaten... Evimize döndüğümüzde de aynı senaryo yaşanıyor ama bu sefer kendi odası tanıdık olduğu için eski alışkanlıkları da çabucak geri geliyor. O yüzden yatağına bırakıp çıkıyorum. Çocuğunuzun hatırlamamasından endişe etmeyin. Sandığımızdan çok daha zekiler. 6 ayda bir gördükleri doktoru bile hatırladıklarına göre neleri neleri hatırlarlar...

Karşılaşabileceğiniz bir başka problem de çocuk kendiliğinden uyumuş olsa bile gece uyanabileceğidir. Bu durumda çocuğunuza biraz süre verin. 5 dakika uygun bir süredir, yapabilirseniz 10 dakika verin. Kendiliğinden tekrar yatacaktır mutlaka. Eğer kararlaştırdığınız sürenin sonunda tekrar uyumamış olursa kontrol etmenizde yarar var çünkü altına yapmış olabilir ya da başka bir (somut) şikayeti olabilir. Ancak kucağınızda uyumasına izin vermeyin.

Eğer bebeğiniz emzik kullanıyorsa yatağına birkaç emzik koyun. Böylelikle emziğini kaybettiğinde elini atıp bir başkasını bulabilir ve tekrar uykuya dalabilir. Sizin sürekli içeri girip emzik yetiştirmenizdense bu yöntem daha rahat olacaktır ve uyku eğitiminin kurallarını bozmanızı gerektirmeyecektir.

Eğer bebeğiniz doğrulup ayağa kalkmaya başlamışsa odasında yanında durmaktansa yatırıp odayı terketmenizi öneririm. Aksi takdirde sürekli kucaklayıp yatırmanız gerekecek ki böyle bir şeyin defalarca tekrarı hem bebeğinizi hem de sizi bitkin düşürebilir. Ancak yalnız kalırsa bir noktada umudunu kesip düşüp yatacaktır. Leyla yatağının kenarlarına tutunup bağırırdı, bir müddet sonra bakardı ki gelen giden yok, boşa zahmet çekmeyip uyumaya karar verirdi. O zamanlar ben de saat tutardım yanına gitmek için ama asla 5 dakikayı geçmedi bağırışları. Bunu da temelinin kuvvetli olmasına bağlıyorum:)

Eğer bebeğiniz hala gece beslenmesine devam ediyorsa (ki 6. aydan sonra bunun bitmiş olması gerekir) biberonda ya da memede uykuya dalmasına kesinlikle izin vermeyin. Beslenme sırasında muhakkak uyanık tutun ve yatağına geri koyduğunuzda uyanık olsun yoksa eğitimin kurallarını bozar çocuğunuzu şaşırtırsınız. En kötüsü de boşuna bağırtmış olursunuz.

Ben Leyla’nın doğumundan itibaren hiçbir zaman memede uyumasına izin vermedim. Çünkü bu çok kolaylıkla alışkanlığa dönüşebilecek bir şey. 2 saat arayla emzirdiğim günlerde bile yataktan kalktım, koltuğa oturdum, Leyla uyumasın diye soydum ve emzirme boyunca uyanık kalması için ne gerekiyorsa yaptım. Tabii eşimin de çok yardımı oldu bu süreçte. Size de mümkünse bebeğinizi yatarak emzirmemenizi ve beslenirken uyumasına izin vermemenizi tavsiye ederim. Beslenmeyle uykuyu ayırabilen bebekler diğerlerine kıyasla çok daha çabuk kendi kendine uyumayı öğrenirler.

Bebekleriyle beraber değişen hayatlarında birşeyleri rayına oturtmuş, bebeğe ve yeni hayata alışmışken, yepyeni kurallar koyup eski alışkanlıkları unutmaya çalışmak anneler için çok çok zordur. Hepimiz alışageldiğimiz durumları devam ettirmeyi yeni durumlar yaratmaya çalışmaya yeğleriz. Yapacağımız değişikliklerin bizler için çok daha sağlıklı ve mutluluk verici değişiklikler olduğunu bilsek bile değişiklik için adım atmak ve o adımları devam ettirmek zordur. Evet bebeği çabucak sallayıp tekrar uyutmak, ya da emzirip uyutmak, ya da salıncağına koyup uyutmak, yanında uyusun diye saatlerce beklemekten ya da bırakıp bağırışlarını dinlemekten çok daha kolay gelebilir. Ama unutmayın ki kolay olan her zaman doğru olan değildir. Yaşayacağınız zorluklar geçicidir. Bebeğinizin kendi kendine uyumaya başladığı ilk gün bütün bu zorluklara değdiğini farkedeceksiniz. Daha güzel bir ödül olabilir mi?

Not: Tarif ettiğim yöntemi 1 yaş sonrası için tavsiye etmiyorum. Bu yaştan sonra uygulanabilecek yöntemler için bir sonraki yazımı okuyunuz lütfen.

510 yorum:

 1. eren, gece emzirmelerini kesme konusuna da değinecek misin? ne zaman, neden, ne şekilde yapıyoruz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazacağım Sedef. Belli bir yaştan sonra bebekler gece beslenmesine ihtiyaç duymadan bütün gece uyuyabilirler. Ancak gece beslenmesi ihtiyaçtan ziyade alışkanlık haline gelmişse bu alışkanlığı kırmak için özel bir çaba göstermen gerekecektir. Çünkü böyle bir durumda çok gerekli olmayan bu öğün, asıl gerekli olan uykuyu bozar. Çoğu bebek 6. ay bittikten sonra gece beslenmesini bırakmaya hazır hale gelir. Ama istisnalar vardır tabii...

   Sil
  2. Merhaba eren :) Deniz'in huzursuzluklarindan cokca bahsettim sana pazartesi doktora sali ebeye gttik ve ikiside ayni seyi soyledi ebe artik bi duzen olusturabilirsin oyun oynamak istiyo hep, uykuya direniyo onun icin dedi ve bende zaten cok merakliydim basladim senin yazilarini okumaya 5 gundur saat 7'de banyo 7'15 de pijama sonra ninni mama diye devam ediyoruz yalniz bunlarin hicbiri kucagimda gerceklesmiyor hepsi yatakda Deniz yataginda ve odasinda uyumakdan cok memnun cok seviyor.Simdi soylemek istedigim denizi yatagina birakiorum herseyi gerceklestirioruz odadan cikiorum deniz bi 5 dk sonra aglamaya basliyor cikiorum emzigi veriorum ve o saniye hersey bitiyor odadan cikiorum asagiya iniyorum deniz yine aglamaya basliyor aslinda aglamada degil bagirio susuyo dinliyo tekrar bagiriyo 7 dk bekleyip yeniden cikiorum yine emzigi veriorum 2 dk yaninda bekliorum ve deniz uykuya daliyor demem o ki deniz kendi kendine uyumayi ogreniyo mu yoksa agladiginda yanina cikmakla hata mi yapiorum ??

   Sil
  3. Eren yazmayi unuttugum iki sey var Deniz yatagina yattiginda kucak yada vs baska bisey icin degil sadece emzigi dustugu icin agliyor ve gunduz uykularina yatagina biraktigim an duvara baka baka daliyor:)

   Sil
  4. Zehra Deniz uyumayı öğrenmiş. Yapman gereken tek şey yatağını emzikle doldurmak. Böylelikle elini uzattığında bir emzik bulup ağzına atacak ve uyumaya devam edecek.

   Sil
  5. onu yapmasi suan imkansiz cunku daha 77 gunluk biliorum uyku egitimi icin kucuk diosun ama midwife baslamam gerektigini soyledi hatta eve plan gonderdi senin yazdiklarinin aynisi yaziyo 1 hafta boyunca yaz hergunu dedi hergunu yazdim yarin tekrar gidiyoruz uyumayi ogrendiyse problem yok o zaman cok tesekkurler bukadar kucuk bebekde bile ise yaradi yazin :)

   Sil
  6. eren lutfen acil yardim deniz 3 ay 11 gunluk uyku egitimi ve uyku kardesim ver elini yazilarindan sonra kendi kendine uyumayi ogrendi gayet guzelde gidiodu ama 2 gecedir sadece aglio yanina gitmiorum bekliorum durmuo gidiorum sakinlestiriorum ve bu boyle her saat basi devam ediyo herseyden emin oluorm tok gaz yok alti temiz ama yinede aglio bu sabah ilk defa yanima yatirdim ve 5 dk icinde uykuya daldi bu nasil olur bugune kadar deniz hic benimle uyumadi ne yapmam gerek bi duzen olusturmusken bozulsun istemiorum biyandan insanlar ustume gelio yazik kokunu ozluyo ne var bidaha bebek mi olucak yaninda yatsin falan filan lutfen eren bana bi akil ver..

   Sil
 2. yazdiklarinin hepsine katiliyorum neyse ki biz de uyku egitimimizi sizin gibi tamamlayanlardaniz ve evet biraz agladi ama iyi ki denemisiz diyorum cunku ona cok faydasi oldu :) gerci biz 22 ayligiz her an su 2 yas sendromu her seyi alt ust eder mi bilemedim :))
  sevgiler,
  http://www.kucukmucize.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esra o 2 yaş sendromu her çocukta farklı seyredebiliyor. Leyla için 1 ayı geçmedi normalin dışı davranışlar... Ama bu durum uykusunu etkileyecek diye bir şart da yok elbette. O yüzden endişe etmemeni tavsiye ederim.

   Sil
 3. Benim artik hic umidim yok. Cunku ben ayagimda salliyorum ve bundan vazgeciremiyrm. Kizim 10 aylik. Saat basi uyaniyor ve yatagibda dikilip agliyor. Defalarca yatirsamda kucagima almadan sakinlesmiyor. Ha bu arada kucagima alma olayini geciktirip , keni kendine uyumasina zorladigimda iyice uykusu acilior ve ben ayagima alip gece boyu salliyorum.
  Bu arada bir gece esimle aglatip almamayi denedik. Yarim saate yakin agladi, tabi bizde perisan olduk. O gecenin ertesi gunu, kizim gunduz inanilmaz agresif ve sinirliydi:( bir daha korkumuza aglatamadikta. Su an resmen caresiz bir sekilde gelecekten korkuyorum.:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biranne, korkarım siz kızınızın kafasını karıştırmış, yazımda bahsettiğim olan durumu daha beter hale getirmişsiniz. Uyku eğitiminde esas olan kararlılık ve tutarlılıktır. Bir öyle bir bir böyle davranırsanız bebeğiniz nasıl cevap vereceğini şasırır ve anlattığınıza benzer olaylar meydana gelir.

   Eğer kızınızı yarım saat bağırtıyorsanız devamını getirmek zorundasınız. Bu kadar süre bağırttıktan sonra kucağınıza alıp sallarsanız çocuğunuza uzun süre bağırması halinde istediğini elde edebileceğini öğretmiş olursunuz. Bu başka davranış problemlerine de yol açabilir.

   Benim tanıdığım bazı aileler çocuklarını eğitirken 1-2 saat bağırtmak zorunda kaldılar. Hele bazıları için bu saatler sürdü. Her çocuğun öğrenme süresi ve şekli farklıdır. Ben bu süreyi anormal karşılamıyorum. Ancak 1-2 saatin sonunda çocuğa istediği kucağı ve sallamayı vermeyi çok büyük problem olarak görüyorum.

   Size tavsiyem kızınız 1 yaşına gelmeden tavsiye ettiğim şekilde kararlılık ve tutarlılıkla uyku eğitimini tekrar denemeniz. Kızınızın yaşı ne kadar ilerlerse bu disiplini vermeniz o kadar zorlaşır.

   Lütfen moralinizi bozmayın. Çözümsüz bir dert değil bu. Eminim kızınıza kendi kendine uyumayı ve uykuda kalmayı öğretebilirsiniz.

   İyi şanslar!

   Sil
 4. Sevgili Eren selam,
  Ben de ABD'de kizini esimle yalniz buyutmeye calisan bir anneyim. Deniz 6 aylik ve gece bir kere mama emmeye kalkiyor. Bunun bitmesi gerektigini yazmissin ve bunu bircok yerde okuyorum ancak pratige gelince cevremde bircok kisi benim cocouklugum dahil bunu basaramamis. ben 5 yasina kadar geceleri 1 kez kalkip sut ve su icermisim-dim. Bunu Deniz'e nasil biraktiracagim cunku sanirim bu acliktan degil aliskanliktan. Gecen haftalarda bir gece deniz 12'den sabah 7'ye kadar uyudu ve ayni gun yine aksam 10 yerine 12 de uyandi yani o gun uyku aralarini bayagi uzatti ancak sadece 1 geceye mahsus.
  Gunduz uykularina ise mama emmeden gecemiyor, uykusu geliyor, sac, kulak goz kasima seklinde. Odaya goturup oksama, sakinlestirm sonunda biberon emerek uyuyor hatta biberon bos bile olsa hosuna gidiyor emzik verdigimde ise emzigi eline alip oynamaya baslayarak uykusunu dagitiyoe ve en kotusu ogle uykusu 30 dkyi gecmiyor. Cok cok ender 1 saat uyudugu oluyor, haftada 1 kere gibi. Cok uzattim sanirim. Bana tavsiyen var mi diye sormak istedim. Sevgiler ve gvuzel gunler
  Ipek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ipek,

   Ben de ABD'de kizini esiyle yalniz buyutmeye calisan bir anneyim:)

   Egitimcilerin ve doktorlarin cocugun 6 ayliktan sonra gece beslenmelerini kesmesini tavsiye etmelerinin nedeni bu noktadan sonra bebegin geceyi sabaha kadar beslenmeden gecirebilecek gelismislige ulasmis olmasidir. O yastan sonra kesintisiz uyku cocugun gelisimi icin gece beslenmesinden daha onemli hale gelir. Dedigin gibi; cogu cocuk bu yastan sonra hala gece beslenmesine ihtiyac duyuyorsa bu cogunlukla acliktan degil aliskanliktandir. Elbette bazi cocuklar gercekten ac olabilirler ama bu cocuklarin gunduz iyi beslenmediklerini ya da normalin cok uzerinde kiloda ya da uzunlukta olduklarini varsayiyoruz.

   Eger uyku egitimine baslarsaniz gunduz uykulari da uzayacak ve duzene girecektir. Bu yas egitime baslamaniz icin uygun bir yastir. 6 aydan sonra geciktiginiz her ay sizin ve bebeginiz icin cok daha zor olacaktir.

   Size tavsiyem gece beslenmesini (gercekten ac olmadigina eminseniz) bicak gibi kesmeniz olacak. Bunu uyku egitimiyle beraber yapin. Emzik de bulundurun. ancak emzigi reddederse israrci olmayin, yataginda bulunsun sadece. Eger bu iki egitimi ayri ayri vermeyi tercih ederseniz isiniz daha zor olabilir Deniz icin de daha cansikici olabilir cunku ikisne de ayri ayri bagiracak. O yuzden tavsiye ettigim egitimi uygulamaya karar verirseniz gece beslenmesine de son verme kararini vermis olun. Dilerseniz egitime ogle uykusuyla baslayin. Daha kolay olabilir bu sekilde ilerlemek.

   Gelismelerden beni haberdar eder misiniz?

   Iyi sanslar!
   Eren

   Sil
 5. Eren selam,
  Cok tesekkur ederim yorumun icin. Tracy Hogg ve Kim west'in kitaplarini aldim ve okudum ancak, bizimki mutlaka istiyor ve bagiriyor gece mama icin ve ben ac olmadigindan eminim, aliskanliktan kalkiyor cunku sabah uyandiginda mama emmeden bir sure durabiliyor. Emerek uyumayi seviyor ve simdi de mama bitince bos biberonu emerek kendini uykuya daldiriyor ozellikle gunduz uykusunda ve ben gaz olacak endisesi icindeyim. Emzik cidden oyuncak elinde, her tarafini emerek, dislerini kasiyarak vakit geciriyor ve sanirim uykusunu aciyor. Senin uyguladigin egitimi mi deneyeyim, bir tavsiyen var mi?
  Cok tesekkur eder, cok guzel gunler dilerim. Gelismeleri tabii ki yazacagim.
  Ipek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İpek, sanırım biberon'u uyku arkadaşı yapmış kendine... Madem emzik istemiyor biberonla uyumasında bir sakınca yok bence. Biberonun meme kısmının deliğini bir şekilde tıkayıp eline vermeyi denemek ister misin? bir noktada zaten biberonun rahatsız bir arkadaş olduğunu farkedip yumuşak arkadaşlar arayışına girecektir. Ama emzik de bulunsun yatağında... Fakar biberonu aynı zamanda beslenmek için de kullandığı için kafa karışıklığı yaratabilir bu durum. Meme kısmını biberondan ayırıp ikisini ayrı ayrı ver diyeceğim bu durumda. Ne düşünüyorsun?

   Sil
 6. Cok cok iyi fikir ben de oyle birseyler dsunuyordum ama ne yapsam tam bilemedim senin fikrin super, akil akildan ustundur cok tesekkurler.
  Ve kesinlikle dogru uyku arkadasi yapti, dun aksam daayni sekilde bos biberonu emerek uyudu. Gelismeelri bildirecegim Eren.
  Sevgiler
  Ipek

  YanıtlaSil
 7. Eren hanim merhaba;
  Twitter dan takip ediyordum sizi; kızım 16 aylık, yukarıdakı yazınızı okuduktan sonra uyku eğitimine başlamaya bir kez daha karar verdim.kızım uyku eğitimine başlamadan oldukça geç yatıyordu (01.00 gbi) ve ortalama yarımsaatte bir uyanıyordu!
  eğitime başladıktan bir hafta sonra 20.00-20.30 gibi uykuya dalmaya ve sabah 07.00-07.30 gibi uyanmaya başladı:))
  Uyku eğtimi anne ve babanın ortak alması gereken bir karar bence, ilk birkaç gun biraz daha zor geçebiliyor çunku.bebek de haklı alıştıgı sekılde uykuya yatırılmadıgı için tepki gösteriyor, bunu da ağlayarak yapıyor.Ama anne kararlı olursa (ve evdeki diğer kişilerde aynı kararlılığa destek olurlarsa)herşey bir süre sonra duzene oturuyor.
  erken başlamak tabki çok önemli, 4 aylıkken başlamadıgıma daha dogrusu ilk geceden pes etmeme hep pşman olmustum çunku.4 aylık bir bebek daha kısa surede kendi kendine uykuya dalmayı ogrenebilir belki, çünkü alışkanlıkları çok oturmamış olacak, dş dönemi olmayacak ve hareketleri daha kısıtlı olacak ayaga kalkamadıgı için.
  kaç aylık olurlarsa olsun Bebeklerı (4 ayı tamamladıysa eğer)uyku eğitiminde kendilerine ve bebeklerının karakterine uyan yöntemi denesinler.Bu noktada annenin kararlılıgı ve rahatlıgı Önemli çünkü bebeklerde bunu hissediyor.en başta herşey bebeğinizin iyiliği için buna inanmalı aileler.
  ben teşekkür ediyorum hem uyku eğtimi hem de diğer sağlıklı yaşam paylaşımlarınız için.

  sevgiler ve iyi çalışmalar.

  Çiğdem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Çiğdem,

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Önerilerimin işe yaradığını görmek çok güzel. Umarım bu şekilde devam eder...

   Sevgiler,
   Eren

   Sil
 8. Erencim merhaba,

  bu harika bilgiler ve öneriler için çok teşekkür ederim, 4 aylık hamile bir anne adayı olarak, biran önce kızımı kucağıma alıp, verdiğin taktikleri uygulamak için sabırsızlanıyorum ;)

  Pınar

  sevgiler, Leylayıda çok öpüyorum.

  YanıtlaSil
 9. merhabalar ben daha taze anneyim oğlum henüz bir aylık. bu aralar internetten uyku eğitimi ile ilgili araştırma yapıyorum. size sormak istediğim uyku eğitimine ne zaman başlamalıyız. oğlum şu anda genellikle emerek uyuyor, gaz sancılarımız nedeniyle fön makinesini açıyoruz arada sesi onu sakinleştiriyor bazende o sesle uyuyor biliyorum tehlikeli ve çok kişi bunu önermiyor bende küçük olduğu ve alışkanlık haline getirmediğimiz için kendimi rahatlatıyorum. sizce uyku eğitimi için nasıl bir yol izlemeliyim. şimdiden teşekür ederim sevgilerle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filiz merhaba,

   Oncelikle gerekli dikkati gosterdiginiz surece fon makinasinin bir tehlikesi olamaz. Biz de kullanirdik kizima. Ilk 3 ay bebegi rahatlatmak ve mutlu etmek icin her yol mubahtir:) O yuzden uyku egitimi icin de acele etmemenizi oneririm. Ilk 3 ay bebek nasil uyumaktan memnun oluyorsa o sekilde uyutmanizi oneririm. Emerek, sallayarak, fon makinasiyla... Ama 3 ayini doldurduktan sonra uyku egitimi verebilirsini. Ben kizim icin 4 ay beklemistim. Belki siz de oyle yapmayi dusunebilirsiniz.

   Oglunuz saglikli mutlu buyusun insallah...

   Eren

   Sil
 10. Yazilarinizi begenerek okudum. Benim 9 aylik oglum da kendi basina uykuya dalan bir cocuk. Aksam 7:30 civarinda banyo sonrasi, gunduzleri de 2 kez 1-1.5 saat arasinda kendi yataginda ve kendi kendine uyuyan bir cocuk. Tracy Hogg'un gece 11'deki dream feed olayini henuz kesemedim aliskanliga donustu. Ben onu uyandirmadan o uyaniyor. Son bir ayda ateslendi ve cok hastalandi. Agzina meme emmek harici lokma koymadi haftalarca. Doktorlarin tavsiyesine uyup tabii bir de bebegimin cigliklarina gece emzirdim sivi ihtiyacini karsilamak icin. Gecenlerde Turkiye'ye gidip geldik ve bu gece uyanmalarini devam ettirdi ki gecede 3-4 kez uyaniyor, agliyor, kucagima alinca emmek istiyor ama ben emzirmiyorum dalmasi 1-2 saati buluyor bazen. Kendi kendine uykuya dalan bir cocuk nasil olur da geceleri uyanip aglar aklim ermiyor. Uykularimiz boluk porcuk son bir aydir ve malesef yolculuklardan oturu de bir duzene giremiyor. Sanirim ben de dream feed ve bu gece uyanmalarini birlikte cozmeliyim, bir de aglamasina dayanabilsem?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deniz, aslında oğlunuz artık 9 aylık bir delikanlı olmuş. Gece beslenmelerini rahatlıkla kesebilirsiniz. Hogg'un dream feed önerisine ben pek katılmıyorum. Çünkü sizde de olduğu gibi bir yandan iyi alışkanlık kazandırmaya çalışırken öte yandan başka bir kötü alışkanlığa yer açıyor çocuk için. Yerinizde olsaydım 1 yaşına gelmeden önce her türlü gece beslenmesini keserdim. Ancak sürekli seyahat ediyorsanız bu durum da uyku düzeni yerleştirmek açısından zor olabilir.

   Ağlamamalarına dayanmak çok zor, katılıyorum size...

   Sevgiler,
   Eren

   Sil
 11. merhaba
  benim bebeğim 4.ayına girecek ve ben onun için nasıl bi düzen otutturmalıyım.

  çok vaktim olmadığı için yazıları tam okuyamadım rica etsem bana maddeler halinde bilgi verirmisiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Aslında yazımda tam da maddeler halinde anlatıyorum ne yapmanız gerektiğini. Fırsat bulunca okuyabilirseniz ne güzel olur...

   Sevgiler,
   Eren

   Sil
 12. kızım 3 yaşında ve gündüz hala ayakta sallıyorum akşam kendi uyuyo, ama bebeğimin öyle olmasını istemiyorum.

  ayrıca bebeğim ve kızım la aynı odada ve ayrı yataklarında yatıyoruz.

  odasına geçiremedik hala bebek geldi o yatıyo ben niye yatmıyorum diye aklına gelmesin ve odası bizim odaya uzak üşür, korkar, üstünü açar diye kendi yatağında ve bizim odamızda yatıyo ne yapacağımı şaşırıyorum, bebekde 4.ayına girecek. vaktim olmadığı için kısa tuttum cevaplarınız içinde çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Öncelikle kızınız sallayarak uyumak için fazla büyük. Artık bu alışkanlığı bıraktırmalısınız. Gece ayrı odada yatması konusunda da buna kendinin karar vermesini sağlayın. Yani kendi odasında uymasınınözenilecek bir şey olduğunu sadece bebeklerin anne odasında yattığını, kendisinin bebek olmadığını abla olduğunu anlatmalısınız sık sık. Bunu kitaplarla, odasında yalnız uyuyan çocukların olduğu çizgi filmlerle yapabilirsiniz. Bir noktada ben kendi odamda yatacağım diyecektir.

   Üstünü açmasından ya da korkmasında endişe etmeyin. Bir noktada çocuklarımızın bağımsız olması için çalışmaya başlamamız gerektiğini düşünüyorum.

   Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 13. merhaba, yazınızı dikkatle okudum. ben de size bir şeyler danışmak istiyorum.12 aylık, bilge adında bir oğlum var. ilk beş ay uyutmada ve gece uykularında sorun yaşamadık. bilge 5 aylıkken ben çalışmaya başladım ve de taşındık. sanırım bunlar onda huzursuzluğa yol açtı. bir de baktım ki ben bilge'yi emzirerek uyutuyorum,
  geceleri de gündüzlere katıyorum. uyku eğitimi için doğru zamanı bekledim kendimce (pes etmeyeceğim bir zaman) artık başlamak istiyorum. ama sizce önce gece emmelerini mi kesmeliyim? ikisi bir arada gider mi? ve nasıl ? :) cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum, zehra...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Zehra,

   Bilge'nin artık gece emmelerine ihtiyacı kesinlikle yok. Bütün geceyi acıkmadan geçirebilecek kadar büyümüş durumda. Size gece emmelerini uyku eğitimiyle beraber kesmenizi öneririm. Eğer bunları ayıracak olursanız çocuk 2 kere üstüste yeni bir şeyler öğrenmek zorunda kalacak bu da onu mutsuz edebilir.

   Eğer uyku eğitimi vermeye kararlıysanız fazla gecikmemenizi öneririm. Bebekler büyüdükçe eğitmek zorlaşıyor.

   Ne dersiniz?

   Sevgiler,
   Eren

   Sil
  2. tekrar merhaba,
   yanıtınız için teşekkürler. memesiz uyutmaya geçen cuma başladım. hala şansını deniyor ama sanırım anladı. fakat ilk gece kıyamet koptu tabi :( uyku eğitimine cesaret edemedim açıkçası, sabah kalkıp okula gidecek olmak direncimi kırıdı sanırım. hala geceleri uyanıyor, ben de emziğini veriyorum ve uyuyor. sanırım uyku eğitimine de yumuşak bir geçiş yapmam gerek, yoksa buna da alışırsa bir anlamı olmaz diye düşünüyorum. ona da önümüzdeki cuma geçerim sanırım :) size bir sorum daha olacak. "baby led weaning" ile ilgili bilginiz var mı? yanıtınızı sabırsızlıkla bekliyorum. şimdiden teşekkürler :)

   Sil
 14. Merhaba;
  Kizim 8 aylik ve hic bir gece saglikli uykumuz olmadi. Bir de ustune son 3-4 gundur emekleme davasi bindi. Yani galiba bununla ilgili olarak daha korkunc geciyor gecelerimiz. Bir bilginiz / fikriniz var mi bu donemle ilgili? Ben simdi uyku egitimine baslasam manasiz mi olur?
  Tesekkurler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Bence emekleme olayı uyku eğitimine engel olmasın çünkü bundan sonra da yürüyecek, sonra konuşacak sonra cırlayacak:) Emeklemesi roblem değil. Yerinizde olsam 1 yaşına gelmeden eğitim işini hallederdim. Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 15. merhabalar ben anne yazilarinda uykuyla ilgili yazilarinizi gördüm .ben kizimda uyguladim dediklerinizi aynen yaptim onda hemen sonuc aldim .gercekten o bagirmalari 5 dakkayi gecmiyodu ve gece kalksa bile tekrar uyuordu.ama oglumda hic ise yaramiyor ne yapacagimi sasirdim .susmak bilmiyor ve 2 dakika sonra kusuyor.her aglamasinda kusuyor artik korkumdan aglatmiyorumda hemen kalkiyorum.aslinda oglum böle degildi 8 aylikken ve 10 aylikken kulak burun ameliyati gecirdi.onu ameliyathanede benim elimden aldiklarindan beri bana cok baglandi hala saat basi koku duymak tenime dokunmak istiyor yoksa uyuyamiyor.bence acliktan degil bana dokunup sarilmak icin uyaniyor ne yapicam ben lütfen bana bi fikir verin artik uykusuzluktan sinirlerim bozuldu aglama krizleri geliyor o uyanip aglayinca

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Eğer oğlunuz kusuyorsa kızınızdaki yöntemi biraz değiştirmenizi öneririm. Kusacak kadar stres olmasına izin vermeden müdahale edin. Ama uyku eğitimini yavaş yavaş verin. Şimdi yanınızda uyuyorsa yatağını odanıza alın, kendi yatağınızın yanına koyun, bir müddet böyle idare edin. Sonra yatağını ayırın odasında yatsın. Ama siz de yatağının yanında onunla yatın. gerekirse yerde yatın. uyandıkça sizi yanında görmek isteyecektir o yüzden ayrılmayın. sonra sandalyeye geçin. uyuyana kadar sandalyede oturun. Girin, çıkın. Uyanır uyanmaz yanına gidin. Bu aşamalardan sonra yavaş yavaş bağırmasına izin vermeye geçin. Ama asla kusma seviyesine ulaşmasın. Bir noktada öğrenecektir. Bütün bunlar yorucu olacak ve uzun sürecektir ama oğlunuzun stres yaşamasından çok daha iyidir. Biraz daha sabrederseniz başarılı olacaksınız.

   Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
  2. cok tesekkür ederim yaklasik 1 ay sonra türkiyeye annemlere gidicem oradan dönüste baslamam daha iyi olur galiba degilmi?onu üzmek istemiyorum tavsiyelerinizi mutlaka uygulayacagim insallah cocugum sitrese girmeden atlaticaz tekrar tesekkurler

   Sil
  3. Rica ederim. evet seyahate cikacaksaniz donuste yapmaniz cok daha mantikli olur. ancak 1 yasini gecirmemeye gayret edin derim. nerde yasiyorsunuz?

   Eren

   Sil
  4. almanyada yasiyorum oglum suan 1 yasinda 2 ameliyat gecirdigi icin bana cok baglandi hatta hep yanimda yatmadan uyamiyordu.ben cok problem ve sitres yasadigi icin üstüne düsemedim uyku konusunda cok korkuyordu cünkü ama yavas yavas etkisini atiyor bu cok belli dönünce baslicam mutlaka

   Sil
  5. cok gecmis olsun. eminim zor gunler gecirmissinizdir. Insallah uyku duzeni de oturunca hersey cok guzel olacak:)

   Sevgiler,
   Eren

   Sil
 16. Merhaba Yelda ben,

  Gunduz uykularinda ne yaptiniz? Ben su anda yalniz birakamiyorum. Sallayarak uyuturmen oncelikle yatakta uyumayi ogrensin diye yarim saat orda pis pis yapiyorum, oyle uyuyor. Tabi oncesinde aglayip... Fazla aglatmak bize gore de degil su an. Nefesi kesilir gibi oluyor :( gunduz bu surec daha zor. Zaten daha bu ikinci gecrmiz olacak, bakalim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Yelda,

   Gündüz uykularında eğitime aynı şekilde devam ettim. Kaç aylık bebeğiniz? Nefessiz kalıyor gibi oluyorsa bağırmasına izin vermeyin bence de. En azından o sınıra gelmesin. Ama eğitim vermeye karar verdiyseniz gündüz de akşam da aynı şekilde devam etmelisiniz.

   Eren

   Sil
  2. 9 aylik kizim. Dun gece hic fena degildi. Az aglamali bol mizirdanmali 40 dk.lik bi surecten sonra uyudu. Gece de uyandi ama ben yine pispisle uyuttum. İste asil sorun hangi noktada pispisi bile yapmayacagim :-/ sabirla ona da sira gelecek healde. Bi 10 gunu goze almistim zaten :))

   Yelda

   Sil
 17. İyi akşamlar Eren hanım.yazılarınız bana unut verdi ama ben pek umutlanamıyorum :(
  Bende Almanya da yaşıyorum ve oğlumu yalnız büyütmek zorundayım ve çok zorlanıyorum.
  Oğlum 3 aylık biliyorum erken ama uyku düzeninin kalıcı olmasından endişeleniyorum.Öğle uykusuna hiç yatmıyor. Bazen 30 dkka uyuyakalıyor onuda pilli beşikle yapıyorum.Geceleri uykusu iyi akşam 9 gibi yatıyor sabah 4-5 gibi uyanıyor.Son 1 haftadır gecede uyanıyor.
  Acaba gece uzun uyuduğu için mi öğlen uykusu yok.Birde akşam yatırırken resmen savasıyoruz ve ben çok yoruluyorum.Lütfen yardım edin :)
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülşah merhaba,

   Öcelikle bebeğinize uyku eğitimi vermek için 3 ayını doldurmasını bekleyin derim. Bu müddet zarfında uyuması için ne gerekiyorsa yapın: sallamak, arabasıyla gezdirmek, emzik... 3 ayını doldurduktan sonra eğer kafanıza yatıyorsa anlattığım uyku eğitimini uygulayın. Ama başlaranız kesinlikle pes etmeyin. yoksa herşey çok daha kötü olabilir...

   Ne dersiniz?
   Eren

   Sil
 18. Merhaba gerçekten içim açıldı yazınızı okuyunca:) Benim oğlum 5 buçuk aylık ve ben de bebeğini yalnız büyütmek zorunda olan bir anneyim. Oğlumu akşam saat 7.30 yada 8 gibi uyuyor ama ne uyuma... 6.30 da banyoyla başlıyoruz üzerini giydirirken acayip sinirleniyor giyinmek istemiyor ağlamaktan kendinden geçiyor, sonra odasına gidip emziriyorum bazen emerken uyuyakalıyor bazen de yatağında sallayarak uyuyor ama bu benim 1 - 1 buçuk saatimi alıyor. Gece 3-4 defa uyanıp emiyor ve sabah 5 bazen 6 da ağlayarak uyanıyor.
  4 aylık olduğunda ben de yatır kaldırı denemiştim ama 45 dakika ağladı ve o sıralarda emerken kolayca uyuduğu için çok da ısrarcı olmamıştım ağlamasına dayanamadığım için.
  Gündüz uykuları da aynı şekilde beşik sallanır ve şanslıysam 45 dakika uyur
  Ve şimdi... çok yorgunum gerçekten ne yapacağımı bilemez durumdayım. Kafam çok karışık. Ne yapmamı önerirsiniz? Merakla bekliyorum cevabınızı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Deniz,

   Öncelikle eğer ağlamasına dayanamıyorsanız ve eğitimi yarıda keseceksenz kesinlikle başlamayın. Çünkü uyku eğitiminin ilk kuralı istikrarlı olmaktır. Bazı bebekler 45 dk bağırır vbazıları ise bütün gece... önemli olan sabırla bu süreci atlatmayı beklemektir, eninde sonunda bütün bebekler öğrenirler. Ama biraz bağırmasına izin verip sonra tekrar kucağa ya da memeye alırsanız herşey çok daha kötü olur. O yüzden kararlı olmalısınız. İkinci önerim de eğitime başlayacaksanız gece emmelerini bitirmiş olun. yoksa bebeğin kafası karışır. Çoğu bebeğin 6. aydan sonra gece belnemesine ihtiyacı kalmaz.

   Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 19. merhaba ben selcan, benimde suanda bir problemim var, yardimci olursaniz cok sevinirim..2yasinda bir kizim var sizin dediginiz gibi arastirarak ögrenerek bende kizimi 4.ayindan sonra kendi odasina kendi yataginda yatirdim..daha önce bizim odamizda ama kendi yataginda yatiyordu..10aya kadar geceleri emerek uyuyordu sonra kendi kendine uyumayi ögrettim ona sizin dediginiz gibi 5-6 gün sürdü. geceleri kalkiyordu ama emdigi icin bu beni rahatsiz etmiyordu cok fazla...neyse gelelim asil konuya suanda kizim uykuya dalma problemi yasiyor..hem ögle uykusuna hemde gece uykusuna dalamiyor yada istemiyor...ögle uykusunu uyumak istemiyor "anne hayiy nenni yok" diyor :) ögle uykusunu uyumadigi zaman biraz asabi ve agresif oluyor..benim sahsi düsüncemde daha uyumasini istiyorum 3-4yasina kadar..gecelerimizde ayni hic uyumak istemiyor bazen 2saatimizi aliyor uyumasi...babyphone kamerasindan izliyorum aglamiyor ama dönüp duruyor yatakda gözler fal tasi gibi acik, uykuya direniyor..ne yaptimsa olmadi..ilik banyo masaj ninni hicbirsey fayda etmiyor...eskiden kordum yatagina cikardim uyurdu 5dakika icinde, o günlerimi ariyorum valla:( bazen odasina giriyorum konusuyorum uyumasi gerektigini tamam diyor ama bir faliyet yok...buarada bu sürecimiz nerdeyse 3aydir sürüyor bazen degisiyor ama genellikle böyleyiz..1ay önce alt köpek dislerini cikarmaya basladi simdi ise üstleri cikartiyor..acaba distenmi diyorum ama diger dislerde böyle olmamisdi uykuya direnme uyumak istememe gibi bir problemimiz olmadi...ne yapabilirim bana yardimci olurmusunuz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Selcan,

   2 yaş civarında sendromun da etkisiyle hemen hemen bütün çocuklar huy değiştiriyorlar. En çok etkilenen düzenlerden biri de uyku. Benim kızım da 2 yaşından sonra sapıttı:) Şu an 2.5 yaşında ve akşam yatmamak için direniyor, yattıktan sonra da bir şeyler bahane ederek ya beni ya babasını çağırıyor. Uykuya dalması yarım saatten fazla sürebiliyor.

   Eğer kızınız yatağında ağlamıyorsa bence hiç müdahale etmeyin, bırakın ne yapmak istiyorsa yapsın. Bir noktada düşüp uyuyacaktır. Öğle uykusunu atlamayın. Eğer evde uyuması problem oluyorsa uyku saatinde arabasına koyup çıkarın, sarsıntıyla uyusun. Gece uykusu için de hazırlıklara biraz erken başlayın ve başladığınızda uyku saatinin geldiğini sürekli vurgulayın. Uyuması saat 9'u geçmesin. Yatağına yattıktan sonra benim kızım gibi istekleri olursa makul olanları karşılayın. Mesela su istiyor benimki veriyoruz ama kalkıp yanımıza gelmek istediğinde cevap hayır. Bazen de hiç duymamış gibi yapıyoruz, işe yarıyor.
   Deneme yanılma yoluyla doğru olanı bulmak durumundasınız çünkü bu yaş kritik bir yaş. Çocuklar karakterlerini sergilemeye başlıyorlar ve bir çocukta işe yarayan yöntem başkasında yaramayabiliyor. Ne yaparanız yapın bu yaşta bağırmaya bırakmayın. Herşeyin pekala farkında oldukları için travmatik bir etki yapabilir.

   Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
  2. merhaba eren hanim,

   arabasinida denedim ama hic olmadi cok merakli oldugu icin gözler sürekli birseyleri inceleme durumunda:)zaten üstüne gitmiyorum bagirttirmiyorum cünkü biliyorumki öyle birsey yaparsam inatlasmis olacagiz...buda hic iyi bir sey degil cocukla inatlasmak...dislerden dolayi zaten cok huy degistirdi birde 2yas sendromu var evet malesef erken ergenlik:) olabildigince onu dinlemeye calisiyorum ve cok konusmaya calisiyorum tabiki basit cümlelerle...ama dedigim gibi buaralar sinirlari zorlamanin son hatlarini yasiyoruz...ister istemezde benimde sinirlerim yipraniyor ve bazen elimde olmayarak bagirabiliyorum siddetli bir sekilde:( Erva (kizim) ilk cocugumuz ve yanliz büyüyen bir cocuk, simdilerde havalarinda sicak olmasindan dolayi sürekli disarlardayiz parka gidiyoruz hergün, baska cocuklarla oynuyor...cok seviyor oynamayi ve cok uyumlu...ama diger cocuklarin yaptiklari kötü huylarida taklit etmeye calisiyor ve bende deniyor...hic karsi gelme huyu yokken bile cok karsi gelmeye basladi..suanda tamamen ben ne dersem hayir diyorum yapmiyorum etmiyorum yemiyorum tarzindayiz:)) neyseki temeli saglam oldugu icin cabuk kücük krizlerle atlatiyoruz bakdi ne yapsa olmuyor dedigi cünkü anne kararli birakiyor:) ama iste bu uykuya care bulamadim...suanda üst dislerinde tamamen cikmasini bekliyorum, cok üstüne gitmiyorum...ama ciktiktan sonra uyku konusundada kararli tavrimi ortaya koymaliyim...birde uyku saatinden daha erken yatirma fikri cok güzel geldi bana...böylelikle tekrar öyle uykusu aliskanligina ve aksam uykusu düzenine girmis oluruz belli bir zamandan sonra insallah...

   Sil
  3. Bence de dişler çıktıktan sonra uyku konusunda tavır koymanız faydalı olabilir Selcan. Gelişmeler hakında bizi haberdar edersiniz değil mi:)

   Eren

   Sil
  4. tabiki haberdar ederim, eren hanim;) size cok tsk ederim verdiginiz bilgiler cok faydali...iyiki varsiniz...

   Sil
  5. Teşekkürler Selcan. Ama ben hanım değilim, annem hanım:)

   Eren

   Sil
 20. Kızım Elif Nihal 4.ayının sonuna kadar kolik sancıları çeken bir bebekti. Sancılar gece yarısı başladığında emzirme, yüksek sesle müzik dinletme, sallama vs.. ne varsa yapıyorduk onu rahatlatmak için. Yağmur ormanı beşik salıncak almıştık. İşte o bizim için kızımın yanlış uyku alışkanlığı kazanmasında dönüm noktası oldu. Şimdi 19 aylık ve o salıncak onu taşıyamayacak hale gelmiş olsa da gacur gucur üstünde sallanarak uykuya geçiyor. Hatta taşındığımızdan beri uykuya geçse de yatağına koymamıza direniyor. Sanki yatağından ürküyor. Gece çığlıklarla uyanıyor. Yatağında yalnız bırakırsak ağlıyor, salıncağa koyup yalnız bırakırsak uyuyor.

  Biz kızımla uyku eğitimine başlamak için geç kaldık. Kızım 8 aylıkken ben oğluma hamile kalmıştım. Daha sonraki süreçte genelde geceleri babasıyla uykuya daldı. Şimdi de geceleri ben kardeşiyle ilgileniyor olduğum için babasıyla uyuyor. Ben de kızımla uyku eğitimine başlamak istiyorum. Yazdıklarınızın hepsini okudum. Yazdıklarınız umut verici, heveslendirici ama bakalım bizim inatçı kızımızda işe yarayacak mı? Sesi o kadar yüksek ki bağırmaması için her istediğini yapabilirsiniz :)

  Son zamanlarda gece uykularının bölünmesi ve yatağından korkmasından dolayı gece uykuları sağlıksızlaştı. Uyku eğitimine başlarsam yangına körükle mi gitmiş olurum? Gecenin bir yarısı uyanıp da ağlamaya başladığında salıncağına koyup uyutmazsam sabaha kadar uyanık oturabilirmiş gibi geliyor.

  Tavsiyeleriniz varsa paylaşmanızı rica ederim.

  Sevgiler,
  Burcu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burcu merhaba,

   Bence kızınız benim tavsiye ettiğim yöntemin en azndan bağırmasına izin verme kısmı için biraz fazla büyümüş artık. Aslında işe yarayabilir de ama ters de tepebilir çünkü bu yaşta artık terkedilmiş duygusunu yaşama olasılığı hiç düşük değil. Bunun değerlendirmesini en iyi siz yaparsınız. Eğer ikna yoluyla başarılı olabilecekseniz bağırtmadan onu deneyin. Bağırtmayı da 1 kere deneyip nasıl sonuçlandığını gözlemleyin. Ancak çok uzun süreler bağırmasına izin vermeyin. Gerçi bu yaşta artık o ağlamaya dönüşmüştür. Sık sık yanına gidin, anlatın sakinleştirin ve tekrar yatırın. Sabaha kadar sürse bile öyle yapın. Bir noktada usanacaktır muhakkak. Sizin için normalden daha yorucu olacak ama başka yolu yok gibi görünüyor. Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 21. Merhaba, birsey sorucam. (sizi de boyle uzman ilan ettik adeta, basinizi sisirip duruyoruz ama mutlu sonla biten tecrubeleri herkes sever)
  Ben 25 gun yatir kaldir (sadece yatir, cunku kizim 9,5ay) yaptiktan sonra bugun Ferber'e dondum. Artik yataginda uyumayi ogrendigi icin 15 dk. da uyudu ve asiri aglamadi. Soracagim, aglamasa ama uyumuyorsa bu dakika tutma meselesini nasil ayarlayacagim. Yanina girine yine agliyor, ama girmezsem de biseyleri yanlis yapmiyom diyorum. Vaktim olda kitabi okurum sizi yormam ama fikir vermeniz beni rahatlatacak. Bu dakilar me derece onemli acaba?

  Tesekkurler, Armagan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Armağan,

   Dakika tutma işini ağlamaya başladıktan sonra yapın derim. Bu süre sonunda yanına gidin. Monitorunuz varsa çok yardımcı olur o aslında. Böylelikle yanına gitmek zorunda kalmadan gözlemleyebilirsiniz. Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 22. Tekrar Merhaba, ferber e ara mi vermeli, zira dis geliyor :-/

  Armagan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diş çıkarmaları sancılı oluyorsa ara verin. Ama fazla rahatsızlık vermiyorsa araya gerek yok. Ama 1 yaşını geçmemesine özen gösterin.

   Benim yöntemlerim Ferber'den daha ¨vicdanlı¨aslında. Ferber'e kalsa bırak çatlayana kadar bağırsın:))

   Eren

   Sil
 23. Eren merhaba, yazını can kulagiyla dinledim( yok bu olmadı galiba, dört gözle okudum nası :)) sana sormam gereken o kadar cok soru var ki. İlki bu uygulamayı gündüz uykularinda da mutlaka yapacağız değil mı? Benim kızım 4 gün sonra 4 aylik olacak ve uykuyla aramız doğduğundan beri hic iyi diil. Gündüz uykusu neredeyse yoktu, sadece emzirdikten sonra kucakta uyuyordu. Biz de egitime dün başladık. İlk gün 2 saat ağladı. Sonra sabah 45 dk.simdi yatırıyoruz ağlıyor, ben sürekli yatağının basucundayim, acaba beni görmesi sorun mü? En azından ilk günlerde daha mı iyi olur acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Bu uygulamayı gündüz uykularında da yapmak şart. Yazıda anlattığım gibi kademeli kademeli yanından uzaklaşmakta yarar var. Sonrasında, seni görmesi de iyi değil çünkü bu sefer her uyku vaktinde senin de yanında olman gerekir. Di mi? :)

   Eren

   Sil
 24. merhaba...
  bu sefer kararlı oldum ve ben de uyku eğitimine oğlum 6 ayını doldurduğu gün başladım yani 1 hafta önce. İlk gün 25 dakida ağladı daha doğrusu bağırdı diyeyim baktı benden fayda yok uyuyakaldı. ikinci gün 15 üçüncü gün 9 dakika... tabi gündüz uykullarında da devam aynı uygulamaya ancak 4.günden sonra artık bu durumu kabulleneceğini düşünüp işimin daha kolay olacağını düşünürken daha çok ağlamaya başladı oğlum. gündüz uykuları süper artık ağlamıyor bile desem yeridir yatağa bırakıyorum bir iki sağa sola dönüyor ağlamadan uyuyor ama akşam yatarken (ki çevrem, eşim de dahil, çok erken yatırıyorsun dese de 7.00- 7.15 gibi yatırmaya gayret ediyorum) 15 - 20 dakika bağırıyor. Acaba bir yerde yanlış mı yapıyorum??? Ve çevremden sen bu küçücük çocuga çok yükleniyorsun gibi eleştiriler de alıyorum bu da beni çok yoruyor acaba ne yapsam ki???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deniz, akşam yatırdığında 15-20 dk bağırıyorsa bu çok değil aslında. Zamanla hiç bağırmamaya başlayacaktır. Gündüz kaç kere ve saat kaçta uyuyor? Ne yapıyorsunuz peki bağırınca bir noktada gidip alıyor musunuz? bir dahaki sefere tekrar mı bağırmaya bırakıyorsunuz?

   Eren

   Sil
 25. Ha bir de geceleri 4 - 5 defa uyanıyor ve emmeden uyumuyor artık gece beslenmeden uyuyabileceğini söylüyorsunuz ama ben bunu nasıl becereceğimi bilemiyorum çünkü gece uyanınca çok ağlıyor (ve yan komşumda çıldırmak üzere bizim yüzümüzden) Geceleri emiyor ama memede uyutmuyorum kucağımda uyuyakalırsa bile uyandırıp öyle yatağına koyuyorum acaba geceleri emmeye alıştığı için mi akşam da emerek uyumak istiyor bilemedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aç olsa bile gece yemek için 4-5 defa uyanmaz. Tamamen alışkanlıktan uyanıyor. Emzik kabul etmiyor mu? Aslında uyku eğitimiyle birlikte kesmeniz gerek memeden ama komşunuzu ne yaparsınız bilmiyorum.

   Eren

   Sil
 26. Sabah 6.00 yada 6.30 gibi uyanıyor ilk uykusuna 9.00 da yatıyor ikinci uykuya 13.00 gibi. İkisinde de yaklaşık 1buçuk saat uyuyor. Kesinlikle hiç kaldırmıyorum uyuyana kadar bağırmanın şiddeti bir noktadan sonra giderek azalıyor ve mırıldanarak uykuya dalıyor. Emzik de kabul etmiyor. Bir de 10 gün sonra memlekete gideceğiz orada nasıl devam edeceğimi de bilmiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. memlekette sorun olacağını sanmıyorum... aynen devam et derim.

   Eren

   Sil
 27. Merhaba,bebegim yakinda 6 ayini doldurucak.Ozellikle gunduz uykularimiz feci..Harvey Karp'i dinledik bizde baslarda ama simdi vazgeciremiyoruz sallamaktan :S ve artik sallamakta ise yaramamaya basladi.2 ay kadar once gunduz uykusuna biraz Tracy Hogg'tan gaz alarak yataginda pis pislayarak uyutmaya calistim ama buyuk husran oldu.1 saatten fazla agladi,kucagima alinca sakinlesiyor birakinca tekrar agliyordu.Resme yaklasan bi seyahatte eklenince tek denemeyle kaldi.Sizin yonteminiz sallamaya alismis bebekler icinde tamamiyle ayni mi?Daha yumusak bi gecis yapmanin bi yolu yok mu diye sormak istiyorum Eren Hanim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aisha, ben de kızımı eğitene kadar sallanarak uyurdu. O yüzden bu yöntem tam da sallanmaya alışmış bebekler için uygundur. Hemen bağırmasına izin vererek başlamak zorunda değilsiniz. Yazımda bahsettiğim şekilde geçişler yapabilirsiniz. Ancak seyahatten sonra başlayın ve eğitim için 1 yaşını geçirmeyin...

   Eren

   Sil
 28. valla bu yazınızı okumamış olsaydım hala iki büklüm emzirerek oğlumu uyutmaya devam ediyor olacaktım, yatır kaldırı deneyip başarısız olduktan sonra cesaret edemiyordum uyku eğitimine tabiri caizse gaz verdiniz bana. Ufak tefek aksamalar da olsa şu anda özellikle gündüz uykularında kendi kendine uyumayı öğrendi oğlum. İnşallah gece uyanmaları da son bulursa 2 ay sonra işe başlayacağımı da hesaba katarsak benim için süper olacak. Çok teşekkür ederim size

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim... Oğlunuzun uykusu düzene girdiyse ne mutlu:)

   Eren

   Sil
 29. yeniden marhaba ...
  memlekete geldik ve tahmin ettiğim şey oldu... Babaanne, dede torunlarını ağlatıp da uyutmama müdahale edip oğlumun düzenini bozdular tabi gelen misafirler, geç saatlere kadar oturmalar, bir yere gidince kalkmak bilmemeler de cabası... 15 gün boyunca ya arabada benim kucağımda ya da babasının kucagında gezerek ya da pışpışlanarak uyuyabildi. Şimdi de anneanneye geldik babamız işe geri döndü ve bu uyku düzeni bozulmuş oğlum dünden beri hiç uyumadı neredeyse yatağa yatırdığım anda etrafa bakıp ağlamaya başlıyor yanına yatıyorum beni tırmalıyor kucağıma alıyorum susuyor. Galiba evi yadırgadı. En son babam bir hamak kurdu da sallana sallana uyudu. Sizce ben şimdi uyku eğitimine devam etmeli miyim??? Ya da buraya alışana kadar biraz zaman mı tanıyayım? Diş de çıkarıyor şu aralar onunda mızmızlığı var. Ne yapsam bilemiyorum. Bir 20-25 gün daha burdayım sonra eve dönüyoruuuuz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deniz, bence eve dönmeyi bekle. orda başarılı olabileceğini pek zannetmiyorum. Bırak nasıl uyuyorsa öyle uyusun...

   Eren

   Sil
 30. Merhaba Facebook'tan ve blogdan yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum bebeğimden fırsat buldukça :)))

  Benim sorum uyku egitimiyle ilgili. Oğlum 8 aylık oldu. Kendi kendine uyumayı ogrenemesede 2 ay oncesine kadar söyle yapıyordum. Yatağına koyup dönencesinin müziğini çalıştırıyordum.arada pışpışlayarak odadan çıkıyordum tekrar gelip pışpışlayarak kimi zaman 10 kimi zaman 30 dakikada uyutuyordum. Dönmeyi öğrenmesi , üstüne emeklemeye başlaması derken diş cikartmasi hep uyku düzenini bozdu. En son tutunup ayağa kalkmaya başlamasıyla Son 1 aydır uyutmak iyice zorlasti. Problemimiz cok uykusu geldigi halde yatağında sürekli dönmesi ve hemen ayağa kalkması.yatagina koyuyorum anında kenarına tutunup ayağa kalkıyor. Yatırıyorum yine kalkıyor. Buarada bu oyun gibi geliyor bazen gülüyor bazense eeeee eee eee diyerek iyice uykusu geldigini belli ediyor.
  Nasıl uyutuyorsun derseniz. Hep sallanmaya kucağa alışmasın dedim. Kendi yatağında kendi kendine uyumasına çalıştım. Aslında başarılı da olmaya başlamıştım.ne ayakta nede kucakta sallanmaktan hoslaniyor Bugünlerde bebek arabasında biraz gezdiriyorum. Kucağımda sıkıca sarılıp ninni söylüyorum yatırmaya çalışıyorum.basarili olamayıp yatağında ayağa kalktığını goruncede bizim yatağa koyup dönmesine bana tutunup ayağa kalkmasına izin veriyorum. Bu sekilde neredeyse 1 saati bulan bir uyku sürecimiz var. Saat 9 gibide uyuyor. Uyuyunca yerine yatırıyorum. İlk uyutma problem. Gecede uyanıyor. Emip uyuyor. Bazen 2 bazen 3 bazen 4 saatte bir kalkıp emıyor. Sabah 7 gibi uyanıyor. Uyku rutinini ilk doğduğu günden oturtmaya çalıştım ama son donem gelişme ve öğrenme donemiyle isim zorlasti. Buarada gündüz uykularida 30 ar dk. Cogu zaman. Ama yatinca 1 saat uyuduğuda oluyor belli olmuyor.

  Biraz karışık yazdım ama bana aksam uyutmak icin fikir verebilir mısınız. Bu sorunları nasıl aşabilirim.

  Teşekkür ederim şimdiden :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zelish merhaba,

   Öncelikle gece beslenmesine artık son verin. Kesinlikle ihtiyacı yok.

   Uykuya hazırlık döneminiz çok uzun. Onu yarım saate düşürün.

   Sonrasında ise eğer yapabilecekeniz yazımda bahsettiğim uyku eğitimini önereceğim. 1 yaşına gelmeden yapmanızı öneririm.

   9 bu yaştaki bebek için biraz geç bir saat. 8 yapma şansınız yoksa bile 8:30da uyumuş olmasına çalışın derim.

   Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 31. Onceden uykuya hazırlık 8 e doğru başlıyordu. 8 de yatagina koyuyordum. 8.30 da uyumuş oluyordu. Mevsimlerden ve sıcaktan diye düşündüm geç saate kaymasına izin verdim. Gece beslenmesine son vermek zor gözüküyor sadece bana. Yatmadan once yükleme yaptım kasık maması üstüne anne sutu. Gece uyandığında once su verip uyutmaya çalıştım ama hep emmek ve öyle uyumak istedi. Bununla ilgili yazın var mı bilmiyorum sitede. Aksam tok tutacak ne deneyebilirim ve gece uyandığında ne yapabilirim.
  Teşekkür ederim Eren
  Sanırım benim icin yazıları yeniden okuyup uygulamA zamanı :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gece beslenmesiyle ilgili henüz yazmadım ama 6. aydan sonra bebeğin kilosu noral sınırların çok üzerinde değilse ve gün içinde sağlıklı ve dengeli besleniyorsa gece beslenmesine kesinlikle ihtiyacı yoktur. Eğer gece uyanıyorsa bu alışkanlıktandır, açlıktan değil. O yüzden gece uyandıkça bir şeyler verirsen (ne olduğunun önemi yok) bu alışkanlığı beslemiş olursun. Gece bir şeyler yemenin noormal olmadığını bu aylarda öğrenmesinde fayda var. O yüzden yatmadan önce her ne variyorsan vermeye devam et ve uyku eğitimine başla derim:)

   Sil
 32. Teşekkür ederim gelişmeleri yazacağım :)))

  YanıtlaSil
 33. Eren'cim Merhaba,
  Malum bizim evde de en büyük konu uyku eğitimi şu sıralar. Geçenlerde eşimle yazını okuyup gaza geldik. Şimdi Neşe'nin durumunu baştan anlatarak konuya bir an evvel girmek istiyorum. Neşe özefagus atrezisi ile doğdu. 1.5 ay sonra anne sütüyle tanıştı.Ve ben anne sütünün değerini ve önemini bildiğim için ne kadar üzgün olursam olayım pompalamayı aksatmadım. Kızım şu an 10 aylık ek gıdaların yanısıra halen anne sütü alıyor. Gelişimi normal bebeklerle aynı. Tabi biz bu hassas durum yüzünden nasıl istiyosa öyle uyusun diyerek bi güzel çocuğumuzu sallayarak uyutmaya alıştırdık. Şimdi bu düzeni bozmak istiyoruz. Ve bu arada Neşe geceleri 2 saatte bir emmek için kalkıyor. Ben uyku nedir zaten bilmiyorum 10 aydır. 2 gündür bir rutin oluşturup yatağına yatırıyorum. (banyo rutini) İlk gün 57 dk ağladı. Masallar anlattım, ninniler söyledim. O ağladı ben yatıştırmak için elimden geleni yaptım ama kucağıma almadım. Ve sonra uyudu. Ertesi gün yani dün gece 30 dk sora uyudu. Ağlamadı sadece söylendi :) Ama gece kalkmaya devam ediyoruz. Meme vermemeyi dendim emzik verdim istemedi. İlla emmek istiyor. Pışpışlamakla falan geçiştiremiyorum. Bir de gündüz uykuları için hhala sallıyoruz. Biraz önce 3 saat boyunca sallamıcam dedim ve uyumadı :/ Bir sonraki öğünü geldiğinden yemeğini yedi. Hala ayakta. Düzen kaçtı. Şimdi ben bu gece beslenmesi ve gündüz uykuları konusunda ne yapmalıyım? Bu arada Neşe'de hala diş yok ama çıkmak üzere. Yardımın için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melisciğim öncelikle 1 yaşını geçirmeden eğitime başlamanı öneririm. Neşe'nin özefagus atrezisi beslenme ihtiyacını değiştirir mi bilmiyorum ama 6. aydan sonra normal ve yeterli beslenen bebeklerin gece beslenmesine ihtiyaç yoktur. Bu yaştan sonra gece verilen mama ancak alışkanlığı körükler ve deliksiz uyumasına engel olur. 10. aydan sonra emzik de kabul etmeyecektir. ve dediğin gibi pışpışlamak da kafi gelmeyecektir. Maalesef tek şansın bağırmasına izin vermek gibi görünüyor. Artık 10 aylık olduğu için işin biraz daha zor. daha uzun süre bağırabilir ve daha uzun sürebilir eğitimi. Ama eninde sonunda öprenecektir. Eğer eğitime başlamaya karar verirsen kesinlikle istikrarlı olmak durumundasın. Yarım saatn sonunda pes edip kucağına alır sallarsan herşey çok daha kötü olur. Tabii uyku eğitimi adımlarımı tek tek uygulayacağını varsayıyorum. Eğer uyumaz da uyku atlarsa önemli değil. Bir noktada öğrenecektir. Sen hergün uyku saatinde uyku eğitimini uygula derim.

   Ne dersin?

   Eren

   Sil
  2. Uyku eğitimini uyguluyorum 4 gündür. Ağlıyor (ağlamaktan katılmıyor, o noktada kucağıma alıyorum. Dün böyle bişi yaşadık), söyleniyor ama sonra susuyor. Dediğim gibi bir tek dün zorlandık biraz . Emmek istedi emzirdim ama uyutmadım Sonra yatağa uyanık koydum, uyudu. Ayrıca bugün ilk defa gündüz uykularında kendi kendine uyudu. Yavaş yavaş ilerliyoruz. En azından artık ayağımda sallamıyorum. Ve iyi ya da kötü bir şekilde kendi kendine uyumasını beceriyor sonunda. Yazınla beni gaza getirdiğin için teşekkürler :)

   Sil
  3. Tebrikler Melis! Nasıl gidiyor?

   Eren

   Sil
 34. Merhaba,
  Benim de Melis Hanımın kızı gibi özefagus atrezisi ile doğmuş 12 aylık bir kızım var. Biz kızımla kavuştuğumuzda 3 haftalıktı ancak 3 ve 4.5 aylık iken iki ufak operasyon daha geçirdi. Kucağıma verildiğinden beri memede uyudu. 5.5 aylıkken hazır olduğunu, travmalarını atlattığını hissettim ve şşş-pat denemesi yaptım, ancak evden destek görmeyince devam edemedim. Çok gazlı olduğu bir kaç gün ben ayağımda sallasam da anneme bıraktığım günlerde (6-9 ay arası) ayakta sallanarak uyudu. 9 aylıkken tam zamanlı anne oldum ve sallamayı kestim. Ancak 10 aya yaklaşırken artık memede uyumakta da zorlanmaya başladı. Yaklaşık 45dk emmesine alışmıştım ancak bu süre sonsuza doğru uzadı gitti.
  Uyku saatleri ise ancak 6 aydan sonra gece 02'den 11-12 civarına çekildi. Kademeli olarak erkene almaya çalıştım ve 21.30-22.00 civarına çektim.
  Artık eşim olayın ciddiyetinin farkına vardı ve destek vermeye hazır.
  Merak ettiğim öncelikle 12 aylık bir bebeği nasıl eğitmemiz gerektiği? Mesela ağlarken oturur pozisyona geçerse tekrar yatar pozisyona mı getireceğiz? Dokununca sırtını yay gibi yapıyorsa dokunmaya devam edelim mi? Arada bize bakarak ağlıyorsa kucağımıza alalım mı? gibi... Çünkü o ağlama anında insanın gerçekten zihni duruyor ve donup kalıyor bazen...
  2. sorum gece beslenmesi ve emerek uyumayı aynı anda mı keselim sizce?
  3. sorum kaçta uyanmalı sabah?

  Bir de uyku eğitimi söz konusu olduğunda hep problemli bebeklerden bahsediliyor. Benim kızım gündüz de, gece uyandığında da sakin. İştahı ve gelişimi yerinde. Uykuya dalamazsa, uyku atlarsa çok gerilmiyor, rahat idare ediyor. Yani herşey yolunda iken uyku eğitimi vermemiz ne kadar doğru olur? Sanki var olan huzurunu bozacakmışız gibi geliyor kimi zaman...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep Hanım Merhaba,

   Çok geçmiş olsun öncelikle. Özofagus atrezisi ile ilgili TR olarak çok yayın ya da forum yok. O yüzden geçenlerde kendi çapımda facebook'ta grup kurdum. Hepimizin çocuklarımızın gelişim hk konuşabileceğimiz bir yer olur diye düşündüm. Katılıp deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Belki bu durumu yeni yaşayanlara destek olmuş oluruz.

   http://www.facebook.com/OzefagusAtrezisi

   Bu arada uyku konusunda aynı şeyleri yaşıyoruz. Son paragraftaki durum bizde de aynı şekilde yaşanıyor.

   Sil
  2. Zeynepçiğim, Melis'e de dediğim gibi: Özefagus atrezisi beslenme ihtiyacını değiştirir mi bilmiyorum ama 6. aydan sonra normal ve yeterli beslenen bebeklerin gece beslenmesine ihtiyaçları yoktur. Bu yaştan sonra gece verilen mama ancak alışkanlığı körükler ve deliksiz uyumasına engel olur. O yüzden uyku eğitimiyle beraber gece beslenmesine de artık son verin derim.

   1 yaş uyku eğitimi için sınırdır bence. Bu yaştan sonra bebekler biraz daha zor uyku eğitilirler. Şansınızı denemek ister misiniz bilmiyorum ama kızınızın gece uyanmalarından rahatsız değilseniz ve 1den daha fazla uyanmıyorsa belki hiç girişmek istemeyebilirsiniz bu işe. Sizinkisi kızınızın yaşından dolayı çok hassas bir durum kararınızı etkilemek istemiyorum.

   Ağlarken oturur pozisyona geçerse hiç ellemeyin derim. Müdahale etmeniz gereken zaman tehlike olduğunu hissettiğiniz ya da haddinden fazla bağırdığını hissettiğiniz zaman olmalı.

   İdeal uyku saatlerini yazımın başlarında şöyle belirttim:

   Yeni doğan- 2 aylık 7:30-8.30
   3- 6 aylık 7:00-8:00
   7- 12 aylık 6:30-7:30
   1 yaş- ilk gençlik 7:00- 8:00

   yaz aylarında 1 saat ileriyle kayabilir ama 9'u geçmemeli.

   Sil
 35. Melis hanim merhaba.
  Facebook grubunuza hemen baktim. Esimle birlikte deneyim ve bilgilerimizi her firsatta paylasacagiz. Hem haber verdiginiz, hem de grubu kurdugunuz icin tesekkur edeim. Cunku bu forumlarda ve bloglarda anomalisi/ameliyati/vb rahatsizligi olan bebeklerle ilgili bilgi bulmak mumkun olmuyor. Sayrnizde belki birbirimize yol gosterebiliriz.
  Eren hanimin cevabini da heyecanla bekliyorum tabi :)

  YanıtlaSil
 36. Eren Hanım,
  Öncelikle teşekkür ederim cevabınız için.
  Özefagus atrezisi olan bebeklerde gece beslenmesinin ayrı bir önemi yok ancak fazla ağlama ameliyat sonrasında, kusma (özellikle de düzenli kusma) muhtemelen 2-3 yaşına kadar olmamalı sanırım. Özefagusun gelişme döneminde biçiminin ters harekete uyum sağlamaması için.
  Gece beslenmesine devam etme nedenimiz (Melis hanım adına da konuşuyorum saydım kendimi) ise bebeklerin anne sütü almaya başladıktan sonra büyük hızla iyileşmesi. Bu iyileşme ve büyüme sürecini gördükten sonra anne sütünü vermeyi azaltmayı düşünmek bile zor oluyor.
  Bu durumda anne olarak gücümüzün son damlasına kadar dayanıp her istediğinde emzirmeye devam ediyoruz.

  Kızım bazı geceler çok uğraşıyor kendi uykuya dalmak için. Yüzüstü yatıyor, bekliyor, dalamayınca kalkıp bana gülümsemeye başlıyor. Sonra tekrar deniyor defalarca,, olmuyor. Belki bu denemeleri yavaş yavaş sonuç verir...

  Ben önce gündüz rutinini erkene alarak işe başlayacağım. Biraz da beslenme miktarını arttırsam daha kısa sürede uykuya dalıp daha uzun sürelerde de kesintisiz uyuyacağını umuyorum.

  Umut ede ede 1 yılı uykusuz bitirdik :)
  Umarım tüm anneler bebişlerine uyumayı öğretecek şansı, gücü, ortamı bulur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana hanım demek yasak:)

   Bana öyle geliyor ki siz uyku eğitimine pek hazır değilsiniz. Bu durumda fazla dert etmemenizi öneririm. Anne sütü bebekleriniz için bu kadar çok şey farkettiriyorken tabii ki gece beslenmesini de kesmeyin. Ancak zamanla memenin yerini biberonun almasına neden olmayın. EMzirme faslı bitince gece beslenmesi de bitsin yoksa kolunuzu çok feci kaptırırsınız:)

   Gelişmelerden beni haberdar edin:)

   İyi şanslar!
   Eren

   Sil
 37. eren merhaba...
  Tatilden döndük ve uyku eğitimine tekrar başlayacağız. Bebeğim 8 ayını bitirdi ve ben de 2 hafta sonra işe geri dönüyorum. Yarın bakıcısına alışması için onları biraz yalnız bırakmayı düşünüyorum. Yalnız şöyle birşey kafama takıldı. Bugün oğlumu bakıcısına yarım saatliğine bırakmıştım ondan mı etkilendi bilmiyorum akşam 1 saat boyunca uyumak istemedi pışpışlamak, ninni söylemek ve birkaç kere emzirmek zorunda kaldım. Tatilden döndükten sonra ona biraz zaman tanıdım eve alışması için o yüzden nasıl istiyorsa öyle uyuyordu 1 haftadır ama hiç bu kadar zorlamamıştı beni. acaba bir iki gün daha bekleyip öyle mi başlasam. Ne dersin?

  YanıtlaSil
 38. Dün başladık artık uyku eğitimine çok fazla direnmedi oğluşum inşallah böyle devam ederiz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denizcim kusura bakma ancak cevaplayabiliyorum. Başlamakla iyi etmişsin. Ben de bunu önerecektim. Nasıl gidiyor?

   Eren

   Sil
 39. Geçtiğimiz günlerde Pediatrics Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre: uyku eğitimi sırasında bebeklerin bağırmalarına izin vermenin (sanılanın aksine) bebeklerin gelişimine ve sağlığına olumsuz HİÇBİR olumsuz etkisi yok.

  Çalışma ortalama 7 aylık olan 225 bebek üzerinde yapılmış ve bu bebekler 6 yaşına kadar gözlemlenmiş. Çıkan sonuç uzun vadede çocuğun ne duygusal ne de psiko-sosyal bir zarar görmediği yönünde.

  Uyku eğitimi yazımı acımasızca ve desteksiz olarak eleştirenlere duyurulur:)

  YanıtlaSil
 40. Süpersin Eren :)
  Biz de iyi kötü ilerlemeye çalışıyoruz bir grip vakasıyla karşı karşıya kaldık biraz yavaşlatttı bizi ama kararlıyız:)

  YanıtlaSil
 41. ömer 8,5 aylık. uyku eğitimine başlamadım ama istiyorum. bazı sıkıntılarımız var. Şöyle ki:
  - korkuyor,uykuda çok sıçrıyor.
  - öğretmenim ben, çalışmaya başladım. 7:00 - 14:00 arası annem bakıyor.
  okul başladığından beri yani 1 aydır normalde gece 2 kere kalkan oğlum saat başı kalkmaya başladı ve hatta 2 haftadır gece 2-3 arası uyanıp oyun oynamak istiyor.
  karnı iyice doymadığı için mi diye düşünüp sütümü sağıp verdim fazlaca. ama yine değişiklik olmadı.
  henüz dişleri çıkmadı ve iyice şişmiş durumda. bundan mı kaynaklanıyor bu kadar sık uyanması, çalışmaya başladığım için özlediği için mi bu şekilde davranıyor
  (yatma saatimiz 19:30- 20:30 arası kalkma saati ise 06.30.) (anne sütü + katı gıda alıyor. )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merve, muhakkak 1 yaşına gelmeden uyku eğitimine başlamanızı öneririm. Yani eğer başlama niyetindeyseniz tabii:)

   Karnı doymadığından değildir bu davranışı. Hiç sanmıyorum. Gündüz dengeli ve yeterli besleniyor değil mi?

   Sık sık uyanması dişten olabilir. yatma kalkma saatleriniz çok iyi, bozmayın derim.

   Bir diğer neden işe başlamanız olabilir. Evde geçirdiğiniz sürede muhakkak Ömer'le olun onunla vakit geçirin. Başka hiçbir şey yapmayın derim. Ama saat başı uyanmalarını desteklemeyin.

   Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 42. Sevgili Eren;
  Sınavların olduğunu söylemiştin başarı ve kolaylık diliyorum.
  Daha önceden yazdığım gibi çok iyi giden uyku düzenimiz ciddi anlamda bozulmuştu, kızımın ardarda geçirdiği rahatsızlıklardan sonra onu rahatlatmak için yanlış bir yola girip onu sallayarak uyutmaya alıştırmıştık :( ama kızım 4. ay itibari ile uyku eğitimi almış ve kimseye ihtiyaç duymadan uyuyordu bizim bu yanlış uygulamamız sonucunda gece uyanan kızım biz olamdan onu sallayarak tekrar uyutmadan asla uyumuyordu, 3 gün önce tekrar uyku eğitimine başladım, beklediğimden daha çabuk sonuç almaya balaldım ama şöyle bir sıkınrı var;Duru yu yatağına bırakıyorum hemen uyku hali alıyor (emzik emmiyor parmağını emiyor) ben odadan çıkıyorum bir süre sonra sesi geliyor odaya girdiğimde yatağının parmaklıklarına tutunmuş parmağı ağzında uyukalrken aynı zamanda ağlar gibi mırıldanırken buluyorum, bu yüzden o uyuyana kadar yanından ayrılamamış oluyorum o ayağa kalkıyor (gözler kapalı halde) be takrar yatağına yatırıyorum , ama artık hiç sallanamyı aramıyor , ayağa kalkmasını engellemek için yanında durmam olumsuz bir sonuç doğurur mu , ben artık kesin bir sonuç alamk istiyoruma ma bu ayağa kalkmalar biraz sıkıntı yaratıyor bu durum da bende doğru bir uyku eğitimi veremiyorum endişesi yaratıyor ne dersin?
  ..

  YanıtlaSil
 43. bu saatten sonra uyku eğitimini başaramam diye çok umutsuzca başaldım ama daha ilk günden inanılamz bir sonuç aldık, şimdi her şey yolunda , ilk günler 1 saati buluyordu kendi başına uyuması ama bu sabah 10 dk sürdü :) ayrıca gece uyanmaları nerdeyse kalmadı sanırım sanırım 2 ay önceki kızıma kavuşuyorum ve bu senin yazdığın insana umut veren yazılarla oldu çok teşekkür ediyorum Eren,
  ;kızıma çok zor sahip olmuşken enrdeyse annelikten soğumuştum :( oysa Duru olamz diyenelre sunulmuş bir mucizeydi ben ne olursa olsun şükür halinde olamlıydım ama inan bazen neden anne oldum ki diye kendimle kavgalara tutuşuyordum, şimdi o büyüdükçe yine nasılda umutsuz bir zamanda mucizem olduğunu hatırlıyorum, hatat abzen acba 2. çocuğa da sahip olabilirmiyim diye işi abartıyorum, belli mi olur :) bu konu hakkında da daha sonra bişeyler daışmak istiyorum, seni çok rahatsız diyorum ama yorumların bakış açın, yakalşımın baan iyi geliyor :)
  ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emelcim üstteki yorumu cevaplayayım dedim ama sanırım o sorun da çözülmüş doğru mu?

   Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Bunları duymak bana da gaz veriyor. Elbette her ne sormak istersen ben burdayım.

   Eren

   Sil
 44. merhaba Eren,
  sanki herşey oğluma uyku eğitimi vermemem için çalışıyor. Tatilden döndük tam başlayalım diyorduk diş çıkarmaya başladı oğlum, diş çıktı grip oldu, hemen arkasından bağırsaklarında amip çıktı ishal kusma mahvolduk ailece, sonra tekrar üst dişler çıkmaya başladı onlar da çıktı tam bayram tatili 6gün evdeyim uyku olayını hallederim derken bayramda kayınvalidemler geliyorlarmış bize... Oğlum 10 aylık oldu ve bizim peşimizi aksilikler bırakmıyor :(

  YanıtlaSil
 45. şuan çok erken henüz 5 aylık hamileyim ama araştırmalara başladım kızımda yaşadıklarım olmasın diye kesinlikle düşünüyorum uyku eğitimini buna dair kitap araştırmaları yapıyorum ve blog yazılarının hepsini okuyorum ama en önemli merak ettiğim şey her hasta olduğunda yada diş çıkarma arifesinde başa sarıp eğitime tekrar mı başlıyoruz hasta olduğunda nasıl bir yol izlemeli yada 4-5 aylık civarı vermeyi planlıyorum bu eğitimi gece emzimeye devam edersem ve memede uyursa ve eğitim sarsılırsa nolucak bunu ancak tecrübelerden faydalanaak çözebilirim diye danışmak istedim teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hastalıkta eğer tekrar kucağa alıştırmışsanız başa sarıyorsunuz. ama ilk eğitim kadar uzun sürmez ve zor olmaz çünkü bebek hatırlar.

   6. aydan sonra normal zamanda doğan normal bebeklerin gece beslenmesine ihtiyaçları yoktur. Bu noktadan sonra deliksiz uyumaları daha önemli.

   Memede uyumaması için çalışmanızı öneririm. Ben kızımı soyar, dalması durumunda kıpırdatır uyandırırdım. Aksi takdirde rahatlıkla memeyle uykuyu özdeşleştirebilirler.

   Sil
 46. merhaba Eren,
  benim 2 aylik bir kizim var.yavas yavas uyku egitimi hakkinda bilgi almak icin arastirmalar yaparken sizin blogunuza rastladim ve bilgilerinizi yararli buldugumu söylemeden gecmek istemedim,suan da kizim sallanarak uyuyor dizimde ama 4 aylik oldugunda baslamak istiyorum bende size bir sorum olucak
  uyku düzenin de saatler hep ayni olmali ve ayni yatakta olmali diye belirmissiniz pekala gündüzleri misafirlikte oldugumuzu varsayalim ya da aksamlari o zaman bu düzeni bozulur mu bebegimin yani daha kötü hale gelir mi onu merak ediyorum tam alismisken herseyi bastan yasamak istemeyiz.egitime basladigim da yardimlariniza ihtiyacim olucak umarim mahrum etmeszsiniz birde benim esim kizim hemen aglasa aglatma deyip bana kiziyor esimi bu huyundan nasil vazgecirebilirim bu konu hakkinda bana bir fikir verebilirseniz cok sevinirim.tesekkürler.
  Sevgiyle Kalin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Betül merhaba,

   uyku saatleri yemek saatleri gezme saatleri hep aynı saatler olmalı. Bebekler rutinle çok mutlu olurlar. Rutinin dışına çıktığınızda huzursuzluk yaşarlar. Misafirliklerinizi bebeğin rutinine göre ayarlamalısınız. En azından 1 yaşına kadar bu böyle olmalı. Zor biliyorum ama gerekirse gezmelerinizi kısıtlayın derim.

   Eşinize uyku eğitimi yazımın ilk bölümü olan Uyku kardeşim ver elini yazımı okutmanızı öneririm. Neticede istediğimiz bebeklerimizin mutluluğu ve sağlığı. Her ne yapacaksak bunun için yapacağız :)

   Eren

   Sil
 47. Tesekkürler cevaplariniz icin.esimi ikna etme yolundayim:)) basarili olucagima inaniyorum.
  Gece beslenmesini ne zaman ve nasil kesmeliyim?
  Bu konuyu da cok merak ediyorum.su anda 5,6 sefer uyaniyor.bunu nasil kesicem hicbir fikrim yok.Yardimlariniz icin saolun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normal zamanda doğan normal bir bebeğin 6. aydan sonra gece beslenmesine ihtiyacı yoktur. Bu noktadan sonra düzenli ve kesintisiz uyuması gece bir şeyler yemesinden daha önemli.

   Sil
 48. eren merhaba yazılarını beğenerek okuyorum süpersin..11 aylık oğlum var,dönem dönem gece uykuları iyi gidiyor ama bazende 2saatte bir uyanıyor bazen meme bazende beşiğinde sallanmak istiyor o şeklde uyuyor tekrar,buarada yatağında yatırıyorum aynı odadayız ama,,neden böyle acaba!uyku eğitimini vermedim henuz ,kendıme pek güvenmıyorum bu konuda,çok ağlarsa dayanamam:( bide son sorum oğlum 8,90 kilo,70cm.boyu çok kısa gibime geliyor üzülüyorum buyuzden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyu kısa değil, endişe etme. Oğlu 11 aylık olmuş. Ben 1 yaşından sonra tarif ettiğim uyku eğitimini tavsiye etmiyorum. Ters tepme olasılığı bu yaştan sonra artıyor. Sana tavsiyem artık gece emzirmelerini kesinlikle burakman olur. Düzenli uyumasını sağlamak için de bıktırma yoluna gidebilirsin. Her ağladıkça sakinleştir ve bırak. sakinleştir ve bırak. çok yorucu olacak ama aklıma başka yol gelmiyor:)

   Eren

   Sil
 49. merhaba,
  oğlum kerem'e uyumayı öğretmem gertiğinini düşünerek araştırmalara başladım.blogunuzdaki bilgileri çok faydalı buldum teşekkür ederim.en kısa zamanda uygulayacağım.
  kerem'i kucakta pışpışlayarak uyutuyorum.emzik uyku rutini oldu gibi.akşamları banyo beslemne uyku tabi kucakta pışpış:))
  gece uykusu toplam 10-11 saat 1 ya da 2 kez uyanır.yüzüstü yatar.
  bizim sıkıntımız daha çok güzdüz 30 dk yada 40 dk sürer. gün içinde 2 yada 3 kez uyur.bu süreyi nasıl uzatabilirim.uyku saatlerini nasıl ayarlayabilirim.gündüz ne kadar uyumalı.3 yada 5 saat diyorlar ama bizde imkansız.
  teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 50. Merhaba, yazinizi okudum, ama hayata gecirmekte basarili degilim sanirim.
  Benim de oglum 9 aylik ve uyku problemi var. Geceleri cok sIk uyaniyor. Ve yakinda ise geri donecegim icin bu kadar sIk uyanma beni korkutuyor..
  Bizimle ayni odada uyuyor, yanimizda besigi var, yataga almayip orda uyutmakta diretiyorum.
  Bundan yaklasik 1 hafta once gece emzirmeyi birakmaya calistim. 3 gece ugrastim, gece 11-5 arasi emzirmedim, cok agladi. Oyle 5-10 dakika aglayip pes edecek bir cocuk degil, biraksam saatlerce araliksiz aglar.Surekli kucagimda sakinlestirip ama emzirmeyip yatagina koydum.Daha yatirmaya calistigimi anladigi anda aglamaya devam ediyordu. Gunduz de cok aglayan bir bebek olmaya basladi, ve ben 3 gunun sonucunda pes ettim.. Cunku durumun iyiye gittigini gormedim.. Belki cok acikiyordur, ve ben emzirmeyerek eziyet ediyorumdur diye dusundum. Normale gore iri bir bebek.

  Gectigimiz gece aksam baya iyi doyurup yatirdim, ona ragmen saatte bir kalkti, genelde emzigini verdikten sonra geri uyumaya devam etti. Ama yine de 2-3 kez emzirmek zorunda kaldim..

  Daha uzun sureli nasil uyumasini saglarim bulamadim..
  Bir de genelde uykudan hep cok aglayarak uyaniyor, genelde mutlu uyanmiyor, gunduz uykusundan da ayni sekilde. Bu normalmidir, yoksa endiselenmem gereken bir sey mi var.

  Umarim cok karisik yazmamisimdir, ama pek cok konuda cok konuda caresiz kaldim:(
  Tesekkurler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hilal merhaba,

   Öncelikle yatağınıza almamaya devam edin. Gece emzirmelerini kesmek zorundasınız eğer kesintisin uyumasını istiyorsanız. İhtiyacı olmadığına emin olunuz. Tabii bunu yazarken gün içerisinde yeterli ve dengeli beslendiğini varsayıyorum. Uyku eğitimine başlayacaksanız bırakmamalısınız yoksa herşey öncekinden daha kötü olur. Başladığınız eğitimi devam ettirmelisiniz. Ne kadar sürerse…

   1 yaşını geçirmeyin eğitim için. 1 yaşından sonra uyku eğitimi güçleşir.

   Mutsuz uyanmasının nedeni uykuya mutlu dalmaması. Bu yaşta artık kendiliklerinden uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı biliyor olmaları gerek. Uyuya daldığı şekli bulamadığı için uyandığında ağlıyor.

   uyku eğitimini tekrar deneyin derim.

   Eren

   Sil
 51. eren merhaba,
  8 aylık bir kızım var. çalışan bir anneyim, kızıma anneannesi bakıyor, sabahları bırakıp akşam iş çıkışı alıyorum. 5 aylıktan beri kendi odasında uyuyor.6 aylıkken uyku eğitimine başlamıştım. herşey mükemmel giderken hastalandı. o dönem kucağımda ve emzirerek uyuttum. iyileştikten sonrada emzirerek uyutmaya alıştıgı için devam ettim, uyutup yatagına koyuyordum ve gece 1 ya da 2 kez emmek için uyanmanın dışında sorunsuz sabaha kadar uyuyordu. ancak son dönemde emzirip yatagına koyuyorum, yarım saat gecmeden uyanıyor, kucagımda pıspıs yapıp tekrar yataga koyuyorum, 10 dk suruyor. boyle boyle derken derin uykuya dalması neredeyse 2 saat sürüyor ve tükenmiş oluyorum malesef. ama bu kadar zor uyusada gece sadece 1 kez bazende hiç uyanmıyor. şu anda diş çıkarmıyor, hasta da değil ama neden bu kadar zorlamaya başladı bizi çözemiyorum. gündüz uykularına gelince; anneannesi gündüzleri ayağında 2 dk sallayıyor ve kızım hemen uyumuş oluyor- yani sallamak bile değil- üstelik, 1-2 saat boyunca uyanmadan uyuyabiliyor. hem zorlanmadan hemde güzel uyudugu için o konuda anneme çok müdahale etmiyorum. ama benim evde olduğum zamanlarda gündüz uyukuları içinde emzirip yatagına koyuyorum ve en fazla 45 dk uyuyor. ne yaparsam yapıyım ben evdeyken uykusu 45dk'yı gecmiyor.
  uyku eğitimini tekrar deniyorum bir iki gündür, kendi kendine yatakta döne döne uyuma noktasına geliyor ortalama 15-20dk'da, ama tam işte daldı dediğim anda bir anda komaya girecek şekilde ağlamaya başlıyor ve uykusu hepten dağılıyor, korkup alıyorum kucagıma yine pıspıs yapınca 2 dk'da uyuyor. yani hep bir son vuruş gerekiyor. ama yataga koydugum anda yine kısır döngüye başlıyoruz. bu arada işten 6:30 da geliyorum, annemden alıp eve gelmem 7 oluyor, babasıda 8 de geldiği için azıcık görelim diye 9'u buluyor uyutmamız.
  çok uzun yazdım biliyorum ama seninde dediğin gibi her bebek farklı :) bize önerin ne olur ?
  tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bebeğiniz uyandığında kucağa almadan yattığı yerden sakinleştirmeyi denediniz mi hiç? eğer sizin orda olduğunuzun farkındaysa acı çekme ağlayışı olmaz ağlayışı. o yüzden yattığı yerden sakinleştirmenizi ve sonrasında hiç vakit kaybetmeden odasından çıkmanızı öneririm. ama öğle uykularında farklı pratiklerde bulunmayı önermem. gündüz ve gece uygulamaları aynı olmalı. Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 52. Merhaba;
  unknown'a benzer sorunlarıda bende yaşıyorum. oğlum uykuya dalmada problem yaşıyor. Şu zamana kadar hep göğsümde uyuttum, aslında bir problem yoktu ama artık uykuya dalmakta zorlanıyor. Birde diş çıkartıyoruz, normalde gece de 2 defa uyanan oğlum şimdi saat başı hatta yarım saatte bir uyanıyor.Bende bir eğitimciyim bu anlamda uyku eğitiminin gerekli olduğunu düşünüyorum ama aklımı karıştıran şeyler var.

  1)çok gülen, güleryüzlü bir oğlum var ağlatmak acaba bu halini etkiler mi? İlerde karşımda mutsuz bir çocuğum olsun istemiyorum.
  2)oğlum tam 1 yaşında 5 gün sonra bir yaşımızı bitireceğiz bu eğitim için geç mi kaldım?
  3) bu kadar sık uyanmasını diş çıkartmasına bağlıyorum. Acaba biraz daha mı beklemeliyim, ama bir yandan da bu çocuğun çıkartacak bir sürü dişi var bu hayatımızı etkilemeli mi?
  4) Uyku eğitimine başladım ve gece uyandı ne yapmalıyım? bu arada kendisinin de çok inat olduğunu belirtmek istiyorum çünkü doğduğunda beri hiç oyun parkında yada yatağında onu bırakamadım hep bas bas bağırıyor?
  5)emzirmeyi kesmek istemiyorum. Yazınızda okudum göğüste uyumasına izin vermeyin diye! gece emzirmeyeceğim ama diyelim ki gündüz göğsümde uyudu uyanık tutmaya mı çalışmalıyım? yoksa arada bir izin mi vermeli miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasemin merhaba,

   1- ben ona ağlatmak değil bağırmasına izin vermek diyorum. merak etmeyin eğer bebeğinize acı çektirmezseniz mutsuz bir çocuk olmaz.
   2- ben 1 yalından sonra uyku eğitimini önermiyorum aslında. çümkü çok zorlanırsınız.
   3- diş çıkarma dönemlerinde çocuk çok sancılıysa eğitimi ertelemeyi öneririm hep.
   4- gece uyandığında da eğitime devam etmelisiniz
   5- hayır asla memede uyumasına izin vermemelisiniz. memei gevşeyip uykuya dalma aracı olarak görmemeli.

   Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 53. merhabalar
  benim kızım 14 aylık ve uyku bizim için ben işe başladığımdan beri hep bir işkence 10 aylıktan beri gece emzirmiyorum yani işe başladığımdan beri bu seferde su istiyo ve geceleri sürekli uyanıyo 1 yaşından sorna uyku eğitimini önermiyorum demişsiniz peki nasıl bi method uygulamalıyım kendi kendine uyuması için çünkü artık ne kol ne ayak dayanıyo aynı zamandada uyurken hareketli müzik istiyo
  müziği uyurken açık tutmak ona zarar verirmi kestiremiyorum müzik açıksa daha az uyanıyo ama onu yorucağını düşünüyorum sorularıma yanıt verebilirsen çok sevinirim
  Sevgiler
  Tuğçe

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğçe merhaba,

   1 yaşından sonra tarif ettiğim şekilde uyku eğitimini önermiyorum evet. yine eğitim vermeniz mümkün ama bağırmasına izin verme yoluna başvurmayın bu yaştan sonra ters teper çünkü. sankinleştirdikten sonra yatağına bırakın ve yanından ayrılmayın. siz yanında olduğunuz için ağlaması için herhangi bir neden yok. buna rağmen ağlıyorsa ağlamasını umursamayın, ama yalnız da bırakmayın.

   müziğin bir sakıncası olmaz. istiyorsa açık bırakabilirsiniz.

   Eren

   Sil
 54. Merhaba
  Benım kızım 16 aylık, biz uyku düzenine çok geç kalmışız yazınızı okuduktan sonra daha ıyı anladım:(( kızım 3,5 aylıkken babası yurtdışına çalışmaya gıttı 10 ay gelmedi bu sürede ben hep kızımla yattım, gece çok sık uyanmazdı ama her uyandığında emzirdim kolayca uyudu,kızım 13,5 aylık oldugunda babamız geldi ve artık yanıma almadan uyutmak istedim tabikide beceremedim, şimdi kızım geceleri 2-3 defa uyanıyor emmek istıyor , meme butun gece ağzında olsun istiyor, bana sarılmak istıyor ve 1 haftadır gece uyandığında daha zor uykuya dalıyor maalesef.hep bizimle yatıyor, ama 2 gecedir uyandığında, emziriyorum uyumadan emmeyi kesiyorum, uykuya dalması en az1 saati buluyor.
  Bu gecede, uykusu çok gelsin daha çabuk uyusun dıye, gece 10 da yatırdım (ki yanlış yapmışım) 35-40 dakika yatağında bağırdı, o kalktı ben yatırdım belki 40 defa, sonra pes etti ve bağırmayı kestikten 5 dakika sonra uyudu. gece 2,30da uyandı, yatagından aldım oturarak emzirdim ve uykuya dalmadan yatagına yatırdım, mızırdandı tabi, pişpişledim, mızırdanmayı kesınce pişpişlemeyi bıraktım, bu sefer yine mızırdanmaya başladı 5-6 defa devam etti,en son sızdı artık uyudu, sabah 7,30da uyandı emzırdım yatagına bıraktım uyumadan,tabı uyumadı havada aydınlık olunca uyandı ama gözlerden uyku akıyo, yıne uğrassam uyurdu ama işe gıdeceğim için uğrasacak vaktım yoktu maalesef.
  saat 10 gıbı babası kendi yatagında uyutmuş, öğleden sonra ananeye gidecekler ve öğleden sonra ananesinin evinde uyuyacak.
  babamız 6 aylığına yine yurtdışına gidecek 1 hafta sonra. Bana ne önerirsin, sence baba gıdınce yıne beraber yatmaya devammı, ama emzirmeden, yada ayrı ve kendi yatağında mı yatmalı, 40 dakika bağırmak çokmu, yerimde olsan ne yaparsın ve ben çalışan aneyim zaten gündüz kızımla ilgilenemiyorum, emziremıyorum, bide gece bu kadar ağlatmak, beni çok üzüyor vicdanım sızlıyor resmen, ama hersey onun sağlığı için. Teşekkürler şimdiden, önerilerini sabırsızlıkla bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Normal şartlarda bebekle birlikte uyumayı kesinlikle tasvip etmiyorum. aam sizin durumunuzda birlikte uyumak ikinize de daha iyi gelir gibi görünüyor. Burdaki tek problem babanın 6 ay sonra geri gelecek ve bebeğinizin yine kendi yatağına postalanacak oluşu. Bunu yapmayın. Eğer birlikte yatıyorsanız bunu devam ettirin, duruma göre pozisyon almayın. Bu bebeğin kafasını karıştırır, büyüdükçe daha da problem haline gelir. Fakat eşiniz de çok çok uzun süreler evden uzak kalıyormuş çok üzüldüm bu duruma. Umarım kısa zamanda işi evden ayrılmasını gerektirmez. Sadece uyku için değil bebeğinizin günlük yaşamındaki hiçbir şeyi babasının geliş gidişlerine göre ayarlamayın.

   Kısacası beraber yatıyorsanız hep. yatmamaya karar verirseniz hiç!

   Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
  2. Tmm beraber yatalım bunu bende sevıyorum sarılıp uyuyoruz, ama bu beni gercekten yoruyo, bütün gece meme ağzında olsun istıyor ve ben hiç sağlıklı uyuyamıyorum maalesef. Memeden de ayırmak istemıyorum zaten bütün gün yanında yokum dıye vicdan yapıyorum, böyle işte, hakkımızda hayırlısı fıyorum, teşekkürler cevabın için

   Sil
 55. merhaba Eren,
  kizim 3 ay 1 haftalik oldu suan da size yazmistim ben daha önce henüz uyku egitimine baslamadim salliyorum halen ama yine de aksamlari 7 oldugu zaman kizimi yatmaya götürüyorum gündüzleri de sabah ukumuz hep ayni saatler de oluyor ama öglen ve ikindi uykusu genelde degisiyor ya erken kalkiyor birden ya da uzun uyuyor ins zamanla rayina oturacaktir sorum su ben 16 dan sonra kizimi uyutmamaya calisiyorum ama aksam 18 oldumu kizimin uykusu geliyor ve cok aglamaya basliyor 19 u beklemesi icin elimizden geleni yapiyoruz sonra sakinlestirtim salladim falan derken yatiriyorum yatagina geri uyaniyor yine salliyorum geri yatiriyorum hemen uyuyamiyor sizce 18 de uykusu gelir gelmez yatirmalimiyim? kafam karismis durum da erken den uyanir sabah diye uyutmaya cekiniyorum sabahlari 7 de uyaniyor eger kendi uyanmazssa ben kaldiriyorum doktoruna danisdik siz bebege uyum sagliycaksiniz bebek size degil dedi ve ne kadar uyuycagini,düzenini kendi olusturur dedi kizim halen saat basi uyanmaya devam ediyor acliktan oldugunu sanmiyorum cünkü emzirmeden direk sallamayi denedim ve hemen uyudu acaba sallandigi icin kendi kendine geri dalamayip benden yardim istedigi icin mi böyle oluyor tavsiyeleriniz vardir insallah bu konuda cok karisik yazdim biliyorum umarim sorun teskil etmez sizin icin.

  sevgilerle
  betül

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Betül merhaba,

   Bence 18de uykusu gelir gelmez yatırmalısınız. Evet sabah daha erken kalkar ama olsun. Zaten büyüdükçe daha geç yatmaya meyilli oluyorlar. Bence bırakın 18'de uyusun. Doktorunuz doğru söylemiş, bebeğinize ayak uydurun.

   Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
  2. Merhaba Eren,
   Tesekkur ederim yanitiniz icin.
   5 civarinda yarim saatlik bir sekerleme yapip 7.30 da uyutuyorum caresini boyle buldum.

   Sil
 56. Merhaba Eren;
  Benim 20 aylık kızım var ,öğlen uykusunda da akşam yatarken de ayakta sallıyorum bu durumdan artık kızım da usandı ben de… ve artık akşam uyumaları epey zorlaşmıştı ,geceleri de emmek için çok uyanıyordu. Sizin yazınızı okudum uyku eğitimine geç olmuş olsa bıle geçmeye karar verdik. Dun akşam saat 8 de yatırdım 3 saat ağlamadan sonra 11 de uyuyakaldı. Sabaha kadar 1 kere uyandı bu cok sevındırıcıydı çunku geceleri belki 7-8 defa uyanıyordu. Gece uyandığında emzirdim, emerken uyumasına izin vermedim yatağına yatırdım biraz mızırtıdan sonra kendisi uyuyakaldı. Çok geç kalmışız ama zararın neresinden dönülürse kar olur inş kararlıyız devam edeceğiz uykusu düzene girip kendisi uyuyana kadar.. Fakat bizim bir sorunumuz daha var söylediğim gibi kızım hala emiyor bende 2 yaşına kadar emzirmeyi düşünüyordum, fakat bu uyanmaları tabıkı emmek istemesinden kaynaklanıyor o yüzden sizinde söylediğiniz gıbı gece beslenmelerini kesmek istiyorum. Bunun için acaba tamamen mi emzirmeden ayırmalıyım yoksa gece emmek istemesine izin vermeden sadece gündüz emzirmeye devam mı edeyim karar veremedim, eğitim için acaba hangisi yararlı olur?
  Teşekkürler Aysel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aysel merhaba,

   Bence memeden tamamen ayırmanızda sakınca yok artık. Ben 2 yaşından sonra emzirmenin çok da büyük farklar yarattığına inanmayanlardanım. Eğer sizin için de emzirmeye devam etmen önemli değilse kesin derim. Eğitim için tamamen kesmen daha çok olur.

   Ne dersiniz?

   Sil
 57. Merhaba Eren, müthiş bilgiler içeren yazılarınız için çok teşekkür ederim. Benim 9 aylık ikiz erkek bebeklerim var İsveçte yaşıyoruz ve tek başıma bakıyorum,hemen hemen hergün kar kış demeden dışarı çıkarıyorum.10 günlükken dışarı çıkmaya başladık devam ediyoruz.Eşim çok destek oluyor ancak çalışıyor. Her gece benimle kalkıyor akşam geldiğinde ilgileniyor, hatta iki bebeği tek başına dışarı çıkarıp besleyip altlarını alıyor.Ancak ikiz bebek olduğu için gündüz uykularımız zor oluyordu son üç güne kadar.Ben bebeklerimi hiç sallamadım hep yataklarında yatırdım ancak kendi kendilerine uyumayı öğretmedim.İkiz olmaları bahanem oldu sanırım. Aynı odada yatıyorlar akşam 19:30 da uyuyorlar sabah 7:30 da kalkıyorlar. Ancak 23.00 ve 06.00 veya 05:00 gibi süt içmek için kalkıyorlar. Birbirlerini uyandırıyorlar.3 gündür uyku eğitimi veriyorum ve bu hafta gece beslenmesine son vermeye çalışacağim .İkisi bir arada olacak mı bilmiyorum. Uyku eğitiminde ilk gün yarım saat bağırdılar,ikinci gün 20 dakika, üçüncü gün 15 dakika.Bugün dördüncü gün olacak. Bugün sabah 10:00 da uyuduklarında çok kolaylaştığını gördüm ve yine 15:00 uykusunda daha da kolay olduğunu gördüm. Diğer türlü çok zorlanıyorum iki bebek ve beşiklerin ortasına oturuyorum ,sırtlarını okşuyorum ,öyle uyuyorlar. Eşim geldiğinde de 19:30 da bir beşiğin yanına eşim diğer beşiğin yanına ben oturarak uyutuyorduk. Gündüz uykularında yanlızken bazen biri kalkıyordu yatırıyordum diğeri kalkıyor yatırıyordum ve bu tekrar tekrar oluyordu çok zorlanıyordum. Üç gündür sizin yazınızdan sonra karar alıp uygulayıp daha eğitimi tamamlamasam da rahatladım,tamamladığımda düşünemiyorum:)Bugün 15:00 daki uykumuzda bir oğlum 5 dakikada diğeri 15 dakikada uyudu diğeri biraz bağırsada uyuyan oğlum kalkmadı,uykuya devam etti:)Kısaca size özetledm aslında.Sizin yazılarınızı okumaya başladım, ancak kaçırdığım noktalar olabilir yetişebildiğim kadar okumaya çalışıyorum.Yeni başladım sayılır. Siz ne düşünüyorsunuz , ne önerirsiniz bana . Gece beslenmesi uyku eğitimi ile ilgili?

  Tekrar teşekkür ederim.

  /Dilek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilek merhaba,

   Bence dosdoğru yoldasınız. Aynı sizin yaptığınız gibi yapardım ben de. Bebekleriniz prematüre mi doğdular bilmiyorum ama 6. aydan sonra gece beslenmesi kesilebilir. Siz eğitimi 9. ayda veriyorsunuz ki iyi bir zaman. Eşinizin desteği de işinizi epey kolaylaştırıyordur.

   Yalnız gece beslenmesini keserken tok yattıklarına emin olun. Eğer bağırmalarına izin vermek zorunda kalırsanız bunun açlıktan olmadığını bilin derim.

   Gelişmelerden bizi haberdar edersiniz :)

   Eren

   Sil
 58. Merhaba Eren,
  Kizim onumuzdeki hafta sali tam 4 aylik oluyor.ama uyku egitimine ben erkenden basladim cunku artik dayanilmaz hale gelmisti saatlerce salamaktan bikmistim.ilk gunu 21 dk agladi ondan sonraki gunler azaldi ama sirtini ovalamadikca uyumuyor?
  Birde gunduzleri 3 defa 1 saatlik uyku yaptirmam sence yeterli olur mu ve sana cok tesekkur ediyorum boyle birseyi paylastigin icin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Eren,
   Egitime ben 28 aralikta baslamistim ama kizim halen aglamayi birakmadi uyutmaya calisirken gunduzleri daha iyi ama geceleri daha cok agliyor 21 dk gecmiyor pesetmemeliyim degil mi ogrenicek zamanla acaba nerde yanlis yapiyorum ki kusura bakmayin ikide birde rahatsiz ediyorum ama yardiminiza ihtiyacim var.

   Sil
  2. Betül, uyku eğitimine başladığın için pes etmemeni tavsiye ederim. Mutlaka öğrenecektir, zamanla azalacaktır bağırma süresi. Ama gündüz 3 saat uyku 4 aylık bir bebek için yeterli değil. Ortalama 15 saat uyuması gerek günde.

   Gece emziriyor musunuz?

   Eren

   Sil
  3. Eren,boyle soylemeniz icimi rahatlatti.geceleri ilk once uyku egitiminden sonra bir kere kalkiyordu bir kac gecedir iki kere(uyku egitiminden once 7,8 kere uyaniyordu abartisiz)uyaniyor ama asla memede uyumasina musaade etmiyorum uyandiriyorum oyle yatagina koyuyorum
   bir kac sefer mizirdaniyor ama hemen
   uyuyor.gece bir de emmek icin uyaniyor dun gece hemen yanina gitmedim 10 dk bekledim sonra iceri girip konusup sakinlestirmeye calistim ve oksadim ama yine de uyumadi ac oldugunu dusunup emzirdim.sence bir deki emmeyi kesmelimiyim?gunduz uykusu icin az demissin o zaman herzamanki gibi uyutucam.tesekkur ederim.

   Sil
  4. Eren,
   Gunduzleri sorun yok uyurken ama gece uykusuna bir saat yakin aglamaya basladi
   Git gide duzelmesi gerekirken iyice cikmaz bir hal aliyor gece uykusu.Sence nasil bir yol uygulamaliyim? 5 dk 7 dk yapiyorum hergun..dakikalari uzatmaliyim sence 10 dk 15 dk gibi?
   Sasirip kaliyorum gunduzleri sorun yok iken aksamlari neden boyle yapiyor uyuyup uyanip agliyor..

   Sil
  5. Betül, süreyi uzatabilirsin ama ancak gerçekten aç ise meme ver. Yoksa memeye ulaşması için ağlamayı öğretmiş olursun. süreyi gitgide uzatmak iyi fikir, 3, 5, 7, 9, 12 ve 15 dk yapabilirsin. sadece gece sorun çıkıyorsa ışık fark yaratıyor olabilir. gündüz de odasının kapkaranlık olmasına özen göster ki karanlığı uykuyla bağdaştırabilsin. ve aynı rutini uygula.

   Sil
  6. Eren,tesekkurler cevabin icin.
   Gece ac olduguna inaniyorum cünkü herzaman ayni saatte uyanmiyor onun icin 6 aylik olunca bicak gibi kesicem.
   Boyle devam etsem zamanla ogrenmez mi sence gece karanlikta uyumasi gerektigini gunduz de aydinlikta uyumasi gerektigini..

   Sil
  7. Bence bebeklerden fazla şey beklemeyelim Betül. Gündüz odasını karartman iyi olur. Ben de öyle yaptım, hala da yapıyorum :)

   Sil
 59. merhaba eren hanım
  benim oğlumun 6 aylık olmasına 1 hafta var.yalnız 33 haftalık dünyaya geldi.derin uykuya gece saat 11 civarında geçiyor tunahan ve sabah 7 de uyanıp besleniyor daha sonra sabah 11 e kadar tekrar uyuyor.sallamayla uyuyor.uyku ile ilgili yazılarınızı ve takip denlerin bazı yazılarını ve cevaplarınız okudum ve nasıl uygulayacağımı bilemiyorum.akşamları hiç uyumuyor değil sürekli uyuyup uyanıyor.yani sizin söylediğinz gibi saat akşam 7-8 gibi uyuyup tekrar uyanıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serpil, bence uyku eğitimi verebilirsiniz. Yeterince büyümüş. Ama gece beslenmelerini de kesmelisiniz. Bebeğiniz prematüre doğmuş, gece beslenmelerini kesebileceğinize eminseniz uyku eğitimine başlayın derim. Eğer aşlarsanız 7-8 gibi uyuyup sabah 6'ya kadar uyanmaması üzerine olmasına çalışmalısınız.

   Sil
 60. Merhabalar Eren hanim benim on aylik bi oglum var ve bundan 3 gun once egitime basladim ve fazla bi gelisme yok dun sabah 1.5 saat agladi ve yatti ama nasil yatti. Dun 2. Gundu sandalye de oturuyordum besikte ayaga kalkip surekli bana elini uzatiyordu agliyp. Ben yatirdim o kalkti surekli oglumu yatirip sakinlestirmeye Calistim oyle yatti. Ama bugun sakinlestiremedim cok agladi besigine girdim dogru degil ama dayanmadim bugun boyle yaptim ve galiba dis cikariyor.Yani benim odada olmadigim bi anda daha yatmadi ve dakikasida azalmadi cook sancili bi bebekti kucagimda salayarak yati bana ve Kokuma bana cok alisti artik kolarim agriyor emizikte emiyor emziriyorum. internette uyku hakinda biseyler bakarken sizin sayfanizi buldum bana yardimci olursaniz sevinirim. Ne yapmaliyim Bilimiyorum yaridada birakmakta istemiyorum bunun iyi olmadigindan bahsetmisiniz yorumunuzu bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nevruz, oğlunuza uyku eğitimi verebilirsiniz ama kararlı olmak durumundasınız. Eğer 1,5 saat bağırmasına izin veriyorsanız sonraki günlerde bağırdığında kucağınıza almamalısınız yoksa bebeğin kafasını karıştırırsınız. Başlarsanız devam etmek zorundasınız. Gece emzirmelerini kesin artık, çünkü ihtiyacı yok. Yazımda tarif ettiğim yöntemi uygulayın derim. Ne dersiniz?

   Sil
 61. Merhabalar Eren...
  Benim 11aylik bir kızım war.suana kadar hamak ve ayakta sallayarak uyutuyordum.bir arkadasım sayesinde sayfanizi keşfettim.yazılarınız insana cearet veriyor ewet ama ben karasizim bu eğitime geç kaldığımı düşünüyorum okuduklarından sonra. Bizim gece beslenmelerimiz hala devam ediyo.uyku saatlerimiz ise söyle sabah:7.30-8:00 arada 10:00-11:00 bazen 11:00 -12:00 öğlen:2:30-3:30 aksam da 21:00- 22:00 gece beslenmesi ise bir yada iki kez oluyo. (uyuturken bir saat sallıyorum) nasil bir yol izlemeliyim bundan sonra bilmiyorum bu düzen beni cok yoruyor.şimdiden tesekkur ederim ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle gec ebeslenmesini artık kesin Selime. Kesinlikle ihtiyacı yok. Gün içinde yeterli ve dengeli beslendiğine emin olun ve tarif ettiğim yolla uyku eğitimine başlayın. Henüz 1 yaşını doldurmamış çok geç kalmış sayılmazsınız. Eğitim vermemeye karar verseniz bile gece beslenmesini kesmelisiniz. Akşam 7-8'de uyuyup sabah 6-7'de uyanmasını sağlayabilirsiniz. Gün içindeki uykusu yavaş yavaş 1'e inebilir. ya da 1er saatten 2 kez uyuyabilir.

   Sil
 62. Merhabalar , kızım 23 ocakta 1 yaşına basıcak ancak hala sallayarak uyutuyorum.ancak sallamayı defalarca bırakmaya çalışmama rağmen olmadı çünkü kızım hala gaz ve kaka problemi yaşıyor.bu sebeple gece 30 defa kalkıyor hatta bazı geceler sabaha kadar sallamak zorunda kalıyorum. beslenmesi ve uyku saati düzenli . onun için gezmeye giderken uyku saatleri dışında çıkmaya dikkat ediyorum. bu arada doğduğumuz günden beri uykumuz çok hafif , sese alışması için yaptığım bütün çalışmalar maalesef ki karşılık bulamadı. uykusuzluktan çok sinirli bir hal aldım ve sürekli başım ağrıyor artık. nasıl bir yol izlemeliyim ki kızım kendi uyumaya alışsın. Bu arada kızım anne sütü almaya devam ediyor. gece sık uyanmasına rağmen (hatta uyumamasına rağmen) 2 kere emziriyorum.uyku eğitimiyle ilgili yazınızı okudum ancak kızımız sallamadığı zaman çok ağlıyor. kızımın kendi kendine uykuya dalması için bana yardım etmeniz umuduyla cevabınızı ivedilikle bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem, bahsettiğiniz gaz ve kaka problemi nedir? Gazı olduğu için mi uyanıyor yani? Eğer böyle bir şey varsa muhakkak doktora danışmalısınız. 1 yaşındaki bir bebeğin gaz yüzünden uyanması HİÇ normal değil. Öncelikle bu sorunu çözün derim. Sonra gece emzirmelerini kesinlikle kesmelisiniz. Sallamayı da bununla berabr bırakın. 1 yaşında artık kesinlikle sallanmaması gerek. ağlaması normal, yavaş yavaş azalacaktır ağlamaları. Yanında olun, sırtını okşayın ninni söyleyin, tarif ettiğim herşeyi yapın ama yalnız bırakmayın ve kesinlikle kucağınıza alıp sallamayın. Ne dersiniz?

   Eren

   Sil
 63. selam süppervomen bayıldım yazılarına harika bir yol göstericisin benim kızçem 70 günlük azimle uyku eğitimi zamanının gelmesini ekliyorum sakın biryere kaybolma
  aslı

  YanıtlaSil
 64. Merhaba;
  Çok geç kalmış annelerden biriyim. Oğlum Arın 16 aylık, aşırı aktif bir bebek. uyku konusunda doğduğundan beri sorun yaşadık. hep çok ağlayan uyumayı sevmeyen ve zorla uyuyan bir bebek oldu. ve ben bu 16 aydır ben hiç dinlenmiş uyanamadım. geceleri defalarca uyanmaları artık tükenmekte olan sabrım ve gücümle çok daha zor hale geldi.
  ilk zamanlar kucağımızda , sonraları da ayağımda en az yarım saat sallayarak uykuya geçmesini sağlayabildim. 7 aylıkken bir yandan emeklemeye çalışırken bir yandan da biryerlere tutunup ayağa kalkmaya çabalar hale gelmişti. daha yaşına bile gelmeden park yatağından tırmanarak çıkabilir haldeydi..bu yüzden de yatağına bırakıp çıkamadım. önceleri bağırmasına ağlamasına kıyamayacağım için denemedim. ama şimdi anlıyorum ki hem kendime hem de ona büyük kötülük etmişim. artık mutsuz , uykusuz, enerjisi minimumda olan bence kötü bir anneyim. Bu aşamadan sonra ne yapabilirim bilmiyorum , çok geç kaldığımı biliyorum ama belki bir umut yazısı bekliyorum sizden...bilemiyorum. umarım bana önerebileceğiniz bir şey vardır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selda merhaba,

   Öncelikle kötü bir anne olduğunuzu düşünmeyin lütfen. Pek çok anne sizin yaşadıklarınızı yaşıyor ve bu çok normal. Herkes ilk aylarda ileriyi göremeyebilir görebilse bile hiç bir şey umduğumuz ya da planladığımız gibi olmaz söz konusu çocuk olunca.

   Sizin işiniz oğlunuzun yaşı dolayısıyla daha zor ama çözümsüz değil. Yazımın ilk bölümünde ve bu bölümünde tanımladığım uyku rutinini mutlaka uygulayın.

   Şimdi nasıl uyuyor? Sizinle mi? sallıyor musunuz?

   Eren

   Sil
  2. Öncelikle teşekkürler cevabınız için.
   Uykuya dalış süremiz çok uzun, 1 saate yakın . genellikle emerek ya da ayakta sallayarak uyuyor. uykusu gelmeden uyutmaya çalışmıyorum bile, sallamaya ya da emzirmeye başladığımda gözler kayıyo ama bir türlü dalmayı başaramıyor...sonrasında da derin uykuya geçemeden uyanıyor. sanırım benim oğlum derin uykuya geçmeyi bilmiyor. Bizim odamızda ama yatağında uyuyor. Gece daha gözünü açmadan yatağından çıkıp bizim yanımıza geliyor. bazen yorgunluktan yanımda yatırdığım da oluyor. keşke bu derin uykuya dalmasına yardımcı olsa...ama olmuyor.Sürekli bir şeyleri kaçıracakmış gibi,aşırı hareket aşırı merak...

   Sil
 65. Selam Eren nasılsın? Yine ben yani gizli hayranin :)) senin deneyimlerin ve bilgi birikimin benim icin cok onemli biliyorsun daha once de soyledim yine soylemek istedim .. ek gidaya baslama arifesinde de yine senin yazini tekrar okuyup gozden gecirecegim :) yeni ek gida yazılari bekliyorum senden:) bebegim 6aylik olmak uzere ve ben senin uyku konusunda yazdıklarini defalarca okuyup basaramamis bir anneyim .Aynı zamanda tracy hogg kitabini da okudum .bizimki meme emmeden uyumayan (sallanmak bile istemeyen bir bebek) bazi geceler gecede kac kez kalkiyorum bilmiyorum artik .senin yontemin ve tracy hogg yatir kaldir yontemini uygulamaya calisirken benimkinin deli gibi aglamalarina dayanamayip sonunda pes etmis bir anneyim.buara iyice meme bagimlisi oldu meme ile uykuyu ikiskilendirdi ne yazik ki :( ama benim asil sormak istedigim ben uyku saatleri konusunda da yanlış mi yapıyorum acaba yani gündüz sık ve az uyuyor diye gece de zirt pirt agliyor olabilir mi diye dusunmeye basladim .soyle ki gece uykusuna 9gibi geciriyorum (bazen sapitiyor) gece emmek icin 30kez aglamasi ve beni perisan etmesi disinda sabah 8gibi uyanıyor .2saat uyanik kalıyor emip tekrar uyuyor en fazla 40dk sürüyor gunduz uykulari .sonrasi da 2saatte bir emip uyuma şeklinde .en son uykusundan en gec 6da uyandi diyelim .9da da gece uykusu .yani ben cok sık uyutuyor muyum acaba? Ayina gore ideal uyku saati nekadar olmalı? Gece uykularinin kaliteli olmasi icin gündüz ne gibi bisey onerirsin ya da deneyimli annelerden de bilgi alabilirim yardımın olursa çok sevinirim .bloguna da yazabilirim eger boyle kabul etmezsen :) leyla ya ve sana sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevilay 6 ay civarında günde ortalama 14 saat uyumalı. Gündüz 2 uyku idealdir bazı durumlarda 3'e çıkabilir. bunu mutlaka bir düzene ve rutine oturtmalısın. Her gün aynı saatlerde uyumalı. Yoksa gece uykusu da düzenli olamaz.

   Sil
 66. Buarada senin 7.30 gbi uyutu n dediğini biliyorum ama babasi 7.30da isten geldiginden ve de ben ise baslayacagim icin okadar erken uyutamam:) ben de isten 7gibi döneceğim. .ilgin icin tesekkurler

  YanıtlaSil
 67. Merhaba Eren, 10 buçuk aylık bir oğlum var, uyku eğitimi vermek istiyorum. Akşam 8 de yatıp sabah 7 de kalkıyor. Bazen emerek uyuyor bazen de yoğurt yedikten sonra sallayarak uyutuyorum, çok problemli bir çocuk değil bu nedenle yalnız uyumaya adapte olabileceğini düşünüyorum. Fakat şöyle bir durum var bugün senin yazılarını okudum ve 1 yaşından sonra uyku eğitimi verme konusunda olumlu yaklaşmıyorsun yanlış anlamadıysam, şuan uyku eğitimine başlamak istiyorum fakat haziran ayında yeni evimize taşınıcaz oğlum tam yalnız uyumaya alıştığında evimizi değiştiricez bundan olumsuz etkilenir mi? Yoksa yeni evimize yerleşince eylül ayı gibi yani 18 aylıkken mi başlasak uyku eğitimine? Yanıtlarsan sevinirim hoşçakal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semra, gece boyu deliksiz mi uyuyor? Eğer öyleyse zaten sorunun büyük kısmını çözmüşsün. Bence 18. ay bekleme bu durumda. Sallamayı bırak derim.

   Eren

   Sil
  2. Akşam 8de emerek/yoğurt yedikten sonra sallayarak uyuyor. Bu saatten sonra sabaha kadar hiç ek gıda (muhallebi vb.) vermiyoruz. Sabah 6ya kadar 1 veya 2 defa kalkıyor. Bu kalkışlarda bazen emerek bazen sallayarak uykuya dalıyor. Sabah 6 da emiyor ve 7 gibi kesin kalkış yapıyor. 9 da da normal kahvaltı yapıyor. Saat 10da uyuyor 2 saat kadar uyuyor( son iki haftadır 1 saate düştü) 12 de kalkıp emiyor sonra saat 14:00- 14:30 gibi 1 saat uyuyor akşam 8'e kadar bir daha uyumuyor. Ben artık gün içinde verdiğim yemek ya da çorbayı akşam 8 ' de vermeyi planlıyorum ve bundan sonra da kendi başına ve gece boyunca uykusunu bölmeden uyusun istiyorum.
   Gece kalkmalarını diş çıkarmasına bağlıyorum. Bu durumda böyle bir eğitime başlamak doğru olur mu?

   Sil
  3. Gün içerisinde 1 ya da 2 kez uyuması lazım artık. Sallamayı bırakmalısınız. ama diş çıkarıyorsa erteleyebilirsiniz. Zamanlamayı en iyi siz ayarlarsınız. Gece de uyandığında emzirmek dahil, yiyecek hiçbir şey vermemelisiniz.

   Sil
  4. Eren uyku eğitimine başladık şuan 5. Gündeyiz ilk günler çok sıkıntılıydı şimdi biraz daha iyi gidiyor dün gece hiç bağırmadan yatağına koymamla uyuması bir oldu akşam 8:30 da uyudu sabah 5:15 de uyandı ve emzirip tekrar yatırdığımda yine kendiliğinden ses çıkarmadan uyudu fakat sabah10:00 ve öğlen 15:00 de uyumak istediğinde hala 20 dakika kadar bağırıyor ben odasındaki başka bir yatağa uzanıyorumböyle daha sakin ama artık odayı terketmeliyim diye düşünüyorum beni yönlendirebilir misin kafam karıştı biraz yazını defalarca okudum herşeyi anlatmışsın ama pratikte farklı oluyor, teşekkür ederim , Leyla'ya öpücükler:)

   Sil
  5. Semra, evet bence öğlen de akşam da aynı şekilde davranmalısın. Akşam odayı terkediyorsan gündüz de etmelisin. Büyük ihtimalle sen odada olduğun için daha uzun süre bağırıyor.

   Sil
 68. Eren Selam,

  bu uyku eğitimi meselesini zorunsuz zahmetsiz hallettik derken başka sorunlar çıktı ortaya. 3. ay dolduğunda başladık eğitime herşey yolundaydı, ama şuan (Güneş 5,5 aylık) gece uykuları felaket bozuldu ve sıksık uyanıp emmek istiyor başka türlü uyutamıyorum . gece uykusuna saat 8 de sorunsuz yatıyor kendi kendine de uyuyor, fakat 1,5 aydır gecelerimiz kabus oldu 2 saatte yada 1,5 saatte uyanıyor. Henüz ek gıdaya geçmedim, karnı doymuyor o yüzden mi uyanıyor acaba bilemedim. çünkü bu ayki dr kontrolümüzde kilo alımı enaz 550gr olması gerekirken 450gr almış. Ne yapayım nasıl bir yol izleyelim sence? emin değilim ama sanırım gündüz uykuları düzene girdiğinde gece uykuları bozuldu. kesintisiz geceleri 5-6 hatta 7 saat uyuduğu zamanları biliyorum. Özledim o geceleri :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pınar uyku eğitimi maalesef 1 seferlik bir oay değil. Sık sık şu ya da bu nedenle düzen bozulacak ve sen o bozuk düzeni devam ettirirsen kolunu kaptırırsın bir daha çok zor ilk düzeni yakalarsın. O yüzden şimdi de ynen eğitime devam etmelisin eski düzeni yakalayana kadar.

   Çoğu zaman gece uyanmaları açlıktan değildir derim ama sizin durumunuzda gerçekten aç olabilir. Zaten vakit de yaklaşmış, ek gıdalara başla artık derim.

   Bir de genellikle gündüz düzenliyse gece de düzenli olur. O yüzden ritmi tekrar tutturmaya çalış.

   Sil
 69. cevabın için teşekkürler Eren.

  Asıl mevzu ritmi nasıl tutturacağımı bilemiyorum. Nasıl bozulduğunu bilsem olayı çözeceğim ama :)gece emzirmeye devam edersem bu sürüp gidecek emzirmesem acaba kilo alımı dahada mı düşecek offf iki ucu pis değnek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 6. aydan sonra gece emzirmesini kes. Kilo alımı durmaz merak etme. Her ay aynı hızla kilo alacak diye bir şart yok, bu konuda endişen olmasın. Sen daha önce nasıl yaptıysan aynı şekilde uyku eğitimini ver ve gece emzirme. İnan bana ne kadar çok gecikirsen o kadar zor olur işin.

   Sil
 70. eren merhaba.oğlum 6,5 aylık uyku eğitimi vermekistiyorum uykuları çok düzensiz gece saat başı uyanıyor.eşim 830-9,00 gibi geliyor o yüzden 9 dan önce uyutmak istemiyorum.birde ek gıdaya yeni geçtik ama çok isteksiz.gece beslenmesni kesmeden uyku eğitimim verebilirmiyim.birde eğitim verirken gece uyandı diyelim ne yapmam gerekir.uyku eğitimi alınca 1-2 günlük msafirlik vs.gibi düzenin bozarmı.yardımcı olursan sevinirim.şimdiden teşekkürelr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melek gece beslenmesini kesmeden uyku eğitimi vermeni tavsiye etmem ben. Bence yeterince büyümüş, gece beslenmesine ihtiyacı yok artık. Gece uyandığında da yazımda tarif ettiklerimi uygulamanı öneririm. misafirlik yolculuk kısa süreli düzenini bozabilir ama tekrar hatırlaması uzun sürmez.

   Eren

   Sil
 71. Eren sana bişey danışmam lazım fikrin vardır .Bizim grip aldı yürüdü berbat bi durumdayiz özellikle de Gulce ve ben. Gulce bitmis durumda burun akıntısı, öksürük.. Öyle huysuz ki uyanıkken deli tavuk gibi geziyor ortada ve bana yapışık halde hep. 2 gündür Uyku zamanı dananin kuyrugu kopuyor! Normalde uyku eğitimi verilmiş kendi uyuyan bi bebek. Ama iki gündür uykusu geldiğinden itibaren içine seytan girmişe dönüyor! Saatlerce yatağında yeri göğü inletiyor dün karışmadım ağlaya zirlaya uyudu. gece 12 de bir uyandı 2 bucuga kadar kesintisiz bogazi paralanana kadar, alt komsular korkup arayana kAdar bütün gücüyle agladi! Kolik günlerinde bile böyle kötü bi günümüz olmamıştı. Kucağa alinca da sakinlesmiyor işin kötüsü, iletişimi kapatip gözler kapalı sadece bağırıyor! Dün böyle ağlaya ağlaya sızdı yatağında 2 buçuk saatin sonunda. Bugün gündüz uykusunda da aynını yaptı ama 15 dk da uykuya yenik düştü. Ama bu akşam yine olanlar oldu aynen dün geceyi yaşadık. Ne yapacağımızı bilmiyoruz Eren sana çok hızlı bişey danışmam lazım fikrin vardır belki. Bizim grip aldı yürüdü berbat bi durumdayiz özellikle de Gulce ve ben. Gulce bitmis durumda burun akıntısı, öksürük.. Öyle huysuz ki uyanıkken deli tavuk gibi geziyor ortada ve bana yapışık halde hep. 2 gündür Uyku zamanı dananin kuyrugu kopuyor! Normalde uyku eğitimi verilmiş kendi uyuyan bi bebek. Ama iki gündür uykusu geldiğinden itibaren içine seytan girmişe dönüyor! Saatlerce yatağında yeri göğü inletiyor dün karışmadım ağlaya zirlaya uyudu. gece 12 de bir uyandı 2 bucuga kadar kesintisiz bogazi paralanana kadar, alt komsular korkup arayana kAdar bütün gücüyle agladi! Kolik günlerinde bile böyle kötü bi günümüz olmamıştı. Kucağa alinca da sakinlesmiyor işin kötüsü, iletişimi kapatip gözler kapalı sadece bağırıyor! Dün böyle ağlaya ağlaya sızdı yatağında 2 buçuk saatin sonunda. Bugün gündüz uykusunda da aynını yaptı ama 15 dk da uykuya yenik düştü. Ama bu akşam yine olanlar oldu aynen dün geceyi yaşadık. Ne yapacağımızı bilmiyoruz aslında sorun orda, sallasam hemen uyuyacak belli ama ben alışkanlığı degisir korkusuyla aglatmayi tercih ediyorum psikolojisini etkiliyor muyum bilmiyorum?? Uyku egitiminin hasta çocuğa özel bi bakış acisi var mi yoksa aynen kurallar devAm mi acaba??? aslında sorun orda, sallasam hemen uyuyacak belli ama ben alışkanlığı degisir korkusuyla aglatmayi tercih ediyorum psikolojisini etkiliyor muyum bilmiyorum?? Uyku egitiminin hasta çocuğa özel bi bakış acisi var mi yoksa aynen kurallar devAm mi acaba???

  YanıtlaSil
 72. Merhaba Eren,
  11 aylık bir kızım var, uyku eğitimi vermek istiyorum. Akşam 8,30 de yatırıyorum geceleri 1 kere uyanıyor devam sütü içip uyuyor sonrasında tekrar uyuyup 7 de uyanıyor. aksamları 8.30 yatırmamın sebebi ise babasıyla biraz olsun zaman geçirsin istediğim için çünkü baba eve 19:00- 19.30 arasında geliyor babasıyla oyun oynuyor birlikte banyosunu yaptırıyoruz sonrasında devam sütünü içirip yatağına gidip pişpiş yaparak uyutuyorum.Problemli bir çocuk değil bu nedenle de yalnız uyumaya adapte olabileceğini düşünüyorum. Fakat şöyle bir durum var bugün senin yazılarını okudum ve 1 yaşından sonra uyku eğitimi verme konusunda pek olumlu yaklaşmıyorsun yanlış anlamadıysam, şuan uyku eğitimine başlamak istiyorum. bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim bana yardımcı olursan çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Berna, öncelikle artık devam sütünü bırak. 1 yaşından sonra kesinlikle ihtiyacı yok. Uyumadan önce mutlaka bir şeyler içirmek istersen kefir verebilirsin. (keçi sütünden olsa daha iyi)

   Uyku eğitimi verebilirsin fakat bağırmasına izin vermemelisin bu yaşta. İşin daha zor, normal tarif ettiğim rutini uygula, iyi geceler de ve çık. Arkandan bağırırsa tekrar gir. 2 dakikadan fazla bağırmasına izin verme, ağlamasın arkandan. Sık sık git gel yapacaksın, daha çok yorulacaksın ve muhtemelen daha uzun sürecek ama bu yaşta maalesef başka yolu yok. En azından benim bildiğim...

   Ne dersin?

   Eren

   Sil
  2. eren hemen hemen söylediklerinin aynısını yapıyor gibiyim. Babaya iyi geceler diliyoruz ya da evde misafirimiz varsa o gün onlara da iyi geceler diyoruz. sonra yatağa yatırıyorum. devam sütünü içip içmeyeceğini soruyorum. istemiyor o an vermiyorum iyi geceler diyip odadan çıkıyorum çok ağlıyor o zaman gidiyorum yatağa tekrar yatırıp çıkıyorum oda dan sonrasında tekrar ağlıyor gene gidiyorum yanına tekrar yatırıyorum sütünü veriyorum isterse ve piş piş yaparak uyuyor ama bu sure çok uzuyor 1 saati buluyor o zamanda 9.30 da uyumuş oluyor. Gece uyanmasını bu surede normal mi peki

   Sil
  3. Her seferinde süt mü veriyorsun? Bu kadar uyanması normal değil ama anormal da değil, uyku eğitimi sırasında herşey olabilir :)

   Sütü rutini koymanı öneririm. yatmadan önce iççerse içer, içmezse sonra uyandığında verme yoksa onu bahane ederek kalkmaya devaö edecek.

   Sil
 73. Merhaba tekrar;
  en son 8 şubatta yazmışım size, 16 buçuk aylık oğluma geç kalmış uyku eğitimiyle ilgili, okuduklarım ve aldığım cesaretle o günden beri Arın ı hiç sallamadım. hatta bu 15 günün 1 haftasını anneanne de geçirmek zorunda kalmamıza rağmen orda da yatmadan önce emdi, yatağına yatırdık pışpışlayarak uyuttum...bu arada sallanmayı kendisi de istemiyor...çok ağlamadı bu sürede, tabi çok direndi, defalarca yatırdım yatağından çıkmak istedi oyuna döndürdü ama ben pes etmedim 1 buçuk saati bulsa da o şekilde uykuya daldı...şuan çıkmaya çalışan azıların verdiği huzursuzlukla bazen 20 dk bazen de 1 saati geçen uykuya dalma sürelerimiz var ama ben buna da şükrediyorum. Yalnız gece sık uyanmalarımızda hiç bir değişiklik olmadı buna çok üzülüyorum. geceleri emzirmiyorum artık, su veriyorum çok ağlarsa, geri uyuması da en fazla 15 dk oluyor...ama yine de çok sık kalkıyor. artık gecede 5 10 kez uyanmaktan yoruldum. Bu arada doktor kontrollerimizde uykusunu etkileyecek herhangi bir sağlık sorunumuz yok...Bana önerebileceğin herhangi birşey var mı? ya da gözden kaçırdığım birşey olabilir mi bir danışmak ve sallamayı bırakmam için cesaret verdiğin için teşekkür etmek istedim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selda merhaba,

   Geç yanıtım için özür dilerim. Temayı değiştirince yorumlarımın bir kısmı kayboldu :(

   Gece kalktığında bir şey verme bence. Su ya da süt ne verirsen ver alışkanlık yapar. Eğer çok fazla ağlarsa yanına git, sakinleştir ama yiyecek içecek faslı gece uykusu için yatınca bitmiş olmalı. Ne dersin?

   Eren

   Sil
 74. merhaba Eren'ciim. benim kendi yanlışlarımla (seyahat, uyku zamanını geçirme;günlük gezmeler, diş çıkarma) uykusunu çok bozduğum 10 aylık bir oğlum var. Senin yazılarını; yorumları okudum (çok beğendim ve akla uygun), ama yine de desteğe ihtiyacım var. 8 aya kadar kucağımda sakinleştirip yarı uyanık yatağına bırakınca uyuyan oğlum son 1-1,5 aydır hem gündüz hem gece uykusuna dalmakta zorlanıyor. saat 8 gibi önce kucakta ayakta yürüyüp sonra oturup emzirme yastığında emzikle saçımla oynayarak uyuyor.hatta bazen yalnız memede:( ama gün geçtikçe daha uzun sürede ve zor uyuyor.gece 12 ve 4,5 ta iki kez uyanıyor ve emiyor.sabah 7 de uyanıyor. gündüz 2 uykuda toplam 2-2,5 kadar sürüyor.
  yatağına yatırıp uyutmayı denedim ama hep ayakta ve bağırıyor. oda dışında bekleyince bi süre kendi kendine oynuyor ama sonra yine bağırıyor. ninni ya da konuşarak sakinleştiremiyorum. daha geç ve çözümsüz olmadan yardımcı olursan çok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semra merhaba,

   Şu an ne durumdasınız? Bence uyku eğiitmi yazımda tarif ettiklerimi aynen uygulamanda bir sakınca yok. Ama gece emzirmelerini kesmelisin artık. İhtiyacı yok çünkü...

   Sil
  2. merhaba Eren. Maalesef henüz başaramadık. arka arkaya diş çıkarma periyodları ve 10 günlük seyahat nedeniyle biz de Alphan da koopere olamadık. ama gündüz gezmeleri; uyku rutini oluşturma ve hergün aynı saatte yatırmaya özen gösteriyorum. 10 ayı tamamladık ve yatağa yatma konusunda çok inatçı; defalarca denesek de 2 saati tamamlasa ve uykudan şaşırsa da yatmıyor, sürekli ayakta. sanırım diş probleminden gece 4-5 kez kalkıyor ama emzirmiyorum, kucakta uyuyor. gündüz uykularıysa çok azaldı, ikisi toplam 1,5 saat gibi.
   yaşımıza gelmeden en iyi zamanı kollayarak denemeye devam:) çok teşekkürler

   Sil
 75. eren selam
  bebeğim 105 günlük oldu uyku eğitimine başlamak istiyorum artık kendi yatağımda yatmak istiyorum ama bebeğime 58 günlükken süt alerjisi teshisi kondu ben şuan diyetteyim kızımdaki huzursuzlukta devam ediyor kakamız kanlı genel dururmuumuz huzursuz bizim.acaba uyku eğitimine başlamalımıyım yoksa alerjinin verdiği huzursuzluğun geçmesini mi beklemeliyim kafam allak bullak bağımlı bi çocuk yetiştimekten korkuyorum herşey iyi olsun diye mücadele ediyorum ama ne yazık ki herşeyi kontrol edemiyorum tavsiyene ihtiyacım var
  kaygılı anne aslı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslı, öncelikle bebeğinin yaşını hafta hesabıyla bildirmeni tavsiye ederim. Genel anlamda bebeğin huzursuzsa uyku eğitimine başlaman mantıklı olmayabilir. İstersen 6. ayı bekle. Nedersin?

   Mama veriyor musun?

   Sil
  2. 15 haftalığız eren mama yok sadece anne sütü alıyor besin alerjisi olduğu içinde ben diyet yapıyorum 7 haftadır diyetteyim.6.ay mantıklı olabilir peki ben şuanda kızımın odasında yatıyorum hiç birlikte yatmadık ama o beşiğinde yatıyor sürekli sence ben kendi odama geçsem nasıl olur?

   Sil
 76. Merhaba Eren, Uyku eğitimi yazılarını okudum ancak bize uygunmudur, nasıl başarabiliriz bilemedim :( ikiz bebeklerim 3. aydan 1 hafta aldılar ve ben üç aydır günde 3 saat kesintisiz uyumadım. Mutlaka bebeklerden biri uyanık oluyor, ikisini beraber uyutmada başarılı olamadım. Ancak son iki haftadır gece 2 saate yakın birlikte uyumaya başladılar, sonrası sabah 5:30 a kadar sırayla emzirmekle geçiyor. 5:30 -6:30 civarı da ikisi birlikte uyanıp emmek istiyor . Bir türlü kaliteli uyku uyumadılar. Beslenmelerini bir düzene sokabildim ( Tomris hn sayesinde) inşallah uykularını da düzene sokabilirim. Tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Uykusuzluktan bitmiş durumdayım :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dilek, sabah uyanma saatleri normal. Bu yaşta bu saatlerde uyanmalarını bekleriz. Birkaç ay içerisinde 7'ye çıkacaktır uyanma saatleri. Biraz daha sabır...

   3. aya kadar düzenli uyku ikizlerde mümkün olmayabilir ancak sen emzirme işini de düzene soktuğun için yavaş yavaş düzene girecektir. 4. aya girdiklerinde tarif ettiğim uyku eğitimini vermeni öneririm. Eğer aynı odada uyuyorlarsa ikisini aynı anda eğit, birbirlerinin seslerina alışmalarında yarar var.

   Yani tavsiyem: 4. aya kadar sabret, o zaman kadar emzirme olayı da tam anlamıyla oturmuş olur. 4. ayda eğitime başla. Sallama, emzirerek uyutma olayları eğitime başladığında bitmiş olmalı.

   Ne dersin?

   Sil
 77. Merhabalar , tüm yazılanları okudum ve çok şey öğrendim.Öncelikle bu deneyimlerini paylaştığı ve çok net adımlarla neler yapılabileceğini anlatan Eren'e çok teşekkür ederim.Benim şu an 8 aylık bir kızım var. 2 gün önce uyku eğitimine başladım.Ancak kızım çok daha önceden bu eğitimi almış sayılır.Şöyle ki 3 aylıkken bile akşam 8den sabah 6ya kadar uyuyabilen bebekti.5.5 aylıkken gece uyanmaları başladıçGörüştüğüm bir uzman bilinçlendikçe bunların artacağını söyledi.Kendi kendine uyumayı hem biliyor hem bilmiyordu kızım. Onu hiç sallayrak uyutmadım.Hep yatağında pışpışlarımla uyuyordu 1 ay önce de yatağa bırakıp arada kontrol ederek kendi uyumaya başlamıştı.Sorun gece uyanmaları 11.5 bazan 12 sonra 3 veya 4 ve de sonra 6da uyanıp mama istemesiyle başladı.Ben de gece uyanmalarını bitirmek için eğitime başladım.Hiç zorlanmadım diyebilirim.İlk gece uyanıp birz mızıldandı 2.gece daha az söylendi.Ama 2 gecenin de sabahında 6da uyanıp mama isteyince verdim.Uzman bana uyanma saatinin 7 olması gerektiğini söylemişti.Bu çok fark eder mi sizce yani 7 yerine 6da uyanıp mama (süt)içip tekrar uyuyor ve asıl uyanma saati 7 ya da 7.5 oluyor.Böyle devam etmeli miyim?Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.Teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, uyanma saati hiç farketmez. 6 da 7 de gayet iyidir. Demek ki acıktıığı için uyanıyor ve uykusunu alamamış olduğu için uykuya dönüyor. Ben bu şekilde devam etmende bir sakınca görmüyorum. Zamanla mama için uyanmayı bırakacatır bence...

   Eren

   Sil
  2. Eren , merhaba cevabını sabırsızlıkla beliyordum.Aslında daha başka bir durumla karşılaştım dün gece.Saat 3ten sonra neredeyse hiç uyumadım çünkü İpek sürekli sızlandı ağladı döndü durdu.Ben tutumumu bozmamak için ara sıra kontrol edip pışpış yapıp uyuması için bıraktım ama bu saat 5'e kadar devam etti.5te şiddetlenen ağlamalarına zor dayandım diyebilirim.Saat 6 olsada mamasını versem diye bekledim.o arada ikimiz de uyumuşuz Uyandığında saat 7 idi ve ben de mamasını verdim.Güne başlamış olduk.Neden hala bu kadar çok uyanıp direnme gösteriyor acaba? Gündüz uykularına da çok zor geçiyor. Bugün 5.gün ve daha çok uzar mı diye düşünmekteyim.Ben sana bugüne kadar ne yaptığımı anlatmak istiyorum .( Çok mu vaktini alıyorum ? :((( )
   İpek'in 5 günü kısaca şöyle geçti:
   1.gün:Akşam 8de yatırdık.Yarım saat öncesinde uyku rutinimizi yapmıştık.Banyo masaj ve müzik dinletme.Sonra yatağına bıraktım iyi uykular deyip öptüm ve odadan çıktım.Arada bir mızıldanınca yanına gidip minik adımlarla sakinleştirdim ve odadan çıktım.Ufak bağırışlar sonucu kendi kendine 20 dakikada uyudu. Gece alıştığı saatlerde (11.30 12.30) çok az ağladı ve sustu.Sonra 2de ağladı ve yine benim minik adımlarla sakinleştirmelerim sonucu 1 saat sonra yani 3te süt içmeden tekrar uyudu.Sabah 6da yine ağlayarak uyandı ve ben de artık acıkmış olduğunu düşünerek ya da hissederek sütünü verdim ve hemen uyudu.Uyanma saati olan 7de kalktı.
   2.gün: Sonra sabah uykusuna 9da yattı.Benim yatağında pışpışlamamla uyudu.10.30da uyandı ve öğle uykusuna 1de yattı.1.30da uyanmıştı.Günün diğer uykusuna yine benim pışpışlamamla 4te yattı.5.30da uyandı.Ve akşam yine 8de yatağına yatırmamızla 15-20 dakika gibi bir sürede ben yanına çok az giderek uyudu.Gece bir kaç kez ağlama mırıldanma gibi sesler çıkardı ama uyanmadı.Sabah 6da uyanıp ağladı ve ben biraz daha bekleterek sütünü 6.30 verdim uyudu.Sabah kalkışı 7.30du.
   3 gün:Sabah uykusuna 9.30 da yattı.11de uyandı.Yine benim hafif pışpışlarımla uyumuştu.Öğlen uykusuna 1de yatıp 2.30da uyandı ve günün son uykusunu 5.45 -6.15 arası yaptı.Akşam yine 8de yatağındaydı ve benim hemen hiç gitmememle yarım saatte uyudu.Gece pek çok kez ağlama mırıldanma arası seslerle sanki çok rahatsız ve yetersiz uyudu.5.30 da uyanıp mırıldanınca yine 6ya kadar bekletip sütünü verdim uyudu ve 7.30da uyandı.
   4.gün:Sabah uykusuna 9.30 yatıp 10.30 uyandı.Öğlen uykusuna 1de yatıp 2de uyandı.Günün son uykusunu çok zor bir şekilde ( çünkü annemdeydim ve o kendi yatağında değildi ) 5te uyuyup 5.30da uyandı.Akşam 8de yatağına yatınca 15 dakikada sorunsuz uyudu.Ama gece yukarıda bahsettiğim gibi neredeyse uyumadı.
   Bugün 5.gün sabah uykusuna 9da yattı 10a kadar ve öğlen de 12de yatıp ancak yarım saatte benim çok az kontrollü olarak odaya girip çıkmamla kendi kendine uyudu.
   Şİmdi sevgili Eren doğru yolda mıyım ?Çünkü nedense gücümün tükendiğini ümitsizleştiğimi hissediyorum.Lütfen destek...

   Jale

   Sil
  3. Jale uyku olayı düzene girene kadar yatağından başka yerlerde yatırmamanı tavsiye ederim. Sabah öğle va akşam uykularını kesinlikle aynı saate denk getirmelisin. 15 dakikadan fazla farketmemeli. Bu rutin çok önemli. Bir de belki günde 2 uykuya indirmeyi düşünebilirsin hazırsa bebeğin.

   Eren

   Sil
  4. Çok haklısın başka yerde uyutmama konusunda.Ben de öyle yapmaya başladım.Ancak 2 gün önce ilk dişi çıktı İpek'in.Bu da işleri biraz karıştırdı :( Akşam uyumakta çok direnince babası kucağında uyuttu bir kere.Bir akşam da ben yanında yatarak uyuttum.Ama gündüz yine kendi kendine uyudu.Bir kere de mamasını sabah 6 da vermek yerine 4.30da uyanıp çok ağlayınca 5te verdim.Hata etmişim çünkü ağlama sebebi sanırım dişleriydi açlık değil.Ama ertesi gün aynı şeyi istemedi.Yine 6da uyanıp içti.Bugün 17.gündeyim.Sabah uykuları değişiklik gösterebiliyor çünkü 6da uyanıp beslenince hemen uyumak istiyor bazan.O zamanda sabah uykusu farklı oluyor.Öğlen 12-13 gibi uyuyor.Akşam hep 19.30-20.00.İki uykuya indirmeyi zamanla deneyeceğim.Önerilerin için teşekkürler...

   Sil
 78. merhaba eren... blogunu ve sayfanı büyük begeniyle takip ediyorum. biri 3 biri 1 yasına girmek üzere olan 2 erkek cocuk annesiyim. cok sükür 2 cocugumunda uyku egitimini coktan tamamladık. yalnız kücük oglum son zamanlarda uykuya dalana kadar elimi tutmak istiyor ve tutmassam aglamaya baslıyor. sakinlesmasi için bir süre elini tutuyorum ama uykuya dalmadan yanından ayrılıyorum.. bu bazen gecede birkac defa tekrarlanıyor ve uyuması cok uzun sürüyor. oysa oglum kendi kendine cok güzel uyurdu sence neden kaynaklanıyor olabilir ne yapmalıyım? birde su gece emzirmeleri konusunda sıkıntılıyız. hala gecede 2 kere emmek istiyor. önceden bu sayı cok fazlaydı son bir aydır 2 ye düsürebildim ama tamamen kesemedim cok agladı emmek için. gece emzirmelerini nasıl bıraktırmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim? yardımların icin simdiden tesekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hacer merhaba,

   Öncelikle gece emzirmelerini kesinlikle kesmeni tavsiye ederim. Bu noktadan sonra bebeği değil alışkanlığı beslersin. Maalesef çok kolay bir yolu yok bunun bıçak gibi kesmekten başka. Belki bir müddet yerine su verebilirsin geçişi yumuşak olur. Ama kolay bir yolu yok :(

   Eren

   Sil
 79. Sevgili Eren ilk olarak güzel yazıların için seni kutluyor ve teşekkür ediyorum.Uyku eğitimi adlı yazını okudum.4 aylık bir bebeğim var tam anlamıyla bu eğitimi gerçekleştiremiyorum çünkü sütüm yeterli değil. Tomris hanımın yazılarındanda faydalandım fakat hala sütüm az kaldıkı bu ay oğlum yeterli kılo almamş.Bebeğimde dil bağı var bundan dolayı ğöğsü tam boşaltamıyor olabilir mi?2.bir sorum akşam en geç 8 de uyumuş oluyor fakat sabahları 5 6 gibi uyanıyor gündüz 3 şekerlemesi var. Sabah erken uyanmasına yapmam gereken bir sey var mı sence.sorularımı yanıtlarsan çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.Başarılarının devamını dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öznur merhaba,

   Bebeğinin dil bağını çözdürmeyi düşündün mü hiç? emzirmesini çok kolaylaştıracaktır. Bu yüzden yi ememiyor olma ihtimali yüksek. Sabah uyandığı saat gayet normal. Lütfen müdahale etme. Zamanla daha geç uyanmaya başlayacaktır.

   Emzirmeyi bırakma ve mümkünse emzirme kampını dene derim.

   Eren

   Sil
  2. Dil bağı için bir yaş diyorlar doktorlar.Sık sık emziriyorum zaten dr direktfiyle sabah akşam mamaya başladık sadece 200 gr almış bu ay.Emzirme kampını da kısmen uyguladım 4 aydır yaptığım tek şey sütümü artırmakçok netice aldığımı söyleyemem.Önerilerin için teşekkürler

   Sil
 80. 17 haftalığız eren mama yok sadece anne sütü alıyor besin alerjisi olduğu içinde ben diyet yapıyorum 9 haftadır diyetteyim.6.ay mantıklı olabilir peki ben şuanda kızımın odasında yatıyorum hiç birlikte yatmadık ama o beşiğinde yatıyor sürekli sence ben kendi odama geçsem nasıl olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer kendi odana geçmek istiyorsan ve buna hazırsan neden olmasın? Bu tamamen senin nasıl hissettiğinle alakalı. Ben Leyla'nın odasını 6 aylıkken ayırmıştım :)

   Eren

   Sil
 81. Merhaba Eren ,
  Senden birkaç konuda yardım isteyecektim.Uyku eğitimine başlıyacam ama kafamı kurcalıyan birkaç nokta var daha öncesinde kızımı yatağı yatırınca kendi uyuyordu ama şimdi her şey değişti. Yaklaşık 2 aydır evimizde misafirlerimiz vardı kızımda bu kalabalığı fırsat bildi ve uyurken yanında birini olmasını ve onu pişpişlamasını istedi ve buda misafirler tarafından yapıldı ne kadar yapmayın desemde büyüklere söz geçiremedim.İki gündür hem gündüzleri hem de aksamları çok zor uyutuyorum yanında durmuyorum onu pişpişlamıyorum diye aglamaya ve kusmaya başladı,bir de bununla birlikte geceleri uyanmaya ve sut istemeye basladı normalde aksamları yatmadan önce hipp yulaflı iyi geceler muhallebisini yediriyordum birazda devam sütü içiriyordum ve bu şekil de sabah 6 ya da 7 ya kadar uyuyordu simdi gece uyanıyor ağlayarak ve devam sütü istiyor vermezsem de uyumuyor ağlıyor ve bu şekilde tekrar yatıp tekrar 6 da uyanıp tekrar bazen devam sutü istiyor.. Şu an 8.350 gr zayıf olduğu için de herkes ek takviye vermemi ve gece devan sutü içirmemi söylüyorlar ne yapacağımı şaşırdım aynı zamanda gündüzleri 1 sefer uyuması yeterlimi 1 yasındaki bir kız çoçuğu için yoksa günde 2 sefermi uyutmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde gündüz 1 kere uyumak yeterli olur 1 yaşındaki bebekler için.

   Misafirlere kıznın düzenini bu şekilde bozmaları için izin vermemeliydin. Çok yanlış olmuş o.

   1 yaşından sonra devam sütü anlamsızdır, kesmelisin ve geceleri de artık vermemelisin. Bu yaştan sonra ben bebeklere tarifini verdiğim uyku eğitimini tavsiye etmiyorum. işin biraz daha zor ama imkansız değil. GEce uyandığında yanına git sakinleştir ve çık. Bağırırsa tekrar et ve çok uzun süre bağırmasına izin verme. Çok yakında olduğunu bilsin. Ama asla yiyecek içecek bir şeyler verme.

   Ortalamadan 1 kilo daha düşük kilosu ama bunu gündüz beslenmesiyle toparlamanı öneririm. Neler yediriyorsun? Lütfen hipp mip gibi hazır gıdalar verme.

   Eren

   Sil
  2. Hastalıgımdan dolayı birkac gun hastanede yattım sonrasındada evde yatmak zorunda kaldığım için malesef buyukler ilgilendi. :( Hipp doğal olduğu için sadece devam sutunu ve iyi geceler muhallebisi dısında başka bir sey kullanmadım.
   Bir günde sabah 8:00-8:30 kahvaltı yapıyoruz kahvaltıda yumurta sarısı , bebek mermelatı,tuzsuz yeşil zeytin,ev yapımı lor peynir,ev ekmeği ve zencefilli ıhlamur içiyoruz yada ev yapımı yulaf unlu kayısılı muhallebi ve zencefilli ıhlamur 10:30-11:00 meyve yediriyorum.12:00-12:30 çorba yada devam sütü (genelde ev yapımı tarhana çorbasını içiriyorum. )sonrasında uykuya yatırıyorum.saat 17:00-18:00 gibi aksam yemeği köfte , tavuk ,sebze yemeği yada balık arada ev eriştesi ekliyorum.bununla birlikte 1 porsiyon yoğurt yediriyorum. sonrasında saat 20:00 120 cc devam sutu içip uyutuyorum.gece uyanırsa uyandığında 150 cc devam sütü içip uykuya dalıyoruz

   Sil
  3. Hipp doğal filan değil. Pakette olan hiçbir şey doğal olamaz :) bebek marmelatı nedir? boş kaloridir. şekerdir. en ufak bir besin değeri yoktur. zeytin de bebeğin kaliteli yiyecekleri arasında sıralanamaz.

   Dediğim gibi devam sütü artık bırakıp aklori değeri yüksek ve kaliteli dıgalara yönelmeni öneririm. Muz, avokado, kurutulmuş meyveler, taze meyveler, evde mayalanmış yoğurt, kefir, et, bütün sebzeler...

   Gece uyandığında bir şeyler yedirmeye devam edersen uyku eğitiminin başarılı olması çok güç.

   Eren

   Sil
 82. 7 aylık bebeğime uyku eğitimi vermeyi planlıyorum ama kafama takılan şeyler var. Kızım doğduğundan beri bizimle aynı odada yatıyordu ancak son zamanlarda gece boyu bizim varlığımızdan rahatsız olmaya başladı. Şimdi planımız nasıl olmalı?

  Oda ayırma ve uyku eğitimine aynı anda mı başlayayım?

  Önce odasını ayırıp oraya alıştıktan sonra mı uyku eğitimine başlayayım?

  Bizim yanımızda bildiği güvendiği yerde uyku eğitimi verip kendi kendine uyumaya başladığında mı odasını ayırayım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şükran, uyku eğitiminde en önemli şey tutarlılıktır. Bebeğin kafasını karıştırmamalısın o yüzden eğer odasını ayıracaksan önce ayır, sonra başla eğitime. Eğitim başladıktan sonra odayı ayırmak neler olup bittiğini anlamasını zorlaştırır. Her zaman her durumda aynı yerde ve aynı saatlerde uyusun. Eğitim sırasında misafir kabul etmeyin, misafirliğe gitmeyin.

   Tarif ettiğim adımları takip edersen zaten herhangi bir güvensizliğe yol açman mümkün değil.

   Eren

   Sil
  2. Sukran hanım
   bebeğinizin yapısını goz onunde bulundurun derim. bazı bebekler akşamdan sabaha yapılan değişikliklere fazla tepki gostermez. Kimisinin ise eve gelen oyuncağı benimsemek için bile zamana ihtiyacı vardır. Benim oğlum bebekken bu 2.gruptaki modeldendi. O yuzden bezi atma donemi, uyku eğitimi, kreşe başlama gibi sureclerde hep adım adım, basamak basamak ilerledik.
   Uyku eğitiminde de , eğer bebeğiniz uyumlu bir bebekse bence direk odayı ayırıp gece gunduz kendi odasında yatırıp gece emzirmesini de kesmenizi oneririm. İki ileri bir geri giderseniz bebeğinizi kafası karışabilir.
   Yok eger sizinki de bizimki modelse once gunduz kendi odasında, bir sure sonra gece kendi odasında, bir sure sonra gece kendi odasında tek başına vs vs diye aşama aşama ilerlemenizi oneririm.

   Sil
  3. Çok teşekkür ederim.

   Dün gece beslenmesini kesme çalışmalarına başladık. Pazartesi , salı anneanneyi ziyaretten dönünce odasını ayıracağım. Haftaya cumada uyku eğitimine başlayacağım. 15-20 gün içinde müjdeli haberlerimle geri döneceğim, inşallah.

   Hülya hanım, benim kız gamsız biraz. Yanında ben olduktan sonra evi komple değiştirsek umursamaz :)

   Sil

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım