31 Ocak 2012 Salı

Kadında İnfertilite

Kadınlar, daha annelerinin karınlarındayken yumurta üretmeye başlarlar. Dünyaya bir noktada sonu gelecek miktarda yumurta üretmiş olarak gelirler. Yaş ilerledikçe bu yumurtaların sayısı ve kalitesi düşer. Hamile kalma olasılığı 30 yaşından sonra %3-%5 oranında azalır. 40'dan sonra ise bu olasılık daha da düşer. O yüzden hamile kalmak için en ideal zaman 30 yaşından öncedir. Fakat günümüzde kariyer sahibi kadınlar için bunu gerçekleştirmek oldukça zorlaşmıştır. Kadında infertilitenin pek çok nedeni olabilir. Aşağıda hepsinden ayrıntılarıyla bahsediyorum. 

Ovulasyon (Yumurtlama) Problemleri 

Yumurtlama problemleri en sık karşılaşılan infertilite nedenlerinden biridir. Araştırmalara göre kadın infertilitesinin %30u yumurtlama problemlerinden kaynaklanıyor. Bunların pek çoğu bitki tedavisi ve yaşam stili değişikliği ile düzeltilebilir. Çok çaresiz durumlarda ve doğal tedavilerin cevap veremediği durumlarda ise ilaç tedavisiyle düzeltilebilir. Ancak daha önce de önerdiğim gibi doğal yöntemleri ve kendi kendini iyileştirmeyi denemeden ilaca başvurmayı kesinlikle doğru bulmuyorum ve onaylamıyorum.

Yumurtlama problemi yaratabilecek durumları aşağıda okuyacaksınız. 

Hormon dengesizliği ya da bozukluğu 

Yumurtlamaya engel olan problemlerin başında hormonal dengesizlik gelir. Ovulasyonun gerçekleşmesi için pek çok hormonun dengeli ve düzgün bir şekilde çalışması gereklidir. Bu komplike sistemde herhangi bir hormonun raydan çıkması yumurtlamaya engel olur.

Yumurtlama problemlerinin yarıdan fazlası yumurtalığın içinde normal foliküllerin oluşmaması nedeniyle olur. Sonuç olarak yumurta içinde olgunlaşabileceği bir folikül bulamayınca ovulasyonun gerçekleşme ihtimali çok düşer. Gerçekleşse bile döllenme büyük olasılıkla olmaz. Bu duruma neden olan rahatsızlıkların başında polikistik over sendromu gelir (PKOS). PKOS’nin belirtileri her kadında farklı olabilir. En sık rastlanılan belirtiler; mensturasyonun gerçekleşmemesi, yüzde tüylenme, yumurtlamanın gerçekleşmemesi, ve nihayetinde infertilitedir. PKOS durumunda FSH hormonu düşük miktarda,  LH, östrojen ve testesteron hormonları ise ya normal ya da yüksek miktarda üretilir.  FSH hormonunun baskılanması yumurtalık foliküllerinin oluşmamasına neden olur ve ultrasonla gözlemlenebilecek yumurtalık kistleri meydana gelir. 

PKOS’dan sonra sık karşılaşılan bir başka hormon dengesizliği problemi ise hipotalamusun doğru çalışmaması durumudur. Eğer hipotalamus hipofiz bezine gerekli sinyalleri göndermede başarısız olursa, FSH ve LH hormonlarının doğru çalışması engellenir ve yumurta oluşumu gerçekleşmeyebilir. Kaynaklara göre ovulasyon problemlerinin yaklaşık %20si bu nedenden kaynaklanmaktadır.

FSH ve LH hormonlarının doğru çalışmasına bir başka engel de hipofiz bezindeki problemler olabilir. Hipofiz bezindeki bir hasar, dengesizlik ya da tümör çok fazla ya da çok az FSH/LH üretimine neden olabilir ve neticede yumurtlama sorunları ortaya çıkar.

Yaralı yumurtalıklar 

Yumurtalıklarda herhangi bir nedenle oluşmuş olan hasar ovulasyon problemleri yaratabilir. Bu nedenler kaza, darbe, enfeksyon, çok fazla ameliyat bu nedenlerden olabilir. 

Prematüre menopoz
Her ne kadar çok sık karşılaşılmasa da zamanından önce yaşanan menopoz da yumurtlama bozukluklarının nedeni olabilir. Prematüre menopoz genetik kaynaklı olabildiği gibi aşırı egzersiz yapan ve çok düşük kilolu kadınlarda da görülebilir. 

Folikül problemleri

Vücutta herşey normal işleyip hormonal bir problem olmadığı halde yumurtlama gerçekleşmiyorsa bunun nedeni foliküllere bağlı olabilir. Her ay normal bir şekilde yumurta üretildiği halde yumurta folikülden çıkamazsa ovulasyon problemi meydana gelir.

Bir sonraki yazımda ovulasyon (yumurtlama) problemlerine, dolayısıyla kadında infertiliteye neden olan yumurtalık kistleri hakkındaki bilgileri okuyabilirsiniz.
-   

3 yorum:

 1. FSH ve LH hormonlarının doğru çalışmasına bir başka engel de hipofiz bezindeki problemler olabilir. Hipofiz bezindeki bir hasar, dengesizlik ya da tümör çok fazla ya da çok az FSH/LH üretimine neden olabilir ve neticede yumurtlama sorunları ortaya çıkar.


  demişsiniz... Lütfen tedavisi varmı bu durumun...Hipofiz kaynaklı... yeğenimin böyle bir problemi var maalesef ve 22 yaşında henüz:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   yeğeninizin problemi tam olarak nedir? doktor bir teşhis koydu mu?

   Eren

   Sil
 2. Merhaba, yaşım 31 ve 5 sene önce erken menopoz teşhisi kondu. Neredeyse hiç yumurtam yok. düşünebiliyomusunuz çünkü ben düşündükçe içim eziliyor nefesimi tutmuş boğazımda bir yumru hissiyati içinde oluyorum HİÇBİR ZAMAN BİR BEBEĞİM OLMAYACAK ihtimal binde bir :(:( çok zor bir kabulleniş hatta kabullemeyiş her an aklımda gözümde hep bir damla yaş, çıkış yolu yok çığlığı duyan beni benim kadar anlayan da yok çünkü ancak yaşayan bilir. Ne mi yapmalı bilmiyorum. Tek çare donörmüş. Hayat pek ağır pek zor çaresiz dert ise en kötüsüymüş. İsteyen herkesin bebeğini kucağına almasını diliyorum. Sevgilerimle
  Ben ne mi yapıcam yaralarımı eşimle sarıp bol ağlayıp belki yeniden tutunmaya çalışacağım. Umarım başarılı olurum.

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım