25 Ocak 2012 Çarşamba

Ateş Ölçme Yöntemi - Örnek Şemalar

Bu yazının ik bölümü olan Ateş Ölçme Yöntemi başlıklı yazımda da belirttiğim gibi vücut ısınızı takip ederken farklı şekillerde şemalarla karşılaşmanız kuvvetle muhtemel. Aşağıda birkaç değişik şema örneği göreceksiniz. Sizin tablonuz da bunlardan birine benzeyecektir.


İlk şema ovulasyonun gerçekleşmediği bir tablo örneği.Sıklıkla olmamak kaydıyla yumurtlamanın gerçekleşmediği aylar yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda ateşiniz yükselmez ve yukarıdakine benzer bir tabloyla karşılaşırsınız. Bunun nedeni vücut ısınızı yükseltecek olan progesteron hormonunun salgılanmamış olmasıdır. Çok daha küçük bir ihtimalle ovulasyon gerçekleştiği ve progesteron salgılandığı halde vücudu bu değişikliğe cevap vermeyen kadınlardan olabilirsiniz. Fakat dediğim gibi bunun ihtimali daha zayıftır.

Yumurtlamanın gerçekleşmemesi pek çok neden bağlı olabilir. O ay stresli günler yaşıyor olabilirsiniz, hastalık yaşıyor olabilirsiniz ya da folikül kistiniz olabilir. Eğer birden fazla kereler ovulasyon gerçekleşmiyorsa o zaman polikistik over sendromunu (PKOS) yaşıyor olabilirsiniz. Bu hastalıkla ilgili ayrıntılı bilgiyi ilgili başlıkta bulabilirsiniz.

Yukarıdaki şemada genellikle olduğu gibi yumurtlamanın hemen akabinde değil de yavaş yavaş artan bir vücut ısısı şablonu da görebilirsiniz. Bu şemada ovulasyonun 2 Kasım’da gerçekleşmiş olma ihtimali var ama geçiş ilk tablodaki kadar net olmadığı için emin olamıyoruz. Her kadında vücudun progesterona tepkisi aynı olmayabilir. Bu bir problem var demek değildir. Böyle bir durumda ateşiniz kesin olarak yüklesene kadar kendinizi fertil saymalısınız. Bu şemada fertil günlerin bittiği tarih 6 Kasım olarak kabul ediebilir. Eğer sizin tablonuz da aşağıdakine benziyorsa ateşinizin artık kesinlikle yükseldiğine emin olana kadar hamile kalma olasılığınızın yüksek olduğunu varsaymalısınız.

Başka bir durumda da aşağıdaki örnekteki gibi vücut ısısının keskin hareketlerle değil de yavaş yavaş yükseldiğini görebilirsiniz. Bu durum da gayet normaldir. Tek tek dereceler yerine tabloya bir bütün olarak bakabildiğiniz sürece problem olmayacaktır.

Karşılaşabileceğiniz bir başka tablo ise aşağıdaki gibi normal seyrin dışına çıkıp çok düşük ya da çok yüksek dereceler olabilir. Tabii bu bir kereye mahsus olmalıdır dikkat dışı bırakabilmeniz için. Bu örnekte 28 ekim tarihli sarıyla işaretlenmiş olan derece ortalamanın üzerinde çıkmış. Herhangi bir nedenle böyle olmuş olabilir. Yumurtlamadan sonraki bir günde de ateşiniz normal seyrin çok altında çıkabilir adet başlamadan 1 gün önce ateşiniz düşebilir ya da adet başladığı halde ateşiniz düşmemiş olabilir. Bütün bunlar olasıdır ve normal sayılır. Bu durumda yapacağınız şey bu ateşe bir anlam yüklemeyip dikkate almamaktır. Ama sıkça tekrarlanması durumunda kullandığınız termometrenin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizde yarar vardır. 

Yukarıda da belirttiğim gibi ateş ölçme yöntemini pahalı olmayan bir gebelik testi olarak da kullanabilirsiniz. Her ay gebelik testlerine yatırım yapacağınıza sadece vücut ısınızı takip etmek daha kazançlı hatta daha güvenilir olabilir.  Eğer yumurtlama (ovulasyon) sonrası ateşiniz en az 18 gün boyunca yüksek kalmaya devam ederse neredeyse kesin olarak hamilesiniz demektir. Ayrıca üç fazlı bir şema da oluşturmuş olabilirsiniz aşağıdaki örnekteki gibi... Yani ateşiniz yükseldikten sonra bir kademe daha yükselebilir. Bunun nedeni olarak vücudun ekstradan ürettiği progesteron olarak gösterilir. Ama eğer hamileyseniz ve tablonuz aşağıdakine benzemiyorsa bu muhakkak bir problem var anlamına gelmez. Her kadın hormonlara farklı tepki gösterir.

Ovulasyon sonrası 18 yüksek dereceli günden sonra keskin bir düşüş yaşarsanız bir an evvel doktorunuzla görüşmenizde yarar olabilir. Bir ihtimalle düşük tehlikesi yaşıyor olabilirsiniz. Hemen hemen bütün hamileliklerde vücut ısısı progesteron hormonunun etkisiyle doğuma kadar yüksek kalır.

Ateş ölçme yönteminin bir diğer faydası da luteal fazınızda bir problem olup olmadığını gösterebilmesidir. 3 aydan fazla süredir oluşturduğunuz şemada eğer sürekli olarak 10 günden az süren ovulasyon (yumurtlama) sonrası yüksek ateşle karşılaşıyorsanız bir sorun olabilir. Aşağıdaki şema kısa bir luteal faz örneğini gösteriyor. İdeal olarak bu dönemin 12-14 gün olması beklenir.
Ancak her durumda yüksek derecelerinizin sayısı 10dan az olmasına rağmen luteal fazınızın kısa olduğuna karar vermeniz gerekmez. Bir ihtimalle ovulasyon gerçekleştiği halde ateşiniz yükselmekte geç kalabilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi bazı kadınlarda vücut progesteron hormonuna tepki vermekte gecikebilir, netice olarak vücut ısınız yükselmez ve siz de luteal fazınızın kısa olduğu yanılgısına kapılabilirsiniz. Eğer yüksek derecelerinizin sayısı 10dan az ise bunun luteal faz problemi olup olmadığını anlamanın en iyi yolu ne zaman yumurtladığınıza emin olmaktır. Bunu anlamak içinse servikal sıvınızı takip etmek çok yardımcı olacaktır.

Fertilitenizi takip ederken en güvenilir sonuçları ateş ölçme yöntemini servikal sıvı takibiyle birleştirerek alabilirsiniz. Bununla beraber servikal pozisyonu da takip ederseniz yanılma payınız iyice düşecektir. Bir sonraki yazımda servikal pozisyondan bahsedeceğim. O zaman görüşmek üzere...
1 yorum:

Yorumunuz için teşekkür ederim

Bebek Yapım Bakım Onarım

Bebek Yapım Bakım Onarım