19 Ocak 2012 Perşembe

Bebek Sahibi Olmaya Hazırım. Şimdi Ne Olacak? (2)

Bu yazıyı okumadan okumadan önce konunun ilk kısmı olan Bebek Sahibi Olmaya Hazırım. Şimdi Ne Olacak? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

7.   Egzersiz yapın

Haftada en az 4 gün düzenli egzersiz hem genel anlamda sağlığınız hem de fertiliteniz için yararlıdır. Yalnız egzersizde aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Hamile kalabilmek için vücudunuzda belli bir miktar yağ olmalı. Günde 1 saati geçirmemeye çalışın. Egzersiz stresi kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Spor sırasında ve sonrasında vücudunuz endorfin salgılar bu da kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda kilonuzu koruyabildiğinizi ve fiziğinizin iyiye doğru değiştiğini görmek sizi mutlu edecektir. Düzenli olarak ve kalp atışlarınızı hızlandıracak şekilde hareket ettiğiniz müddetçe ne çeşit egzersiz yaptığınızın fazla bir önemi yoktur. Yürüyüş de yapabilirsiniz, koşabilirsiniz, yüzebilirsiniz, bisiklete binebilirsiniz veya hepsini birden yapabilirsiniz.

Fertiliteniz için yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden biri de yogadır. Yoganın fertiliteye klinik çalışmalarla kanıtlanmış faydası vardır. Belli bir takım yoga pozisyonları üreme organlarında kan dolaşımını kolaylaştırarak yumurtlamaya (ovulasyon) yardımcı olur ve rahmi gebeliğe hazırlar. Şüphesiz stresinizi azaltmanıza da yardımı çok olacaktır. Önemli olan düzenli olarak devam etmenizdir. Eğer tüp bebek tedavisine başlayacaksanız yogaya da mutlaka başlamanızı tavsiye ederim. Başarı oranlarını etkilediği bilindiğinden Amerika’daki çoğu tüp bebek merkezi hastalara yoga hizmeti de sunmaktadır. Benzer etkileri meditasyonla da yaşayabilirsiniz ancak meditasyonda terlemeniz, kalp atışlarınızı hızlandırmanız ve kalori harcamanız mümkün değildir. O yüzden meditasyonu egzersiz olarak yapmamalısınız. Ancak yoga veya bir başka bir çeşit sporla birlikte sürdürebilirsiniz.

Meditasyon ve/veya yoganın en belirgin etkisi yarattığı rahatlama halidir. Stres kısmında da değindiğim gibi bu egzersizler, derin nefes egzersizleri, esneme hareketleri, masaj ve dua olabilir.

8.   Kilonuzu normale düşürün

Eğer kilonuz normalin üzerinde ya da altında ise en kısa zamanda normale dönmelisiniz. Hem aşırı zayıflık hem de aşırı şişmanlık sağlıklı bir gebeliğe engel olabilir. Hollanda’da yapılan bir çalışmaya göre adetleriniz düzenli olup infertiliteye neden olabilecek herhangi bir hastalık teşhisi konulmamış olsa bile, kilonuz normal sınırlar dahilinde değilse hamile kalmakta zorluk çekebilirsiniz. Kilonuzun normal olup olmadığını anlamak için vücut kitle indeksi (VKİ) hesabı yapabilirsiniz. Eğer VKİ 18,50′nin altında ise kilonuz düşük, 18,50 ile 25,00 arasında ise normal, 25,00 ile 30,00 arasında ise fazla kilolusunuz. VKİ, 30,00 ve üzerinde ise obez kategorisine giriyorsunuz. Normal sınırların dışında iseniz bir an önce bir diyetisyenle görüşüp sağlıklı bir kiloya ulaşmalısınız. Aşırı kilo yalnız fertilite için değil genel anlamda sağlığınız için de zararlıdır, beraberinde pek çok hastalığı getirebilir.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Kasım 2011’de açıkladığı verilere göre Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki nüfusun %16,9′u obez, %33′ü ise fazla kilolu. Bu rakamlar geçmiş yıllarla kıyaslandığında nüfusumuzun giderek şişmanladığı sonucu ortaya çıkıyor. Bunun pek çok nedeni var elbette ama başta doğru beslenmeyi bilmemek, bilinçsizce yiyecek tüketmek ve hareketsizlik gibi nedenler sayılabilir.

Doğru beslenmek ve ideal kilo sadece kadının değil erkeğin fertilitesini de etkiler. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki fazla kilolu erkeklerin sperm kaliteleri ve sayıları düşük, anormal sperm sayıları yüksek oluyor. VKİ arttıkça anormal sperm sayısı da doğru orantılı olarak artıyor. Aynı zamanda sebze, balık ve tam takıl ağırlıklı dengeli bir beslenme şekli spermin kalitesini arttırıyor. Neyse ki geri dönüşü olmayan bir durum değil bu. Sağlıklı beslenmeye ve egzersiz yapmaya başladığınızda kilo vereceksiniz. Bu da sperm kalitenizin artmasına yardımcı olacak. Önemli olan fazla zaman kaybetmeden ve yaşınız çok ilerlemeden sağlıklı bir kiloya düşmek için çalışmaya başlamak.

9.   Vücudunuzu tanıyın


Hamile kalmanızı kolaylaştırmanın en kolay yollarından biri vücudunuzun nasıl çalıştığını öğrenip ilişki zamanlamanızı vücudunuzun programına göre ayarlamaktır. Eğer kitaplarda anlatılan gibi tıkırında, asla şaşmayan bir döngünüz yoksa doğal yollarla gebe kalma yöntemleri bölümünde açıklamaya çalıştığım yöntemleri öğrenin ve uygulayın. Her şeyden önce yumurtlamanın (ovulasyon) gerçekleşip gerçekleşmediğine emin olmanızda fayda var. Ateş Ölçme yöntemi bunun için yardımcı olabilir.

Uygulayabileceğiniz diğer yöntem ise servikal sıvı kontrolüdür. Bu yöntemle fertil kalite sıvıyı üretmeye başladığınız günleri kolaylıkla takip edebilir zamanlamanızı ona göre yapabilirsiniz. Bu yöntemin güvenilirliği %97- %99 dur. Ovulasyondan ortalama 6 gün önce bu sıvıyı üretmeye başlar vücudumuz. Fertil kalite sıvının özelliği spermlerin hareketini kolaylaştırarak yumurtaya ulaşmalarının yolunu açmasıdır. Vajinanın dışında bile bulunsa bu sıvı spermlerin yumurtaya ulaşmasını sağlaması mümkündür. Bu yüzden gerçek bir ilişki gerçekleşmese bile fertil dönemde servikal sıvıyla spermin bir şekilde karşılaşması hamileliğe ortam saplayabilir. Bu kalitedeki sıvıyı üretmediğiniz günler hamile kalmanız imkansıza yakındır.

Bunların yanında elbette ovulasyon zamanını idrarla test etmenizi sağlayacak testler alabilirsiniz fakat ben bunları gereksiz masraflar olarak görüyorum. Zaten gebelik testine her ay maaşınızı bağışlıyorsunuz bir de bunların bütçenizi sarsmasına lüzum yok:)

10. Sigarayı Bırakın

Sigarayı az içmek diye bir opsiyonunuz yok! Bırakmak zorundasınız. Evet, tanıdıklarınız var sigara içtiği halde hamile kalan ama bu asla bebek çalışmaları sırasında sigaraya devam etmeniz için bir neden olamaz. Kendinize ve doğacak bebeğinize yapabileceğiniz en büyük kötülüktür sigara. BIRAKIN! Sigara ve fertilite başlığında bu konudan ayrıntılarıyla bahsettim.

11. Fertilite Testlerinizi yaptırın

Eğer 6 ayın sonunda zamanlamanız doğru olduğu halde hamile değilseniz bir doktora görünüp hormon testleri yaptırmanızda yarar görüyorum. Elbette sperm kalitenizi de test ettirmelisiniz.  Doktorunuzun yapacağı testler adetinizin 3. Gününde FSH, LH, E2, TSH, T4 testleri olacaktır. Bunların yanında uygun gördüğü başka testler de olabilir ve ultrasonla yumurtalıklarınızın ve rahminizin durumuna bakmak isteyebilir. Bütün bunların sonucu normal sperm durumunuz da normal ise hamile kalmamanız için bir neden yok demektir. Yapmanız gereken tek şey burada bahsettiklerimi hayatınızın içine katmak. Bu maddeler sadece fertiliteniz için değil genel anlamda sağlığınız için de iyi olacaktır. Kendinizi kısa zaman sonra çok daha iyi, çok daha enerjik, zinde ve mutlu hissedeceksiniz. Ruh haliniz böyle olduğu müddetçe bebeğinizin sizi bulması ve ailesi olarak seçmesi de an meselesi olacaktır.

Çalışmalarınızı görevmiş gibi değil de eğlenerek yapın. Eşinizle sürekli iletişim halinde olun, hislerinizi paylaşın. Eğer iletişim kurmakta zorluk çekiyorsanız birlikte bir dostunuzla konuşun ya da bir terapistten yardım alın. Evliliğinizin her aşamasında eşinizle sürekli iletişim halinde olmak ve anlaşmak çok önemlidir ama bebek yapmaya karar verdikten sonra daha da önemlidir. Sağlıklı çocuklar sağlıklı ailelerde büyürler. Mümkün olduğunca bebeklerle, çocuklarla vakit geçirin. Eğer çocuklarla olmak size mutluluk değil de acı veriyorsa muhakkak bir uzmanla görüşmelisiniz. Bu ruh hali içerisindeyken hamile kalmanız doğru olmayabilir. Unutmayın ki hamileyken nasıl hissettiğiniz sadece sizi değil aynı zamanda bebeğinizi de etkileyecektir. Hamile kaldığınızda mutlu, huzurlu ve sağlıklı olmalısınız.

1 yorum:

  1. İyi günler, Josef Lewis, bireylere, şirketlere ve devlet kuruluşlarına% 2'lik düşük bir faiz oranıyla kredi veren bir özel borç veren. Ödeme yapmak için ödeme yapan bir sürü aile ve mali yükümlülüklerini yerine getiremeyen başkaları olduğunu biliyoruz ve bu nedenle mali restorasyon için buradayız.

    İş Planlama, Ticari ve Geliştirme Finansmanı, Gayrimenkuller ve Konut Kredileri, Borç Konsolidasyon Kredileri, İşletme Kredileri, Özel Krediler, Ev Refinansmanı, Otel Kredileri, Öğrenci Kredileri vb. Gibi geniş bir yelpazede finansal hizmetler sunuyoruz. Bir kredi ile ilgilenen ve dolandırıcılıktan uzak olması halinde ..

    Email: progresiveloan@yahoo.com
    Metin / Çağrı: +1 (603) 786-7565 teşekkürler
    YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım