11 Ocak 2012 Çarşamba

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Diyeti


Bu yazımda PKOS hastaları için diyetler öneriyorum. PKOS hastalığı hakkındaki genel bilgileri Polikistik Over Sendromu (PKOS) ve Fertilite başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

PKOS hastaları için önerilen ana diyet düşük karbonhidratlı olandır. PKOS hastalarında sıkça görüldüğü gibi eğer vücudun insülin direnci yüksekse karbonhidratları enerjiye çevirmez bu yağ olarak biriktirir. Bu da tercih edilen bir sonuç olamaz. O yüzden mümkün olduğu kadar basit karbonhidrat tüketimini azaltamanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu da basit karbonhidrat (karb) yerine meyve ve sebze tüketmektir.

-      Her yemekte yeterince protein almaya gayret gösterin. Kırmızı eti kesin. Onun yerine balık, tavuk, yumurta, ayçekirdeği, kabak çekirdeği, yer fıstığı, badem ve yoğurt tercih edin. Bunlar yüksek kalori içerdiğinden porsyonlarınızın küçük olmasına özen göstermeniz gerekir.

-      Diyetiniz fitoöstrojenleri içersin. Bunlar baklagiller, soyanın fermente edilmiş hali, mercimek ve nohut olabilir.

-      Yediğiniz herşey mümkün olduğunca organik olsun.

-      Doymuş yağları kesin

-      Bol bol su için. Sudan başka hiçbir içeceğe diyetinizde yer vermeyin. Özellikle kola ve benzeri içeceklerden uzak durun. Su şişesi elinizden eksik olmasın, günde en az 3 litre için.

-      Tatlandırıcılardan, gıda koruyucularından, katkı maddelerinden ve işlem görmüş gıdalardan uzak durun. Mümkünde kendi yoğurdunuzu kendiniz yapın.

-      Kafeinden uzak durun. Siyah çayı ve kahveyi kesin. Yeşil çay ve bitki çaylarını içebilirsiniz.

-      Şekeri tamamen kesin. Şekerli gıdaları tüketmeyin. Çok şiddetli tatlı ihtiyacı başgösterirse hurma yiyebilirsiniz ama 2 adeti geçmeyin. Besin değeri yüksek olmakla beraber kalorisi de düşük değildir, rejiminizi bozabilir.

-      Temel yağ asitlerini eksik etmeyin. Bunlar badem, ceviz, keten tohumu yağı, kabak çekirdeği, brezilya fıstığı, susam, avokado, koyu renkli yeşillikler, somon balığı, sardalya, tekir ve uskumru balıklarında bulunur. Yemeklerinizde kanola yağı ve üzüm çekirdeği yağı kullanmaya özen gösterin.
Eğer adetlerinizi düzene sokmak için doğum kontrol hapı kullanıyorsanız PKOS’nin yarattığı dengesizliği daha da beter hale getiriyor olabilirsiniz. Eğer bu hapları bırakmak istemiyorsanız yukarıdaki diyeti desteklemek için birtakım vitamin ve mineraller alabilirsiniz.

Vitamin ve Mineraller


 • Iyi bir multivitamin ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri sağlayabilir fakat bazı vitamin ve mşneralleri diğerleriyle almak tavsiye edilmez genelde o yüzden multivitamin yerine gerekli destekleyici hapları tek tek alabilirsiniz.
 • Kromiyum kan şekerini kontrol etmenize ve zayıflama çalışmalarınıza yardım eder.
 • Çinko iştahınızı kontrol etmenizei insülinin doğru hareket etmesine ve sağlıklı bir kan şekeri dengesi kurmanıza yardım eder. Selenyum ve vitamin A ve E ile birlikte çalışarak tiroid hormonlarının iyi çalışması için de yardımcı olur.
 • Magnezyum kan şekeri seviyelerini kontrol eder. Magnezyum eksikliği ve insülin direnci arasında kuvvetli bir ilişki vardır. PKOS probleminde muhakkak alınması gereken bir mineraldir.
 • Co-enzim Q10 is enerji üretimi için gerekilidir.
 • B Vitamins de enerji üretimi ve  yağ yakmak için gereklidir.
Bu vitamin ve minerallerin vücudunuzda yarattığı değişiklikleri farkedebilmeniz için en az 3 ay süreyle düzenli olarak kullanmanız lazım. Diyet ve mineral-vitamin desteğine ek olarak otlar ve bitkilerden de faydalanmanızda yarar var.

Otlar ve Bitkiler

 • Hayıt otu hipofiz bezinin doğru çalışmasına yardımcı olur. Bu otla ilgili olumlu sonuçlanmış klinik deneyler de mevcuttur. Eğer prolaktinle ilgili bir sorununuz varsa ilaca başvurmadan evvel bu otu denemelisiniz. Aynı zamanda progesteron seviyelerini düzenler, bu da adet döngünüzün sağlıklı bir uzunlukta olmasını sağlar. Hayıt otunun bir diğer faydası östrojen ve androjeni düşürerek yumurtlamaya yardımcı olmasıdır. PKOS durumlarında bu etki çok önemlidir.
 • Yüksük otu, sibirya ginsengi, hint ginsengi böbrek üstü bezleri için çok faydalıdır. Dengeyi sağlamanıza yardımcı olur.
 • Şakayık testesteron gibi haddinden fazla yüksek androjenleri düşürür, östrojen ve prolaktin seviyelerini kontrol altına alır. Aynı zamanda ovulasyonun gerçekleşmesine yardım eder ve progesteron seviyesini düzenler. Bu otun meyan kökğ out ile birlikte alınması tavsiye edilir. Bu iki ot sinerjik bır etki yaratarak hormonlarınızı düzene sokar ve LH/FSH oranını düzeltir.
 • Gurmar (Gymnema sylvestre) karbonhidrat ve şeker iştahınızı azaltarak kilo verne çalışmanıza yardımcı olur. Insülin direncini geliştirmekte kullanabileceğiniz en önemli otlardan biridir.
 • Demirdikeni otu adetlerinizi ve yumurtlamayı düzene sokmakta yardımcı olur.
 • Aslan kulağı out rahim uyarıcıdır. Aynı zamanda yumurtalıklar için çok faydalıdır.
 • Sabal meyvesi genellikle erkek infertilitesi için kullanılan bir ot olmakla beraber PKOS hastalığı bulunan kadınlarda aşırı bulunan testesteron hormonunu dengelemek için ve aşırı tüylenmeyi engellemek için de önerilir.
 • Boğa dikeni (meryemana out), biberiye, tavşan kulağı (bupleurum rotundifolium) ve schizandra karaciğer için mükemmel otlardır. PKOS durumunda fazla östrojeni vücuttan atmak için birebirdir.
Dikkat etmeniz gereken husus; bu otları kesinlikle ilaçlarla birlikte almamaktır. Bu tip tedavi edici özelliği olan bitkiler ilaçlarla kontraendike olabilir. Özellikle fertilite için ilaç kullanıyorsanız bu otlar ilaçların etkisini azaltabileceği gibi farklı sorunlar ortaya çıkarabilir. Herhangi bir ota başlamadan önce (doğal tedavi- bitkisel tedavi karşıtı olmayan) doktorunuzla görüşmenizi öneririm.

Bütün bu diyet değişikliğini egzersizle desteklemeniz şarttır. Tam anlamıyla bir hayat stili değişikliği yapmadıkça PKOS’den doğal yollarla kurtulmanız zordur.

11 yorum:

 1. PCOS hastaları kilolu ise öncelikle kesinlikle kilo vermeleri gerekmektedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler, Josef Lewis, bireylere, şirketlere ve devlet kuruluşlarına% 2'lik düşük bir faiz oranıyla kredi veren bir özel borç veren. Ödeme yapmak için ödeme yapan bir sürü aile ve mali yükümlülüklerini yerine getiremeyen başkaları olduğunu biliyoruz ve bu nedenle mali restorasyon için buradayız.

   İş Planlama, Ticari ve Geliştirme Finansmanı, Gayrimenkuller ve Konut Kredileri, Borç Konsolidasyon Kredileri, İşletme Kredileri, Özel Krediler, Ev Refinansmanı, Otel Kredileri, Öğrenci Kredileri vb. Gibi geniş bir yelpazede finansal hizmetler sunuyoruz. Bir kredi ile ilgilenen ve dolandırıcılıktan uzak olması halinde ..

   Email: progresiveloan@yahoo.com
   Metin / Çağrı: +1 (603) 786-7565 teşekkürler
   Sil
 2. http://www.hurriyet.com.tr/saglik/21981775.asp

  YanıtlaSil
 3. merhabalar :)
  PCOS hastası olarak yazınız için çok teşekkür ederim,çokçok faydalı ve açık bir dil anında izleyiciniz oldum keşke daha önce keşfetseymişim blogunuzu :)

  Bana da beklerimm...
  http://gizemkolcak.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. pcos luların metformin haplarıyla düzene girdiği de bir gerçek..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büşü ben mümkün olduğunca ilaca başvurmamayı tercih eden ve ilaçlardan mümkün mertebe uzak durmayı tavsiye eden bir insanım. Bunun yanında doktor olmadığım için ve internet üzerinden iletişim kurduğum için ne blogumda ne de blogumun uzantısı olan sayfalarımda ilaç tavsiyesinde bulunamam. Bulunulmasına da izin veremem.

   Teşekkürler,

   Eren

   Sil
 5. öyle sanıyorum ki metforminle sorunu düzelen pkos lular insülin direnci yaşayanlar. insülin direnci sorunu olmayanlarda metformin mucizevi etkiler göstermiyor.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,

  Hastalarımız için böbrek satın almak için bir kez daha buradayız ve onları kurtarmak için bir böbrek bağışlamak isteyen herkese iyi miktarda para ödemeyi kabul ettiler ve böylece bağışta bulunmak istiyorsanız veya bir Hayat kurtarmak istiyorsanız, lütfen aşağıda e-posta ile bize yazın.

  Bu sizin için zengin olmanız için bir fırsattır, biz temin ederim ve bizimle% 100 güvenli bir şekilde sizinle güvence altına alıyoruz, herşey yoluna giden böbrek bağışçılarına göre yapılmalıdır.
  Artık boşa harcamayın, lütfen irruaspecialisthospital20@gmail.com adresine bize yazınız.

  Irrua Uzman Eğitim Hastanesi.

  YanıtlaSil
 7. Böbrekleri, 18 ila 45 yaşları arasındaki makul bir ücret karşılığında bağışlamak isteyen insanlara ihtiyacımız var. İlgili taraflar, daha fazla işlem için lütfen en kısa zamanda iletişime geçin. lütfen daha fazla bilgi için iletişime geçin: (samuelstephen1009@gmail.com)

  YanıtlaSil
 8. ABD, Iowa Şehrinde bulunan Iowa Lutheran Hastanesi'nden bir temsilciyim ve hastane idaresi tarafından internete nasıl işler yaptığımızı ve insan organlarının alımı ve satımı için bir yıl daha başladım. böbrek, Bu teklifle ilgileniyorsanız, lütfen aşağıdaki e-postayla bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin: Bağışçılarımıza iyi miktarda para telafi ediyoruz ve biz organlarda Cerrahi uzmanıyız ve bir bağışçı olarak risk yok. o.
  Ve bu bizim e-postamız:
  iowalutheranhospital@gmail.com
  Ayrıca, whatsapp +1 929 281 1248 numaralı telefondan bizi arayabilir veya bize ulaşabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 9. 18 ila 45 yaşlarında makul bir ücret karşılığında bir böbrek bağışlamak isteyen yeterli insanlara ihtiyacımız var. İlgili taraflar, daha fazla işlem için en kısa sürede iletişime geçmelidir. Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz: (lucasgrantfirm@gmail.com)

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım