15 Ocak 2012 Pazar

Menopoz

Bugünkü konuk yazarım Natur-Med Doğal Tedavi ve Kaplıca Kür Merkezi sorumlu hekimi Dr. Yaşar Yılmaz. Sorularınız olursa kendisine direkt ulaşabileceğiniz gibi buraya da yorum yazabilirsiniz. İyi okumalar:)
Yapılan araştırmalara göre kadınlar kür merkezlerini erkeklerden daha çok tercih ediyorlar. Kadınların kür merkezlerine daha çok ilgi göstermelerinin başlıca nedeni kür uygulamalarına erkeklere göre daha çok ihtiyaç duymalarıdır. Bunun dışında, kadınlar erkeklerden daha çok sağlık bilincine sahipler. Daha az sigara-içki içiyorlar, daha çok spor yapıyorlar.

Ev kadınları çalışan kadınlara göre daha çok hasta oluyorlar. Kilo, tansiyon, romatizma, depresyon, stres gibi durumları daha fazla yaşıyorlar. Ev kadınının maaşının, sosyal güvencesinin ve mesleki tatmininin olmaması onu hastalıklara daha yatkın hale getiren nedenlerden. İkinci olarak, genelde 45-55 yaş arasında gerçekleşen menopoz çağı, kadınları erkeklere göre hastalıklara daha yatkın hale getiren başka bir sebep. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da şudur: 45-55 yaş arası, ülkemizde kadınların emeklilik yaşına denk geliyor. O yaşa kadar aktif, çalışan, sosyal hayatın içinde, insanlarla haşır neşir durumdaki kadın, birdenbire evin içinde, ne yapacağını bilemez hale geliyor. Çocuklar üniversiteye gidiyor, evleniyor, ayrılıyor veya iş bulamıyor, anne ve babalar ileri yaşa varmış oluyor, hastalıkları, ölümleri oluyor. Bütün bu sosyal sorunlar ve yarattıkları rahatsızlıklar da menopoza yorumlanıyor. 

Menopoz bir hastalık değildir!

Menopoz tedavisi ancak ve ancak BÜTÜNSEL TIP yaklaşımı ile mümkündür. Günümüzde menopoza yaklaşım tarzı, her kadının hayatının belli bir döneminde yaşadığı bu doğal süreci bir “hastalık” olarak ele almaktır. Oysa menopoz bir hastalık değil, bir “kadınlık çağı” dır. Hormonal değişimler her kadının yaşadığı fizyolojik süreçlerdir ve bir anormalliğin işareti değildirler.

Menopoz sendromunun en iyi ilacı Bedensel ve Zihinsel Arınma kürleridir. Menopoz döneminde, vücuttaki östrojen hormonu üretiminin azalması belirli fiziksel ve ruhsal değişimlere neden olur. Doğal tedavilerin ateşli bir savunucusu olan ünlü Amerikalı hekim Dr.Henry G. Bieler, sağlıklı bir kadının menopoz dönemini neredeyse hiçbir belirti hissetmeden yaşayacağını söylemiştir. Ancak sağlıksız yaşayan, bedeni toksinle dolu bir kadın, Bieler’e göre menopozu sıcak basması, terleme nöbetleri, eklem ağrıları, tansiyonun yükselmesi, uyku problemleri, kemik erimesi, aşırı hassasiyet ve sinirlilik, baş ağrısı, artrit, sindirim problemleri, halsizlik, çarpıntı, nefesin kesilmesi gibi ağır belirtilerle geçirecektir. Bu tip rahatsızlıklar ilaç endüstrisi için yeni bir pazar yaratmış, menopoz “tedavi edilmesi gereken bir hastalık” olarak nitelendirilmeye başlanmıştır. Yukarıda sıralanan tüm rahatsızlıklara ayrı bir ilaç verildiğinde, sırf ilaçların yan etkisiyle insanlar hasta edilmektedir. Sözü edilen rahatsızlıklar östrojen hormonu takviyesiyle sözüm ona  “tedavi edilmeye” başlanmıştır.  

Hormon destek tedavileri

Geçtiğimiz 60 yılda “hormon destek tedavisi” ile sürekli inen ve çıkan bir yol izlendi. Ancak 70’lerden itibaren sorgulanmaya başlanan bu tedavilerin rahim ve meme kanserine neden olabileceği saptandı. Hormon replasman tedavilerinin kanserden başka, infarktüs, tromboz (damar tıkanması), karaciğer ve safra yolları hastalıklarına neden olabildiği de birçok araştırmanın sonucudur. Östrojen ve gestagen hormonları yerine fitoöstrojen denilen bir takım bitkileri kullanmak ve yaşama biçimini ve beslenme tarzını değiştirmek şüphesiz ki daha sağlıklıdır. Fitohormon dediğimiz bazı bitkiler şunlardır: Aslanpençesi, şerbetçiotu, adaçayı, susam, ginseng, soya, nar çekirdeği. Günümüzde hormon tedavileri terk edilmeye başlanmıştır. 

Menopoza atfedilen durumların hiçbiri ilacı gerektirmez. Önemli olan arınmaktır. Menopoz sendromu denilen durumda, ilaç gibi zorlama çözümler yerine, bedensel ve zihinsel arınma kürlerine katılmak, menopoz belirtilerini en hafif şekilde ve ilaçların yan etkilerine maruz kalmadan atlatmak açısından çok önemlidir. 40-60 yaş arası her kadının bu tür bir kür merkezinden yararlanması ve menopoz sendromunun doğru beslenme, egzersiz, gevşeme metotları, destek doğal tedaviler, yani doğru yaşam tarzıyla atlatılması mümkündür.

 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım