10 Ocak 2012 Salı

Polikistik Over Sendromu (PKOS) ve Fertilite

Polikistik overler kadında infertilite konusunda bahsettiğim kist çeşitlerine benzer bir şekilde oluşurlar. Folikülden çıkması gereken yumurta herhangi bir nedenle çıkamayıp hapis kalınca kistik yapılara dönüşür. Aynı zamanda düzenli olarak yumurtlamayan kadınlar polikistik over sendoromu yaşayabilirler. Düzenli ovulasyonun gerçekleşmemesi durumunda yumurtalıklar büyür ve biraraya birikmiş küçük küçük kistler oluşur. Bu pek çok nedene bağlı olabilir. Bütün yumurtlama problemleri ve kistler arasından PKOS en karmaşık sendrom olarak tanımlanabilir. Çünkü pek çok hormon ve sistem bozukluğu içerir. Oluşan çoklu kistler bu bozuklukların sadece bir tanesidir.

Diğer yazılarımda da  bahsettiğim gibi kadınlık hormonları östrojen ve progesteron’dur. Kadınlar aynı zamanda androjen denilen erkeklik hormonlarını da taşırlar fakat farklı miktarlarda… Bu hormonlar yumurtalıklarda normal yumurta oluşumunu kontrol ederler. PKOS durumunda bu hormonlardaki bir dengesizlik söz konusu olur. Aynı zamanda haddinden fazla androjen hormonu üretilir. Bu dengesizliğe neyin neden olduğu hala bilinmiyor. 

PKOS Semptomları

-      Olmayan ya da aşırı düzensiz adetler
-      Küçük göğüsler
-      Koyu ses
-      Genişlemiş klitoris (nadir görülür)
-      Erkeksi tüylenme
-      Saç dökülmesi
-      Akne
-      İnfertilite
-      Şeker hastalığı
-      Yüksek tansiyon
-      Yüksek kolesterol
-      Aşırı kilo /obezite

Bu belirtilerden bazılarını ya da çoğunu yaşıyor olmanız PKOS hastası olduğunuz anlamına gelebilir fakat her zaman doktorunuzla şüphelerinizi teyit etmenizde fayda vardır. Doktorunuzun yapacağı muayene elle ve ultrasonla olacaktır. Aynı zamanda östrojen, FSH, LH, testerteron, prolaktin, tiroid, açlık kan şekeri ve lipid seviyesini kontrol eden hormon testleri de yapacaktır. 

Polikistik Over Sendromu (PKOS) ve diğer kistler için doğal tedaviler
PKOS teşhisinden sonra doktorların çoğunlukla önerileri ilaç tedavileri olur. Bir ilacın yetersiz kalması ya da işe yaramaması durumunda başka ilaçlara geçilir ya da ek olarak verilir. Bazı durumlarda ise yumurtalıklara müdahale etmek üzere ameliyat tavsiye edilir.  Ancak ameliyat kesin tedavi garantisi vermeyeceği gibi var olan durumu çok daha kötü hale getirebilir veya başka sorunlar doğurabilir. İlaç tedavileri da bir tarafı tedavi ederken başka bir tarafta problemler meydana getirebilir. Daha kötüsü geri dönüşü olmayan yan etkiler yaratabilir. Bu yan etkileri şiddetli bir biçimde hissedebileceğiniz gibi siz farkında olmadan vücudunuza zarar verebilir.

1998’de Journal of the American Medical Association (JAMA) da yayınlanan bir çalışmaya göre Amerika’da her sene 106.000 insan ilaçların yan etkileri dolayısıyla hayatını kaybediyor. Maalesef Türkiye’de benzer bir çalışma mevcut değil ama özellikle son yıllarda korkunç boyutlarda artan ilaç tüketimine bakarsak yan etkiler dolayısıyla hayatını kaybedenlerin azımsanmayak bir rakamda olabileceğini tahmin edebiliriz. Bu yüzden sağlığınızın kontrolünü ilaçlara bırakmadan önce doğal yöntemlerle tedaviyi denemeyi uygun görüyorum.

Bu yazımda PKOS için doğal tedaviler önereceğim fakat bunlar farklı türdeki kist durumlarında da rahatlıkla uygulanabilir.

Yaygın inanışın aksine polikistik over probleminin doğal yolla çözümü çok basit olabilir. Doğal yolla tedaviler PKOS’nin temelinde yatan sorunları çözerek sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olabilir. Herşeyden önce eğer fazla kilo sözkonusuysa sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle kilonuzu normale indirmelisiniz. PKOS tedavisinin olmazsa olmaz şartı normal kilodur. Normalin üstündeki bir kiloyla PKOsiden kurtulmanız imkansızlaşabileceği gibi başka çok daha ciddi rahatsızlıklara da ortam yaratıyor olabilirsiniz. O yüzden öncelikle kilonuzu kontrol altına almalısınız.

Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre doğal yolla PKOS tedavisi gören 12 kadından 11’i başka hiçbir tedaviye gerek kalmadan sadece normal kiloya indikten sonra 6 ay içerisinde normal yolla hamile kalmış. Gördüğünüz gibi bu iş sadece sağlıklı beslenerek, egzersiz yaparak normal kiloya inmek kadar kolay bir şekilde çözülebiliyor. PKOS hastası kadınlar zayıfladıkça hormon seviyeleri yavaş yavaş normale dönüyor ve PKOS semptomları kaybolmaya başlıyor. Siz de kilo kaybettikçe çok daha iyi hissettiğinizi, tüylenmenin azaldığını ve yumurtalıklarınızın normal çalışmaya başladığını farkedeceksiniz. Çok kesin kurallara uyarak katı bir rejim uygulamanız şart değil fakat belli başlı bir takım kurallara sadık kalırsanız bu iş sandığınızdan da kolay olacaktır.

Bu konuda size Polikistik Over Sendromu (PKOS) Diyeti başlıklı yazımda yardımcı olmaya çalıştım.

6 yorum:

 1. http://www.hurriyet.com.tr/saglik/21981775.asp

  YanıtlaSil
 2. PKOS konusunda çıkmış neredeyse bütün tıp makalelerini okuduğumu söyleyebilirim. 12 yıldır uğraşıyorum. Tabii ki normal kiloda olmak ve sağlıklı beslenmek çok öenmli ve faydalı ama normal kiloda olan ve sağlıklı beslenen PKOSlu kadınlar da semptomları ağır yaşıyabiliyor. 23 yaşına kadar hiç regl olmamış bir arkadaşım vardı böyle. Birçok arkadaşım var bunu yaşayan. PKOSun temelinde yüzde 90 insülin resistansı yatıyor ve buna karşı olan ilaçlar da çok başarılı oluyor.Bu ilaçların da fazla yan etkisi yok. Kilo vererek ve sağlıklı beslenerek bunu yenemeyenler lütfen bu konuda bilgili endrokronolji uzmanlarından yardım alsınlar ve insülin resistansını düşüren ilaçlardan yardım alsınlar. Bir de benim de Amerika2da denek olarak katıldığım bir çalışmada Duke Üniversitesi uzmanları, PKOSla savaşırken mutlaka günde 30 dk. tempolu yürüyüş yapmanın önemini ispatladılar. Bir de belirtmek istediğim önemli birşey var ve bebeklerin hayatını kurtarabileceği için yazmak ihtiyacı hissettim. Normal insanlarda ilk 3 ayda düşük oranı yüzde 12 dir. PKOSlu insanlarda ilk 3 ayda düşük oranı YÜZDE 65. Yanlış okumadınız iki bebekten birinden fazlası düşükle sonuçlanıyor ama insülin resistansını düşüren ilaçları hamileliğinizin ilk 3 ayında kullanırsanız PKOSlu hastalarda düşük oranı YÜZDE 8e düşüyor. Bu inanılmaz bir sonuç. Bu ilaçları hamilelikte kullanmanın bir sakıncası yok. Diyabetik hamileler yıllardır ullanıyorlar ve kötü bir etkisine rastlanmamış. Lütfen bunu araştırın ve uzmanlarına danışın. Özellikle hamileyseniz ve hamile kalmaya çalışan bir PKOSluysanız.

  YanıtlaSil

 3. Asa kredi kredisi sirketi, kisisel isyerinizi baslatmaniz için gereken her
  miktari ödünç vermeye hazirdir. Biz% 2 faiz oraniyla kredi veriyoruz, bu
  yüzden için basvurun.
  Tarimsal çiftçilik kredisi. Krediye ihtiyaciniz varsa bizimle iletisime geçin.
  E-posta: asaloaninstituteplc@gmail.com, ayrica bu adresle de iletisime geçebilirsiniz
  E-posta: asaloaninstituteplc@yahoo.com


  Asa loan lending company are ready to loan you any amount you need to start
  up your personal business. we give out loan at 2% interest rate, so Kindly apply for
  agricultural farming loan. if you need loan contact our
  email:asaloaninstituteplc@gmail.com, you can also contact this
  email:asaloaninstituteplc@yahoo.com

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım